Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Souboj LCD panelů SPV-A & IPS-A

zatty (1215)|19.3.2013 21:53
zakládám toto téma protože je to velmi ožehavé téma....

hodně lidí je dnes zblblých VA panelem od samsungu a přitom na špici se pomalu hrabe hrabe dříve podceňované IPS.....každý má svoje plus a svoje mínus....

po loňských modelech 2012 se toho mnoho změnilo, např. v Tabletech je výhradně IPS protože je bezkonkurenční v podání přirozenosti barev a na malých panelech VA panely strádájí...

co se týče TV tak to je trochu jiná liga....díky tomu že panasonic se rozhodl dělat LCD led tv tak mi připdá že se karta začíná obracet....docela by mne zajímaly vaše názory na jednotlivé typy panelů na Vašich TV....
eldorado09 (1441)|19.3.2013 23:00
Škoda, že Panasonic už do svojich nových TV nedá vlastné panely ale bere ich od LG...
Heartwork (2358)|19.3.2013 23:09
[QUOTE=zatty;449662]hodně lidí je dnes zblblých VA panelem od samsungu ...[/QUOTE]
Patřím mezi zblblé a tímto zvedám hozenou rukavici, protože vím, že máš IPS ve své nové WT50 a tudíž ses ji jal obhajovat. :)

[QUOTE=zatty;449662]v Tabletech je výhradně IPS protože je bezkonkurenční v podání přirozenosti barev...
co se týče TV tak to je trochu jiná liga....díky tomu že panasonic se rozhodl dělat LCD led tv tak mi připdá že se karta začíná obracet....[/QUOTE]

Co je to "v podání přirozenosti barev"? Barvy jsou reprodukovány buď správně nebo s úletem - o tom co je správné, je myslím vhodnější nechat rozhodnout kalibrační sondu.

Panely Samsung (obzvlášť po kalibraci) umí reprodukovat barvy obstojně, o čemž ostatně svědčí i poslední měření v testu Samsung UE55F8000 na avforums:
http://www.avforums.com/reviews/Samsung-UE-F8000-55F8000-55-47F800-47-75F8000-75-Inch-3D-LED-LCD-Smart-TV-Review_491/Review.html

[ATTACH=CONFIG]22276[/ATTACH]

Kontrast - excelentní
Černá - excelentní
Reprodukce barev - excelentní
Reprodukce barev po kalibraci - referenční
Stupně šedi - excelentní
Stupně šedi po kalibraci - referenční

Je třeba další obhajoba Samsung panelů? :)

IPS panely mají lepší pozorovací úhly, ale tím to pro mě končí - proč asi dávají tak často IPS panely v různých recenzích jako "odstrašující příklad" nízkého kontrastního poměru a horší černé?!

Následující obrázky jistě nejsou "referenční", ale pro nikoho nebude obtížné přijít na to, která bledule je IPS. 8-)

[ATTACH=CONFIG]22277[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]22278[/ATTACH]

A Panasonic? Brzy skončí s plazmou a posléze hned s LCD - tam ani tam už se toho moc nového nevymyslí.

---------- Doplněno v 23:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:07 ----------

[QUOTE=eldorado09;449670]Škoda, že Panasonic už do svojich nových TV nedá vlastné panely ale bere ich od LG...[/QUOTE]
Ano pravda..., ale Panasonic v tom není sám - jde o minimalizaci nákladů či spíše maximalizaci zisků, všechno bude LG (všechno doufám ne). :)
samsung-f8000-vysledky.jpg WT50(900-1)contrast-vs-Sony(2000-1).jpg panasonic-st60-vs-et60-contrast.jpg
Jarda.Bar (1238)|19.3.2013 23:18
Tohle téma bude snůška subjektivních názorů bez konce.
Osobně se kloním k tomu co tu píše Heartwork.
zatty (1215)|19.3.2013 23:27
Nic obhajovat nebudu a ani sem v recenzi na wt ips neobhajil. Roky sem koukal na monitory se sam.panelem a vždy obdivoval LG flatrony ze hrajou lip.bohužel doba se začal dělit na dvě strany a mne zajímají názory každé z nich. Ano kalibrační sonda je skvělá ale naše oči jsou jiné A ani po teto kalibraci není nikde psané dokonaly obraz..jako jeden z mala sem mel doma mnoho TV s různými druhy panelu a mohu ti říct ze díky globalizaci sem od některých výrobců va panelu nenabyl dojmu ze je lepší než ips. Jinak tomu co Pisou na AV o f8000 nevěřím ano za korunu už vůbec ne kvůli ceně a ani kvůli Tomi ze zl1 by byla shitka
zatty (1215)|19.3.2013 23:34
[QUOTE=Jarda.Bar;449674]Tohle téma bude snůška subjektivních názorů bez konce.
Osobně se kloním k tomu co tu píše Heartwork.[/QUOTE]
A toho bych rad docílil aby to byly subjektivní názory ty přeci dělají konečný verdikt..osobně rad při znám ze ips od panasoniku je méně černé než va od samsugu a taky při znám ze va jsou premalovane jak zakon kaze.. východisko je nula
Heartwork (2358)|19.3.2013 23:47
Vždyť jo, jen dobře, že je možnost výběru - všichni nemůžeme být stejní, je tak? :)

LCD vs. Plazma už byla celkem nuda, proč to trošku neoživit, že - jsem pro. :-E

K té F8000:
taky myslím, že bude lepší počkat, co další testy a pak hlavně co řeknou uživatelé - bych si nenechal šmejd i kdyby to byla jediná TV široko daleko a každá recenze pěla ódy. :BB:
I přes její Edge LED ji možná pak zkusím - nic jiného mě totiž v LCDčkách (kromě ZL1) stále nenapadá. 9-)

---------- Doplněno v 23:47 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:43 ----------

[QUOTE=zatty;449678]va jsou premalovane jak zakon kaze..[/QUOTE]
Jak přemalované? Může být televize s referenční reprodukcí barev přemalovaná? Tomu příliš nerozumím.

Co teprve OLED, to budou omalovánky, co?! Beru zpět - to už je mimo rozsah tématu. :)
Ladys (1829)|20.3.2013 06:39
Ono to neni tak jednoduche jak jste si toto tema nazvali:
http://asia.cnet.com/lcd-types-tn-vs-va-vs-ips-62213690.htm


Jinak jsem rozhodne pro VA panely.IPS je opravdu bledule a v noci vyrazne zaostava.Jedine proc maji IPS prevahu...LG
zatty (1215)|20.3.2013 07:45
může, stačí když si zajdeš na krám a pustíš si film a nedej bože hory se sněhem, je to jak podle písničky ilonky čákové ,,růžová to může být,, ,měl sem doma koupené 3 refrenční tv od samsungu (2010,2011,2012) a x dalších modelů od sony a pořád ten samý problém problém s narůžověním a přepálením červené, až podlouhém bádání jak v servis menu tak v konfiguraci se to podařilo relativně eliminovat....

víš jak je toho mraky a každý výrobce pořád cosi vymyšlí.... mě se IPS zalíbíl pro jeho minimalní gamut barev.....ale třeba mne to zase přejde a koupím SPVA až vyřeší clouding ve velikosti vrat

co se týče zmiňované F8000 tak na tu si počkám. jen nevěřím že samsung dokázal udělat s o 25% nižší cenou o 2 dvě třídy lepší TV než poslední dva roky
Ladys (1829)|20.3.2013 07:55
Tak v lepsi TV s nizsi cenou snad veri jen blazen :D
zatty (1215)|20.3.2013 08:13
třaba to bude kouzlo...takový chcris angel
Jarda.Bar (1238)|20.3.2013 08:35
[QUOTE=zatty;449678]A toho bych rad docílil aby to byly subjektivní názory ty přeci dělají konečný verdikt..osobně rad při znám ze ips od panasoniku je méně černé než va od samsugu a taky při znám ze va jsou premalovane jak zakon kaze.. východisko je nula[/QUOTE]

Černou ale nastavením nezlepšíš, resp. pokud ano, tak ovlivníš i zbytek scény. Kdežto barevnou sytost můžeš nastavením upravit aniž by si pokazil jiný parametr.
Ladys (1829)|20.3.2013 08:48
A to je prave velky nedostatek dnesnich TV, nemoznost regulovat uroven cerne bez toho aby clovek ovlivnil jas, kontrast, detaily atd.

Ale ono to ma i svou "logiku", cernou tezko nekdo bude snizovat, bo by se mu zdala moc cerna a dane TV maji svou cernou danou, jen ji upravujes dle ostatniho nastaveni a ovlivnujes tim vyse napsane.
obrbobr (49)|20.3.2013 08:49
[QUOTE=Heartwork;449672]Ano pravda..., ale Panasonic v tom není sám - jde o minimalizaci nákladů či spíše maximalizaci zisků, všechno bude LG (všechno doufám ne). [/QUOTE]

To je bohužel pravda, letos to vypadá, že i SONY LCD budou mít panely od LG, jak jinak by měly pasivní 3D?
To mě dost mrzí, dle loňských modelů to vypadalo, že SONY jde docela nahoru a to nejen v oblasti LCD TV, uvidíme ...
Ladys (1829)|20.3.2013 08:52
Jde to cele do kopru, ale jaka je poptavka....

Naopak by mohl na trhu zustat aspon jediny hrac, ktery by dokazal nabidnout kvalitni TV...Sharp, Toshiba ?...v pripade jejich jedinecnosti by si mohli dovolit delat opravdovou kvalitu.
zatty (1215)|20.3.2013 09:18
tidle dva to umí a dělají to ale nevozí nic do evropy
Ladys (1829)|20.3.2013 10:06
Tak pokud nebude zajem ze strany evropskych zastoupeni, tak asi fakt nebudou mit duvod.

Asi budem muset holt jezdit pro poradne TV do Japonska :D
grooveJ (140)|20.3.2013 11:35
Nie je to len "VA panel od Samsungu" ako kvalitná (často kvalitnejšia) alternatíva panelov IPS. Treba brať do úvahy aj ďalších výrobcov VA, ako sú Chi-Mei, AUO (z tých najväčších).
Akurát včera som s prekvapením zbežne pozrel jednu novú recenziu na Panasonic LCD, a skoro mi padla sánka že dokázali prvýraz vyrobiť TV s IPS, ktorý má konečne slušnú čiernu, lepšiu od napríklad S-PVA... ide teda o akýsi ideálny IPS panel novej generácie? Kdeže, po pozornejšom prečítani sa prekvapenie nekonalo, v tomto prípade bol netradične v novom modeli použitý panel MVA.
"In case we haven’t made it clear enough in the preceding review text, the Panasonic TX-L42E6B is hands down the best LCD-based display we’ve seen from the company thus far."
http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-l42e6b-201303102720.htm
miromen (146)|21.3.2013 11:11
Loni jsem vybiral TV a když jsem viděl ty bledule s šedou místo černe u LG a Panasonicu tak jsem bez vahani šahl po Samsungu. Co mě ještě udivilo tak to byly dosti nevalne pozorovaci uhly u LG kdy jsem předpokladal že budou značně lepši než u Samsungu ale rozdil byl minimalni.
slavok1 (50)|21.3.2013 11:40
Najlepšie modely TV s IPS panelmi mal minuly rok zrejme Panasonic, hlavne sa jedna o modely rady DT a WT, LG minuly rok slabota a ešte by bolo dobre poravnať s Philipsami, ale tie poznam len veľmi málo takže sa neodvážim niečo napísať. LG minulý rok sklamalo hlavne po roku 2011, keď ich panely boli podľa reakcií ľudí ďaleko lepšie.

Najlepší TV čo do obrazu postavený na technológii VA mal minulý rok asi SONY s modelom rady HX855 resp 850, samozrejme ak hodnotime len obraz (nie zvuk ani funkcie a aplikacie). Aspoň čo som si prešiel rôzne zahraničné testy a AV portály. Samsung s radou ES8000 bol len mierne pozadu.

Uvidíme čo prinesie tento rok.
Jan10 (836)|21.3.2013 11:50
Jo - ten novej Panasonic E6 je překvápko ..., ale stejnej panel je i v Philips 39PFL3807H a Samsung UE39F5.00.
Otázka je, jak na tom je se sledovacími úhly a odezvou.
IPS by měl mít lepší sledovací úhly, ale bída jsou diagonální úhly - rohy šednou - zvlášť u větších úhlopříček při sledování zblízka.
A ještě nezapomínat na UV2A od Sharpu ...
fox (222)|22.3.2013 20:29
HX850/855 mal velmi pravdepodobne panel od Sharpu - a na rovinu - toto bola asi jeho najvacsia slabina. Pozorovacie uhly boli dost slabe (to bol nakoniec aj hlavny dovod, preco som ho nekupil). Jedine, co obraz zachranovalo (a co bolo s najvacsou pravdepodobnostou aj pricinou, preco je povazovany za jeden z najlepsich z modelov 2012) je excelentne spracovanie obrazu ostatnou elektronikou (a asi aj trocha ina kvalitativna uroven montaze - sudiac podla urovne cloudingu - ale to je len moj pocit).
Ked uz je nadhodena otazka porovnania technologii panelov - je zaujimave, ze napr. pri profi pocitacovych monitoroch sa aj na spracovanie grafiky pouzivaju prave IPS panely - napr. top linia EIZO CG, BARCO Coronis Fusion a pod. VA panely su tu povazovane skor za nizsiu triedu.
UV2A vie skvelu ciernu - ale len pri pohlade priamo spredu. Staci sa pozriet trochu z uhla a cierna je prec.
Jan10 (836)|22.3.2013 22:59
Tak
1) HX85. mělo panel PVA od Samsungu http://www.digitalversus.com/tv-television/sony-bravia-kdl-40hx853-p13422/test.html
2) s cloudingem nic neudělají při montáži - je to otázka panelu
3) UV2A - aspoň ty novější není vůbec špatný, ani ve sledovacích úhlech nezaostává mezi VA panely http://www.digitalversus.com/tv-television/sharp-aquos-lc-60le636e-p12284/test.html
4) monitor není televize - na monitor se nedíváš po tmě a nevyžaduješ vysoký kontrast
5) pokd televize nemá kvalitní panel, tak to nějaká elektronika nemá šanci zachránit - rozdíly v rámci třídy jsou mezi značkami minimální - všechny vyšší řady mají kvalitní zpracování obrazu
Heartwork (2358)|23.3.2013 02:33

Kontrastní poměr je parametr s největším vlivem na kvalitu obrazu.


Zda-li má vyšší kontrast VA nebo IPS matrice tu bylo již řečeno.
Kdo naopak preferuje pozorovací úhly před kontrastem, má volbu také celkem jasnou.

Na každém z Vás je, aby si vybral dle svého uvážení a tím bychom to mohli klidně ukončit. 8-)
Jan10 (836)|23.3.2013 09:23
Ještě bych doplnil, že kontrast-úroveň černé má přímý vliv na sytost barev v tmavších odstínech - tedy nejde "jenom" o kvalitu černé.
Ladys (1829)|23.3.2013 10:25
A ja bych jeste dodal, ze treba Philips pouziva vice panelu do svych modelu.Nekam cpe IPS a nekam VA od Sharpu.
Heartwork (2358)|23.3.2013 10:36
To je standard snad všude... ani Samsung nemá ve všech modelech své VA panely - pouze v Top modelech má zpravidla panel svůj.

Co jsem koukal, tak nově již moc výrobců mít Samsung panel nebude. Např. Sony jde na IPS panely (LG), ale v Top modelu má nadále nějaký VA panel od Číňanů.
Asi se nedohodli..., že by se Samsung začal šprajcovat?! :) Nekvalitou Samsung panelů to asi nebude, když F8000 od Sama, vynášejí recenzenti do nebes.
Jarda.Bar (1238)|23.3.2013 10:36
[QUOTE=Heartwork;450095]
Kontrastní poměr je parametr s největším vlivem na kvalitu obrazu.


Zda-li má vyšší kontrast VA nebo IPS matrice tu bylo již řečeno.
Kdo naopak preferuje pozorovací úhly před kontrastem, má volbu také celkem jasnou.

Na každém z Vás je, aby si vybral dle svého uvážení a tím bychom to mohli klidně ukončit. 8-)[/QUOTE]

Ale tady je třeba mít na paměti, že panel, který má sice velký kontrast, ale špatné pozorovací úhly tento kontrast ztrácí pokud je divák mimo osu TV. Tzn., že kontrast v ose TV nemá zase tak velkou vypovídací hodnotu. Víc jak jeden člověk nemá šanci sledovat TV přímo v ose ;). Řekl bych, že vítěz neexistuje.
Jan10 (836)|23.3.2013 11:09
Jde o to, jak moc se ten obraz mění a z jak malého úhlu - tedy od jakého úhlu VA panel dosáhne "nekvality" IPS. Důležité jsou také další vrstvy/filtry, které dokážou omezit změnu saturace - což je větší problém, než pouhé snížení kontarstu při pohledu z úhlu.
grooveJ (140)|23.3.2013 11:10
Lenže TV (s displejom) s kontrastom 2000:1; 3500:1 ; 5500:1 má možno aj pri pozeraní z mierneho, či absurdnejšieho uhla (pri "stratenom" kontraste) lepšie výsledky, než TV s IPS s kontrastom 600:1; 1000:1 (merané v ideálnych podmienkach) sledovaný v osi. Navyše ak sú prepočty straty kontrastu pri dennom svetle (slnko za oknom, za závesom) znižujúce pôvodné (tzv. ideálne) hodnoty aj na tretinové, tak taký S-PVA, MVA má v takýchto podmienkach aktuálny kontrast napr. 1800:1, a IPS 300:1 - sledované zpriama.
Ten absurdný uhol spomínam, pretože kto bude dobrovolne pozerať TV zo 70°, keď si pritom zmrší celý obraz (pravé uhly TV už prenho nebudú pravé uhly,sledovaný obraz bude nevyhnutne "čapatý").
Navyše rozdiely ideálnych pozorovacích uhlov nebývajú až tak dramaticky lepšie pre IPS od VA (tieto nevyžadujú prísne 0° nehybné sledovanie) - tu je príklad porovnania uhlov LG, Samsung a Sony http://www.televisioninfo.com/content/lg-47lm6700-3d-led-lcd-hdtv-review/screen-performance . T.j. znova - divák i v uhle 40° má pravdepodobne stále lepší kontrastný obraz pri paneli VA, než pri paneli IPS ( http://www.televisioninfo.com/content/lg-47lm6700-3d-led-lcd-hdtv-review/picture-quality ).

Ešte pozn. k tým Sony a čínskym panelom - oni to budú aj tie pôvodné technologicky Sony fabriky, ktoré s boli postavené pred pár rokmi ako nové velkými nákladmi nielen na montáž, ale i na výrobu svojich panelov (aj komplex na Slovensku predali cca po 2-3 rokoch väčšinovo Foxconnu = Chi Mei Innoluxu).
Ladys (1829)|23.3.2013 11:21
Nekde na netu jsem se docetl, ze prave leskle obrazovky napomahaji lepsimu pozorovacimu uhlu a kontrastu.

S tim kontrastem jednoznacne souhlasim, ve dne je to o dost lepsi pokoukani, teda pokud nekdo nema vylozene problem s okny a spatnym nasvicenim.

A zrejme na tom neco bude, proc by jinak tyto leskle obrazovky davali, kdyz spousty lidem tohle "zrcadlo" vadi.
Heartwork (2358)|23.3.2013 11:31
[QUOTE=Jarda.Bar;450118]Ale tady je třeba mít na paměti, že panel, který má sice velký kontrast, ale špatné pozorovací úhly tento kontrast ztrácí pokud je divák mimo osu TV. [/QUOTE]
S tím souhlasím.

[QUOTE=Jarda.Bar;450118]Řekl bych, že vítěz neexistuje.[/QUOTE]
Pro mě ano a celkem jednoznačný = VA panel, který mi dovolí "si užívat" vysokého kontrastu (kvalitního obrazu) alespoň z ideálního úhlu. 8-)
Heartwork (2358)|23.3.2013 11:45
[QUOTE=grooveJ;450126]
Ešte pozn. k tým Sony a čínskym panelom - oni to budú aj tie pôvodné technologicky Sony fabriky...[/QUOTE]
Možná máš pravdu a je to Chi Mei:

[ATTACH=CONFIG]22340[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]22341[/ATTACH]
detail-panelu-Sony-55HX955.jpg panel-Sony-55HX955.JPG
Jan10 (836)|23.3.2013 12:30
H2SO4 (58)|23.3.2013 12:49
Jestli muzu,mam radci IPS panel,se samsung panelama mam spatnou zkusenost co se cloudingu tyce.U IPS bud nebyl zadny nebo jen v minimalnim mnozstvi.
Na druhou stranu u me DT50 verze staci kouknout z jineho uhlu nez primo proti tv a cerna se rychle meni na sedou.
Ale protoze to pouzivam jako monitor,je pro me nejdulezitejsi odezva a to IPS ma mnohem lepsi :)
Jan10 (836)|23.3.2013 12:59
VA není jenom Samsung, a IPS-alpha má rychlou odezvu, ale IPS od LG není lepší v odezvě než průměrný VA
Heartwork (2358)|23.3.2013 13:36
strom.strom (71)|23.3.2013 14:00
IPS Alpha doma mám v E30, což byla poslední trochu slušnější "pouze 2D" TV od Panasonicu z roku 2011. IPS panely jsou spíše pro nenáročné rodinné sledování, kdy někdo kouká z gauče, manželka z kuchyňského koutu, děti od jídelního stolu a prakticky se nezhasíná světlo.
Přestože bych si TV s IPS už nekoupil, tak při loňské obměně staré CRT jsem vybral rodičům LG LV4500 a asi před měsícem bratrovi Panasonic E5. Vzal jsem IPS, protože vím, že oni ocení zejména to, když TV bude dobře sledovatelná též z jejich pohovek, křesel, pracovních či jídelních stolů, prostě odkudkoli. Kdybych se jich zeptal, jak se jim pozdává černá, tak mi asi nebudou rozumět, co po nich chci. Takže v tomto asi spatřuji největší sílu IPS a chápu, že se IPS panely strkají leckam, jelikož obyčejný uživatel na to slyší spíš.
To, jestli v dnešní době je nebo není nějak extra krutý rozdíl v pozorovacích úhlech IPS a VA panelů je jiná věc...
Uplatnění IPS panelů vidím ze svého pohledu (podobně asi jako vy) tedy spíše v modelech nižší střední třídy než v TOP modelech. Ale všichni kupující nejsou stejní a marketingoví odborníci mají jistě zjištěno, že TOP modely nekupují jen znalci obrazu, ale i leckdo, kdo na tu TV prostě jen má a o obrazu neví zhola nic. Stačí si položit otázku, zda ten, kdo je relativně majetný a může si dovolit TV za 50 k Kč a více (protože levnější by si už z principu nekoupil) automaticky ví, jakou kvalitu obrazu vyžaduje anebo je to jen jeden z té většiny, která na tu TV kouká jen tak a třeba odkudkoli. Marketingoví odborníci mají určitě i zjištěno, že ten, kdo chce opravdovou kvalitu obrazu, se LCD spíše vyhne a jde do plasmy (i přes její neduhy, jinak by nebyl důvod jí stále vyrábět) nebo čeká na OLED, kam se to asi snaží ubírat.

Jinak jsem tu LG4500 (relativně slušná levná TV) měl doma vedle té své E30, a zdálo se mi, že LG má víc mázlý pohyblivý obraz, takže s tou odezvou IPS LG vs. IPS Alpha na tom asi něco pravdy bude (obě byly 100Hz).

Právě kvůli mizerné černé a občasné potřebě si vychutnat film kvalitně si pořídím ještě plasmu (pravděpodobně ST60). Dilema jaký LCD panel už nehodlám řešit, protože nahradit šedou jen o něco tmavší šedou mě až tak neláká. LCD si nechám, dám ho někam do kouta, poběží na něm to kulisové TV vysílání, když je manželka doma s dítětem, plasma bude na trochu lepší a slavnostnější materiál. Takže nepotřebuju řešit spotřebu, IR a podobné neduhy.
fox (222)|23.3.2013 21:43
Myslim, ze sa jedna o dezinformaciu alebo montovali rozne panely. Samsungacke maju podla mojich pozorovani o dost vacsi pozorovaci uhol a aj clouding bol uplne inde ako u Samsungu. Asi zalezi aj od regionu. Ostatne, nie som sam, kto predpoklada SHARP panely: http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1336720019.
S kvalitou montaze to asi suvisiet bude, kedze aj tu mozes narazit na prispevky, kde sa majitelom clouding zmenil povolenim/pritiahnutim skrutiek na zadnej stene - cize so zmenou tlaku.
UV2A som videl na SHARPe (vlanajsie a aj predvlanajsie modely) a sorry, ale toto nie (o tej ich "zazracnej" QUATTRON technologii radsej pomlcim). To by obstalo este tak na 23" (nie moc drahom) monitore, na kt. sa divam priamo spredu (no flame, please!).
Monitor nie je televizia, to je pravda, ale ze by na profi monitoroch nevyzadovali dostatocne vysoky kontrast - to by mi prislo trosku zvlastne. Ale je fakt, ze u takych vyrobcov, ako som spomenul, asi tazko narazis na "megakontrast" a pod. marketingove zalezitosti - na rozdiel od vyrobcov TV. Chcel som len poukazat na fakt, ze IPS panely su tu podstatne preferovanejsie a zaujimalo by ma, ze preco? Ved pri monitore az tak na pozorovacich uhloch - ako hl. vyhode IPS-iek, tolko nezalezi, kedze sa divas zpriama.
Co je to kvalitny panel? Aj s rovnakym panelom dosiahnes roznu kvalitu vysledneho zobrazenia - ale zalezi od elektroniky za nim a algoritmov, co z neho dokazu vytlacit. Skutocnych vyrobcov panelov nie je vela. Zalezi od toho, ake dostanu podsvietenie, aky je tam overdrive atd. atd. Ostatne - vyrobcovia TV (a aj monitorov) nam to nazorne predvadzaju.
Ale nakoniec aj tak je to jedno - ako kupca ma vobec nezaujima, ci tam je panel taky alebo onaky, dolezity je vysledok - kvalitny obraz.
Heartwork (2358)|24.3.2013 00:00
[QUOTE=fox;450214]Myslim, ze sa jedna o dezinformaciu alebo montovali rozne panely. Samsungacke maju podla mojich pozorovani o dost vacsi pozorovaci uhol a aj clouding bol uplne inde ako u Samsungu. Asi zalezi aj od regionu. Ostatne, nie som sam, kto predpoklada SHARP panely: http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1336720019.
[/QUOTE]
Nevím, jestli reaguješ na mou poznámku, že "Sony přechází na IPS (LG), ale v Top modelu má nějaký VA panel od Číňanů", ale měl sem na mysli model HX955, nikoli HX850.
fox (222)|24.3.2013 11:36
Heartwork: nie, to nepatrilo Tebe. Bola to odpoved pre Jan10 (prispevok #23) a tykala sa HX850. O tom, ze Sony bude mat obrazovky od LG sa vie uz min. 2 roky.
eldorado09 (1441)|24.3.2013 11:49
Ano bude mať aj obrazovky od LG, ale len v niektorých modeloch (napr. W800).