Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Automaticka velkost obrazu

Bufes (20)|14.12.2008 22:07
Ahojte,
1.) pri nastaveni automatickej volby velkosti obrazu (a pomeru stran) mi televizor detekuje 'sirokouhle' programy a pekne ich roztiahne na celu obrazovku. Problem je, ze klasicke vysielanie (4:3) pri automatike taktiez roztiahne a teda deformuje proporcie.
Zda sa mi cudne, ze by nebolo mozne, aby tv automaticky detekoval velkost obrazu a zaroven dodrzal pomery stran - cize 4:3 by zobrazoval s 2mi zvislimi pruhmi na krajoch.
Da sa to nejako dosiahnut?

2.) Mam kablovku a kanal CT24 ma urezane okraje bez ohladu na zvolenu velkost zobrazenia. To ma kablovy operator nejaky problem u seba?

Pouzivam Panasonic TH-37PX80E.
Martex (10)|15.12.2008 10:05
Také jsem s tím zápasil, ale zjistil jsem, že za normálního režimu (DVB-T), tedy z digitální antény a anténního vstupu si TV detekuje rozměry obrazu sama. To odpovídá (na mém Samsungu) režimu Picture Size: Auto Wide. Když se ale signál pouští ze settop boxu čili přes scart konektor, kde se na příslušném pinu signalizuje rozměr změnou napětí - nevyhovuje pak režim auto, ale natvrdo se musí zadat správný rozměr pro daný obraz (pro info, jaký je vysílán rozměr pomůže info na STB). Při správném nastavení si režimy pak STB na TV ovládá sám. Když toto nastavení uděláš blbě, dojde právě k popisovanému efektu, že 4:3 je roztažena přes celou šířku a 16:9 je roztažena ještě více až za okraje.
Bufes (20)|15.12.2008 11:38
MarteX: Dik za odpoved. Ja mam cisty analog, ziaden STB. Pokial som si vsimol, tak 16:9 sa zobrazuje spravne.
[Doplnene:]
Este jedna otazka. Ked mas nastavenu automatiku a pozeras program vysielany 4:3, tv ti obraz roztiahne, alebo necha pasy na okrajoch? Inymi slovami, mas moznost takeho automatickeho rezimu, ktory by zachovaval proporcie?
habss (11)|16.12.2008 07:13
Podle mě je nejlepší nastavit TV na režim zoom 1 a občas přepnout do režimu 4:3, aspoň mně se to tak osvědčilo.
Bufes (20)|16.12.2008 08:13
Mojim cielom je dosiahnut stav, ked je obraz v spravnom pomere bez mojho rucneho zasahu. Ak musim rucne prepinat 4:3, tak to je presne ten stav, co mam teraz (a vadi mi) - mam 16:9 a rucne prepinam na 4:3, pripadne naopak.
Stale som nepochopil, ci sa takto spravaju vsetky tv prijimace, alebo iba tento moj Panasonic. Dost ma to srdi, popri vyssej cene je to dalsi z nedostatkov, ktore ma oproti mojej staruckej OVP.
habss (11)|16.12.2008 10:13
Já když nastavím TV na režim 16:9, tak mně to ten obraz roztáhne a ještě to nechá černý pruhy nahoře a dole (i když je pořad vysíláný ve formátu 16:9).
peca (260)|16.12.2008 10:36
[QUOTE=habss;207149]Já když nastavím TV na režim 16:9, tak mně to ten obraz roztáhne a ještě to nechá černý pruhy nahoře a dole (i když je pořad vysíláný ve formátu 16:9).[/QUOTE]

muzu se zeptat co pouzivas za tuner? ja pouzivam satelit a tam je v nastaveni nekolik mosnosti nastaveni obrazu - napr. roztahnuti, leterbox, smiseny. Na tv mam napevno 16:9 a nemam problem s formatem obrazu...
habss (11)|16.12.2008 10:49
[QUOTE=peca;207154]muzu se zeptat co pouzivas za tuner? ja pouzivam satelit a tam je v nastaveni nekolik mosnosti nastaveni obrazu - napr. roztahnuti, leterbox, smiseny. Na tv mam napevno 16:9 a nemam problem s formatem obrazu...[/QUOTE]

Použiván jak analog tak satelit a dělá to u obou to samý. Já používám zoom 1 a je to v pohodě.
peca (260)|16.12.2008 11:21
ja mam na satelitu nastaven rezim obrazu smiseny, tj. vysilani 16:9 je normalne pres celou obrazovku a porady 4:3 maji mirne orizly vrsek (tak, ze logo stanice je videt cele a zacina hned pod hornim ramem obrazovky) a spodek, svisle pruhy po stranach jsou tenci.
Vse bez deformace obrazu - funguje u vsech poradu.

Bordel v tom delaji akorat napr. HBO, filmbox, kteri vysilaji nektere filmy (mozna vsechny) napevno s cernymi pruhy nahore a dole a tim padem je obraz s cernymi pruhy po celem obvodu.
Bufes (20)|16.12.2008 12:06
Vyzera to tak, ze rezim, kedy by boli proporcie zachovane, na mojej telke proste nie je - neuveritelne, Panasonic, vraj svetova spicka!
Ludia si kupia drahu telku a nech si potom rucne prepinaju velkost obrazu, ak nechcu mat dobabrane proporcie???
Zaujimalo by ma, ci ini vyrobcovia tiez takto skvele funguju.
lubo28 (24)|16.12.2008 16:07
[QUOTE=Bufes;207176]Vyzera to tak, ze rezim, kedy by boli proporcie zachovane, na mojej telke proste nie je [/QUOTE]
Ale je!

Bohužial,ale drvivá vačšina tv programov nie je vysielaná v normálnom formáte 16:9,ale v tzv."pseudoformáte" 16:9 letterbox.
V tomto úžasne debilnom formáte totiž vysiela množstvo tv staníc ako napr.:Spektrum,Pro7,Filmbox,Film+,Sat1,Stv3 a veľa ďalších.
Ak si chceš pozrieť,ako vyzerá skutočné 16:9 vysielanie a kde by boli proporcie zachované,tak si prepni večer na CT1,prípadne ak máš na ORF1 na správy.
Ale ako vravím,bohužiaľ sa stále vysiela iba v tomto pseudoformáte letterbox.Bohužiaľ treba používať zoom a zmieriť sa s tým,že obraz bude trochu orezaní.

Ináč dnes som čítal,že Markíza plánuje od januára prechod na 16:9 vysielanie.Len tam nikde nie je zmienené,či to bude riadne 16:9 vysielanie,alebo ten debilný letterbox,kedy nemáš zachované proporcie na širokouhlej tv.
Info tu:
http://medialne.etrend.sk/televizia/sprava.php?sprava=9622
Bufes (20)|16.12.2008 16:52
Lubo, moj problem nie je s deformovanym 16:9 - zobrazuje sa mi spravne. Co sa mi zobrazi nespravne je 4:3, ktore vidim roztiahnute, a teda vsetko vidim sirsie nez naozaj je.
Martex (10)|16.12.2008 17:06
Já mám z toho popisu takový pocit, že ta telka neumí přepínat formáty pouze v jednom případě a to v tom tvém - tedy analogový signál přes kabel (a možná i kdyby byl analog přes anténu). V ostatních případech zdrojů - DVB-S,DVB-T,DVB-C by to mělo šlapat automaticky, jak jsem psal výše. Dnes to vlastně mohu otestovat na mé tv na analogovém signálu kabelovky a dám pak vědět.
tommyfire (24)|17.12.2008 20:38
Jsem cerstvym majitelem 42px80 a rekl bych ze tato volba roztahne obraz za kazdou cenu na celou obrazovku. Je to mozna z toho duvodu aby na plazme nebyly zadne cerne okraje (moje dedukce). Zatim jedu na analog:-)
Martex (10)|19.12.2008 08:39
[QUOTE=Martex;207238]Já mám z toho popisu takový pocit, že ta telka neumí přepínat formáty pouze v jednom případě a to v tom tvém - tedy analogový signál přes kabel (a možná i kdyby byl analog přes anténu). V ostatních případech zdrojů - DVB-S,DVB-T,DVB-C by to mělo šlapat automaticky, jak jsem psal výše. Dnes to vlastně mohu otestovat na mé tv na analogovém signálu kabelovky a dám pak vědět.[/QUOTE]

Tak je to tak jak jsem se obával. V analogovém režimu musíš obraz přepínat pouze ručně
Bufes (20)|19.12.2008 09:10
Zistil som, ze pri realnom 16:9 formate (tv vypise v lavom hornom rohu WIDE) sa to sprava inak. Cuduj sa svete, dokonca aj ked mam nastavene 4:3, tak sa obraz automaticky pekne roztiahne!
Cize problem automatickej volby formatu sa tyka 'kvazi' sirokouhleho formatu, ktory tv detekuje len podla ciernych pasov hore a dole - vtedy neindikuje rezim WIDE. Ak pozeram napevno 4:3, tak v pripade kvazi sirokouhleho formatu sa obraz neroztiahne. Ak nastavim Auto, tak sa sice roztiahne, ale roztahuje aj programy vysielane v 4:3 (cize dobabre proporcie).
Je to fakt trapne, ze takato uplne nova telka sice vie detekovat aj ten kvazi 16:9 format, ale neprepina to ako pri ozajstnom 16:9.