Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Vzali/dali jste někdy úplatek?

Jiří Piškula (30)|24.9.2010 11:38
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme do naší víkendové diskuze s tématem:

Vzali/dali jste někdy úplatek?

Neuplyne pomalu ani tucet dní, kdy se v médiích objeví zbrusu nová korupční kauza. Milion tomu, milion tamtomu… Pokud odhlédneme od objemu peněz, pravděpodobně bychom nalezli určitou formu braní a dávání úplatků v mnoha podobách v životech téměř každého z nás… Mohou to být peníze „na přilepšenou“, láhev dobrého pití, bonboniéra či kytka, cokoliv… Často se něco dává lékařům, úředníkům, řemeslníkům, ani učitelé či policisté, kteří pak „přimhouří oko“ nad přestupkem, nejsou výjimkou. Mnohdy není snadné rozlišit, kdy se jedná o uplácení a kdy jde o pouhý projev vděku za prokázané služby či jiné zásluhy. Jak se na to díváte vy?

Vzali/dali jste někdy vědomě, byť drobný, úplatek?
Nabádal vás někdo k takovému jednání?
Kde je podle vás hranice mezi nevinným odměněním a úplatkem?


Napište nám svůj názor, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko „Odpověď“, které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků)
john (149)|24.9.2010 12:14
v dobe, kdy jsem podnikal, tak to byla u vetsich zakazek temer nutnost / davat /, pak je firma dostala zpet formou vicepraci...
jinak jsem dal nake naturalni "uplatky" doktorum a sestrickam, ale to bylo podekovani za jejich pristup az pri opousteni spitalu...
osobne uplatky neberu, natoz abych si o ne rikal, nak to nemam v povaze, asi jsem blbej a nehodim se do dnesnich casu...
kdyz znamym dam do kupy PC a pod, tak "odmenu" resime vzajemnou vypomoci, ci nakou "tekutou" odmenou...
Ivo Mašek (10205)|24.9.2010 12:34
Úplatky se dávali a dodnes dávají v hospodách číšníkům. Jenomže to jsou halířové položky. Osobně úplatky, nebo všimné neberu a nikdy jsem nebral. Pro spoustu známých dělám práci zadarmo (maximálně za kafe, či flašku). A pokud v práci někdo za mnou zajde, že by něco potřeboval opravit, nějakou drobnost na pár hodinek, tak to dělám úplně zadara. Znám kolegy, kteří si to ale skutečně nechávají proplatit do halíře - prostě, každý jsme nějaký.
Pitomec (10211)|24.9.2010 20:26
Poněkud nešťastné téma, protože kdo se bude dobrovolně přiznávat k tomu, že páchá nebo páchal trestný čin?!
ČR (0)|25.9.2010 19:27
Známýmu jsem skládal pc. Nevzal jsem si nic, flaška je velká, já nepiju, někde by to zavazelo a dělalo tam akorát bordel. Hodil jsem tam benchmarky, nainstaloval pár her, to stačí. Dělám to taky pro sebe:D. Aspoň vidím chování nového hw. Číšníkovi dám prachy podle zaokrouhlení. 58kč? Dostane 60kč. Úplatky jsem nikdy nebral, jestli si nějakej fízl vezme od každýho pár stovek, tak s tím nikdo nic neudělá. Mu to stejně nepomůže a někdo to může nahlásit. Kytky ve škole zavazí, zdechne to za týden. Učitelky se s tím tahnou někam, stejně to nemaj kam dát. Rádoby drobné radosti mě akorát naštvou, protože mi to vždycky připomene tu mizernou úroveň tady. Mně stačí poděkovat, binec mě akorát zatěžuje.
Pave1 (4279)|25.9.2010 21:40
Řeknu to takhle. Jsou kultury, kde je zvykem přinést hostiteli malý dárek - pozornost. Jsou jiné kultury, kde to zvykem není. Pokud do toho nebudu plést tohle nebo třeba byznys, tak drobné rady a výpomoc (v rozumné míře) zdarma jsou nezbytné, pokud má být ten malý svět kolem nás k žití.

Pokud ti sousedé nepůjčí vajíčko, pokud si neporadíme zdarma tady na fóru, pokud za jakoukoliv drobnost chceš peníz, pak to není život. Ale existují lidé, kteří prostě nehnou prstem, dokud jim nezaplatíš, naštěstí to není tak časté. Na druhou stranu jsou někteří vykukové ochotní lidskou dobrotu zneužívat, svět prostě není černobílý (ode zdi ke zdi).

Ocenit dobrou práci (třeba kuchaře v restauraci spropitným) nepovažuju za úplatek, ale za kulturní zvyklost. Někde budeš hloupý, když nedáš nic nebo málo, jinde zas pokud něco necháš :-) .
Podplácet policajty jsem nikdy nezkoušel (to není dobrý nápad, tedy alespoň podle mě), doktorům drobnou pozornost za skvělou péči jsem naštěstí zatím dávat nemusel (dal bych, zaslouží si to).

Úplatky na úřadech nebo velké úplatky lékařům považuju "za chyby systému", někde něco nefunguje, jak by mělo. Někde je to čistě mimo zákon (ano, existuje to, zbytek viz příspěvek Pitomce), naopak v některých zemích už se z bakšiše stala kulturní zvyklost a bez něj tam prostě "neprojdeš" (takové "mýto" .-) ).
artam (1147)|26.9.2010 19:08
[quote=Pave1;298162]... v některých zemích už se z bakšiše stala kulturní zvyklost a bez něj tam prostě "neprojdeš" (takové "mýto" .-) ).[/quote]
Napriklad v usa v hoteli pokial nedas poslickovi jeho "baksis", tak vysledkom je totalna ignorancia... napriek tomu, ze za to berie svoj plat.
ai (2993)|26.9.2010 22:54
[quote=artam;298211]napriek tomu, ze za to berie svoj plat.[/quote]
Tam je ten for v tom, ze ty "profese" jsou placeny tak, ze se se zpropitnym pocita, jinak by to nedelal, treba servirka ma minimum , taxikar, ridic limuziny bez spropitneho nevyjde, bez spropitneho neni prijem nekdy ani polovicni a ten podil dela takovou polovinu prijmu a vice, ci-li ty jak to nevis, a nedas, proste si vydela mene a nastve se, spropitne se povazuje za "povinnost" , v restauraci treba tak 15%.

Je to na hlavu, vpodstate tedy v restauraci si prectes, , obed za $20 , ale ty pridas servirce min. $2 az $3, ci-li ten obed NEstoji $20, ale vic, a jeste majitel donuti bez nejakych rozboru tu servirku k nejakemu vykonu , a v hospode si nechaji kdovi co libit, ponevadz se vi, ze to je vlastne herecky ,pozdeji zaplaceny vykon .
Neregistrovaný (0)|5.10.2010 21:16
Jestli jsem vzal někdy úplatek?
NIKDY!!!§§§
Stanislav Groß zvaný křišťál nejčistší, Jiří Paroprase zvané buldozer, Jiří Čuně, Mirek Topoblbek, Pavel Deutsch, Renáta Zkorumpovaná atd., atd. - nikdy a za žádných okolností!!! (možná snad jenom za jistých....)