Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

37-42" Flat TV na filmy + práce na PC (vypalování obrazovky?!)

sergi (25)|18.9.2007 00:57
Chystám se na koupi LCD/Plasmy v těchto velikostech. Vzhledem k charakteristikám obrazu (a celkovému charakteru těchto technologií) jsem se postupně utvrdil, že pro mě bude vhodnější Plasma. Nedávno jsem si však přečetl o jednom (pro moje příležitostné využití TV jako externího displaye pro můj notebook) významném mínus, co plasem se týče, a to o vypalování obrazovky při statickém obrazu. Vzhledem k tomu, že bych TV rád využil při browsdání po netu, tak i např. na kancelářské aplikace, mám obavy, abych si tímto počínáním obrazovku brzy nezrušil. Chtěl bych se tedy zeptat, zda je pravda, že při využívání plasmové obrazovky jako externího displaye hrozí znehodnocení obrazovky? Je mi jasné, že bych na té plasmě nemohl nechat statický obraz běžet hodiny…je ale fakt, že i při spuštěném prohlížeči zůstávají na obrazovce určité ikony statické. Máte s tímto někdo nějaké zkušenosti? Je to opravdu dost silný argument, který by mě měl donutit, abych začal přemýšlet o LCD, namísto plasmy?

Dále bych se chtěl zeptat, zda někdo takto svoji LCD/Plasmu využívá. Rozhoduji se totiž, zda investovat do Full HD, anebo se spokojit s nižším rozlišením (1368/768, 1024/720). Pro sledování filmů by toto rozlišení mělo stačit, bude však na tomto rozlišení text bez problémů čitelný a práce pohodlná?
zoba (41)|18.9.2007 13:01
cim vyssí rozliseni, tim mensi text (vsechno) bude zobrazenej .. to je doufam jasny ..
tim padem by se dalo napsat, cim vyssi rozliseni, tim bliz budes muset byt obrazovce abys to precetl .. da se samozrejme kompenzovat velikosti ulhopricky :)
(jinak text jde samozrejme zvetsit...)
staci se mrknout na rozdil v 19" lcd a 17" .. oba pouzivaji nativni rozliseni 1280x1024 .. akorat na 17" musis cucet fakt z blizka abys neco videl a vsechno je strasne mrnavy

k vypalovani obrazu .. statickej obraz bych moc nezkousel ani u LCD TV .. videl sem ve firme co udelala pustena prezentace na teto TV a docela me to dostalo ..
kazdopadne u LCD bych to videl na mnohem delsi dobu pusteneho statickeho obrazu..
u surfovani po netu+office bych se docela bal o vypaleni win listy (nebo cehokoli jinyho co je porad na stejnym miste)
sergi (25)|18.9.2007 16:14
2 Zoba: Hmm..díky za odpověď.. i když jsi mě moc nepotěšil :) Nějak tak jsem skrytě doufal, že je to vypalování spíš pověra... V tom případě to vypadá, že asi půjdu do té plasmy a k noťásku si budu muset pořídit nějaký větší monitor..
cml11 (48)|19.9.2007 06:25
Vypalování na LCD TV je už z principu stejné jako na LCD pro PC. Ono když přijde na ty zkušenosti s vypalováním, v extrémech se dá obraz v pohodě vypálit i na CRT. Jde jen o náchylnost technologie. Osobně bych se vypálení např. lišty win vůbec nebál. Jestli máte na domácím PC LCD už nějaký rok, zkuste si pustit film a najít vypálenou lištu. Já jsem na svém LCD nic takového nenašel a ve win se stále zobrazenou lištou má naběháno cca 6000 hodin.Bude to obdoba toho co Vám udělá TV. Naopak bych u TV viděl výhodu právě v tom, že se bude používat ve fullscreen módu docela často oproti klasickému monitoru, takže na tom ve výsledku bude s odolností dokonce lépe.

[QUOTE=sergi;150686]2 Zoba: Hmm..díky za odpověď.. i když jsi mě moc nepotěšil :) Nějak tak jsem skrytě doufal, že je to vypalování spíš pověra... V tom případě to vypadá, že asi půjdu do té plasmy a k noťásku si budu muset pořídit nějaký větší monitor..[/QUOTE]
zoba (41)|19.9.2007 07:54
cml11: tez sem si myslel, ze vypalovani u LCD TV nebude .. ale videl sem to na vlastni oci
jak jsem psal .. ve firme mame LCD TV - LG 42LC25R na kterem bezi powerpoint prezentace no a po cca 3 mesicich provozu (24/7) je tam uz krasne vypalenej text (na vetsine slidech prezentace je stejnej text - ale ne na vsech a strida se to s fotkama) a od fotek ve formatu 4:3 jsou vypalene svisle pruhy
pro zajimavost - ta sama prezentace bezi i na 19" monitoru kde je vse v pohode
cml11 (48)|19.9.2007 08:17
Zajímavé. jaký je ten LCD co běží paralelně? Liší se nějak zásadně parametry těch panelů? V čem by mohl být zakopaný pes když totéž na paralelně zapojeném klasickém LCD není?

[QUOTE=zoba;150728]cml11: tez sem si myslel, ze vypalovani u LCD TV nebude .. ale videl sem to na vlastni oci
jak jsem psal .. ve firme mame LCD TV - LG 42LC25R na kterem bezi powerpoint prezentace no a po cca 3 mesicich provozu (24/7) je tam uz krasne vypalenej text (na vetsine slidech prezentace je stejnej text - ale ne na vsech a strida se to s fotkama) a od fotek ve formatu 4:3 jsou vypalene svisle pruhy
pro zajimavost - ta sama prezentace bezi i na 19" monitoru kde je vse v pohode[/QUOTE]
zoba (41)|19.9.2007 09:16
cml11: parametry nevim .. kazdopadne ten monitor je taky nejaky LG .. ale pravdepodobne TN panel (TV by mela mit S-IPS)
tipoval bych to na prilis velky kontrast a jas u TV
cml11 (48)|20.9.2007 09:06
Jaký má ta TV povrch? Klasický matný, nebo sklo? Je povrch totožný s LCD? Jas a kontrast mě taky napadl, ale stejně je to divné. Podsvětlení běží pořád, takže vypálení by muselo být buď ve změně schopností krystalů otevírat a zavírat světelný tok, nebo by muselo jít o stopu kterou světlo nechá přímo na povrchovém materiálu panelu. Mělo by to jít odhalit ve vypnutém stavu. Je na TV vidět stopa vypálení i když je vypnutá?


[QUOTE=zoba;150731]cml11: parametry nevim .. kazdopadne ten monitor je taky nejaky LG .. ale pravdepodobne TN panel (TV by mela mit S-IPS)
tipoval bych to na prilis velky kontrast a jas u TV[/QUOTE]
zoba (41)|20.9.2007 13:30
povrch je matny jako u normalniho monitoru
a vypaleni jde videt jen v zapnutem stavu, nelepe na modrem pozadi .. na ostatnich take, ale na te modre to je nejvyraznejsi
cml11 (48)|20.9.2007 13:42
Hmmm, takže jsou opravdu poškozené samotné krystaly. To nezní moc dobře. Nezkoušel někdo panel nějak "oživit" a tohoto jevu se zbavit? Třeba rychlým pulsováním plné černé a bílé plochy po nějakou delší dobu?

[QUOTE=zoba;150831]povrch je matny jako u normalniho monitoru
a vypaleni jde videt jen v zapnutem stavu, nelepe na modrem pozadi .. na ostatnich take, ale na te modre to je nejvyraznejsi[/QUOTE]
cml11 (48)|20.9.2007 13:51
Tak jsem našel něco málo k tomuto tématu i "venku". Příliš se to neliší od mnou navrhované metody.
Zkuste a dejte vědět. Výsledek mě také docela zajímá.

http://compreviews.about.com/od/monitors/a/LCDBurnIn.htm
Radoo (1302)|20.9.2007 15:41
[QUOTE=sergi;150626]Chystám se na koupi LCD/Plasmy v těchto velikostech. ...QUOTE]
Mám LCD TV a PC a je to naprosto vpohodě, do plazmy bych k PC nešel.
Na LCD je vypálení velmi málo pravděpodobné, obvzlášť u nových typů panelů.
Rozlišení je nejdůležitější právě pro ty HD filmy a upscalovaný ostatní zdroje. Obraz je vykreslenější.
Na serfování a práci na PC mám přepnuto na nižší rozlišení kvůli vel. textu, ale je to řešitelný i mnoha jinými způsoby.
zoba (41)|21.9.2007 10:31
[QUOTE=cml11;150837]Tak jsem našel něco málo k tomuto tématu i "venku". Příliš se to neliší od mnou navrhované metody.
Zkuste a dejte vědět. Výsledek mě také docela zajímá.

http://compreviews.about.com/od/monitors/a/LCDBurnIn.htm[/QUOTE]

S vyzkousenim to nebude lehke, protoze tam bezi porad nejaka prezentace..
Ale treba se podari ukecat spravce aby to pres vikend testnul :)
cml11 (48)|21.9.2007 12:12
Z uvedeného textu vyplývá, že by mohlo pomoci buď delší vypnutí, delší zobrazení bílé plochy, nebo střídající se barevná paleta. V tom posledním případě jsem úplně nepochopil jestli je myšlena plná plocha s postupně se měnící barvou, nebo barevné spektrum postupující po obrazovce. Každopádně ani mnou navrhované pulsování plné bílé a černé by vůbec nemuselo být od věci, protože víceméně dělá totéž. Pokud máte tu možnost, zkuste ukecat správce na aspoň jednu z těchto metod. Třeba by ani jemu nevadilo se vypáleného obrazu zbavit..

[QUOTE=zoba;150917]S vyzkousenim to nebude lehke, protoze tam bezi porad nejaka prezentace..
Ale treba se podari ukecat spravce aby to pres vikend testnul :)[/QUOTE]