Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DLNA a praktické využití v síťovém spojení mezi PC a TV... "mýtus nebo skutečnost"?

dolby digital (413)|24.3.2009 15:13
Dovolil som si založiť túto tému lebo mám PC v byte v inej miestnosti ako TV ale mám ich prepojené štandardným sieťovým káblom. Keďže sa už dávnejšie objavila TV s DLNA zariadením chcel by som sa poinformovať a predpokladám že by mohlo byť zvedavých viac podobných majiteľov PC a TV, či to už niekto využíva a nepodelil by sa so svojimi skúsenosťami s nami tu na fóre. Aby som sa len nepýtal ale aj poinformoval tak som objavil jeden zaujímavý, voľne šíriteľný DLNA server do PC ktorý sa mi zdá byť použiteľný na tento účel. Nainštalujem si ho len ho nemám ako otestovať keďže nevlastním TV s DLNA zariadením čo určite v blízkej budúcnosti zmením. Ak má niekto záujem môže skúsiť a ak bude chcieť mohol by hodiť nejaké info. Dík zatiaľ, ak sa dopátram viac, poinformujem.
dolby digital (413)|24.3.2009 15:46
Takže som sa dopátral k ďalším skutočnostiam a to je zistenie že v podstate by mohol slúžiť ako DLNA server jednoduchý WMP....je to možné?...že by to bolo až tak jednoduché?....prikladám návod:
Keď používate Microsoft® Windows® osobný počítač ako DLNA server médií
Microsoft® Windows® osobný počítač môžete použiť ako DLNA server médií pomocou funkcií prehrávača Windows Media® Player 11.

1.Spustite prehrávač Windows Media® Player 11.
2.Zvoľte [Media Sharing] z ponuky [Library].
3.Zaškrtnite [Share media].
4.Zo zoznamu zariadení pod zaškrtávacím políčkom [Share media] zvoľte zariadenia, s ktorými chcete zdieľať údaje a potom zvoľte [Allow].
5.Zvoľte [OK].
Nastavenie DLNA servera médií je dokončené
Toto je len okopírovaný návod z gugla.
MomoBrut (205)|24.3.2009 16:30
DLNA je v plenkach, alespon u Samsung TV, ostatni nevim. Je to zatim nastrel ... musim rict, ze to funguje. Bohuzel to ma ale tolik much, ze me to odradilo. Pro prakticke pouziti je to temer nepouzitelne. Zakladni problem je napriklad ten, ze to ma fixni aspect ratio 4:3 a nejde s tim delat proste zhola nic ... a je toho mnohem vic, ale vypisovat se mi to nechce.

Pokud na tom budou soustavne pracovat, mozna to bude za rok nebo dva i pouzitelne. :-)
dolby digital (413)|24.3.2009 16:51
Na akom stroji to skúšaš? Ja to tu dnes od rána študujem, človeče ako to len tí výrobcovia všade vychvaľujú až by som zaplakal. Si myslel pod aspect ratio 4:3, že ked by sa mi podarilo tam pustiť film vo formáte 16:9 tak mi to bude hrať vo formáte 4:3?....to by bola "bomba"....hádam aj na zlatý glóbus, nie?
dolby digital (413)|24.3.2009 17:05
....definícia z ofiko pioeer stránky.sk
DLNA
Funkcia Home Media Gallery je navrhnutá podľa smerníc DLNA (digital Living Network Alliance). Znamená to, že BDP-LX70 a VSX-LX70 dokážu prostredníctvom dátovej siete prehrávať hudbu, videá a fotografie z ostatných zariadení, ktoré podporujú DLNA 1.0, nezávislé na ich značke.

...a takto môžem pokračovať....preboha čo sa tu vlastne deje?....som alebo nie som?
artam (1147)|24.3.2009 17:37
MythTV ma DLNA server. Pokial viem, tak aj Nero Media Home by tiez mal mat DLNA server.
Tych softverov je ale viac, vid napriklad tu: http://www.rbgrn.net/content/21-how-to-choose-dlna-media-server-windows-mac-os-x-or-linux
dolby digital (413)|24.3.2009 17:38
Spoločnosť Sony získala na podujatí IFA množstvo svetových prvenstiev:.....
...LCD televízor s najvyššou rýchlosťou zobrazovania – super plynulé akcie s 200 Hz modelom BRAVIA Z4500....Prvý LCD televízor s dizajnom obrazového rámu s integrovaným bezdrôtovým rozhraním na svete - BRAVIA EX1
• Prvý OLED televízor uvedený na európsky trh – XEL-1 ........

Preto je aj model BRAVIA Z4500 certifikovaný pre rozhranie DLNA™ (Digital Living Network Alliance), ktoré umožňuje bezproblémové prepojenie s inými zariadeniami s rozhraním DLNA™ v rámci domácnosti..........

..všimnite si prosím:....bezproblémové....
dolby digital (413)|24.3.2009 17:43
[QUOTE=artam;220723]MythTV ma DLNA server. Pokial viem, tak aj Nero Media Home by tiez mal mat DLNA server.
Tych softverov je ale viac, vid napriklad tu: http://www.rbgrn.net/content/21-how-to-choose-dlna-media-server-windows-mac-os-x-or-linux[/QUOTE]

tak potom podľa všetkého by nemal byť žiadny problém, aj ja som postrehol že DLNA serverov je dostatok, len nie je isté že DLNA prijímačov, čiže TV s DLNA certifikovanými servermi je dostatok funkčných....že by zasa šálili jak žeravý?
artam (1147)|24.3.2009 17:47
Jaaaj, tak hadam ked napisali, ze prijimac vie DLNA, tak by to mohol vediet. Pokial dodrzia specifikaciu protokolu, tak by s tym nemusel byt problem. Ale kto vie, chce to otestovat...
dolby digital (413)|24.3.2009 18:00
[QUOTE=artam;220728]Jaaaj, tak hadam ked napisali, ze prijimac vie DLNA, tak by to mohol vediet. Pokial dodrzia specifikaciu protokolu, tak by s tym nemusel byt problem. Ale kto vie, chce to otestovat...[/QUOTE]

No ved to áno, nejaké vyjadrenia už sa objavili ale veľmi priaznivé nie sú. Musíme ešte počkať či si to tu niekto všimne kto to testoval alebo kto vlastní takú TV.
artam (1147)|24.3.2009 18:31
Tiez som zvedavy, aj ked v podstate len kvoli informovaniu. Nemyslim, ze to budem v dohladnej dobe potrebovat. :D
Andrik777 (7)|25.3.2009 00:12
Zdravim.

otazocka (od zajtra mam samsung ps50a756. ano, chvalim sa :) )

u DLNA.. zdielam video, ktore je pustene v media playeri aj s titulkami ?

druha otazka... preco vsetci riesia mkv ? netyka sa to vsetkych formatov videii co sa pustia cez windows media player ?
dolby digital (413)|25.3.2009 09:31
[QUOTE=Andrik777;220778]Zdravim.

otazocka (od zajtra mam samsung ps50a756. ano, chvalim sa :) )

u DLNA.. zdielam video, ktore je pustene v media playeri aj s titulkami ?

druha otazka... preco vsetci riesia mkv ? netyka sa to vsetkych formatov videii co sa pustia cez windows media player ?[/QUOTE]

Kúpil si si dobrý stroj a je čo závidieť aj ked je to nepekné a tfuj, tfuj, tfuj aby sa Ti s ním darilo :-), podľa otázky usudzujem že budeš na tom s vedomosťami podobne ako ja a podľa toho čo som sa dočítal by to malo ísť aj cez ten media player ale záleží od formátu v akom to pustíš ale prax pravdepodobne bude odlišná od našich želaní, čiže skôr nepôjde ako pôjde.. Mkv väčšina z nás rieši lebo je to formát dneška a blízkej budúcnosti, jeden z najkvalitnejších a zatiaľ najzložitejších na prehratie nielen v TV ale aj v PC. Nároky na HW. Ked máš kvalitnú TV chceš mať aj kvalitné video.
Veľmi excelentne o tom napísal včera jiribur v oddelení Tvojho TV nastavenie...........TADIAĽ VEDIE CESTA :-)
Ak sa Ti potom ked to budeš mať podarí, mohol by si nám tu dať vedieť ako to funguje v praxi, sme viacerí čo by sme to chceli využívať..........zlom väz
TessiPete (4)|25.3.2009 10:57
Zdravim,
mam Kuro LX5090H, a na tom je take DLNA pres ethernet. Po ruznych testech [WMP11 atd] jsem zvolil TVERSITY. Je to free soft a je skvele odladenej hlavne s PS3, ale s Pioneerem si taky rozumi. Hlavni vyhoda je, ze transkoduje "on the fly", takze tam muzete pouzitk skoro jakykoliv format videa, a ne jen ten, co umieji ruzne DLNA stroje. Dokonce to umi pridavat titulky, protoze soucasti instalace Tversity je i FFdshow, kde se da volba automatickeho vlozeni nastavit. Docela dobrej link [ mimo http://www.tversity.com ] je i http://www.psu.com/forums/showthread.php?t=75081 . Prehrava to bez problemu 720p filmy, pres celou obrazovku [16:9]. Dokonce tam jdou i takove " prasarny", ze si prejmenujete film v avi na MKV [ AVI to normalne neprehrava] a ono to jede bez problemu.

Jako vystupni format mam nastaveno WMV 1280 *720.

Vyhoda je, ze se da kontrolovat nastaveni na lokalnim nebo sitovem prohlizeci, kdy mate stranku s nabidkou [ a moznost listovani] v html prohlizeci , stejnou jakon na TV nebo v PS3. [ zadate http://localhost:41952/, nebo misto localhost IP adresu serveru]

Zatim jedine minus, co jsem zjistil, tak z TV neni mozne film stopnout/ pretocit/ a pod.
Takze to musim jeste vyladit, aby to bralo i povely z TV - hraju si stim jen 3-4 dny, tak jeste vse nevim]

Jo a tresnicka - da se prehravat obsah YouTube, a dalsi live stream videa a audia a RSS primo na TV. Vse je na strankach Tversity.

Samozrejme Vam to nabidne i sdileni fotek a muziky [ zalezi co si namapujete do Library ].

Protoze s tim zacinam, tak budu rad za dalsi postrehy.

Pete
StD (8612)|25.3.2009 11:40
@TessiPete: Měl bys to TVersity dát do downloadu... Vypadá to velmi dobře - taky to prubnu.
Connor (509)|25.3.2009 11:48
Malá úvaha: DLNA by tedy teoreticky mohl časem nahradit různé popcorny, twixy a další media playery? Alespoň v těch základních přehrávacích funkcích. Ale asi zatím je to jen teorie.
Pokud jak píše TessiPete mu nejde ovládat film přes TV ovladač, tak je to dost mínus pro ty co nebudou mít PC ve stejné místnosti jako TV.
Ale asi je to cesta správným směrem.
TessiPete (4)|25.3.2009 12:10
Zdar,

vzdyt to tam je ?!?!

tak jeste jednou - http://www.tversity.com/

Preji mnoho uspechu.

Pete
MomoBrut (205)|25.3.2009 12:36
[QUOTE=Connor;220814]Malá úvaha: DLNA by tedy teoreticky mohl časem nahradit různé popcorny, twixy a další media playery? Alespoň v těch základních přehrávacích funkcích. Ale asi zatím je to jen teorie.
Pokud jak píše TessiPete mu nejde ovládat film přes TV ovladač, tak je to dost mínus pro ty co nebudou mít PC ve stejné místnosti jako TV.
Ale asi je to cesta správným směrem.[/QUOTE]

Ano, hlavni idea je v tom, ze casem to nebude umet pouze prehravat, ale hlavne nahravat, krome dalsich jinych veci. Proste muzes mit x TV po dome, vse pripojeno na jeden DLNA server a kazda televize muze nahravat jak je libo, vse se uklada centralne a nasledne zase z centra muzes na jakekoliv TV prehravat. Technologicky to neni problem, ale bezni pacienti tohle nepotrebuji, nebo neoceni, nebo o tom ani nevi, takze se to vyrobcum alespon ted zrejme nevyplaci a DLNA v TV prijimacich vypada tak jak vypada. Hlavne, jak se uz nekolikrat ve spotrebni elektronice ukazalo, jakmile je nejaka technologie v TV zivotne zavisla na jine technologii (rozumejme domaci funkcni podotykam funkcni sit, kterou musi nekdo nastavit a provozovat) tak nebude nikdy stoprocentne vyuzita ...
mrkale (14)|25.3.2009 13:20
[QUOTE=dolby digital;220724]Spoločnosť Sony získala na podujatí IFA množstvo svetových prvenstiev:.....
...LCD televízor s najvyššou rýchlosťou zobrazovania – super plynulé akcie s 200 Hz modelom BRAVIA Z4500....Prvý LCD televízor s dizajnom obrazového rámu s integrovaným bezdrôtovým rozhraním na svete - BRAVIA EX1
• Prvý OLED televízor uvedený na európsky trh – XEL-1 ........

Preto je aj model BRAVIA Z4500 certifikovaný pre rozhranie DLNA™ (Digital Living Network Alliance), ktoré umožňuje bezproblémové prepojenie s inými zariadeniami s rozhraním DLNA™ v rámci domácnosti..........

..všimnite si prosím:....bezproblémové....[/QUOTE]
Tu však pozor. Sony Bravia Z4500 cez DLNA neprehráva video, len fotografie a hudbu. Mal som o tento TV záujem, ale kvôli tomuto handicapu som ho nevzal (podobne je na to W4500).
dolby digital (413)|25.3.2009 13:35
[QUOTE=TessiPete;220806]Zdravim,
mam Kuro LX5090H, a na tom je take DLNA pres ethernet. Po ruznych testech [WMP11 atd] jsem zvolil TVERSITY. Je to free soft a je skvele odladenej hlavne s PS3, ale s Pioneerem si taky rozumi. Hlavni vyhoda je, ze transkoduje "on the fly", takze tam muzete pouzitk skoro jakykoliv format videa, a ne jen ten, co umieji ruzne DLNA stroje. Dokonce to umi pridavat titulky, protoze soucasti instalace Tversity je i FFdshow, kde se da volba automatickeho vlozeni nastavit. Docela dobrej link [ mimo http://www.tversity.com ] je i http://www.psu.com/forums/showthread.php?t=75081 . Prehrava to bez problemu 720p filmy, pres celou obrazovku [16:9]. Dokonce tam jdou i takove " prasarny", ze si prejmenujete film v avi na MKV [ AVI to normalne neprehrava] a ono to jede bez problemu.

Jako vystupni format mam nastaveno WMV 1280 *720.

Vyhoda je, ze se da kontrolovat nastaveni na lokalnim nebo sitovem prohlizeci, kdy mate stranku s nabidkou [ a moznost listovani] v html prohlizeci , stejnou jakon na TV nebo v PS3. [ zadate http://localhost:41952/, nebo misto localhost IP adresu serveru]

Zatim jedine minus, co jsem zjistil, tak z TV neni mozne film stopnout/ pretocit/ a pod.
Takze to musim jeste vyladit, aby to bralo i povely z TV - hraju si stim jen 3-4 dny, tak jeste vse nevim]

Jo a tresnicka - da se prehravat obsah YouTube, a dalsi live stream videa a audia a RSS primo na TV. Vse je na strankach Tversity.

Samozrejme Vam to nabidne i sdileni fotek a muziky [ zalezi co si namapujete do Library ].

Protoze s tim zacinam, tak budu rad za dalsi postrehy.

Pete[/QUOTE]

Človeče na túto informáciu som čakal už od vianoc odkedy sa rozhodujem na kúpu TV. Čiže podľa toho čo píšeš tak mkv to prehraje bezproblému aj akejkoľvek veľkosti? Skúšal si aj väčšie ako 8 GB? Toto je pre mňa najdôležitejšie, ostatné problémy s pretáčaním a pod sú len podružné. 1920x1080 to neprehraje? Musíme si Ta tu na tomto fóre rozmaznávať, si prvý ktorý nám priniesol takédobré správy....ľúbiš čokoládu?...prípadne by sme sa Ti mohli na nejakú poskladať. Mohol by si nám priebežne povedať aké máš pokroky a díííííííííííííííííííííííky za info, čau:-)
dolby digital (413)|25.3.2009 13:37
[QUOTE=Connor;220814]Malá úvaha: DLNA by tedy teoreticky mohl časem nahradit různé popcorny, twixy a další media playery? Alespoň v těch základních přehrávacích funkcích. Ale asi zatím je to jen teorie.
Pokud jak píše TessiPete mu nejde ovládat film přes TV ovladač, tak je to dost mínus pro ty co nebudou mít PC ve stejné místnosti jako TV.
Ale asi je to cesta správným směrem.[/QUOTE]

nononoooooooooo....tototoooooooooo,....presneo tomto tu sa snažíme točiť.......ánooooooooooooooo
dolby digital (413)|25.3.2009 13:41
[QUOTE=MomoBrut;220820]Ano, hlavni idea je v tom, ze casem to nebude umet pouze prehravat, ale hlavne nahravat, krome dalsich jinych veci. Proste muzes mit x TV po dome, vse pripojeno na jeden DLNA server a kazda televize muze nahravat jak je libo, vse se uklada centralne a nasledne zase z centra muzes na jakekoliv TV prehravat. Technologicky to neni problem, ale bezni pacienti tohle nepotrebuji, nebo neoceni, nebo o tom ani nevi, takze se to vyrobcum alespon ted zrejme nevyplaci a DLNA v TV prijimacich vypada tak jak vypada. Hlavne, jak se uz nekolikrat ve spotrebni elektronice ukazalo, jakmile je nejaka technologie v TV zivotne zavisla na jine technologii (rozumejme domaci funkcni podotykam funkcni sit, kterou musi nekdo nastavit a provozovat) tak nebude nikdy stoprocentne vyuzita ...[/QUOTE]

Ja mámskôr podozrenie po konzultácii aj so skúsenými odborníkmi tu na fóre že skôr to bude zahmlievanie výrobcov kvôli mkv-čkam kontra BR. Tak sa snažia vyťažiť z názvuDLNA , ved je to bomba ked dajú taký názov za príplatok povedzme 5000 ale prehrá to ich hardwarovým-softwarovým pričinením iba to čo chcú len oni, povezme MP3, obrázky z mobilu a pod nepodstatné. Ale ako reklama je to super pre nich.
Connor (509)|25.3.2009 13:43
dolby: sem si jen snažil srovnat myšlenky a zdá se, že momentálně asi není třeba při nákupu nové TV přikládat velkou váhu, zjistit jen jak moc to ten či onon model umí, ale dbát spíš na jiné parametry. Tak jak píše MomoBrut to asi ještě chvíli fungovat nebude. :-/
dolby digital (413)|25.3.2009 13:46
[QUOTE=mrkale;220822]Tu však pozor. Sony Bravia Z4500 cez DLNA neprehráva video, len fotografie a hudbu. Mal som o tento TV záujem, ale kvôli tomuto handicapu som ho nevzal (podobne je na to W4500).[/QUOTE]

To som tu hodil len výcuc z vychvaľovania sa výrobcu ktorý zahmlieva verejnosť. Nazve to DLNA CERTIFICATE a je to len nedorobok....a určite vie prečo len nedorobok

Ale začína sa blýskať na lepšie časy a možno to bude len softwerová záležitosť, dúfajme že to vyrieši kvalitný DLNA server....vid príklad tu vyššie
dolby digital (413)|25.3.2009 13:54
[QUOTE=StD;220811]@TessiPete: Měl bys to TVersity dát do downloadu... Vypadá to velmi dobře - taky to prubnu.[/QUOTE]

Akú máš TV? Chcelo by to viac zájemcov aby to vyskúšalo čo najviac ľudí s rôznymi prijímačmi. Sony, Sam, Phil. Či sa to dá ovplyvniť týmto skvelým softom.
StD (8612)|25.3.2009 14:03
TV nevlastním, ale zajímá mne ten způsob sdílení.
dolby digital (413)|25.3.2009 14:04
[QUOTE=Connor;220829]dolby: sem si jen snažil srovnat myšlenky a zdá se, že momentálně asi není třeba při nákupu nové TV přikládat velkou váhu, zjistit jen jak moc to ten či onon model umí, ale dbát spíš na jiné parametry. Tak jak píše MomoBrut to asi ještě chvíli fungovat nebude. :-/[/QUOTE]

Naplno to fungovať ešte nebude ale na dnešný začiatok by bolo super keby sa dalo pustiť cez ten server mkv video z PC do akéhokoľvek TV s DLNA. V tomto vidím podstatu. Aby nemohol výrobca hardwarovo obmedzovať čo si tam ideš prehrať. Toto by si zaslúžilo pomenovanie "DLNA certificate" aj Softwarovo, ale to sa už javí akonepodstatné, ked sú šikovní ľudia. Ostatné možnosti ako prídavné moduly a pod. sa už môžu dolaďovať aj roky, to nám tu na tomto fóre hádam aj nebude vadiť:-), :-), :-).
dolby digital (413)|25.3.2009 14:05
[QUOTE=StD;220836]TV nevlastním, ale zajímá mne ten způsob sdílení.[/QUOTE]

Škoda......zatiaľ ani ja ale toto je pre mňa rozhodujúca vec akú TV si v najbližších dňoch kúpim
dolby digital (413)|25.3.2009 14:13
[QUOTE=Connor;220814]
Pokud jak píše TessiPete mu nejde ovládat film přes TV ovladač, tak je to dost mínus pro ty co nebudou mít PC ve stejné místnosti jako TV.
Ale asi je to cesta správným směrem.[/QUOTE]

Som si toto až teraz všimol, ja mám PC vo vedľajšej izbe medzi nimi je hala, dohromady asi ...idem to odkrokovať...do dvadsať krokov. dosť ale tak nazačiatok je to aj tak ako fantastický úspech ak to bude zaručene fungovať a ak áno tak si myslím že to už bude len otázka krátkeho času to vyladiť. Ja osobne budem spokojný ak sa mi bude dať len pustiť a vypnúť film, ostatné záležitosti budú len príjemná pridaná hodnota:-)
StD (8612)|25.3.2009 14:15
dolby digital (413)|25.3.2009 14:30
...sú to veľkí ľudia....
TessiPete (4)|25.3.2009 15:01
No jak jsem psal, zacal jsem s tim laborovat v sobotu, co se tyka nastaveni 1980 *1080 tak to taky beha, ale kdyz jsem jel nejakej stream primo z netu, tak to delalo nejaky trable, asi zapricinene pomalym [4MB] pripojenim ADSL. Tak jsem to prep na 720. Ale co si budem povidat, rozdil skoro nevidet [ ze 3 m je skoro stejne 1080 i 720], Jinak PC mam dvoujadrove pentium, takze konverze OK.

Co se tika MKV pres 8GB, tak jsem jeste nemel cas neco postahovat a pak to davat dohromady. Ma testy jsem spis pouzival ruzne HD trailetry v avi, MKV atd. a filmy [ co jsem mel] v DIVX.

Ono asi to ovladani z TV [ posun , stop], atd pujde pres WMP, ale protoze jsem zkousel ruzne DLNA servery, tak se mi WMP nejak nakopl, a nemuzu mu zapnout sdileni, a jelikoz Tvrsity na prehravani staci, je to OK. Jinak na HD filmy mam propojeni PC - TV jeste pres HDMI, a pak to sjizdim ve VLC playeru, a to je bez chyby. Na tom DLNA je skvele hlavne prohlizeni fotek, pristup na YouTube, Google video atd.

Ale budu s tim jeste laborovat [ az budu mit TV jen pro sebe a nic zajimave tam nepujde - bohuzel pro testy je ted o weekendu PGA z Orlanda]. Jinak pro zajemce o KURO - skvele slape Terestrial [ bohuzel HD od O2 -test.vysilani v Praze nechytnu, ale videl jsem ze jede taky, i Satelit vcetne HD [ Astra HD test atd.] a pristupove karty - zatim gitall, ale od patku doufam ze TT vcetne HD.
Takze dotazy rad zodpovim, ale vic toho o Tversity najdete na jejich webu, kde je i dobra diskuze.

Taky chci jeste testnout PS3Mediaserver - http://code.google.com/p/ps3mediaserver/ je v JAVE , tak uvidime.

Jinak jak jsem psal, Tversity muzete testovat i bez DLNA zarizeni, jen na PC, a tam si udelate docela dobrej obrazek, co to vse umi, a nez koupite TV s DLNA, tak to uz budete umet -:). Jinak pri nastavovani bacha na firewall a event. nastaveni Routeru [ povolit UPNP ]., ale to zavisi model od modelu a LAN od LAN. Ja pouzivam ADSL modem /router od SMC.

Pete
TessiPete (4)|25.3.2009 15:09
[QUOTE=dolby digital;220825]Človeče na túto informáciu som čakal už od vianoc odkedy sa rozhodujem na kúpu TV. Čiže podľa toho čo píšeš tak mkv to prehraje bezproblému aj akejkoľvek veľkosti? Skúšal si aj väčšie ako 8 GB? Toto je pre mňa najdôležitejšie, ostatné problémy s pretáčaním a pod sú len podružné. 1920x1080 to neprehraje? Musíme si Ta tu na tomto fóre rozmaznávať, si prvý ktorý nám priniesol takédobré správy....ľúbiš čokoládu?...prípadne by sme sa Ti mohli na nejakú poskladať. Mohol by si nám priebežne povedať aké máš pokroky a díííííííííííííííííííííííky za info, čau:-)[/QUOTE]


Jinak jeste - pokud mi das rozumnej link [ radsi na E-mail] , kde stahnu neco peknyho v MKV a nebudu se s tim morit [ ruzne skladani rar souboru , cekani na prenos a pod .], vetsi jak 8G, tak to prubnu.
Pete
dolby digital (413)|25.3.2009 15:42
Hodil som Ti do súkr. správy nejaké linky, asi ich poznáš viem len o takýchto kde sa s tými rar-kami treba pohrať a je ich nekonečne veľa, škoda. Už mám ten Tversity stiahnutý, možno sa v ňom dokážem orientovať časom. Ako som na začiatku písal ked som toto zakladal nemám ešte TV (som LCD-tista) a je pre mňa toto asi najdôležitejšia vec že aký si vyberiem či mi dokáže prehrať filmy v mkv z PC po sieti cez tú DLNA. Lebo PC mám v jednej izbe a TV v druhej a sieť už mám urobenú. Iné káble nechcem ťahať lebo by to nebolo kvalitné orientačná dĺžka 25-30 m. Ako som zisťoval tak s tými väčšími mkv-čkami sú veľké problémy a žiadna TV ich nedokáže prehrať. Až si sa objavil s týmto Tversity. Si myslím že ak to dokáže prehrať Tvoja TV tak by si s tým mohla poradiť každá TV s DLNA. Predpokladám že to je vec softu=Tversity. Ale to prezradí až prax. A myslím si že v podstate ak Ti to prehráva mkv 4 GB, tak by to mohlo aj 8 GB a ak 8 GB taj 12 GB, nie? Mohlo by ísť hlavne o ten formát a veľkosť je už možno závislá na výkonnosti PC ako to zvládne. Aký máš najväčší súbor?
artam (1147)|25.3.2009 15:58
dolby digital:
Veľkosť prehrávaných súborov cez DLNA nesúvisí s TV, pretože do TV idú po sieti už streamované audio-video dáta a nie súbory. Je to len vec súborového systému na serveri, čo v prípade PC a súborového systému nie-FAT nie je žiaden problém.

Čo sa formátu mkv týka, tak je to presne o tom istom, závisí to od serveru.

Mimochodom, čo tu niekto spomínal nahrávanie z TV do servera cez DLNA, tak sa obávam, že kým bude vládnuť mocná ruka hollywoodu s tými svojimi protikopírovacími postojmi, tak to ostane len ako zbožné prianie. :(
dolby digital (413)|25.3.2009 16:14
[QUOTE=artam;220855]dolby digital:
Veľkosť prehrávaných súborov cez DLNA nesúvisí s TV, pretože do TV idú po sieti už streamované audio-video dáta a nie súbory. Je to len vec súborového systému na serveri, čo v prípade PC a súborového systému nie-FAT nie je žiaden problém.

Čo sa formátu mkv týka, tak je to presne o tom istom, závisí to od serveru.

Mimochodom, čo tu niekto spomínal nahrávanie z TV do servera cez DLNA, tak sa obávam, že kým bude vládnuť mocná ruka hollywoodu s tými svojimi protikopírovacími postojmi, tak to ostane len ako zbožné prianie. :([/QUOTE]

Vylúčme teraz nahrávanie, to bude až časom. Najskôr prehrávanie. Ber ma ako amatéra, čiže som pochopil ak má TV DLNA tak je už vecou servera v mojom prípade PC s príslušným softom) aký súbor mu tam pošle taký spracuje, áno? Samozrejme že FAT je už neexistujúci už len kvôli veľkosti súborov. Dajme tomu že máme nezávislý server, ale ako je potom možné že napríklad Sony ale aj iné ako som sa informoval nedokážu prehrať mkv-čka a majú DLNA? Toto je zatiaľ neriešiteľné.
artam (1147)|25.3.2009 16:45
[QUOTE=dolby digital;220859]...ako je potom možné že napríklad Sony ale aj iné ako som sa informoval nedokážu prehrať mkv-čka a majú DLNA?...[/QUOTE]

To je problém toho, že ten keď ide o priamy file streaming, tak potom koncový klient (v tomto prípade TV) musí mať príslušnú podporu súborových kontajnerov a audio-video formátov. To sa ale dá prekonať na serveri on-the-fly prekódovaním obsahu do formátu, ktorému TV rozumie. Myslím, že spomínaný Tversity to umožňuje, taktiež Nero. Mohlo by to fungovať na Sony. Treba vyskúšať.
dolby digital (413)|25.3.2009 16:50
[QUOTE=artam;220865]To je problém toho, že ten keď ide o priamy file streaming, tak potom koncový klient (v tomto prípade TV) musí mať príslušnú podporu súborových kontajnerov a audio-video formátov. To sa ale dá prekonať na serveri on-the-fly prekódovaním obsahu do formátu, ktorému TV rozumie. Myslím, že spomínaný Tversity to umožňuje, taktiež Nero. Mohlo by to fungovať na Sony. Treba vyskúšať.[/QUOTE]

Človeče najskôr prišiel s dobrou správou TessiPete a teraz aj Ty že by to v podstate vyriešil ten server....fantázia.
Škoda že ho nevlastním (TV), budeme musieť asi počkať až to niekto kto vlastní bud Sony alebo Sama a bude to chcieť skúsiť či nám dá vedieť
dolby digital (413)|25.3.2009 16:57
[QUOTE=artam;220865]To je problém toho, že ten keď ide o priamy file streaming, tak potom koncový klient (v tomto prípade TV) musí mať príslušnú podporu súborových kontajnerov a audio-video formátov.

...ešte ma k tomuto napadlo, k tej podpore súborov, takže je to vlastne tak ako sa pošuškáva, je to softwarovo brzdené výrobcom že dá soft iba s podporou jemu páčiacich sa súborových kontajnerov. Takže to mkv je jasné. A ak by sa rozhodol to zmeniť tak jednoducho to šupne do nového firmware a hotovo. Hardware je už teraz na všetko pripravené.
artam (1147)|25.3.2009 17:52
[QUOTE=dolby digital;220869]...takže je to vlastne tak ako sa pošuškáva, je to softwarovo brzdené výrobcom že dá soft iba s podporou jemu páčiacich sa súborových kontajnerov. Takže to mkv je jasné. A ak by sa rozhodol to zmeniť tak jednoducho to šupne do nového firmware a hotovo. Hardware je už teraz na všetko pripravené.[/QUOTE]

To si píš, že je to len na výrobcoch. Prachy, prachy a v podstate zas len prachy. :D
S tým "šupne do nového firmware" uvažuj logicky - ktorý výrobca bude "zadarmo" pridávať nové vlastnosti do starých produktov? Z toho predsa nie je žiaden relevantný zisk. Takže to vždy dopadne tak, že staré modely majú smolu a zákazník, ak ckce nové vlastnosti, musí kúpiť nový televízor. Holý rokmi overený fakt. :(
dolby digital (413)|25.3.2009 18:05
[QUOTE=artam;220877]To si píš, že je to len na výrobcoch. Prachy, prachy a v podstate zas len prachy. :D
S tým "šupne do nového firmware" uvažuj logicky - ktorý výrobca bude "zadarmo" pridávať nové vlastnosti do starých produktov? Z toho predsa nie je žiaden relevantný zisk. Takže to vždy dopadne tak, že staré modely majú smolu a zákazník, ak ckce nové vlastnosti, musí kúpiť nový televízor. Holý rokmi overený fakt. :([/QUOTE]

Áno to mi súhlasí, len som teoretizoval že je to možné. Cesta vedie iba mimo nich. Oni nechcú pomôcť nám tak ich treba obísť inou cestou. Ved sme väčšina, nie?
dolby digital (413)|26.3.2009 10:19
...[url]http://www.dlna.org........
dolby digital (413)|26.3.2009 10:21
Najhoršie na tom je to, že vždy ked idem čítať po anglicky tak si musím uvariť horúci zemiak do úst........

....http://www.dlna.org/news/DLNA_white_paper.pdf.......

pomaličky sa vzdelávame :-)


..a máme tu aj certifikát
dolby digital (413)|26.3.2009 11:43
[QUOTE=mrkale;220920]Všimol som si, že si založil nové vlákno na fóre k DLNA. Čo sa týka certifikácie a možnosti prehrávania, ja to vidím a chápem takto: DLNA je len protokol na prenos multimediálneho obsahu, avšak či ten obsah dokáže DLNA client prehrať, je už len na ňom. To mi pripadá také isté ako LAN. Protokol TCP/IP určuje, ako preniesť napr. súbory, ale to ešte neznamená, že súbory, ktoré cez LAN prenesieš do svojho PC, tak to je ich aj schopné spracovať, napr. prehrať, či prečítať. Ak na PC nemám prehrávač pre MKV, DivX, Xvid a pod., tak nemôžem obviňovať normu TCP, že je nedokonalá alebo neštandardná, keď mi na tom PC nejdú prehrať.[/QUOTE]

Áno, založil lebo táto téma sa mi zdá to malilinké svetlo na konci tunela ktorým by som vyriešil svoj a verím že sme viacerí pri výbere TV. Na ktorej TV prehrajem video v menovanom formáte tú si idem hned aj objednať. Mám troch + jedna adeptov: Sam, Phil, Sony + LG. Ten prenos ja osobne vidím takto: ako si písal len ako príklad: TCP/IP nám slúži len na prenos toho nazvime to v našom prípade jednoducho video ktoré posielam napr: VLC Playerom. Tak isto by mohol slúžiť DLNA klient v TV ak spĺňa tie dané normy, požiadavky na pomenovanie DLNA certif. A DLNA server by nám mohol zastúpiť ten VLC Player zasa s tými menovynými normami, požiadavkami na pomenovanie DLNA certif. Takže ako protokol TCP/IP si svoju úlohu splní tak aj DLNA klient a tak isto aj DLNA server. Všetko sa javí super, keby tu nebolo to "ale". Výrobca TV spraví kamufláž, tvári sa že má DLNA certif klienta v TV ale v podstate ho nemá lebo ho obmedzí či už hardwarovo alebo softwarovo čo by bol lepší prípad. Jedným slovom: "klame". O toto mi ide. Lebo to nazýva tak a praktizuje onak.......Mohli by sme to preberať na tom novom fóre aby sme boli na jednom mieste, si myslím že to určite časom vyriešime ak nás bude viac záujemcov.
artam (1147)|26.3.2009 16:16
S tým DLNA to je asi takto, sú definované jednotlivé základné triedy zariadení a podľa toho fungujú (alebo nefungujú ;)):

Digital Media Server (DMS):
Zariadenie na ukladanie obsahu a jeho sprístupnenie po sieti pre DMP a DMR. Tu patria napríklad rôzne DLNA kompatibilné NAS.

Digital Media Player (DMP):
Zariadenia umožňujú prehľadávať obsah na DMS a disponujú vlastným renderingom na prehrávanie vzdialeného obsahu. Tu patria TV, home theater systémy, herné konzoly apod.

Digital Media Renderer (DMR):
Tieto zariadenia prehrajú obsah cez DMC, ktorý ho vyhľadá na DMS. Tu patria audio/video receivery, video displeje, bezdrôtové repráky, ale tu môžu patriť tiež TV.

Digital Media Controller (DMC):
Tieto zariadenia vedia vyhľadať obsah na DMS a prehrať ho na DMR. Napríklad internetové tablety, Wi-Fi kamery, PDA.

Digital Media Printer (DMPr): Tu je hádam jasné, na čo to slúži.

---------
Čiže v prípade, že TV je ako DMP, čiže player, (čo je stav v súčasnosti a nevedno, či bude aj iný), tak vlastne musí obsahovať celú funkcionalitu playera, čiže podporu kodekov a formátov atď.
Pokiaľ by sa vyrábali TV s funkcionalitou DMR, čiže renderer, tak celá funkcionalita prehrávača by spočívala na DMC, ktorý môže byť spolu s DMS ako jediné zariadenie, napríklad PC. TV by v tomto prípade bol len "hlúpy" zobrazovač.

Takže sa zdá, že u TV treba zabudnúť na "širokú" podporu formátov, ale zmieriť sa len s tým, čo ktorý výrobca umožňuje. Samozrejme, že ak máme k dispozícii PC, tak máme voči nim navrch a môžeme si obsah softvérovo prekódovať.
dolby digital (413)|26.3.2009 16:23
[QUOTE=artam;220966]
Takže sa zdá, že u TV treba zabudnúť na "širokú" podporu formátov, ale zmieriť sa len s tým, čo ktorý výrobca umožňuje. Samozrejme, že ak máme k dispozícii PC, tak máme voči nim navrch a môžeme si obsah softvérovo prekódovať.[/QUOTE]

Asi ano a ako som doteraz vyzistil aj to sa dá zatiaľ len na Samoch prehodiť to tuším do formátu mp4 s týmto zmieňovaným TVersity ale to by vedel povedať len niekto kto to skúsil a smeje sa nám tu :-). Sony si to zabezpečil že dal DLNA len s MPEG1. Pôsobí na mňa ako ked sa baran rúti proti stene. Ešte uvidíme ako sa vyfarbí Phil v tých nových modeloch a veľká nádej je vkladaná do LG. To bude zasa srandy a sklamaní. Mne sa javí v tomto smere Sam akoby naberal kurz ľudového výrobcu TV, niečo ako v autách Volkswagen alebo Škoda. Prvý vydal na trh TV s LED posvietením za dobrú cenu a pod.
artam (1147)|26.3.2009 17:10
Myslim, ze raz som to tu niekde napisal, ze poziadavky spotrebitelov, aby TV vedelo to + ono + hento + tamto, len nuti vyrobcov do polovicatych rieseni. Je nemozne vyrobit TV, ktory by vyhovel vsetkym a potom to tak aj vyzera.. :(

Keby bolo po mojom, tak TV by hral ulohu len hlupeho zobrazovadla, t.j. ako monitor u PC a bol by pripojeny k medialnej krabici, ktora by robila zvysok. Bud by ta krabica bolo nieco jednoucelove (ako napriklad tvix a podobne), alebo sofistikovanejsie receivery, az po pocitacove media centrum.

Potom by sa vyrobcovia zobrazovancich panelov mohli sustredit na vylepsovanie kvality obrazu a prislusnych technologii namiesto toho, aby fusovali do prehravacov, sieti, kodekov a podobnych veci, ktore potom robia polovicato.

Spotrebitel by zas nemusel menit zobrazovaci panel, ktory mu vyhovuje, len preto, lebo sa niekde vyskytol nejaky novy video format. To by bola zalezitost vyrobcu medialnej krabice, ktory by napriklad za mierny poplatok urobil softverovy upgrade. Tak, ako to uz celkom uspokojivo funguje v pocitacovej sfere.
rommi (416)|26.3.2009 18:27
[QUOTE=artam;220966]
Pokiaľ by sa vyrábali TV s funkcionalitou DMR, čiže renderer, tak celá funkcionalita prehrávača by spočívala na DMC, ktorý môže byť spolu s DMS ako jediné zariadenie, napríklad PC. TV by v tomto prípade bol len "hlúpy" zobrazovač.

Takže sa zdá, že u TV treba zabudnúť na "širokú" podporu formátov, ale zmieriť sa len s tým, čo ktorý výrobca umožňuje. Samozrejme, že ak máme k dispozícii PC, tak máme voči nim navrch a môžeme si obsah softvérovo prekódovať.[/QUOTE]

No ono to nieje tak celkom jednoduche, ja pouzivam DLNA lepsie povedane UPnP medzi mojim mobilom Nokia N95-8GB a PC na ktorom mam nainstalovany SW SimpleCenter.
SimpleCenter plni ulohu DMS a DMR
Nikia N95-8GB je prvy certifikovany DLNA mobile DMS a dokonca to fakt aj funguje... :-) ale vie robit aj DMC a DMP
no a k veci...
ked vyuzivam nokiu ako DMC (digital media controler) tak to funguje ako dialkovy ovladac k PC....napojim sa prostrednictvom nokie na SimpleCenter cez WLAN nalistujem si (trebarz) nejaku MP3-ku ktoru chcem prehrat - a mozem si vybrat bud ju prehram na nokii a pouzijem ju tym padom ako DMP alebo si vyberem ze ju chcem prehrat v pc na SimplCentre a vtedy ju pouzijem len ako DMC a simplecenter ako DMR - a MP3-ka sa prehra priamo v PC a nokia da v podstate iba prikaz na prehratie, samozrejme priamo z nokie mozem ovladat prehravanie, stop, pause, hlasitost a je jedno ci sa to prehrava v nokii alebo na PC...
co tym chcel basnik povedat.. Ze DMR taktiez potrebuje kodeky a ten ostatok..nie je to iba hlupy zobrazovac...a DMC je iba "dialkovym ovadacom" ktory sprostretkuje ovladanie medzi DMS a DMR... DMP je vlastne DMC a DMR v jednom....

a kedze sme vo fore o LCD.. uz davno poskulujem po LCD s DLNA a je fakt to co bolo doteraz na trhu bolo iba v pliekach....cize som to este nechal odlezat...:-) po dnesnom nastudovani manuali k Samsungu B650/750 to vyzera ze by to mohol byt prvy pouzitelny LCD na bezne fungovanie s DLNA a ked bude niekde v predajni zoberem par testovacich vzoriek na kluc a vyskusam.. co prehra z kluca prehra aj po DLNA... a uvidime specifkacia vyzera slubne MKV, DIVX, XVID, titulky.. co viac si zelat... :-)
Connor (509)|26.3.2009 20:56
Stále si myslím, že DLNA je ještě hudba budoucnosti, nebo libůstka pro fajnšmekry a ještě tuhle sezónu to tak asi zůstane. Je taky fakt, že tady na fóru se právě takoví "neobyčejní" spotřebitelé vyskytují víc, takže se stanete průkopníky. :-) Kupujete funkci do budoucna.

V threadu o Samsunzích se objevil seznam podporovaných formátů a ten je impozantní. Proti tomu naprosto nechápu jestli udávaná podpora MPEG1 u Sony není úlet nebo joke? Někde bude háček. Rád bych někdy někde viděl DLNA funční. :-)
dolby digital (413)|26.3.2009 21:23
[QUOTE=rommi;220988]
po dnesnom nastudovani manuali k Samsungu B650/750 to vyzera ze by to mohol byt prvy pouzitelny LCD na bezne fungovanie s DLNA a ked bude niekde v predajni zoberem par testovacich vzoriek na kluc a vyskusam.. co prehra z kluca prehra aj po DLNA... a uvidime specifkacia vyzera slubne MKV, DIVX, XVID, titulky.. co viac si zelat... :-)[/QUOTE]

Ale ten kľúč by mohol byť aspoň 32 GB NTFS a MKV 10 GB. Nie som si istý že čo prehrá z kľúča prehrá aj po DLNA, iba ak prehrá nepodstatné veci, ale to sa s Tebou nehádam len je to moja myšlienka, ked to skúsiš, budeme vedieť viac ak nám to potom povieš:-), :-), :-).