Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Interpolace snímků u TV, refresh panelů

Heartwork (2358)|23.9.2013 12:42
Takže další rychlý test a poznatky o pohybu:

1. motion test (viz. odkaz na stažení výše) lze přehrát bez rozmazání a plynule pouze, při nastavení "motion plus" na "standardní a "hladký"

2. úrovně "standardní" a "hladký" jsou pro mě prakticky nepoužitelné neboť sebou nesou příliš silný efekt "soap opera" neboli telenovela = nekoukatelné.

3. žádné jiné nastavení nepřináší 100% výsledek (bez rozmazání či neplynulého pohybu).

4. laborováním s různým nastavením a testem v několika scénách, které mám nakoukané + ten "motion test" a "kyvadlo":
http://uloz.to/xGBz182/testbild-pendel-x264-1080p-23-976fps-hd-dvd-settings-mkv
jsem došel k prozatímnímu závěru (vyžaduje ještě nějaká pozorování, zda-li se neobjeví nežádoucí artefakty), že existuje použitelné nastavení pro tuto TV, co se pohybu týče.

5. Rozumným kompromisem, při kterém to tak nemaže, pohyb je v pohodě, ale ještě se nedostavuje neakceptovatelný efekt "telenovela", je vlastní nastavení "motion plus" na 4 (případně na čisté). Toto nastavení je pro mě po krátkém testovaní celkem přijatelné a na první pohled + test několika nakoukaných, náročnějších scén, funguje toto nastavení dobře - bez sekání, škubání, telenovely a artefaktů (nechci to zakřiknout, zatím spokojenost).

6. Snad si tuhle TV budu moci nakonec přeci jen nechat, protože se mi obraz líbí a v poměru cena/výkon, to vychází v současné době moc pěkně. :-)-
Jan10 (836)|23.9.2013 15:26
Podle recenzí na digitalversus - jestli se jim dá věřit - mají obvykle PSA panely horší kontrast a sledovací úhly než S-PVA. Proto ta menší verze s PVA panelem měla lepší černou.
Si myslím, že si časem na tu "telenovelu" zvykneš a budeš postupně přidávát nastavení plynulosti :D
Heartwork (2358)|23.9.2013 18:27
Telenovela je pouze při nastavení motion plus na "standardní" a "hladký", tohle nastavené nemám, takže si na to nemusím zvykat.

Zkoušel sis ten "motion test" přehrát na své TV? Budeš asi překvapen. :-D

Já jsem si ten "motion test" zkusil přehrát na Samovi F8000, F6650 (samsung panel), Sony W905 i na plazmě Panasonic a jak myslíš, že to dopadlo?
Všude stejně na hovno (někde ještě hůř) - ani jedna televize to s vypnutým motion kurvítkem nepřehrála korektně a některé to do konce nepřehráli korektně ani s kurvítkem zapnutým (to mohlo být způsobeno starší verzí fw).

Takže jsem v klidu, žádná televize, do které jsem ten test vrazil si ním bez berliček neporadila (ani plazma). V každém případě má dušička pokoj a poslední možný zádrhel byl, zdá se, vyřešen. :-!!! Tímto se své 65F6400 upřímně a veřejně omlouvám - křivdil jsem ti, lásko. :-)-
tdlmarek (1566)|23.9.2013 18:35
Otázkou je, jestli máš správně nastavenou klasifikaci toho "korektně" :) Chtělo by to zkusit někde v kinosále, aby člověk měl referenci :D
Heartwork (2358)|23.9.2013 18:40
[QUOTE=tdlmarek;467338]Otázkou je, jestli máš správně nastavenou klasifikaci toho "korektně" :) [/QUOTE]
Na to sem myslel taky. :) Každopádně to ostatní TV nepřehráli lépe, než F6400 - to mi jako základ stačí. :)
Až jsem na vážkách, jestli jsem to nekurv.l já, protože ten test na těch TV nevypadal vůbec dobře - zkoušel jste to někdo přehrát?
tdlmarek (1566)|23.9.2013 19:32
Zkoušel, ale sám si netroufám vyřknout nějaké hodnocení. Ano, ten pohyb je v nejrychlejším místě docela trhaný a není na to moc pěkný pohled. Ale je to stejný typ trhání, který je 24p vlastní, byť oproti běžným filmovým záběrům o dost zvýrazněný. Takže opravdu nevím do jaké míry jsem svědkem nedostatků zobrazování TV, a co už jsou vlastnosti zdrojového videa. Nemám moc srovnání, filmy se točí 24p na míru, takže se tam podobné "zakázané" jevy asi moc vyskytovat nebudou. Ale určitě by mě zajímalo, jak by to video vypadalo na nějakém jiném zobrazovadle, např. slušnější plazmě a pak samozřejmě v kinosále, což beru jako referenci.

No ale kromě tohoto se mi zdá vše v pořádku, nepozoruju žádný jitter, artefakty v obraze nebo jiné nežádoucí jevy.

Tedy alespoň než jsem zkusil zapnout IFC, které začalo v některých momentech vykreslovat na hranách pěkné nesmysly :D Obzvlášť ten šrafovaný čtvereček vpravo tomu algoritmu viditelně vadí. S tímhle asi může být docela sranda chodit po obchodech a "testovat" jim tam TV, dovedu si představit ty pohledy tamějších obsluhovačů: "Co to je, máte to rozbitý :)". No jsem rád, že tu funkci nepotřebuju, na mé nižší modelové řadě evidentně není úplně spolehlivá.
vivid.sk (11472)|23.9.2013 19:40
[QUOTE=tdlmarek;467347] pak samozřejmě v kinosále, což beru jako referenci.[/QUOTE]
Never tomu. Naozaj zbehni nanovo do kina a pozri sa na tieto sceny. Myslim, ze velmi rychlo utecies. Na tak velkom platne je to doslova nepozeratelne (nevraviac, ze to sialene blikanie je 3x horsie ako PDP)
Clovek sa totiz rychlo rozmazna FullHD obrazom z BD na malej TV (oproti kinu) a potom sa nestiham divit, preco je kino take zamazane, trhane a svetle sceny blikaju ako prasa.
Plutotype (717)|23.9.2013 19:50
Tú scénu z filmu Crazy Stupid Love žiaden televízor neprehrá kukateľne. Dlhšie panningové scény v 24p sú terorom pre každý televízor, lebo 24 snímkov je proste málo na to, aby naše oko vnímalo ich súvislý tok.

Všeobecne ohľadom pohybovej ostrosti - na to aby sa dalo oko oklamať aj z toho mála snímkov potrebujeme panel, ktorý bude veľmi rýchly ( reakčná doba panelu + response pixelov ), brutálne svietivý a inžinieri spravia backlight scanning bez interpolácie aspoň na 120Hz, čo naše oko nebude vnímať ako blikanie. Potrebujeme techniku pri ktorej sa skráti čas, pre ktorý je jeden snímok zobrazený ( cez backlight scanning ), ale bez straty svietivosti pod 120-140cd/m2.
tdlmarek (1566)|23.9.2013 20:07
[QUOTE=vivid.sk;467350]Never tomu. Naozaj zbehni nanovo do kina a pozri sa na tieto sceny. Myslim, ze velmi rychlo utecies. Na tak velkom platne je to doslova nepozeratelne (nevraviac, ze to sialene blikanie je 3x horsie ako PDP)
Clovek sa totiz rychlo rozmazna FullHD obrazom z BD na malej TV (oproti kinu) a potom sa nestiham divit, preco je kino take zamazane, trhane a svetle sceny blikaju ako prasa.[/QUOTE]
To není víra, za tím si prostě stojím :D Do kina chodím tak jednou do měsíce a občas si obraz samozřejmě prohlédnu i trochu víc "technickým" okem, tzn. porovnávám se svým domácím 24p experimentováním atd. Takže v tomhle mám celkem živé srovnání.

Ale samozřejmě i v kinosále se dá narazit na lepší a horší projekci. V závislosti na stavu a seřízení projektoru, vybavení konkrétního sálu a pochopitelně i kvalitě samotného zdroje. Analog má někdy tendenci "poskakovat", digitál jsem zase párkrát zažil dost neostrý a tmavý. Ale to jsou spíš výjimky, většinou odcházím spokojen. A pak jsou tu samozřejmě ty vzácné výjimky kdy klapne úplně všechno dohromady (obsah a forma filmu + technické zázemí kina) a vznikne z toho naprosto bombastický zážitek, který se mi doma navodit snad ještě nepodařilo.
vivid.sk (11472)|23.9.2013 20:08
[QUOTE=Heartwork;467337]Zkoušel sis ten "motion test" přehrát na své TV? Budeš asi překvapen[/QUOTE]
Je to naozaj nepozeratelne s vypnutym MFCI. Cim blizsie si pri TV, tym horsie. Pri vlastnom nastaveni, je to pozeratelne.

[QUOTE=tdlmarek;467357]vznikne z toho naprosto bombastický zážitek, který se mi doma navodit snad ještě nepodařilo. [/QUOTE]
Asi by som mal skusit ine kino :), mna skratka najvacsia kinosala Aupark - Cinema City nejako neberie (a ten popis vyssie plati na nu). A to ma paradoxne neserie zvuk - (co by som cakal), ale obraz.
Heartwork (2358)|23.9.2013 20:20
Uf..., slibuji, že již nebudu nikomu doporučovat ten "motion test" na otestování schopností TV a tím bych se s ním rozloučil. :)
tdlmarek (1566)|23.9.2013 20:24
[QUOTE=vivid.sk;467359]Asi by som mal skusit ine kino :), mna skratka najvacsia kinosala Aupark - Cinema City nejako neberie (a ten popis vyssie plati na nu). A to ma paradoxne neserie zvuk - (co by som cakal), ale obraz.[/QUOTE]
Do Cinema City v Brně už taky moc nejezdím, to kino technicky už prostě dost zestárlo. Cinestar v Jihlavě je na tom výrazně lépe, velký sál s prohnutým plátnem opravdu stojí za to - jenom škoda, že je většinou obsazený 3D představeními.

Už se tu ale dostáváme dost off-topic, tak snad nám to modi prominou nebo tuhle konverzaci o pohybu přesunou do nějakého samostatného vlákna :)
vivid.sk (11472)|23.9.2013 20:25
[QUOTE=Plutotype;467354]inžinieri spravia backlight scanning bez interpolácie[/QUOTE]
Pluto, a co sa tym vyriesi? Stale tam bude povodnych 24 snimkov, hoc zobrazenych mnohokrat s preblikavanim (podobne ako v kine, kde je tiez uplne znatelne vidno neplynulost panning scen). Myslim, ze perfektne customizovatelna interpolacia je lepsia cesta (a setrnejsia pre oci), aj za cenu obcasnych artefaktov v obraze.
Plutotype (717)|23.9.2013 21:10
Ja som taký panel aký som popísal a takú motion techniku ešte nevidel, takže či by to poviedlo k "vnímanej" pohybovej ostrosti viem len teoreticky popísať. Vedie sa samozrejme o tom diskusia v odborných kruhoch. S určitosťou viem ale, že sa pri 120Hz sa totálne eliminuje blikanie.

Interpolácia je umelé vymýšľanie snímkov. To radšej Hobbita v 48fps s reálne nasnímanými 48 snímkami za sekundu.
vivid.sk (11472)|23.9.2013 21:23
[QUOTE=Plutotype;467368] To radšej Hobbita v 48fps s reálne nasnímanými 48 snímkami za sekundu. [/QUOTE]
Iste .... ale na to si pockas :)

[QUOTE=Plutotype;467368]S určitosťou viem ale, že sa pri 120Hz sa totálne eliminuje blikanie.[/QUOTE]
Zavisi ako to bude technicky realizovane. Ak si zoberieme, ze do 120 refreshov musis vtesnat 60 plnych ciernych snimkov a 60 snimkov obrazu a medzi nimi nechas exaktne rovnaky cas, teda 1/120s, rozhodne to musi byt vidno (je to stale pre oko 60 bliknuti). Tu sa vsak dostavame k limitom LCD panelu, lebo pri refreshi 120 snimkov vychadza na zobrazenie 1 snimku 8.3 ms. A je otazne, ci sa LCD stihne kompletne prekreslit (?) a ak nie - aky efekt to sposobi.
eevil (92)|23.9.2013 21:37
Ohľadom motion resolution je to všetko jedno. Na trhu neexistuje riešenie, ktoré by dokázalo zvýšiť vnímanie ostrosti v pohyboch na LCD LED. Najviac sa k nemu priblížilo SONY Motion Flow Impulse ( bez interpolácie ), ale backlight scanning tohto typu spôsobuje blikanie ( na 60Hz výrazne menej ako na 24Hz ) a dvojité obrysy objektov v pohybe. Navyše peak white svietivosť takto nastavenej telky je pod 100cd/m2 ( backlight na max ), čo deformuje kontrast a gamma krivku.

Myslim, že i Philips má/měl něco podobného. Clear LCD po zapnutí se zvýší ostrost z 400 řádků na 800 bez "soap"efektu. Také se automaticky zvýší svítivost. Takto to funguje na modelu pfl9706...
jarino1978 (8045)|23.9.2013 22:11
by som rád vedel, že ktorý borec by testoval motion resolution na zdroji 24 Hz 9-)
Ako nič v zlom, ale občas by to chcelo trošku logiky do života....
Plutotype (717)|24.9.2013 01:23
@jarino

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/35487-Samsung-UE55F6400-vs-UE55F6500?p=465576&viewfull=1#post465576
Tu si písal, že si na 65F6400 nameral pomocou FPD resolution patternu 1080p, ktorý je prekladaný 29.97fps. Bez ohľadu na deinterlacing, ktorý niektorý z Tvojich komponent musel previesť na progresívnych 59.94fps ( tipujem, že prehrávač ), tak vidieť tie tenké vertikálne línie na FPD charte je možné len pomocou nejakého motion processingu. Na mojej HX850 bolo pri nastavení Motion Flow na off všetko nad 300-350 rozmazané ( 59.94fps @59.94Hz ). To je natívna realita každého LCD LED. Pri každom processingu z ponuky ( Clear, Clear plus, Smooth, Standard, Impulse ) boli tie vertikály oddelené a pohybová ostrosť bola okolo 800-1080 riadkov. Keď Ty si videl 1080 riadkov, tak máš na 100% nastavený nejaký MCFI na Tvojom Samsungu = na 24p máš telenovelu. Ak si ho na 24p vypínaš, tak potom je zase zavádzajúce písať, že FPD ukázalo 1080 riadkov motion resolution na F6400, lebo to si testoval progresívnych 59.94fps na 59.94Hz a za asistencie MCFI. V prípade, že má F6400 nejaké nastavenie, v ktorom nevzniká ani náhodou telenovela a motion resolution je na FPD becnhmarku 1080, kupujem 65F6400 všetkými štyrmi.

Ohľadom diskusie v tomto vlákne a logiky. Heartwork postoval 24p motion patterny a scény a ja súhlasím, že je správne testovať na 24p. Ja nepozerám na mojej telke japonský NTSC FPD benchmark disk v prekladanom formáte ( aj keď je to unikátny a stále používaný pattern ), ale pozerám blu-ray filmy v progresívnych 24p, ktoré sa refreshujú na 24hz. Chcelo by to podobný pattern ako FPD ale na 24Hz. Mnoho kalibrátorov preto testuje k danému disku referenčný materál, aby sa vizuálne zistilo, či okrem motion bluru panel nepridáva navyše artefakty. Plazmy majú generickú pohybovú ostrosť lepšiu ako LCD, ale pridávajú artefakty ako noising, posterizáciu a blikajú. A toto ma ako zákazníka zaujíma, lebo tak ako 3D nevyhovuje každému, tak DFC na Panasonicoch môže niekoho vytáčať.

Diskusia by mala byť tiež o tom, že ako ideálne refreshovať a pomocou podsvietenia scanovať LCD LED panel pri 24fps obsahu ( bohužiaľ tak sa natáča 99% filmov ), aby výsledok bol lepší ako 24fps na 24hz bez žiadneho processingu ( vyšší refresh vs backlight scanning ). Vnímaná 24p motion resolution na IPS telke značky X s backlight scanningom typu A nebude to isté ako na VA telke značky Y s backlight scanningom typu B a tá nebude tiež rovnaká ako na plazmovom televízore značky Z alebo G. Každý panel generuje iné artefakty, inak sa refreshuje interne a má rozdielnu ponuku backlight scanningu. Pri 24p!
jarino1978 (8045)|24.9.2013 22:06
no problém je v tom, že zo zdroja 24 Hz nevie žiadna TV spraviť bez kompenzácie pohybu niečo "dokonale" ostré. Ono to proste zo zdroja 24 Hz nejde a ani nemôže ísť. V tejto rovine sa môžeme baviť len o tom, kde je tá hranica u každej TV, resp. kde je ten kompromis medzi vizuálne príjemným a rušivým. Preto sa vždy meria motion resolution na 50/60 Hz a nie na 24 Hz. :-)
Ten test z toho filmu môže slúžiť len na nastavenie miery ( sily ) kompenzácie, kde si užívateľ podľa svojho vnemu môže určiť hranicu. Ale o schopnosti TV, resp. jej dopočtu to nehovorí nič. Proste to bude vždy na hovno.
Ideálne je zvoliť pri 24 Hz minimálny dopočet , resp. dopočet úplne vypnúť. Proste to mazanie tam má byť, predsa ono je už v zdroji.