Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Češi za volantem

Jiří Piškula (30)|3.9.2010 11:07
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme do naší víkendové diskuze s tématem:

Češi za volantem

Více než tři čtvrtiny ze 14 tisíc účastníků soutěže České televize Autoškola národa, by v reálu přišly o řidičský průkaz. Alarmující výsledek ukazuje, že čeští řidiči nezvládají dopravní předpisy. Na blozích zaznívají kontrující názory, že ČT udělala z lidí blbce…

Co si myslíte o kvalitách českých řidičů/řidiček?
Jsme na tom opravdu tak špatně, jak ukázal test?
Jak jste na tom s řízením vy?
Vyhovuje vám současný bodový systém?

Napište nám svůj názor, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Ivo Mašek (10205)|3.9.2010 11:30
Vždy a všude platí, že teorie a praxe se značně rozchází. Platí to samozřejmě i u dopravy, v tomto případě u dopravních předpisů. Úplná, až bravurní znalost předpisů vůbec neznamená, že onen řidič nebude na silnici pohromou a velkou překážkou.
Já osobně mám za sebou několik dálkových jízd coby šofér, a to skoro po celé Evropě (a to i té části, kde na městských ulicích běžně chybí poklopy kanálů, kde potkáváte v noci auta bez světel, protože nejsou k sehnání autožárovky, kde nákladní auto má přednost vždy a všude, protože je ..... velké, atd., atd) A můžu stoprocentně říci, že dopravní předpisy bych asi dohromady nedal a při přezkoušení bych měl problém. Řízení auta musí člověka bavit, musí mít na to vlohy a celkově musí umět myslet pár "myšlenkových kroků" dopředu. A musí mít praxi. Musí zapomenout, že na hlavní silnici je on pánem a má vždy přednost, musí vědět po čem jede a musí znát možnosti svého vozu. Musí vědět, kdy si co může dovolit (i porušit maximální rychlost) a s tím samozřejmě souvisí ono myšlení do předu. Skutečně, kdo na to nemá vlohy, může nazpaměť odmrskat dopravní předpisy, stejně ten malér v praxi udělá.
Prostě musíte mít vlohy na to, aby jste např. v případě smyku automaticky věděli, co máte dělat za úkony., když se dostanete do šlamastiky, mozek vám sám řekne, co a jak a kdy udělat, aby jste se z toho bez potíží dostali ven., atd., atd. To se prostě nedá naučit, to musí přijít v těch problémových situací tak nějak samo. To musí být to nadání, to musí být uvnitř toho dotyčného. Kdo toto nemá, tak při dnešním provozu je to neštěstím a průser zaručeně přijde.
Neregistrovaný (0)|3.9.2010 13:59
Pavel_tempx2 (829)|3.9.2010 14:15
přesně, horší test už v TV nemohl být, navíc tam není ještě popsána situace s kamionem a najížděním na dálnici, nevím jestli bych měl odvahu předjíždět kamion na našich dálnicích vpravo, navíc když bývají hodně často za nájezdy i sjezdy a kamion klidně na něm může sjíždět z dálnice

jen by mě zajímalo, kolik celá ta akce asi tak stála :)
ČR (0)|3.9.2010 14:25
Tyto průzkumy nesleduji, vlastně bych o nich ani nevěděl, kdyby tu na to nebyla diskuze. Řidiči jsou dobří a špatní. Viděl jsem lidi, kteří dali testy, ale neumí jezdit. A lidi, kteří nedali technickou a testy, jezdí velmi dobře! Takže teorie stačí naprosto základní, stejně to je náhoda, co bude na testech! Běžně člověk může vidět bordel na silnici, zkušený instruktor nadává, že lidi neblikají, debilně řežou zatáčky, couvou jako prasata. Na křižovatce stačí, aby jeden začal dělat blbosti a lidi ve stresu, když se jim ještě hýbou šťávy v hlavě, nejsou schopni ve velké většině vyhodnotit situaci. Souhlasím, že žensky jsou většinou horší řidiči. Ovládání aut bude závislé na motorické a prostorové inteligenci, zraku, fyziologii lidského těla. Já říkám pořád, že kdo si myslí, že řídit auto je jen tak, je idiot. Sedadlo mudí být nastaveno správně horizontálně i vertikálně. Já mám dlouhy stehna, což znamená distanc, jsem se sedadlem úplně vzadu. Pokud si dám sedadlo blízko, tak se mi ku.ví kotníky, protože mám klenutou nohu a napětí v lýtkách. Lidé se stejným poměrem lýtko/stehno mají většinou více ploché nohy, což jim nezpůsobuje tyto problémy, ale měli by mít výše usazený volant. Když jsem toto řešil s instruktorem, který má krátká stehna, tak zrovna neprojevoval moc empatie a říkal, že mám odlepeny lopatky od sedadla, takže každý by si měl udělat pohodlí podle svého. Toto je velice důležité, protože pokud se budou lidi kroutit v autech, tak začnou máchat volantem, a ještě to někam naperou. Po autoškole přichází autoškola číslo 2. To je ta reálná, kde se začne zapomínat a chybovat. Kadý dělá školu jinde. Měšťáci ovládaj lépe křižovatky, ale furt popojíždí. Někteří se hrnou do menších měst s přilehlými vesnicemi, aby se zdokonalili v pevném držení volantu. Každopádně tu je spousta silnicí třetí třídy, což jinde není tak obvyklé. Asfalt nám dělá všude duhovky v barvách šedá/fialová. Silnice jsou nerovné, jsme národ se spojkou, takže se člověk rychle unaví, psychicky při delších jízdách doléhají deprese. Jinde svět nevypadá tak špatně. Auto ukazuje pravdu. Člověk je celý život překvapován místy v okolí, o kterých ani nevěděl. Některé kraje jsou velmi zanedbané cekově, což se projevuje na velkém množství zbytečných existencí, protože se to podepisuje i na vzdělání, nejen na silnicích. Ve Zlíně je velice dorasované prostředí. Pokud jede člověk z jihom. kraje, tak se bude dost divit těm barákům, kde už nikdo nebydlí, tam je habaděj!
ai (2993)|4.9.2010 03:58
Zavest povinne automaticke prevodovky :-) ,
tech Schumacheru by zrejme pak dost ubylo, myslim, ze prave ta schopnost synchrobizovat spojku, brzdu, plyn, a razeni a krouceni volantu jiste jedince v aute presvedcuji , ze v nich preci jenom neco je nebo to nastartuje v tele chemicky proces uspokojeni ,..., pouhym seslapovanim plynu, jednomu dojde , ze to je priblble jezdit rychle , kde bych nemel ....
jarod72pm (841)|4.9.2010 13:13
3 roky jsem jezdil jako řidič s povolání (dodávka Ford Transit),
jezím autem často a rok od roku jsou na cestách víc vidět bezohlední plus arogantní řidiči a je zajímavé že hlavně ti co mají lepší + dražší auta (BMW,audi,Mercedes)
bodový systém je velmi mírný a potřeboval by přitvrdit + pokuty jsou zcela směšné na možné riziko z porušení pravidel a případných následků.
Stále je spousta řidičů co nemá odhad a neumí čumět před auto a spíš hledí kde co lítá navíc bezohlednost pak do vás vlije alkohol a jiné věci které dokážou odpoutat pozornost.
Aut na silnicích přibívá ale spolu s tím přibívá mladých nezkušených závodníků kteří ohrožují nejen sebe a posádku ale i své okolí.
Jinak stále jsem bez bodu a poslední roky bez pokuty a za svůj život jsem platil asi 2 pokuty za překročenou rychlost (asi 10km/h jednou v obci jednou mimo obec) s rodinou se snažím jezdit bezpečně a držím se hesla: "pospíchej pomalu" -raději vyjet o minutku dřív .Jezdím už 22 let.

ps: ještš dodám že nelze mít vyježděnou praxi pokud neznám teorii nemám na cestě co dělat!!!
musím vědět jak jezdit a kam jezdit od toho je teorie a praxe pak jak otočit s volantem a jak přidat nebo ubrat plyn.
jedno bez druhého z vás řidiče neudělá a spíše budete nebezpeční na silnici pro ostatní .
Takže v první řadě znát a dodržovat pravidla silničního provozu.
Ivo Mašek (10205)|4.9.2010 14:19
[quote]
Takže v první řadě znát a dodržovat pravidla silničního provozu.
[/quote]
To je sice pravdivé, ale také hodně diskutabilní
- je mnoho úseků, kde je omezení rychlosti úplně zbytečné
- v naší zemi je na silnicích velmi přeznačkováno (už si toho všimli i zahraniční řidiči)
- s bodem 1 souvisí to, že právě na těchto místech (ne na místech nebezpečných) stojí policisté a mají stoprocentní záruku, že tam vydělají velké peníze (vlastně pokutují řidiče za to, že používají mozek, nikoli byrokratické nařízení)
a takových příkladů je u nás velmi mnoho. A že nějaké dopravní předpisy to potom deklasuje na cár papíru, je úplně normální. Nemůžou mít žádnou autoritu.
jarod72pm (841)|4.9.2010 14:45
[quote=Ivo Mašek;295300]To je sice pravdivé, ale také hodně diskutabilní
- je mnoho úseků, kde je omezení rychlosti úplně zbytečné
- v naší zemi je na silnicích velmi přeznačkováno (už si toho všimli i zahraniční řidiči)
- s bodem 1 souvisí to, že právě na těchto místech (ne na místech nebezpečných) stojí policisté a mají stoprocentní záruku, že tam vydělají velké peníze (vlastně pokutují řidiče za to, že používají mozek, nikoli byrokratické nařízení)
a takových příkladů je u nás velmi mnoho. A že nějaké dopravní předpisy to potom deklasuje na cár papíru, je úplně normální. Nemůžou mít žádnou autoritu.[/quote]

To že je u nás kocourkov je sice pravda a mnoho věcí je zde uděláno a zařízeno tak že se občas rozchází se zdravým rozumem ale to nikomu nedává právo porušovat pravidla a zákony(byť jsou diskutabilní) Od toho jsou lidi/politici aby to mohli změnit nebo snažit se aby někdo udělal lepší věci pro řidiče než doposud.
I když je jednoduché si myslet něco jiného nebo se stavět jiným myšlením a pohledem furt jsou to pravidla a zákony a člověk by se měl snažit je změnit ne jenom porušovat - jinak nemá smysl se něčím řídit a něco poslouchat = anarchie = na cestách přibude více smťáků a zmrzačených a tímhle směrem se myšlení normálního člověka nesmí vést.
Proto s Vámi pane Mašku nemohu souhlasit :-)
Ivo Mašek (10205)|4.9.2010 15:01
[quote]
Proto s Vámi pane Mašku nemohu souhlasit :-)
[/quote]
To je naprosto v pořádku :) . Ale nikdo mě nevymluví, že jakýkoli zákon, předpis, vyhláška a co já vím, co ještě., co nemá logiku, je postavené na hlavu, apod., nemá zcela logicky žádnou autoritu a z toho samozřejmě vyplývají věci následné.
[quote]Od toho jsou lidi/politici aby to mohli změnit nebo snažit se aby někdo udělal lepší věci pro řidiče než doposud.[/quote]
těch připomínek už bylo hafo a protože se oni politici pouze dohadují a řidičům (a ne jenom jim) spíše situaci ztěžují a komplikují, tak už na ně každý kašle a jede si po svém (díky tomu také u nás funguje megakorupce, bratříčkování, tzv. kamaráčoft, atd., atd.
Jinak, čekat na politiky? No tak to by jsme ještě dnes u nás měli vedoucí sílu ÚV KSČ a z tribuny by nás ohromoval Milouš Jakeš.
Prostě, co je postavené na hlavu a nemá logiku, to by se nemělo vůbec dodržovat. Je třeba v této zemi opět naučit lidi používat mozek.
Ivo Mašek (10205)|4.9.2010 16:10
Já bych jako analogii k těm dopravním předpisům si dovolil připomenout anabázi elektronorem. zde platily československé a potažmo české národní normy, které nařizovaly pracovníkům v elektrooborech, kam musí jít, co tam musí udělat, kam jít nesmí a co udělat nesmí (jinak řečeno, zahoďte mozky a chovejte se jako někým řízené stroje). Po vstupu do EU jsme museli přebrat kopec elektronorem z EU a zde pro typické Čechy vyvstal neřešitelný problém. Normy EU totiž nenařizují, ale doporučují (jinými slovy, používej mozek, pracuješ v oboru a tak víš, co máš dělat)
A co udělali naši chytří a Bohem vyvolení tvůrci našich norem? No vaplikovali do těchto EU norem národní normy (které museli mírně upravit, tudíž jiné číselné označení - ať žije zmatek, chaos), a ty nám opět říkají: Zahoďte mozky, my Bohem vyvolení víme lépe, než vy, kam musíte, co tam musíte, kam nesmíte a co tam nesmíte.
Takže opět platí "příkaz B", opět platí norma "padesátka", atd., atd. Asi jsme oproti ostatním evropanům fakt tak blbí, že nám musí být zakazováno používat vlastní mozek, vlastní úsudek, atd.
Apropó: ČR je jedinou zemí v EU, kde se každé 3 roky povinně přezkušují zaměstnanci v elektrooborech ze znalosti norem (které se poslední dobou mění, jenom letos přišly další dvě změny). Všude jinde stačí první zkouška a další následují pouze, když onen zaměstnanec udělá průser.
A tohle všechno takto funguje v právních normách (tady jsme k smíchu v celém světě), a také v dopravních normách. Kocourkov je hodně slabým výrazem. Musel bych být hodně vulgární, abych našel adekvátní přirovnání k našemu státu.
geronimoh (2327)|4.9.2010 16:55
Povinost každé tři roky obnovovat zkoušky z Vyhl. 50/1978 Sb. mě opravdu štve a mám ji věčně propadlou, přičemž si zaměstnavatelé asi myslí, že si budu platit školení a zkoušky sám. Na Slovensku tato zkouška platí napořád. Ještě horší je to s profesními průkazy pro profesionální řidiče. I když mám ŘP skupiny "C", bez profesního průkazu je téměř bezcenný. Pořízení profesního průkazu je drahé s dlouhým školením. Nejspíš je to ryze česká specialita.
StD (8612)|4.9.2010 17:07
[quote=geronimoh;295328]Povinost každé tři roky obnovovat zkoušky z Vyhl. 50/1978 Sb. mě opravdu štve a mám ji věčně propadlou, přičemž si zaměstnavatelé asi myslí, že si budu platit školení a zkoušky sám. Na Slovensku tato zkouška platí napořád. Ještě horší je to s profesními průkazy pro profesionální řidiče. I když mám ŘP skupiny "C", bez profesního průkazu je téměř bezcenný. Pořízení profesního průkazu je drahé s dlouhým školením. Nejspíš je to ryze česká specialita.[/quote]

No to tě sice štvát může, ale přeplacení sociální-inženýři v Bruselu už chystají totéž i pro řidičáky (nařízení EK, žádný "jenom-zákon"). Od příštího roku už si budou muset dělat řidičák všichni co ho dělali snad od roku 2000 každé 3 roky znovu - zkrátka vrchní samozvaní byrokrati si potřebují vydělat na svou existenci...

P.S. A o tom právě byla celá ta debilní TV-akce za veřejné peníze - měla ukázat: Podívejte se, jak jste blbí, bič na vás, nedivte se následujícímu (zbytečnému) opatření, které si draze zaplatíte. Docela obyčejné politické mlžení a oblbování národa z dílny ODS.
geronimoh (2327)|4.9.2010 17:47
Já jsem se na "Českou televizi - Autoškolu národa" nedíval, tak nevím, o čem to bylo, ale podle mně máme v Česku problém, že řidiči jezdí příliš agresivně a zbytečně uspěchaně. Policie kontroluje řidiče převážně na tkzv. bezpečných úsecích, jestli nejedou o 10 km rychleji, než je povoleno, ale nebezpečné předjíždění, přejíždění do protisměru, nedodržování bezpečných vzdáleností a podobné věci nekontrolují.
StD (8612)|4.9.2010 18:08
[quote=geronimoh;295331]Já jsem se na "Českou televizi - Autoškolu národa" nedíval, tak nevím, o čem to bylo, ale podle mně máme v Česku problém, že řidiči jezdí příliš agresivně a zbytečně uspěchaně. Policie kontroluje řidiče převážně na tkzv. bezpečných úsecích, jestli nejedou o 10 km rychleji, než je povoleno, ale nebezpečné předjíždění, přejíždění do protisměru, nedodržování bezpečných vzdáleností a podobné věci nekontrolují.[/quote]

...já o celé akci také vím jen z reklamních velkoplakátů za desetitisíce u silnice, jinak jejich vysílání nepřijímám a finančně nepodporuji.

No a jak se jezdí to raději nekomentovat. Jezdím stejnou trasu denně do práce a podle denní doby lze předpokládat chování ostatních - od šesti do čtvrt na sedm se jede v pohodě, všichni stejně a plynule. Jedeš-li později, už vstávali spěchající "ochcávkáři" a "pasátisti" a je to brzda-plyn, kličky. Vůbec jim nevadí, že 40 % toho úseku je pod kamerami a radary. Oni na to přece maj...
ČR (0)|4.9.2010 21:07
[quote=ai;295269]Zavest povinne automaticke prevodovky :-) ,
tech Schumacheru by zrejme pak dost ubylo, myslim, ze prave ta schopnost synchrobizovat spojku, brzdu, plyn, a razeni a krouceni volantu jiste jedince v aute presvedcuji , ze v nich preci jenom neco je nebo to nastartuje v tele chemicky proces uspokojeni ,..., pouhym seslapovanim plynu, jednomu dojde , ze to je priblble jezdit rychle , kde bych nemel ....[/quote]

Pokud je to do prudkého kopce ze stání, tak se to auto sotva rozjíždí. Pak se člověk po takové námaze nechce vzdát rychlosti. Stejně jako rozjezd na semaforu. Spojka je zbytečná, plno lidí má problémy si zvyknout. K čemu je těžké řízení auta? Jde o komfort, bezpečnost, efektivnost...
ČR (0)|4.9.2010 21:26
České silnice: nebezpečné, rozbité, špatně opravené, přeznačkované, klikaté.
Český stát: chudý, vnitrozemský, neperspektivní, s debilním jazykem.
Český národ: protivný, uzavřený, stupidní, bez motivace do života, 30% populace musí žít v komunistických panelácích.
České školy: nekvalitní, plné zhajzlených učitelů a fetujících děcek, korupce a byrokratický bordel, neustálé řešení nástupu státních maturit, diskuze stále dokola o ničem. Zastaralé výukové pomůcky. V zahraničí vás pošlou s VŠ titulem bez doktorátu do prde.e!
České myšlení a vyhlídky: Americký sen, přitom o stát vedle je polovina problémů.
České chování: nebrát na nikoho ohled a co nejrychleji se napakovat, potopa zamete všecek bordel pod koberec.
Tak se na sebe pěkně podívejme. Nejdříve ale dokoukejme slunce,seno.
StD (8612)|4.9.2010 21:39
[quote=ČR;295362]...podívejme. Nejdříve ale dokoukejme slunce,seno.[/quote]

Wat is: "slunce,seno"??? Translate please! :OO
Ovlivňuje to nějak stav na českých a moravských silnicích, případně vodních tocích, neb' i říční policie má právo pokutovat na silnici stejně jako celníci... To jako za trávu na korbě? :-)-
Ivo Mašek (10205)|4.9.2010 22:15
[quote=ČR;295362]České silnice: nebezpečné, rozbité, špatně opravené, přeznačkované, klikaté.
Český stát: chudý, vnitrozemský, neperspektivní, s debilním jazykem.
Český národ: protivný, uzavřený, stupidní, bez motivace do života, 30% populace musí žít v komunistických panelácích.
České školy: nekvalitní, plné zhajzlených učitelů a fetujících děcek, korupce a byrokratický bordel, neustálé řešení nástupu státních maturit, diskuze stále dokola o ničem. Zastaralé výukové pomůcky. V zahraničí vás pošlou s VŠ titulem bez doktorátu do prde.e!
České myšlení a vyhlídky: Americký sen, přitom o stát vedle je polovina problémů.
České chování: nebrát na nikoho ohled a co nejrychleji se napakovat, potopa zamete všecek bordel pod koberec.
Tak se na sebe pěkně podívejme. Nejdříve ale dokoukejme slunce,seno.[/quote]
:-D Chlape, ty to vidíš zase moc pesimisticky.
ai (2993)|4.9.2010 22:29
[quote=ČR;295356] Pokud je to do prudkého kopce ze stání, tak se to auto sotva rozjíždí. Pak se člověk po takové námaze nechce vzdát rychlosti. Stejně jako rozjezd na semaforu. Spojka je zbytečná, plno lidí má problémy si zvyknout. K čemu je těžké řízení auta? Jde o komfort, bezpečnost, efektivnost... [/quote]
No proc kdyz Evropa venuje bezpecnosti miliony narizeni a lejster a u nas miliony plechovych znacek a nesmyslu, nepouziva automaty kvuli bezpecnosti ? Zajimava uvaha.
Pokazde si to uvedomim, kdyz delsi cas ridim auto z radici pakou a pak najednou automat, okamzite se v tom aute s automatem stanu skoro jen pasazer a uz ne ten Schumacher, ktery podrazuje s meziplynem a ruka spociva na radici pace neustale :-),..., nevim jak jinak to vysvetlit, to se musi zazit, ..., proste si uvedomim, ze jen pridavat plyn a jet rychle je vpodstate retardovane, proste plyn nepridas , jedes a divas se spokojene na svet kolem, kdyz k tomu jeste odectes ty zaplavy dopravnich znacek a nesmyslu kolem na nasich cestach, absolutne bez stresu jedes a je to relaxujici, a neni to adrenalinovy zazitek ...
ČR (0)|5.9.2010 14:31
[quote=StD;295364]Wat is: "slunce,seno"??? Translate please! :OO
Ovlivňuje to nějak stav na českých a moravských silnicích, případně vodních tocích, neb' i říční policie má právo pokutovat na silnici stejně jako celníci... To jako za trávu na korbě? :-)-[/quote]

Tím myslím ten trapný film.
Pitomec (10211)|5.9.2010 14:33
V porovnání s těma shitama co se točí dneska je to pořád ještě jednička...
ČR (0)|5.9.2010 15:50
[quote=Ivo Mašek;295369]:-D Chlape, ty to vidíš zase moc pesimisticky.[/quote]

Průzkumy ukazují, že nejlepší pro život je Skandinávie. Je to pár stovek km odsud. ČR je až na 25. místě. Území tyranie a jakási hromádka neštěstí. Češi považují za normální, že tady není moře. Celý život je tady tomu podřízen. Bezduché chození městy a větrání oken v hicech a prachu. Většina států Evropy moře má. Tento stát je nezajímavý i pro turisty! Italům se tady určitě nelíbí, to stejné Chorvati. Tento stát neměl existovat. Území je blbě zvolené, mělo se to přidat k Polsku nebo Rakousku. A jěště to odříznout jazykem. Polsko už považuje za samozřejmost notebooky ve škole, i na ŽŠ. Jsme snad po všech stránkách pozadu. Málokomu se chce i po průměrné dovolené v Itálii vracet zpátky do práce. Povinnost žít tady v tom blbém státu je zničující. Ono i v takovém Polsku je možný život na pláži. Kolik lidí tam staví domek. Tady je to jen prošedlá sra.ka, z jejíž ulic se táhne smrad chlastu. Jeden z nejhorších států vůbec. Lidi tady nemaj co dělat, měšťáci o víkendech na chatu, venkované jedou nakupovat do středisek. Co to tady žijem za životy, to teda fakt nevím. Cestování autem je v souladu s řádky výše.V zahraničí tohle všechno ví, takže se nás dívají jako na svině. Češi mají velice obtížný život, bohužel to nemá na společnost pozitivní dopad, spíš to nikam nevede. Co se tady bude dělat, to nevím, dobře to nedopadne. Tento stát je prakticky odsouzen k podmanění se východu, protože čechů ubyde na 70% z dneška, takže to už tu je jen pro někoho, kdo je na tom ještě hůře, než tento národ.
ai (2993)|5.9.2010 16:58
myslim, ze ne, neni to o mori ,....dalo by se to rozebirat i vysvetlit ...,sam ted jezdim do CR jen na dovolenky, ...,ale cele to rozebirat je uz tezky off topic
Pavel_tempx2 (829)|6.9.2010 10:37
[quote=ai;295372]No proc kdyz Evropa venuje bezpecnosti miliony narizeni a lejster a u nas miliony plechovych znacek a nesmyslu, nepouziva automaty kvuli bezpecnosti ? Zajimava uvaha.
Pokazde si to uvedomim, kdyz delsi cas ridim auto z radici pakou a pak najednou automat, okamzite se v tom aute s automatem stanu skoro jen pasazer a uz ne ten Schumacher, ktery podrazuje s meziplynem a ruka spociva na radici pace neustale :-),..., nevim jak jinak to vysvetlit, to se musi zazit, ..., proste si uvedomim, ze jen pridavat plyn a jet rychle je vpodstate retardovane, proste plyn nepridas , jedes a divas se spokojene na svet kolem, kdyz k tomu jeste odectes ty zaplavy dopravnich znacek a nesmyslu kolem na nasich cestach, absolutne bez stresu jedes a je to relaxujici, a neni to adrenalinovy zazitek ...[/quote]

Jenže je automat a automat, třeba teď do nejrychlejších Fabií RS montují automaty (protože se jim tam nevešel manuál) a ty umí pěkně zabrat, stejně tak jiné auta mají automaty a když člověk přišlápne plyn tak tam najednou má 200km/h...asi bych s automatem v "normálním" autě brzo začínal usínat, člověk už potom bude jenom pasažérem a nebude nic dělat, to rovnou můžu je autobusem nebo vlakem :D

PS: člověk začíná moc záviset na technice (ABS, ESP...) a potom neví jak řešit krizové situace, spousta lidí spoléhá (a nejen v zimě) na techniku a přeceňuje ji, ony pořád platí fyzikální zákony a pokud se člověk občas nedostane do smyku (v zimě) a neví jak to řešit, tak na cestě způsobí i s nejlépe vybaveným autem horší nehodu než člověk v autě bez těchto vymožeností...spoustě nehod se dá předejít, ale lidé prostě zašlápnou brzdu (však mají ABS) a čekají co se stane
Pave1 (4279)|6.9.2010 20:03
No, konec prázdnin je poznat .-) .

Chodci se vrhají bezhlavě pod kola (bez rozhlédnutí), chlápek v silným autě mě předjíždí ve městě odbočovacím pruhem, abych ho pianko dojel na příštích světlech, kde tvrdne na červenou, ženská mi prudce zabrzdila na semaforu poté, co si nevšimla, že ta červená nahoře je upravená zelenou šipkou vedle hlavních světel (kupodivu pro odbočování vlevo - po hlavní), takže jsem jí málem vlítnul do kufru, protože jsem na prázdné křižovatce přijížděl a netušil, že to zasekne (spravilo to asi 25sec opření o klakson, pak se rozhodla zelenou dál neignorovat a rozjela se .-) ), nejvíc se bojím cyklistů předjíždějících (když stojím na světlech) zprava (člověk všechno nevidí a stezka před světly u Vršovického nádraží končí kvůli zúžení, takže při rozjíždění můžu toho cyklistu bokem sejmout).

Ale kupodivu jsem jinak zažil celkem zdvořilé pouštění z vedlejší na ucpanou hlavní. V létě byl úplný klid, při cestách na dálnici (hradec a Liberec) pohoda a žádný zvěrstvo, kupodivu. Takže na ten silný provoz to docela jde (škoda těch raplů v silných autech, co se honí po městě od světla ke světlu, jinak pohoda).
Pave1 (4279)|6.9.2010 23:33
Jinak k obecné rovině dodám, že i na tom provozu je znát, že někteří lidé jsou po 20 letech (spíš ale po méně než 20) budování svého ega stále ještě "opití" svým "bohatstvím", takže se chovají, jako kdyby "ti pod nimi" (jejich statusem) měli sami uhybat jejich důležitému poslání (shromažďování kšeftů).
Pracovně je nazývám "rychlozbohatlíky", kteří se velmi pachtí a snaží se vehementně nacpat mezi skutečné elitní pracháče (kteří mají řekněme "už svého šoféra" :-) ). Jeden takový nedávno pobíhal při nějaké dohadovačce po silnici s kovovým teleskopickým domlouvátkem, když si s jiným takovým hovadem vyjasňovali, kdo je důležitější...