Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak rozdělit DVD s domácími videi na jednotlivé filmy?

klacekzovy (72)|24.7.2018 00:14
Zdravím

Prošel jsem skoro celé téma o DVDčkách, ale odpověď na mou otázku jsem nenašel.

Před léty jsem si frajersky vytvářel placky se strukturou DVD. Hlavně že to DVD mělo menu.... Kamarády jsem oslnil, ale sám jsem si nikdy nekoupil DVD/BR přehrávač :D Kotouče mám léta zálohovány na HDD. Po 11ti létech mám čas se podívat na ty skvosty :) a zjistil jsem, že mě vůbec nebaví načítat a prohlížet ty uloženy DVD přes to menu. A tak jsem se rozhodl, že je zase převedu na jednotlivé filmy.

Každý kotouč obsahuje 1-10 krátkých filmů(vše vlastní tvorby, tak mne prosím neupozorňujte na autorský zákon, legálnost atp.), které bych chtěl v nějakém prográmu, jedním krokem a bez ztráty kvality převést na jednotlivé filmy.

Tak před 14ti léty jsem na toto měl nějaký program. Ale HDD s "užitečnými" programy mi klekl a tak nemám jak zjistit, jak se jmenoval....

Poradíte mi prosím někdo?

P.S. Všechny vlákna řeší, jak převést DVD s jedním filmem. Ale nikoliv s více tituly, které nechci spojit do jednoho souboru.

děkuji
arkij (540)|24.7.2018 08:02
DVD Shrink, s tím si z té struktury vytaháš co chceš do jednoho souboru nebo po jednotlivých filmech, záleží na nastavení
Foolproof (2713)|24.7.2018 17:15
Nevím, už je to dávno, ale myslím, že z DVDShrinku je výstup jako DVD a ne jako MPG.

Záleží na tom, jak je to menu udělané, pokud je co film to kapitola, tak je postup jiný, než když co VOB to film. Předpokládejme, že co film to "Tittle", bez ohledu na to, jak je to DVD kompilováno, potom se bude postupovat jinak, když bude jeden Tittle s mnoha Program chains.

Fakt záleží na tom, jak je to DVD udělané, pokud to máš jako já použij MakeMKV, udělá z toho DVD přímo MKVčka v originální kvalitě, ovšem přijdeš o kapitoly, které jsou uvnitř těch Tittles.
jobro (235)|24.7.2018 17:44
tsMuxeR ti spojí libovolné VOBy do jednoho souboru (bez rekomprese!). Uloží to jako .ts. Což je MPEG, stačí potom přejmenovat koncovku...

Viz: https://www.videohelp.com/software/tsMuxeR
klacekzovy (72)|24.7.2018 18:57
Děkuji všem za snahu. Nicméně není to to, co požaduji. Postupně tedy.

Dévédéčka jsou dělaná tak, že co Je tam až 5 VOB souborů a filmy jdou postupně za sebou. Je to děláno tak, že co Tittle, to film. Nikoliv co VOB, to film.

DVD Shrink jsem samozřejmě zkoušel, ale výstup je buď DVD, nebo jeden soubor. Chtěl bych ale, aby ty jednotlivé Tittle byly opět samostatná videa. Jak tedy nastavit Shrink, aby udělal ty jednotlivé Filmy? Ten prog.je tak jednoduchý, že jestli tam ta možnost fakt je, tak se budu stydět za tu slepotu...

TSMuxer je nevyhovující, neboť také spojí všechny Filmy do jednoho souboru. Musel bych to v dalším programu rozstříhat. Těch DVD mám 50....
jobro (235)|24.7.2018 19:26
Máš-li "title" uvnitř vobů, potřebuješ umělou inteligenci, která ti to rozdělí na jednorlivé filmy. Byla chyba, dělat to takovým způsobem - "normální" je: film=jeden (nebo více) vobů...
Nezbývá, než si to nechat na dlouhé zimní večery a zahájit ruční práci.
Možná, že znalci struktury menu DVD možná vědí, jak využít soubory ifo k rozstřelení vobu na jednotlivé filmy. Snad se některý expert ozve.
klacekzovy (72)|24.7.2018 19:31
No existovat musí, když jsem ho kdysi používal. Jen, jak už jsem v původní otázce napsal, už nevím jak se jmenuje. Ale normálně jsem si tehdá načetl své DVD, a rovnou jsem extrahoval jednotlivé Tituly.
jobro (235)|24.7.2018 19:57
Co tak použít Googla?
Když zadáš dotaz "rozdělení souborů vob na kapitoly", vypadne spousta nápadů, jak na to...

Našel na př. toto: http://cs.wondershare.com/video/vob-splitter.html
Vypadá to nadějně - je k tomu i popis (strojově přeložený).
StD (8612)|24.7.2018 20:00
Jako pamětník připomínám to, co už jste asi všichni zapomněli: VobEdit, PGCDemux, IfoEdit a VobTool plus další srandy z rodiny GordianKnot. Už jsem s tím jako líný stařec (63) dlouho nedělal, ale nainstalený to na stále funkčním OS W2K mám. Složit libovolně zpět a sestřihat bych to stačil Womblem MPEG VideoWizzardem. Vytažený VOB ze Shrinku mimochodem stačí přejmenovat na *.MPG a je vymalováno.
Foolproof (2713)|24.7.2018 21:57
[QUOTE=klacekzovy;534878]Dévédéčka jsou dělaná tak, že co Je tam až 5 VOB souborů a filmy jdou postupně za sebou.[/QUOTE]

Takže MakeMKV:-)-

[ATTACH=CONFIG]34828[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]34829[/ATTACH]

Ovšem mít na disku DVD jako ISO a používat menu mi ořijde smysluplnější, než se hrabat v adresáři.
snap216.jpg snap217.jpg
arkij (540)|26.7.2018 10:22
[QUOTE=Foolproof;534882]DVD Shrink jsem samozřejmě zkoušel, ale výstup je buď DVD, nebo jeden soubor. Chtěl bych ale, aby ty jednotlivé Tittle byly opět samostatná videa. Jak tedy nastavit Shrink, aby udělal ty jednotlivé Filmy? Ten prog.je tak jednoduchý, že jestli tam ta možnost fakt je, tak se budu stydět za tu slepotu... [/QUOTE]

Ve Shrinku dáš vytvořit nové DVD, pak natáhneš do levého okna vždy ty VOBy co z nich chceš vybrat příslušnou část, označíš ten kterej, nastavíš začátek a konec (ikonka nahoře) pomocí času nebo šoupátek a necháš vyexportovat do mpeg. Pak vezmeš další díl a opakuješ, můžeš spojovat třeba 2 kousky VOBu. Není to úplně přesný ale na oddělení jak potřebuješ bude stačit.

Jinak je na to dobrej Womble Wizard, má časovou osu, natáhneš VOBy, střihneš jak chceš a vyexportuješ bez renderingu nový mpeg.
jobro (235)|26.7.2018 15:14
[QUOTE=arkij;534897]pak natáhneš do levého okna vždy ty VOBy co z nich chceš vybrat příslušnou část, označíš ten kterej, nastavíš začátek a konec (ikonka nahoře) pomocí času nebo šoupátek a necháš vyexportovat do mpeg. Pak vezmeš další díl a opakuješ[/QUOTE]

Takže ruční práce pro dlouhé zimní večery. Mám jistou nechuť vracet se do historie nadšení nad DVD. Také jsem tomu podlehnul...
S nástupem HD a FHD obrazovek konvertovat jen DVD videa, která mají historickou cenu - zbytek ponechat na kotoučích. To si musí každý soudruh roztřídit sám. Ale zpracovávat po letech všech uváděných 50 disků? Toť otázka. Myslím, že ten http://cs.wondershare.com/video/vob-splitter.html by to zvládal i (polo?)automaticky. Nezkoušel jsem.

Tazatel si na sebe ušil boudu tím, že vytvářel kapitoly uvnitř delšího videa a teď by to rád rozdělil do původního tvaru. Naskýtá se zbytečná otázka, zda bylo jednodušší nepálit strukturu DVD, ale archivovat původní zdrojové soubory.
arkij (540)|26.7.2018 18:25
[QUOTE=jobro;534898]Takže ruční práce pro dlouhé zimní večery[/QUOTE]

Těmito uvedenými programy hezká zábava na zimu.
Já bych to dnes už dělal v Ediusu, natahal si VOBy do časové osy za sebe tak jak jsou přímo z struktury DVD na HDD, dal začátek a konec (in a out point) + Batch export, posunul VOB, dal začátek a konec + Batch export atd. Pokud jsou ty filmíky odděleny alespoň kouskem černé, jde to rychle. Pak na noc dal dávkově exportovat do mpegu a ráno pojmenoval. A to nemluvím o tom, že to lze renderovat do něčeho jiného a třeba mírně vylepšit. Já vím budete mne "bombardovat" že moc to vylepšit nejde ale minimálně jde "inteligentně" odstranit prokládání, někdy pomůže mírně zaostřit nebo zvýšit kontrast.

Já jsem taky kdysi dělal "opulentní" menu na DVD, dnes jich mám schovaných jen několik na památku a protože jsem vždycky sestříhaný materiál archivoval v původním formátu (na kazetách, pak na HDD) zpětný převod z DVD jsem hromadně nedělal, vždy jsem se vracel ke zdroji. DVD byly vždy jenom distribučním formátem.
klacekzovy (72)|26.7.2018 22:32
Děkuji za doporučené programy. Vyzkouším.

Jen takový skromný názor na odstranění prokládání. Tvrdím, že odstranit nelze tak, aby to vypadalo dobře jak promítání na TV, co má prokládání. Jinými slovy, když se podívám na Video8 video na starší TV, tak vypadá dobře. A když v PC odstraním prokládání a dívám se na monitoru, tak to video vždy vypadá divně proti TV. Těch režimů prokládání je mnoho, některé jsou lepší, jiné horší. Divím se, že ještě nikdo nevymyslel program na promítání filmů, který by uměl simulovat prokládání. Tedy pouštět nejprve liché a pak sudé řádky. Jestliže je známo rozlišení videa, pak by mohl automaticky nastavit toto rozlišení.... Prý VLC má jakousi funkci simulace TV, ale nepodařilo se mi ji v nastavení nikde najít.

Co se týče doostřování, nejsem si jistý, jestli je to potřeba. Divák by musel poměřovat dvě videa(s a bez doostření), aby si mohl říct, že je to či ono lepší. Jinak se smíří s tím, co vidí a zpravidla nad tym ani nepřemýšlí.

A ten kontrast se zvýšit dá, to je fakt. To vcelku pomůže vytáhnout barvy a pak to není takové mdlé to video.

Asi bych si taky nechal jen některé památné videa s arci akcemi. Ale bohužel, na těchto discích jsou i, z dnešního úhlu pohledu, blbosti.

A proč jsem neukládal videa na HDD? Ukládal. Ale jako DVD :)
vivid.sk (11472)|26.7.2018 23:59
[QUOTE=klacekzovy;534902]Tvrdím, že odstranit nelze tak, aby to vypadalo dobře jak promítání na TV[/QUOTE]
Vymyslas vymyslene. Algoritmy su aj na prehravanie na PC v rovnakej (alebo lepsej) kvalite tak, ako na TV. Akurat musis snimky dopocitavat na nativnu frekvenciu (50p/60p), nie zahadzovat. Dnes to vie kazda jedna GPU na vybornej urovni (VA Deinterlace).

Samozrejmostou by malo byt aj prehravanie videa na monitore (resp. TV) s rovnakou obnovovacou frekvenciou, aku ma vstupny zdroj videa. A pri dnesnych "beznych" monitoroch to nieje uplne samozrejme, ze podporuju ine frekvencie ako 60Hz. Pri TV, ktora sa pozuziva ako zobrazovac PC, v tom ale nieje problem.
arkij (540)|27.7.2018 10:47
[QUOTE=klacekzovy;534902]A když v PC odstraním prokládání a dívám se na monitoru, tak to video vždy vypadá divně proti TV[/QUOTE]

Dle mojí dlouholeté zkušenosti (od roku 1995) vypadala všechna videa na PC hůře bez ohledu na přehrávač, než na TV, byla-li pro TV optimalizována.


[QUOTE=klacekzovy;534902]Co se týče doostřování, nejsem si jistý, jestli je to potřeba. Divák by musel poměřovat dvě videa(s a bez doostření), aby si mohl říct, že je to či ono lepší. Jinak se smíří s tím, co vidí a zpravidla nad tym ani nepřemýšlí.[/QUOTE]

Je to subjektivní a taky záleží jak kvalitní máš zdroj.

Ostatní viz "vivid"
maiki (154)|9.10.2022 19:18
Zdravím,

Mám tady asi podobný problém: Žena za pultem DVD 1 ve formě VIDEO_TS souborů: obsahuje 2 díly, ale MakeMKV vidí jen první (nevím proč ale asi protože to na DVD je 2 v jednom atd.). Tudíž jsem začal hledat jak na to a skončil tady. Zkouším ten DVD Shrink a tomu se daří přes ten "Re-author" a přetažením toho "Title 2 / Main Movie" do levého okna vidět celý video soubor s oběma díly, ale nevím jak to vyexportovat nebo uložit. Žádná taková volba tu není.

Děkuji za pomoc.

aktualizace:

Tak se mi to podařilo zjistit. Je to kliknutí na tlačítko Backup. Dostane se výsledná struktura VOB atd. a tato po znovunačtení do MakeMKV už správně vygeneruje celé video s oběma díly. Pak jsem toto MKV nechal rozdělit pomocí MKVToolnix, kde jsem specifikoval jako dělítko kapitolu 7 což je začátek 2. dílu.