Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nejasnosti kolem HDMI

Luky03 (3)|11.12.2008 19:24
Chtel bych se zeptat na nejasnosti kolem HDMI ve spojitosti s prehravanim DVD filmu. Pokud bych koupil prehravac DVD panasonic DVD-S511E-S, ktery ma HDMI vystup budu mit kvalitnejsi obraz na LCD TV nez pres klasicky scart kabel, ktery mam pripojeny nyni u dvd prehravace. Polepsil bych si na kvalite obrazu kdybych investoval penize do noveho prehrace s vystupem HDMI ? Pokud ne k cemu je prehravac s HDMI vystupem. Jedna se o nejaky marketingovy trik. Diky za odpoved.
Pytkin (7947)|12.12.2008 00:46
malo by to byt trosku lepsie .. obide sa DA a AD ..
peca (260)|12.12.2008 10:10
Hdmi je digitální obdoba scartu, oba nesou zvuk i obraz.
Časem se přestanou ploche TV vyrabet se scartama a budou misto nich HDMI - je to takova evoluce, prechod z analogu na digital...
deAngello (308)|12.12.2008 12:46
[QUOTE=Luky03;206419]Pokud bych koupil prehravac DVD s HDMI budu mit kvalitnejsi obraz na LCD TV nez pres klasicky scart kabel[/QUOTE]

no jednoznačně HDMI páč oproti scartu je ten rozdíl celkem dost podstatný a kvalita obrazu už někde jinde ;) (v mezích možnosti formátu DVD)

...pokud DVD nemá HDMI, tak než to mít přes scart, je mnohem lepší řešení propojit plazmu/LCD component YPbPr (YUV) + pokud lze tak i aktivovat u dývka Progressive Scan!

zkušenost k porovnání u mých dvou DVD + plasma 42PX80:
- Philips 5500S (YPbPr + progress.scan 576p) obraz vynikajicí
- Philips 5980/12 HDMI (HD upscale 720p-1080p) obraz maxSUPER!! :D
Pytkin (7947)|12.12.2008 13:02
no ja by som to nevidel tak dramaticky .. na plazme/lcd vidis ako strasne zle je DVD .. a to vidis jak na scarte , tak na HDMI ..

cez scart ti inak ide presne to iste ako cez komponentny vystup .. oni su totiz prepojene . .je to paralelne zapojene .. cinche a scart ..
deAngello (308)|12.12.2008 13:22
Pytkin: ..no já bych to zas neodpískal až tak brutálně (vidis ako strasne zle je DVD)

...eee nesouhlas a prostě jen píšu co vidí moje laické ale trénované oko :D
Luky03 (3)|12.12.2008 18:37
Toto jsem vycetl pri informacich u DVD prehravacu, ktere maji HDMI vystup:

priklad textu jedno dvd prehravace:
Vysokou kvalitu audio a video přenosu bez komprimace a v digitální kvalitě
(nejen přenos, ale i zpracování signálu) zabezpečí unikátní technologie HDMI
(High Definition Multimedia Interface).
I méně kvalitní obraz je přepočítávan na kvalitu obrazu ve vysokém rozlišení 1080p
prostřednictvím konverzní funkce signálu

priklad textu u druheho dvd prehravace:
Například funkce HDMI upscaling, která dokáže inteligentně rozpoznat rozlišení videa,
které chcete sledovat a převzorkuje ho na vysoké rozlišení tak,
aby i sledování obyčejného DVD na kvalitním televizoru zůtalo nezapomenutelným zážitkem

Pokud se obraz prepise do vyssiho rozliseni, mel by byt kvalitnejsi. Asi zalezi na technologii, ktera provede prepocet na vyssi rozliseni. Sliboval bych si od toho ostraneni sumu a ostrejsi obraz. Bohuzel jsem jeste nevidel tak nevim jak se obraz zmeni.
jarda50 (1424)|12.12.2008 19:10
Tak pokud jde o HDMI tak při přenosu digitálního signálu je nzatím nenahraditelné. Ale na kvalitu obrazu má ale také vliv upscalovacího procesoru. Nečekejte, že na něčem levnějším za cca 2 až 10K bude něco super. Nejkvalitnější obrazové procesory ,které používá např. Onkio jsou v ceně od 70K a výše také jejích AV receiver s plnou podporou stojí cca 145K. Ale zpět je to výhoda oproti scartu. Scart není schopen přenést digitální signál a tak D/A převodník ho převádí na analog a TV si to zase převádí zpět na digitál a to jsou ztráty. Nyní zpeaxe. Mám BR DVP 550 a DVD rekorder Sony 910 a výsledek přehrávaného disku DVD je rozdíl viditelný , ale uvidíte jaký je rozdíl mezi byť originálními DVD disky jaký je rozdíl. To, že to odstraní šum není tak úplně pravda. Záleží také na tom jaké rozlišení si na obou HDMI nastavíte a někdy je lepší 720p než se snažit jet přád na 1080p, ale to je dle kvality nahrávky. Bohužel ani super procesor nedikáže udělat ze slabého datověho toku super movie. On kde nic není ani smrt nebere a chybějící informace prostě nenahradíte jen je podle jakéhosi algoritmu procesor dopočítá. Děla jsem testy na skoro 20 let staré nahrávce , kterou jsem uděla v USA na jeich analogové kameře se systemem VHS-C a v obrazovem systemu NTSC. Tu jsem, pak převedl na VHSC PAL. Následně přehrál z VHS do DVD rekorderu vypálil a šoupnul do BR přehrávače. Nastavil upscaling na 1080p a spustil. Obraz je sice o něco ostřejší, ale šum a artefacty v obraze zůstali viditelné. (jen podotýkám, že sony pužívá také dobrý upskalační procesor Faroudija). Tak že hodnocení je jasné u dobrých signálů a dobře zpracovaných DVD je to poznat a dojde k vizuálnímu zlepšení, ale u hoších záznamů s velmi nízkým datovým tokem chybějící informací a viditelnými drop outs není zas tak zlepšení viditelné.
Luky03 (3)|12.12.2008 19:32
jedna se mi pouze o vylepseni obrazu z klasickeho DVD 5 nebo DVD9 ktere jsou bezne k prodeji v trafice pri prehrani na LCD TV. Prodavac mi ukazoval obraz na LCD Tv jenz jsem koupil z blue ray disku a velmi me okouzlil ovsem vim, ze takovy obraz nedosahnu, ale pomoci ruznych vylepseni (tim mam na mysli dokoupeni DVD prehrave s HDMI vystupen kdy budu poustet do LCD rekneme prepocitany obraz ) bych mel dosahnout lepsiho prozitku z obrazu . Blue ray prehravace a disky jsou pomerne drahe a hlavne disky malo dostupne v takove siri jako dnesni DVD na novinovych stancich a tak se snazim hledat vylepsujici alternativy
jarda50 (1424)|12.12.2008 19:43
Luky tak to jo vylepšení tam je viditelné, záleží také na tom aby TV byla HD.
jarino1978 (8045)|12.12.2008 20:22
[QUOTE=jarda50;206594]Luky tak to jo vylepšení tam je viditelné, záleží také na tom aby TV byla HD.[/QUOTE]

pravda, pravda. kvalitný upscaler + kvalitná TV. potom aj z toho DVD vyleze niečo, čo sa začína pocitovo podobať na HD, ale hlavne sa pozitívne zmení čistota a farby.
jarda50 (1424)|12.12.2008 23:48
jo přesně tak. Nejlépe jsem to viděl na originále vetřelec vs predátor perfektní
Pytkin (7947)|12.12.2008 23:59
Dnes som sa dival chvilku na Wanted v 1080p .. a musim povedat ze kurva dobre obrazky .. DVD sa zacina vytracat ..
jarda50 (1424)|13.12.2008 00:14
zítra si jdu pro černého jestřába a pokusím se sehnat něco s bd live
Radoo (1302)|14.12.2008 21:38
[QUOTE=Luky03;206419]Chtel bych se zeptat na nejasnosti kolem HDMI ve spojitosti s prehravanim DVD filmu. Pokud bych koupil prehravac DVD panasonic DVD-S511E-S, ktery ma HDMI vystup budu mit kvalitnejsi obraz na LCD TV nez pres klasicky scart kabel, ktery mam pripojeny nyni u dvd prehravace. Polepsil bych si na kvalite obrazu kdybych investoval penize do noveho prehrace s vystupem HDMI ? Pokud ne k cemu je prehravac s HDMI vystupem. Jedna se o nejaky marketingovy trik. Diky za odpoved.[/QUOTE]

1. DVD není vůbec špatný zdroj signálu, jak se tady někdo snaží namluvit, pokud to není film z roku 1-2
2. Připojení SCARTEM je naprostá sebevražda a rozdíl oproti HDMI který uvidí malý dítě.
Jen tak na vysvětlenou DVD disk je digitální, na scart se to musí převést na analog, ze scartu zase na digitál v TV.
Ten Scart tam vlastně dávají jen proto, aby lidi ty svoje starý stroje měli aspoň jak připojit -jiný význam to nemá.
Pytkin (7947)|14.12.2008 21:47
Rado : Chces povedat ze moc nevidis rozdiel medzi DVDvideom a 1080p ?
martin01_cz (218)|15.12.2008 00:25
Rozdíl v tom samozřejmě je. Ale je pravda, že DVD je kvalitní signál... (co se týká množství dat)

Rozlišení je druhá věc, ale ani to není takový problém pokud TV/DVD přehrávač umí slušně upscalovat...

Nedávno jsem koukal na Bourneovo ultimátum na DVD a byla to paráda. :)
Pytkin (7947)|15.12.2008 01:06
martin : kvalita je velmi relativny pojdem .. tebe sa zda ze DVD je kvalitne (co sa tyka mnozstva dat) .. zoberme ze 1 hodina DVD ma ~ 2-4 GB .. 1 hodina nekomprimovaneho videa ma ~ 1 TB .. Ma podla teba DVD dostatocny datovy tok ?

Ale ja som samozrejme nepisal o datovych tokoch ale o rozliseniach .. na HD telke je proste SD signal na hovno v porovnani s HD signalom .. Skus si schvalne pozret Bourneovo ultimatum v HD a potom to bude parada .. Zrovna v piatok som len skusmo pustil Dark Knight v 1080p .. Hned uvodny zoom na mrakodrapy je absolutne pekelny .. Vcera som si namontoval doma novu telku HD ready .. to iste som si pustil na tej telke (720p) a dokonca aj moj 2.5 rocny syn kukal na to jak na zazrak .. Ked mu ale pustam DVDcka , tak to neni ziadna slava ..
Radoo (1302)|16.12.2008 20:52
[QUOTE=Pytkin;206928]Rado : Chces povedat ze moc nevidis rozdiel medzi DVDvideom a 1080p ?[/QUOTE]

To si piš že vidím :D, pokud je to natočený současnou technikou, nad 1080p není.
Nepoznáš ale 720p a 1080p na to vem jed.
DVD může být ale taky pěkně kvalitní a z takovýho 2,5m na 40" nepoznáš, jestli běží BR, nabo DVD takový zraky nemáš ;) Z metru to vidět je.
Pak jsou DVD s kvalitou asi jako film se Švejkem no a tam se o kvalitě obrazu mluvit nedá, ale tady jde zase o obsah ! :)
Radoo (1302)|16.12.2008 20:55
[QUOTE=Pytkin;206946]martin : kvalita je velmi relativny pojdem .. tebe sa zda ze DVD je kvalitne (co sa tyka mnozstva dat) .. zoberme ze 1 hodina DVD ma ~ 2-4 GB .. 1 hodina nekomprimovaneho videa ma ~ 1 TB .. Ma podla teba DVD dostatocny datovy tok ?

Ale ja som samozrejme nepisal o datovych tokoch ale o rozliseniach .. na HD telke je proste SD signal na hovno v porovnani s HD signalom .. Skus si schvalne pozret Bourneovo ultimatum v HD a potom to bude parada .. Zrovna v piatok som len skusmo pustil Dark Knight v 1080p .. Hned uvodny zoom na mrakodrapy je absolutne pekelny .. Vcera som si namontoval doma novu telku HD ready .. to iste som si pustil na tej telke (720p) a dokonca aj moj 2.5 rocny syn kukal na to jak na zazrak .. Ked mu ale pustam DVDcka , tak to neni ziadna slava ..[/QUOTE]

A z čeho ty DVD pouštíš a jak to máš s TV připojený ?
jarino1978 (8045)|16.12.2008 21:34
[QUOTE=Pytkin;206946]martin : kvalita je velmi relativny pojdem .. tebe sa zda ze DVD je kvalitne (co sa tyka mnozstva dat) .. zoberme ze 1 hodina DVD ma ~ 2-4 GB .. 1 hodina nekomprimovaneho videa ma ~ 1 TB .. Ma podla teba DVD dostatocny datovy tok ?

Ale ja som samozrejme nepisal o datovych tokoch ale o rozliseniach .. na HD telke je proste SD signal na hovno v porovnani s HD signalom .. Skus si schvalne pozret Bourneovo ultimatum v HD a potom to bude parada .. Zrovna v piatok som len skusmo pustil Dark Knight v 1080p .. Hned uvodny zoom na mrakodrapy je absolutne pekelny .. Vcera som si namontoval doma novu telku HD ready .. to iste som si pustil na tej telke (720p) a dokonca aj moj 2.5 rocny syn kukal na to jak na zazrak .. Ked mu ale pustam DVDcka , tak to neni ziadna slava ..[/QUOTE]

No Pytkin, welcome to the hd world:-!!!
Triológia Bourne je moja srcdcovka, v HD je to paráda, oproti DVD verzií samozrejme bez debaty. Kukni ešte Black Hawk down, čo obrazu sa týka...Dokonalosť... Aj taký Willis v Slzy slnka, dokonalý obraz.

[QUOTE=Radoo;207267]Nepoznáš ale 720p a 1080p na to vem jed.
DVD může být ale taky pěkně kvalitní a z takovýho 2,5m na 40" nepoznáš, jestli běží BR, nabo DVD takový zraky nemáš )[/QUOTE]

- Radoo, rozdiel medzi 720p a 1080p poznáš aj na Tvojej telke. Záleží, aký máš player a aký zdroj. Zdroj je BD alebo MKV ? A čo player ? Ale jasné, že rozdiel je ďaleko menší, ako rozdiel medzi SD a HD.
- áno, aj DVD môže byť kvalitné, dokonca pocitovo hraničiace s HD. Ale aj takéto špičkové DVD sa nedokáže jednoducho vyrovnať HD. Jednoducho tie informácie v SD obraze chýbajú a žiaden upscaler z toho nedokáže vyčarovať HD. Čo sa týka podaniu farieb, tak zčasti, ale čo sa týka ostrosti, hĺbky a detailov v obraze, určite nie.
-
Pytkin (7947)|17.12.2008 01:49
[QUOTE=Radoo;207267]To si piš že vidím :D, pokud je to natočený současnou technikou, nad 1080p není.
Nepoznáš ale 720p a 1080p na to vem jed.
DVD může být ale taky pěkně kvalitní a z takovýho 2,5m na 40" nepoznáš, jestli běží BR, nabo DVD takový zraky nemáš ;) Z metru to vidět je.
Pak jsou DVD s kvalitou asi jako film se Švejkem no a tam se o kvalitě obrazu mluvit nedá, ale tady jde zase o obsah ! :)[/QUOTE]

Takze na 1080 musis ist pri 40" este blizsie ako 2.5 metra ? to sa mi nezda .. mam v praci 42" LCD , kere je sice dost na hovno .. ale SD a HD rozoznas aj zo 4och metrov .. i ked to sme testovali telku zo skylinku .. skusim dakedy popcorn zapojit a porovnat 1080p a DVD ..
Pytkin (7947)|17.12.2008 01:51
[QUOTE=Radoo;207269]A z čeho ty DVD pouštíš a jak to máš s TV připojený ?[/QUOTE]

DVD momentalne uz z popcorna (cez HDMI) .. co je vyrazne lepsie ako priamo z DVD playera .. Ale aj tak je to dost rozdiel .. samozrejme zo 4och metrov , kde mame sedacku , tak to nerozoznas .. ale ked sedis 1 meter a menej (co 2.5 rocny syn robi uplne s oblubou) , tak tam to vidis dost zasadne ..
Radoo (1302)|17.12.2008 12:51
Pouštím to z Geforce N9400GT via HDMI a je fakt že jsem v tom až tolik neležel, ale ty 720p a 1080p byli wmv, AVC H.264 i x.263 MKV i třeba MPEG2 HD, DIVX HD, MOV od QT a tak, byl jsem s 720 i 1080 celkem bez rozdílu spokojen.
Úplně nejlepší záběry jsou samozřejmě HD reklamy (i třeba z NOVY) a demo smyčky, ale nejpřirozenější jsou syrový ukázky z drahejch HD kamer. Myslím že to byla ukázka z nějaký JVC kamery v mpeg2 v HD rozlišení - super. Datový tok ale hrozivej, úplná továrna na data :)
valyhonda (111)|17.12.2008 12:55
Poradil by mi prosim nekdo,jaky koupit HDMI kabel,k propojeni dvd prehravace PHILIPS 5990
s LCD TV SAMSUNG LE40A786..Staci mi metrovy nebo dvoumetrovy...Dekuji za rady.....
Pytkin (7947)|17.12.2008 13:44
Radoo : zrovna tu naberame dake natocene veci do reklamy .. dial link HDSDI = 3Gbps .. ten MPEG2 o ktorom hovoris je proti zabava ..
Radoo (1302)|18.12.2008 18:44
[QUOTE=Pytkin;207413]Radoo : zrovna tu naberame dake natocene veci do reklamy .. dial link HDSDI = 3Gbps .. ten MPEG2 o ktorom hovoris je proti zabava ..[/QUOTE]

To věřím,
kam to ukládáte ? Nějaký ty peta bajtový disky jo ? :)
Pytkin (7947)|18.12.2008 23:43
Rado : uh .. dual link samozrejme .. nie dial link .. :)

nakoniec to ani dako nechcelo ist , tak sme to nabrali len jednym kanalom .. Neni to zase az taka tragedia .. jedna 45min kazeta zozrala tak 40% diskove pola , ktore ma kapacitu 1.5TB (12x150GB) ..