Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVD PAL - progresivni/prokladany

bombata (188)|9.2.2010 19:54
Chtel bych se zeptat, jsou filmy, distribuovany na DVDckach (PAL DVD), v progresivnim nebo prokladanym formatu? Nemyslim, jestli byly natoceny progresivne nebo prokladane, ptam se pouze, jak jsou zaznamenany na DVDckach, na kterych se prodavaj.
Taky me zajima, jakej format je v soucasny dobe vhodnejsi. Vim, ze pro internet je lepsi tocit progresivne, ale jak je to s vystupem na DVD-Video?
vivid.sk (11472)|9.2.2010 20:01
Drviva vacsina filmov je distribuovana ako 25p (progressive).
Prekladane najdes mozno koncerty, alebo "TVmade" programy.
Filmy su vsak progresivne, tak ako v jeho primarnom zdroji.
Pitomec (10211)|9.2.2010 20:03
Tak jak byly natočeny, tak jsou obvykle i distribuovány. A pro internet nemusí být nic progresivního, protože s prokládáním si poradí každý SW DVD player.
vivid.sk (11472)|9.2.2010 20:12
protože s prokládáním si poradí každý SW DVD player.

Nie je deinterlace ako deinterlace.
Takze tym by som si nebol taky isty .... skor naopak ... bezne SW DVD playere nerobia korektny deinterlace na 50p, ale na 25p, co je nanic! A pokial prekladane video pustis len tak z ruky na internet, tak to dopadne este horsie.

Ale toto je uz mimo misu, takze to nebudem autorovi temy svinit.
bombata (188)|9.2.2010 20:15
[quote=Pitomec;265334]Tak jak byly natočeny, tak jsou obvykle i distribuovány. A pro internet nemusí být nic progresivního, protože s prokládáním si poradí každý SW DVD player.[/quote]

Ja to myslel spis tak, ze kdyz neco uploadnu na YouTube nebo Vimeo, tak vysledkem je tak jako tak progresivni video.
StD (8612)|9.2.2010 20:18
[quote=vivid.sk;265333]Drviva vacsina filmov je distribuovana ako 25p (progressive).
Prekladane najdes mozno koncerty, alebo "TVmade" programy.
Filmy su vsak progresivne, tak ako v jeho primarnom zdroji.[/quote]

No to se u CZE produkce dost silně mýlíš - jsou ve většině docela "prachsprostě" :cool: prokládaný (UFF/TFF) přesně jak z TV pro TV... Už jsi si je někdy kontroloval, co vlastně kupuješ? Já si své DVB-S rec. taky mastruju v "i" a nikomu to ještě nikdy nevadilo.
bombata (188)|9.2.2010 20:21
Jak se da vubec zjistit, jestli je nejaky DVD video progresivni, nebo prokladany?
StD (8612)|9.2.2010 20:23
[quote=bombata;265343]Jak se da vubec zjistit, jestli je nejaky DVD video progresivni, nebo prokladany?[/quote]

Jednoduchou analýzou streamu.
bombata (188)|9.2.2010 20:24
A v cem se da provest ta jednoducha analyza streamu? :)
MIHI (940)|9.2.2010 20:26
Souhlas se STD, většinou je to všechno prokládané, není divu, když jsou zdrojem většinou analogové Bety nebo jiný "klasický televizní" nosič.
vivid.sk (11472)|9.2.2010 20:27
[quote=StD;265341]No to se u CZE produkce dost silně mýlíš - jsou ve většině docela "prachsprostě" :cool: prokládaný (UFF/TFF) přesně jak z TV pro TV... Už jsi si je někdy kontroloval, co vlastně kupuješ? Já si své DVB-S rec. taky mastruju v "i" a nikomu to ještě nikdy nevadilo.[/quote]

ale ano, pri pociatocnych DVDckach to bolo vzdy ok. Naposledy som vsak originalne DVDcko mal v ruke pred 3 rokmi, takze neviem ako to je teraz. Taktiez tie "stankove DVD za 50" nejako nemusim.


bombata> rozdelil by som to na 2 casti:

1) interlaced "flag" teda priznak, ze je DVD natocene prekladane (aj ked to tak byt skutocne nemusi). Zistis to napriklad nacitanim vobu do DGindexu, a stlacenim F5. Napravo sa ti hned zobrazi status videa pozri: "frame type"



2) skutocne takto nakrutene prekladane video - je to viditelne pri posuvani po frejmoch.
pri posuvani uvidis takyto obraz:
bombata (188)|9.2.2010 20:28
[quote=MIHI;265346]Souhlas se STD, většinou je to všechno prokládané, není divu, když jsou zdrojem většinou analogové Bety nebo jiný "klasický televizní" nosič.[/quote]

Tak televizni filmy asi jo. Ale co treba hollywoodsky filmy jako Pan prstenu atd.?
StD (8612)|9.2.2010 20:29
[quote=bombata;265345]A v cem se da provest ta jednoducha analyza streamu? :)[/quote]
Takhle:
GSpot_analyza_streamu.jpg
vivid.sk (11472)|9.2.2010 20:30
[quote=bombata;265350]Tak televizni filmy asi jo. Ale co treba hollywoodsky filmy jako Pan prstenu atd.?[/quote]

myslel som samozrejme taketo filmy.

Progresivne.
StD (8612)|9.2.2010 20:32
[quote=vivid.sk;265352]myslel som samozrejme taketo filmy.

Progresivne.[/quote]

A kdo myslíš, že vyrobil tu ukázku, co jsem ti načetl do GSpotu? 20th Century Fox...
bombata (188)|9.2.2010 20:38
Jeste by me zajimalo (jen ze zvedavosti, pro ujasneni), co byste mi rekli k temhle prikladum:
1) dejme tomu, ze natocim nejaky video prokladane a stejne tak ho natocim i progresivne. kdyz pak obe videa vyexportuju jako interlaced, bude mezi nimi rozdil?
2) stejny pripad, jen s tim rozdilem, ze obe videa vyexportuju pouze jako progressive. poznam mezi nimi rozdil?
StD (8612)|9.2.2010 20:43
[quote=bombata;265354]Jeste by me zajimalo (jen ze zvedavosti, pro ujasneni), co byste mi rekli k temhle prikladum:
1) dejme tomu, ze natocim nejaky video prokladane a stejne tak ho natocim i progresivne. kdyz pak obe videa vyexportuju jako interlaced, bude mezi nimi rozdil?
2) stejny pripad, jen s tim rozdilem, ze obe videa vyexportuju pouze jako progressive. poznam mezi nimi rozdil?[/quote]
Sice to vůbec nesouvisí s tím tvým původním dotazem, ale zde je "doporučená četba":
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=3420
vivid.sk (11472)|9.2.2010 20:49
[quote=StD;265353]A kdo myslíš, že vyrobil tu ukázku, co jsem ti načetl do GSpotu? 20th Century Fox...[/quote]

No pekne ...

(schvalne som vytiahol zo suflika tych zopar originalnych DVDcok, co mam - USA/NTSC verzie a vsetko progresivne ...)
StD (8612)|9.2.2010 20:53
[quote=vivid.sk;265357]No pekne ...

(schvalne som vytiahol zo suflika tych zopar originalnych DVDcok, co mam - USA/NTSC verzie a vsetko progresivne ...)[/quote]

No a hlavně, že já jsem ve své reakci na tebe psal o produkci US, co? Napsal jsem ti v CZE. Toho Foxe jsem měl zrovna po ruce na placce, páč se zrovna autorizuje, nicméně jen na dotaz "V čem provést rychlou analýzu?"... Čti trochu, pls.

P.S. Schválně jsem si načetl pro tu srandu nejnovější originálku co mám (od Warner Bros. Region 2) "Generation Kill" a taktéž, Interlaced!! :-E A zobrazovadlu je to naprosto jedno...
vivid.sk (11472)|9.2.2010 20:59
Ja viem co si myslel, prave preto si myslim, ze to netreba zovseobecnovat. Ono to je o tom, kto ten authoring robi.

Prave som pichol pre tu srandu jedno z tych ceskych DVD "za 50" do mechaniky a cuduj sa svete: Interlaced :)

Obraz je vsak cisty, takze si myslim, ze ide len o chybne oznacenie "frame type". (priklad c. 1 o ktorom som pisal v prispevku na prvej strane)
bombata (188)|9.2.2010 21:05
[quote=StD;265356]Sice to vůbec nesouvisí s tím tvým původním dotazem, ale zde je "doporučená četba":
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=3420[/quote]

Ja vim, jaky je rozdil mezi prokladanym a progresivnim zaznamem, ale zajimala me konkretne odpoved na ty moje dva priklady. Jestli by v tom byl nejaky rozdil.
StD (8612)|9.2.2010 21:13
[quote=vivid.sk;265361]...myslim, ze to netreba zovseobecnovat...[/quote]

Tak nepiš "v drvivej večšině" nebo jak se to správně SK píše - to je ad hoc - podle zdroje, a mohl bych ti předvést i pár ukázek, kdy je I/L na oko hezčí/ostřejší než mazanina Progressive vyrobená ze stejného zdroje. To ovlivňuje ve zpracování ještě řada jiných věcí než jen jedno nastavení čudlíku I/L / I. Proto jsem taky Bombatu odkázal na basics-studia. Na takovéhle otázky se nedá odpovídat jednou a navíc kategoricky postavenou větou.

Shrnuto podtrženo - s videem je to jako se ženskýma - každé je jiné a chce své.
StD (8612)|9.2.2010 21:18
[quote=bombata;265366]Ja vim, jaky je rozdil mezi prokladanym a progresivnim zaznamem, ale zajimala me konkretne odpoved na ty moje dva priklady. Jestli by v tom byl nejaky rozdil.[/quote]

Však si to vyzkoušej, ne? A používej přitom tři konstanty - 1) stejné záznamové zařízení 2) stejný způsob zpracování (tj. SW plus vlastní hlava pro jeho správné nastavení) a 3) stejné zobrazovadlo.
bombata (188)|9.2.2010 21:36
Vyzkousim :-) Ale nekdo na to muze mit treba lepsi oko nez ja...
StD (8612)|9.2.2010 21:39
[quote=bombata;265374]Vyzkousim :-) Ale nekdo na to muze mit treba lepsi oko nez ja...[/quote]

No já to se svými brýlemi rozhodně nebudu... A pamatuj, že to děláš vždy především pro sebe a pro svý vlastní oči.
ai (2993)|9.2.2010 22:19
ja bych do toho koupene DVD nemotal, zvlast Hollywood, NTSC, tam je original 24p a je tam pulldown 60i, co ja vim, muze to mit flag, nebo nemusi, nevim, ale pak urcite zalezi na prehravaci co s tim dela, jestli to detekuje zpravne a poda na TV 24p (udela ten pulldown) nebo 60i, to uz tu jsou znalci na to

U svych videi, to je jak bylo na zacatku receno, mas to pro sebe zachovej jak jsi to natocil, mas to na web udelej deinterlace, pokud je original interlace video. Progresivni DVD z progresivniho zdroje taky udelas, napriklad ja udelam 30p bez problemu z 30 zdroje , ale tipnu si, ze kdybych to rozdaval tak jim to lidem prehravace stejne asi prehraji 60i :-).
StD (8612)|9.2.2010 22:22
[quote=ai;265387]...[/quote]
Viz nadpis - těžko to "nemotat" když se na to ptá. ;)
ai (2993)|9.2.2010 22:23
.. :-)
bombata (188)|9.2.2010 22:25
Prave ze ne vse delam jen pro sebe a pro sve vlastni oci :-) Jinak by mi to bylo jedno :-)
Pitomec (10211)|9.2.2010 22:29
[quote=vivid.sk;265339]protože s prokládáním si poradí každý SW DVD player.

Nie je deinterlace ako deinterlace.
Takze tym by som si nebol taky isty .... skor naopak ... bezne SW DVD playere nerobia korektny deinterlace na 50p, ale na 25p, co je nanic! A pokial prekladane video pustis len tak z ruky na internet, tak to dopadne este horsie.

Ale toto je uz mimo misu, takze to nebudem autorovi temy svinit.[/quote]
Z čeho bys to 50p chtěl tak asi vyrobit, když to formát DVD-Video snad ani nezná, natož aby to byl schopen nějaký stolní DVD player reprodukovat? 50p si můžeš leda natočit kamerou a uložit na DVD jako data, ale s DVD-Video to nemá nic společnýho.
vivid.sk (11472)|9.2.2010 23:41
[quote=Pitomec;265393]Z čeho bys to 50p chtěl tak asi vyrobit, když to formát DVD-Video snad ani nezná, natož aby to byl schopen nějaký stolní DVD player reprodukovat? 50p si můžeš leda natočit kamerou a uložit na DVD jako data, ale s DVD-Video to nemá nic společnýho.[/quote]

To je tvoj klasicka odpoved :confused:

nieco nadhodis, clovek ti normalne odpovie a ty to zahrajes uplne niekde inde o com rec vobec nebola.

Pokial viem pisal si toto:

protože s prokládáním si poradí každý SW DVD player.

Ja ja som ti korektne odpovedal ako to naozaj je. Nikde nepisem o nijakom vyrabani DVD-videa ani nic podobne, takisto nikde nie je rec stolnom playeri. Chapeme?
Rec bola jedine o korektnom prehravani v PC s "kazdym SW DVD playerom".


mohl bych ti předvést i pár ukázek, kdy je I/L na oko hezčí/ostřejší než mazanina Progressive vyrobená ze stejného zdroje

StD>To je celkom zaujimava tema (pisem vazne). Pokial su totiz snimky fyzicky progresivne (film=zdroj) 25p a len "flag" je "I" resp "P", tak by som take rozdiely nepredpokladal.

Ono totiz stare CRT TV tento signal prijimali/zobrazovali prekladane vzdy, takze tam by rozdiel byt nemal. Ale ajtak ma zaujima, ako to vlastne naozaj je. Ak mas cas, daj napis mi do PM, popripade kludne aj sem, snad to s temou aspon trochu suvisi.
Pitomec (10211)|11.2.2010 20:33
[quote=vivid.sk;265409]To je tvoj klasicka odpoved :confused:

nieco nadhodis, clovek ti normalne odpovie a ty to zahrajes uplne niekde inde o com rec vobec nebola.

Pokial viem pisal si toto:

protože s prokládáním si poradí každý SW DVD player.

Ja ja som ti korektne odpovedal ako to naozaj je. Nikde nepisem o nijakom vyrabani DVD-videa ani nic podobne, takisto nikde nie je rec stolnom playeri. Chapeme?
Rec bola jedine o korektnom prehravani v PC s "kazdym SW DVD playerom".


mohl bych ti předvést i pár ukázek, kdy je I/L na oko hezčí/ostřejší než mazanina Progressive vyrobená ze stejného zdroje
StD>To je celkom zaujimava tema (pisem vazne). Pokial su totiz snimky fyzicky progresivne (film=zdroj) 25p a len "flag" je "I" resp "P", tak by som take rozdiely nepredpokladal.

Ono totiz stare CRT TV tento signal prijimali/zobrazovali prekladane vzdy, takze tam by rozdiel byt nemal. Ale ajtak ma zaujima, ako to vlastne naozaj je. Ak mas cas, daj napis mi do PM, popripade kludne aj sem, snad to s temou aspon trochu suvisi.[/quote]
Ale samozřejmě, že si s prokládáním poradí každý SW DVD player a osobně neznám v dnešní době žádný, který by si s tím neporadil. Tento "problém" byl aktuální tak někdy před 10 roky, občas by ses měl podívat do kalendáře na datum :D