Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výber 65"-75" TV

Gyrator (11)|3.5.2014 18:36
Plánujem si kúpiť môj prvý TV, preto by som vás chcel poprosiť o rady, pomoc a info pri výbere toho správneho TV. Viem, že by to mal byť aspoň 65" TV, pozorovacia vzdialenosť 4 - 4,5m.

Po prečítaní niekoľkých diskusií tu na fóre, mám niekoľkých favoritov:

Sony KDL-65W855 (neviem, či by som ho ešte niekde kúpil za prijateľnú cenu)
Sony KDL-65W955
Panasonic TX-P65ST60E (takisto ťažko sa dá zohnať)
Panasonic TX-P65VT60E (tu údajne nejaký problém s ventiláciou a tiež ťažko dostupný)
Samsung UE65F6400 (tento model si v diskusiách poniektorí pochvaľovali)
Samsung UE65F8000 (vyššia rada=vyššia cena)
Samsung UE65H6470 (tento model mi jeden predajca ponúkol za 2100€, len neviem aký je rozdiel medzi UE65H6400, ale tento model vraj nemajú v ponuke od Samsungu pre SK).
LG 65LB731V (tiež mi tento model ponúkol ten predajca za 2100€, len tu v diskusiách som sa dočítal, že na značku LG pri výbere TV treba zabudnúť).

Budem veľmi vďačný každej rade a info, kľudne aj iné značky a modely.

Ďakujem pekne.
jarino1978 (8045)|6.5.2014 19:57
budem skromný, ale stačí F6400. :-)-
Gyrator (11)|6.5.2014 20:16
Takže asi si spokojný s F6400 65", no z tých modelov, čo som uviedol vyššie, by som sa už rozhodoval práve medzi 65F6400 a Sony 65W855 (príp. 65W955). Cez víkend by som chcel ísť popozerať niekde aj naživo tieto TV a pozisťovať hlavne ceny. Neviete kde majú tieto modely vystavené s prijateľnými cenami? Ďakujem.
jarino1978 (8045)|6.5.2014 20:25
môžem napísať, že za ten cca rok som veľmi spokojný.
Plutotype (717)|6.5.2014 21:52
Každý si vacsinou pochvaluje to, do coho investoval, ale objektivne je treba napisat, ze neexistuje žiadny model TV, ktorý by bol ideálny. Je to hlavne z dôvodu, lebo nemáme univerzálne očakávania a niektoré oči jednoducho nevedia ako má obraz vyzerať ( napríklad kontrast alebo artefakty ). A spotrebna elektronika je uz raz nedokonala.

Je treba viacej popísať či chceš TV s referenčným obrazom pre večerné kino alebo sleduješ len funkcie, výbavu a to aby ti na tom išla káblovka alebo satelit. Máš zbierku blu-ray filmov alebo HTPC a si filmový fanúšik? Máš presvetlenú miestnosť? Kto bude s TV narábať? Deti, manželka, babička? Koľko hodín denne pozeráš? Stáva sa, že TV plní funkciu rádia v domácnosti?
Gyrator (11)|7.5.2014 06:54
Ja napríklad, priznám sa, tiež neviem ako by mal obraz vyzerať, nakoľko TV pozerám len cez víkend a to na malom a starom TV (Sony LCD cca 35").

Miestnosť je veľká obývačka spojená s kuchyňou, presvetlená je dosť. TV chcem hlavne na sledovanie filmov (aj blu-ray, ak by si mi vedel poradiť nejaký kvalitnejší prehrávač, nakoľko začínam od začiatku a nemám zatiaľ žiadne TV príslušenstvo), káblovku by som tiež chcel využívať, neskôr by som chcel používať TV aj na hry (PS4), ale to len občas, o HTPC som doteraz nevedel, ale už som si to naštudoval a vyzerá to na slušnú vec, keby to teda nahradilo ostatné zariadenia. Narábať s TV budem ja, deti zatiaľ nemám, odhadujem, že keď dokončím konečne dom, tak TV budem sledovať často, resp. po práci poobede a potom večer, cez víkend častejšie. Priemerne to odhadujem na 6-8 hodín denne. Nechcem, aby TV plnilo funkciu rádia v domácnosti.

Nevyznám sa ešte v tých odborných názvoch a rôznych TV zariadeniach, ale snažím sa do toho dostať a pomaly študujem, čo sa dá, tak preto neviem, čo všetko budem v budúcnosti používať.

Ďakujem za pomoc a rady.
Plutotype (717)|7.5.2014 10:10
Uprimne...kašli na TV a dokonči najprv dom. :-)

Vypadá to asi na LCD LED pre Teba, lebo plazmy aj keď majú dobrý filter a zabranujú, aby externé svetlo ovplyvnovalo obraz ( Panasonic 60" ZT60 je best v tomto ), nemaju potrebnu svietivost pre miestnosti kde je vela svetla. Navyse je to s plazmami tak, ze cim vyssia svietivost, tym je riziko vypalovania vyssie. Je to jeden z dovodov preco plazmy zostali nepochopene. Su urcene na vecerne a nocne pozeranie. Vtedy maju v niekolkych kategoriach od LCD LED navrch ( perfektna uniformita, kontrast, presnost farieb, pohybova ostrost ). Ak si ale ustrážiš nešetrné zaobchádzanie ( pozerať len keď pozeráš a nepozerať stále na jednej stanici s jednym logom :-) ), plazma sa Ti večer odvďačí.

Vyberať LCD LED je kompromis, ale aj budete doma pozerať priamo na TV ( tak je treba aj TV umiestniť ), hladaj TV, ktoré majú VA panel a dobrú uniformitu podsvietenia ( minimalizovany clouding ). IPS panely majú horšiu úroveň čiernej, ale zase z uhla su ok az do 45 stupnov. VA panely z uhla vyprasivia farby a hlbku obrazu.
Tu su nejake priklady, ako uniformita nema vyzerat:
https://www.google.com/search?q=clouding+TV+example&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=yeFpU5rUC8qU0AWW3YGQCg&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1536&bih=692

Filter, resp sklo su dolezite aj u LCD LED. Tu je to jednoduche, lacne modely maju lacny filter, ktory neodraza denne svetlo a tak je treba svietivost vypiect cez den na 1.5 násobok nočného režimu, čo zdeformuje farby, gamma krivku, zhorší úroveň čiernej a možno aj odpáli šedo biele detaily.

Zdroje su extremne dolezite. Ak sa bavime o 1080p, tam potrebuješ 75" uhlopriečku na 4.5m. Na SD stačí 65" a samozrejme TV s dobrým upscalingom, čo je proces kedy TV dopočítava pixely na 1080p z SD rozlíšenia čo je len 576 riadkov. Osobne by som riesil bud PS4 alebo HTPC. Nie oboje, lebo HTPC viem nadizajnovať aj také, že bude tiché a sundá výkon PS4 v hrach ( ok, niektore hry su PS4 specificke a nie su k dostaniu pre PC ). Blu-ray filmy zaberaju až 50GB per disc, takže si rozmysli či pôjdeš cestou kupovania filmov na blu-ray diskoch ( PS4 kľudne doporučím ako prehrávač ) alebo chceš mať filmy na diskoch HTPC ( kde zase potrebujes úložnú kapacitu ). HTPC na prehrávanie filmov je tiež obrazovo lepšia voľba. Pre osobnú potrebu samozrejme.

Moje doporucenia:
Samsung UE65H6470 ( nebude v ponuke neskor aj 75" H6470? ). EDIT
http://www.samsung.com/de/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE75H6470SSXZG

Sony KDL-65W855
Panasonic TX-P65VT60E ( zvuky plazmy sa daju riesit specialnymi filtrami a z 4.5m nic pocut nebudes pocut ).

F8000 ( lepsia uniformita ) alebo F6400 serie ok, ale tam nech majitelia potvrdia, ze firmwarom vyriešili to cukanie pri zmenách scén, ktoré pliaguje posledne roky série 6-8. H6 seria je "vraj" ok:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37281-led-televizor-46-50-palcov?p=488117&viewfull=1#post488117
Viliamko (56)|7.5.2014 13:20
Po tej Samsung UE65H6470 pokukujem aj ja.Plutotype mal si ju už v ,,rukach,, alebo videl si niekde realne testy ohladne podsvietenia a atd?
Plutotype (717)|7.5.2014 15:52
65" sa málo testuju, vacsinou na recenzie dostávajú portály od výrobcov 40"-55", takže treba kúpiť a otestovať daný kus 65". Inak vrátiť v rámci 7/14.
Nekalibroval som ešte, ale hdtvtest a avforums robili recenzie prave mensich uhlopriecok H6.
Gyrator (11)|7.5.2014 23:53
[QUOTE=Plutotype;488563]Uprimne...kašli na TV a dokonči najprv dom. :-)

Dom práveže dokončujem, blížime sa už do finále, teraz v júli by sme sa chceli nasťahovať, tak preto už riešim a vyberám vhodnú TV.

Ako si napísal, tiež vychádza vhodnejšie pre mňa LCD LED. A po Tvojich radách a odporúčaniach to bude pravdepodobne Samsung UE65H6470. Uvidím ešte akú cenu a či vôbec mi ponúknu Sony 65W855.
A neviem, či príde tá 75" H6470 aj na SK trh, popýtam sa na to, len najväčšie mínus je tá cena. Oficiálna cena je 4990€, v niektorých rakúskych eshopoch som našiel za 3990€, čo je už lepšia cena, ale stále cez môj rozpočet. Pôvodne som chcel do novej TV vraziť max. do 1700€, to som ešte vôbec nevedel, akú uhlopriečku, ani aký TV by som chcel. Po prečítaní niektorých diskusií a odporúčaní som sa rozhodol, že zvýšim tento rozpočet na 2700€. Možno by som ešte niekde naškrabal tých pár eúr a bolo by to rovných 3000€, ale to by som si už prial, keby to bola nejaká 75" TV. Ale viem, že to je zase pomerne málo na kvalitnú 75" TV.

Na TV sa bude pozerať viac-menej priamo, resp. z uhla tak do 30 st. TV bude umiestnená v strede a z každej strany od stredu TV bude 1,5 m, teda 3 m šírka sedačky zo vzdialenosti 4,5 m. Takže pozerať asi na ten VA panel a minimálny clouding.

Ok, takže buď HTPC alebo PS4, nie som zase žiadny gamesový maniak, hry skutočne len občas, takže nebude mi treba takéto špecifické hry. Ohľadom blu-ray filmov by som zvolil tú druhú možnosť, teda filmy na diskoch HTPC.
Ako je to potom s ovládaním hier cez HTPC? Stačí si len dokúpiť gamepady?

Ďakujem pekne za rozsiahlu odpoveď a rady, Plutotype.
vivid.sk (11472)|8.5.2014 00:26
[QUOTE=Gyrator;488629]Pôvodne som chcel do novej TV vraziť max. do 1700€,[/QUOTE]
To stale mozes.
Kup si 65H6400 za 1800€ a zadarmo prisun sedacku o 2 metre :D. Preco nutne pozerat na TV zo 4.5 metrov, ked nemusis?
Gyrator (11)|8.5.2014 22:18
Už sa mi nedá posunúť sedačka až o 2 metre, max. o 1 meter. Ale to by zase nevyzeralo moc dobre. Sedačku môžem najvhodnejšie umiestniť tak, že pozorovacia vzdialenosť bude 4m.
Ohľadom tej 65H6400 tiež uvažujem, len predajca, u ktorého som sa bol dopytovať mi povedal, že ju nemajú v ponuke, ponúkol mi 65H6470, ako som písal vyššie.
vivid.sk (11472)|8.5.2014 23:14
[QUOTE=Gyrator;488680] ponúkol mi 65H6470, ako som písal vyššie. [/QUOTE]
To je rovnaky model doplneny o nejaky ten DVB-S2 tuner navyse. Obrazovo zhodne.
Tieto modely sa len zacinaju pomaly distribuovat, netreba sa ponahlat, cena rychlo spadne.
Gyrator (11)|9.5.2014 09:41
Jasné, počkám ešte, nový TV plánujem kúpiť koncom júna, tak uvidím, či cena klesne. Ale predajca mi už teraz ponúka 20% zľavu na tieto nové modely Hxxxx.