Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Synology NAS hlavní uložiště všech medií - streamovat do MMC nebo do TV přes DLNA

mertas (38)|16.4.2012 14:07
Ahoj,

mám 2 dotazy:

1, funguje na více formátů lépe DLNA Media Server na NAS serveru/PC (nativní, serviio) nebo je mnohem jednodušší si koupit Multimediální centrum, které si hravě poradí s mnohem větším počtem formátů a stojí 2-3.000 Kč?

2, Chci vytvořit centrální uložiště pro multimedia/archiv. Soucasne mohu nastat tyto zateze na NAS:
- zaznam 2 HD FILMU ze sat do NAS
- prehravani HD filmu z NAS do sat
- prohlizeni fotek z Nas do tv pres DLNA nebo pres MMC ( ani zde nema smysl 1Gb Lan ?)
- streamovani muziky do ipadu
- uprava fotek tj prenos tam a zpet do Pc a jejich preukladani

tohle je maximalni momentalni zatez v realnem case.

vyznate se nekdo v synology nabidce 2šachtovych NASu od SYNOLOGY - co z techto bude stacit?
http://www.synology.com/products/compare_spec.php?lang=csy&product_id_list=98%2C90%2C88%2C89#compare_show_top
Telefonoval jsem s technikem od Kobe a ten silně pochybuje, že to i DS212+ zvládne a raději doporučoval DS712+, která je připojena pomocí 2x 1GLAN....
vomic (671)|16.4.2012 14:51
1. Rozhodně bych upřednostnil multimediální centrum (já osobně bych uvažoval pouze o něčem s XBMC ale i Xtreamer v nejhorším se dá) před tím řešit to přes DLNA ať už máš asi jakoukoliv TV. Pokud ti stačí 720p výstup tak bych šel do AppleTV 2gen jailbreaknutý a doplněný o XBMC. Pokud vyžaduješ 1080p pak do pasisvně postavenýho HTTP kompu s nainstalovaným XBMC live (tam ale budeš cenově o něco výš). Jestli máš iPhone, iPad tak dokonce můžeš pomocí něj velmi komformtně XBMC ovládat.
Pokud máš 3K limit a chceš 1080p výstup tak v nejhorším vem X-treamera ... ale já bych si spíš připlatil.

NAS:
Jak jsem ti psal do PM, mám starší DS509+ a zvládá po 1 síťovce přehrávání 3x HD filmu najednou a ukládání z FTP. Frekvenci CPU má nižší než dnes dodávané DS212+ ale má 2x vyšší RAM. Já spíš vidím případný problém v rychlosti HDD než v síťovce, ale je možné že se pletu.
Nicméně klidně ti dneska testnu kolik jaký to ukáže v DMS 4.0 Synology vytížení CPU, RAM a sítě při současném načítání 3x HD filmů najednou + ukládání po síti.
mertas (38)|16.4.2012 15:01
napiš, budu rád.. a napiš při jakým CPU a RAM
KamilZ (10277)|16.4.2012 15:22
[QUOTE=mertas;406277][COLOR=#000000]- 1. zaznam 2 HD FILMU ze sat do NAS
[/COLOR]- 2. prehravani HD filmu z NAS do sat
- 3. prohlizeni fotek z Nas do tv pres DLNA nebo pres MMC ( ani zde nema smysl 1Gb Lan ?)
- 4. streamovani muziky do ipadu
- 5. uprava fotek tj prenos tam a zpet do Pc a jejich preukladani[/QUOTE]

Ad 1) Když bys byl velmi optimistický a počítal s velkou rezervou při záznamu z HD DVB-S tok 10MBit/s (reálně budeš méně než na 1/2), tak je to 20 MBit/s
Ad 2) Pokud je to přehrávání z Ad 1), tak 10 MBit/s, ale počítejme (opět velmi optimicticky) 40 MBit/s pro něco kvalitnějšího
Ad 3+4) tohle je nic
Ad 5) tohle může vytížit při masivnějších operacích, protože to nebude sekvenční přístup

Když to sečteš, tak Ti teoreticky na to bohatě bude stačit 100Mbit LAN (ale samozřejmě bych koupil 1Gbit, těch 100MBit je pro srovnání). Mimo Ad 5) nebudeš mít problém ani s DS212 (bez +). Největší problém vidím s fotkama, to To tam může udělat neplechu - pokud tam začneš provádět nějaké hromadné konverze 1000 fotek v RAW apod., tak to docela vytíží HDD náhodným čtením/zápisem. Pokud budeš opravovat jednu fotku, tak to nepoznáš. Troufám tvrdit, že DS212 bude stačit, verze "+" s velkou rezervou. Ten technik musí být podle mě s prominutím vymaštěný, jestli Ti doporučoval připojení 2x1Gbit LAN, podstatně dřív se zastavíš na discích, než na LAN.

Dál nepíšeš, jestli budeš mít RAID 0 nebo 1. Pokud RAID 0, tak to opravdu není žádný problém (může číst i zapisovat na 2 HDD paralelně), pokud RAID 1, tak bude čtení rychlé jako při RAID 0 a zápis bude limitován rychlostí jako u jednoho disku (všechna data se musí zapsat na všechny disky, nepíše se 1/2 na jeden disk a druhá 1/2 na druhý disk).

Pokud máš $$, tak si kup něco s RAID 5 a 3+ HDD, ale ne kvůli rychlosti, ale kvůli kapacitě a ochraně. RAID 0 bych na primární úložiště nedoporučoval.
vomic (671)|16.4.2012 16:11
takže změřeno ... hodnoty opsány přímo z sledování zdrojů v menu Synology DS509+

Přístup po webbrowseru do DMS 4.0 menu ...celkem procák 8-9%, RAM 12-15%, NET UP 46 KB
+
1. puštěný film (1080p 11,83Gb) v XBMC na AppleTV ...celkem procák 8-11%, RAM 12-15%, NET UP 2-3 MB
+
2. puštěný film (1080p 19,72Gb) v XBMX na Win7 ... celkem procák 8-12%, RAM 15-16%, NET UP 4-6 MB
+
3. puštěný film (1080p 16,25Gb) v XBMX_live ... celkem procák 8-12%, RAM 15-16%, NET UP 5-8 MB
+
Stahování z FTP rychlostí 1,5 Mb ... celkem procák 8-12%, RAM 15-16%, NET UP 5-8 MB

vše jede z toho je patrné. že:
- procák přehrávání skoro vůbec nevlivňuje
- RAM tpřehrávání skoro vůbec neovlivňuje
- síťovka to stíhá uplně v pohodě --- podle mě to info kecá, řekl bych že datový tok musí být u tří 1080p filmů vyšší než celkem 4,5-8MB ale i kdyby ty čísla kecala tak to jede všude zcela plynule :)

takže v pohodě to musí utáhnout i DS212 ... ale jak jsem ti psal dopoledne v PM raději kup 4-5 šachtový Synology ... než něco s dvěma síťovkama ... třeba DS411 je za dobrou cenu.
konevki (84)|16.4.2012 20:06
Patrne si jsi zamenil mB za mb protože datovy tok uvadený na NASu je v mB a datovy tok u videa je v mb cili tebou uvadený datovy tok v prumeru 4 mB rovna se 32 mb coz by mohlo eventualne i byt.

Jeste bych dodal ze pri kopirovani na me 1G domaci siti, rychlosti cca 55 - 60 MB je na mem NAS servru QNAP 419P+ vytizeni procesu cca 80 % a i pri tom mohu prehravat HD film pres multi. centrum TViX 6500A bez problemu.
mertas (38)|17.4.2012 08:20
ad vomic, tvůj stroj Synology DS509+ má: CPU 1.06GHz a 1024MB RAM , tvé měření říká, že RAM je využita 75% a CPU 50%
ad konevki, tvůj stroj QNAP 419P+ má: CPU 1,6GHz a 512MB RAM

já mám teď pro sekundární firemní zálohování Synology DS110j: CPU 800MHz a 128RAM - rozkoukávám se na něm a jakmile mi příjde satelit, tak zkusím kolik paralelních operací snese, co tipujete ;-)

Z toho co píšete mi vyplývá:
RAM min 512MB, CPU nad 1.00GHz bude ok, zvážit možnost rozšíření nebo dvojitého zálohování
tzn. Synology DS411 nebo DS212+ (DS412+ jsou už asi vyhozený prachy...)
Souhlasíte nebo jiný máte jiný závěr?

A ještě k rychlosti disků. Zvažuji 3TB disky
WD30EZRX Třída Desktop
http://www.alza.cz/western-digital-caviar-green-3000gb-64mb-cache-s-advanced-format-d225867.htm
versus
WD30EURS Třída Surveillance
http://www.alza.cz/western-digital-caviar-av-green-power-3000gb-64mb-cache-d249188.htm

má cenu to řešit, nebo je to pro zamýšlené použití jedno?
díky
vomic (671)|17.4.2012 08:41
[QUOTE=mertas;406387]ad vomic, tvůj stroj Synology DS509+ má: CPU 1.06GHz a 1024MB RAM , tvé měření říká, že RAM je využita 75% a CPU 50%
díky[/QUOTE]
??? jak jsi k tomu přišel mé měření mě říká cca 3x nižší čísla než uvádíš.
Ty čísla co jsem uvedl jsou při přehrávání buď jednoho nebo dvou nebo tří filmů ale současně tedy jsou již součtem, Z čehož je patrné, že pouhé čtení z synology byť 3 různých souborů najendou nemá žádný vliv na vytížení ani CPU ani RAM ale pouze na sítovou kartu.

co se týká disků: Už jsem to psal do PM abys rozhodně neuvažoval o Green disku tedy ani jeden z těch co jsi napsal nebrat. Já tuhle chybu Green disky od Westernu udělal v práci a dal je do synology a již jsem měnil 3 disky a krom toho mě synology min. 1x týdně hlásí chybu raidu u jednoho disku. Postupně jak odcházejí je nahrazuju klasickýma diskama (ne green).
Greeny totiž mají proměnnou rychlost což se vůbec nehodí do raidu. Já mám aspoň to štěstí že v práci používám raid 6 takže si můžu dovolit riskovat a disky postupně měnit tak jak odcházejí ale u nižší verze raidu bych už green disk nikdy nedal.

Není třeba kupovat serverové disky, stačí desktop negreen disky (Seagate Barracuda, Hitachi Deskstar, Seagate SV35, Western Digital Caviar Black, Western Digital Caviar Green). Jen si vždy zkontroluj kompatibilitu na stránce Synology.
Oni samozřejmě jsou kompatibilní i ty Greeny a pojede ti to na nich, jen riziko, že ten disk odejde když je zapojen v RAIDU je vyšší než u klasického disku.
mertas (38)|17.4.2012 08:43
aha to byly součty, díky za upřesnění
petrprv (281)|17.4.2012 14:45
No ja bych jen doplnil.
Mam DS212 (stred bez plus) a CPU se datama neumi zatizit. CPU vytizim jen pri pouziti USB disku na NASu nebo nejakou "praci". Tahani dat ho neumi zatizit. Kopirovani rychlosti 40MB/s z Windows se zatezi CPU skoro nepohne.
Ale na druhou stranu ten satelit nebude mit urcite GB ethernet, tak nemas co resit :-) Ty hracky maji vetsinou jen 100Mb ethernet, takze stejne nevyuziji to co umi ten NAS.
Pokud ti staci kapacita 2 disku a pokud nechces utracet, tak klidne kup i ten nejpomalejsi DS212j. Na to ti to musi stacit bohate.
Co jsem zkoumal, tak ten CPU je potreba na "praci", pokud budes chtit, aby ten NAS pracoval a ne jen presouval data.
Treba kdyz do weboveho prohlizece fotek dam fotky, tak on si vytvari nahledy a tak podobne a to ho vytizi na 100% CPU a zvladne jen asi 30 fotek JPEG 12Mpix/kolem 8MB na fotku za hodinu. Proste vypocty jsou pro neho prace, kterou nezvlada. A pak po pripojeni USB disku a kdyz chces zkopirovat data na NAS, tak ho to take vytizi vice.
Ale data po ethernetu pro neho jsou prirozena cinnost a nevi, ze se neco deje.
konevki (84)|17.4.2012 16:46
[QUOTE=petrprv;406422]No ja bych jen doplnil.
Mam DS212 (stred bez plus) a CPU se datama neumi zatizit. CPU vytizim jen pri pouziti USB disku na NASu nebo nejakou "praci". Tahani dat ho neumi zatizit. Kopirovani rychlosti 40MB/s z Windows se zatezi CPU skoro nepohne.
Ale na druhou stranu ten satelit nebude mit urcite GB ethernet, tak nemas co resit :-) Ty hracky maji vetsinou jen 100Mb ethernet, takze stejne nevyuziji to co umi ten NAS.
Pokud ti staci kapacita 2 disku a pokud nechces utracet, tak klidne kup i ten nejpomalejsi DS212j. Na to ti to musi stacit bohate.
Co jsem zkoumal, tak ten CPU je potreba na "praci", pokud budes chtit, aby ten NAS pracoval a ne jen presouval data.
Treba kdyz do weboveho prohlizece fotek dam fotky, tak on si vytvari nahledy a tak podobne a to ho vytizi na 100% CPU a zvladne jen asi 30 fotek JPEG 12Mpix/kolem 8MB na fotku za hodinu. Proste vypocty jsou pro neho prace, kterou nezvlada. A pak po pripojeni USB disku a kdyz chces zkopirovat data na NAS, tak ho to take vytizi vice.
Ale data po ethernetu pro neho jsou prirozena cinnost a nevi, ze se neco deje.[/QUOTE]

Dovolim si odporovat samotne kopirovani je vubec to nejnarocnejsi co muzes na NAS servru delat, pokud kopiruji rychlosti cca 55 mB/s procesor jede cca na 80 -85 % (smer PC, NTB --> NAS) coz na tvem NASu ktery ma slabší procesor, se projevi tak ze nedosahnes takove rychlosti kopirovani zduvodu ze procesor nestiha, a nebe jede na 100 %. Pokud kopiruji smerem z NASu --> PC, NTB atd. procesor jede cca na 40 - 50 % pri te same rychlosti cili cca 55 mB/s.
KamilZ (10277)|17.4.2012 18:03
[QUOTE=konevki;406449]Dovolim si odporovat samotne kopirovani je vubec to nejnarocnejsi co muzes na NAS servru delat[/QUOTE]
Nezapomeň že:
- hodně záleží na RAID (0 nebo 1 to nemůže vytížit (pokud není zprominutím zprasený firmware), ale RAID 5 docela ano)
- záleží na spoustě dalších nastavení - indexace, komprese, použitý filesystém, metrika kopírovaných souborů, nastavení sítě (firewall pro omezení přístupu na NAS), kontrola QoS, disk quota, apod.)
- hlavně QNAP není Synology :-)

Prosté kopírování při standardním nastavení to opravdu zatížit významně nemůže a pokud ano, tak je něco špatně.
interfernet422 (1575)|17.4.2012 19:52
[QUOTE=mertas;406277]
- zaznam 2 HD FILMU ze sat do NAS
- prehravani HD filmu z NAS do sat
- prohlizeni fotek z Nas do tv pres DLNA nebo pres MMC ( ani zde nema smysl 1Gb Lan ?)
- streamovani muziky do ipadu
- uprava fotek tj prenos tam a zpet do Pc a jejich preukladani
Telefonoval jsem s technikem od Kobe a ten silně pochybuje, že to i DS212+ zvládne a raději doporučoval DS712+, která je připojena pomocí 2x 1GLAN.... [/QUOTE]

Tak postupně:
- jaký máš satelit? Bude jeho síťovka stíhat posílat data ze dvou HD streamů? Přemýšlím kdy jsem měl potřebu nahrávat najednou dva streamy ....... nikdy.
- fotky jdou v pohodě, přípravu náhledů zvládá ve volném čase.
- stream no problem, mizivý datový tok.
- úzkým místem datového přenosu může být router s gigabitem, který je pouze teoretický.

Jasně, je to prodejce a jeho doporučený model je 2× dražší než DS211j.

Mám DS211j a na domácí použití bohatě stačí. Nechtělo se mi vydávat zbytečné peníze za model bez j a dobře jsem udělal. Pokud bys chtěl NAS s RAID-5, tak tady je už lepší si poskládat server na nějakém jednodeskovém PC s atomem a pořádným řadičem a linuxem. Vyjde to levněji, než dedikovaný NAS. V jednom vlákně jsme už tady diskutovali problémy, když se někomu rozsypal RAID5 a snad jej ani nedali dohromady. S dvoudiskovým NASem má smysl jen RAID 1.

Koukni pro inspiraci třeba zde.
ai (2993)|17.4.2012 20:11
Ja mam DS211j s dvema green disky od western digital a zadny problem, mam to ale nastaveno JOBD, pripada mi to zbytecne mit v nejakem RAID, kdyz to je zalohovano jeste jinde na jinym miste. Je lepe mit jeste jeden NAS nebo dalsi externi disk kde se data z toho prvniho kopiruji , pokud mozno v noci automaticky jako sync. Ja si to myslim. Je tu nekde zadrhel? Pokud je vic nez jedno uloziste, tak ten RAID se stava takovou jakousi brzdou, je to tak?
interfernet422 (1575)|17.4.2012 20:33
Pokud máš zálohu i jinde tak je mirror skutečně zbytečný a začínám nad druhým NASem taky uvažovat. Ono dokonce mnohokrát ani není nutno zálohovat všechno, protože blbosti co člověk natahá z netu se dají v případě ztráty buď stáhnout znovu, nebo je člověk mnohokrát drží jen z lenosti či nostalgie a když o ně přijde, tak mu pak ani nechybí. Jako druhý záložní NAS bych asi viděl levný D-Link DNS-320. No nekupte to za ty peníze :)
KamilZ (10277)|17.4.2012 20:39
Mám stejnou konfiguraci (DS211j a dva AV disky, chtěl jsem, aby to bylo co nejméně hlučné a nejméně to topilo) a žádný problém. A ani nevím, proč by nějaký měl nastat. Problémy byly u nějaké řady tuším blue, která si nerozuměna s Linuxem a byl nutný patch firmware disků, protože každých pár sec. odstatoval hlavičky, až je uklepal. To byl ale "známý" bug, s AV/green disky jsem nikdy žádný problém neměl, a že už jsem jich namontoval i do NASů, MMC apod. Tipoval bych spíš, že vomic narazil na vadnou sérii disků.

Jen poznámka - např. RAID 0 je při použití rozumného řadiče rychlejší ve čtení i zápisu, protože se zátěž rozkládá mezi více disků. RAID 1 je rychlejší ve čtení, zápis je stejný. Takže RAID není jen o bezpečnosti (1 nebo 5,6, ...) ale i o rychlosti. Jestli máš někde jinde spolehlivou zálohu, tak je RAID z hlediska zabezpečení opravdu zbytečný.
petrprv (281)|18.4.2012 10:59
Ja toho DS212 zatim provozuji s jednim diskem a az bude chybet misto, tak bych doplnil, ale jen na rozsireni. Proto me to mozna nevytezuje CPU pri kopirovani po siti. Jak jsem rikal, jen pri kopirovani z a do USB to vytezuje CPU naplno.
A take razim teorii nez delat raid, tak je lepsi pro me externi disk na USB a jednou za cas si dulezite veci zazalohovat.
Koneckoncu, na NASu mam zas jen zalohu pocitace a najednou pocitac a NAS snad neodejdou. Plus nejake ty "multimedia" a ty se nemusi ani moc zalohovat kdyz se daji stahnout z internetu....
mertas (38)|18.4.2012 11:11
a co se na to podívat z pohledu času.
za 5 let budou disky na výměnu a zastaralost synology?
má smysl uvažovat o rozšířitelnosti nebo zkrátka vypočítat svoji potřebnou kapacitu na 5 let a po té době vše vyhodit a koupit nový stroj a neopotřebované disky...?
interfernet422 (1575)|18.4.2012 11:28
Na to bych se vyprd. Kdysi jsem kupoval PC s tím, že dokoupím matematický koprocesor (doba 386), pak rychlejší procesor (P90) pak to a ono a stejně to nakonec skončilo kompletní obměnou železa. Za pět let budou nejen diskové kapacity úplně jinde než dnes, takže tím bych se vůbec nezatěžoval. Dostat dnes za rozumné minimum peněz maximum muziky.
ai (2993)|18.4.2012 22:23
[QUOTE=interfernet422;406485] Jako druhý záložní NAS bych asi viděl levný D-Link DNS-320. No nekupte to za ty peníze :)[/QUOTE]
Pokud to zapojim do site ten DNS 320, najde to Synology DS211j a bude ten sync automaticky fungovat ? Tedy Synology je hlavni uloziste a streamer a ten DNS 320 tam jen sedi a vytvari se na nem neustale mirror toho Synology ? Nebo ten mirror je jen Synology -> Synology ?
interfernet422 (1575)|18.4.2012 23:09
Zatím jen teoretizuji, nemám jej. Synology umí zálohovat na místní disk, externí disk, pomocí rsync, je to linux, takže nějaké řešení se najde.
vomic (671)|19.4.2012 12:19
z pohledu času bych rozhodně nekupoval jen 2diskové synology. Přijde mi to hrozně omezující. Koupil bych 4 diskovou verzi minimálně. U dvoudiskové verze pro rozšíření úložného prostoru musíš vyměnit oba disky (pokud používáš mirror raid) ... u 4diskové verze můžeš klidně dát jeden nebo dva z disků mimo raid (podle zvoleného raidu) a upgradovat jen ty v raidu nebo mimo raid podle potřeby (důležitá data si dát do raidu v mirror nebo raidu 5 (2 nebo 3 disky) a další 1-2 disky nechat bez raidu).
Mám synology skoro 5 let a nevidím důvod proč ho vyměnňovat a osobně si myslím, že za dalších 5 let bude pořád na to na co ho mám (úložiště) stačit a upgradovat mám v plánu jen disky nebo spíš dokoupit rozšiřující 5ti šachtu na další disky.
mertas (38)|19.4.2012 13:10
tak konečně mi dorazil VU+ Ultimo VTI 4.1 a společně s mojí malou NAS Synology DS110j (800Hz CPU, 128 RAM) zkoušíme zátěžové testy - 2 HD záznamy nahrávat a 1 záznam streamovat zpět.
Při záznamu na NAS obraz "poskakuje". A vůbec nejde streamovat. A streamovat nejde ani, když už se nenahrává... Soubory mohu mazat - na NAS vidím, ale nespustím.
Blbě jsme namountovali nebo ošálili Media přehrávač...
NAS byl v době nahrávání na polovičním využití RAM i CPU

nějaký tip?
Pytkin (7947)|19.4.2012 13:53
[QUOTE=vomic;406623]z pohledu času bych rozhodně nekupoval jen 2diskové synology. Přijde mi to hrozně omezující. Koupil bych 4 diskovou verzi minimálně. U dvoudiskové verze pro rozšíření úložného prostoru musíš vyměnit oba disky (pokud používáš mirror raid) ... u 4diskové verze můžeš klidně dát jeden nebo dva z disků mimo raid (podle zvoleného raidu) a upgradovat jen ty v raidu nebo mimo raid podle potřeby (důležitá data si dát do raidu v mirror nebo raidu 5 (2 nebo 3 disky) a další 1-2 disky nechat bez raidu).
Mám synology skoro 5 let a nevidím důvod proč ho vyměnňovat a osobně si myslím, že za dalších 5 let bude pořád na to na co ho mám (úložiště) stačit a upgradovat mám v plánu jen disky nebo spíš dokoupit rozšiřující 5ti šachtu na další disky.[/QUOTE]

mne aj 4 disky pripadaju strasne obmedzujuce . .idealne je nieco multidiskove , raid5 a len pridavas potom disky ..
mertas (38)|19.4.2012 15:11
doplním, že z fotky z NASU v satelitu prohlížet lze ale streamovat filmy nikoliv.
Při nějaké operaci - chybně namountován Nas do satelitu jsme skončili zelenou smrtí - zkoušeli jsme restart, ale filmy nelze zpět z NASU streamovat. Je to na přeinstalaci image satelitu?
KamilZ (10277)|19.4.2012 16:43
[QUOTE=Pytkin;406640]mne aj 4 disky pripadaju strasne obmedzujuce [/QUOTE]
To ano, ale na doma to bohatě stačí. Stejně disky budeš postupně točit a měnit za větší.
KamilZ (10277)|19.4.2012 16:47
[QUOTE=mertas;406648]ale streamovat filmy nikoliv.Při nějaké operaci - chybně namountován Nas do satelitu jsme skončili zelenou smrtí -[/QUOTE]
Tak chceš streamovat nebo mít přístup přes CIFS/NFS? Na streamování žádný moutování dělat nemusíš. Jinak neznám VU+ Ultimo, ale na VU+ DUO s image VTI 4.1 mám bez jakýkoliv problémů připojený mountpoint z NAS DS212J.
mertas (38)|19.4.2012 16:49
napiš jak to mám udělat aby to fungovalo, neznám tyhle zkratky
dotazy:
ukládání na nas mám nastaveno a vše to ukládá do jediné složky /movies - nelze ukládat do více složek, aby v tom byl přehled (filmy / večerníčky / atd....) - tohle mi funguje a do jedné složky
a prohlížení - prohlížím v Přehrávači Medií - co je třeba udělat jinak?
mertas (38)|19.4.2012 17:48
pokud nahravan do umisteni na nasu a chci z nej v prehravaci medii prehravat, tak by v tom preci nemela byt zaludnost ne? soubory vidim, jen nehrajou ani mov videa, jen fotky.
preinstalovat celou image?
KamilZ (10277)|19.4.2012 19:44
Poraď, poraď.... Chceš se vrtat v Audi A8 a neznáš rozdíl mezi benzíňákem a nafťákem. Navís ani nepíšeš, jaký máš image, pluginy apod. To se prostě nedá :-(

K dotazům (odpovědi jsou k VU+ DUO a VTI image + pluginy (EMC apod.):
- nemyslím si, že by VU+ formát Apple QuickTime (mov) přehrálo, bez nějakého pluginu
- lze při nahrávání explicitně volit umístění (první obrázek) a to jak rychlou zkratkou (HDD Bookmarks, tak procházet celou strukturu - druhý obrázek)
- lze nastavit, kde se mají ukládat nahrávky z časovače, okamžitého nahrávání apod.
- s mount není problém, viz třetí obrázek
- máš přístup s E2, tak hledej ten pravý image a pluginy pro Tebe a Tvé potřeby

[ATTACH=CONFIG]17533[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17534[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17532[/ATTACH]
vu_mount.jpg Vu_umisteni_1.jpg Vu_umisteni_2.jpg
mertas (38)|19.4.2012 21:43
Image jsem psal už v 23 příspěvku VTI 4.1.
Dotazy:
1 , mount Nasu mám pro fotky i videa - viz screen - co má být NFS nebo CIFS - měl jsem obojí, rozdíl nevidím..
2, přestože mám mountnuto a v menu/nastaveni/system/recording paths vidím složky (nelze však nic editovat) - tak se mi ve výběru cesty pro uložení nahrávky nenabízí možnost nalistovat cestu - jen default hdd/movie , kde je třeba nastavit?
3, v Media přehrávači nelze soubory v nasu spustit tlačítkem ok v levém seznamu - vždy musím nejprve přesunout do playlistu - je to korektní chování? nazačátku nám to šlo spouštět přímo ve sturktuře vlevo.

viz obrazovky
Photo 19.04.12 21 06 54.jpg Photo 19.04.12 21 08 57.jpg Photo 19.04.12 21 20 10.jpg Photo 19.04.12 21 23 32.jpg Photo 19.04.12 21 26 27.jpg Photo 19.04.12 21 39 07.jpg
Pytkin (7947)|20.4.2012 01:12
[QUOTE=KamilZ;406653]To ano, ale na doma to bohatě stačí. Stejně disky budeš postupně točit a měnit za větší.[/QUOTE]

tot som na jesen minuly rok vymenil 1TB za 2TB .. 6 kusov .. za vacsie to menit nebudem .. skorej rozmyslam , ze pridam dalsi radic a pridam dalsie disky ..
KamilZ (10277)|20.4.2012 08:24
martas:
Ad 1) má tam být to, co máš nastaven za protokol na NAS, to já samozřejmě nevím
Ad 3) nevím, nepoužívám, pluginů pro přehrávání bude jistě několik...
Ad 2) Založení timeru pro nahrávku:

[ATTACH=CONFIG]17554[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17555[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17556[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17557[/ATTACH]
Nahravani_1.jpg Nahravani_2.jpg Nahravani_3.jpg Nahravani_4.jpg
mertas (38)|20.4.2012 08:47
Dobrá zpráva NAS komunikuje a zvládá všechny paralelní provozy

KamilZ:
ad 1, nasměruj mě kde v DSM4.0 menu prověřím nastavení protokolu prosím
ad2, namountovaná je složka "video", kam si satelit vytvořil podsložky "movie" a "appletrailers", ty jediné lze vybrat pro záznam viz screen - podsložky "FILMY" "2008 až 2012" , které jsou v NASU nelze vylistovat na satelitu
Co mám prověřit prosím? Nebo přesunout podsložky "FILMY" "2008 až 2012" až do složky video/hdd/movie ?
synology-file-station.jpg Photo 20.04.12 8 34 30.jpg
KamilZ (10277)|20.4.2012 10:02
Ad 1) co si takhle přečíst návod, strana 49 : http://ukdl.synology.com/ftp/ds/userguide/DSM4.0/Syno_UsersGuide_NAServer_csy.pdf Pokud by jsi to měl blbě, tak sdílení neuvidíš.
Ad 2) Tak si porovnej atributy těch adresářů (složek), případně si prověř, že máš povoleno v EMC (pokud používáš) zobrazování adresářů
mertas (38)|20.4.2012 13:22
ad 1, přestože jsem donastavil nastavení NFS pro jednotlivé sdílené složky dle návodu, zjistil jsem, že podadresáře pro účely nahrávání to akceptuje pouze ve složce movie vytvořené satelitem nebo složky samostatně namountované. Takže mám 2 možnosti. Buď si podsložky vytvořím tam nebo musím vytvořit nové adresáře a každý zvlášť namountovat.
číst v přehrávači médii jde z jakékoliv složky, tam omezení není..
ad 2, EMC jsem v nějakých nastaveních satelitu našel jako zapnuté (co to vůbec znamená ;-)
díky za pomoc s rozběháním a volbou NASU všem!!!!
mertas (38)|26.4.2012 16:02
Synology DS411 s VU+ Ultimo jsou v síti - přes 3 switche a 100Mbit kabel. Zátěžově to zvládne záznam 3 filmů a jeden z Nasu přehrávat zpět v satelitu. Pokud zkouším záznam 4 pořadů a 5 sledovat (experiment), tak už se obraz seká.
Co však nechápu je, že v noci jsem nahrával SD záznam "na plovárně s Markem Ebenem" nic jsem nepřehrával. Pouze jeden záznam. A obraz je zaznamenán tak, že se seká a čtverečkuje. Hledali byste závadu v síťových prvcích? Setkal jsem se s názorem, že přehrávač médií v satelitu může mít problém tento jím vytvořený záznam přehrát... Používám přehrávač EMC na satelitu.
Co vy na to?
KamilZ (10277)|26.4.2012 16:24
No a když to přehráváš v PC, tak to kostičkuje také?ZKoušel jsi na to pustit http://www.cypheros.de/tsdoctor_e.html ?
mertas (38)|26.4.2012 16:52
kterej prehravac v PC umí ts? BSplayer? dík za tip, vyzkouším
KamilZ (10277)|26.4.2012 18:06
http://cs.lmgtfy.com/?q=player+ts+format :-(

Tohle umí snad každý mimo WMP, třeba Media Player Classic.
mertas (38)|27.4.2012 08:20
vyzkoušel jsem a v PC to kostičkuje také. V tsdoctorovi to hází errory. nejde mi o to soubory opravovat, ale vyloučit, kde hledat závadu, když to normálně funguje:
a, síťové prvky
b, výpadek při vysílání
c, ???
mertas (38)|29.4.2012 19:03
@kamilZ: zkousim eliminovat veskere sitove prvky a zapojit NAS primo do vu ultima, tim vsak ztracim puvodni kontakt na dns server ( nas dhcp server). co je treba nastavit u nasu i satelitu (v sitovem nastaveni) - mam je propojene jednim kabelem naprimo ( chci se presvedcit, ze satelit a nas naprimo zvladaji 2 nahravani a jedno prehravani v realnem case. nechapu, kde je zakopanej pes ......
Pc: pres kolik switchu a na jakych kabelech to mas zapojene osobne?
dik
KamilZ (10277)|29.4.2012 19:46
Musíš oběma zařízením nastavit pevné IP adresy (každému jinou) a masku. Má to mám přes dva switche, manuálně vyráběné kabely. Ale pokud nemáš něco vadného, tak je to jedno.
mertas (38)|29.4.2012 21:16
mam zapojeno naprimo, a rychlost satelitu pri listovani mezi nahranymi soubory na nasu je pomalejsi nez pred tim, totez celkove chovani (mountovani ) kdyz nahravam 2x hd film a jeden si prehravam, tak se i tak obcas protaci rotujici logo VTI, dukaz, ze neco nestiha, pouzivam kabel, ktery byl prilozen k nasu, jedu v raidu5, co dodat?
KamilZ (10277)|30.4.2012 12:49
Co dodat? Tak si to monitoruj, ne? Připoj to přes switch, spusť z PC v NAS měření zátěže CPU, sítě a I/O a ve VU+ zátěž CPU.
mertas (38)|30.4.2012 13:00
kde ve VU+ změřím zátěž CPU? můžeš mě navést prosím?
KamilZ (10277)|30.4.2012 13:06
Je to ořezaný obyčejný Linux, takže např. v konzoli příkaz top (ne všechny programy z té stránky tam budeš mít nainstalované), česky to máš např zde nebo zde.
mertas (38)|30.4.2012 13:15
tak to už je pro mne vyšší liga, přesto díky za tip. nicméně nevím, proč by to nemělo makat u mě, když Vám všem to "bezproblémů" zvládá popisovaný provoz. nenatáčím nic vyjímečného, prostě 2x HD film, mám identický software satelitu a stejně výkonný NAS. výměna kabelu je zbytečná, protože satelit je stejně 100Mbit. Zkusím se zaměřit na switche a svěřím se síťovému architektovi, který to rozklíčuje.
KamilZ (10277)|30.4.2012 13:45
Ještě si prošmejdi VI panel, jestli to tam někde nemají, případně se podívej po nějakém pluginu. V NAS ani síti bych to moc nehledal. Minimálně si to můžeš monitorovat na NAS (síť, I/O) - uvidíš, kolik se toho tlačí přes síť (ale v síti ani NAS bych problém nehledal).
Já bych to tipoval na VU+. Jeho CPU je optimalizováno hlavně na dekódování grafiky, ne na I/O operace. Ono obsluhovat I/O, LAN a Sambu není úplně zadarmo. Můžeš to zkusit nahrávat na disk ve VU+, tím vyřadíš zátěž generovanou obsluhou LAN a Samby.

Spusť ve Windows příkazový řádek, zadej "telnet x.x.x.x" kde x.x.x.x je IP adresa VU+, přihlaš se jako root bez hesla a spusť "top" (bez parametrů). Zobrazí se něco takového:

[CODE]Mem: 135876K used, 2212K free, 0K shrd, 2020K buff, 71888K cached
CPU: 3.4% usr 18.8% sys 0.0% nic [COLOR=#ff0000]35.1% idle[/COLOR] [COLOR=#008000]25.6% io[/COLOR] 0.0% irq 16.9% sirq
Load average: 0.34 0.60 0.55 2/75 2809
PID PPID USER STAT VSZ %MEM CPU %CPU COMMAND
2617 480 root R 7436 5.3 0 24.3 smbd -D
797 793 root S 116m 86.0 0 1.2 /usr/bin/enigma2
2801 2107 root R 2888 2.0 1 0.3 top
10 2 root SW 0 0.0 0 0.3 [kworker/0:1]
[/CODE]

Tady je vidět, že mé VU+ mělo CPU využitý cca na 64.9%, protože idle (nevyužito) bylo 35.1%. Z té zátěže 64.9% si braly 25% I/O operace. Tohle se dělo na slabším VU+ DUO při kopírování přes Sambu z VU+, takže síťovka ve Vu+ jela na 100%.
mertas (38)|30.4.2012 14:20
v príloze pozadovaný výstup, pri nahrávání 2x HD FILMU na NAS a 1x prehravani HD FILM z NASU do VU+

pokud se dívám, tak nevytíženo (idle je 66-84%). co z toho vyvozuješ?