Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výběr kamery Canon HF G40 / Sony FDR-AX53 / Panasonic HC-VXF990

yedy (7)|17.1.2017 09:11
Ahoj, po dlouhé době jsem našetřil kačeny a svou starou dlaňovku Canon MVX35i bych rád vyměnil za novou. Volba je Canon HF G40 / Sony FDR-AX53 / Panasonic 4K Ultra HC-VXF990. Původně jsem zvažoval Canon LEGRIA HF G30 a nižší úroveň Sony FDR-AX33 a Panasonic HC-X920. Odfiltroval jsem užší výběr na tři zmíněné Canon HF G40 / Sony FDR-AX53 / Panasonic HC-VXF990. Video pořizuju hlavně rodinné. Ale celkem akční a o pohyb tam není nouze, dobrá stabilizace a rychlé zaostřování se určitě hodí. Nejsem odborník a považuju se za průměrného amatéra.
Děkuju předem za Vaše názory jakou kameru by jste si vybrali Vy a proč ;-)
Saxel (2279)|17.1.2017 09:53
Nevím nevím, jestli si někdo troufne poradit. Každý má jiné preference na funkce, ovládání, výrobce, atd. Jsou jedinci, kteří by nešli do menšího rozlišení než 4K. Já bych jen doporučil, pokud to jde, zajít do obchodu a kamerky si osahat, ujasnit si své priority a nechat se inspirovat testy a recenzemi na internetu. Já používám Canon HF G30 také hlavně pro rodinná videa, takže pokud by tě něco zajímalo něco konkrétního k této kameře, rád odpovím.
MONYS (460)|17.1.2017 13:37
Tak Canon HF30 jsem měl je to dobrá kamera nic méně snímač je přece jen 1/2.84"a rozliš. 2-3Mpix.Vámi zminované kamery Sony Panasonic mají již větší rozlišení čipu tudíž i větší světelnost natáčí také FHD a jako bonus budete mít 4k s většími detaily v obraze i když záběr převedete do FHD.
yedy (7)|18.1.2017 00:17
[QUOTE=Saxel;527513]Nevím nevím, jestli si někdo troufne poradit. Každý má jiné preference na funkce, ovládání, výrobce, atd. Jsou jedinci, kteří by nešli do menšího rozlišení než 4K. Já bych jen doporučil, pokud to jde, zajít do obchodu a kamerky si osahat, ujasnit si své priority a nechat se inspirovat testy a recenzemi na internetu. Já používám Canon HF G30 také hlavně pro rodinná videa, takže pokud by tě něco zajímalo něco konkrétního k této kameře, rád odpovím.[/QUOTE]


Zajímají mě právě zkušenosti uživatelů. U nás na Liberecku jsem nikde nesehnal tyto kamery v kamenném obchodě, proto budu spoléhat na postřehy kolegů. Názory na 4K jsou různé. Překvapuje mě, proč zrovna Canon v této vyšší cenové amatérské hladině 4K asi jako jediný nemá. Usnul na vavřínech? Dokáže to kompenzovat jinými vychytávkami nebo kvalitou? Zatím stále hledám odlišnosti a přiřazuji jim své preference. Např. mezi Canon HF G30 a Canon HF G40 jsem zatím nenašel rozdíly. Kdyby měl Canon 4K a potažmo více efektivních pixelů, atd., tak asi neváhám a volba je jasná. Tyto parametry má, ale až ve vyšší profi řadě. Pak tedy váhám nad Sony a Panasonic a porovnávám ostatní parametry. Děkuju a přeju pěkný večer
yedy (7)|18.1.2017 00:29
[QUOTE=MONYS;527521]Tak Canon HF30 jsem měl je to dobrá kamera nic méně snímač je přece jen 1/2.84"a rozliš. 2-3Mpix.Vámi zminované kamery Sony Panasonic mají již větší rozlišení čipu tudíž i větší světelnost natáčí také FHD a jako bonus budete mít 4k s většími detaily v obraze i když záběr převedete do FHD.[/QUOTE]

Děkuju a teď máte jakou kameru? To jsou právě ty parametry, díky kterým Canon není jasnou volbou. Např. u Panasonicu mě zaráží i jeho nízká váha. Porovnávám i detaily, abych svoje kačeny utratil za služnou mašinu. Hezký večer.
Saxel (2279)|18.1.2017 08:08
Je třeba si také uvědomit, že 4K u spotřebních kamer ještě není plnohodnotné, umožňuje pouze 25/30 ftp, což může být při točení "z ruky" nedostatečné. Pro záznam s 50p/60p je nutné sáhnout hlouběji do kapsy. Současný stav se určitě brzy zlepší, odhaduji že do 2 let to bude většina spotřebních kamer umět.
yedy (7)|18.1.2017 08:14
[QUOTE=Saxel;527513]Nevím nevím, jestli si někdo troufne poradit. Každý má jiné preference na funkce, ovládání, výrobce, atd. Jsou jedinci, kteří by nešli do menšího rozlišení než 4K. Já bych jen doporučil, pokud to jde, zajít do obchodu a kamerky si osahat, ujasnit si své priority a nechat se inspirovat testy a recenzemi na internetu. Já používám Canon HF G30 také hlavně pro rodinná videa, takže pokud by tě něco zajímalo něco konkrétního k této kameře, rád odpovím.[/QUOTE]

Ano, mám :-). Kdyby sis ji měl koupit znovu, sáhl by si po ní, ev. Canon HF G40 nebo úplně jiné ve stejné cenové relaci, např. Sony FDR-AX53? Děkuju
Saxel (2279)|18.1.2017 19:19
Bez váhání odpovím, že ano. Dobře se mi s ní dělá a za více než 2 roky používání mě nikdy nezklamala. Dnes bych samozřejmě volil G40 - má vylepšený senzor.
yedy (7)|18.1.2017 21:13
[QUOTE=Saxel;527574]Bez váhání odpovím, že ano. Dobře se mi s ní dělá a za více než 2 roky používání mě nikdy nezklamala. Dnes bych samozřejmě volil G40 - má vylepšený senzor.[/QUOTE]

Pak ti děkuju za odpověď! Objednal jsem CANON HF G40 :-)
Celý den jsem zvažoval a porovnával informace a nakonec i přes trochu zaspalý trend 4K jsem ji dnes v 16:30 objednal. Udělali mi dobrou cenu 25990. Dala by se sehnat o tágo levněji, možná i víc, ale kvůli případné reklamaci mám tohle bez prolémů, za barákem a v kamenné prodejně.
Svojí odpovědí jsi mě uklidnil ;-). Ještě jednou děkuju Tobě a ostatním za pomoc. Nakonec jsem to vše urychlil, jelikož má dcera v pátek svůj první koncert. Zítra ji budu mít a snad si ji do pátka alespoň trochu osahám. Hodím sem první dojmy.
warchief (19)|19.1.2017 10:22
To by si este mohol stihnut zimny cashback od Canonu. Ja mam G40 asi 3 dni. Rozhodoval som sa medzi Sony fdr-ax53 a Canon G40. Nakoniec som zobral G40, lebo mam prislusensto zo starej kamery (mikrofon DM 100 , nabijacku baterii), ktore funguje s G40. Momentalne akurat riesim dilemu do akeho formatu nahravat MP4 alebo AVCHD. Obrazovo sa zdaju byt obidva formaty rovnako kvalitne. Jedina vec, ktora mi na nej prekaza, ze casovy kod, ktory ukazuje kamera pri nahravani sa pri novom zabere nevynuluje ale pokracuje dalej. Da sa to rucne resetovat, ale je potrebne ist do menu a tam to vyhladat.
MONYS (460)|19.1.2017 11:44
Předpokládám že Canon již vyřešil starou bolest která byla u g30 a to nepříjemné vrzání plastu při úchopu kamery které se přenášelo do nahrávky.Řešil jsem to přidanou amatérskou rukojetí.
RoPo (6061)|19.1.2017 13:51
[QUOTE=warchief;527602]Momentalne akurat riesim dilemu do akeho formatu nahravat MP4 alebo AVCHD.[/QUOTE]

Proto čti zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/38321-AVCHD-nebo-MP4
Saxel (2279)|19.1.2017 14:20
[QUOTE=warchief;527602]...Momentalne akurat riesim dilemu do akeho formatu nahravat MP4 alebo AVCHD...[/QUOTE]
Na to je jednoduchá odpověď. Pro 1080/50p je formát AVCHD omezen specifikací na 28 Mb/s, kamera však nabízí záznam s vyšší bitrate 35 Mb/s do kontejneru MP4. Vyšší bitrare = nižšší stupeň ztrátové komprese = vyšší kvalita. Není co řešit.
edit: RoPo mě předběhl ...
yedy (7)|20.1.2017 07:15
---------- Doplněno v 07:11 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:10 ----------

[QUOTE=warchief;527602]To by si este mohol stihnut zimny cashback od Canonu. Ja mam G40 asi 3 dni. Rozhodoval som sa medzi Sony fdr-ax53 a Canon G40. Nakoniec som zobral G40, lebo mam prislusensto zo starej kamery (mikrofon DM 100 , nabijacku baterii), ktore funguje s G40. Momentalne akurat riesim dilemu do akeho formatu nahravat MP4 alebo AVCHD. Obrazovo sa zdaju byt obidva formaty rovnako kvalitne. Jedina vec, ktora mi na nej prekaza, ze casovy kod, ktory ukazuje kamera pri nahravani sa pri novom zabere nevynuluje ale pokracuje dalej. Da sa to rucne resetovat, ale je potrebne ist do menu a tam to vyhladat.[/QUOTE]


Ano, platí do dnes a včera jsem si ji přivezl :-). Akorát jsem četl pod informacemi na webu Canon, že je potřeba do 15.1. poslat nějakou žádost, tak doufám, že to projde i bez ní. Já jsem si s ní včera hrál do půlnoci. Je to tedy docela macek oproti mé staré dlaňovce MVX35i. Ladil jsem včera držení 5 min. a váha 900g je v ruce opravdu znát. Asi budu muset začít chodit do fitka :-D

---------- Doplněno v 07:15 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:10 ----------

[QUOTE=MONYS;527607]Předpokládám že Canon již vyřešil starou bolest která byla u g30 a to nepříjemné vrzání plastu při úchopu kamery které se přenášelo do nahrávky.Řešil jsem to přidanou amatérskou rukojetí.[/QUOTE]

zatím nic nevrže a vše jde hladce, jen ta váha je docela masakr, snad si zvyknu :-)
warchief (19)|20.1.2017 08:24
To RoPo, Saxel: Vdaka. Myslel som si to.

To yedy: Ziadost je potrebne vyplnit cez web do 15.2.
yedy (7)|20.1.2017 08:35
To yedy: Ziadost je potrebne vyplnit cez web do 15.2.[/QUOTE]

aha, díky, dnes jim to tam pošlu a 1500 kačen zpět potěší
MONYS (460)|20.1.2017 12:36
Tak to je jenom dobře.
jupco (39)|17.2.2017 11:09
Dôvod Canonu robiť tieto handycamky iba v HD je jednoduchý. Vyrába to paradoxne lepší obraz.

Kvalitu senzoru určuje najmä veľkosť senzoru v pomere k pixelom. Logicky väčší senzor - väčšie pixely - viac zachyteného svetla - lepší obraz.

Tieto tri kamery majú senzory +- skoro rovnaké (canon 1/2,84 sony 1/2,5 a pana 1/2,3) ibaže na HD záznam je ideálne aby kamera mala 2 megapixely (1920x1080=2073600px) viac pixelov nerobí lepší obraz, ale horší, pretože sú menšie a tým pádom sú schopné spracovať menej svetla.

Na 4K však je potrebné 8,2 megapixelu to znamená, že AX53 a VX990 majú pri cca rovnakom senzore 4krát menšie pixely tzn každý pixel zaznamená 4krát menej svetla čiže pri slabšom osvetlení (bežné interiérové svetlo) vznikne viac artefaktov v obraze.

Druhá vec je využiteľnosť 4K (strih je podstatne náročnejší na hardware) a väčšina uživateľov majú stále HD televízory, tzn natáčať do 4K je úplne zbytočné.
MONYS (460)|17.2.2017 17:23
Druhá vec je využiteľnosť 4K (strih je podstatne náročnejší na hardware) a väčšina uživateľov majú stále HD televízory, tzn natáčať do 4K je úplne zbytočné. No vyplatí se natáčet do 4k,převedením této nahrávky do FHD získáte jednak více detailů v obraze než v klasické nahrávce FHD kamery.Druhá věc je ta že do budoucna máte na disku original nahrávku v 4k s kterou můžete pak pracovat v 4K .
vlado44 (15)|16.5.2017 20:07
Yedi, muzu se zeptat v cem je lepsi Canon HF G40 od Sony FDR-AX53 (nemluve o tom, ze Sony FDR-AX33 je podle mne lepsi jako G40 a jeste o hodne levnejsi)?
Nebo se pletu? Dik za odpoved. Taky hledam vhodnou kameru.