Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

NAS disk DA214play

sokrates19 (51)|20.12.2013 13:09
Zdravím,

pořídil jsem si NAS stanici Synology DS214Play a k tomu dva 3TB disky RED od WesternDigital. Disky jsem zapojil do Raid 0 kvůli využití maximální kapacity a rychlostí zápis/ čtení. Zálohuji na externí WD 1TB disk.
Po zapojení do domácí LAN sítě, nainstalování DSM, namapování disků atd. jsem zjistil, že přenosové rychlosti jsou velmi malé, a to cca 700 kB/s. Normálně jsem očekával rychlosti kolem 50 až 70 MB/ s, ale těmito rychlostmi je download a upload šílený. Fotografie o velikosti 7 MB se otevírá skoro 10 vteřin nemluvě o listování meze nimi, takže sice mám super NAS, ale rychlosti tristní. Podezříval jsem switch (je Gbit) a kabely, tak jsem si koupil jiný switch (Cisco SG100D-05) a kabely kat6, ale posun je téměř nulový. Na nějakém fóru mi kolegové řekli, že jim to běhá normálně, ale proč to nejde netuší (a já také ne).
Kde dělám chybu nevím, nastavení procházím krok po kroku, ale nevidím zásadní chybu v nastavení.
RoPo (6061)|20.12.2013 13:16
Pokud pominu to, že by mohl být problém v HW, tak problém může být v konfiguraci sítě nebo nastavení síťové karty na PC.
Karta na PC indikuje připojení 1Gbps nebo 100Mbps nebo 10Mbps?

Máš na NASu zakázanou wifi? Napadá mě jestli se kopírování neděje přes wifi, kterou tato NASka má.
Dále mě napadá špatná kompatibilita mezi NAS a HDD.

Mimojiné místo RAID0 by bylo lepší JBOD. RAID0 totiž ukládá data střídavě na disky, ale JBOD postupně na jeden a pak na druhý. Jediná výhoda RAID0 je v rychlosti čtení, ale jakmile jeden disk odejde přijdeš o všechno. U JBODU, když jeden disk odejde odejdou jen některá data.
tdlmarek (1566)|20.12.2013 13:58
[QUOTE=sokrates19;476641]Fotografie o velikosti 7 MB se otevírá skoro 10 vteřin nemluvě o listování meze nimi, ...[/QUOTE]
Listování ... to skoro zní, jako bys popisoval nějaké webové rozhraní. Takže jenom pro jistotu se ptám - přistupuješ na NAS klasicky přes síťové sdílení (SMB/CIFS)?
Pytkin (7947)|20.12.2013 17:17
[QUOTE=sokrates19;476641]pořídil jsem si NAS stanici Synology DS214Play a k tomu dva 3TB disky RED od WesternDigital. Disky jsem zapojil do Raid 0 kvůli využití maximální kapacity a rychlostí zápis/ čtení. Zálohuji na externí WD 1TB disk.
[/QUOTE]
neni mi jasne , ako si schopny zalohovat 6TB (3TB+3TB) na 1TB externy disk ..
[QUOTE=sokrates19;476641]
Po zapojení do domácí LAN sítě, nainstalování DSM, namapování disků atd. jsem zjistil, že přenosové rychlosti jsou velmi malé, a to cca 700 kB/s. Normálně jsem očekával rychlosti kolem 50 až 70 MB/ s, ale těmito rychlostmi je download a upload šílený. [/QUOTE]
zrovna som pred tyzdnom instaloval susedovi DS214 (kery ma slabsi procesor ako ten DS214play) .. a vsetko ide jak vino .. Nieco bude u teba zle .. mozno vadny kus ..
sokrates19 (51)|20.12.2013 20:35
[QUOTE=RoPo;476642]Pokud pominu to, že by mohl být problém v HW, tak problém může být v konfiguraci sítě nebo nastavení síťové karty na PC.
Karta na PC indikuje připojení 1Gbps nebo 100Mbps nebo 10Mbps?

Máš na NASu zakázanou wifi? Napadá mě jestli se kopírování neděje přes wifi, kterou tato NASka má.
Dále mě napadá špatná kompatibilita mezi NAS a HDD.

Mimojiné místo RAID0 by bylo lepší JBOD. RAID0 totiž ukládá data střídavě na disky, ale JBOD postupně na jeden a pak na druhý. Jediná výhoda RAID0 je v rychlosti čtení, ale jakmile jeden disk odejde přijdeš o všechno. U JBODU, když jeden disk odejde odejdou jen některá data.[/QUOTE]

Nepoužívám Wi-Fi, mám kabelový modem. Rychlost síťové karty na notebooku je 1 Gbit/s. Kompabilita mezi NAS a HDD dle mého není špatná, WD RED jsou přímo stavěné pro NAS servery a se Synology jsou v dokonalé spolupráci. Dle mého je Raid 0 jediný a optimální řešení, pokud se dělají zálohy a tu já dělám.
To vše ovšem nevysvětluje ty rychlosti. Ještě zkusím napojit NAS přímo na notebook a uvidím, zda není problém již v NAS, ale to se mi nechce věřit.
sokrates19 (51)|20.12.2013 20:46
Možná jsem se špatně vyjádřil technicky. Když v prohlížeči otevřu fotku a mezerníkem chci vidět následující fotku, neříká se listovat?
Do NAS se přihlašuji skrz "Tento počítač - Umístění v síti - namapované Synology disky."
Do NAS mám zapojený externí disk od WD (USB3.0) a pokud kopíruji mezi NAS a externím diskem, rychlosti kopírování jsou v normálu - kolem cca 70 MB/s. Ale mezi NAS a notebookem po LAN síti jsou rychlosti o dva řády nižší - tedy cca 700 kB/ s. Přitom switch Cisco SG100D-05 je snad to nejlepší ve své třídě na trhu, takže tam nebude problém. V kabeláži také ne.
Nejde mi do hlavy, proč internet po té samé síti funguje na 60 MBit/ s (cca 7,5 MB/s download a 750 kB/ s upload) a NAS server ne. Co je tam za problém, že je tok dat bržděn?
RoPo (6061)|20.12.2013 21:29
RAID0 není vůbec pro zálohy. Zálohu RAID0 vůbec neřeší.

Máš někde problém v síti nebo je NAS vadný.
ai (2993)|20.12.2013 21:31
me zmensil bandwith UPS zdroj, mel jsem CAT6 propojeny pres nej kvuli prepetove ochrane a najednou byl z 1Gbit jen asi 100Mbit, i kdyz tobe to skrti mnohem vic ...

jinak, pokud to rozchodis, mohl bys napsat jak funguje (nebo nefunguje) live hw transcoding?
RoPo (6061)|20.12.2013 21:37
[QUOTE=ai;476708]me zmensil bandwith UPS zdroj, mel jsem CAT6 propojeny pres nej kvuli prepetove ochrane a najednou byl z 1Gbit jen asi 100Mbit, i kdyz tobe to skrti mnohem vic ...[/QUOTE]

Ochrany na LAN jsou jen 100Mbitové.

[QUOTE=ai;476708]jinak, pokud to rozchodis, mohl bys napsat jak funguje (nebo nefunguje) live hw transcoding?[/QUOTE]

Pro live hw transcoding je v NASu slabý procesor. Možná a to velké možná zvládne 720p na jednom streamu.
tdlmarek (1566)|20.12.2013 21:58
[QUOTE=RoPo;476707]RAID0 není vůbec pro zálohy. Zálohu RAID0 vůbec neřeší.[/QUOTE]
Vždyť v úvodním příspěvku jasně píše, že zálohy odkládá na externí disk. Kromě toho nikde není psáno, že má 6 TB zaplněných - to je maximální kapacita pole. A i kdyby ano, tak je přece na každém z nás si rozhodnout, která data zálohovat chci a co ponechávám nechráněné. Takže v tomto kontextu je RAID 0 naprosto logická volba protože jak sám píše, optimálně využívá kompletní kapacitu disků a navíc zvyšuje rychlost zápisu i čtení dostatečně nad limit gigabitové sítě.

K věci:
[QUOTE=sokrates19;476701]Možná jsem se špatně vyjádřil technicky. Když v prohlížeči otevřu fotku a mezerníkem chci vidět následující fotku, neříká se listovat?
Do NAS se přihlašuji skrz "Tento počítač - Umístění v síti - namapované Synology disky." [/QUOTE]
V pořádku, jenom jsem si chtěl ujasnit situaci. Člověk zde na fóru naráží na různě "vzdělané" uživatele, takže prvně je třeba zajistit, abychom byli na stejné vlně. Snažil jsem se vyloučit možnost, že by jsi k datům přistupoval přes webový prohlížeč na nějaké pochybné www rozhraní na NASu - u tohodle použití totiž rychlost může být všelijaká.

Každopádně co se týče dalšího debugování, tak s těmito krabičkami mám spíše teoretické zkušenosti. Nejprve bych se ale pokusil identifikovat, zda se jedná o síťový nebo datový problém. Pokud to tento NAS umožňuje, přihlásil bych se SSH dovnitř a dal stahovat nějaký soubor, např. takto:
[code]wget -O /dev/null http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.3.0/amd64/iso-cd/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso[/code]
Zde by mělo být na první pohled vidět, jestli jede stahování onou omezenou rychlostí ~700 kB/s, nebo plně využívá možnosti tvého připojení k Internetu. To stahování nebude ukládat na disk, ale data rovnou zahazovat - takže nám to zodpoví na otázku, jestli rychlost při sdílení brzdí síť, nebo systém/disky.


PS: Možná bude potřeba najít jiný testovací odkaz k tomu stahování - nejsem si jistý, jakou rychlost je ten debianí server schopen dát na uploadu. Stačí jakýkoliv direct link na dostatečně rychlý server, je úplně jedno co to bude za soubor.
bastlir (3245)|21.12.2013 00:59
Ještě nenapsal, jak dopadla přímá LAN komunikace mezi NAS a NB.
vomic (671)|21.12.2013 12:27
NAS a Raid 0 =nesmyslná šílenost bez realného významu ... tento raid si umim predstavit pouze pro systemovy disk OS jako posledni nastroj pro nutne zrychleni a to jeste plne zalohovany.
Kdyz uz potrebujes plnou kapacitu tak provozuj oba disky bez raidu, kapacita stejna a riziko sice velke ale aspon prijdes jen o 1/2 dat pokud ti odejde jeden disk.

Jinak se jukni na nastaveni sitovky v synology mozna mas zapnuty jumbo packety, ktery nemusi podporovat tvuj switch nebo sitovka v PC.
sokrates19 (51)|21.12.2013 22:17
to ale nevysvětluje můj problém s rychlostí v síti...
Switch mám Cisco SG100D-05 - ve své třídě jich tak dobrých není mnoho. Jumbo frame podporuje, přepínací rychlost 7,5 Mpps (milion paketů za sekundu).
Síťová karta v mém PC by mohla být problém, který momentálně neumím vyřešit, protože nevím jak to poznat
sokrates19 (51)|21.12.2013 22:26
[QUOTE=bastlir;476725]Ještě nenapsal, jak dopadla přímá LAN komunikace mezi NAS a NB.[/QUOTE]


Zkusil jsem to. Přímé spojení NAS a PC skrz LAN kabel. Rychlost při kopírování 3,5 GB se zvedla oproti původnímu zapojení (700 kB/s) o jeden řád - na cca 6MB/ s. Pořád je to málo a rychlosti čtení by se měly pohybovat mezi 50 až 70 MB /s, i tak to byl posun.
Nyní vím, že ve switchi není chyba (po D-linku jsem nasadil Cisco a výsledek stejný), v kabeláži také ne. Na NAS to nevypadá, když rychlost je vyšší.
Napadá mne problém s PC a jeho síťovou kartou (je Gbitová) nebo možná stačí nastavit nějaký parametr. Nejsem IT odborník, tak nevím.

Ale pořád nechápu jednu věc. NAS zrychlí při přímém spojení o řád (i když je to pořád málo), při zapojení na původní (switch) se vrátí vše zpět na rychlosti kolem 700 kB/s. Proč? 60 Mbit internet funguje na tomto spojení perfektně.
bastlir (3245)|21.12.2013 23:01
Pokud ti jede pomalu přímé spojení, co pak očekáváš od dalších síťových komponent? Začni aktualizací síťových driverů v PC. Pokud ti LAN karta nepojede rychle, nemá smysl řešit ostatní.
sanchez13 (1071)|22.12.2013 00:05
Skontroloval by som naozaj, ci nemas na tom NAS zapnute jumbo frames ak ano, tak ich vypni. (v domacom pouziti to aj tak podla mna nema vyznam). Dalej kontrola rychlosti pripojenia pri tom priamom spojeni.. Musia ukazat, ze su naozaj na rychlosti Gbit vo windows prikaz ipconfig, na NAS by mal byt ifconfig, ale zobrazi ti to aj graficky nastroj vo win(centrum sieti a tam tusim detail) a zrejme aj NAS vo web konzole. V recenziach siel tento NAS cca 70-80 MB/s, takze tie tvoje rychlosti su radovo mimo.... Resp. az niekolko radovo mimo...
Pytkin (7947)|22.12.2013 00:31
mozno problem s kablom .. fullduplex .. a podobne ..
bastlir (3245)|22.12.2013 00:49
To sokrates19:
Pokud máš W7 a na ploše ikonu SÍŤ, klikni na ni pravým tlačítkem myši - vlastnosti - klikni na "Připojení k místní síti" a tam se ti objeví rychlost připojení
sokrates19 (51)|23.12.2013 10:14
[QUOTE=bastlir;476776]Pokud ti jede pomalu přímé spojení, co pak očekáváš od dalších síťových komponent? Začni aktualizací síťových driverů v PC. Pokud ti LAN karta nepojede rychle, nemá smysl řešit ostatní.[/QUOTE]

ovladače jsou z 10.5.2013. Na stránkách výrobce jsou dokonce jen pro verzi OS W7 a já mám W8.1.
sanchez13 (1071)|23.12.2013 10:25
Vo win8.1 je to podobne ako vo win7... Len si treba najprv zobrazit pracovnu plochu a potom prave tlacitko na ikonku siete, vybrat centrum sieti, tam kliknut na tvoje pripojenie a zobrazit detaily...
Ked si to skusal napriamo, mal si len kabel NAS-ntbk, alebo si mal v ceste aj nejaky switch/router ?
sokrates19 (51)|23.12.2013 14:49
u připojení k místní síti je rychlost 1Gbit/s.
NAS byl spojen přímo s PC jen LAN kabelem, nic mezi tím.

---------- Doplněno v 14:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:47 ----------

[QUOTE=bastlir;476784]To sokrates19:
Pokud máš W7 a na ploše ikonu SÍŤ, klikni na ni pravým tlačítkem myši - vlastnosti - klikni na "Připojení k místní síti" a tam se ti objeví rychlost připojení[/QUOTE]

je tam rychlost 1Gbit/ s.
KamilZ (10277)|23.12.2013 16:54
[QUOTE=sokrates19;476887]NAS byl spojen přímo s PC jen LAN kabelem, nic mezi tím.[/QUOTE]
To může být ale problém, protože 1Gbit na rozdíl od 100 Mbit potřebuje speciálně zapojený křížový kabel, měl jsi ho?

Co Ti ukazuje monitorování výkonu v NAS? Zapoj to přes 1Gbit switch a vyměň raději všechny kabely. Ještě sem dej tento Tvůj prinscreen https://www.synology.com/en-global/support/faq/586 , pak ze Sledování zdrojů/Výkon a zkontroluj, že nemáš nastavení ve Sledování zdrojů/Omezení rychlosti.
sanchez13 (1071)|23.12.2013 19:00
Myslim, ze cross kabel nepotrebuje...
Gigabit sietove karty by vsetky uz mali mat implementovane Auto-MDIX...
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Medium_Dependent_Interface

Bude to problem v nastaveni pc, alebo NAS...
KamilZ (10277)|23.12.2013 19:16
Nejsem síťař, ale myslím, že 1Gbit není v případě přímého propojení to samé co 100Mbit, tam to opravdu dne už může propojit čímkoli (cross nebo přímý).
sanchez13 (1071)|23.12.2013 20:19
No podla mna prave gigabit zaviedol ten standard... Pokial by to jeho sietovka v pc, alebo NASe nezvladala, tak sa nepripoji vobec...
Pri 100Mbit(alebo menej) to este nebol standard, tam sa na to nedalo spolahnut (niektore zariadenia to mali implementovane, niektore nie)

Ja by som na jeho mieste postupoval takto:
Zavolat si na pomoc kamarata s ntbk, ktory ma gigabit sietovu kartu a (vyzaduje to samozrejme rucne nastavenie siete - IP adresu a subnet ako na NAS, tak aj na PC aj na ntbk):

Prepojit NAS a ntbk napriamo a otestovat rychlost. Ak nebude ok, skusit cez iny kabel (mozno ze je chybny). Ak bude ok, urobit to iste s PC, ak aj to bude ok, zostava uz len problem so switchom/hubom/routerom, alebo co pouziva (v tomto pripade ale musi ist ok aj ten jeho priamy pokus)...

Ak sa mu nepodari ani s tym ntbk dosiahnut zelanu rychlost(zlyha to uz v tom prvom bode) bude asi problem v NASe. Moze to byt zle nastavenie alebo hw problem... V tomto pripade by som skusil najprv aktualizovat firmware od vyrobcu, pripadne reset NAS-u do vyrobnych nastaveni a nasledne znovu nastavenie NAS...

P.S. ak budes robit ten reset, odzalohuj si pre istotu data z NAS. :-)
RoPo (6061)|23.12.2013 21:04
1Gbits síťovky mají na HW úrovni zajištěné případné zakřížení při přímém propojení. Není potřeba křížový kabel.
100Mbits a 10Mbits křížový kabel potřebují při přímém propojení vždy.

Je možné, že síťovka v notebooku je málo výkonná (buď po HW stránce nebo ovladačem nebo jeho nastavením). Nebo je pomalý disk v notebooku.

Co je to přesně za síťovku a co je to za notebook - CPU, paměť a jaký je v něm disk?

Vyzkoušej normální stolní PC nebo výkonnější notebook.
sokrates19 (51)|23.12.2013 21:21
KamilZ: Cisco SG100D-05 má funkci Auto MDIX, používám LAN kabely typu Kat6, originál. Printscreen ukazuje moje nastavení - v pořádku. Ve sledování zdrojů - omezení rychlosti - rychlost neomezena. Vše jsem procházel x-krát, nikde nevidím fatální chybu. Vyměnil jsem switch, kabely - pořád stejné.
Výstřižek.JPG
sokrates19 (51)|23.12.2013 21:48
[QUOTE=sanchez13;476924]No podla mna prave gigabit zaviedol ten standard... Pokial by to jeho sietovka v pc, alebo NASe nezvladala, tak sa nepripoji vobec...
Pri 100Mbit(alebo menej) to este nebol standard, tam sa na to nedalo spolahnut (niektore zariadenia to mali implementovane, niektore nie)

Ja by som na jeho mieste postupoval takto:
Zavolat si na pomoc kamarata s ntbk, ktory ma gigabit sietovu kartu a (vyzaduje to samozrejme rucne nastavenie siete - IP adresu a subnet ako na NAS, tak aj na PC aj na ntbk):

Prepojit NAS a ntbk napriamo a otestovat rychlost. Ak nebude ok, skusit cez iny kabel (mozno ze je chybny). Ak bude ok, urobit to iste s PC, ak aj to bude ok, zostava uz len problem so switchom/hubom/routerom, alebo co pouziva (v tomto pripade ale musi ist ok aj ten jeho priamy pokus)...

Ak sa mu nepodari ani s tym ntbk dosiahnut zelanu rychlost(zlyha to uz v tom prvom bode) bude asi problem v NASe. Moze to byt zle nastavenie alebo hw problem... V tomto pripade by som skusil najprv aktualizovat firmware od vyrobcu, pripadne reset NAS-u do vyrobnych nastaveni a nasledne znovu nastavenie NAS...

P.S. ak budes robit ten reset, odzalohuj si pre istotu data z NAS. :-)[/QUOTE]


JIž jsem to psal někde výš: switch Cisco SG100D-05 je ve své třídě slušný switch. Před tím jsem tam měl D-Link DSG-1005D, oba dva jsou to Gbity. Pravděpodobnost, že oba jsou špatné je sice možná, ale limitně se snižuje. Tam bych neviděl ten kámen úrazu.

Při přímém zapojení NAS - PC jsem použil LAN kabel Kat5e a jako druhý kabel Kat6 - výsledek byl stejný, tzn. nárůst přenosové rychlosti oproti zapojení přes switch o jeden řád ze 700 kB na 6 MB, takže zlepšení, ale pořád o jeden řád méně, než by mělo být.

Moje teorie je, že buďto je špatná karta (či nastavení) v PC nebo v NAS. Ale protože mám internetové připojení 60 Mbit/s (tj. cca 7,5 MB/s download), myslím si, že karta v PC bude OK.

Dedukcí mi zbývá NAS a jak říkáš ty, možná tam je něco špatně. Ale co?
1. Jumbo frame - vypnuto
2. síťové rozhraní - stav sítě 1000 Mb/s, plnně duplexní, MTU 1500 - dle mého ok

Takže máš stejný nápad jako já. Nebo já mám stejný nápad jako ty - restart nebo firmware. Zde bude na 99% ten problém.

P.S: sice jsem dle většiny lidí zde na fóru exot, když mám Raid0, ale dělám denní zálohy na externí disk :-) O data nepřijdu. Pokud mi neodejde i externí disk, ale zase je ta pravděpodobnost na limitní křivce.

Udělám dvě věci:
1. podívám se na firmware
2. udělám restart
a pak se uvidí....

---------- Doplněno v 21:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:43 ----------

[QUOTE=RoPo;476928]1Gbits síťovky mají na HW úrovni zajištěné případné zakřížení při přímém propojení. Není potřeba křížový kabel.
100Mbits a 10Mbits křížový kabel potřebují při přímém propojení vždy.

Je možné, že síťovka v notebooku je málo výkonná (buď po HW stránce nebo ovladačem nebo jeho nastavením). Nebo je pomalý disk v notebooku.

Co je to přesně za síťovku a co je to za notebook - CPU, paměť a jaký je v něm disk?

Vyzkoušej normální stolní PC nebo výkonnější notebook.[/QUOTE]



Notebook je HP ProBook 4720s, 6GB RAM, procesor Intel Core i5 M480 2.64 GHz, síťová karta je Realtek PCIe GBE Family Controller, disk má otáčky 7200 akapacitu 350 GB.
sanchez13 (1071)|23.12.2013 22:10
Dostatocne vykonny ntbk... Vyzera to fakt na daku blbost v nastaveni NASu..
Takze ak nepomoze restart a nie je ani novsi fw, urobil by som reset do tovarnych nastaveni, nasledne len zakladny setup (siet a smb share) a otestoval to...
Pytkin (7947)|23.12.2013 23:01
[QUOTE=sokrates19;476934]
P.S: sice jsem dle většiny lidí zde na fóru exot, když mám Raid0, ale dělám denní zálohy na externí disk :-) [/QUOTE]
stale si nam nevysvetlil , ako zalohujes tych 6TB v raid 0 na 1TB externy disk ..
tdlmarek (1566)|23.12.2013 23:22
[QUOTE=sokrates19;476934]Takže máš stejný nápad jako já. Nebo já mám stejný nápad jako ty - restart nebo firmware. Zde bude na 99% ten problém.[/QUOTE]
Nechci se nějak vnucnovat, ale opravdu nechápu proč tu tápáte ve tmě s radami typu "upgrade firmware" nebo "nastavení síťovky", když jsi pořád ještě nevyzkoušel (nebo alespoň nereportoval) ten můj navržený test - tzn. stahování dat na NAS (ať už z Internetu, nebo klidně i z notebooku), ale bez účasti diskové části.

Střílení naslepo sice někdy může vyjít, ale obecně je lepší problém postupně izolovat na co nejmenší oblast, a pak teprvě řešit.
bastlir (3245)|23.12.2013 23:41
Pokud se mu v NB objeví 1GB komunikace, pak je to komunikace mezi rozhraním a rozhraním, ale to ještě nesouvisí se samotným přenosem dat. Křížený kabel už aspoň pět let (možná už i víc) není třeba řešit. LANky se už umí domluvit a přepnout samy. FW bych asi opravdu zatím neinstaloval a udělal bych factory reset a začal na zelené louce.
Já nemám nijak drahé NASy, ale ten dvoudiskový mám zapojený na ukládání na dva disky současně a není zatím žádné video, které by přes pevnou lainu nestíhal.
ai (2993)|24.12.2013 03:51
[QUOTE=tdlmarek;476950]pořád ještě nevyzkoušel (nebo alespoň nereportoval) ten můj navržený test - tzn. stahování dat na NAS (ať už z Internetu, nebo klidně i z notebooku), ale bez účasti diskové části.

Střílení naslepo sice někdy může vyjít, ale obecně je lepší problém postupně izolovat na co nejmenší oblast, a pak teprvě řešit.[/QUOTE]
Mozna nevi kde s tim testem zacit a jak na to, ja bych taky nevedel, jako normalni uzivatel bych mel problem, kde vstoupit a jak napsat ten command. Popis to trochu polopatisticky. :-)
vomic (671)|24.12.2013 09:21
Zkus aktualizovat DSM na posledni verzi pokud ho v posledni verzi uz nemas, tim bych zacal.
Zkus na synology rozchodit torrent ci ftp klienta a neco stahnout z netu primo na synology bez assistence jineho pc.
Mas moznost do domaci site zapojit jiny komp/notebook nez tve soucasne PC a zkusit prenos dat mezi nima? Pokud ne zkus poprosit treba souseda ... je treba jasne lokalizovat zda problem dela synology nebo tve PC.

Co se v tve siti prideluje DHCP adresy? Neni mozne ze mas nastavene nejake omezeni rychlosti pro ip adresu, kterou dostalo synology?
sokrates19 (51)|25.12.2013 14:37
[QUOTE=Pytkin;476944]stale si nam nevysvetlil , ako zalohujes tych 6TB v raid 0 na 1TB externy disk ..[/QUOTE]

v NAS mám momentálně 0,5 TB dat, které postupně rostou (fotografie, videa). Ten externí disk má ještě tedy 0,5 TB volnou kapacitu. Až bude externí disk zaplněn z 90%, koupím externí disk s větší kapacitou, např. 4 TB.

Asi vím kam míříš, proč si neudělám RAID1? A není do vlastně jedno? Raid1 nebo 0 nebo hybryd, vždy jde o jedno - stejně se má zálohovat, i když se zrcadlí.
sokrates19 (51)|25.12.2013 17:31
[QUOTE=tdlmarek;476950]Nechci se nějak vnucnovat, ale opravdu nechápu proč tu tápáte ve tmě s radami typu "upgrade firmware" nebo "nastavení síťovky", když jsi pořád ještě nevyzkoušel (nebo alespoň nereportoval) ten můj navržený test - tzn. stahování dat na NAS (ať už z Internetu, nebo klidně i z notebooku), ale bez účasti diskové části.

Střílení naslepo sice někdy může vyjít, ale obecně je lepší problém postupně izolovat na co nejmenší oblast, a pak teprvě řešit.[/QUOTE]


Já tvoji radu neignoruji, jen nevím, jak v rozhraní DSM najít adresní řádek pro vložení internetové stránky.
Tak jsem to udělal po svým laickým chápání: otevřel jsem si Firefox v notebooku, zadal tu stránku a místo uložení jsem zvolil v NAS disku a rychlost stahování jsem sledoval ve Sledování zdrojů - síť. Průměrná rychlost stahování byla 650 kB/ s.

Těžká práce s amatéry :-), já vím....
sokrates19 (51)|25.12.2013 17:40
[QUOTE=vomic;476961]Zkus aktualizovat DSM na posledni verzi pokud ho v posledni verzi uz nemas, tim bych zacal.
Zkus na synology rozchodit torrent ci ftp klienta a neco stahnout z netu primo na synology bez assistence jineho pc.
Mas moznost do domaci site zapojit jiny komp/notebook nez tve soucasne PC a zkusit prenos dat mezi nima? Pokud ne zkus poprosit treba souseda ... je treba jasne lokalizovat zda problem dela synology nebo tve PC.

Co se v tve siti prideluje DHCP adresy? Neni mozne ze mas nastavene nejake omezeni rychlosti pro ip adresu, kterou dostalo synology?[/QUOTE]


Verzi DSM mám poslední - DSM 4.3-3810 Update3. Něco jsem zkoušel stáhnout, viz odpověď tdlmarek, rychlost ukládání dat na NAS disky cca 650 kB/s. Zda byl pokus proveden dobře nevím.
Jinak DHCP adresa je získávána pro konfiguraci sítě automaticky, nějaké nastavení pro omezení rychlosti přenosů dat nevidím.Např. v ovládacím panelu FTP nemám omezení rychlosti žádné.
tdlmarek (1566)|25.12.2013 17:56
[QUOTE=sokrates19;477046]Tak jsem to udělal po svým laickým chápání: otevřel jsem si Firefox v notebooku, zadal tu stránku a místo uložení jsem zvolil v NAS disku a rychlost stahování jsem sledoval ve Sledování zdrojů - síť. Průměrná rychlost stahování byla 650 kB/ s.[/QUOTE]
Snaha se cení, ale tenhle test nám moc neřekne :) Zde jsi totiž stahoval z Internetu na notebook, a ten následně po síti posílal na NAS a ten ukládal na disk.

Já se snažil nasimulovat test, kdy stahuje pouze samotný NAS z Internetu, a navíc neukládá na disky - aby se určilo, zda rychlost omezuje síťová nebo disková část. K tomu je potřeba zprovoznit SSH přístup na NAS - nevím, jestli to je standardně zapnuté, nevím, jestli to jde někde ve webovém rozhraní zapnout a bohužel v této oblasti ani neporadím, třeba se tu ozve nějaký majitel podobného NASu. Dalším krokem je každopádně získání nějakého SSH klienta (na Windows nelze nedoporučit Putty: http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html). Stáhnout putty.exe, někam uložit a spustit - neinstaluje se. Do Host Name vpíšeš adresu NASu (viz první příloha) a stiskneš Open.

Pokud se objeví chybová hláška, že se nepodařilo připojit, není SSH za NASu zaplé (viz úvod výše). V opačném případě by se měla zobrazit výzva pro zadání jména a hesla. Co tam zadat opět nejsem schopen říct, pokud se bude SSH zapínat někde ve webovém nastavení nasu, nejspíš tam bude i informace o tomto. V opačném případě možná někde v manuálu, je pravděpodobné, že uživatelské jméno bude "root". A nebo můžeš zkusit stejné údaje jako při přístupu na webové rozhraní, možná bude uživatelské jméno spíš "admin". Pokud se zadaří, tak by se měla objevit obrazovka podobná té z druhé přílohy. A tam lze pak vložit mnou dříve zmiňovaný příkaz pro otestování rychlosti.
ssh-putty.jpg ssh-term.jpg
sokrates19 (51)|25.12.2013 18:07
[QUOTE=sokrates19;477046]Já tvoji radu neignoruji, jen nevím, jak v rozhraní DSM najít adresní řádek pro vložení internetové stránky.
Tak jsem to udělal po svým laickým chápání: otevřel jsem si Firefox v notebooku, zadal tu stránku a místo uložení jsem zvolil v NAS disku a rychlost stahování jsem sledoval ve Sledování zdrojů - síť. Průměrná rychlost stahování byla 650 kB/ s.

Těžká práce s amatéry :-), já vím....[/QUOTE]


tak jsem se nějak vzpamatoval a v Download station jsem zadal ten odkaz - rychlost stažení byla cca 2.5 MB/ s.

---------- Doplněno v 18:07 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:02 ----------

[QUOTE=tdlmarek;477050]Snaha se cení, ale tenhle test nám moc neřekne :) Zde jsi totiž stahoval z Internetu na notebook, a ten následně po síti posílal na NAS a ten ukládal na disk.

Já se snažil nasimulovat test, kdy stahuje pouze samotný NAS z Internetu, a navíc neukládá na disky - aby se určilo, zda rychlost omezuje síťová nebo disková část. K tomu je potřeba zprovoznit SSH přístup na NAS - nevím, jestli to je standardně zapnuté, nevím, jestli to jde někde ve webovém rozhraní zapnout a bohužel v této oblasti ani neporadím, třeba se tu ozve nějaký majitel podobného NASu. Dalším krokem je každopádně získání nějakého SSH klienta (na Windows nelze nedoporučit Putty: http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html). Stáhnout putty.exe, někam uložit a spustit - neinstaluje se. Do Host Name vpíšeš adresu NASu (viz první příloha) a stiskneš Open.

Pokud se objeví chybová hláška, že se nepodařilo připojit, není SSH za NASu zaplé (viz úvod výše). V opačném případě by se měla zobrazit výzva pro zadání jména a hesla. Co tam zadat opět nejsem schopen říct, pokud se bude SSH zapínat někde ve webovém nastavení nasu, nejspíš tam bude i informace o tomto. V opačném případě možná někde v manuálu, je pravděpodobné, že uživatelské jméno bude "root". A nebo můžeš zkusit stejné údaje jako při přístupu na webové rozhraní, možná bude uživatelské jméno spíš "admin". Pokud se zadaří, tak by se měla objevit obrazovka podobná té z druhé přílohy. A tam lze pak vložit mnou dříve zmiňovaný příkaz pro otestování rychlosti.[/QUOTE]


SSH jsem v NAS zapnul v rozhraní Terminál. Ale nikde nevidím, kam napsat adresu. Níže píšu, že v Download Station jsem tu stránku zadal a stáhnul přímo v NAS a to rychlostí cca 2.5MB/ s. Takže v NAS je to o trochu rychlejší, než přeposílání z notebooku do NAS. Zajímavé, ale co s tím?

Na ten tvůj návod se podívám.
sokrates19 (51)|25.12.2013 18:08
[QUOTE=tdlmarek;477050]Snaha se cení, ale tenhle test nám moc neřekne :) Zde jsi totiž stahoval z Internetu na notebook, a ten následně po síti posílal na NAS a ten ukládal na disk.

Já se snažil nasimulovat test, kdy stahuje pouze samotný NAS z Internetu, a navíc neukládá na disky - aby se určilo, zda rychlost omezuje síťová nebo disková část. K tomu je potřeba zprovoznit SSH přístup na NAS - nevím, jestli to je standardně zapnuté, nevím, jestli to jde někde ve webovém rozhraní zapnout a bohužel v této oblasti ani neporadím, třeba se tu ozve nějaký majitel podobného NASu. Dalším krokem je každopádně získání nějakého SSH klienta (na Windows nelze nedoporučit Putty: http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html). Stáhnout putty.exe, někam uložit a spustit - neinstaluje se. Do Host Name vpíšeš adresu NASu (viz první příloha) a stiskneš Open.

Pokud se objeví chybová hláška, že se nepodařilo připojit, není SSH za NASu zaplé (viz úvod výše). V opačném případě by se měla zobrazit výzva pro zadání jména a hesla. Co tam zadat opět nejsem schopen říct, pokud se bude SSH zapínat někde ve webovém nastavení nasu, nejspíš tam bude i informace o tomto. V opačném případě možná někde v manuálu, je pravděpodobné, že uživatelské jméno bude "root". A nebo můžeš zkusit stejné údaje jako při přístupu na webové rozhraní, možná bude uživatelské jméno spíš "admin". Pokud se zadaří, tak by se měla objevit obrazovka podobná té z druhé přílohy. A tam lze pak vložit mnou dříve zmiňovaný příkaz pro otestování rychlosti.[/QUOTE]

zapnutí SSH...
Výstřižek.JPG
tdlmarek (1566)|25.12.2013 18:09
Výborně. Takže pokračuj, jako jméno/heslo bych nejprve zkusil totéž, co zadáváš při přístupu tady na to webové rozhraní.

PS: Je normální, že heslo se při zadávání nevypisuje.
sokrates19 (51)|25.12.2013 20:55
Služba SSH je povolena, ale příkazový řádek nemohu nikde najít.
Přihlašování pod "root", ať už s heslem nebo bez nefunguje. Funguje přihlašování jen s "admin", ale to je DSM prostředí, ve kterém buď chybí nebo neumín najít příkazový řádek.
tdlmarek (1566)|25.12.2013 20:57
Nerozumím. Přihlašuješ se tam přes tu Putty, jak jsem popisoval výše?
sokrates19 (51)|25.12.2013 21:08
je to těžký se mnou.... už jsem putty spustil, vložil odkaz a jede to.

---------- Doplněno v 21:08 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:07 ----------

[QUOTE=sokrates19;477074]je to těžký se mnou.... už jsem putty spustil, vložil odkaz a jede to.[/QUOTE]

nakonec je výsledek stejný jako z "Download Station", a to 2.5 MB/ s.
tdlmarek (1566)|25.12.2013 21:09
Fajn. To je nějakých 20 Mbps, což klidně může být limit toho serveru, na kterém je soubor uložen.
sokrates19 (51)|25.12.2013 21:15
[QUOTE=tdlmarek;477075]Fajn. To je nějakých 20 Mbps, což klidně může být limit toho serveru, na kterém je soubor uložen.[/QUOTE]

tak asi zkusím jiný server....
tdlmarek (1566)|25.12.2013 21:33
No, já tu mezitím sepíšu další test. Teď když máme SSH přístup, tak vyzkoušíme stažení souboru podobným způsobem, ale z notebooku.

Bude potřeba zjistit IP adresa notebooku, tu předpokládám znáš - kdyby ne, tak do windowsího příkazové řádku stačí napsat "ipconfig" a je v kolonce "Adresa IPv4". U mě je to 192.168.16.8.

Každopádně, zde je ke stažení soubor mongoose-4.1.exe: http://cesanta.com/#downloads. Jedná se o maličký webserver, opět se neinstaluje, stačí jej spustit a on začne sdílet obsah adresáře, ve kterém je soubor umístěn. Takže, na notebooku vytvořit nějakou dočasnou složku a stáhnout do ní jak mongoose-4.1.exe, tak nějaký testovací soubor - třeba právě ten linuxový image "debian-7.3.0-amd64-netinst.iso" z dříve testovaného odkazu. Viz příloha.

Nyní když spustíš mongoose-4.1.exe, v podstatě nic se nestane (možná vyskočí okno firewallu, potvrdit), jenom se na liště vedle hodin objeví ikonka serveru, která v menu nabízí "Start browser". Opět viz příloha. Po kliknutí by se měl otevřít prohlížeč a zobrazovat seznam dřívě nachystané složky s mongoose-4.1.exe a debian-7.3.0-amd64-netinst.iso. Je zde jen drobný háček, že nahoře v adrese je namísto IP napsané "localhost:8080". Uprav tedy adresu tak, aby obsahovala IP adresu notebooku - po obnovení stránky by se nic nemělo změnit, jenom už tam není ten localhost. Teď už stačí jen kliknout na iso soubor pravým tlačíkem a získat jeho odkaz. Viz třetí příloha.

No a teď když máme funkční odkaz (můžeš jej pro jistotu zkusit přímo v prohlížeči, zda nabídne stažení souboru - v mém případě se jedná o "http://192.168.16.8:8080/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso"), tak jej skus znovu zadat v NASu do toho wget příkazu a pozoruj rychlost. Takže něco jako: [code]wget -O /dev/null http://192.168.16.8:8080/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso[/code]
www-files.jpg www-taskbar.jpg www-browser.jpg
sokrates19 (51)|25.12.2013 23:31
[QUOTE=tdlmarek;477077]No, já tu mezitím sepíšu další test. Teď když máme SSH přístup, tak vyzkoušíme stažení souboru podobným způsobem, ale z notebooku.

Bude potřeba zjistit IP adresa notebooku, tu předpokládám znáš - kdyby ne, tak do windowsího příkazové řádku stačí napsat "ipconfig" a je v kolonce "Adresa IPv4". U mě je to 192.168.16.8.

Každopádně, zde je ke stažení soubor mongoose-4.1.exe: http://cesanta.com/#downloads. Jedná se o maličký webserver, opět se neinstaluje, stačí jej spustit a on začne sdílet obsah adresáře, ve kterém je soubor umístěn. Takže, na notebooku vytvořit nějakou dočasnou složku a stáhnout do ní jak mongoose-4.1.exe, tak nějaký testovací soubor - třeba právě ten linuxový image "debian-7.3.0-amd64-netinst.iso" z dříve testovaného odkazu. Viz příloha.

Nyní když spustíš mongoose-4.1.exe, v podstatě nic se nestane (možná vyskočí okno firewallu, potvrdit), jenom se na liště vedle hodin objeví ikonka serveru, která v menu nabízí "Start browser". Opět viz příloha. Po kliknutí by se měl otevřít prohlížeč a zobrazovat seznam dřívě nachystané složky s mongoose-4.1.exe a debian-7.3.0-amd64-netinst.iso. Je zde jen drobný háček, že nahoře v adrese je namísto IP napsané "localhost:8080". Uprav tedy adresu tak, aby obsahovala IP adresu notebooku - po obnovení stránky by se nic nemělo změnit, jenom už tam není ten localhost. Teď už stačí jen kliknout na iso soubor pravým tlačíkem a získat jeho odkaz. Viz třetí příloha.

No a teď když máme funkční odkaz (můžeš jej pro jistotu zkusit přímo v prohlížeči, zda nabídne stažení souboru - v mém případě se jedná o "http://192.168.16.8:8080/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso"), tak jej skus znovu zadat v NASu do toho wget příkazu a pozoruj rychlost. Takže něco jako: [code]wget -O /dev/null http://192.168.16.8:8080/debian-7.3.0-amd64-netinst.iso[/code][/QUOTE]


zatím to nefunguje. Mongoose jsem spustil z adresáře, kde mám i ten ISO soubor a po spuštění browseru se mi načetla jen prázdná stránka a nic. Po zadání IP adresy mého notebooku se objevila jen chybná stránka.
tdlmarek (1566)|25.12.2013 23:51
Nenahrál jsi to do nějaké chráněné oblasti disku? Nejlepší by byla nějaká volně dostupná složka, např. C:\Users\Public\Temp.

Objevila se při spuštění Mongoose výzva firewallu? Potvrdil jsi ji?

Nemáš v PC nainstalován nějaký prašivý antivir?
Pytkin (7947)|26.12.2013 00:06
[QUOTE=sokrates19;477030]Až bude externí disk zaplněn z 90%, koupím externí disk s větší kapacitou, např. 4 TB.[/QUOTE]
cece .. 90% zo 6TB je radovo 5.4TB .. to sa ti na 4TB disk nezmesti .. a vacsie nejsu .. ako to budes robit potom , to netusim
[QUOTE=sokrates19;477030]Asi vím kam míříš, proč si neudělám RAID1? A není do vlastně jedno? Raid1 nebo 0 nebo hybryd, vždy jde o jedno - stejně se má zálohovat, i když se zrcadlí.[/QUOTE]
no .. pre mna nejaky raid 1 uplne na zalohovanie postacuje.. ak by tam boli data , ktore su zivotne dolezite , urcite by ich bolo treba uchovavat mimo domacnost .. na druhom disku su uplne zbytocne .. ked pridu zlodeji , alebo iskricka preskoci .. atd ..