Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Je lepší MPEG-2, nebo DVD Video? -začínám s videem

fanynek (33)|11.5.2009 12:25
Zdravím všechny!
Pustil jsem se do domácí "videotvorby" a jelikož jsem s tím začal teprve minulý týden, dost v tom plavu a potřeboval bych od vás poradit a trochu nasměrovat. Nemám hlavně jasno ve výstupních formátech a jejich kvalitě.
Mám kameru JVC GR-DVP 7.

-Záznam stahuji do PC přes Fire Wire rozhraní a následně upravuji v programu Pinnacle Studio 12. Toto je samozřejmě v .avi formátu, kde k mému údivu má cca hodinový záznam velikost cca 10GB na disku. Ale budiž. Jeden nejmenovaný, hodný, zde všem známý uživatel StD mi vysvětlil, že to tak je v pořádku a že ke zmenšení dojde následnou konverzí do formátu MPEG-2.
Po vytvoření a uložení projektu v PS12 tento uložený soubor převedu pomocí položky "Extrakce do souboru" do MPEG-2.
Jenže právě výše nejmenovaný uživatel mi naznačil, že je "kvalita" a "KVALITA". Pro převod prý mám raději používat např. CANOPUS PROCODER a navíc ne přes jeho Wizard-a. Podrobnější nastavení jsou mi ale naprosto cizí a ve většině pojmů se naprosto ztrácím.

Proto bych vás poprosil o rozřešení několika otázek:
1: Je tak důležité nastavit kvalitu výstupu ručně?
2: Poznám pouhým okem rozdíl v použitém softwaru a jeho nastavení?
3: Můžu upravený .avi soubor převést do DVD Video, např. programem ConvertXtoDVD, místo do empegu? DVD Video je mi bližší a nemám problém s jeho vypalováním v čemkoli.
4: Jaký je rozdíl v kvalitě při konverzi do MPEG-2 vs. DVD-Video (.vob)?

Děkuji za jakoukoli pomoc a omluvte moje ne příliš odborné výrazy. (Každý jsme jednou začínali.)
StD (8612)|11.5.2009 12:33
@Fanynek: Začni s četbou tady (Než se zeptáte):
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/2090-nez-se-zeptate

Jinak mpeg2 a DVD-Video jedno jest. VOB v DVD-Video je jen mpeg2 "zabalený" v kontejneru.

Máš jasno ve zdroji (nekomprimované AVI) a ve výsledku (DVD-Video). Teď už zbývá si vybrat cestu, po které se vydáš (metoda zpracování). Pokud možno (jestli můžeš) se v tomto případě vyhni DivXu, chceš-li DVD, tak by to byl zbytečný krok se ztrátou kvality (=dvojí rekomprese).

Jinak k tvým otázkám:
Ad 1 - pokud to necháš na SW, bude Q odvislá od kapacity media (viz ten Wizzard)
Ad 2 - ano, především na větším zobrazovadle.
Ad 3 - =zbytečně nad tím uvažovat, viz poznámka výše.
Ad 4 - to se dozvíš v té "doporučené četbě" v linku nahoře.
fanynek (33)|12.5.2009 22:06
O.K. Díky za pomoc.
MIHI (940)|13.5.2009 00:09
[QUOTE=StD;226161]...Máš jasno ve zdroji (nekomprimované AVI) ...[/QUOTE]
Jen bych pro pořádek doplnil že DV AVI není nekomprimované AVI.
StD (8612)|13.5.2009 06:38
Jasně, já jen aby pochopil ten rozdíl - když pro něho je zatím AVI jako AVI a netuší, že DV AVI a DivX v AVI je rozdíl... :-)
Alf (888)|13.5.2009 22:07
fanynek
Vůbec neuškodí, když si prostuduješ toto
Pokud jde o vlastní rendering do MPEG-2 (potažmo DVD), datový tok při zdrojovém videu ze spotřebek není radno nastavit nižší než 6,5 Mbps a pokud je v obraze víc šumu tak minimálně 7,5 Mbps.