Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou novou "SD" kameru kolem 10 000,- ?

hanessh4 (48)|25.2.2010 13:57
Zdravím všechny,

Potřebuji koupit jednoduchou spotřební kameru pro obyčejné domací použití venku/uvnitř (rodina) jako výměnu za stávající starou analog kameru na hi8 pásky.

SD proto, protože na HD obraz nemáme: pořádnou televizi, br-přehrávač, ani dostatečně výkonný pc pro úpravu hd videa. (Myslím, že je zbytečné kupovat dražší hd kameru a video natáčet v sd kvalitě. Pokud se pletu opravte mě prosím)

Potřeboval bych poradit právě ohledně koupi nějaké té sd kamery popřípadě pseudo-hd?

Něco na způsob:
Panasonic SDR-S26EP-A
Panasonic HDC-SD10EP-K

nebo jakákoliv jiná značka např. canon,

děkuji za jakoukoliv radu, vím že takovýchto příspěvků tady máte hodně, zkoušel sem hledat testy ale většinou sem narazil pouze na nové dražší HD kamery.

Jde opravdu o nenáročné nahrávky, proto počítám s novou kamerou po zakoupení nové tv a pc.
impaler_bxl (197)|25.2.2010 15:01
Je to blbý, nebudeš to chtít slyšet, ale musím. Záleží, jak moc vadí ten rozpočet. Přehrávat SD podobu HD videa např. z Canon HV20/30/40 do SD televize lze. Tedy z kamery rovnou pro ty opravdu nenáročné, co nechtějí než koukat.

Stahování do PC je stejné jako u miniDV. Možná nechceš kazety a chceš SD karty nebo HDD, nevím. Základní střih HDV zvládl můj předchozí Fujitsu-Siemens P4 2,4 GHz s 512 MB RAM. Poctivě dodávám, že vzhledem k množství materiálu jsem upgradoval, úplně pohodlné to nebylo. Ale šlo to, čili tvoje "nenáročné" kritérium to určitě splňuje. Přehrávání na témže stroji také možné.

To vše se netýká AVCHD, čili drtivé většiny dnešní nabídky HD kamer. Týká se to pouze HDV, které je bohužel na ústupu ze spotřebního segmentu, jak lépe popisují jiní na tomto fóru.

Argumenty proti SD jsou dány. Pro je to, že až jednou vezměš ty peníze a upgraduješ celý výrobní a zážitkový řetězec, koupíš za stejné prachy asi lepší kameru, nebo tu dnešní za míň peněz. Spíš platí první možnost, staré modely na trhu nezůstávají, nový Canon HV20 prostě koupit nejde a pokud jo, tak za nesmyslně vysokou cenu.

Já jsem koupil použitý Canon HV20 před rokem a čtvrt za 10 tisíc korun. Je skvělý a točí mi po kouskách obden cca dvě hodiny záznamu měsíčně. Použití jak píšeš, rodina, doma a trochu venku.

HD ze starého SD videa už nikdy neuděláš. A je to paráda.

Nech si to ukázat a pak ještě znovu nahlédni do té peněženky. Jestli to není nepřekonatelný limit, přehodnoť to.
hanessh4 (48)|25.2.2010 15:30
Klidně si nechám poradit, já jsem jenom myslel jestli není zbytečný dávat víc peněz do HD kamery, když se stejně bude natáčet (nebo převádět) do SD :(

Jak říkám momentálně na to nemáme techniku a za nějaký 2,3,4 roky zas budou nový, lepší kamery s nevím jakým formátem. Tak jenom jestli není lepší koupit kameru tak vybavenou, abych mohl jejích kvalit využívat teď, a ne až za rok třeba. Co jsem se tak díval, tak ty lepší HD kamery začínají na nějakých 15 tisících. Já chtěl jenom nahradit starou velkou těžkou kameru za něco prakticky podobnýho, místo pásek sd kartu, menší rozměry atd.

Jestli by ste mi mohl doporučit prostě nějakou střední třídu, model, odkaz na recenze? Nebo je to na dnešním trhu tak špatný, že levný kamery pod 10 tis dávají pomalu horší kvalitu než starší analogy?
impaler_bxl (197)|26.2.2010 15:13
Nejsem zas takový odborník, abych mohl tvrdit něco o kvalitě dnes a včera. Ale v tomto duchu se tady občas píše, že dnešní levné SD přístroje jsou šizené a vlastně ne tak dobré, jako mnohé dřívější - ty dobré ovšem taky nestály do deseti tisíc.

Pro mě je to jiný sled priorit - čím dříve začnu natáčet HD, tím více toho budu mít v HD. HD je super, a tím spíš, když tuším, že ho budu chtít...Mám SD video z Panasonica z roku 2006 za 23 tisíc Kč a je myslím pěkné, mohu-li soudit jako domácí amatér. Ale už se mi nelíbí od té doby, co natáčím s HV20. Bez debaty, je to prostě obrovský skok k lepšímu.

Takže z toho jsem vyšel a postupně mě to dovedlo k upgradu zbytku řetězce. Pravda je, že velkou televizi s potřebným rozlišením už jsem měl, protože jsem ji chtěl taky na TV příjem v HD (BBC HD, nejsem v ČR).

Mrkni (snad si můžem tykat jako většina lidí tady?) na Canon HF200, je tu dlouhé vlákno a majitelé ochotní doříct případně detaily. Ovšem je to AVCHD, čili na střih potřeba dvoujádrový procesor či lepší a kupu RAM. Jestli umí po analogovém drátu přehrávat v PAL televizi, nevím, ale řekl bych, že by mohla. Nebude těžké to zjistit. To by řešilo aktuální potřebu, tj. přehrávání bez střihu.

Rovný boj s touto a novější řadou od Canonu tady sehrává poslední nabídka od Sony. Víc nevím, ale je tu k tomu co číst.
vivid.sk (11472)|26.2.2010 15:17
impaler ti radi dobre. Pokial budes nahravat svoje deti, (zrejme ho budes sledovat o par rokov a o to bude vzacnejsie), budes si trieskat hlavu, preco si si nekupil HD kameru.
A z kazdej HD kamery dostanes perfektny SD na terajsom TV.
hanessh4 (48)|26.2.2010 16:07
dobrá tedy, takže jak říkáte radši pořádnou hd kameru, HF200 vypadá dobře už sem se na ni díval, jinak nevíte něco o JVC GZ HM 200 ? Dneska sem byl v elektru podívat se na nějaky modely a tento mi tam nabízeli.

Jediná překážka je tady teda cena, za kameru čistě 15 500, plus sd, druhou baterku, a to nejdůležitější asi prakticky novou desku s procesorem, nejsem si jistej jestli v tom kompu co máme je dvoujádro a nějaký ramky k tomu.

Tak to nám to pěkně naskáče, budu muset ještě popřemýšlet je to dost peněz. Jinak, kdyby nakonec finance nedovolili, mohli by jste mi doporučit nějaký model který točí standartní videso (nějaký mpeg2 -ne AVCHD) ale ve stejné nebo lepší (ale ne horší) kvalitě než ty dřívejší analogy??
Pitomec (10211)|26.2.2010 20:13
Aby ten výsledek za něco stál, tak bys musel koupit HD kameru v poněkud jiné cenové kategorii, než je 10.000Kč - za ty prachy totiž koupíš jenom hračkárnu, kde sice bude nápis HD na plastovým obalu, ale k dívání to nebude. To už bych radši koupil pořádnou SD kameru, než nějakýho levnýho HD-zmetka alá to co dává Mountfield k nové sekačce...
hanessh4 (48)|27.2.2010 01:41
ale dyt na to se ptám právě, jak vypadá pořádná sd kamera???
jojkovid (651)|27.2.2010 12:32
hanessh4
S Pitomcem jsme již několikrát toto probírali i na jiných fórech. Má názor, že levná HD/HDV kamera je horší jako kvalitní SD. Jenže kvalitní SD nekoupíš za 20tis.

Ten Canon HF200, osobně doporučuji těm, co nechtějí moc utratit, ale požadují trochu lepší obraz. Nevýhoda jakékoliv levné kamery (SD nebo HD) je vždy, natáčíš-li při slabém osvětlení. Také zatím nemám LCD TV, ale již od 2007 točím HDV, to převedu na DVD a HD si uchovám na pásce a v PC. Po koupi nové TV budu sledovat již jen to HD.
Budeš-li čekat na lepší kameru, tak se nedočkáš. Pořád budou nové modely, lepší nebo horší.
Já osobně při přechodu na HDV utratil 80tis, kamera + příslušenství + nové PC.
Lachtan11 (139)|27.2.2010 18:37
Pitomec to zbytečně moc přehání. Výstup ze spotřební SD kamery bude vždy horší, než z HD kamery (vyjímkou jsou kamery jako toshiba camileo - do 5000kč hd kameru nekupovat!).

Canon HF200 stačí a kvalita je výstupu je na amatérské podmínky velice dobrá.
hanessh4 (48)|27.2.2010 19:51
stačí???? Chlapi já nevím jestli ste tady všichni profi-kameramani ale ten obraz je špičkovej!!!
Nehádám se že ten Canon není supr, on je, možná až moc na moje nároky, ta kamera se bude používat max 1 za měsíc na nějakou besídku a dívat se na ni budeme tak max 1 za rok.

Zeptám se tedy ještě jednou. Chápu to správně tak, že tady canon hf200 je nejlepší mezi těma levnějšíma hd kamerama, tudíž levnější hd kamery než tady ta nemá smysl vůbec kupovat protože nedosáhnou ani zdaleka kvality této kamery správně?

A levnější SD kameru než nějakých 15tis taky nemá cenu kupovat protože je to s tím ještě horší ano?

tudíž z toho vyplívá, že horší kameru než cf200 a jí podobné nekupovat??

Opravdu jsou tady limitujícím faktorem peníze, tudíž bohužel jestli nebudeme mít na to koupit např. hf200 ( a s tím spojené náklady na upgade pc ...) Otázka zněla jestli se dá za nějakých 10tis koupit nějaká SD kamera, kde by výsledný obraz = dvd kvalita byl ok, nebo za tuto cenu a míň se prodávají úplné sr**** a radši se na ně ani nedívat, radši počkat, natáčet zatím se starou kamerou a našetřit více peněz a koupit teda hf200 nebo nějakou jí podobnou... ?

(Moc dík všem za názory, pro lajka, který se neorientuje v oboru a je odkázán jen na kecy prodavačů je to matoucí)
jojkovid (651)|27.2.2010 19:58
SD za 10tis je vždy horší, než HD za 10tis. Našetři si a kup HD. Ta HF200 je v té ceně co se dá sehnat fakt dobrá.
Pitomec (10211)|28.2.2010 12:15
Ta kamera Canon HF200 má několik zásadních chyb, kvůli kterým bych ji rozhodně nebral - v první řadě chybí hledák. Manuální funkce = nula (třeba ostření na prstenci objektivu, příp. nějakým kolečkem vepředu) a velikost čipu 1/4" taky nic moc. Je to defacto dětská hračka, která kdyby stála 2t.Kč, tak budiž, ale dát za ni o 10t.Kč víc je šílenost.

U Canona začít uvažovat až o HV40 a výše.
Pitomec (10211)|28.2.2010 12:27
[quote=hanessh4;268856]stačí???? Chlapi já nevím jestli ste tady všichni profi-kameramani ale ten obraz je špičkovej!!!
Nehádám se že ten Canon není supr, on je, možná až moc na moje nároky, ta kamera se bude používat max 1 za měsíc na nějakou besídku a dívat se na ni budeme tak max 1 za rok.

Zeptám se tedy ještě jednou. Chápu to správně tak, že tady canon hf200 je nejlepší mezi těma levnějšíma hd kamerama, tudíž levnější hd kamery než tady ta nemá smysl vůbec kupovat protože nedosáhnou ani zdaleka kvality této kamery správně?

A levnější SD kameru než nějakých 15tis taky nemá cenu kupovat protože je to s tím ještě horší ano?

tudíž z toho vyplívá, že horší kameru než cf200 a jí podobné nekupovat??

Opravdu jsou tady limitujícím faktorem peníze, tudíž bohužel jestli nebudeme mít na to koupit např. hf200 ( a s tím spojené náklady na upgade pc ...) Otázka zněla jestli se dá za nějakých 10tis koupit nějaká SD kamera, kde by výsledný obraz = dvd kvalita byl ok, nebo za tuto cenu a míň se prodávají úplné sr**** a radši se na ně ani nedívat, radši počkat, natáčet zatím se starou kamerou a našetřit více peněz a koupit teda hf200 nebo nějakou jí podobnou... ?

(Moc dík všem za názory, pro lajka, který se neorientuje v oboru a je odkázán jen na kecy prodavačů je to matoucí)[/quote]
Ten obraz je "suprovej", protože je to takto záměrně uděláno a v podstatě to vůbec neodpovídá tomu, co normální uživatel točí - takže když s tou kamerou vlezeš na nějakou besídku (předpokládám, že ve škole/školce), kde bude osvětlení od všemožných zdrojů světla nebo dokonce šero, tak natočíš akorát blivajz. A k tomu stejnému ti pak klidně stačí i mobil s pořizováním videosekvencí (a ještě si zavoláš a umí taky fotit a obvykle má i rádio a přehrávání hudby :D ).

Jednu věc ale udělat můžeš - kup tu kameru přes internet, vyzkoušej a event. do 14. dní můžeš bez udání důvodu vrátit.
jojkovid (651)|28.2.2010 14:17
[quote=Pitomec;268963]Ta kamera Canon HF200 má několik zásadních chyb, kvůli kterým bych ji rozhodně nebral - v první řadě chybí hledák. Manuální funkce = nula (třeba ostření na prstenci objektivu, příp. nějakým kolečkem vepředu) a velikost čipu 1/4" taky nic moc. Je to defacto dětská hračka, která kdyby stála 2t.Kč, tak budiž, ale dát za ni o 10t.Kč víc je šílenost.

U Canona začít uvažovat až o HV40 a výše.[/quote]

Ano, nejlepší v tomto segmentu je HV40 (mám), ale tady byla uvedena cena, na kterou HV40 nemá, jedině později, jako bazar.
To s tím hledáčkem máš pravdu, ten by mě osobně chyběl. Ale stejně si myslím, že dotyčný bude točit vše na auto a ostření je u této kamery slušně uděláno.
hanessh4 (48)|28.2.2010 18:22
takže jste mi vlastně poradili místo nějaké sd kamery do 10tis, koupit hd kameru za 15tis ale ta je v interierech stejně k ničemu takže vlastně radši koupit hv40 za 24tis?????

Tak nějak přestávám věřit, že je mezi váma profíkama nějakej "normální" spotřební uživatel.

To by mě zajímalo pro jakou cílovou skupinu se pak teda všecky ty kamery pod 24tis prodávají???

Chlapi, já jsem normální smrtelník, co chce vzít kameru něco s ní natočit, neřešit nějaký manuální ostření a ostatní parametry, ale zmáčkout tlačítko natočit 20minut videa a jít pryč. Tomu odpovídá i kvalita výsledného videa, to že to nebude na fullhd televizi super detailně ostrý je jasný, a zas taková překážka to pro mě není.

Byl bych spokojenej kdybych koupil kameru za rozumnou cenu (ne 20 000,- !!) dostal z ní klasickou dvd kvalitu, jednoduše natáčel, vypálil a jednou za rok skouknul...

Nehledám perfektní kameru s vysokým rozlišením, ale NÁHRADU za starou těžkou kameru fungující jen na nabíječce atd. za prakticky něco totožného ale v roce 2010, kvalita stejná, rozměry, hmotnost, výdrž - lepší ....
mmmm. (112)|28.2.2010 19:10
Nic takového neexistuje, proto jsi tak zmatený..je teď taková zvláštní doba, kdy se věci okolo mění rychleji, než člověk chápe..ale platí jedna věc-rozdíl mezi hd a sd je na větších plazmách a lcd propastný. A doba, kdy bude úplně všude velká tv, je víceméně tady. Od toho bych se odpíchnul v úvahách. A mimochodem - tvá první věta platí na 100 %. dřív bych tomu sám nevěřil, ale je to prostě tak.
hanessh4 (48)|28.2.2010 22:25
Dobrá, takže konečná rada teda je investovat minimálně těch 15 000,- do té canon hf200 ne-li víc, ale určitě ne míň do nějaké horší?

Tím pádem nekupovat momentálně nic, nějak to vydržet se starou kamerou, našetřit víc peněz, koupit tuto kameru a upgradovat pc pro úpravu AVCHD videa?
impaler_bxl (197)|1.3.2010 09:26
Podívej, žádná konečná rada neexistuje, to je snad jasné. Jsou to tvoje peníze, tvoje požadavky, tvoje spokojenost, nic z toho my nedokážem pořádně posoudit ani odhadnout.

Je to sice furt dokola (v jiných vláknech), ale dořeknu ti znovu dvě tři základní věci:

1. Je správné zahodit starou kameru a koupit novou, co nejdřív. Protože co už natočíš ve vyšší kvalitě, což bude v tomto případě kterákoli kvalita, co koupíš, to už ti nikdo v této kvalitě nevezme. Čekat můžeš, ale pokud jsou peníze, raději co nejdříve.

2. Přechod od SD k HD je především pro takové laiky, jako jsme ty nebo já, takový šok, jakýs demonstroval nad tou ukázkou tady (která mě zas tak nevzrušuje). Je neuveřitelné, že se něco takového dá pořídit z rozpočtu, který před třemi lety nestačil na kameru zařazenou v podobném segmentu, tj. cílovka ty a já. Proto vždy my tady, odborníci i laici, pokud možno tlačíme tobě podobné do myšlenky na HD.

3. 80 tisíc je strašák, není nutno. Nepotřebuješ hned širokoúhlou předsádku (ale je to fajn věc), nepotřebuješ nutně externí mikrofon (taky fajn věc). Světlo na besídku taky nevyužiješ, na pódium nedosvítí (ale doma je to fajn věc). Nevím, jak jsi na tom s foťákama, ale u mě je to podobný zážitek - základní zrcadlovka je takový šok z kvality a pohodlí práce a hlavně výsledku i pro totálního laika, že už jsem nikdy nechtěl nic jiného. A vzrušení neopadá s postupným objevováním možností, které to s sebou nese, když chceš. Koupíš kameru a nepotřebuješ - na besídku nebo domů - ani náhradní baterku, proč jako? Hodinu záznamu to snad natočí a snad máš nějaké základní návyky a netočíš každou volovinu. PC - pokud si dokážeš upgradovat jenom vnitřnosti, což tak vypadá, pořídíš za pět až deset tisíc? Odhad, neorientuju se teď. Když už nic, ten výkon ti zpohodlní i další práci na něm.

4. Pokud je ten rozpočet na HF 200 moc vzhledem k PC (televizi do toho nepočítej, tu si pořídíš i kvůli jiným věcem a stejně si ji nakonec pořídíš; SD karty snad taky nejsou taková položka, do SD kamery je potřebuješ taky, nebo pásky, což není ve výsledku myslím levnější), zaměř se na SD, přesněji miniDV. Ne mpeg2, ne harddiskové kamery, už vůbec ne kamery na DVD. miniDV je více než mpeg2 v řeči letáků. Pásková mechanika ti při přechodu z analogové kamery vadit nebude, tím spíš vzhledem k frekvenci práce s kamerou.

Moje konečná rada, když už, je poohlídnout se po použité Canon HV20, HV30, HV40. Je to víceméně tatáž kamera. Jak jsem už mnohokrát psal, moje HV20 stála 10 tisíc před více než rokem a slouží skvěle. Za ty prachy, co bys jinak vyhodil za HD či SD šunt v obchodě, máš něco, co se vyrovná HF 200, a pokud ne, je něco špatně spíš na straně obsluhy. Až na výjimky, které vydolují maximum z každého přístroje, což nejsi ani ty, ani já.

Canon HV20/30/40 je HDV, takže možná nebudeš muset upgradovat PC. Takže je to velmi blízko tomu, cos původně chtěl - co koupit maximálně dobrého za 10 či více tisíc, ale ne za 20, aniž bys musel dál utrácet jinde. Pásky jsou stejné jako u miniDV, tj. jedna za 50-60 korun, dlouhověký archiv ověřený v praxi, kvalita skvělá, možnosti manuálního nastavení na tuto třídu dobré. Optika taky a proto to nové stojí tolik, kolik to stojí.

Pitomec má svůj názor, ale je moc kategorický. Neříká nesmysly, ale svůj odpor k segmentu, o kterém se bavíme, trochu přehání.
impaler_bxl (197)|1.3.2010 09:50
Ještě k tomu, že je něco v interiérech k ničemu:

Patrně to nebude horší, než to, co točíš v interieréch stávající kamerou, leda by to byla vyšší než spotřební třída. Takže to neřeš, na co jsi zvyklý, to dostaneš. Nejspíše dostaneš víc. Jenom se vyplatí - a týká se to každé kamery - prozkoumat, jestli místo "point and shoot" není lepší trochu si pohrát s nastavením při sníženém množství světla, což je interiér vždy.

Řekl bych, že ať koupíš, co koupíš, budeš mile překvapen. My se snažíme ti vysvětlit, že možnosti tvého překvapení nestoupají lineárně s cenou, ale strměji. Za pět tisíc budeš rád, že to jede na baterku a že to je lehké do ruky. První dojem nad obrazem bude jistě také fajn. Pak tě začně iritovat x věcí a nejvíc to, až ti kámoš ukáže svůj záznam z téže besídky pořízený zánovním Canonem nebo Sony v HD. Za deset tisíc totéž, obraz bude asi lepší, ale stále v SD. Pokud v HD, vyskytnou se jiné neduhy, nutné k tomu, aby výrobce udržel nesmyslně nízkou cenu. Nepohodlí práce, zelené či jinak barevné pruhy v záznamu v určitých náročných režimech (přibližně, nechytat za slovo), různé nedostatky plynoucí z nekvalitní počítačové části kamery, o optice a jejích možnostech nemluvě. Na patnácti tisících plus adekvátní PC začíná proměna stříbra ve zlato.

PC se lze vyhnout pořízením HV40 nové. Je dražší, ušetříš za PC. Ale na PC stejně jednou dojde, že ano...HDV vůči AVCHD není žádný kompromis kvality, není a nenech si to od nikoho nabulíkovat. Pásky nejsou zastaralé ani nijak zvlášť nepohodlné. Pásky nepotřebují reklamu na celoživotní záruku a podobné nesmysly.

Rozpočet na HV40 lze snížit hledáním použitých sestřiček z minulosti.
jarino1978 (8045)|1.3.2010 12:52
na bežné snímanie ti bude stačiť s veľkou rezervou Canon HF200. Za bežných podmienok veľmi dobrý obraz, v low-light to tiež nie je nič hrozné ( dá sa dosiahnuť obraz takmer bez šumu ).
Kameru môžeš prepojiť aj v SD režime s CRT.
Za tú cenu asi bezkonkurenčná voľba. Pokiaľ budeš mať otázky k tejto kamere, tak ich daj do vlákna o HF200.
jojkovid (651)|1.3.2010 13:52
hanessh4
Myslím, že už Ti to vysvětlili dokonale. Jen se rozhodni, jestli starší HV20 nebo novou HF200.
Osobně bych Ti doporučil HV20/30/40. Já starší HV40 i s výbavou (širokáč WD43, mikrofon RODE stereo, baterku, sluneční clonu a 3 pásky) sehnal za 20tis. Jen je to otázka času a důvěry v prodávajícího. Bojíš-li se toho, tak vem tu HF200. Nic jiného už asi nejde vymyslet.
hanessh4 (48)|1.3.2010 13:57
Souhlasím, díky moc všem za rady, myslím že jsem nakonec pochopil jak to v téhle branži chodí. Ještě zvážím všechny nabízené možnosti a až něco pořídíme dám vědět :)
Lachtan11 (139)|1.3.2010 18:05
Pitomec zbytečně dělá z komára veublouda a celkově vůbec, je nějaký zmatený.
Buď má spoustu peněz a je arogantní a nebo vůbec neví, o čem mluví.

Znám pár lidí, kteří ve východočeském kraji natáčí plesy, menší koncerty (většinou dechovka) a svatby na malé SD mini-dv kamery s malým chipem (momentální cena takové kamery asi 2500kč) a nikdo se o to nestará, respektive všichni jsou spokojení (5 kamer -> 5000kč = slušná brigáda a mají toho dost).

Já jsem se dlouho "živil" s kamerou Canon HV30 a byl jsem spokojený. V jedné chvíly to byla nejoblíbenější kamera u tzv. "Indie Filmmakers", neboli na nezávislé scéně (samozřejmě, že ti co měli dost peněz, tak si radši koupili skvělou HVX 200).
V dnešní době se ale jede spíše na DSLR, aspoň co se filmů týče.

Ale to bych odbočil. Pro mě, jako pro studenta střední školy, bylo naprosto nemyslitelné koupit si kameru za nějakých 90 000kč na splátky, která je i pro Pitomce amatérská (Panasonic HMC 151). Je lepší začít na něčem levnějším a pak se rozhodnout, jestli chci jít dál a nebo ne.

Canon HF200 pro domácí účely stačí nádherně. Je tak malinká, že se vejde do kapsy od kalhot. Hledáček sice nemá, ale lidi v dnešní době stejně natáčí jen na lcd (nemluvím o profesionálech - ikdyž těm někdy nic jiného také nezbývá), tak proč ne.

Nadruhou stranu je nutný upgrade PC, protože AVCHD je náročné. Nicméně dá se to konvertovat do příjemnějšího formátu bez problémů (je to ale ztráta času).

Canon HF200 vs Canon HV30 -> Canon HF200 si kupte v případě, že si nechcete s tou kamerou moc hrát. Prostě zapnout a record. Canon HV30 naopak, protože má pár manuálních funkcí navíc a lépe se s ní točí (je o dost větší, těžší -> lépe se drží).

Pitomec: Zapomínáš na jedno hezké řčení "Nezáleží na tom, jakou techniku máš k dispozici, ale jestli ji umíš používat".

Pokud dám do ruky amatérovi profesionální kameru za půl milionu korun, tak výsledek bude o dost horší, než kdybych dal třeba Canon XHA1 (45 000kč) profesionálnímu kameramanovi.
Kdyby to bylo jedno, tak obor týkající se filmového průmyslu by prakticky neměl žádný smysl. Amatér nezná základní pravidla střihu a skáče přes osu, špatně "rámuje" atd.
Je toho tuna. :)
Pitomec (10211)|1.3.2010 18:52
Meleš kraviny, protože s kamerou za pár kaček nikdy nic pořádnýho natočit nejde - malý čip, objektiv z umělé hmoty a absence manuálních funkcí to dokonale degradují. A jenom hlupák si může nalhávat opak, že ta mazanice je úžasná a jaký udělal terno, když dal za kameru kolem 10t.Kč a ještě je "mámo i v hádé" 9-)
Lachtan11 (139)|1.3.2010 23:30
Pitomec: Řekni mi, opravdu musíš být tak namyšlený? Představ si, že nejsi profesionál a chceš si koupit kameru na domácí natáčení - děti, výlety, porno...patříš do nižší, nebo střední třídy a chceš si koupit kameru do 20 000kč. Co si koupíš?

Ano, je pravda, že za 20 000 se dá koupít například Panasonic DVX100, což je opravdu velice slušná kamera. Ale člověk na takovou nabídku narazí jednou za uherský rok.
Za nějakých 26 000 se dá koupit i Canon XL2, taky slušná kamera, ale rozhodně si nemyslím, že tyto kamery se v dnešní době mohou vyrovnat spotřebním kamerám v cenové relaci 15 000kč a výše.

Neříkám, že ten obraz je úžasný, protože potom by ztrácelo smysl kupovat profesionální kamery, ale tvrdím, že ten obraz je dobrý a do rodiny uspokojující.

[video=vimeo;7592745]http://vimeo.com/7592745[/video]


Vidím to tak, že hanessh4 zůstane při zemi a nekoupí si, podle tebe, dovolenkovou kameru za 90 000kč jako třeba Panasonic HMC 151, nebo Sony PMW EX1.
Koupí si, pro svoje domácí potřeby, kameru jako Canon HF200 a bude spokojený. :)


Další možností je koupit Canon 550D, z kterého leze velice dobrý záznam.
[video=vimeo;9712377]http://vimeo.com/9712377[/video]
BEPE (539)|2.3.2010 12:38
Asi má každý svou pravdu, co mě ale docela irituje je, že pro argumentaci jak je ten či onen přístroj (kamera, foťák) dobrý se demonstruje záznamem na YouTube a pod. Připadá mi to jako porovnávat obrázky z foťáku za 2 litry s foťákem za 50litrů na fotografii velikosti pohlednice. Samozřejmě v některých případech se pozorovateli může zdát že ta fotka z foťáku za 2litry je snad i lepší než ta z foťáku za 50litrů (sám jsem se s podobným hodnocením už setkal). V případě když budeme, ale sledovat obrazy z obou foťáků ve velikosti např. 80x80 nebo ještě vetší je už kvalitativní rozdíl mezi obouma foťáky tristní a to v neprospěch toho za 2 litry.Takže podstatné je na čem míní videista své videjka sledovat na 21" zobrazovači nebo 42" a více.
Pitomec (10211)|2.3.2010 20:40
[quote=Lachtan11;269277]Pitomec: Řekni mi, opravdu musíš být tak namyšlený? Představ si, že nejsi profesionál a chceš si koupit kameru na domácí natáčení - děti, výlety, porno...patříš do nižší, nebo střední třídy a chceš si koupit kameru do 20 000kč. Co si koupíš?

Ano, je pravda, že za 20 000 se dá koupít například Panasonic DVX100, což je opravdu velice slušná kamera. Ale člověk na takovou nabídku narazí jednou za uherský rok.
Za nějakých 26 000 se dá koupit i Canon XL2, taky slušná kamera, ale rozhodně si nemyslím, že tyto kamery se v dnešní době mohou vyrovnat spotřebním kamerám v cenové relaci 15 000kč a výše.

Neříkám, že ten obraz je úžasný, protože potom by ztrácelo smysl kupovat profesionální kamery, ale tvrdím, že ten obraz je dobrý a do rodiny uspokojující.

http://vimeo.com/7592745
YouTube- Canon HF200 "The Frog" HD Edited in Sony Vegas + Magic Bullet Looks

Vidím to tak, že hanessh4 zůstane při zemi a nekoupí si, podle tebe, dovolenkovou kameru za 90 000kč jako třeba Panasonic HMC 151, nebo Sony PMW EX1.
Koupí si, pro svoje domácí potřeby, kameru jako Canon HF200 a bude spokojený. :)


Další možností je koupit Canon 550D, z kterého leze velice dobrý záznam.
http://vimeo.com/9712377[/quote]
Že napíšu co si myslím neznamená, že musím být namyšlený - to seš spíš ty, který není schopen přiznat, že kamera Canon HF200 je dětská hračkárna a pořád tady pindáš blbosti a hážeš naprosto nesmyslný odkazy na videa, který o ničem nevypovídají. Dej sem záběry při špatném osvětlení nebo prostě něco z natáčení home-událostí typu Vánoce, Silvestr apod. Pak se ukáže, jak ty tvoje záběry "dýchají" (protože automatika ostření je úplně k ničemu) a při švenku je to jenom mázlej flek 9-)

A jinak platí, že právě při natáčení vlastní tvorby by měl člověk pracovat s tím technicky nejlepším co lze, protože tyto záběry se už nikdy opakovat nebudou a nikdy je nelze natočit znovu. Já osobně jsem dodneška rád, že jsem byl kdysi v porodnici s kamerou na rameni a zapnutým světlem, protože je na těch záběrech něco vidět a nemusím koukat na humus, resp. až si to někdo za X let pustí, tak to nepochybně ocení.
mmmm. (112)|2.3.2010 21:35
Tak jsem trošku v rozpacích z toho, jak zde demonstrujete téměř nadlidské schopnosti hf200..já ji v rámci úvah při nakoupení nové kamery měl jeden den doma a otestova jil..a musím říct, že za denního světla VENKU skvělý obraz..ale v interiéru je to bída..zázrak se nekoná, neblázněte, proboha...vždyť za byť jen trošku trošku nedostatku světla, třeba za záclonou, se obraz na větších plochách téměř sype na pixely..a při jiném nastavení, než na automat se to sice razantně lepší, ale už to není realné, ale tmavé a neodpovídající, např. v režimu Cinema. Velikost čipu je zkrátka nepřekročitelná mez a ani skvělá optika to nezachrání.
mmmm. (112)|2.3.2010 21:37
ps - a ty videa z vimea a youtube jsou opravdu k smíchu..nevypovídají ale vůbec nic o tom, jak OPRAVDU vypadá původní rozlišení videa na velké obrazovce..
jarino1978 (8045)|3.3.2010 12:19
Len tak pre poriadok :
- je lepšie kúpiť HF200 , ako kúpiť Sanyo HD , Toshibu, Samsung a iné zlátaniny
- momentálne je cena HF200 cca 460 Euro, čo je myslím prijateľná cena, vzhľadom na pomer/výkon
- v dobe uvedenia na trh stála HF200 viac ako 800 Euro
- v cene do 15-20 000 korun je skrátka bez konkurencie ( pokiaľ nie, uveďte jeden model, ktorý ju zvalcuje )
- má 1/4 chip, ktorý logicky je na low-light krátky, ale dokáže to vcelku obstojne dorovnať elektronika
- za bežných svetelných podmienok produkuje obraz plne porovnateľný, dokonca oveľa ostrejší, ako u kamier HV30/40
- na dobrý obraz v low-light treba vedieť robiť s kamerou, jeden deň je nič, aby človek vychytal "muchy"
- samozrejme low-light nie je tak dobrý ( a ani nemôže byť ), ako je to napr. u HD kamier Sony
- opačne, good-light u HD kamier Sony nie je tak dokonalý, ako u HD kamier Canon. Je tam pre mňa priepastný rozdiel, Sony má veľkú slabosť kresliť ostro v celej ploche obrazu ( stačí bez zoomu zosnímať krajinu... ).
- HF200 má na spotrebku dosť veľa manuálnych funkcií, opačne kritizujem to, že nemá Zebru, reguláciu gain a dosť nešťastne vyriešené manuálne ostrenie pomocou joysticku
- nie je to žiadna geniálna kamera, ale určite to je spoľahlivá a kvalitná kamera pre amatérov...
michal_h (492)|3.3.2010 12:40
[quote=lachtan11;269277]představ si, že nejsi profesionál a chceš si koupit kameru na domácí natáčení - děti, výlety, porno...[/quote]
:) :) :)
jarino1978 (8045)|3.3.2010 17:45
tak dáme si tie žiadané Vianoce...

CANON HF200 :

prvé video = snímané pri osvetlení 20W + aktívne interné video-svetlo
druhé video = snímané pri osvetlení 60W

Videá sú v surovom stave, prevedené akurát do WMV.
mmmm. (112)|3.3.2010 20:35
Vypadá to celkem dobře, ale...ps-možná jsi popsal právě tu zásadní pointu celého problému. Spousta lidí chce prostě vzít kameru a na auto mod natáčet, bez aspirací na umění, na vlastní nastavení a tak..a to mi možná u té hf200 chybí. Jinak řečeno - pokud jsem ji za 24 hodin nenaučil natáčet tak, aby se mi to líbilo, tak je to pro mě passé..ono třeba pro mou přítelkyni je vrchol videonatáčení zmáčknout ten červený knoflík..a představa, jak ji vysvětluji, za jakého osvětlení má co naprogramovat..to prostě nelze:-))nakonec jsem se vrátil k sony hdr-cx 505 a už je koupená. Výhoda? Na automat jede stále a vždy to video je koukatelné. A možné, že o tom to trošku také je:-)
jarino1978 (8045)|3.3.2010 20:41
ono celá záhada je v tom, že obe tie videá sú na plný automat :)
(schválne... ) snímala to moja žena, ktorá z manuálu ovláda maximálne tak presety...
hanessh4 (48)|3.3.2010 22:51
přesně tak si představuju ovládání kamery, na automat, tak lidi neblbněte ten kdo se v tom vyzná, ten si s tím taky dokáže vyhrát, nastavit atd. stejně jako na foťáku taky mám rád manuál. Ale od téhle kamery čekám že ji bude moct ovládat kdokoliv jí veme do ruky, zmáčkne červený record a tím to končí...

ty živý záběry vypadaj suprově
ai (2993)|3.3.2010 23:49
No ty zabery , to neni zadny low light :-), protoze vsechno je ve svetle, nebo zblizka, v NORMALNICH podminkach, ne treba u tech Jarinovych, je svetlo jedno nebo i vice a lidi kolem nej, proste z vice nez 50% je to ve ve "stinu" a bez detailu , z 3-5 metru, tam pri jakemkoliv vytazeni expozice naskoci sum, ja se bavim o HV30, tzn., to musi platit i u HF200
mmmm. (112)|4.3.2010 10:31
Jarino, ale jen svůj poznatek k automatice myslel obecně, nikoliv k těm tvým videím. U těch bych si vůbec netroufl je hodnotit. Na malém zobrazovači počítače, v jiném formátu, bez znalosti toho, jak to v tom pokoji vypadalo opravdu, atd, to prostě nejde. A jak už jsem někdy psal, mě hf200 také zaujala, zkoušel jsem, ale tvrdím, že pokud zásahem do automatiky za jiného než perfektního denního světla, dosáhnu koukatelného obrazu s nízkým šumem, např. režim Cinema, tak výsledné vide je o tolik celkově znatelně tmavší, než celková scéna, že mi to prostě vadilo. Kamera má zachytit realitu a ne ji žehlit, aby se maskoval šum přítomný díky malému snímači. A automatický režim, bez jakékoliv další korekce, má i za denního světla (přes záclonu) u hf200 setsakra problémy - a proto bych ji nikomu jako "rodinnou" kameru nedoporučil. A také mi začíná trošku vadit, jak ji až fanaticky obhajuješ a děláš z ní cosi naprosto vyjímečného, nic ve zlém. Je to prostě dobrá kamerka za slušnou cenu, která točí nadstandartně hezké video za denního světla a vevnitř je na tom stejně špatně jak všechny ostatní kamery s menším, než půlpalcovým čipem. Tak to prostě je.
jarino1978 (8045)|4.3.2010 10:43
[quote=mmmm.;269708]Kamera má zachytit realitu a ne ji žehlit, Tak to prostě je.[/quote]

- tak to teda nie je
- spotrebná kamera nedokáže zachytiť realitu a či vôbec nejaká kamera ju aj dokáže zachytiť...
- to sa značne mýliš
- realitu nezachytí ani HF200, ani HV30, ani Sony CX 505 . To je veľká demagógia. To sú všetko len obyčajné amatérske spotrebky, takže slovo "realita" by som nikdy nepoužil.
- ideálny príklad je low-light, snímanie večer pri 60W svetle. Ktorá kamera ti dokáže zobraziť farby presne také, aké vidíš ? Žiadna. Vždy je tam odchýlka a je jedno, či sa bavíme o kamere za 5 tisíc, alebo za 100 tisíc. Tá odchýlka tam proste je !!!
Takže sa pýtam, aká vlastne realita ????


PS : Nie som fanatik na HF200, ale nemám rád nepodložené "argumenty". Večer ti dám zábery nie za zatiahnutými záclonami, ale za zatiahnutými žalúziami. To bude des-bes obraz...
Naopak, ja osobne ju viac posuniem dopredu a za rodinnú kameru ju jednoznačne odporúčam.
jarino1978 (8045)|4.3.2010 10:51
[quote=ai;269658]No ty zabery , to neni zadny low light :-), protoze vsechno je ve svetle, nebo zblizka, v NORMALNICH podminkach, ne treba u tech Jarinovych, je svetlo jedno nebo i vice a lidi kolem nej, proste z vice nez 50% je to ve ve "stinu" a bez detailu , z 3-5 metru, tam pri jakemkoliv vytazeni expozice naskoci sum, ja se bavim o HV30, tzn., to musi platit i u HF200[/quote]

- ale jasné... u HF200 to platí dvojnásobne...
- akurát je tu debata o ničom, pretože ja nie som netopier a nelietam s kamerou za úplnej tmy
- ľudia si mylne myslia, že keď si kúpia kameru, tak sa zavrú do tmy a kamera vidí všetko. Podľa toho sa snažia odchytať rady, že keď má tá a tá kamera väčší chip, tak to musí byť lepšie... Lepšie v čom ? Cez deň ? Večer pri 60w svetle ? Za hrobovej tmy ? Tak teda v čom ?
- nech si každý určí priority.
napr. Voyeur, ten nech si vyberie profi kameru , aby mal pekné zábery podvečer, keď šmíruje baby z ulice. ...

Len tak pre zaujímavosť : HF200 má lepšie výsledky v low-light, ako Sony HC3. Kamera za 460 Euro, oproti kamere, ktorú som mal za 1900 Euro...
Ale HF200 na low-light HV30 jednoducho nemá ( záber na osvetlenú ulicu - detaily stromov, trávy, chodcov a pod. )...
Avšak doma, pri 60W osvetlení, cez deň pri zatiahnutých žalúziach sú výsledky rovnaké...
mmmm. (112)|4.3.2010 15:04
Jejdamanečku, co na to říct..cílem jakéhokoliv obrazového či zvukového záznamu je primárně být co nejvíce podobný realitě, vnímané očima a ušima a všechny přístroje se o to více či méně snaží. S tím, že čím více penízku stojí, tím lepší bývají výsledky. Tolik obecně. Konstatovat, že realitě se stejně nejde přiblížit, a tak je lepší žehlit obraz je podobné zvěrstvo jako ekvalizér v cestě zvukového signálu při reprodukci.
A nyní už moje koupená Sony cx dokáže i v místnosti, se zapnutým x.v.colour, na plazmě s dobře nastaveným obrazem, při reprodukci přes kvalitní hdmi kabeláž, přenést původní vizuální atmosféru místnosti tak, jak vypadala ve chvíli, kdy jsem natáčel..a co myslím tou atmosférou - venku vysvitne slunce a pak zajde za mraky, např...to změní přes okno hodně vizuálně i barevně pokoj, atd. hf200 mi natočila hezké video, na které se opravdu dobře koukalo, ale měl jsem pocit, že je to trošku odjinud, protože když malý čip nenabere světlo, tak se s tím musí porvat elektronika..a ta na to, jak to vypadalo ve chvíli natáčení, opravdu nemá jak přijít...
A pod pojmem rodinná kamera si já osobně představuji přístroj, který může popadnout kdokoliv z rodiny a zmačknout rec, bez nastavování. A také takový, který natočí hezké video i v interiéru bez rozsvíceného vánočního stromečku hned vedle natáčené osoby:-)))
A já jsem prostě měl možnost porovnat vlastní natáčené videa ve stejných podmínkách jak z hf200, tak ze Sony cx. A tvrdím, že Sony je rodinná kamera. A to proto, že mi natočí slušně barevné, minimálně zašuměné, dobře vypadající video i v interiéru za situace, kdy by hf200 při vší snaze natáčela jen velkou tmu a šmouhy v pozadí, tak to prostě je.
Mám také pocit, že zde dochází k matení dojmů toho, co je to low-light. To není jen natáčení netopýrů potmě, to je váš byt a každý interiér, kam nedopadá přímé denní světlo.
jarino1978 (8045)|4.3.2010 15:52
máš dobrú kameru, to sa nikto neháda. akurát je zcestné, porovnávať dojmy z kamery, ktorú si mal 24h, s kamerou, ktorú máš doma 2 týždne :)

nejde mi o nejaké hádky, určite nemá cenu porovnávať low-light HF200/CX505 . Ale písať o tom, že tá a tá kamera je rodinná a tá nie, je zcestné.

daj sem ukážku low-light tej Sonky...
mmmm. (112)|4.3.2010 16:52
Mno, zase je to trochu jinak..já ji mám sice necelé dva týdny, ale hrát jsem si s ní přestal hned druhý den poté, co jsem pronikl do ovládání;když tak nad tím dumám, tak s tou hf200 a s jejími videi jsem asi strávil víc času:-) Není s čím si totiž hrát-zapnu, natáčím na automat a za všech podmínek mi to dává slušný obraz. Skoro mě to mrzí, protože jsem jako každý chlap hračička, ale není s čím laborovat:-) tak se na ni aspoň dívám:-)))
ps-klidně i něco dám, ale nevím jak, když poradíš a bude to jednoduché, tak klidně. Ale jak jsem už psal, myslím si, že to fakt nemá cenu takto na pc:-)
jarino1978 (8045)|4.3.2010 17:30
no ja som vďačný za každý záber. ale rád by som videl, ako sníma tá tvoja Sonka....
inak ako sa kamera v danej situácií zachová, tak na to prídeš napr. po týždni jej používania. ja presne viem, ak snímam v náročných podmienkach ( napr. večerné grilovanie pri lampáši, alebo lyžovanie a pod. ), čo a ako mám nastaviť v kamere. je to otázka pár sekúnd a výsledok je v poriadku. inak za bežných podmienok snímam na automat, lebo mám overené, že pracuje bezchybne. na kreatívnu robotu už používam inú techniku nastavovania, ale to je zasa o inom a tam jednoducho nepoužiť manuál pri ktorejkoľvek kamere je samovražda. :D

Stačí 5s klip v low-light, stačí zapnúť-vypnúť nahrávanie na 5s a môžeš to niekde uložiť ( napr. na http://www.ulozto.sk )
Nemec79 (56)|4.3.2010 17:31
ono je těžký něco soudit na malým českým trhu, kde člověk narazí na názor jen pár lidí - když jsem zabrousil na zde zmiňované stránky - http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html a dal si porovnat vaše HF200 a CX505, tak výsledky mají +- stejné (s tím, že u sony mají zmíněnu lepší kvalita při horším osvětlení) - nějak teda nerozumím tomu zatracování HF200 (v současnosti cca cena 14tis) na úkor CX505 (cena 18500)
navíc třeba barevný podání tady má zhodnocený lepší HF200 než CX505, takže si můžeme vybrat :) u mě to teda barevným podáním vyhrála ta HF 200 - jistě, srovnával jsem to prohlížením videí na youtube - myslím kvalita tam není tak otřesná, když si vezmu 3min záznamu mají 60MB, tak už by to video o něčem vypovídat snad mohlo..

vlevo HF200, vpravo CX505
kamery.JPG
jarino1978 (8045)|4.3.2010 17:40
ono ti každý viac menej zainteresovaný povie, že Canon používa v spotrebných kamerách bezkonkurenčnú optiku, ktorá jednoducho kreslí zo všetkých spotrebiek najlepšie. Ja som mal sám JVC, potom Sony HC3 ( 60-tisícová kamera ) a v dobe, keď som mal HC3 a pozrel som obraz z HV20, tak to bol veľmi veľký rozdiel. Jednoducho Sony je dobré v low-light ( ale ten rozdiel oproti Canon je nepodstatný ) , to je bez pochyby, ale za bežných podmienok to nemá na Canon. To človek musí vidieť aj na PC monitore...
Ja som mal HD kameru aj Sony a teraz mám Canon. Ale späť k Sony by som už nešiel. Jednoducho ten nepatrný rozdiel v low-light mi za to nestojí. Moje priority sú iné... :D
jarino1978 (8045)|4.3.2010 17:49
takto to vyzerá, keď sa cez deň zatiahnú žalúzie a použije sa automat... Je to vcelku des-bes, samý noise :mad:

HF 200 :
jarino1978 (8045)|4.3.2010 18:12
a takto to vyzerá, keď sa na automat v dedinskom kultúrnom dome sníma vystúpenie... je to des-bes...:mad:
A to je dokonca snímané na maximálny optický zoom ( 15x )...

HF200 :
jarino1978 (8045)|4.3.2010 18:25
ale vážne... je toto low-light ? :D

( opäť som mal šťastie a snímal som z konca parkoviska na max. zoom )

HF200 :
jarino1978 (8045)|4.3.2010 18:28
chalani od fachu sa nad tými zábermi možno len pousmejú. ale nenazval by som HF200 tak, že to nie je rodinná kamera, alebo že je nepoužiteľná na amatérske snímanie. Svoje limity má, ako každá kamera.

Ale čo je to najpodstatnejšie : každá kamera, aj profi, sa zmení v rukách toho, kto ju nemá prečítanú naozaj len na obyčajnú detskú hračku...