Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak změnit poměr stran (16:9 na 4:3) při přehrávání z flashdisku u LED Tv Samsung S.M.A.R.T. ?

snehulak2006 (109)|9.3.2013 13:11
Je možné měnit poměr stran ( stačí ručně ) při přehrávání z flashdisku, když tyto záznamy byly pořízeny PVR přístroji ?

Při DVB-T vysílání funguje přepínání poměru stran obrazu dle mého nastavení v Menu-Obraz-Nastavení obrazovky-Velikost obrazu:
je-li vysílán poměr stran obrazu 16 : 9, je nastaven Automatický formát ( obrazovka je celá vyplněna nedeformovaným obrazem 16 : 9 )
je-li vysílán poměr stran obrazu 4 : 3, tak je nastaveno aby se zobrazoval Zvětšený obraz ( obrazovka je celá vyplněna a obraz je nahoře i dole oříznut ).

Při živém vysílání i při přehrávání záznamu z flashdisku na kterou byl záznam pořízen televizí se do tohoto nastavování velikosti obrazu i do nastavování poměru stran ( na dálkovém ovládání Aspect Ratio ) normálně dostanu a mohu si při přehrávání záznamu měnit zobrazení např.Zvětšený obraz změnit na Široký Zoom.
Výše uvedené funguje automaticky a bez problémů.

Při přehrávání záznamů z flashdisku ( záznamy byly pořízeny set top boxy PVR ) se nemohu do tohoto nastavení vůbec dostat, při zvolení Menu-Obraz-Nastavení obrazovky se objeví "Funkce není k dispozici". Taktéž při stisku tlačítka Aspect Ratio se objeví "Není k dispozici". Stačilo by mi i ruční přepínání formátu, není nutné aby to fungovalo automaticky - viz výše.

Dle informací ze servisu Samsung : "U záznamů , které nejsou pořízeny přímo TV není možné měnit přes USB vstup velikost obrazu pokud to přehrávaný soubor nepodporuje , takto je to bohužel v pořádku ."

Proč by to přehrávaný soubor nepodporoval, když PVR set top box zaznamenává formát transport stream, ve kterém předpokládám jsou tyto informace ( WSS ) obsaženy. Při importování zaznamenaného souboru do ProjectuX je pod náhledovým oknem zobrazen vždy poměr stran, např.reklama je 16 : 9 a starší film 4: 3. Při tahu jezdcem pod náhledem filmu se poměr stran aktuálně mění.

Mohl by někdo poradit ? Netýká se to asi jen toho jediného typu tv ( Samsung UE40ES5500 ), proto jsem dal nové téma.
visper (270)|10.3.2013 10:13
Já mám Samsung řady "D". Když při přehrávání stisknu OK, tak se objeví dole infolišta a v ní je možno měnit formát obrazu.
neboztik (341)|10.3.2013 21:42
Já mám Samsung řady "B". Tam se možnost přepínání formátu obrazu (při signálu z USB) musela vyřešit neoriginálním FW. Když se to Samsung domáknul, tak vydal nový FW, který zablokoval všechna vylepšení.Takže od Samsungu je všechno možné.
Jinak dotaz pro snehulaka. Ty přepínáš v Menu-Obraz-Nastavení obrazovky-Velikost obrazu nastavení obrazu? To se přece musí nastavovat samo automaticky.
snehulak2006 (109)|11.3.2013 09:41
Nastavuje se to samo automaticky u živého vysílání anebo záznamu, který provádí televize na trvale připojený flashdisk, také u PVR Lemona 070 připojeného přes scart a dokonce i u DVD rekordéru Panasonic připojeného přes kompozitní !!! vstupy cinche. U tohoto připojení musí být na DVD rekordéru nastaveno Function-Setup-Connection-Tv Aspect-4:3. Při nastavení 16:9 se to automaticky nepřepíná. Když se přehrává disk DVD, na kterém je několik titulů každý s jiným poměrem stran, tak se tv Samsung automaticky přepíná na správný formát ( buď 16:9 nebo pokud přijde 4:3 tak na Zvětšený obraz, tj.ořez nahoře a dole s vyplněnou celou obrazovkou ).
Jen to automatické přepínání nefunguje u flashdisku, který byl nahrán v PVR rekordéru.

Pokud připojím flashdisk zaznamenaný v PVR, tak je důležité, jakým poměrem stran záznam začíná. Pokud 4:3, tak si mohu RUČNĚ přepnout formát Tools-Velikost obrazu-Režim 1 (4:3, tj.nedeformovaný obraz s černými pruhy po stranách obrazu ) nebo Režim 2 ( 16:9, tj.vyplněná celá obrazovka deformovaným roztaženým obrazem-tlouštíci ). Jsou tam další režimy Původní, Smart obraz 1 a Smart obraz 2 - ty jsou mi ale na nic. V žádném případě tam nikdy nedostanu Zvětšený obraz, tj.ořez nahoře a dole s celou vyplněnou obrazovkou. Ani se na flashdisku nedostanu do Menu-Obraz-Nastavení obrazovky:Není k dispozici.

Pokud ale záznam začíná formátem 16:9, tak ani v Režimu 1 ani v Režimu 2 tam už nikdy nedostanu obraz 4:3, tj.nedeformovaný obraz s černými pruhy po stranách obrazu. Vždy tam je jen vyplněná celá obrazovka deformovaným roztaženým obrazem-tlouštíci.

Protože kopíruji záznamy do PC přes ProjectX, tak musím dát pozor na to, aby se film začal kopírovat až od začátku filmu ( od poměru stran 4:3 a nekopírovat reklamu 16:9, která filmu předchází - nastavení posuvníkem pod náhledem ). Potom už mohu přepínat formát obrazu - viz výše.
Vyzkoušel jsem to už na několika starších filmech a skutečně to jde i s originálním firmware, který byl při koupi v televizi.
Ještě jsem to ověřil v DVD Patcheru, když v hlavičce GOP přepíšu v DVD Patcheru formát 4:3 na 16:9, tak už formát obrazu v Samsungu nezměním.
neboztik (341)|11.3.2013 10:12
Moc jsem tu tvoji kombinaci přepínání obrazu nepochopil. Připojení přes scart a kompozitní vstup ta automatika asi nefunguje (nevím přesně). Je to zastaralé. Pokud ale v TV - Menu-Obraz-Nastavení obrazovky - nastavíš "Velikost" na Automat.formát a - "Režim obrazu" na 4:3 tak se ti obraz na TV sám přepíná na správný poměr a to bez žádných zvětšování a ořezávání obrazu.Takto správně to funguje i pro připojení zdrojů přes HDMI. U zdrojů připojených přes Scart a Kompozit nevím,nepoužívám je.
Kompozitní připojení DVD rekordéru,jak píšeš,je připojení jen jedním (žlutým) cinchem pro obraz a dvěma cinchy pro zvuk.Toto je ale dost primitivní připojení. Pokud rekordér nemá HDMI,tak bys ho měl připojit přes KOMPONENTNÍ (pro obraz tři barevné cinche) vstup.
snehulak2006 (109)|11.3.2013 14:02
Ta automatika funguje perfektně ( jak uvádím výše ) pro televizní tuner i záznamy na flashdisk pořízené televizí a také vstupy pro scart i cinche. Rekordér ( cinche-kompozitní ) je tam spíš pro ozdobu z dřívějších časů. Já někde vyčetl, že změna formátu jde automaticky POUZE přes scart ( pin 8 wide screen ), ale není to tak. Jak jsem vyzkoušel, i přes cinche funguje automatika také.

Pouze u flashdisku nahraném jinde to musím přepínat ručně ...
" Pokud připojím flashdisk zaznamenaný v PVR, tak je důležité, jakým poměrem stran záznam začíná. Pokud 4:3, tak si mohu RUČNĚ přepnout formát Tools-Velikost obrazu-Režim 1 (4:3, tj.nedeformovaný obraz s černými pruhy po stranách obrazu ) nebo Režim 2 ( 16:9, tj.vyplněná celá obrazovka deformovaným roztaženým obrazem-tlouštíci ). Jsou tam další režimy Původní, Smart obraz 1 a Smart obraz 2 - ty jsou mi ale na nic. V žádném případě tam nikdy nedostanu Zvětšený obraz, tj.ořez nahoře a dole s celou vyplněnou obrazovkou. Ani se na flashdisku nedostanu do Menu-Obraz-Nastavení obrazovky:Není k dispozici."

Televize poměr stran zobrazuje podle hlavičky v GOP - mohu ji bez rekomprese videa změnit např.v DVD Patcheru - vyzkoušel jsem. Vezmu záznam z PVR s poměrem stran 4:3. Udělám jeho kopii. U této kopie v DVD Patcheru změním poměr stran na 16:9. Pokud bude v Tools-Velikost obrazu nastaveno Režim 1, tak první soubor bude s poměrem stran 4:3 s černými svislými pruhy ( pokud změním na Režim 2 tak se roztáhne přes celou obrazovku ) a druhý soubor s poměrem stran ( změněn v DVD Patcheru na 16:9 ) bude v obou režimech roztažený přes celou obrazovku a ani změnou režimu z 1 na 2 se zobrazení nezmění.

Tak se budu muset smířit s tím, že tam nedostanu z flashdisku nahraném v PVR ten Zvětšený obraz při poměru stran 4:3, pouze obraz s pruhy po stranách, ale budiž, lepší než do stran roztažení tlouštíci. Vyděsila mě totiž reakce servisu Samsungu, že to přepnou nelze - jak je vidět, tak lze.
neboztik (341)|11.3.2013 14:21
[QUOTE=snehulak2006;448606]Tak se budu muset smířit s tím, že tam nedostanu z flashdisku nahraném v PVR ten Zvětšený obraz při poměru stran 4:3, pouze obraz s pruhy po stranách, ale budiž, lepší než do stran roztažení tlouštíci.[/QUOTE]
Ale já nevidím důvod,proč z obrazu 4:3 s pruhy po stranách dělat zvětšený obraz 16:9. To pak v obrazu toho spousta chybí a nebo je zdeformovaný.
Ty při sledování TV, kdy je obraz 4:3, přepínáš rozměr obrazu na 16:9 ?
snehulak2006 (109)|11.3.2013 14:47
Při formátu 16:9 je vyplněna celá obrazovka nedeformovaným obrazem 16:9.
Ale při 4:3 se AUTOMATICKY přepne na Zvětšený obraz ( tak to nazývá Samsung ) a je to vyplněná celá obrazovka a někde okolo loga nahoře a dole je obraz oříznutý ( horní a dolní kus není vidět ). To mi nejvíce vyhovuje, lepší než černé pruhy po stranách. Takto to jde kromě flashdisku nahraném jinde v PVR. Tam se potom musím smířit s těmi černými pruhy po stranách, ale aspoň tak.