Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přepěťová ochrana

Salva Pecka (42)|7.7.2012 12:27
Zdravim, jakou přepěťovou ochranu by jste doporučili pro TV//MMC//AVreciver //satelitní přívod// LAN, potřeboval by jsem co nejmenší aby se dala tak nějak dobře schovat za komponent. Můžou se na přepěťovou ochranu připojit další?Dá se na to spolehnout když práskne blesk někde hodně blízko nebo je lepší to vyndavat úplně ze zásuvky? Minulý rok mi přepětí přišlo přes DSL kabel a odpálilo mi to modem, LAN kartu v PC a v televizi LAN. O2 mi to neuznalo, těžko to dokázat. Teď bude nová TV a při dnešním stavu počasí by jsem nerad riskoval.
geronimoh (2327)|7.7.2012 12:50
Jediná jistota je pokud vše odpojíš od elektrické sítě, od antén, kabelovky, telefonu atd. Pokud to nechceš při každém opouštění domu vše odpojovat, tak ochrana proti přepětí má více stupňů a k zásuvce s ochranou proti přepětí musíš ještě minimálně svodič přepětí v rozvaděči. Ale ani tato vícestupňová ochrana proti přepětí není stoprocentně účinná. Navíc je třeba použít nějakou ochranu proti přepětí na svody antén, telefonní přípojku apod.
Salva Pecka (42)|7.7.2012 13:25
geronimoh: díky, je to složitější než jsem myslel, tak aspoň trochu tomu přepětí zabránit, kdyby jsem použil toto http://www.nej-ceny.cz/395599/mezizasuvka-s-prepetovou-ochranou-msis-sat.html a použil k tomu normální prodlužovák...no a pro LAN http://www.nej-ceny.cz/152615/prepetova-ochrana-axon-net-protector-rj45.html
KamilZ (10277)|7.7.2012 13:43
Charakterizoval bych to takto: lepší je nemít žádný antivir, než špatný/starý antivir, protože když člověk nemá žádný, tak si dává větší pozor. Takže pokud se čistě na tohle řešení budeš spoléhat, tak můžeš dopadnout hůř. Neuškodí to, ale při blízkém výboji neochrání. Ale zaujaly mě ty popisy, to jsou docela perly:
- Integrovaný odrušovací filtr harmonických kmitočtů zachytí 99 % rušivých šumů, které by jinak zkracovaly životnost mikročipů.
- Odvádí eventuální přepětí do uzemnění, čímž bezpečně eliminuje veškerá rušení, která se mohou v sítích Ethernet objevit
Pytkin (7947)|7.7.2012 13:54
ked ti buchne blesk dostatocne blizko , tak nepomoze ani , ze budu vsetky kable vytiahnute ..
Salva Pecka (42)|7.7.2012 15:07
Sakra tak na co to vyráběj, to mi neříkejte, že to je jen tak pro pojišťovnu.. Když jsem se ptal elektrikáře na montáž zařízení proti bleskům, tak mi řekl, že bude levnější po zásahu bleskem koupit nový spotřebiče,než celou tu ochranu... tak nevím jestli si dělal p****l nebo to tak je. Pochopil jsem tedy dobře, že je ůplně jedno který prodlužovák s přepěťovkou si koupím?
KamilZ (10277)|7.7.2012 15:10
Přepěťové ochrany jsou celkem použitelné na přepětí při špičkách v síti (nárazy apod.), nejsou to ochrany proti blesku. Koupit to můžeš, ale pokud je lokální bouřka, tak je nejlepší to prostě vytáhnout. I tak to ale není na 100%. Při přímém zásahu Ti to klidně vytrhá dráty ze zdi...

Ale aby si to špatně nepochopil - já Tě od toho nezrazuji, ale prostě se na to nesmíš 100% spoléhat.
Salva Pecka (42)|7.7.2012 15:42
KamilZ: OK. chápu to, mělo by to být použitelný při nějákém přepětí v rozvodu, i když se výrobci kasaj, že je to i zároveň ochrana proti blesku. Tak dejme tomu, že to výtáhnu ze zásuvky, ale co RF konektor přece to nebudu pořád šroubovat, kor když k tomu není zrovna dobrej přístup u TV... tam nějaké řešení je, nebo je to nemlich?
píďa_m (716)|7.7.2012 16:28
nemlich.
geronimoh (2327)|7.7.2012 17:27
[QUOTE=Salva Pecka;415977]....tak aspoň trochu tomu přepětí zabránit, kdyby jsem použil toto http://www.nej-ceny.cz/395599/meziza...-msis-sat.html ...[/QUOTE]

určitě je to lepší než nic, ale není to ochrana před bleskem, ale jen proti přepětí a jen poslední stupeň označovaný písmenem "D". Sám doma také nic víc nemám, i když svodiče přepětí do rozvaděče už dnes nejsou tak drahé (značkový DEHN stupeň B/C nějakých 3-3,5 tis. Kč). Odkládám to, protože nepamatuju, že by v naší obci způsobil blesk někomu nějakou škodu. Zato ale před několika lety bez bouřky shořely několika lidem doma el. spotřebiče, jako ledničky apod., kdoví co se tehdy dělo v el.síti.

Pokud by jsi chtěl mít své elektrospotřebiče v bezpečí, tak by jsi je musel mít ve Faradayově kleci a odpojené od vnějšího světa (vnější strany klece) ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Faradayova_klec )
Salva Pecka (42)|7.7.2012 18:27
geronimoh: Faradayovu klec znám, bohužel mě nenapadá jak jí aplikovat :-) Asi to vyřeším klasickou přepěťovou ochranou... ještě jsem našel tuto http://www.nej-ceny.cz/306304/profigold-prepetova-ochrana-energy-saving-prop7893fr.html ...> tváří se to jako komponent, tak že to ani nějak nebude rušit. Na ty svodiče se ještě optám.
KamilZ (10277)|7.7.2012 18:38
Raději bych zainvestoval do UPS s přepěťovkou, není o moc dražší.
Salva Pecka (42)|7.7.2012 18:48
KamilZ: kdyby jsem měl za televizí díru tak by to bylo taky řešení, ale TV bude připláclá na zeď a k tomu povede jen tunel se dvěma skl. policema, proto hledám nějaké minimalistické řešení co by nerušilo.Nejlepší by bylo kdyby ochrany dělali přímo v kabelu :-)
geronimoh (2327)|7.7.2012 18:55
[QUOTE=Salva Pecka;416025]Faradayovu klec znám, bohužel mě nenapadá jak jí aplikovat Asi to vyřeším klasickou přepěťovou ochranou... ještě jsem našel tuto http://www.nej-ceny.cz/306304/profig...rop7893fr.html ...> tváří se to jako komponent, tak že to ani nějak nebude rušit. Na ty svodiče se ještě optám.[/QUOTE]

Tak mně napadá když má ten Profigold přepěťovka "Doživotní garanci 100 000€ proti poškození připojených zařízení bleskem", že ti pak jejich právník řekne, že ti zařízení nepoškodil blesk, ale přepětí v el.síti a nedostaneš ani halíř. Jak radí KamilZ, raději bych zainvestoval do záložního zdroje, např. http://www.alza.cz/apc-back-ups-es-700-d140494.htm, který má i přepěťovou ochranu.

Faradayova klec se ideálně buduje už při stavbě domu. Klec se dá udělat i dodatečně, případně ji zamaskovat. Obnáší to zamřížovaná okna i dveře. Měli jsme ji v práci, kde jsme pracovali s výbušninami jako ochranu před bleskem, údajně i před kulovým.
Salva Pecka (42)|7.7.2012 23:06
geronimoh: A jestli ten Profigold překoná blesk, tak je tam zase slušná odměna.KamilZ má pravdu, ale fakt nevím kam by jsem ten zdroj nasoukal.Chci mít vše schované.

PES: S Faradayovou klecí kolem domu jsem opravdu nepočítal, vono ani nebylo snad tolik blesků, páč co si pamatuji tak za soudruha jen tak blesk neudeřil, asi to měli pod kontrolu.
zatty (1215)|8.7.2012 00:23
já osobně používám doma tuto ( http://www.nej-ceny.cz/226711/prepetova-ochrana-infosec-eco-powerguard-tvfr-8x-zasuvka-tv-sat-rj45.html ) a to ne s důvodů toho že mne to ochrání před bleskem ale chrání mě proti špičce a můžu říct že opravdu funguje....co se týče gero. UPS od APC tak to používáme roky v práci a ta si tam zažívá docela dost (přetížení motoru od vysavače který vyhazuje v domácnostech pojistky) a funkčně bez chyby
interfernet422 (1575)|8.7.2012 00:32
Zrovna v pátek byl v TV pořad Chalupa je hra a právě probírali bleskosvody a zabezpečení baráku. To že máš profi bleskosvod je hezké, ale když blesk trefí nějaký sloup třeba 2 km daleko tak impuls po síti doputuje do baráku a stejně ti všechno shoří. Ukazovali tam nějakou krabičku - svodič bleskového proudu (čas videa 8:30) - do rozvodnice za 12 tis. Kč. To je jedna z mnoha ochran. A můžeš mít uděláno všechno i rozpojovat kabely, ale když ráno odejdou všichni do práce/školy a dopoledne se přižene letní bouřka tak pokud nemáš vycvičeného psa, který místo toho aby zalezl ze strachu pod gauč ti porozpojoval všechny kabely tak máš stejně smůlu.
Salva Pecka (42)|8.7.2012 00:50
interfernet422: Njn, tak ideální by byl nějaký GSM jistič kerýmu by jsem zavolal a on by se vypnul, že to ještě někdo nevymyslel....> možná by to bylo lepší než cvičený pes :-)
zatty: na tuto ochranu jsem také koukal, je tam ochrana i pro sat. tedy RF konektor?
interfernet422 (1575)|8.7.2012 01:06
Pro satelit jsou ochrany pro svody např. http://shop.atoselektro.cz/prepetova-ochrana-tv-fm-sat_d16734.html Ale jak koukám tak tomu kousku železa chybí zemnící káblíl.
[ATTACH=CONFIG]18564[/ATTACH]
Jinak koukni na to video Chalupa je hra. A na stránky http://elektrika.cz/data/clanky/dehn-oddaleny-hromosvod-2013-jak-na-to
prepetova-ochrana-tv-fm-sat_i16734.jpg
mirekv (7169)|8.7.2012 09:21
[QUOTE=Salva Pecka;416051]interfernet422: Njn, tak ideální by byl nějaký GSM jistič kerýmu by jsem zavolal a on by se vypnul, že to ještě někdo nevymyslel....> možná by to bylo lepší než cvičený pes :-)
zatty: na tuto ochranu jsem také koukal, je tam ochrana i pro sat. tedy RF konektor?[/QUOTE]

Dnes není problém něco vypínat/zapínat dálkově telefonem, jde o to co a jak. Stykač na elektřinu na vstupu do bytu nebo domu není problém, spíš jak odpojovat ten zbytek. Tady je důležitá instalace, zemnění apod.
KamilZ (10277)|8.7.2012 09:27
Nebo to automatizovaně na tohle, to by byla frajeřina :-)

http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/blesk/data_jsceldnview.html
Salva Pecka (42)|8.7.2012 10:41
Návrhů je spousta, to je dobře, jen si vybrat :-)
interfernet422: koukal jsem na ten pořad,hodně zajímavý a poučný, poté jsem koukl jsem ven z okna a všichni v okolí mají antény na hromosvodu a někeří dokonce vejš :-)
Pytkin (7947)|8.7.2012 11:12
to je uplne jedno , kde mas antenu .. ci je na hromozvode , alebo vedla .. a ci je vyssie .. ked ti drbne blesk do baraku , tak ti odide vsetka elektronika .. aj ta co bude kompletne odpojena od vsetkych kablov ..
interfernet422 (1575)|8.7.2012 13:08
Taky jsme při rekonstrukci baráku uvažovali co všechno namontovat, ale aby měl člověk nejlepší ochranu tak to stojí jak ojeté auto a stejně to není 100% ochrana. Indukční proudy jsou sviňa. A co, jak to jebne, což je už i tak malá pravděpodobnost, tak si člověk aspoň udělá radost a má konečně důvod pořádně upgradovat :D
Jinak nám na baráku odborníci samozřejmě taky spojili stožár pro anténu s hromosvodem na hřebeni střechy. Prý dobrá firma. Už mám kontakt na dalšího, co kolegovi dělal oddálené hromosvody na stožáry i komíny. Nebude to už taková palba a budu zase "trochu" klidnější.
KamilZ (10277)|25.7.2015 05:39
Pro zajímavost - včera se o nás otřela bouřka. Vlastně byl jen jeden pořádný blesk, ale sakra blízko. Ani jsem nestihl vše odpojit od elektriky, antén a externích vstupů typu telefon (vesnice, rozvody jsou venku, „na vzduchu“ :-) ), což paranoidně dělávám. Když se zablesklo, tak se mi zdálo, že v pokoji slyším jiskření-výboj a zatrnulo mi. Ale všechno jelo, až na internet. Po pátrání jsem zjistil, že se mi odprásknul jeden port na LAN části VDSL routeru. Vůbec to nechápu, do toho portu byl připojený 30cm LAN kabelem obyčejný GBit switch. Nic jiného se nepokazilo, a že toho u sebe mám (dva routery, switche, PCka, satelit, TV AVR, LAN tiskárna, ……., vše je nějak vzájemně propojené). Chápal bych, kdyby se například na tom routeru zničil DSL vstup, nebo u druhého WAN vstup, do kterého je dlouhý svod ze střechy. Ale že se naindukuje ničivé napětí pouze a jen na 30cm LAN kabelu a odnese to LAN port (portu na druhé straně se nic nestalo), to mi hlava nebere. Pravda, jeden zničený port v routeru ASUS DSL-AC68U za 5 kKč zamrzí, ale mohlo to dopadnout podstatně hůře.

Při bouřce běžně vše vypínám, ale i po této zkušenosti ještě navíc vše rozpojovat nebudu, to bych dělal 1/2 dne a pak zase zpět. Žádná bleskojistka ani přepěťová ochrana by také nepomohla, to bych musel zapojit mezi všechny LAN porty :-)

Aktualizace: ještě odešel jeden výstup z QUAD monobloku
tdlmarek (1566)|25.7.2015 10:02
Takže nemáš žádnou přepěťovou ochranu na telefonním kabelu vedoucím do xDSL routeru? Bydlím nejspíš v dost podobných podmínkách a při bouřkách je to právě tenhle kabel, který odpojuju jako první, protože mi DSL modemy dřív odcházely tak 1x do roka (pravda, mně to většinou odpálilo skutečně tu DSL část, a zařízení šlo dál používat už jen jako switch). Potom jsem ale mezi zásuvku a splitter zapojil nějakou přepěťovku a od té doby mám už několik let klid. Je pravda, že to jednou odnesla sama přepěťovka (přestaly jí svítit kontrolní diody), ale jinak pořád drží.

Jinak tohle je jeden z důvodů, proč preferuju zapojení typu klasický router + DSL modem v režimu bridge vytáčený přes PPPoE. V "první linii" tak není drahé all-in-one zařízení, ale pouze levný a snadno nahraditelný DSL modem. A naopak u routeru má pak člověk mnohem svobodnější výběr, když nemusí vyžadovat integrované DSL. A super paranoici navíc můžou ten propoj mezi routerem a modemem nahradit optikou a tím je ještě lépe oddělit, i když samozřejmě napájení bude i tak pravděpodobně společné, maximálně oddělené nějakou UPS či přepěťovkou na 230 V.
KamilZ (10277)|25.7.2015 10:21
Ne, nemám, dáš ověřený tip? Ale nemyslím, že to to přes VDSL přišlo, to by odešel ten DSL vstup.

Uvidím, jak zareaguje pojišťovna, ten router byl týden starý :-)
tdlmarek (1566)|25.7.2015 10:33
Pár let jsem používal nějakého "no name" jezevčíka s integrovanými RJ11 porty z místního elektra asi za 800 CZK, teď mám asi rok tuto pouze pro DSL modem a zatím se jeví dobře (a to už jsem několikrát nechal všechno zapnuté i při opravdu velkých bouřkách):
http://www.czc.cz/apc-surgearrest-p1t-fr/33526/produkt

S tím DSL vstupem to zní logicky, ale historky od kolegy (místní ISP) mě přesvědčily, že u blesků jde logika stranou a opravdu se může stát kde co. Např. router, kterému po zásahu bleskem přestane fungovat web-gui, ale přitom vše ostatní pořád běží naprosto bez problému. Nebo switch, který propustí ránu do počítače, jemuž vyhoří síťová karta i základní deska, a přitom samotnému switchi se nestane vůbec nic, ...
KamilZ (10277)|25.7.2015 10:41
Netušíš, jestli je každá přepěťovka na RJ-11 kompatibilní s xDSL, nebo to musí být explicitně uvedeno? Aby tam nebyl nějaký útlum apod.
tdlmarek (1566)|25.7.2015 11:10
V době, kdy jsem vybíral, jsem na Internetu skutečně narazil na nějaké diskuze, že velmi staré UPS s RJ11 ochrannou určené výhradně pro tehdejší analogové linky můžou při dnešním použití s DSL zvyšovat útlum. Takže nějaký rozdíl v konstrukci tam nejspíš bude, ale dnes už bych očekával, že všechny moderní ochrany budou s DSL počítat. Já u té své žádnou změnu v útlumu nepozoroval.
KamilZ (10277)|25.7.2015 11:21
Jinak xDSL vstup normálně odpojuji, tohle byl bohužel první (a pořádný blesk) blízko, navíc paradoxně i poslední, ostatní už byly zase daleko :-(
bastlir (3245)|25.7.2015 13:16
Má již zde mnohokrát popisovaná zkušenost: Blesk do paraboly a odešlo: samozřejmě konvertor, LED TV, oba wifi routery, MMC, síťový LAN port ve dvou noteboocích, základna bezdrátového telefonu. Co kupodivu přežilo: Dreambox, oba NASy a vše, co nebylo na LAN.
Je zajímavé, že mám o kousek dál druhou parabolu s motorem, ale neuzemněnou a té se nic nestalo.
Současné opatření: Na každém koaxu mám pro lehké atmosférické výboje bleskojistku a pro případ bouřky nad hlavou mám na nich i roztrhávací F-ka (rychlospojky). Za bouřky tedy odpojuji jen koaxy.

Net mám přes VDSL a telefonní kabel mi jde nejdříve do přepěťovky v UPS, za kterou teprve je splitter. Klasickou přepěťovku mám jen u TV, což výrobce doporučuje.

Pokud se ti nelogicky odpráskne nějaký port, může to být nízkou tolerancí použitého švába. Svého času jsem zkoušel odpálit stejného švába od různých výrobců, kdy nejdříve vzaly za své od TI, kde byla minimální tolerance, (zkrátím to) v tomto směru si nejlépe vedly sovětské, na kterých jsem sice neudržel prst, ale vydržely. :-)
KamilZ (10277)|26.7.2015 08:56
tdlmarek: má pro mě přepěťovka takového typu smysl, když nemám 3 žilové rozvody? Ochranný kolík a nulák mám jako jeden drát, staré rozvody. Bude to fungovat? Na WAN vstup RJ-45 bych možná raději dal tohle a přizemnil to na topení, ale na RJ-11 jsem nic takového nenašel.
Pokud by nevadila ta dvoužilové zásuvka, tak bych to možná vyřešil tímto, včetně 230V,
tdlmarek (1566)|26.7.2015 10:32
KamilZ: Obávám se, že v téhle oblasti ti nepomůžu - evidentně tomu rozumíš o dost víc, než já. Můj obor je síťařina, do elektra moc nevidím.
KamilZ (10277)|27.7.2015 09:36
Jak se včera lidé vrátili z dovolené, tak jsem dnes objednával 4 DSL modemy, vše v okruhu cca 100m ode mě. Ten blesk asi stál za to :-)
bastlir (3245)|27.7.2015 11:29
Mohl bys zjistit, zda modemy byly nějak propojeny přes lainu s STB?
KamilZ (10277)|27.7.2015 12:50
Nevím, co je to "laina", ale Ti lidé satelit (pokud tím myslíš STB) nemají.
bastlir (3245)|27.7.2015 22:16
Lainou jsem myslel LAN spojení se sat-přijímačem, a tedy i parabolou. Ono koneckonců mohlo prásknout i do obyčejné antény. Nechce se mi věřit tomu, že by to přišlo po telefonním kabelu.
Pytkin (7947)|27.7.2015 22:43
ked ti praskne do anteny, tak odide vsetko .. aj to co je poodpajane ..
bastlir (3245)|28.7.2015 09:00
Pokud to není vyloženě rána, že ti spadne zeď, tak ne. Bohužel až díky blesku, respektive jeho bratříčkovi, jsem si uvědomil, jak doma mám všechno se vším pospojované. A to nemluvím o el. síti. :o

Měl bych k těm přepěťovkám na el. síti ještě dodat.... u jističů mám jednorázovou přepěťovku na celý okruh obýváku, která po zásahu se musí vyměnit. Přestože na tomto okruhu u velkého PC, VDSL modemu a routeru ještě mám přepěťovky vč. pro RJ11/RJ45, výše jmenovaná zařízení odešla, jakoby bych žádné ochrany ani neměl.
Je to ale moje blbost, protože jsem nízkou bouřku měl přímo nad barákem a koaxy jsem neodpojil. Docela jsem se lekl, díval jsem se na TV, najednou se zablesklo, okamžitá rána jakobych stál vedle děla a doma absolutní tma. :-)
tdlmarek (1566)|28.7.2015 09:19
[QUOTE=bastlir;514891]Nechce se mi věřit tomu, že by to přišlo po telefonním kabelu. [/QUOTE]
Moje zkušenost je opačná - nějaká špička na telefonním kabelu je tady u nás snad nejběžnější (ale i nejméně destruktivní) projev bouřek. Tam opravdu stačí málo, nemusí to vyloženě prásknout do sloupu, a DSL čip to odnese. Že se na kabelu něco děje jde poznat i podle toho, že je telefon během bouřky často "prozvání".

Možná to ale platí jenom pro takové oblasti jako tady, kde je telefonní vedení ještě pořád částečně vedeno po sloupech nad zemí.
bastlir (3245)|28.7.2015 19:30
Ale asi ano, takové bouřkové zvonění jsem zažil kdysi v dobách pulzní volby. Asi naivně jsem si také myslel, že v éře optiky a xDSL je nadzemní drátové vedení již minulostí. Nicméně pokud opravdu nejde o ránu, pak by to ty přepěťovky pro RJxx měly zachytit. Jak píše KamilZ, chce to ale třížilový el. rozvod.
KamilZ (10277)|28.7.2015 19:38
Jen pro zajímavost - rekonstrukce tel. rozvodů proběhla u nás před 3 lety (a také i díky ní mohu jet naplno na 40Mbit). Hlavní rozvody jsou v zemi, ale do baráků to jde z uličních rozvaděčů vždy vzduchem, nechtěli kopat, vzhledem k nízkému počtu přípojek by se to asi nevyplatilo. Takže i dnes je to běžně používaná věc.
bastlir (3245)|28.7.2015 21:33
Opravte mě, pokud se pletu. Předpokládám totiž, že "Vodovodů" je rozvod vody až k vodoměru odběratele, "Elekráren/Rozvodů" jsou dráty až k elektroměru odběratele, a tedy "Telefoňáků" jsou dráty až do sloupku/skříně uživatele. Takže co je za tím, je jeho věc a také blbost, pokud mu do toho práskne hrom. Jeeenže... dráty jsou dráty a odnesou to i okolní uživatelé telefonů, kteří svoji přípojku mají zakopanou.
KamilZ (10277)|28.7.2015 21:43
Cituji:[QUOTE]Koncový bod sítě (zpravidla zásuvka RJ11) je rozhraním mezi přípojným vedením v majetku a údržbě Telefonica O2 a koncovým zařízením (např. ADSL modem) v majetku uživatele pevné linky. Příslušné dokumenty: Technické specifikace rozhraní v koncových bodech sítě - http://www.o2.cz/file_conver/19049/TIMP.TE000003v1.pdf[/QUOTE]
bastlir (3245)|28.7.2015 22:53
Díky, takže opravdu zásady jsou téměř stejné, jako u rozvodu energií. Ještě by mě zajímalo, jaká jsou pravidla výkopu a zda jsou na straně zákazníka závazná.
levapp (2)|7.8.2016 15:16
Nechci zakládat nové forum tak to zkouším zde.

Zakoupil jsem si 2.8. přepěťovou ochranu AEG Protect PDU-FR7. Jelikož neobsahuje český návod na zapojení zapojil jsem ji jako běžnou prodlužovačku. Předpokládal jsem, mimo jiné že pomocí ní mohu odpojit spotřebiče od el. sítě. Mám na ni připojen počítač, televizi, satelitní přístroj. Když po vypnutí všech přístrojů vypnu vypínačem i tuto prodlužovačku zjistil jsem, že na displeji satelitního přístroje (zobrazení kanálů) mě asi každých 30 vteřin probliknou diody. Toto se děje neustále, třeba celou noc. Jak to, když tento vypínač je označen na krabici jako hlavní vypínač. Jedná se o závadu nebo to má nějakou funkci??? Odpoví někdo 73 letému neodborníkovi ???
Na krabici je vše anglicky nebo francouzsky , a na obrázku na krabici je mimo jiných míst na které se vztahuje popiska označeno místo kde je vypínač v poloze vypnuto a to v překladu připsáno " vysokofrekvenční kondenzátor: odstraňuje rušení hluku (asi šumu)." Asi se to vztahuje na něco co je uvnitř.
Přístroje samozřejmě nefungují, ale satelit pravidelně dostává nějaké impulzy.

Moc děkuji za případnou pomoc a radu.
bastlir (3245)|7.8.2016 15:43
To se zřejmě jedná o úroveň filtrace rušení po síti.
To, že i po vypnutí na satu problikávají diody, nejspíš způsobují vybíjející se kondenzátory zdroje.
Nicméně důrazně varuji před každodenním používáním zmíněného vypínače na přepěťovce, protože dnešní technika je stavěná na stálé připojení k síti a vypínání jen do tzv. pohotovostního režimu. Takže vypínáním vypínače elektronice spíš uškodíte, takže ta přepěťovka pak ztrácí smysl. Tento vypínač se používá např. před odjezdem na dovolenou.