Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Domácí kino nemá zvuk přes DLNA

mates99 (7)|15.12.2015 10:48
Ahoj,

koupil jsem novou tv Panasonic VIERA TX-50CX700E a mám k tomu již trochu starší domácí kino Panasonic SA-PT 550. U televizního vysílání mi zvuk z domácího kina funguje, ale když spustím film z pc přes DLNA, tak zvuk z domácího kina nejde, pouze z tv.

Omluvám se, je mi jasné, že se to tu neřeší poprvé. Našel jsem totožný dotaz a jako odpověď byl následující link:

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33686-Nez-se-zeptate-HDMI-3D-zvuk-LAN-DLNA?p=434489&viewfull=1#post434489

Akorát si nejsem úplně jistý, zda jsem to dobře pochopil. V současné době je to propojené pouze scartem, chápu správně, že to vyřeší HDMI kabel? Mám radost z toho, že pro tu televizi dokáži napsat appku (html5 + javascript), ale jak to správně zapojit je už mimo mě. :)

Předem díky za radu.
mates99 (7)|15.12.2015 11:06
Mno tak ne, ono to je propojené i HDMI kabelem (já to nezapojoval), je to trochu komplikovanější, protože kromě kina mám ještě video a hdd recordér. Do všeho vede HDMI kabel, takže problém je v tom, že ACR je pouze u jednoho HDMI výstupu a ten by tedy měl jít do toho kina?
RoPo (6061)|15.12.2015 11:38
ACR nevím co je, ale ARC (Audio Return Channel) je pro vední audio signálu z TV do domácího kina právě jen jedním kabelem.
Pokud domácí kino SA-PT550 nepodporuje ARC na HDMI výstupu, tak propojit kino s TV optickým kabelem pro audio signál z TV.
tdlmarek (1566)|15.12.2015 12:07
[QUOTE=mates99;518835]U televizního vysílání mi zvuk z domácího kina funguje, ale když spustím film z pc přes DLNA, tak zvuk z domácího kina nejde, pouze z tv.[/QUOTE]
Takže jen abysme si to zrekapitulovali - u televizního vysílání, které přijímá samotná TV (tzn. žádný set-top-box nebo nějaké jiné zařízení), zvuk z domácího kina hraje, ale pokud na TV pustíš film přes DLNA, tak nikoliv?

Potom je zapojení pravděpodobně správné, ale domácí kino neakceptuje na externím vstupu zvuk ve formátu DTS (známý problém starších systémů Panasonic). Pro ověření vyzkoušej nějaký jiný film, ideálně nějaké starší .avi, kde je jenom stereo zvuk. Pokud zde zvuk na domácím kinu fungovat bude, což potvrzuje problém s DTS, tak zkus během přehrávání problémového filmu najet na TV do menu, sekce nastavení zvuku a hledej položku "SPDIF Selection", která by měla jít přepnout z "Auto" na "PCM".
mates99 (7)|15.12.2015 12:21
[QUOTE=RoPo;518838]ACR nevím co je, ale ARC (Audio Return Channel) je pro vední audio signálu z TV do domácího kina právě jen jedním kabelem.
Pokud domácí kino SA-PT550 nepodporuje ARC na HDMI výstupu, tak propojit kino s TV optickým kabelem pro audio signál z TV.[/QUOTE]

Děkuji za radu. Zdá se, že to domácí kino opravdu nemá ACR, ale ještě jednou pořádně projdu manuál. Zapojené to bylo dobře, ten HDMI s ACR v TV vede do domácího kina, tak to nejspíš opravdu bude tím kinem. Ale zajímavé, že problém je jen u toho DLNA, zvuk z televizního vysílání do toho kina jde. Tak snad to vyřeší ten optický kabel, zaběhnu ho koupit a uvidí se.

Děkuji.
mates99 (7)|15.12.2015 12:28
[QUOTE=tdlmarek;518839]Takže jen abysme si to zrekapitulovali - u televizního vysílání, které přijímá samotná TV (tzn. žádný set-top-box nebo nějaké jiné zařízení), zvuk z domácího kina hraje, ale pokud na TV pustíš film přes DLNA, tak nikoliv?

Potom je zapojení pravděpodobně správné, ale domácí kino neakceptuje na externím vstupu zvuk ve formátu DTS (známý problém starších systémů Panasonic). Pro ověření vyzkoušej nějaký jiný film, ideálně nějaké starší .avi, kde je jenom stereo zvuk. Pokud zde zvuk na domácím kinu fungovat bude, což potvrzuje problém s DTS, tak zkus během přehrávání problémového filmu najet na TV do menu, sekce nastavení zvuku a hledej položku "SPDIF Selection", která by měla jít přepnout z "Auto" na "PCM".[/QUOTE]

Ano, přesně tak, zvuk z televizního vysílání funguje. Jde to přímo z TV, set top box nemám.
Na problém s DTS jsem také narazil, takže jsem film převedl do AC3, potom se rozjel zvuk v TV, ale domácí kino stále nic. SPDIF nastavený na PCM také nepomáhá.
mates99 (7)|15.12.2015 12:39
Tak jsem pro jistotu zkusil ještě starší avi se zvukovou stopou v MP3. Opět zvuk z TV jde, ale jakmile přepnu v nastavení reproduktory na domácí kino, tak je ticho. Ale jestli to vyřeší jiný kabel, tak to asi nebudu řešit a dokoupím ho. Jen musím zjistit, jestli to kino vůbec optický kabel má.
tdlmarek (1566)|15.12.2015 13:30
Ty nám ty informace trousíš po trochách, abysme si to víc užili, co? :D

Když mluvíš o přepnutí reproduktorů v nastavení na domácí kino, máš na mysli funkci Viera Link? Mělo by to vypadat nějak takhle:
http://images.channelpartner.de/images/computerwoche/bdb/117175/522x294.jpg

Pokud ti toto funguje, jsi schopen zde přepínat na domácí kino a během televizního vysílání pak i skutečně zvuk z domácího kina hraje, tak bych v zapojení kabelů problémy opravdu nehledal.

Proč ale zvuk nejde při přehrávání filmů, to je mi záhadou. Asi bych zkusil ty filmy ještě nakopírovat na USB flash disk a pustit přímo v TV, abys eliminoval nějaké problémy s DLNA. Nakopíruj si tam jeden soubor se stereem v mp3, jeden s AC3 a třetí s DTS a vyzkoušej všechny tři v různých situacích - nastavení reproduktory TV, nastavení reproduktory domácí kino + SPDIF bitstream/auto, nastavení reproduktory domácí kino + SPDIF PCM.
mates99 (7)|15.12.2015 14:10
[QUOTE=tdlmarek;518847]Ty nám ty informace trousíš po trochách, abysme si to víc užili, co? :D

Když mluvíš o přepnutí reproduktorů v nastavení na domácí kino, máš na mysli funkci Viera Link? Mělo by to vypadat nějak takhle:
http://images.channelpartner.de/images/computerwoche/bdb/117175/522x294.jpg

Pokud ti toto funguje, jsi schopen zde přepínat na domácí kino a během televizního vysílání pak i skutečně zvuk z domácího kina hraje, tak bych v zapojení kabelů problémy opravdu nehledal.

Proč ale zvuk nejde při přehrávání filmů, to je mi záhadou. Asi bych zkusil ty filmy ještě nakopírovat na USB flash disk a pustit přímo v TV, abys eliminoval nějaké problémy s DLNA. Nakopíruj si tam jeden soubor se stereem v mp3, jeden s AC3 a třetí s DTS a vyzkoušej všechny tři v různých situacích - nastavení reproduktory TV, nastavení reproduktory domácí kino + SPDIF bitstream/auto, nastavení reproduktory domácí kino + SPDIF PCM.[/QUOTE]


Jj, sorry, to je tím, že tady s tím laboruji a tak postupně dopisuji. Nikdy bych neřekl, že budu mít problém se zapojením, ale je to tak. :(

Ano, Viera Link funguje, vidím tam kino i rekordér, když přepnu reproduktory na domácí kino, tak se vypnou reproduktory TV a jedou jen ty z domácího kina a ovladačem od TV zesiluji domácí kino. Vypadá to podobně jako na tom obrázku a u TV vysílání to opravdu jde. Zkusím ty filmy hodit na flasku a spusit z ní. DTS tam určitě nejde u toho rovnou vidím škrtnutý reproduktor.

Konečně jsem dohledal originál manuál v češtině, tak to procházím, možná přece jen bude chyba v zapojení. Nevím proč je to zapojené tak, jak to je zapojené, ale z TV do kina vede scart i hdmi. Neměl by tam být ten kabel jenom jeden? Vypojil jsem ten scart a už nejde zvuk z kina ani u TV vysílání, tak bych skoro řekl, že to celou dobu jede jen přes ten scart.... no jo, je to tak, jede to i bez toho hdmi kabelu, jen přes scart. Jsem vůl mělo mě trknout to, že na domácím kině musí být nastaveno AV, aby to fungovalo.

Takže jako první zkusím vyhodit úplně ten scart a nastavit to kino, aby používalo hdmi. Sice úplně nevím jak to tam nastavím, ale snad se povede.

Ještě abych to úplně uvedl na pravou míru, proč tady s tím tak zápasím, tak ani jedno z těch zařízení není moje, proto to neumím ani pořádně ovládat. Ta TV je dárek pro tátu k jeho dnešním 60. narozeninám. Mám ještě zhruba 2h, než se vrátí z práce a chtěl bych mu na ukázku pustit 4k film z pc, ale cítím, že už nejsem daleko od cíle. :)
tdlmarek (1566)|15.12.2015 14:34
Ok, už se to vyjasňuje.

HDMI tedy fungovalo jako kontrolní kanál, pomocí něj se ti zpřístupnila volba Viera Link a byl jsi schopen měnit výstup zvuku. Ale ten vlastní zvuk chodil přes SCART.

Se samotným HDMI kabelem bude zvuk fungovat jenom za použití ARC, tím se vracíme na začátek odpovědi od RoPo. Pokud ARC domácí kino neumí, musí se natáhnout optika (pokud domácí kino optický vstup má). Co se týče funkčnosti, tak obě řešení jsou úplně stejná.

Jestli ale ani jedna z těchto možností není (ani ARC, ani optický výstup), tak s tím už nic dalšího neuděláš. Ano, není nic divného na tom, že na SCART TV posílá zvuk jenom z televizního vysílání, ale z DLNA už ne. Ten SCART je tam totiž primárně k něčemu úplně jinému, než je zneužití jeho zvukového výstupu, takže to určitou logiku má.
mates99 (7)|15.12.2015 15:13
Pánové děkuji moc za pomoc. Vážím si toho.

V manuálu se píše, abych při použití HDMI kabelu nastavil v domácím kině Audio output na ON. To jsem udělal ale zvuk nejde teď ani z tv vysílání. Dále se píše, že při použití Viera Link (HDAVI Control) je nutné ještě propojit TV s kinem cinchema do AUX. Bych se z toho zbláznil, ale tam už je pro změnu gramofon. Ale má to ten optický kabel, tak já ho letím koupit a pak to snad pojede.

Ještě jednou děkuji.
RoPo (6061)|15.12.2015 20:14
Jak jsem psal. Bude ti fungovat pouze optika diky staremu kinu. Pres SCART nejde digitalni audio, ktere je z DLNA. TV vysilani do scartu posila audio prevedene do analogu.