Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic HDC-SD60 vs. Sony HDR-CX115

razghor (8)|28.11.2010 16:38
Potřeboval bych poradit, kterou z těchto dvou. Neočekávám žádná zázračná videa. Prostě chci levnou videokameru na dovolenou nebo kamkoliv jinam na obyčejné příležitostné natočení krátkých amatérských záběrů. U HDC-SD60 se mi líbí optická stabilizace ( u sony se názory v Eshopech na to, jestli tam optická stabilizace je nebo není různí (dle webu sony je tam Aktivním režim SteadyShot po čímž si nepředstavím zhola nic.), u CX115 se mi více líbí vzhled. Děkuji všem za jakoukoliv pomoc a názor.
Jozi3 (12)|29.11.2010 13:15
Zdravím,

rád by som ti poradil, bol som vlastníkom oboch kamier. Len hneď dodám, že Sony nemá optický stabilizátor, má len elektronický pod názvom SteadyShot, avšak pri priblížení je úplne nanič, hlavne ak má kamera až 25x opt. zoom. V tomto je SD 60-ka omnoho lepšia, pretože má naozaj účinný opt. stabilizátor, a ani na najdlhšom ohnisku sa obraz moc neklepe - avšak ani opt. stabilizácia nie je všemohúca. Ďalšie obrovské mínus pre cx-115 je v tom, že má maximálne nekľudný autofocus, aj za denného svetla kamera veľmi často preostruje - bez zjavnej príčiny. V tomto je sd-60 o čosi lepšia, aj keď tiež sem-tam preostrí, hlavne za menšieho osvetlenia. Čo sa týka napr. výdrže batérie, tak na tom sú kamery približne rovnako, sony mi vydržala o pár minút dlhšie. Ďalej obidve kamery podávajú celkom slušný výkon za nízkeho osvetlenia. Farby sa mi zdajú byť o trochu lepšie na cx-115, zdá sa mi že sd-60 má dosť vyblednuté farby...Obidve kamery vedia natáčať len v prekladanom režime, a max. dátový tok je vyšší na sony (24Mb/s), panasonic má potom max. 17Mb/s.

Asi som ti to moc neuľahčil, ale ja osobne by som sa skôr prikláňal k panasonicu, hlavne kvôli opt. stabilizácií, a presnejšiemu ostreniu:)
razghor (8)|29.11.2010 13:23
Děkuji moc.
Mám ještě dotaz - píšeš, že jsi byl majitelem obou kamer - takže předpokládám, že jsi šel do něčeho jiného a tyhle jsi prodal. Můžeš říct co sis nakonec teda vybral?
Jozi3 (12)|29.11.2010 16:16
No jak by som to napísal...N*sral som sa, a zamieril som do inej cenovej (aj výkonnostnej) kategórie :D Zatiaľ som si ešte nič nekúpil, ale s najväčšou pravdepodobnosťou moja voľba padne na kameru Canon HF S 200, ktorá stojí cca ešte raz toľko, než tieto modely :) Síce ju budem využívať ako bežný spotrebiteľ (rodina, dovolenka...atď) ale za tú kvalitu sa to vyplatí :)
dalizije (641)|29.11.2010 19:23
[quote=Jozi3;310712]Síce ju budem využívať ako bežný spotrebiteľ (rodina, dovolenka...atď) ale za tú kvalitu sa to vyplatí :)[/quote]

Však to taky je kamera pro "dovolenkáře" :-)
razghor (8)|29.11.2010 20:28
Je tu ještě někdo kdo tu Sony CX115E měl nebo ještě má a chce se podělit o nějaké zkušenosti. Přiznám se že se mi Panasonic HDC-SD60 prostě moc nelíbí.
rapman (31)|30.11.2010 05:54
[quote=razghor;310793]Je tu ještě někdo kdo tu Sony CX115E měl nebo ještě má a chce se podělit o nějaké zkušenosti. Přiznám se že se mi Panasonic HDC-SD60 prostě moc nelíbí.[/quote]

Ahoj, taky ted lovim v podobnych vodach, a nejlip mi vychazi Canon HF M306

+ cena skoro stejna jako ten Panasonic
+ pocitove kvalitnejsi obraz
+ ma zavit na filtr nebo predsadku
+ pripadne jde fotit s bleskem
+ znacka Canon mi je sympatictejsi nez Panasonic
razghor (8)|30.11.2010 07:17
[quote=rapman;310860]Ahoj, taky ted lovim v podobnych vodach, a nejlip mi vychazi Canon HF M306
[/quote]

Ano na tenhle jsem taky narazil. Ale pár mých známích mě od levných canonů zrazuje. Díval jsem se na ten model v kšeftě, a co mě překvapilo byl hrkající stabilizátor. Možná to byl nějaký vadný kus, ale ten prodavač říkal, že to tak u Canonů je. (prostě když dáš kamerku k uchu a zatřeseš s ní, tak normálně hrká.) Tak nevím co si o tom myslet.
1hroch (865)|30.11.2010 07:45
Pokud ma kamera opticky, tedy mechanicky stabilizator, tak pri vypnutem stavu jsou vsechny stabilizacni komponenty bez napeti, tzn. jsou volne, proto se pri treseni kamerou ozyvaji zvuky. Nevim, jestli vy pouzivate kameru namisto shakeru, ale ja k nataceni, cimz nechapu vase pokusy.
jarino1978 (8045)|30.11.2010 10:10
[quote=razghor;310867]Ano na tenhle jsem taky narazil. Ale pár mých známích mě od levných canonů zrazuje. Díval jsem se na ten model v kšeftě, a co mě překvapilo byl hrkající stabilizátor. Možná to byl nějaký vadný kus, ale ten prodavač říkal, že to tak u Canonů je. (prostě když dáš kamerku k uchu a zatřeseš s ní, tak normálně hrká.) Tak nevím co si o tom myslet.[/quote]

ten Canon spraví lepší obraz, ako tie dve spomínané kamery. Každý optický stabilizátor vydáva v režime OFF rovnaké zvuky.
Odporučil by som ti ten Canon, je tu dokonca vlákno o ňom spolu s ukážkami videa v surovom stave.
David Lister (405)|30.11.2010 14:05
Přidám se s dotazem.
Zvažuji koupi rodinné HD videokamery na běžné natáčení, jsem spíš fotograf než kameraman, takže kamera bude spíše v rukách manželky. Důležité je jednoduché ovládání, dobrá kvalita záznamu, slušný stabilizátor a rychlé ostření, protože nejčastějším objektem natáčení budou pobíhající děti.
Má cenu uvažovat o kameře pod 10tisíc, byl by nějaký zásadní problém třeba s modelem Canon HFR16 nebo raději připlatit na HF M306, líbí se mi i ten Panasonic SD60, ze Sony bych asi volil CX116 kvůli opravdové stabilizaci.
Nebo něco jiného do cca 12-13 tis?

EDIT: takže ten levnější Canon nemá optickou stabilizaci, to jsem předtím přehlédl.

EDIT2: Tak ten nejlevnější Canon určitě ne, ten by mi asi nevyhovoval, ale řada HF M mi přijde v poměru cena výkon za ty peníze asi jako nejlepší řešení? Na druhou stranu mě zase začíná lákat (asi nejlevnější??) trojčipovka PANASONIC HDC-SD600EP.
Takže tyhle dvě jsou pro mne v tuhle chvíli asi favority - má cenu si připlatit na tu dražší, bude rozdíl v kvalitě videa znatelný - vzhledem k tomu že u Panasonicu jde o stejný základ jako má řady 700, tak bych ten rozdíl čekal velký.
rapman (31)|30.11.2010 15:37
[quote=David Lister;310967]Přidám se s dotazem.
Zvažuji koupi rodinné HD videokamery na běžné natáčení, jsem spíš fotograf než kameraman, takže kamera bude spíše v rukách manželky. Důležité je jednoduché ovládání, dobrá kvalita záznamu, slušný stabilizátor a rychlé ostření, protože nejčastějším objektem natáčení budou pobíhající děti.
Má cenu uvažovat o kameře pod 10tisíc, byl by nějaký zásadní problém třeba s modelem Canon HFR16 nebo raději připlatit na HF M306, líbí se mi i ten Panasonic SD60, ze Sony bych asi volil CX116 kvůli opravdové stabilizaci.
Nebo něco jiného do cca 12-13 tis?

EDIT: takže ten levnější Canon nemá optickou stabilizaci, to jsem předtím přehlédl.[/quote]

Vsechny diskuse se motaji kolem toho Panasonica SD60, pripadne Samsung HMX-H200 (o kterem jsem se tu docetl, jaky je to shit, ale nepodlozenym zadnym technickym argumentem) a jako dalsi stupen je zminovana Canon M306, ktera by mela byt zase o level vys. Vzhledem k tomu, ze cenovy rozdil neni tak velky (v kitu stoji ca 13 000Kc), ja beru Canon. Fotak mam taky Canon (350D), tak zustanu verny znacce.
razghor (8)|30.11.2010 16:25
No abych řekl pravdu, začíná se mi ten Canon HF M306 čím dál tím více líbit, resp. jeho varianta HF M36.
K Sony CX116E - ta má taktéž jen elektronickou stabilizaci - což je důvod který mě odrazuje od CX115E.
Jozi3 (12)|30.11.2010 16:41
No, kameru bez opt. stabilizácie by som dnes už rozhodne nebral, stačila mi cx-115 s tou elektronickou...je to akurát tak na znehodnocovanie záznamu. Tá MF36 má tuším navyše internú 8GB pamäť...


dalizije: Jj, o tej kamere nepochybujem, akurát ma trochu hnevá úzke sklo...tak ale dá sa to vyriešiť predsádkou no :)
David Lister (405)|30.11.2010 18:09
[quote=razghor;310988]No abych řekl pravdu, začíná se mi ten Canon HF M306 čím dál tím více líbit, resp. jeho varianta HF M36. [/quote]

Příplatek 1000kč za 4GB paměti mi přijde hodně. Za to máš na externí kartě rychlých 8GB od značkového výrobce nebo 16GB v nějaké levnější variantě.

Hodně mě mrzí absence hledáčku u těchto kamer, bohužel jsem zjistil, že u moderních kamer je hledáček luxus za který se musí zaplatit více než 20tisíc a to nejsem ochotný dát. Klidně bych ho vyměnil za ten megazoom.

Není někde dostupná nějaká slušná recenze na Panasonic SD60?
Jozi3 (12)|30.11.2010 19:25
[quote=David Lister;311012]
Není někde dostupná nějaká slušná recenze na Panasonic SD60?[/quote]


Pokiaľ ti neprekáža angličtina, tak tu - http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-SD60-First-Impressions-Camcorder-Review-37494/Product-Tour.htm

http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-HS60-Camcorder-Review-37659/Product-Tour.htm - síce je to HS60, ale od SD60 sa líši jedine vstavaným HDD.

http://camcorder-test.slashcam.com/compare-183a5e0ed79ecc6e711a4ef0006d6b91.html - opäť rozdiel jedine v type pamäti.
David Lister (405)|30.11.2010 21:25
Díky za odkazy.
Podle zdejších ohlasů bych čekal, že ten Panasonic dopadne mnohem hůře, ale když to vezmu podle těch jejich výsledků a obrázků, tak ten rozdíl oproti Canonu HF M není moc velký - dokonce je tam ten Panasonic hodnocen celkově jako lepší. Co jsem ale pochopil, tak má mnohem hůře zpracované manuální ovládání expozice. Canon to má asi lepší a navíc disponuje režimy priorita clony a času - to asi Panasonic nemá, tam je asi jen plný manuál?
U Panasonicu by mne zase lákal ten širší objektiv.

Mám jeden dotaz: má i řada HF M306 možnost ostření pomocí dotyku na obrazovku? Nejvyšší model HF M31 tuhle funkci má, ale jelikož se i trochu liší optikou a jinými drobnostmi, tak bych chtěl mít jistotu.
rapman (31)|30.11.2010 23:22
[quote=David Lister;311077]Díky za odkazy.
Podle zdejších ohlasů bych čekal, že ten Panasonic dopadne mnohem hůře, ale když to vezmu podle těch jejich výsledků a obrázků, tak ten rozdíl oproti Canonu HF M není moc velký - dokonce je tam ten Panasonic hodnocen celkově jako lepší. Co jsem ale pochopil, tak má mnohem hůře zpracované manuální ovládání expozice. Canon to má asi lepší a navíc disponuje režimy priorita clony a času - to asi Panasonic nemá, tam je asi jen plný manuál?
U Panasonicu by mne zase lákal ten širší objektiv.

Mám jeden dotaz: má i řada HF M306 možnost ostření pomocí dotyku na obrazovku? Nejvyšší model HF M31 tuhle funkci má, ale jelikož se i trochu liší optikou a jinými drobnostmi, tak bych chtěl mít jistotu.[/quote]

Podle popisu napr. tu Canon LEGRIA HF M306 High Definition Digital Camcorder: Amazon.co.uk: Electronics by melo ostrit pomoci touchscreenu.
jarino1978 (8045)|1.12.2010 07:03
a čo takto najskôr popozerať toto vlákno o HF M306 :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=24598
David Lister (405)|1.12.2010 07:56
[quote=jarino1978;311150]a čo takto najskôr popozerať toto vlákno o HF M306 :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=24598[/quote]

Četl jsem, ukázka zatím neprohlížel, protože aktuálně nesedím u stroje, který by je zvládl. IMHO tam ale třeba o způsobu ovládání není nic. Vy si tam jako uživatelé těch kamer rozumíte, ale člověk, který ji nikdy neměl v ruce, si z toho obrázek o intuitivnosti ovládání neudělá. O tom ostření přes dotyk obrazovky tam není ani slovo - ale to asi umí, jak ukazuje ta specifikace.
1hroch (865)|1.12.2010 09:27
Jasne ze umi - bud v normalnim rezimu, kde si zvolis tuknutim oblast, kterou chces zaostrit, anebo v rezimu Portret, kdy to zachyti vetsinu ksichtu v zaberu, ohranici je to zelenym obdelnikem a ty si tuknutim vyberes tebou zamysleny.
David Lister (405)|2.12.2010 17:02
Sice mimo rámec původního tématu, ale přesto se zeptám.
Uvažuju zda bych nebyl ochotný si připlatit na PANASONIC HDC-SD700EP-K - má hledáček, tříčipovka, možnost napojení rozšíření - prostě je to z mého pohledu už "dospělá kamera" a asi dobrý základ, kdyby točení někoho v rodině opravdu chytlo.
Má tenhle kousek vzhledem k ceně pod 19 tisíc vůbec nějakého konkurenta? Od Canonu jsem pod 25 tis nic srovnatelného nenašel. Sony je cenou snad ještě výš.
Pave1 (4279)|2.12.2010 17:26
Z hlediska ostrosti obrazu asi ne, ale pozor - vyzkoušej si u konkurentek kvalitu a rychlost automatiky ostření, stabilizace a kvalitu automatiky barev (WB).

Dobrá kamera musí poskytovat nejen špičkově prokreslený obraz, ale i stabilní /řekněme min do 10x přiblížení, pokud nemáš parkinsona/, musí umět rychle a dobře ostřit v automatu (přeostřit při svenku z objektu v popředí správně na objekt v pozadí, měla by umět ostřit do určité míry i v lowlight, neměla by nervozně přeostřovat - to vše není vidět na LCD ale na HDTV ano), měla by dobře vážit barvy v automatu za slunce, pod mrakem i v interieru.

Právě tady bych hledal případné rozdíly, prokrelenost je v této třídě pouze bonus, široký úhel optiky v základu a dobrá práce automatik má svou důležitost (samozřejmostí je vstup pro externí mic, potěší vysoké rozlišení LCD displeje - cca 1mil bodů na LCD). Něco napoví i kvalita barev za menšího (ne malého) světla (klasicky dopolední šero v zimě v interieru), jak moc je "viditelný šum".

Tolik pár tipů pro porovnávání, byť v této třídě kamer už vedle nešlápneš ani s výběrem "naslepo" .-) .
David Lister (405)|2.12.2010 17:55
Díky za odpověď. Ono je to asi tak, že s konkurencí srovnat můžu, ale cenou už jsou pro mne opravdu úplně mimo. Původně jsem chtěl něco kolem 10tis, pak jsem akceptoval 13 tis za Canona a nakonec možná skončím na 18tis. Spíše je tedy otázka, jestli budou výhody oproti třeba SD60 tak veliké, aby se doplatek vyplatil.
Tahle kamera by mne hodně lákala, protože už spadá úplně do jiné třídy, ale cenou se blíží lepšímu lowendu od konkurence.
Sice to bude moje první podobná kamera, ale jsem bohužel trochu maximalista a ve výsledku se mi většinou jakýkoliv kompromis čase zhnusí :-)
Prostudoval jsem recenze tady na webu i jinde, zhlédl videa a přijde mi, že točí velmi hezky. Testy přeostřování nedopadl špatně, test rozlišení myslím nejlépe z konkurentů. 50p nevyužuju - to už je pro mne zbytečně velká náročnost na HW i úložný prostor, ale zbytek vlastností téhle kamery bych asi ocenit dokázal.
Pave1 (4279)|2.12.2010 18:03
Abys ten potenciál využil, počítej například s koupí externího mikrofonu (MKE400 je malý a přitom kvalitní mic od sennheiserů). Ustabilizovat obraz pomůže nějaká mini ramenní opěrka, to jsou věci, které pak udělají obrovský pokrok v kvalitě výsledku.

Zajdi do obchodu a nahraj si něco na kameru (stáhni a doma prohlídni), doporučím taky kartovou verzi kamery (pevné disky mají výškový limit). Obraz mají ty sedmistovky moc pěkný, to jo (známý ji má a obrázky jsou pěkný).
David Lister (405)|2.12.2010 18:15
S extermím mic bych časem počítal - jeden z důvodů proč bych o tom uvažoval. Teď by to ale byl asi nákup jen kamery nějaké slušnější 32GB karty a pouzdra - z finančních důvodů zatím nic víc, protože taky obnovuju fotovýbavu a holt je toho najednou moc. Takže v tuhle chvíli bych dokonce musel vydržet jen s jednou baterií, ale ono se to dá přechodně nějak přežít.
Zvažuju čistě kartovou verzi bez vnitřní paměti. O HDD verzi bych neuvažoval u žádné kamery.
Jozi3 (12)|2.12.2010 19:40
[quote=David Lister;311544]Sice mimo rámec původního tématu, ale přesto se zeptám.
Uvažuju zda bych nebyl ochotný si připlatit na PANASONIC HDC-SD700EP-K - má hledáček, tříčipovka, možnost napojení rozšíření - prostě je to z mého pohledu už "dospělá kamera" a asi dobrý základ, kdyby točení někoho v rodině opravdu chytlo.
Má tenhle kousek vzhledem k ceně pod 19 tisíc vůbec nějakého konkurenta? Od Canonu jsem pod 25 tis nic srovnatelného nenašel. Sony je cenou snad ještě výš.[/quote]

Čo sa týka toho Canon-a, tak s najvyššieho modelu - HF S 21 (má hľadáčik a vnútornú 64 GB pamäť), existujú dve varianty: HF S 20 (nemá hľadáčik, a vnútornú pamäť má len 32 GB) a potom HF S 200 (nemá hľadáčik, a nemá ani vnútornú pamäť) a tento posledný spomínaný sa dá v e-shopoch tu na SR kúpiť už za cca 760EUR (cca 22 800SKK). Inak ako som už spomínal, HF S 200 si chystám zaobstarať :) Hľadáčik nepotrebujem, a keď je len na karty (má dva sloty) o to lepšie :) ...ale to už trochu odbáčam od témy...
rapman (31)|3.12.2010 00:14
[quote=David Lister;311544]Sice mimo rámec původního tématu, ale přesto se zeptám.
Uvažuju zda bych nebyl ochotný si připlatit na PANASONIC HDC-SD700EP-K - má hledáček, tříčipovka, možnost napojení rozšíření - prostě je to z mého pohledu už "dospělá kamera" a asi dobrý základ, kdyby točení někoho v rodině opravdu chytlo.
Má tenhle kousek vzhledem k ceně pod 19 tisíc vůbec nějakého konkurenta? Od Canonu jsem pod 25 tis nic srovnatelného nenašel. Sony je cenou snad ještě výš.[/quote]

O ty jsem taky cetl a kamarad ji ma, ale ja dosel k zaveru, ze uz za ten dalsi priplatek neni "tolik muziky" navic....
David Lister (405)|3.12.2010 11:58
[quote=Jozi3;311592] a potom HF S 200 (nemá hľadáčik, a nemá ani vnútornú pamäť)...Hľadáčik nepotrebujem, a keď je len na karty (má dva sloty) o to lepšie :) [/quote]
Sakra začínám se do toho fakt zamotávat. Tenhle model by totiž vůbec nemusel být špatný. Pročítal jsme diskuse na toho Panáka a trochu mě tam "děsí" ty zkušenosti se zabudovaným větrákem. Navíc ten elektronický hledáček údajně taky není žádná velká výhra. Canon HF S200 mě předtím nějak moc nezajímal, ale vypadá hodně zajímavě (cena 16,5tis). U Panasonicu se mi líbí široký objektiv u Canonu zase LCD a způsob ovládání clony a času pomocí prioritních poloautomatických režimů - Panasonic má asi podle všeho jen plný manuál. Dva sloty na kartu se asi taky hodí - při těch používaných bitratech. Oba mají vstup na mikrofon, takže v tomhle není nikdo diskvalifikován.
Roman Jašek (65)|9.12.2010 12:29
[quote=rapman;310860]Ahoj, taky ted lovim v podobnych vodach, a nejlip mi vychazi Canon HF M306

+ cena skoro stejna jako ten Panasonic
+ pocitove kvalitnejsi obraz
+ ma zavit na filtr nebo predsadku
+ pripadne jde fotit s bleskem
+ znacka Canon mi je sympatictejsi nez Panasonic[/quote]
Zdravím, mám HS60 a musím říci, že jsem maximálně spokojen (až na ty převody "surového videa" kterým se asi většina nevyhne). Jinak jak tady píšeš, tak akorát ten závit na filtry chybí (ale pokud jsi amatérský kameraman, tak pochybuji, že si budeš hrát s těmito upgready se kterými by jsi měl mít už nějaké zkušenosti třeba z fotoaparátu - pohlo by to dopadnout i k celkovému znehodnocení díla). Jinak HS60 fotí i s "bleskem" - ale na focení mám foťák (Pentax K10) a né kameru. Jinak ty barvy, to je věc názoru. Kolikrát kamera (a to je i u fotoaparátu) natočí/nafotí reálně zachycenou scénu, která se zdá mdlá (jiná kamera/fotoaparát tam "prskne" víc barev a většině lidem se to líbí víc), ale reálně zachycená. Z mé zkušenosti jsem s obrazovou kvalitou a podání barev nad míru spokojen. V této cenové hladině si myslím, že Canon celkem zaostává. Když srovnám fotoaparáty Pentax a Canon, tak za Canon si musíte minimálně 30% připlatit aby jste měl zhruba shodné parametry (beru v potaz fotoaparáty do 50 000,-) až na tu podporu (servis, komponenty). Takže jak tady někdo psal, že se mu kamera nelíbí, tak nevím na co ji teda má. Jestli na parádu nebo natáčení. Jinak šťastnou ruku při výběru.
razghor (8)|13.12.2010 12:55
Tak jsem koupil tu SONY cx115 a musím říct že maximální spokojenost.
radek.me (1)|31.12.2010 08:25
Ahoj, řeším ted taky výběr kamery na domácí použití. Cena by měla být max okolo 10tis. Nepotřebuji nějakou top kvalitu, ale rád bych aby obraz byl alespon stejný jako jsem měl u 5let staré DIGI8 kazetové kamery Sony DCR​-TRV255E kterou jsem před tou dobou kupoval novou za 11tis.
V této cen. relaci jsem našel pouze HD Panasonic HDC​-SD60 nebo Sony HDR​-CX115E předběžně jsem rozhodnut opět pro Sony. Protože k vánocům jsme si koupili Panasonic SDR-S50 a byla to opravdu tragédie video v místnosti bylo jak z telefonu i foták nahraje lepší video:-( takže jsem ji poslal zpět a ted potřebuji vybrat něco jiného.
Saltze (63)|26.12.2011 18:21
Tak jsem taky šťastným majitelem SONY HDR-CX115 a před ní jsem měl SONY DCR-TRV110E (digital 8) a musím říct, že jsem s novým modelem nad míru spokojen (ikdyž elektronický stabilizátor nic moc :-)) jinak podání barev ať už ve dne nebo za šera super.