Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2 nebude?

Jan10 (836)|21.1.2012 12:22
http://technet.idnes.cz/nove-pozemni-tv-vysilani-k-nam-prijde-za-6-let-i-s-novymi-prijimaci-p93-/digitv.aspx?c=A120117_151249_digitv_vse

Co myslíte, že tím ČTÚ sleduje?

Je to opět omezení konkurence jak je u nás dobrým zvykem,
nebo je to jenom taková zpráva, aby lidi nečekali na televize s novým tunerem a pak to DVB-T2 spustí třeba už za půl roku?
Ivo Mašek (10205)|21.1.2012 12:30
U nás se jedná o formu zákona a tudíž do toho kecají poslanci a senátoři. Proto všechno dlouho trvá (obvzláště, pokud s. poslanec, nebo s. senátor z toho nemá "malou domů"). Navíc technické vzdělání těch "soudruhů", obvzláště v oblasti AV, je v takovém stavu, asi jako moje vzdělání v oboru kosmu.
V západní Evropě, za kterou stále a vytrvale zaostáváme, už např. běžně používají digitální radio (DAB a DAB+). Na DVB-T2 se tam postupně najíždí také (taková Velká Británie má jenom DVB-T2).
Až do technických záležitostí nebude kecat politika, tak pak se to rozběhne jedna radost (to u nás ale nehrozí)
Jan10 (836)|21.1.2012 12:58
Ještě si pamatuju, jak ČTU takových 6 let zpátky bránil uvolnění frekvencí v pásmu pro wi-fi, aby nebyla konkurence pro tehdejší Český telekom ...
Je to kýbl ... Myslím že mají nastarosti i regulaci trhu mobilních operátorů (6× dražší než na západě)

IMHO jsme měli - i kvůli zpoždění, který bylo způsobený protěžováním Novy - měli jsme přejít rovnou na DVB-T v MPEG4. Do jednoho muxu by se vešli skoro všechny současný televize z terestrialu, takže by pokrytí republiky bylo o rok dřív, bylo by to levnější a dalších muxech by bylo dost prostoru pro případný HD kanály ...
Jan10 (836)|21.1.2012 13:00
(MPEG4 mají všechny nový televize už tak 3 roky)
Retiree (659)|21.1.2012 13:16
Milý Jane10, DVB-T2 a MPEG4 jsou dva naprosto odlišné pojmy. První je způsob modulace vysokofrekvenčního signálu, podobně jako DVB-S2 nebo i DVB-C2. MPEG4 je v podstatě algoritmus komprese videosignálu. Také platí, že tuner není jako tuner..
vsp (704)|21.1.2012 13:18
Ivo Mašek - anechceš jít do politiky?

Jan10 - tak tohle jsou hospodské řeči co s realitou moc společného nemají. Asi jsi chtěl napsat: měli jsme přejít rovnou na DVB-T2 v MPEG4... Ale když ta digitalizace se měla dělat původně dříve, kdy žádné T2 nebylo, T2 je normováno poměrně krátce...

Ale to snad nic nemění na tom, že TV s T2 si můžeš koupit už nyní
Retiree (659)|21.1.2012 13:29
[quote=vsp;392867]
Ale to snad nic nemění na tom, že TV s T2 si můžeš koupit už nyní[/quote]

Například?
Ivo Mašek (10205)|21.1.2012 13:36
[quote]
kdy žádné T2 nebylo, T2 je normováno poměrně krátce...
[/quote]
Ano, tak krátce, že v Anglii mají jenom v terestialu DVB-T2, srbové také zavádí DVB-T2. Je obstojně pokusně vysíláno v Německu a Rakousku.
KamilZ (10277)|21.1.2012 13:45
[quote=Ivo Mašek;392872]Ano, tak krátce, že v Anglii mají jenom v terestialu DVB-T2, srbové také zavádí DVB-T2. Je obstojně pokusně vysíláno v Německu a Rakousku.[/quote]
Na druhou stranu přemýšlím, co tak zásadního nám DVB-T2 přinese? MPEG4 můžeme mít už teď a s naším "obsazením" multiplexů je i pro HD místa dost. Není tam žádná nová technologie nebo vlastnost, která by byla výrazné + (mimo úspory pásma). Ano, vím, že je to novější a jednou nás to čeká a kdyby bylo po mém, tak jdu do toho hned.

Už se nepamatuji, když se u nás začalo s DVB-T, jestli už bylo DVB-T2 standardizováno a mohlo se jít přímo do něj nebo ne? Výrobci koncových zařízení by se rychle přizpůsobili.
Ivo Mašek (10205)|21.1.2012 13:56
Jan10 (836)|21.1.2012 15:44
píšu - cituji: "MPEG4 mají všechny nový televize už tak 3 roky"

z toho jasně vyplývá, že jsem myslel DVB-T + MPEG4 jako je ve 4. MUXu, jako je na Slovensku a v Polsku

vsp je zaměstnanec čtú?
Valibook (239)|22.1.2012 08:52
@Jan10
Pilot vysílání DVB-T2 dopadl úspěšně, zapomeňte !
http://www.digizone.cz/aktuality/pilot-dvb-t2-dopadl-uspesne-shodla-se/

V podstatě se jedná o sabotáž snahy spustit dlouhodobý test DVB-T2 přenosem LOH 2012 v Londýně ve vysokém rozlišení. V konečném důsledku prohlášení ČTÚ znamená poškozování spotřebitele, neboť výrobci A/V přístrojů nebudou mít snahu implementovat tuner DVB-T2 a budou nás dále krmit zastaralým DVB-T. Pikantní je zejména fakt, že zpráva je v přímém rozporu s prvním výstupem, který zněl "Pilot vysílání DVB-T2 dopadl úspěšně, shodla se skupina pro jeho zavádění". Zdá se, že 7 dnů, které dělí obě zprávy stačilo, aby se zapojili ti správní lidé.

Co takhle co nejvíce prodloužit datum zahájení regulérního vysílání DVB-T2 anebo zajistit, že bude dostupné pouze v placené podobě na speciálním boxu od poskytovatele a nikoli jako britské FreeView HD ? Nedejbože, aby se majitelé běžně dostupných televizorů opatřených tunerem DVB-T2 dožadovali běžně dostupného pozemního vysílání ve vysokém rozlišení za koncesionářský poplatek.http://freeview.co.uk/HD
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 09:00
No, mě v tom prohlášení překvapuje tato věta:
[quote]
že je nutné rychle připravit a vyladit takzvanou D-Book, tedy jakousi "digitální knihu", která umožní stanovit technický rámec přijímačů a podobně.
[/quote]
které nerozumím. Specifika pro DVB-T2 jsou již dávno dána a výrobci již delší čas vyrábí a do zemí s DVB-T2 dodávají své výrobky, které tam jsou funkční. Jsou už dávno stanovena specifika i technický rámec zařízení.
Jak to tak vypadá, tak "odborníci" se shlédli v našich poslancích, kteří také vymýšlejí to, co již dávno bylo vymyšlené ve funkčních státech a funguje to. Že v tom lítají "všimné" a "malé domů", o tom ani na okamžik nepochybuji.
Retiree (659)|22.1.2012 09:02
Ještě si trochu vzpomínám na "odborné" diskuse zda zavést PAL či SECAM. Titíž lidé, tytéž hovadiny...
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 09:10
Jo, přesně. A ti, co zavedli v letech 1967 - 1968 PAL do technického odbavovacího studia Československé televize, si pak 20 let nesměli ani škrtnout. A všechno se složitě převádělo do SECAM.
Jak jsem už někde výše napsal: Jak se do technických záležitostí budou cpát politici - nic dobrého z toho nevzejde.
KamilZ (10277)|22.1.2012 09:10
Nevím, co pořád chcete, podle dvb.org u nás už DVB-T2 máme http://www.dvb.org/about_dvb/dvb_worldwide/DVB-T_map.jpg :-)
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 09:12
:-D Jo, jo. Ale mám tušení, že to pokusné vysílání pro pár jednotlivců bylo na Silvestra 2011 zastaveno. Ta mapka vlastně teď lže.
KamilZ (10277)|22.1.2012 09:16
JJ, spíš by mě zajímalo, jestli nelže v těch dalších velkých oblastech - rusko, asie, jižní afrika...
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 09:24
Tak např. v Rusku testovací DVB-T2 již běží a:
[quote]
Všechny nové sítě pro zemskou digitální televizi v Rusku mají být napříště budovány ve standardu DVB-T2. Rozhodla o tom vládní komise pro digitalizaci televizního vysílání na návrh ruského ministerstva telekomunikací. Již zprovozněné sítě DVB-T mají podle komise postupně přejít na nový standard DVB-T2, informovalo ministerstvo. Přechod na standard DVB-T2 má začít v několika pilotních oblastech a postupně se rozšířit do celé země. Komise tak navázala na předchozí rozhodnutí z července 2011, kdy ustanovila start DVB-T2 na rok 2015 (a nyní ho urychlila).
[/quote]
originál z ministerských stránek
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 09:31
Zajímavý web o jednotlivých zemí (ohledně DVB) naší planety je zde:
http://www.dvb.org/about_dvb/dvb_worldwide/index.xml
geronimoh (2327)|22.1.2012 09:41
No vida, Rusko už má DVB-T2 ... :)
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 09:56
:-D Já vím, že tobě ten Východ nedá spát, ..... ale Rusko nemá všude T2. Ale taková Británie už má všude jenom T2 (já jen, aby jsi tak moc nejásal ................. :-D)
:BB:
geronimoh (2327)|22.1.2012 10:03
DVB-T2 má už podle té mapky půl Afriky (zbytek až na pár vyjímek DVB-T) a my na Vyškovsku máme DVB-T teprve pár měsíců. Jestli to nebude tím, že jsme si po listopadu 1989 nechali ze západu vnutit programy pro rozvojové země. B-)
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 10:11
Je pravda, že roku 1990 nás MMF zařadil (tak jako celou východní Evropu) do rozvojových zemí a dle toho určil půjčky, na co se použijí a kolik se splatí., ale to nemá nic společného s DVB. Tady se jen nic nezměnilo ohledně přístupu českých lidí (tzv. češství a naší vyčůranosti), viz kdysi boj PAL vs. SECAM, názory na polovodiče, apod. ......... a za všechno bakšiš (kdo dá víc, ten bere, byť je to krok zpět)
geronimoh (2327)|22.1.2012 10:23
Trochu to souvisí. Ty půjčky byly podmíněny zrušením ochrany domácích výrobců proti zahraničním. Čili české večerky mohou klidně převálcovat řetězce supermarketů typu AHOLD a TESCO a naopak. Výsledek je, že jsme jen levná pracovní síla pro zahraniční firmy, kapitál u nás nezůstává a tím pádem si sami o ničem nerozhodujeme, ani o tom blbém DVB-T2. O všem rozhoduje ten, kdo má kapitál, a ten už dnes není v českých rukou. Nejlepší metoda, jak odvést pozornost od skutečnosti je poštvat národ proti sobě, místo proti skutečným viníkům. Čili dělníci si nadávají na lidi v kancelářích, že se flákají, ti zase na nezaměstnané , že jsou nefakčenka a ti na cizince, že jim berou práci a všichni na cikány, že žijí z dávek (kdo a proč jim je ale dává???) atd., zatímco na skutečnou příčinu problémů se téměř nepoukazuje.
Ivo Mašek (10205)|22.1.2012 11:04
[quote]
pádem si sami o ničem nerozhodujeme, ani o tom blbém DVB-T2
[/quote]
Není to tak, jak si myslíš. My samozřejmě nemůžeme být odděleni od okolních států, či se vymanit z Evropy. Co se týče např. té televize, i zde jsme vázáni na okolní země, na Evropu., tak, jak jsou vázáni i ostatní. Pokud Evropa kráčí k DVB-T2, půjdeme tam také, ať se to komu líbí, či nikoli. Je to tak jednodušší i po technické stránce. Není potom problém s odbavováním zahraničních programů, a se spoustou věcí, které jsou na to vázány.
Uvedu skutečný příklad z Jižní Ameriky. Na tomto kontinentu má prim v ekonomice, hospodářství a politice Brazílie. Asi jako v Evropě to je Německo, kterému do zadku leze Francie (my s tím nic nenaděláme, tam s tím také ti okolo nic nenadělají). První digitalizace na jihoamerickém kontinentu byla provedena v Uruguay, a protože tato země měla úzké kontakty na Evropu, tak dostala od EU technickou pomoc a zařízení. Jak jinak, než tehdy DVB-T s plánem na přechod na DVB-T2. Jenže přišel problém. Brazílie má velmi úzké kontakty na Japonsko, japonci mají v Brazílii nespočet svých poboček ohledně AV techniky, a tak Brazílie, ač o něco později přecházela na digitál, se logicky nechala inspirovat japonským systémem ISDB-T (od japonců dostala Brazílie veškerou pomoc). Ostatní země na jihoamerickém kontinentu, kde se teprve rozhodovali, se logicky také rozhodli pro brazilský ISDB-T (je malinko odlišný od japonského). A přizpůsobila se i Uruguay (je posazena uvnitř zemí s ISDB-T, takže jí ani nic jiného, z důvodu technických záležitostí, nezbylo.
Výjimkou je zatím Kolumbie, protože není uprostřed kontinentu, ovšem i tak jsou z příjmem okolních stanic problémy (třeba to tak kolumbijská vláda chce), ale je otázka času, kdy i tam spadnou do ISDB-T. Další výjimkou je Francouzská Guyana, což je logické - území patří Francii, domorodců je tam velmi málo, nejvíce obyvatel tvoří francouzští technici v oboru kosmu (je tam evropský kosmodrom)
Jan10 (836)|22.1.2012 11:19
Nebýt toho zlého Německa a ošklivé EU, tak tady ještě Nova paří ten svůj analog na celým území a digitál by se testoval akorát v Praze.

"Skupina, která je složena ze zástupců Českých Radiokomunikací, Českého metrologického institutu, společností Sony, Samsung, LG Electronics CZ, České televize, Novy, Primy a TV Barrandov, konstatovala ..."

Myslím že ti ubožáci na ČTÚ jsou schopný lezt těm managerům do ... i bez toho bakšiše, jenom kvůli tomu, aby se na ně na rautu nemračili
geronimoh (2327)|22.1.2012 12:02
[quote=Ivo Mašek;393031]Není to tak, jak si myslíš. My samozřejmě nemůžeme být odděleni od okolních států, či se vymanit z Evropy.... [/quote]

Může být, co tu bude je dáno, ale o tom kdy a kdo rozhoduje kapitál ... B-)
Jan10 (836)|22.1.2012 12:23
Prostě se ted dohodli, že bude lepší, když lidi nebudou čekat na televize s DVB-T2 tunerem, protože to co mají teď na skladech by bylo neprodejný ...
geronimoh (2327)|22.1.2012 13:18
Nebo že by se momentálně investice do DVB-T2 nevyplatila ... Kdo by v DVB-T2 vysílal, co a proč ?
Kolbis (0)|25.1.2012 08:25
Nějak mi to současně nedává i dává smysl.

1. Jaksi mi nejde do hlavy, proč se nějak cpát do DVB-T2, když nejsou plně obsazeny ani tři stávající multiplexy DVB-T.
2. ČT se chvástala, že nabídne lidem LOH v HD rozlišení a že kvůli tomu chtějí rozběhnout další HD kanál.
3. Ze zpráv co jsem pochytil jsem dedukoval, že se testovací Mux4 odstaví a začne se na jeho kmitočtu zkoušet DVB-T2. Tím by ale HD kanál naopak z pozemního vysílání ubyl a v případném DVB-T2 by to nikdo neviděl.
4. Teď ale Pařízek dostal Mux4 a ten stejný Pařízek chce rozjet TV Pohoda. Proč by to rozjížděl na Mux3, když má k dispozici Mux4. Takže tuším, že se brzy opravdu TV Pohoda rozjede, ale ne na Mux3, jak jsem si myslel, ale na Mux4.
5. Kde (na jakých kmitočtech) se ale tedy bude rozbíhat DVB-T2? Kam chce nacpat ČT ty dva HD kanály? Nebo je pozemní cestou šířit nebude?
interfernet422 (1575)|25.1.2012 09:05
Aby Pařízek neskončil se svou Pohoda TV stejně jak skončily Z1 a Public TV. Dnes už je v terestrických programech docela narváno a je mi záhadou, kdo se na to vůbec divá. Pamatuji kdysi když vysílal jeden program, tak se rodina večer u TV sešla a dívala se na cokoliv. Dnes je velký výběr programů, skoro každý člen domácnosti má svůj TV a každý si může vybrat. Když projedu dostupné programy, tak na pozemních není na co koukat (čest výjimkám v nočních hodinách na okrajových programech) a to ještě ty dva HD programy půjdou do kopru. Na satelitu jsou naštěstí programy jako Discovery nebo History, kde se občas nějaký zajímavý dokument najde. Jinak je těžké si vybrat.

O víkendu jsem někdy v noci při surfování po satelitu narazil na program Stil kde byla nezajímavá tuctová holčina ve spodním prádle, nějaký kvíz a čekala až tam nějaký zoufalec zavolá za 90 Kč/min. Schválně jsem chvíli čekal, jestli se někdo najde. Po pár minutách ticha přerušovaného jejími prosbami - zavolej mi, mám tady pro tebe 1700 korun - jsem to vzdal a přepnul jinam. Z čeho jsou tyto TV financované? Připadají mi jako pračky peněz....

Abych se tedy vyjádřil k DVB-T2. Aby mělo DVB-T2 nárok na úspěch, tak budou muset nabídnout divákům něco čím je přilákají a zároveň vypnout, nebo omezit DVB-T, protože po kupování stb pro DVB-T už moc lidí chuť pro koupení nového mít nebude. Kdo je fanda do TV tak má satelit, nebo kabelovku a těm ostatním stávající programy stačí. Hlavně že jdou vraždy na primě a ulice na nově.
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 09:18
DVB-T2 právě nahradí DVB-T (oba systémy současně nepojedou). Po technické stránce je to defacto prkotina. Právě největším oříškem bylo překlopení z analogu na digitál (DVB-T). Překlopení z DVB-T na T2 je v tomto ohledu maličkost.
Co se týče domácího zařízení (STB, TV), ani to není problém. Televize i set-top-boxy pro T2 se běžně vyrábí, pouze se k nám (na pár výjimek) nedováží, protože by to bylo zatím k ničemu. Není ovšem žádný problém, aby defacto během jednoho dne prodejci požádali výrobce o dodávky přístrojů pro T2 na náš trh.
Problém je jinde, a říká se mu různě: many, prašule, peníze, děngy, ......
interfernet422 (1575)|25.1.2012 09:25
No právě. Provozovatelé mi jsou volní. Jde mi o lidi. Všichni co nakoupili nové TV a stb pro DVB-T budou v a aby mohli koukat na nové, krásné DVB-T2, tak budou muset nakoupit zase nové krabičky i k těm relativně novým TV.
Sakra to bude byznys....
Možná i proto se finální nasazení DVB-T2 odkládá až na rok 2018 aby nasranost lidí byla co nejmenší a přišel čas na obnovu domácího hw.
Kolbis (0)|25.1.2012 09:34
[quote=Ivo Mašek;393587]Není ovšem žádný problém, aby defacto během jednoho dne prodejci požádali výrobce o dodávky přístrojů pro T2 na náš trh.[/quote]
Odhlédněme od toho, jestli by výrobci měli zájem.

Ale není možné, že by některé DVB-T TV uměly i DVB-T2 po nahrání jiného firmware? Položím ten dotaz lépe. Musí se bezpodmínečně DVB-T tuner od DVB-T2 lišit po stránce "železa"?

Teď jen nahlas přemýšlím bez znalosti věci. Ale pokud by šlo z mnoha TV udělat přehráním firmware DVB-T2, pak je teoreticky možné, že by výrobci zaujali dva přístupy.

1. Nepřiznat to a doufat, že si lidi koupí nový TV (a oni si koupí nanejvýš STB a nebo se na to vykašlou úplně)
2. Vydat nový firmware a ukázat lidem, že si jich váží. Tím by si udělali možná docela dobrou reklamu pro budoucnost.
KamilZ (10277)|25.1.2012 09:46
[quote=Kolbis;393589]Ale není možné, že by některé DVB-T TV uměly i DVB-T2 po nahrání jiného firmware? Položím ten dotaz lépe. Musí se bezpodmínečně DVB-T tuner od DVB-T2 lišit po stránce "železa"?[/quote]
Ano, musí, je jiné kódování a modulace. Jedině, že by měla TV DVB-T2 tuner "v záloze" a novým FW ho zpřístupnila, což je málo pravděpodobné, raději prodají nové modely. Bohužel hodně rozšířená fáma, že DVB-T2=DVB-T+MPEG4 je jen opravdu jen fáma.
Kolbis (0)|25.1.2012 09:57
Že DVB-T co umí i MPEG4 není DVB-T2 je mi jasné.
interfernet422 (1575)|25.1.2012 10:07
[quote=KamilZ;393594]Ano, musí, je jiné kódování a modulace. Jedině, že by měla TV DVB-T2 tuner "v záloze" a novým FW ho zpřístupnila, což je málo pravděpodobné[/quote]
V dnešní době, když jsou výrobci schopni v rámci katování kostů vyštípat z tišťáků součástky co nejsou životně důležité pro chod TV a navíc zapříčiní zničení TV těsně po skončení záruční doby je nulová pravděpodobnost, že by tam byly nějaké součástky navíc..
Kolbis (0)|25.1.2012 10:26
No mně šlo spíš o to - a fakt o tom vím prd - jestli celý tuner není nějaký laděný obvod a pak už jen "jednočipový procesor", který se naučí normu DVB-T nebo DVB-T2. Respektive. Dovedu si naivně představit, že čip určený pro DVB-T2 tuner umí stejně dobře přijímat DVB-T a je i stejně drahý jako čip, který umí jen DVB-T. Pak může výrobce cpát do všech TV ten "lepší" čip a jen pomocí firmware DVB-T2 zakázat nebo povolit. Ale možná jsem vedle jak ta jedle.
Retiree (659)|25.1.2012 10:52
Slovo/termín tuner je dost zprofanované a mění se s časem i oborem použití. V tv technice je tuner v podstatě ladicí obvod, který je pro analog i DVB-T/C stejný (laditelný v celém tv pásmu od cca 50 do 850 MHz). Teprve další obvody (asi dekodéry, demodulátory) se liší podlé té které normy.
(Jistěže to většina stálých přispěvatelů ví, to jenom pro upřesnění...)
KamilZ (10277)|25.1.2012 11:10
Kolbis - jak jsem psal, čistě v teoretické úrovni ano, prakticky ne, šetří se každý $. Navíc, proč by to dělali, když mohou prodat novější model...
To, co píšeš Ty, je na vysílací straně - alespoň ČRA tvrdí, že už mají veškerý HW schopen v DVB-T2 fungovat.
Kolbis (0)|25.1.2012 11:23
[quote=KamilZ;393615]Navíc, proč by to dělali, když mohou prodat novější model...[/quote]
Protože třeba my máme doma 4TV. 2x Panasonic, 1x Sony a nějaký šmejd Telefunken.
Pokud by třeba Sony DVB-T2 tuner přes fw. rozjel a Panasonic ne, bylo by to pro mne znamení, až půjdu koupit tři nové televize, koupit zase SONY...

Ale já nejsem naivní. Jsem přesvědčený, že i kdyby to šlo, výrobci se na zákazníky vykašlou. Spíše mne zajímá v teoretické rovině, jestli to vůbec je myslitelné.

Když se ještě vrátím ke svému předešlému příspěvku. Jasně. Výrobce může do TV dávat "lepší" čip, ale aby uměl DVB-T2, musel by osadit o tři odpory a jeden kondík víc. A aby ušetřil, tyto čtyři součástky neosadí a pak už DVB-T2 přes fw. rozjet nepůjde i kdyby to čip vlastně uměl...
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 12:15
Problém bude naprosto stejný, jako při přechodu z analogu na DVB-T. Byly dvě možnosti:
1) koupím STB
2) koupím TV která umí digitál
teď bude to samé. Pouze místo analog si dosaď DVB-T a místo DVB-T si dosaď DVB-T2. Do roku 2018 je daleko a s největší pravděpodobností bude většina lidí obměňovat svůj park tak jako tak. No a pokud ten jejich TV bude "domácím mazlíčkem" a budou na něj z nějakých pohnutek nepřekonatelně vázáni, tak si zakoupí STB (konec konců, takhle to má dodnes řešeno nezanedbatelné množství lidí).
A to ten rok 2018 není vůbec jistý.
Apropó: jinak se opět projevuje ta naše slovanská povaha, ..... v tom uvažování, jak to "okroutit", :-D Ale nic ve zlým
Jinak, zařízení (STB a TV) pro T2 se běžně vyrábí ve velkých seriích. Pouze se to dodává do zemí, kde mají DVB-T2. Takže v sehnání tohoto zařízení nebude nejmenší problém. Ostatně i dnes si lze z Velké Británie (z nějakého e.shopu) koupit a sem poslat STB Humax (například).
interfernet422 (1575)|25.1.2012 12:22
Okroutit - zajímavý pojem. :D
No proč bych vyhazoval TV, která ještě funguje? Jen proto, že se vyrábí novější model, který umí to co nepotřebuji? Prodat nové modely potřebuji jen výrobci, protože jinak by neměli důvod vyrábět, a o prodeje má zájem i stát, aby mohl vybrat různé daně. Pro mně je ideální TV jen zobrazovač bez zbytečných funkcí do které připojím zdroj obrazu - satelit, mmc, bd a nic víc od ní nepotřebuji. Ale ať to zobrazování dělá sakra dobře.
Kolbis (0)|25.1.2012 12:25
Jasně. 2018 je daleko a tou dobou bude spousta TV vyměněna. Včetně těch našich čtyř koupených loni napodzim :). Ale ještě před pár týdny jsem měl ze zpráv pocit, že DVB-T2 pojede letos a bude se v něm vysílat letní olympiáda...

A pokud by to dopadlo tak, že jsem před pár měsíci pořídil nové TV mimo jiné proto, abych se nemusel drbat s STB, koupil jsem "to nejlepší" co bylo v danou chvíli dostupné (DVB-T s MPEG-4) a o půl roku později bych řešil STB na DVB-T2, to bych popravdě asi rozšlukovával docela těžko...
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 12:29
[quote]Okroutit - zajímavý pojem. :D
No proč bych vyhazoval TV, která ještě funguje? Jen proto, že se vyrábí novější model, který umí to co nepotřebuji? Prodat nové modely potřebuji jen výrobci, protože jinak by neměli důvod vyrábět, a o prodeje má zájem i stát, aby mohl vybrat různé daně. Pro mně je ideální TV jen zobrazovač bez zbytečných funkcí do které připojím zdroj obrazu - satelit, mmc, bd a nic víc od ní nepotřebuji. Ale ať to zobrazování dělá sakra dobře.[/quote]
Však jo. TV je zobrazovadlo. Pouze vyměníš krabičku z názvem T za krabičku z názvem T2.
interfernet422 (1575)|25.1.2012 12:34
Akorát, že teď tu krabičku nemám a nepotřebuji. A pokud v T2 nebude něco co není na satelitu a stojí za pořízení té další krabičky, tak ani nemám důvod ji kupovat.
Kolbis (0)|25.1.2012 12:39
[quote=Ivo Mašek;393637]Však jo. TV je zobrazovadlo. Pouze vyměníš krabičku z názvem T za krabičku z názvem T2.[/quote]
S tím souhlasím. Už v době, kdy jsem měl CRT Panasonica mi v podstatě vadilo, že zbytečně platím za další DTS dekodér, stereofonní zesilovač, reproduktory,... když si stejně při sledování filmu z DVD (který má další DTS dekodér) zapnu receiver (který má taky DTS dekodér).

Nemám nic proti externímu STB. Ale:

1. Musely by to být kvalitní STB a ne ta většina zmetků s pidi dálkovými ovladači.
2. Ovladač STB by musel umět zapnout a vypnout TV.
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 12:41
[quote]Akorát, že teď tu krabičku nemám a nepotřebuji. A pokud v T2 nebude něco co není na satelitu a stojí za pořízení té další krabičky, tak ani nemám důvod ji kupovat.[/quote]
Tak já ladím DVB-C. takže nějaké T, ani T2 se u mě také nechytá. A rozhodně tam toho nebude a ani nemůže být více, jak na kabelu, či satu. Tak ale řada lidí takové možnosti nemá.
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 12:46
[quote]
1. Musely by to být kvalitní STB a ne ta většina zmetků s pidi dálkovými ovladači.
2. Ovladač STB by musel umět zapnout a vypnout TV.
[/quote]
1) Tak kdo si co vybere, to má. Výběr je velký (a je jasné, že ty nejlevnější nemůžou mít vlastnosti těch dražších - i když v té naší půlce Evropy se to těžko vysvětluje, inu, slované už jsou holt takoví :-D)
2) Jestliže to umí DO od kabelového STB šuntu KAON, musí to umět i DO od terestialních STB (samozřejmě, že ne od těch nejjednodušších a v dolní cenové relaci)