Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televizory (CRT, LCD, PDP): rušení signálu fénem

Neregistrovaný (0)|24.11.2011 22:03
Tazatel: Dimness

Znění dotazu: Dobrý den, v televizi mi vypadával signál pravděpodobně kvůli zapnutému fénu ve vedlejší místnosti. Chtěl bych se zeptat jeslti to může nějak poškodit televizi a jakým způsobem přesně fén ruší signál. Děkuji za odpověď.
interfernet422 (1575)|24.11.2011 22:08
Televizi přímo nepoškodí, jen naruší její sledování. Ve fénu je nejspíš v háji odrušovací kondenzátor, nebo jsou ve špatném stavu uhlíky. Nejlepší bude svěřit fén odborníkovi, servisu nebo sběrnému dvoru.

Případně zkusit použít ferity na napájecí kabel televize.
bastlir (3245)|25.11.2011 01:02
[quote=Neregistrovaný;380098]Tazatel: Dimness

Znění dotazu: Dobrý den, v televizi mi vypadával signál pravděpodobně kvůli zapnutému fénu ve vedlejší místnosti. Chtěl bych se zeptat jeslti to může nějak poškodit televizi a jakým způsobem přesně fén ruší signál. Děkuji za odpověď.[/quote]

Samozřejmě s fénem něco je, o tom asi není pochyb a vzhledem k dnešním cenám se jej ani nevyplatí opravovat. Jenže to bych považoval především za varování, že váš el. rozvod vyžaduje revizi. "Nekope" náhodou manželku pračka apod.?
Ivo Mašek (10205)|25.11.2011 07:21
Elektrický rozvod může být naprosto v pořádku. Pokud není přístroj odrušen, což ovšem přímo nařizuje norma, tak je holt problém.
Perlička: Kdysi jsem jezdil na Podkarpatskou Rus (dnes na Ukrajině). Vedle domu, kde jsme bydleli, byla dost rušná silnice a po každém průjezdu jakéhokoli vozu (tam normu na odrušení v té době neměli) se nám "zkroutil a rozkmital" obraz na TV (ještě samozřejmě CRT).
geronimoh (2327)|25.11.2011 18:35
Elektrická instalace bude nejspíš v pořádku. Mě někdy ruší signál z pozemního televizního vysílání můj mobil, nebo pokud ulicí projede nějaký mladý šílenec na malém motocyklu s krátkou "fajkou" na svíčce. Naštěstí to nemá vliv na satelitní příjem :) Problém bude ve fénu.
bastlir (3245)|26.11.2011 01:26
[quote=Ivo Mašek;380130]Elektrický rozvod může být naprosto v pořádku. Pokud není přístroj odrušen, což ovšem přímo nařizuje norma, tak je holt problém.
Perlička: Kdysi jsem jezdil na Podkarpatskou Rus (dnes na Ukrajině). Vedle domu, kde jsme bydleli, byla dost rušná silnice a po každém průjezdu jakéhokoli vozu (tam normu na odrušení v té době neměli) se nám "zkroutil a rozkmital" obraz na TV (ještě samozřejmě CRT).[/quote]

No tos nemusel jezdit tak daleko, to bývalo i u nás. To se eliminovalo směrovýma anténama s vysokým ziskem.

Jenže u nových digitálních TV jsem se s tím ještě nesetkal a to dokonce ani na chalupě, kde je slabý signál a po dešti jiskřící trafačka.
interfernet422 (1575)|27.11.2011 11:58
Pánové nechci být hnidopych, ale od příspěvku 2 se tazatel nic nového nedozvěděl...
geronimoh (2327)|27.11.2011 13:01
[quote=interfernet422;380620]Pánové nechci být hnidopych, ale od příspěvku 2 se tazatel nic nového nedozvěděl...[/quote]

Ono taky není co dodat, pravděpodobně za to může fén, jehož oprava se nevyplatí, spíš koupit nový ... B-)B-)B-)
Dimness (1)|27.11.2011 18:44
Rušení bylo způsobeno fénem, už máme nový ale ještě by mě zajímalo jak přesně to televizi ruší, když je vadný odrušovací kondenzátor? A neměla by televize být sama o sobě odrušená?
interfernet422 (1575)|27.11.2011 19:08
Nebudu rozepisovat teorie, studijní materiál je třeba na fyzweb.cz - koukni.
interfernet422 (1575)|28.11.2011 22:43
Příklad z praxe je v přiloženém youtube, koukejte od 2:20 jak Miloš Kopecký upraví fén :)