Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nastavení a skušenosti s Canon HV20

javelino (45)|25.6.2007 22:39
Chci se zeptat majitelu HV20 zda jim také při primem downconvertu z kamery bliká horní řádek.V pc sem si toho moc nevšimnul ale na televizi je to vidět dost.
javelino (45)|25.6.2007 23:00
Až ted sem našel tohle vlákno https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=12698
prostě to dělám blbě,taky jsem chtěl ušetřit čas.
MikeM (194)|22.7.2007 10:18
AHoj, nevite nekdo jak vypnout zobrazeni datumu a casu pri prehravani zaznamu do TV ?
Nemuzu to nikde najit :-)
javelino (45)|22.7.2007 12:54
[QUOTE=MikeM;146356]AHoj, nevite nekdo jak vypnout zobrazeni datumu a casu pri prehravani zaznamu do TV ?
Nemuzu to nikde najit :-)[/QUOTE]
Dálkovým ovladačem?
petruskin (305)|24.7.2007 11:05
HV20 točí předpokládám do mpeg2. Jakej soft by jste doporučili pro převod z mpeg2 do mpeg4 aby se toho vešlo na dvd víc. ?
tunelar (57)|13.8.2007 19:13
Jaké kazety použiváte, jaké by jste doporučili?
MikeM (194)|13.8.2007 21:31
[QUOTE=tunelar;147816]Jaké kazety použiváte, jaké by jste doporučili?[/QUOTE]

Ja jsem procetl plno diskuzi a vsadil jsem na miniDV Fuji. Zatim zadny problem.
Daji se sehnat cca 50-55kc/ks.
MikeM (194)|13.8.2007 21:31
[QUOTE=javelino;146370]Dálkovým ovladačem?[/QUOTE]

Moc dik :-) zatim jsem ho ani nevybalil, tak jsem na nej uplne zapomnel.
MikeM (194)|13.8.2007 21:36
Prosim o radu, vsechny zabery mam maznuty.. vsechny co maji byt zaostreny na vetsi vzdalenost. To co je blizko, tak do cca 3 m je asi v poho, ale pokud jsem tocil neco z dalky cca 20-50 m tak to mam vsechno rozmazane. Spis se s tim ucim, takze chyba bude spis ve me nez v kamere, takze bych se spis zeptal jak to nastavit. Vetsinou se snazim tocit tak, ze zapnu I.AF. necham zaostrit na nejaky bod a pak si to prepnu na MF aby nepreostroval. dik za rady.

A jeste druhy dotaz, jakym sw se da sestrihany HDV zaznam nahrat zpet na pasku ?
Saxel (2279)|14.8.2007 09:18
[quote=MikeM;147825]Prosim o radu, vsechny zabery mam maznuty.. vsechny co maji byt zaostreny na vetsi vzdalenost. To co je blizko, tak do cca 3 m je asi v poho, ale pokud jsem tocil neco z dalky cca 20-50 m tak to mam vsechno rozmazane...[/quote]
A nezapomínáš vypnout ten MF tlačítkem Focus? Nebo nemáš zašpiněné okénko snímače I.AF? Zkus toto: při automatickém ostření stiskni Focus a drž ho asi 2 sec, než se na displeji objeví znak nekonečna (ležatá osmička). Pokud i teď budou vzdálené objekty rozmazané, je něco v nepořádku a patrně budeš muset do servisu. Pokud bude zaostření v pořádku, přepni v menu na Normal AF a vyzkoušej jak zaostřuje. Pokud dobře ... už je tady těch "pokud" nějak moc, zkus co jsem napsal a poreferuj...

[quote=MikeM;147825] ...A jeste druhy dotaz, jakym sw se da sestrihany HDV zaznam nahrat zpet na pasku ?[/quote]
Mělo by to být součástí každého editačního softu. Já používám Vegas a ten to umí.
MikeM (194)|15.8.2007 13:42
[QUOTE=Saxel;147839]...Mělo by to být součástí každého editačního softu. Já používám Vegas a ten to umí.[/QUOTE]

no nevim, mam Vegas 7d a pokud pripojim kameru, tak se to nechytne. Musim porepnout HV20 do DV modu a pak to reaguje. Nefunguje ani Capture ani Print, Vegas nenajde vubec kameru, takze jsem dosel k zaveru, ze pracuje pouze s DV zaznamem.
Nakonec se mi to podarilo pred Edius 4. Mam ale problem s formatem TransportStreamu. Doslo na tva slova Saxele ohledne problemu s Womble MPEG Editoru, kdy po sestrihani v nem a vyrenderovani do MPEG-TS to kamera odmitne s tim, ze ten format je spatny.

Nevite jake parametry musi mit ten zaznam aby se to dalo ulozit zpet na miniDV. Podle me to musi byt CBR 25000kb/s a audio 384kb/s. nevim jestli jeste neco dalsiho.
Muzete mi doporucit nejaky SW na prevedeni ProgramStreamu na TransportStream a obracene.

Nebo lepe , jestli muzete napsat jakym sw delate cely proces se zaznamem z HV20, t.j. Capture, editace, priprava TransportStreamu a ulozeni na miniDV. predem dik.
stayman (12393)|15.8.2007 13:52
[QUOTE=MikeM;147913]no nevim, mam Vegas 7d a pokud pripojim kameru, tak se to nechytne. Musim porepnout HV20 do DV modu a pak to reaguje. Nefunguje ani Capture ani Print, Vegas nenajde vubec kameru, takze jsem dosel k zaveru, ze pracuje pouze s DV zaznamem.
Nakonec se mi to podarilo pred Edius 4. Mam ale problem s formatem TransportStreamu. Doslo na tva slova Saxele ohledne problemu s Womble MPEG Editoru, kdy po sestrihani v nem a vyrenderovani do MPEG-TS to kamera odmitne s tim, ze ten format je spatny.

Nevite jake parametry musi mit ten zaznam aby se to dalo ulozit zpet na miniDV. Podle me to musi byt CBR 25000kb/s a audio 384kb/s. nevim jestli jeste neco dalsiho.
Muzete mi doporucit nejaky SW na prevedeni ProgramStreamu na TransportStream a obracene.

Nebo lepe , jestli muzete napsat jakym sw delate cely proces se zaznamem z HV20, t.j. Capture, editace, priprava TransportStreamu a ulozeni na miniDV. predem dik.[/QUOTE]

Vegas, ale z HC1 alebo FX1, takze asi mas tu HV20 pokazenu !!!!
MikeM (194)|15.8.2007 14:40
No ale HDVsplitem uplne v pohode. Takze nevim kde je chyba.
stayman (12393)|15.8.2007 15:01
[QUOTE=MikeM;147918]No ale HDVsplitem uplne v pohode. Takze nevim kde je chyba.[/QUOTE]

Asi nevies o tom, ze pre HDV musis mat aj tak Capture nastavene, chod na to cez File -> Capture video a tam sa ta pri otvoreni spyta, ci chces naberat HDV alebo len DV. Tod vsjo, niekde robis chybu alebo je fakt vadna kamera !!!!
MikeM (194)|16.8.2007 00:48
[QUOTE=stayman;147920]Asi nevies o tom, ze pre HDV musis mat aj tak Capture nastavene, chod na to cez File -> Capture video a tam sa ta pri otvoreni spyta, ci chces naberat HDV alebo len DV. Tod vsjo, niekde robis chybu alebo je fakt vadna kamera !!!![/QUOTE]
No mas uplnou pravdu :-) ale na svou obhajobu musim rict, ze ja jsem to vzdy zkousel pres Vegas Video Capture a tam se me to na nic neptalo a na HDV to nijak nereagovalo.
Moc dik.
stayman (12393)|16.8.2007 01:57
Som rad ;)
Saxel (2279)|16.8.2007 07:00
[quote=MikeM;147984]No mas uplnou pravdu :-) ale na svou obhajobu musim rict, ze ja jsem to vzdy zkousel pres Vegas Video Capture a tam se me to na nic neptalo a na HDV to nijak nereagovalo.
Moc dik.[/quote]
Aha, tak tady byl problém :rolleyes: Ale vždyť jsem ti to psal v SZ, citace:
[COLOR=black][FONT=Verdana]"Musíš vybrat Capture "HDV or SDI" a ve skupině pracovních záložek se ti objeví nová záložka "Capture". Když klikneš pravým na to modré okénko, zvol "Device" a vyber kameru na portu IE 1394."[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pokud by přetrvával problém s uložením zpět na pásek (Print Video to HDV Tape... ), napíšu ti o víkendu celý postup, včetně nastavení kamery.[/FONT][/COLOR]
tramin (74)|16.8.2007 09:48
"napíšu ti o víkendu celý postup, včetně nastavení kamery."

to Saxel-napiš to prosím zde na forum.Minimálně mě (ale myslím,že se najdou i další nováčci)to bude zajímat.Dík
Saxel (2279)|18.8.2007 11:07
Postup pro záznam HDV videa z PC (z Vegasu) na pásku v kameře Canon HV20

1. Vypnutou kameru připojit k PC kabelem Firewire.
2. Zapnout kameru do režimu "PLAY". Pokud je kamera správně propojena, objeví se na displeji vlevo značka konektoru s textem "HDV/DV"
3. Z Vegasu lze na kameru nahrát video buďto přímo z otevřeného projektu nebo již dříve vyrendrované video uložené na disku. Ten první způsob se hodí pouze pokud chceme na pásek uložit něco kratšího, v ostatních případech je lepší si nejprve projekt vyrendrovat do souboru a potom nahrát tento soubor na pásku.
Předem vyrendrovaný soubor musí být ve správném formátu pro kameru - při rendrování zvolen typ "MainConcept MPEG-2 (*.mpg) a vybrán Template "HDV 1080-50i".
Nyní v menu "Tools" vybereme "Print Video to HDV Tape..." (pokud budeme nahrávat přímo z projektu, je potřeba předem označit v timeline "Loop region" - co se bude ukládat na pásek).
4. Vybrat Device: "Canon HV20", pokračovat tlačítkem "Další".
5. Zvolit "Render format:" pokud nahráváme přímo z projektu nebo "Use an existing file" pokud budeme nahrávat soubor z disku. V prvním případě je třeba nastavit Template "HDV 1080-50i", zatrhnout "Render loop region only" a můžeme zatrhnout "Delete file after print". Pokud nahráváme soubor z disku, pomocí tlačítka "Browse..." nastavíme cestu k souboru. Pokračujeme tlačítkem "Další".
6. Volba módu ovládání kamery: Můžeme si vybrat, zda začátek a konec nahrávání budeme řídit ručně - volba "Manual", nebo zda necháme Vegas, aby sám zapnul a vypnul nahrávání - volba "Crash Recording". Zobrazuje se i aktuální časová pozice pásku. Před stisknutím tlačítka "Dokončit" je nutné přepnout kameru do záznamového módu:
7. Na kameře sisknout tlačítko "Func", joystickem vybrat "REC PAUSE", stisknout "SET", joystickem vybrat "EXECUTE" a stisknout "SET". Tím je kamera připravena pro záznam a je ve stavu "PAUSE".
8. Ve Vegasu stiskneme tlačítko "Dokončit". Pokud byl v bodě 6 nastaven "Crash Recording", Vegas si automaticky na kameře zapne nahrávání, uloží na pásku video a zastaví kameru. Pokud byl nastaven "Manual", objeví se ještě okno pro nastavení času odpočítávání před začátkem nahrávání. Tlačítkem "Start" spustíme odpočet a na kameře zapneme nahrávání tlačítkem "START/STOP" pod výklopným displejem. Na konci videa je třeba nahrávání zastavit.

Doufám, že je vše srozumitelné a že to bude někomu k užitku.
MikeM (194)|19.8.2007 09:30
Prosim vas, jak se da zmenit nazev vlakna ? prip. to nekde zmente/opravte :-))
MikeM (194)|19.8.2007 09:31
Obcas vozim HV20 na kole v brasne. Chtel bych se zeptat, jestli to kamere muze nejak vadit, predevsim ty otresy a tak ? Napr. opticky stabilizator, mechanika pasky a dalsim castem.
Saxel (2279)|20.8.2007 07:24
MikeM: No těžko říct, záleží jestli jezdíš silnici nebo kros ;) Ale vážně, já bych asi kameru zbytečně otřesům nevystavoval. Každopádně si to zaslouží slušnou brašnu a nejlépe připevnit na záda a ne na rám kola. Musíme si uvědomit, že ač nás stála 30 tis., je to pořád spotřební kamera, nic pro těžší podmínky. Kazetová mechanika mi moc bytelná nepřijde.

A pokud jde o tvoji předchozí připomínku ke změně názvu vlákna, dal jsem svůj příspěvek o ukládání na pásku úmyslně sem, protože si myslím, a že by bylo zbytečné zakládat nové vlákno. Ono není ani jasné, jestli by patřilo do sekce "Střih a práce s videem" nebo do "Videotechnika".
MikeM (194)|20.8.2007 09:44
[QUOTE=Saxel;148206]A pokud jde o tvoji předchozí připomínku ke změně názvu vlákna...[/QUOTE]
"Nastavení a zkušenosti s Canon HV20" !!! :-)
tramin (74)|21.8.2007 08:53
to Saxel-dík
petruskin (305)|21.8.2007 20:44
Byť jsem měl v merku ještě cannon hr-10
http://www.canon-europe.com/About_Us/News/Consumer_Releases/Consumer_2007_hr10.asp
http://www.usa.canon.com/app/html/HDV/HR10/avchd.shtml
zítra na korunce objednávám HV20, takže Saxeli doufám, že nezradíš a poradíš :).
Saxel (2279)|21.8.2007 22:45
petruskin: Žádnej strach, co vim, povim, co nevim, nepovim. ;)
JH (1)|23.8.2007 09:46
Mám tuto kameru, ale při nahrávání do PC přez fireware se mi nezobrazuje čas a datum nahrávky. Když tuto nahrávku pustím z kamery na TV tak je vše v pořádku.

Nevíte kde se v kameře tato funkce povolí aby byl datum i v PC.

Děkuji za odpověď.
tunelar (57)|23.8.2007 10:33
Chci se zeptat jakou verzi HDMI má tato kamera? Komunikuje to plnohodnotně s HDMI 1.3?
Saxel (2279)|23.8.2007 10:52
JH: Čas a datum, který se ti zobrazuje v připojené televizi není součástí nahraného obrazu, ale je to doplňková informace uložená na pásku (tzv. Date/Time Stamp). Potom záleží na tom, čím to video stahuješ do PC, zda a jak umí software tuto informaci použít. Pokud chceš údaje dostat přímo do videa, jde to pohodlně v každém střihovém softu.
Saxel (2279)|23.8.2007 11:46
[quote=tunelar;148449]Chci se zeptat jakou verzi HDMI má tato kamera? Komunikuje to plnohodnotně s HDMI 1.3?[/quote]
O použité specifikaci HDMI se žádné oficiální materiály nezmiňují. Vzhledem k tomu, že záznam je v HDV standardu, očekával bych specifikaci 1.2, protože 1.3 je zbytečná. Nebo snad chceš místo na pásku ukládat záznam přes HDMI na externí zařízení?
tunelar (57)|23.8.2007 13:01
NE nechci, jen mi jde o to aby mi ta kamera bezproblémově fungovala s TV kterou už mám?
Terka (274)|23.8.2007 14:00
Muzete sem prosim nekdo dat kratke originalni _prokladane_ video z HV20 s kratkou uzaverkou, treba 1/250s, kde je natocen horizontalni pohyb? Zajimalo by me jak se s tim kamera vyporada.
petruskin (305)|23.8.2007 19:28
Kde na netu najdu vhodný širokáč?
Pajedlo (4)|23.8.2007 20:30
Origoš od Canonu vyjde na necelé 4.000,- Já jsem koupil na ebay.com Tokinu 0,45x a vyšlo to i s poštovným z USA na necelých 1.200,- a jsem naprosto spokojený

http://cgi.ebay.com/43mm-0-45X-Wide-Angle-Lens-For-CANON-HV20-HD-Camcorders_W0QQitemZ200144662397QQihZ010QQcategoryZ64325QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Saxel (2279)|24.8.2007 08:09
[quote=Terka;148471]... video z HV20 s kratkou uzaverkou, treba 1/250s...[/quote]
Dnes odpoledne bych mohl mít čas natočit nějaké vzorky. Stačí ti, když před objektivem projede auto nebo chceš něco speciálního?
Saxel (2279)|24.8.2007 08:18
[quote=Pajedlo;148506]...Já jsem koupil na ebay.com Tokinu 0,45x a vyšlo to i s poštovným z USA na necelých 1.200,- a jsem naprosto spokojený...[/quote]
To myslíš vážně? Za 1200 to nemá chybu, to by se dala prominout i nějaká ta nedokonalost! Jak je na tom s vinětací?

[quote=petruskin;148502]Kde na netu najdu vhodný širokáč?[/quote]
Jestli se rozhodneš pro ten z ebay.com, tak se přidávám - podělíme se o poštovné! :BB:
javelino (45)|24.8.2007 13:04
[QUOTE=Saxel;148535]To myslíš vážně? Za 1200 to nemá chybu, to by se dala prominout i nějaká ta nedokonalost! Jak je na tom s vinětací?


Jestli se rozhodneš pro ten z ebay.com, tak se přidávám - podělíme se o poštovné! :BB:[/QUOTE]

Kluci, já bych se podělil taky.
Pajedlo (4)|24.8.2007 20:31
Vinětace tam nějaká je, ale dá se to oželet. Pro ilustraci posílám nějaké "mrtvolky".
IMG_0107.jpg IMG_0108.jpg IMG_0109.jpg IMG_0110.jpg
Pajedlo (4)|24.8.2007 20:35
Jo a takhle to vypadá s tím konvertorem.
R0012532.jpg
stayman (12393)|25.8.2007 02:02
[QUOTE=Pajedlo;148584]Vinětace tam nějaká je, ale dá se to oželet. Pro ilustraci posílám nějaké "mrtvolky".[/QUOTE]

Vobec som nepochopil tie foto :(( To jako tocis 4:3 a zorny uhol je ten isty bez a s 0,45x konvertorom? A vinetaciu tam nevidim ziadnu, to mas pravdu, ale sudok to ma statocny :D
tramin (74)|26.8.2007 16:46
Prosím poraďte novému majiteli HV 20,mám nastaveno na kameře SILL I.REC na off,jenže nevím,co to znamená.Pak je tam ještě možnost LW(1920x1080),ne SP(848x480).Dík
Saxel (2279)|26.8.2007 18:11
tramin: Ta zkratka znamená "Still image recording" - záznam nepohyblivých obrázků, a tím LW nebo SP se nastavuje jejich velikost. Pokud volbu povolíš, znamená to, že v průběhu normálního natáčení na pásku můžeš tlačítkem "Photo" uložit aktuální scénu jako fotku na SD kartu. Osobně jsem tu funkci ještě nepoužil a asi ani nepoužiju, ostatně v defaultu je vypnutá. Když chci dělat fotky, přepnu do režimu focení - má to tu výhodu, že i snímací čip se přepne do neprokládaného režimu, což je pro fotky lepší.
Saxel (2279)|26.8.2007 18:42
[quote=stayman;148602]... ale sudok to ma statocny :D[/quote]
Hmmm, ta soudkovitost je fakt dost výrazná. Možná je to tím velkým poměrem 0,45x, při takovém zkrácení ohniska už asi soudkovatí i dražší předsádky - může se k tomu nějaký odborník vyjádřit? Předsádky s poměrem kolem 0,7x už bývají bez výraznějších deformací obrazu. Vypůjčím si jeden odkaz z fóra na grafice: http://raynox.co.jp/comparison/video/comp_hdrhc1.htm
Saxel (2279)|26.8.2007 18:50
[quote=Terka;148471]Muzete sem prosim nekdo dat kratke originalni _prokladane_ video z HV20 s kratkou uzaverkou, treba 1/250s, kde je natocen horizontalni pohyb? Zajimalo by me jak se s tim kamera vyporada.[/quote]
Tady jsem připravil ukázku z celého rozsahu rychlosí závěrky: http://leteckaposta.cz/449302286 . Velikost souboru je 66MB, formát HDV 1080/50i.
stayman (12393)|26.8.2007 20:57
[QUOTE=Saxel;148697]Hmmm, ta soudkovitost je fakt dost výrazná. Možná je to tím velkým poměrem 0,45x, při takovém zkrácení ohniska už asi soudkovatí i dražší předsádky - může se k tomu nějaký odborník vyjádřit? Předsádky s poměrem kolem 0,7x už bývají bez výraznějších deformací obrazu. Vypůjčím si jeden odkaz z fóra na grafice: http://raynox.co.jp/comparison/video/comp_hdrhc1.htm[/QUOTE]

Ano, vacsina pod 0,7x uz sudkuje, ten Raynox drzi este aj pri 0,66x, ale vsetko nizsie je uz sudok. Inak som skor nepochopil ten pomer stran 4:3 a aj to zorne pole nema vyrazne vacsie s pouzitim tej predsadky, takze by sa asi oplatilo pozriet po niecom inom...
Saxel (2279)|27.8.2007 09:53
[quote=stayman;148718]... takze by sa asi oplatilo pozriet po niecom inom...[/quote]
No, bohužel máš asi pravdu. Cena je to ale lákavá, nu což, vydržím ještě nějaký čas bez šíra :(
MikeM (194)|29.8.2007 22:43
Natacite v prokladanem rezimu nebo 24p (progresivnim) ?
Jake jsou hlavni nevyhody progresivniho zaznamu na HV20 oproti prokladanemu ?
Saxel (2279)|30.8.2007 08:52
S režimem 25P si občas hraju, ale když něco točím, tak prokládaně.
Výhody a nevýhody progresivního záznamu? Ty chceš aby se to tady zase pobilo? :D Jedni tvrdí, že prokládání je v dnešní době přežitek, druzí na něj nedají dopustit, že lépe vypadá. Můj názor je, že progresivní režim bude u digi kamer lepší až od 50fps, do té doby asi zůstanu u prokládaného záznamu.
MikeM (194)|30.8.2007 09:26
Neee, zadny pobijeni nechci :-) jde mi jen o prakticke rozdily.
Me se libi u toho progresivniho, ze kdyz to na PC zastavim, tak vidim cely snimek a neni to s tim posunem dalsiho pulsnimku. Navic z toho jde bez problemu udelat fotka (nekamenovat, je jasne ze fotak to neni). Takze laicky me zatim pritahuje progresivni mod a jde mi o jeho technicke nedostatky a prip. vyhody prokladaneho.
Chapu to spravne, ze v tom progresivnim se udela snimek a ten se pouzije jako dva pulsnimky (takze dolni a horni pulsnimek je vlastne udelan rozdelenim toho jednoho progresivniho snimku) ? Takze prakticky rozdil mezi prokladanym a progresivnim je, ze v tom progresivnim to muze byt vice trhane (pri rychle zaverce) nebo vice maznute, protoze kamera muze jit az na 1/25 casu.
prehravace HD DVD a BR + Plazma TV to budou prehravat take prokladane nebo umoznuji progresivni zaznam ?
petruskin (305)|30.8.2007 10:05
Tak jsem se dočkal a hv20 je doma. Večer jsem ještě stačil něco vytočit. Z obrázku jsem nadčenej - pokud to pustím přímo z kamery přes hdmi do plasmy. Zatím se ale peru s pinnaclem stahnu do něj prokládanej obraz výsledek uložím v hd 1080i ale v nastavení je automaticky 25 fps - je to tak správně nebo se to uloží progresivně? Když to pak pustím z compu přes dvi-hdmi do plasmy tak je ten samej obrázek jakoby neostrej mázlej. Nevím zatím co s tím, pinnacle mi totiž jiny možnosti nenabízí.