Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou LCD 40-42" - tenký rámeček ?

karl2 (96)|30.1.2009 22:21
Ahoj,

uvažuju o koupi LCD TV a mám určité požadavky na design, které mi ještě víc znesnadňují už tak složitý výběr :-). Zjistil jsem, že když bych měl vzít TV bez ohledu na určité designové vlastnosti, hodila by se mi do místnosti velikost 37". Jenže to mi přijde jako takové minimum. Daleko raději bych 40 nebo 42". Pokud taková TV má tenký rámeček opticky je najednou srovnatelný s běžnou 37 s rámem 8 cm nebo kolik taky některé mají.

Takže mé hlavní požadavky:
- kvalita & spolehlivost
- minimální rozměry vs. úhlopříčka, preferován matný rámeček (ale hlavně tenký...)
- kvalitní obraz (rychlost, věrnost barev, ...)
- kvalitní zvuk v oblasti středů - přednes hlasu (stačí stereo)
- repro dole, pokud možno s vyzařováním dopředu
- Full HD
- cena ideálně 25, únosná 30, víc jedině za super parametry a design

Na doplnění: pozorovací vzdálenost 3,5m.

Předem DÍKY za tipy, už jsem z toho K.O. Původně jsem váhal Panasonic/Samsung, ale jejich LCD právě mají dost velké rámy a nelíbí se mi ani, že Samsung je dělá lesklé.

Doufám tedy, že se ještě najde někdo komu tyhle dotazy už nelezou krkem :D :D :D.
JM_ (353)|30.1.2009 23:09
[QUOTE=karl2;214026]Ahoj,

uvažuju o koupi LCD TV a mám určité požadavky na design, které mi ještě víc znesnadňují už tak složitý výběr :-). Zjistil jsem, že když bych měl vzít TV bez ohledu na určité designové vlastnosti, hodila by se mi do místnosti velikost 37".
...
- Full HD
...
Na doplnění: pozorovací vzdálenost 3,5m.
...
[/QUOTE]

Dvě okamžité reakce:

1) Pokud na 3.5 m rozeznáš rozdíl mezi full HD a HD-ready 37" panelem , musíš mít oči jako rys.

2) Je-li pro tebe prioritní design, sepiš si (po návštěvě nějakého většího obchodu) vzhledově vyhovující modely, po kontrole internet. ceny škrtni TV příliš drahé, a tady ti poradíme, který ze dvou zbývajících ;) modelů bude ten technicky lepší
karl2 (96)|31.1.2009 08:17
Jasně, tak teoreticky bych mohl opustit požadavek na Full HD a zahrnout do výběru i plazmu. Jenže to už pak najít ty dva modely, se kterými si nechat poradit by pro mě bylo hledání na fakt dlouho. Já to vždycky zkoumám do detailu. I když v tomto případě bych spíš uvítal tipy od znalejších a zkušenějších...

Co se týče 37", je to mnou nepreferovaná varianta, hledám 40-42, která vyhoví vč. parametru celkový rozměr.

Nějaké obchody se pokusím navštívit, ale často je problém, že tam mají spíš levnější modely, od těch dražších jen příliš velké (plazmy...) atd.

Nějaký můj nástřel:
Toshiba 40ZF355DG (obraz i zvuk asi OK, prý velký input lag)
LG 42LG7000 (zvuk by měl být OK)
Sharp LC-42SB55E (případně jaký jiný model uvažovat?)
Sony KDL40W4500AEP (případně jaký jiný model uvažovat?)

...jsem ve fázi ne vybrat ze 2, ale spíš nahodit varianty a z nich si vybrat ty 2 do finále... Takže znalci nabídky, klidně můj výběr rozšiřte! Díky!
JSpalek (27)|31.1.2009 10:30
Takže mé hlavní požadavky:
- kvalita & spolehlivost
- minimální rozměry vs. úhlopříčka, preferován matný rámeček (ale hlavně tenký...)
- kvalitní obraz (rychlost, věrnost barev, ...)
- kvalitní zvuk v oblasti středů - přednes hlasu (stačí stereo)
- repro dole, pokud možno s vyzařováním dopředu
- Full HD
- cena ideálně 25, únosná 30, víc jedině za super parametry a design

Na doplnění: pozorovací vzdálenost 3,5m.


Vzhled je pomíjivý, chvíli jsou pěkné tenké rámečky, za rok to budou silnější /ty se mi líbí více/, někdy jsou v módě matné, teď lesklé jako klavírní lak:)
Úhlopříčku dop. min 42", mám ji doma a na 3-3.5m naprosto dostačující a na DVBT nejsou vidět artefakty.
5ms rychlost je plně dostačující, barvy na LCD živější.
Kvalitní zvuk nečekej, čím tenčí televize, tím menší a plošší repráky, nejlépe zapojit televizi na domácí kino se subákem.
Vyzařování zvuku dopředu je obchodní trik, při rychlosti šíření zvuku kolem 330m/sec nemáš šanci poznat nějaké zpoždění.
Jiricek_2007 (42)|31.1.2009 10:42
Když jsem četl Vaše požadavky, tak Vám bude maximálně vyhovovat TV Philips Essence 42PES0001D/10 - jen si budete muset lehce připlatit.
Další designová možnost ale i kvalita je Sony KDL40X4500, nebo kousky od Loewe, ale tam je to cenově úplně někde jinde.
Bohužel i zde platí, že nic není zadarmo a za design si i výrobci tv nechávají slušně zaplatit.
karl2 (96)|31.1.2009 16:14
[QUOTE=JSpalek;214056]
Vzhled je pomíjivý, chvíli jsou pěkné tenké rámečky, za rok to budou silnější /ty se mi líbí více/, někdy jsou v módě matné, teď lesklé jako klavírní lak:)
Úhlopříčku dop. min 42", mám ji doma a na 3-3.5m naprosto dostačující a na DVBT nejsou vidět artefakty.
5ms rychlost je plně dostačující, barvy na LCD živější.
Kvalitní zvuk nečekej, čím tenčí televize, tím menší a plošší repráky, nejlépe zapojit televizi na domácí kino se subákem.
Vyzařování zvuku dopředu je obchodní trik, při rychlosti šíření zvuku kolem 330m/sec nemáš šanci poznat nějaké zpoždění.[/QUOTE]
Existuje něco jako nadčasový design, právě že spousta těch TV jej jednoznačně nemá. Pak je zde praktická stránka designu (zcela zbytečné odlesky, ohmatání atd.). Mám doma CRT Thomson a ta je pořád vizuálně vyhovující, nevypadá "nemoderně".

Díky za ujištění s velikostí. Dle dostupného modelu bych volil 40 nebo 42.

Kvalitní zvuk čekám v tom rozsahu, že se obejdu bez nákupu centrálního reproduktoru. O kvalitní zvuk celkově se samozřejmě bude starat pro tyto účely stvořená soustava zařízení, nikoliv nesmysly typu virtual surround a burácející plast. IMO centr není nutnou součástí, vhodným nastavením to zvládne TV + přední repro. S tím vyzařováním dopředu jsem to myslel tak, že repráky nebude mít TV směrované dolů nebo dozadu :), aby nebyly vidět. Nikoliv požadavek na něco ve stylu "designed by Mark Levinson".
karl2 (96)|31.1.2009 16:28
[QUOTE=Jiricek_2007;214058]Když jsem četl Vaše požadavky, tak Vám bude maximálně vyhovovat TV Philips Essence 42PES0001D/10 - jen si budete muset lehce připlatit.
Další designová možnost ale i kvalita je Sony KDL40X4500, nebo kousky od Loewe, ale tam je to cenově úplně někde jinde.
Bohužel i zde platí, že nic není zadarmo a za design si i výrobci tv nechávají slušně zaplatit.[/QUOTE]

Souhlasím, tento model od Philips používá tak jednoduchý nadčasový design až vypadá skvěle. Ne že by se mi ty jiné vůbec nelíbily, ale předělávat si kvůli koupi TV celý pokoj, aby to nevypadalo jak pěst na oko, fakt nehodlám :D.

Ta Sony se mi naopak nelíbí. Nebo spíš nehodí. Je rozšířená do stran. Z mého pohledu je to vada na kráse. Na lepší stereo slouží hifi. Ne repro po stranách. Alespoň v mém případě. Nejsem až tak náročný jak to vypadá, model KDL40W4500 se mi líbí. Až na ten průhled ve spodní části samozřejmě ;-).

Co se týče drahých, líbí se mi třeba Pioneer. Místo plastového rámu kartáčovaný hliník a je to úplně jinde... Cena ovšem též, takže to neřeším.
karl2 (96)|31.1.2009 16:39
[QUOTE=karl2;214044]
Nějaký můj nástřel:
Toshiba 40ZF355DG (obraz i zvuk asi OK, prý velký input lag)
LG 42LG7000 (zvuk by měl být OK)
Sharp LC-42SB55E (případně jaký jiný model uvažovat?)
Sony KDL40W4500AEP (případně jaký jiný model uvažovat?)

...jsem ve fázi ne vybrat ze 2, ale spíš nahodit varianty a z nich si vybrat ty 2 do finále... Takže znalci nabídky, klidně můj výběr rozšiřte! Díky![/QUOTE]

Tak jsem viděl na živo tu LG a asi jí vyloučím z výběru z důvodu "tenký, pokud možno ne lesklý, rámeček" ;-)
Všiml jsem si JVC, asi model LT-42S90BU, nebyla zapnutá + jsem chvátal... Parametry se mi ale moc nelíbí a vyšší model je na tom rozměrově jako ta LG...

=> můj favorit je zatím Toshiba 40ZF355DG
Hmm (1739)|31.1.2009 16:49
[QUOTE=karl2;214082]....IMO centr není nutnou součástí, vhodným nastavením to zvládne TV + přední repro.[/QUOTE]
Tak to jistě, nějak to zvládnou, ale pro opravdu kvalitní domácí kino je čistota a srozumitelnost i tichých dialogů a tudíž kvalitní centr nezastupitelný. Při zvuku (ne)kvalitativní úrovně all-in-one z krabiček za 10-15 tisíc centr opravdu nutný není.
Jiricek_2007 (42)|31.1.2009 17:01
to Karl - ten model co píšeš již má svého nástupce - je to řada ZV 555, v Německu se již běžně prodávají, u nás zatím bohužel :-(
karl2 (96)|31.1.2009 17:02
[QUOTE=Hmm;214086]Tak to jistě, nějak to zvládnou, ale pro opravdu kvalitní domácí kino je čistota a srozumitelnost i tichých dialogů a tudíž kvalitní centr nezastupitelný. Při zvuku (ne)kvalitativní úrovně all-in-one z krabiček za 10-15 tisíc centr opravdu nutný není.[/QUOTE]

No chystám se TV napojit signálem z center pre-out z receiveru. Proto mě zajímá srozumitelnost hlasu u té TV. U současné je to velká bída. Je mi jasné, že tohle řešení je kompromis. Vyzkouším a uvidím. Dokoupit centr se dá vždy.
karl2 (96)|31.1.2009 17:24
[QUOTE=Jiricek_2007;214087]to Karl - ten model co píšeš již má svého nástupce - je to řada ZV 555, v Německu se již běžně prodávají, u nás zatím bohužel :-([/QUOTE]

Hmmm, ta vypadá zajímavě. Nemáš po ruce URL s fotem + parametry detailně?
JM_ (353)|31.1.2009 17:48
[QUOTE=karl2;214090]Hmmm, ta vypadá zajímavě. Nemáš po ruce URL s fotem + parametry detailně?[/QUOTE]

třeba tady http://www.home-entertainment.toshiba.co.uk/en/Regza-LCD-TV/40-49-LCD-TV-screen-size/42-Regza-LCD-TV-ZV-Series/?showBy=size
karl2 (96)|31.1.2009 20:49
Díky, ta 42ZV555DB se mi opravdu líbí! Akorát jestli v ČR ještě vůbec není... :-( Ze zahraničního e-shopu kupovat nechci.

...i když o ceně v relaci 1000 EUR si asi u nás můžeme nechat zdát...
MlokCZ (636)|31.1.2009 20:56
[QUOTE=karl2;214082]IMO centr není nutnou součástí, vhodným nastavením to zvládne TV + přední repro.[/QUOTE]

Zkus si to někdy u někoho porovnat v praxi. Před pár lety jsem nějaký čas jel bez střeďáku (nebyly tenkrát hned prachy a dokupoval jsem ho až po nějakém čase) a tyhle experimenty zkoušel.
Použít TV jako střeďák to zabije úplně a to z více důvodů. První je ten, že naprosto nesedí zvuk z TV k ostatním repro a je to totálně rozhozené a zcela to pokazí celkový dojem.
Druhý důvod je ten, že to zcela rozhodí prostorovost, protože když použiješ TV jako střeďák, tak to zahraje i to, co to zahrát nemá.
To už bylo lepší provozovat to jen na 4 repro bez střeďáku. Ale i tohle je oproti řešení bez střeďáku o mnoho horší a hrozně ten střeďák chybí.

Podle mě je kvalitní střeďák ze všech repro nejdůležitější.
karl2 (96)|31.1.2009 21:20
[QUOTE=MlokCZ;214140]Zkus si to někdy u někoho porovnat v praxi. Před pár lety jsem nějaký čas jel bez střeďáku (nebyly tenkrát hned prachy a dokupoval jsem ho až po nějakém čase) a tyhle experimenty zkoušel.
Použít TV jako střeďák to zabije úplně a to z více důvodů. První je ten, že naprosto nesedí zvuk z TV k ostatním repro a je to totálně rozhozené a zcela to pokazí celkový dojem.
Druhý důvod je ten, že to zcela rozhodí prostorovost, protože když použiješ TV jako střeďák, tak to zahraje i to, co to zahrát nemá.
To už bylo lepší provozovat to jen na 4 repro bez střeďáku. Ale i tohle je oproti řešení bez střeďáku o mnoho horší a hrozně ten střeďák chybí.

Podle mě je kvalitní střeďák ze všech repro nejdůležitější.[/QUOTE]
Ten druhý problém by neměl nastat, protože chci tentokrát TV připojit k center pre-out na receiveru, takže tam půjde jen to co má. S problémem prostorovosti se pokusím vypořádat pomocí nastavení na receiveru.

Ale možná máš pravdu a nebude to k tomu. Pak nezbyde než rozbít prasátko... Přece jen ale zas tak často to v 5.1 neprovozuji, aby mi vadil nějaký kompromis.

Dosud jsem to řešil provozem na 4 repro + TV na minimální hlasitost.

Sakra, vy mě ještě zvykláte, abych si koupil centr. Já potřebuji přeci TV!!! :D
JSpalek (27)|31.1.2009 22:18
Vyprdni se na tenkej rámeček, kup si LG 6100, jako mám já. Je super, obrazově i cenou pod 24tis...a design? Mě se moc líbí.
JM_ (353)|31.1.2009 22:39
[QUOTE=MlokCZ;214140]
Podle mě je kvalitní střeďák ze všech repro nejdůležitější.[/QUOTE]

Tak, tak.

[QUOTE=karl2;214144]
...Přece jen ale zas tak často to v 5.1 neprovozuji, aby mi vadil nějaký kompromis.

Dosud jsem to řešil provozem na 4 repro + TV na minimální hlasitost.
[/QUOTE]

Je sice to rada ex post, ale IMHO je pro 90% filmů lepší mít jen 3 "předky" (= sestavu úplně bez zadních efektů) než sestavu 4 repro bez centru.
karl2 (96)|1.2.2009 00:08
OK, až budu mít TV, zapojím i kabel na centr, půjčím si ho a pak porovnám to své řešení s klasickým centrem. Jsem zvědav.

Jinak ale nesdílím názor, že kvalitní střeďák je nejdůležitější, protože pokud se sestava používá i na hudbu, záleží pouze na předních(hlavních) repro. Možná ještě jestli někdo má kvalitní subwoofer, tak u některých druhů hudby může vylepšit zvuk v nejnižších tónech. Ale asi bylo myšleno, že při využití v domácím kině...
JM_ (353)|1.2.2009 00:55
[QUOTE=karl2;214157]
Jinak ale nesdílím názor, že kvalitní střeďák je nejdůležitější,
[/QUOTE]

To je nám jasné - vždyť proto taky žádný centr nemáš a ani jej neplánuješ ... ;)

[QUOTE=karl2;214157]
protože pokud se sestava používá i na hudbu, záleží pouze na předních(hlavních) repro. Možná ještě jestli někdo má kvalitní subwoofer, tak u některých druhů hudby může vylepšit zvuk v nejnižších tónech. Ale asi bylo myšleno, že při využití v domácím kině...[/QUOTE]

Centr je DŮLEŽITÝ pro filmy (rozuměno NEakční filmy), kde je hlavní důraz kladen na dialogy. A sebelepší "předky" centr na 100% nenahradí. Většina TV je totiž provozována v "reálných" místnostech, kde ne každý divák sedí ve středu ideálního akustického trojúhelníka ...
MlokCZ (636)|1.2.2009 08:34
[QUOTE=karl2;214157]Jinak ale nesdílím názor, že kvalitní střeďák je nejdůležitější, protože pokud se sestava používá i na hudbu, záleží pouze na předních(hlavních) repro. Možná ještě jestli někdo má kvalitní subwoofer, tak u některých druhů hudby může vylepšit zvuk v nejnižších tónech. Ale asi bylo myšleno, že při využití v domácím kině...[/QUOTE]

U hudby to je jasné, že tam střeďák je zcela nepodstatný. Hudbu samozřejmě pouštím pouze ve stereu na přední repro (žádné prostorové nahrávky hudby doma nemám), stereo nahrávku samozřejmě nebudu prznit pouštěním na další repro.
MlokCZ (636)|1.2.2009 08:39
[QUOTE=JM_;214163]Centr je DŮLEŽITÝ pro filmy (rozuměno NEakční filmy), kde je hlavní důraz kladen na dialogy. A sebelepší "předky" centr na 100% nenahradí. Většina TV je totiž provozována v "reálných" místnostech, kde ne každý divák sedí ve středu ideálního akustického trojúhelníka ...[/QUOTE]

Částečně nesouhlasím. Z centru nejdou přeci pouze dialogy. Z centru jde velké množství efektů, všechny které jdou z předního směru (což je velké množství, určitě ze střeďáku jde efektů více než z každého jiného dalšího reproduktoru).
Tedy podle mě je střeďák velmi důležitý i na akční filmy.
A já se koukám z ideální pozice (jak pro obraz, tak pro zvuk) a i tak to byla bez střeďáku velká bída.
JSpalek (27)|1.2.2009 09:24
Já si myslím, že to moc žerete. Já mám 2 výkonné repro + pořádnej subwoofer - certifikované THX, nemám při sledování filmů žádnej problém. Na co budu mít 5+1, když mám sedačku u zdi a ještě trochu šikmo?

Mám snad mít dva repráky vzadu přímo u ucha?:)

Zážiteček mám skvělej.
MlokCZ (636)|1.2.2009 13:59
[QUOTE=JSpalek;214183]Já si myslím, že to moc žerete. Já mám 2 výkonné repro + pořádnej subwoofer - certifikované THX, nemám při sledování filmů žádnej problém. Na co budu mít 5+1, když mám sedačku u zdi a ještě trochu šikmo?

Mám snad mít dva repráky vzadu přímo u ucha?:)

Zážiteček mám skvělej.[/QUOTE]

My ale nemůžeme za to, že máš sedačku jak ji máš (a pro slušné prostorové uspořádání stačí mít zadní repro jen nepatrně více vzadu než sedí posluchač, už při 30cm se to celkem dá, ale samozřejmě dobré uspořádání místnosti je základ). A to, že nemáš žádný problém ještě neznamená, že kvalitně provedný 5.1 zvuk je zážitkem úplně o něčem jiném (to je podobné jako bych nepsal, že koukám na 55cm CRT a že nemám problém).
A co se týká THX certifikace, tak ta neznamená naprosto nic. Tím netvrdím, že máš něco špatného (nenapsal si co máš za sub a repro). Ale třeba některé Creativ 2.1 repro mají také THX certifikaci, ale přitom poslouchat se to opravdu nedá.
karl2 (96)|1.2.2009 20:57
[QUOTE=MlokCZ;214205]
A co se týká THX certifikace, tak ta neznamená naprosto nic. Tím netvrdím, že máš něco špatného (nenapsal si co máš za sub a repro). Ale třeba některé Creativ 2.1 repro mají také THX certifikaci, ale přitom poslouchat se to opravdu nedá.[/QUOTE]
Ono těch certifikací je víc druhů. A zde se jedná o THX Multimedia, takže nic pro příznivce High Fidelity :-). Každopádně vnímání co hraje dobře je strašlivě subjektivní. Např. někteří jedinci (tzv. audiofilové) ocení kvality propojovacího kabelu mezi CD přehrávačem a zesilovačem v ceně, která přesahuje cenu takových THX certifikovaných ...zvukových aparátů. Nevím, jestli je zrovna štěstí tak dobře slyšet :D.
karl2 (96)|2.2.2009 22:09
Tak zase zpátky k televizím... Tak nějak se mi zalíbila Toshiba, takže přemítám o těchto variantách:

40"
40ZF355DB

42"
42RV555DB
42ZV555DB (v Čechách zřejmě k nesehnání, takže...)

Tak nějak mi přijde, že si to už musím rozhodnout sám, ale kdybyste náhodou měli někdo nějaký podnětný názor, sem s ním ;-).
JM_ (353)|2.2.2009 23:19
[QUOTE=karl2;214405]Tak zase zpátky k televizím... Tak nějak se mi zalíbila Toshiba, takže přemítám o těchto variantách:

40"
40ZF355DB

42"
42RV555DB
42ZV555DB (v Čechách zřejmě k nesehnání, takže...)

[/QUOTE]

MOžný plus bod pro "ZV555": "Resolution +"
karl2 (96)|27.2.2009 21:03
Nakonec jsem zvolil 42RV555DB. Na ZV se mi nechtělo čekat a chtěl jsem nakoupit v Čechách. To "Resolution +" zase dle recenze až taková vychytávka není.

První dojmy

Klady:
+ je rychlá, nepozoroval jsme žádné trhání obrazu na hranách jako u některých jiných LCD TV, bílé titulky na černém pozadí též zcela OK
+ obraz je takřka srovnatelný s plazmou na DVB-T signálu, i analog je velmi slušný
+ barevná věrnost se mi zdá subj. velmi dobrá, tělová barva realističtější než na mnou testované plazmě
+ rámeček je poměrně tenký, i když ne tak jako např. u 40ZF355DG
+ stojan poskytuje stabilní základnu
+ design je střízlivý, lesklý rámeček kompenzuje matná obrazovka
+ DO je provedené solidně, není lesklé (i toho jsou někteří výrobci schopni :-))

Zápory:
- podsvětlení není zcela rovnoměrné, některá místa zkrátka svítí více, což je vidět na černé (třeba při širokoúhlých formátech nad 16:9)
- zvuk je televizní, naštěstí po ubrání hloubek (basů), přidání výšek, vypnutí zdůraznění basů je hlas dobře srozumitelný a neduní, na běžný TV-provoz OK
- je škoda, že nemá HD DVB-T tuner
- automatické nastavení kontrastu dle světelných podmínek zřejmě neposkytuje vyhovující výsledky (příliš ztmavuje)
- bílá asi není zcela bílá, resp. jde zřejmě o tradiční mix kladů a záporů LCD technologie

=> celkově zatím spokojenost, ještě budu dál testovat, nastavovat a pozorovat :-)

...kdyby někdo měl zájem o víc info, založíme nové vlákno...