Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

4K vs FHD pro TV

Miki_ (162)|12.7.2016 10:18
Našel jsem pěkně napsaný článek o 4K TV a jejich smysluplnosti oproti FHD TV - viz odkaz :
http://avmania.e15.cz/kdy-koupit-televizor-s-ultra-hd/4k-rozlisenim

Vy co máte nebo plánujete koupi 4K TV splňujete podmínky (viz článek), aby jste skutečně ocenili rozlišení 4K dané TV ? ;-)
tdlmarek (1566)|12.7.2016 12:28
Bohužel všechny tyhle racionálně podložené argumenty jdou trochu stranou, když je zasadím do reality trhu a zjistím, že v požadovaných vlastnostech (rychlost, technologie a podsvícení panelu, výbava TV, ...) výrobci často už FullHD nenabízí a UHD je tak jediná možnost.

Potom o nějakou "smysluplnost" 4K nejde, protože mě to fyzické rozlišení displeje v podstatě přestává zajímat. Klidně ať si je tam 4K, je mi to jedno - i kdybych tam ten 4K materiál za celou dobu životnosti TV neměl pustit nikdy, pořád ten nákup dává smysl, pokud je daný model TV optimální z hlediska jiných (a důležitějších) parametrů.
Miki_ (162)|12.7.2016 13:26
Samozřejmě pokud nelze koupit FHD TV, tak samozřejmě jiná volba není a tudíž racionální argumenty jdou stranou. Ale dokud člověk může koupit FHD TV za stejné peníze jako UHD, tak věřím, že FHD TV by měla mít ty parametry lepší (samozřejmě až na nějaké vychytávky typu HDR, které většina lidí stejně nevyužije). Protože výroba 4K TV zatím by měla být dražší (minimálně díky mnohem více pixelům, které 4K má a taky začínající výrobní technologii) a na něčem to teda museli ošidit, aby cena FHD a UHD byla stejná. A snad až mi odejde moje FHD TV, tak snad už bude 4K technologie cenově i kvalitativně jinde (a snad budou k dispozici i větší uhlopříčky za mnohem lepší cenu než dnes), ale dnes bych do 4K TV nešel, pokud do ní vyloženě nemusím :-)
PS: jakou tedy 4K TV by si doporučil koupit do ceny 20 000,- Kč, která by měla dnes lepší parametry (čti lepší obraz) než FHD TV za stejný peníz? (ať nemluvíme jen v teoretické rovině) ;-)
tdlmarek (1566)|12.7.2016 14:37
[QUOTE=Miki_;523597]Ale dokud člověk může koupit FHD TV za stejné peníze jako UHD, tak věřím, že FHD TV by měla mít ty parametry lepší[/QUOTE]
Samozřejmě. Stejně jako bylo ve své době kvalitní LCD vždy dražší než plazma, platí to i zde a je nesmysl snažit se srovnávat dva modely ve stejné cenové hladině. Z pohledu zákazníka to není příjemné, ale je to zkrátka tak. Buď se s tím smířím a za 4K si připlatím, nebo přistoupím na kompromisy FullHD modelů. Ani jedno není vyloženě chybná volba, je to na zvážení každého z nás.

Já chtěl k tématu zkrátka jen doplnit, že není vše jen o rozlišení, úhlopříčce, pozorovací vzdálenosti a přehrávaném materiálu, ale někdy jsou tu i další a mnohdy podstatnější faktory.

Proto ani nechci doporučovat nějaký konkrétní model - třeba v tvém konkrétním případě, kdy sis stanovil dost nízký cenový limit a nezmiňuješ žádné požadavky na výbavu, tak moje úvaha platit nemusí. Já na to ale nahlížím obecně, stejně jako ten zmiňovaný článek.
Drak3n (7)|14.7.2016 15:24
Ja som podobnu dielmu riesil nedavno a pre 4K som proste nenasiel argumenty, mozno o par rokov, ked bude co pozerat.
Inac som potreboval TV pre standartne vysielanie a BluRay, takze so FHD sony w755c som nadmieru spokojny :)
vivid.sk (11472)|14.7.2016 16:18
[QUOTE=Drak3n;523640]mozno o par rokov, ked bude co pozerat.[/QUOTE]
O par rokov nebudu na trhu FHD (pripadne skoncia ako najlacnejsie entry-level modely vyrobcov). A ceny UHD budu coskoro zrovnatelne s cenami top FHD modelov spred 2 rokov (ostatne, uz vypredajovy kvartal potvrdil, kam ceny lepsich modelov mozu padnut).
Drak3n (7)|14.7.2016 17:24
Ale takisto budu o par rokov aj lepsie 4K TV :)
HunterGtNet (148)|14.7.2016 18:04
4k za 35litru a 50hz panel je vysmech nic jineho radsi jsem koupil FHD panasonic 55cs630e za 19litru z 100hz panelem a jsem velmi spokojeny mozna nad ocekavaní
vivid.sk (11472)|14.7.2016 18:22
[QUOTE=HunterGtNet;523649]4k za 35litru a 50hz panel je vysmech [/QUOTE]
Nie je to vysmech, tolko stali spickove FHD TV pred 2 rokmi v tejto uhlopriecke. A pred 3 rokmi este viac.
Dnes uz mas v tejto cenovej kategorii UHD modely. Prave preto je dnes rozumnejsie kupit (mozno aj vizualne lepsi) FHD model, ako si kupil ty. A castejsie obmienat (ci uz len pre radost, alebo z nutnosti, ak to po 3 rokoch odide).
Neznamena totiz, ze kazdy rok su bezpodmienecne TV lepsie, ako tie predchadzajuce, z minulej sezony. Aj ked marketing vyrobcov to tak zarucene tvrdi.
9000peter (15)|14.7.2016 18:30
Obmieňať by som vedel všeličo ale obmieňať tv len tak z radosti zaujímavá myšlienka. Treba sa zmieriť z vyvojom doba ide dopredu nie dozadu jednoducho sto ľudí sto chutí...
vivid.sk (11472)|14.7.2016 19:06
Každý si robí radosť inak. Treba to akceptovať. Ak by sme si mali kupovať A/V techniku len ak sa stará pokazí, väčšina má stále CRT.
Nadzi (108)|16.7.2016 13:29
coskoro ma Playstatio4 vydat konzolu v ktorej bude moznost hrat v 4K kvalite

existuje niaka UHD TV do 900 eur so 100hz panelom? ak ano tak aka?
pripadne ci je lepsia ako Sony W756?