Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Praktické zkušenosti se správnou velikosti úhlopříčky u LCD TV na záladě vzdálenosti a rozlišení.

pavelka (2)|12.6.2008 12:34
Dobrý den,
Vím, že už se tady o tom hodně mluvilo včetně tabulek vzdáleností atd. ale přesto se musím zeptat. Rozhoduji se mezi koupi 40 a 46 palcové FULL HD LCD televize. Televizi budu sledovat ze vzdálenosti 2,5 metru. Nejčastěji asi z 50% budu sledovat to největší rozlišení přes blu-ray, herní konzoli PS3, připojení počítače, prohlížení fotek atd. Z 30% DVD a 20% obyčejná televize přes DVB-T. Kterou úhlopříčku mě doporučíte? Zajímají mě především praktické zkušenosti lidí, kteří televizi používají obdobným způsobem tj. blue-ray, připojení PC, herní konzole, DVD.
Děkuji za radu
michal_h (492)|12.6.2008 12:39
na PS3, pc, BD klidně i 46, ale na dvbt bude i 40 nic moc (slušně řečeno:-) )
FFMAN (167)|12.6.2008 15:48
Souhlas.
Na HD materiál klidně 46" z 2,5 m, ale na SD signál max 40" z 2,5 m.
teplitz (251)|12.6.2008 16:58
[QUOTE=pavelka;181053]Dobrý den,
Vím, že už se tady o tom hodně mluvilo včetně tabulek vzdáleností atd. ale přesto se musím zeptat. Rozhoduji se mezi koupi 40 a 46 palcové FULL HD LCD televize. Televizi budu sledovat ze vzdálenosti 2,5 metru. Nejčastěji asi z 50% budu sledovat to největší rozlišení přes blu-ray, herní konzoli PS3, připojení počítače, prohlížení fotek atd. Z 30% DVD a 20% obyčejná televize přes DVB-T. Kterou úhlopříčku mě doporučíte? Zajímají mě především praktické zkušenosti lidí, kteří televizi používají obdobným způsobem tj. blue-ray, připojení PC, herní konzole, DVD.
Děkuji za radu[/QUOTE]
No; na 2,5 metru si spíš vyškrtni to DVB-T /občas se na to sice bude dát koukat, ale budou tu i častější krušnější chvilky/, z DVD doporučuji jen opravdu kvalitní nahrávky. Ostatní v pohodě.
radekhulan (185)|12.6.2008 20:22
U úhlopříčky je to snadné - čím větší, tím lepší. Koukám na 46" (117cm) ze skoro 4m, a je to málo, měl jsem jít do 52" . SD obraz vypadá úžasně, FullHD snese rozlišení vyšší. 46" je tak na 3m max. Pokud někdo tvrdí, že stačí například 40" pro běžnou českou místnost (ty 3m), je to pouze proto, že si cosi namlouvá (většinou si tím "racionalizuje" svoji koupi prcka a nedostatek financí).

Na svůj 30" 2560x1600 monitor koukám z 50cm a je to akorát ;)
robert.kotasek (777)|12.6.2008 22:35
kocour65 - ze na neho reagujes... at si klidne chodi na ortopedii s krkem nebo k ocari s ocima... popr. k psychiatrovi s egem... to je jeho vec, pravdou je to ze tady siri bludy a jsou i takovi, kteri mu uveri a koupi si hovadinu a pak se biji do hlavy...

Lidi neblbnete, dneska ma doma LCD/Plazmu spousta lidi (znamych) zajdete se k nim kouknout na SD signal a uznate ze na 2,5m je 32" max 37" . Nemluvim o HD to je jinde... ale taky je tu omezeni, ktere spociva v perifernim videni cloveka a pri extremne velke uhlopricce a male vzdalenosti musi clovek kroutit hlavou aby postrehl vsechny detaily filmu...
Karel129 (503)|12.6.2008 22:41
Panove ze vas porad bavi to napadani.Nekdo tu chce radu a ne to co se tu predvadi.

pavelka: Na tve potreby je podle me plne rozliseni a klidne co nejvetsi uhlopricka.Pro dlouhodobe hrani her pak LCD.Dvb-t ,pokud tam pusti kvalitni zdroj(film), vypada docela dobre i na plnem rozliseni.Me na 2,5-3 m staci 42" .A kompenzovat horsi zdroj mensi uhloprickou je podle me hloupost.Pak si pustis kvalitni film z blue-ray a litoval bys ze mas "jen"treba 40".Proc se chodi do kina,preci taky pro to ,ze je to poradne velky ne?
michal_h (492)|13.6.2008 09:19
[QUOTE=robert.kotasek;181139]ale taky je tu omezeni, ktere spociva v perifernim videni cloveka a pri extremne velke uhlopricce a male vzdalenosti musi clovek kroutit hlavou aby postrehl vsechny detaily filmu...[/QUOTE]
jj, BD na 50" z metru se nedá...
:-)
FFMAN (167)|13.6.2008 10:09
Jsem uživatelem který si vychutnává obraz ve velikosti 117 cm a nebo 210 cm (lze i současně) z pozorovací vzdálenosti od 1,6 m až cca 3,6 m (mimo pozorovací kolmici obrazu i 5-6 m), a to v prvém případě na SONY LCD TV 46" W4000 a v druhém případě na full HD LCD projektoru Panasonic PT-AE2000E (promítaný obraz na speciálním panelu).A výsledek je tento, při méně kvalitním signálu (SD SAT např Czech link) mohu u projektoru sedět i 1,6 m ale u LCD TV lépe cca 2 m a více, u HD signálu v obou případech od 1,6 m.Samozřejmě ten nejlepší HD signál je hezčí na LCD TV než na projektoru (pokud mohu % tak o cca 20%), a naopak projektor si asi lépe poradí (a nebo tím že je méně dokonalý oproti LCD TV) s SD signálem (v poměru - velikost zobrazované plochy : pozorovací zdálenosti).
DLAZBA 010.jpg
teplitz (251)|13.6.2008 17:29
[QUOTE=radekhulan;181109]U úhlopříčky je to snadné - čím větší, tím lepší. Koukám na 46" (117cm) ze skoro 4m, a je to málo, měl jsem jít do 52" . SD obraz vypadá úžasně, FullHD snese rozlišení vyšší. 46" je tak na 3m max. Pokud někdo tvrdí, že stačí například 40" pro běžnou českou místnost (ty 3m), je to pouze proto, že si cosi namlouvá (většinou si tím "racionalizuje" svoji koupi prcka a nedostatek financí).

Na svůj 30" 2560x1600 monitor koukám z 50cm a je to akorát ;)[/QUOTE] Ty asi hůře vidíš, ne? Pro mě je pro SD obraz a vzdálenost 4m od něj nejlepší variantou 37" /max. 40"/ - zde je obraz parádní a nejsou toliko vidět neduhy "horšího" SD signálu. Ty 4 metry u 46"-52" a absolutní spokojenosti, Ti věřím jen u kvalitní nahrávky na DVD, nebo jen výjimečně u digit.vysílání. Jestli na to koukáš v těch brýlích, tak to je jiná, to se moc omlouvám. SD obraz je široký pojem, musíš ovšem do něj zahrnout i vykopávky staršího data či méně povedené nahrávky, kterých je poměrně dost a CRT-čko nám je kolikrát nechtělo ani prozradit.
losos (2977)|14.6.2008 00:17
Ml.lidé vidí jednotl.body i z větší vzdál.(až překvapivě větší!).Pro nás starší je to trochu jinak,můžeme jít k obraz.blíž.Já osobně sleduji u 42" SD obraz,když je v dobré kvalitě,přesně ze vzdálenosti 275 cm. Při horším obraze trochu couvnu-asi na 290 cm. Na obraz HD mohu jít blíže-až asi na 1,7 m. Blíže již vidím body také u HD. Je to potom ale jako v kině z 1.řady. V praxi se na HD obraz dívám ze vzdál. asi 240-250 cm, kdy ještě nemusím kroutit hlavou a očima, abych mohl pohodlně vidět celou plochu obrazovky. Zvláště u akčních snímků, nebo sportu, je určitá minimální vzdál. nutná. (A to je těch asi 2,5 m) Vnukové s perfektním zrakem vidí body i ze 3-4 metrů, ale nevadí jim to, klidně se dívají i ze 2,5 m. Tak si vyberte. Jak tedy na to? Je to jednoduché! Zajděte do obchodu a změřte si sám, kdy ještě nevidíte body. A JE TO ! Ale dojdete asi ke stejnému závěru jako já po dvou letech sledování... Ahoj.
oroszlan (44)|14.6.2008 20:28
na bednu čumím z takové dálky, jak se mi to hodí a vždycky se mi to líbí. vlastní rozum a vkus si cením a řídím se jimi. proč potřebujete od někoho, koho ani neznáte, vědět, za jakých podmínek se máte dívat na vlastní televizor?
losos (2977)|14.6.2008 20:41
Nu, já to chápu, nemůže se rozhodnout, jak velkou obrazovku si má pořídit.
Takže to shrnu : pro 42" je ideální minimální pozorovací vzdálenost pro HD 2,5 m a více. Pro SD od 2,75 m a více.
radekhulan (185)|14.6.2008 23:57
Jak píšu, u úhlopříčky je to snadné - čím větší, tím lepší.

Někteří si zde budou namlouvat, že 37" je vlastně lepší volba na 3m než 52", ale to jen maskují svůj nedostatek sevebědomí a chudobu. Pokud na to máš, kup si co největší úhlopříčku a FullHD. Pokud na to nemáš, kup si prcka a zvyšuj si sebevědomí tím, že si budeš nalhávat, že větší stejně nemá smysl (má).

PS: moje oči jsou 100% (změřena nutná korekce 0 dioptrií), ale klidně se přiznám, že místo 46" jsem měl vzít 52". Zato s 30" LCD monitorem 2560x1600 a sledování z 50-60cm jsem moc spokojen, to je naprosto božská pracovní plocha :-)
KOCOUR65 (653)|15.6.2008 00:18
takze rozumis - kup aspon jak vrata od stodoly - mensi nema smysl - i tak za tyden budes nastvanej ze jsi si nekoupil imax 3d a pujdes spachat sebevrazdu jako hulan
f (117)|15.6.2008 08:29
[QUOTE=losos;181379]Nu, já to chápu, nemůže se rozhodnout, jak velkou obrazovku si má pořídit.
Takže to shrnu : pro 42" je ideální minimální pozorovací vzdálenost pro HD 2,5 m a více. Pro SD od 2,75 m a více.[/QUOTE]

Tak pokud to není překlep, tak vlastně tvrdíš že pro SD a HD je vzdálenost téměř stejná?

Mám 50" a je to pro mě akorát pro SD tak z 3,5 m vzdálenosti, v DVB-T.

Zobrazení detailů / nedostatků obrazu vidím jen jako jeden z víc faktorů pro určení maxima úhlopříčky.
Když chci pořádnoud TV, tak velký obraz a "být zatažen" do děje.
Takže u kvalitního HD horní strop velikosti není :)
Man5on (661)|16.6.2008 09:38
[QUOTE=radekhulan;181431]... s 30" LCD monitorem 2560x1600 a sledování z 50-60cm jsem moc spokojen, to je naprosto božská pracovní plocha :-)[/QUOTE]

Porovnávat vzdálenost od monitoru se vzdáleností od televize? To může porovnávat jenom úplnej ... hulan :D
losos (2977)|17.6.2008 00:06
Pro f :

Uvedl jsem : "MINIMÁLNÍ pozorovací vzdálenost....." ve skutečnosti spíše vyhovuje trochu větší....- jde hlavně o "pohodlné" sledování, které příliš nezatěžuje oči a mozek.... pro každého to může být trochu jinak.
petrkos (23)|17.6.2008 14:14
Mám 50 jak někteří píší panáka - prostor na to mám taky - ze třech metrů na DIGI TV dle programu ,některý je na hraně a něco (prima) je děs -viz ME nic moc -na DVD bez problémů. MOje sledovací vzdálenost je však až na 4,5 metrech a tam i na to DIGI se dá koukat -jo ME ale nedalo -kvalita naší hry......jinak přes DVD je to kino bez chybiček.
Opravdu srovnávat monitor a TV je trochu mimo lajnu .....není bod jako bod - na tom monitoru bude velikostně i třetinový než na tom 50vým panáku. To můžeme rovnou srovnávat zobrazovač na Václaváku ,kterej má jeden bod jako žárovku ......
milosh01 (18)|4.7.2008 10:08
[QUOTE=oroszlan;181375]na bednu čumím z takové dálky, jak se mi to hodí a vždycky se mi to líbí. vlastní rozum a vkus si cením a řídím se jimi. proč potřebujete od někoho, koho ani neznáte, vědět, za jakých podmínek se máte dívat na vlastní televizor?[/QUOTE]

Joo tak s tímhle naprosto souhlasím. Na tu televizi se budete dívat jen a jen vy. Bohužel někteří lidé se po pročítání dají ovlivnit, vezmou velkou uhlopříčku a pak jsou velmi zklamání, že ten jejich obraz je vlastně horší než na jejich staré CRT. Další rozšířeným a zjednodušeným mýtem je: když mám špatný signál, koupím si plazmu a bude to v pohodě. Ale to už je na jiné téma :)
Karel129 (503)|5.7.2008 08:14
[quote=milosh01;183800]J Bohužel někteří lidé se po pročítání dají ovlivnit, vezmou velkou uhlopříčku a pak jsou velmi zklamání, že ten jejich obraz je vlastně horší než na jejich staré CRT. Další rozšířeným a zjednodušeným mýtem je: když mám špatný signál, koupím si plazmu a bude to v pohodě. Ale to už je na jiné téma :)[/quote]
A ty si myslis ,ze na mensi placce bude stejnej jako na CRT?Proc si budu brat mensi,to bych mohl zustat rovnou na CRT ne?Kvalita je stejna na 30 nebo 42palcove.Jen to nase oci min rozeznavaji z vetsi vzdalenosti.
Hmm (1739)|5.7.2008 22:58
[QUOTE=radekhulan;181431]..... ale to jen maskují svůj nedostatek sevebědomí a chudobu.....[/QUOTE]
Lžimagistře, tys snad fakt dělal gympl v Třebíči.... :-)
Smaarty (29)|10.7.2008 13:44
Souhlasím hned s prvním příspěvem, resp. původním dotazem, že na téma "ideální vzdálenost / úhlopříčka" už toho bylo napsáno a komentováno spousta. Nyní kupuji novou LCD TV a musím i tak bohužel konstatovat, že přes to všechno váhám, jakou velikost zvolit. Nejsem si jistý, zda 40" nebo 46" (nic mezi se u mnou vybraného modelu nedělá).

Typická vzdálenost, ze které bude TV sledována, je 4 metry. Za jistých okolností to může být míň (posunuté křeslo, hodně lidí apod.), ale taky víc (např. od stolu z kuchyňského koutu), proto udávám to nejběžnější. V nejbližší době bude sledováno hlavně DVB-T TV vysílání, případně nějaké filmy ještě z VHS, nebo většinou už z DVD. Oboje propojeno SCARTem. Do budoucna bude snad každá další/nová periférie už lepší (asi přes HDMI).
Chtěl bych samozřejmě co největší obrazovku, ale ne na úkor kvality sledovaného obrazu. U 40" se obávám, aby to nebylo "moc malé", ale u 46" bych si zase pak nerad rval vlasy z nekvalitního PALu a že jsem vypláznul o nějakých těch >10tis Kč víc než bylo zdrávo.

Díky za konstruktivní komentáře Vás všech, nejlépe osobní zkušenost z podobné situace.
losos (2977)|11.7.2008 02:12
Na sledovací vzdálenost 4 metry je jistě nejvhodnější 46" (nebo i 50"). Měřil jsem u mne nejvhodnější pozorovací úhel pro sledování HD obrazu, činí (U MNE) rovných 25 stupňů - samozřejmě jde o delší stranu obrazovky, čili ne na výšku, ale na šířku... - pozorovací vzdálenost je 250 cm.
Pomocí úhloměru si to klidně můžete změřit i sám.... ahoj.
lada22 (32)|11.7.2008 09:20
já jsem teď úhlopříčku také docela řešil (mám to tedy z 2,6 m a chci plazmu), nemohl jsem se rozhodnout mezi 37 a 42 panasonic, spíš jsem se klonil k té menší, ale teď jsem měl možnost si chvíli v klidu prohlížet tu 42 a nakonec jsem se rozhodl pro ní. A to jsem byl vždycky spíše zastánce těch menších úhlopříček. Díval jsem se tam na několik DVD (což bude to, co chci převážně sledovat) a obrázek mi přišel perfektní i z DVD (je-li samozřejmě dobře udělaný). Nejvíc jsem se bál, abych zvládnul pojmout celý obraz, ale taky mi to přišlo OK. Sice mě pak trochu bolely oči, ale nevím, jestli to nebylo všeobecnou únavou z práce (na počítači). Tak jsem si nakonec řekl, že ta menší je spíš televize a ta větší spíš kino a jdu do té větší. Pravdou je, že lépe se sledovali filmy v širokoúhlejším formátu než ty přes celou plochu, ale i tam to docela šlo.
radon (142)|11.7.2008 12:54
na 4m je 40" určitě málo. Taky zvaž, zda kupuješ TV na 2, 4 nebo 6 let. Myslím, že za 2-3 roky budou na trhu BD přehrávače "za babku", dostatek filmů a začne se více hovořit o HD TV vysílání. Na na full HD bude možná i ta 46" ze 4m malá ...
Ale 100% radu nečekej, každý má "jiné oči", taky hraje roli zvyk, někdo se raději koukne občas na nějakou chybičku obrazu, pokud je vykoupená kino vjemem z velké plochy a hlavně, zásadní je kvalita signálu. Ty máš výhodu, že můžeš posouvat křeslo, to třeba já jsem na tom hůř :)
jarda50 (1424)|11.7.2008 19:50
Jak řekl radon a někteří další. Já to též pozuruji n u sebe. Každý vidíme trochu jinak. Koupil jsem 40tku uhlopříčku a zdá se mi tak akorát. Bohužel pokoj je docela malý a tak těch 4m by možná bylo dosaženo probouráním k sousedům. Výhodou je aspoň to, že když pustím BR tak si sednu blíže a vidím krásně celý obraz.

To radekhulán
mám takový dotaz, myslíte to opravdu vážně anebo jste jen takový provokatér. Někdy z Vašich příspěvků jsem jak olgoj chorchoj. Podle toho co tvrdíte musíte bydlet v bytu jak maštale tedy myslím rozměrově. Pak, ale nevím proč nemáte něco s uhlopříčkou 70 a více? Vaše hodnocení movitosti lidí je velice nevkusné a sprosté. Pokud jste vyhrál ve sportce tak se moc nevytahujte, protože ze struktury Vašich příspěvků pochybuji, že by jste si dokázal normálně na to co tvrdíte, že máte vydělat tedy myslím hlavou. Pokud se Vás to dotklo tak vězte, že se zrovna tak dotklo mnoho lidí Vaše hodnocení jejich schopností a možností.
Smaarty (29)|13.7.2008 22:46
Díky Vám za názor. Jelikož jste se viceméně shodli, že na 4 metry je 40" malá, tak to ještě promyslím, jestli si významně nepřiplatit a nejít radši do té 46". Jen pro upřesnění se ještě zeptám (@losos, @radon) - brali jste v potaz ten PAL signál?
Kdo z Vás máte doma 46"? Můžete udělat pokus, odkud je na ní PAL signál (DVB-T) sledovatelný, aniž by Vás rušily mapy MPEG2 komprimace nebo mega-pixely? Tedy MINIMÁLNÍ vzdálenost, a pak třeba i komfortní?
losos (2977)|14.7.2008 02:24
Jak jsem již výše uvedl, sleduji 42" plazmu při dobrém SD obraze ze vzdálenosti 275 cm, při horším ze vzdálenosti 290 cm, což je pozorovací úhel 20 stupňů. Obraz HD pak ze vzdálenosti 250 cm, což je pozorovací úhel 25 stupňů. Schválně jsem to právě znovu přeměřil, aby to bylo přesně (tedy přibližně přesně plus mínus 1 stupeň...). Ty pozorovací úhly budou samozřejmě stejné pro jakýkoliv rozměr obrazovky. Lišit se bude jen pozorovací vzdálenost. Když si to namalujete na papír (místo cm udejte rozměr v mm), zakreslete oba dva úhly a máte to... hezký obraz všem.

P.S. - je ale možné (jak jsem již také uvedl), že někteří lidé raději ještě od obrazovky více couvnou - možná i o půl metru. Ale pro mne to je již moc daleko, obraz se mi pak jeví jako příliš malý... Já bych na ty čtyři metry ROZHODNĚ koupil MINIMÁLNĚ 46" - raději víc... nebudete litovat.
losos (2977)|14.7.2008 02:47
A aby se vám to lépe měřilo, tak šířka 42" obrazovky je 92 cm. (na obrázku to bude 92 mm). Z toho obrázku lehce vyčtete, jak široká obrazovka vyjde na ty 4 metry vzdálenosti. Asi 115 cm ? To jsem jen tak odhadl podle úhloměru. To by, tuším, odpovídalo dost přesně té úhlopříčce 46-47". Neváhejte a přeji vám, ať ji máte brzy doma. K tomu to bude chtít i BR přehrávač a ovšem HDTV sat. přijímač, atd... - stále jen platíme a platíme, ale je to pěkný zážitek po všech stránkách. Obzvláště pro ty, co třeba již nemohou chodit na výlety....a k nimž se jednou i já přiřadím. Tak ať se vám výběr podaří. (Můj názor asi znáte - všechny TV jsou dnes O.K. - tedy, pokud neuvažujeme něco jako Orava a pod.)
Smaarty (29)|14.7.2008 09:54
Ve skutečnosti jsem si s těmi úhly hrál už během víkendu. Pojal jsem to hodně vědecky a matematicky si spočítal, jaká šířka obrazovky odpovídá jaké úhlopříčce. Dále vypočítal tabulku, jaký pozorovací úhel odpovídá jaké pozorovací vzdálenosti a naopak, jaká vzdálenost by musela být pro ten který úhel.
Snad to mám vypočítané všechno správně (mozek si zavzpomínal na školní léta a na Pythagorovu větu a definici tangens 9-) ), takže když už tu o tom diskutujeme, tak si dovolím trochu oponovat: pro Vaši úhlopříčku 42" vychází šířka obrazovky cca 93cm. Budiž, předpokládejme 92 cm (záleží jak a kde zaokrouhlíme, nebo jaká je skutečnost). V tom případě je váš pozorovací úhel 21° při vzdálenosti 250 cm, respektive 18° při 290 cm. Vašich naměřených 25° byste dosáhl až při pouhých 207 cm!
Pokud vezmu těch 18°, tak pro dosažení tohoto úhlu bych při mé vzdálenosti 4 m opravdu potřeboval obrazovku šířky 127 cm, tedy cca 50".
A ještě jiným směrem - pro úhlopříčku 40" dosáhnu na vzdálenosti 4 m pozorovacího úhlu 13°, pro 46" pak 15° (pozn.: dnes mám asi 15° při sledování stávající 29" CRT TV 4:3).

Ale tohle všechno jsou jen matematické hrátky. Souhlasím, že záleží i na subjektivním pocitu. Rozhodně jsem Vám nechtěl nijak oponovat, ikdyž mi vychází trochu odlišná čísla, než jste naměřil Vy. Naopak děkuji za snahu poradit a trochu mě nasměrovat v mém rozhodování ;)
losos (2977)|14.7.2008 23:55
Matematiku jsem vždy miloval a uznávám, že výpočet by měl být přesnější, než měření malým školním úhloměrem.... Proto berte za opravdový fakt hlavně údaje pozorovací vzdálenosti v cm. To jsem změřil velmi přesně.
Jinak - trochu mne ta nepřesnost v úhlech mrzí, asi si to namaluji a přeměřím na papíře....

Tak jsem to dnes nakreslil na papír a změřil úhloměrem, ano je to tak, při vzdál. 250 cm je to úhel 21 stupňů a při 290 cm je to 18 stupňů.
Omlouvám se za chybu, která vznikla při ručním měření - prakticky se to tak nedá přesně změřit. Přesně to lze jedině nakreslené na papíře, nebo nějakým speciálním úhloměrem, který nemám. Tak sorry a ahoj.
radon (142)|15.7.2008 10:16
[QUOTE=Smaarty;184796]Díky Vám za názor... Jen pro upřesnění se ještě zeptám (@losos, @radon) - brali jste v potaz ten PAL signál? Kdo z Vás máte doma 46"? Můžete udělat pokus, odkud je na ní PAL signál (DVB-T) sledovatelný, aniž by Vás rušily mapy MPEG2 komprimace nebo mega-pixely? Tedy MINIMÁLNÍ vzdálenost, a pak třeba i komfortní?[/QUOTE]

Má zkušenost ti asi moc nepomůže, protože : LCD TV 37" Samsung, DVB-T příjem
- já s brýlemi :-) ideální / nejbližší možná vzdálenost cca 2,2 - 2,5m
- brácha ideální / nejbližší možná vzdálenost cca 2,5 - 3m

U horšího zdroje signálu (i starší filmy) už vidím artefakty, ale moc mne neruší (zvyk z youtube?, nízké nároky?), u HD filmů bych mohl sedět přímo před TV, ale to bych neslyšel zvuk zepředu :-) takže cca 1,5m
lada22 (32)|6.8.2008 09:59
možná to někomu pomůže, mám plazmu 42 a koukám na to z 2,6 metru a příde mi to akorát, z menší (37)bych byl asi zklamaný a to jsem o ní hodně uvažoval a moc nevěřil těm, co mě přesvědčovali, ať si koupím tu větší. Je tedy pravda, že se dívám spíš na dvd než na televizi, kdybych se díval jen na televizi, tak by mi přišla možná lepší ta 37, ale nevím. Z DVD (dobrýho) mi příde obrázek úplně perfektní, vážně jsem zvědavý, jak moc bude lepší BR.
w-one (93)|7.8.2008 08:55
Nebál bych se na 3-3,5 m i 50" televize. Já osobně půjdu do 47" a budu na ní koukat ze 3-3,5 m. Všechno jsou to předsudky a realita je jiná. Malé plochy jsou do dětských pokojíčků tak leda v paneláku. Můj možná nematematický názor ale ověřený :-)
Man5on (661)|7.8.2008 09:43
[QUOTE=lada22;186737]Z DVD (dobrýho) mi příde obrázek úplně perfektní, vážně jsem zvědavý, jak moc bude lepší BR.[/QUOTE]

To se budeš asi hodně divit. Mě málem spadli gatě :D
impaler_bxl (197)|7.8.2008 11:19
[QUOTE=w-one;186860]Nebál bych se na 3-3,5 m i 50" televize. Já osobně půjdu do 47" a budu na ní koukat ze 3-3,5 m. Všechno jsou to předsudky a realita je jiná. Malé plochy jsou do dětských pokojíčků tak leda v paneláku. Můj možná nematematický názor ale ověřený :-)[/QUOTE]

Můžu potvrdit již ze zkušenosti. Mám přesně tuto vzdálenost a 46 palcu se mi po pár týdnech zdá jako minimum, míň by mě mrzelo. Klidně pade, kdyby na to byla peněženka. :)
losos (2977)|8.8.2008 19:01
Souhlasím, právě jsem dokoukal na zahájení olympiády, prostě paráda....