Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prve natacanie svadby

mirrec (42)|30.9.2009 10:18
Zdravim Vas :)

Potrebujem poradit. Kamarat ma oslovil o natocenie svadby. Tak som mu prislubil, ze ok, ale ze svadbu som nikdy netocil.

Takze:

Mate nejake navody, resp. material o uvedenej problemaike ?

Kde co a ako ?

Prip. aj nejaky zdroj efektov na tieto ucely.

Na strih pouzijem Pinnacle 12.

THX :)
d2mac (24)|30.9.2009 12:22
Ahoj,

rady do obřadní síně:
dle mých zkušeností by jsi měl hlavně vědět :

01. Kde a v jaké pravé chvíli máš stát ( poté příchod a odchod z obřadní síně)
02. Natočit pár záběrů na hosty (rodiče a příbuzné)
03. Ženicha a nevěstu.
04. Oddávájícího
05. Točit v kuse celý obřad, protože není hezké když v polovině věty oddávajícího je střih a jiný zvuk.
06. Detaily na obličeje
07. Detaily na nandávání prstýnku a pusu
08. Na podepisování v knize.
09. Pokud tam někdo hraje živě na nějaký hudební nástroj tak záběr i na něj.

To pro obřadní sín mýslím si stačí.
Antonín (732)|30.9.2009 16:04
Neudělal by kámoš líp, kdyby na to zjednal nějakého profíka?
Žení se přece jenom málokrát, pokud ne rovnou jednou, za život...
Velice si cením, že se snažíš připravit, jak to jde.
To je základ.
Ale s touto úrovni dotazů nemáš moc dobrou šanci vytvořit něco užitečného. Už jenom ten Pinnacle je šunt.

D2mac má pravdu.
Plus jedna rada ode mne: neboj se jít ke každému natáčenému jevu velmi blízko.
Plus je tady vedle odkaz na příručku od Pave1 ohledně malých dokumentů.
Z toho se dá výcházet.
Ale nemyslím, že se dá zelený strom praxe nahradit.

P.S. Někdy je pravda, že úplně vykloubené dokumnty jsou vlastně zábavnější, než snímky podle pravidel - které jsou jeden jako druhý. Takže se na druhé straně nemusíš bát. jestli seženeš dvě kamery, toč na dvě. Jednu strč někam na stativ na celkový pohled a nechej ji běžet celý obřad, a s druhou běhej. Pak to můžeš proti sobě prostříhat....

Nebo to udělej jinak...
mirrec (42)|30.9.2009 17:21
Dik za rady. Urcite sa ich pokusim drzat v ramci moznosti :)

A co sa tyka toho ci by mal nejakeho profika alebo nemal zohnat, upozornrnie dostal odomna, takze tak :)

A k Pinnacle... Na strih svadby myslim ze staci. Pouzivam ho uz od v. 10 a spokojnost.

Samozrejme pada stale, no uz pomenej :)
Pitomec (10211)|30.9.2009 17:41
[quote=mirrec;242393]Zdravim Vas :)

Potrebujem poradit. Kamarat ma oslovil o natocenie svadby. Tak som mu prislubil, ze ok, ale ze svadbu som nikdy netocil.

Takze:

Mate nejake navody, resp. material o uvedenej problemaike ?

Kde co a ako ?

Prip. aj nejaky zdroj efektov na tieto ucely.

Na strih pouzijem Pinnacle 12.

THX :)[/quote]
Být tebou tak se do toho nepouštím, protože při nulové zkušenosti to dopadne katastrofálně. Navíc natočit svatbu na jednu kameru vyžaduje tu zkušenost poměrně velkou a naprostou samozřejmostí je perfektní znalost té kamery a manuální funkce (to třeba proto, aby se ti nerozhodilo vyvážení bílé když vylezeš z obřadní síně a jdeš ven nebo manuální ostření, které zůstane "viset" i pokud ti někdo projde nechtíc před kamerou apod.).
Pave1 (4279)|30.9.2009 19:20
Taky to vidím jako docela problém. Ty svatby jsou hodně specifická věc, je tam vždy i jistý druh chaosu, spěch, některé momenty utečou velmi rychle. Pokud neovládáš kameru "po slepu", lecos ti uteče, pokud budeš mít nějaký problém. K tomu zvuk, ne všude se dobře snímá, neznalost místní dispozice, menší (?) zkušenosti s natáčením.

Asi bych zapnul kameru na totální automat (pokud tam bude dost světla a nebude autofokus přeostřovat) a věnoval se maximálně tomu, aby ti neutekly důležité věci (není od věci se opakovaně ujistit, že to opravdu nahráváš). Kameru nevypínej, zbytek je už o tom, jaké máš zkušenosti a jak to natočíš (platí, že méně "experimentů při obřadu" je více).
Antonín (732)|30.9.2009 20:10
Viděl jsem svatby takových těch obyč. profíků (pár jich je i tady v ukázkách), prostě normálních fachmanů. Jsou jeden jako druhý - ty filmy. Taky jsem viděl svatby natočené totálním amatérem, kde chyběl třeba první ofiko polibek, mělo to rozklepané záběry, rozostřování automatu, blbé barvy po tmě, apod.
Ale nejsem si úplně jistý, jestli ten naivní pohled nebyl nakonec takový autentičtější. Když se to potom střihne...Onehdy mne tady v jiné souvislosti podobně školili, (v tom smyslu to ale bylo mylné), u té svatby speciálně si nejsem tak úplně jistý, jestli "dokonalý" dokument je to ono.

P.S. Vůbec poslední dobou mám takový odpor k polověcem. Když profík tak snad kameraman, který má za sebou už pár velkých filmů...a střihač, co už taky postříhal něco jiného než svatbu. Možná pak vznikne opravdu cenné dílko. Poloprofík = polodílo...vztahuje se to i na moje výtvory.

Takže se ničeho neboj a jednej. Hlavně furt toč a toč. A až nebudeš moct, tak zase toč. A když už budeš úplně grogy, postav to na trojnožku do kouta a nech to jet, dokud nedojdou baterky...
V nejhorším se dá použít i slide show, foťáků bývá k dispozici hromady...


Jo to je jedna rada:
nabíječ sebou, druhou baterku sebou, nejlépe i druhou kameru, i kdyby jenom jako zálohu...dostatek médií.
Pave1 (4279)|30.9.2009 20:27
No, profík od filmu ti svatbu točit asi nepůjde, Antoníne :-) .

Ten výraz "poloprofi" se používá "slengově" v ohledu technické úrovně vybavení (tady má být správně termín "nízkonákladové či nízkorozpočtové" natáčení).

Co se týče kvality řemeslné (spíš než umělecké kvality) výsledku, tak samozřejmě práce za peníze = profese (ne poloprofese).

Samozřejmě v různých oborech jsou různé úrovně (například zabezpečení stánku se zeleninou má jinou třídu kvality, než zabezpečení trezoru velké banky .-) ). Takže i tady lze rozlišovat jisté třídy, paušální soudy jsou podle mě (zcela) k ničemu.

Pokud kvalita (řemesla) zákazníkovi vyhoví a je ochoten za ni (přiměřeně) zaplatit, je to v pořádku.
Antonín (732)|30.9.2009 20:48
[quote=Pave1;242514]No, profík od filmu ti svatbu točit asi nepůjde, Antoníne :-) .

Ten výraz "poloprofi" se používá "slengově" v ohledu technické úrovně vybavení (tady má být správně termín "nízkonákladové či nízkorozpočtové" natáčení).

Co se týče kvality řemeslné (spíš než umělecké kvality) výsledku, tak samozřejmě práce za peníze = profese (ne poloprofese).

Samozřejmě v různých oborech jsou různé úrovně (například zabezpečení stánku se zeleninou má jinou třídu kvality, než zabezpečení trezoru velké banky .-) ). Takže i tady lze rozlišovat jisté třídy, paušální soudy jsou podle mě (zcela) k ničemu.

Pokud kvalita (řemesla) zákazníkovi vyhoví a je ochoten za ni (přiměřeně) zaplatit, je to v pořádku.[/quote]

Nemám nic proti tomu.
"Nízkonákladové" mi docela vyhovuje. O slovíčka mi určitě nejde.
Pave1 (4279)|30.9.2009 20:58
Zlé jazyky tvrdí, že výhodou svatebních videí je, že se ně nikdo moc nedívá .-) .

Ale pravda asi spíš je, že se příbuzní (maminky a spol) občas kouknou. Co znám firmy (lidi), co se tím vysloveně zabývají, tak odvádějí celkem dobrou práci - za ty peníze (polopeníze ?).
Jarda.Bar (1238)|30.9.2009 22:06
Klidně do toho jdi ... svatba je výbornej trénink, jinde se nenaučíš pohotovosti. Získáš jisté návyky, které zužitkuješ i jinde.
Navíc u nás svatby točí každej, kdo má do prd*** díru a podle toho to vypadá. Nebojím se, že by si byl i napoprvé horší.

- 2 kamery jsou prima, máš jistotu 2 zvukových stop a možnost střihu ... i při "výpadku" CAM1
- pokud nemáš dvě kamery, natáčej v kuse, ať máš komplet zvuk, že mezi tím přeběhneš jinam či změníš ohnisko apod. neřeš, toho se zbavíš střihem, krátké záběry můžeš zpomalit a získáš tak drahocený čas
- pokud máš možnost, natoč si zvuk nějakým externím nahrávátkem
- měj aspoň 5 kazet po 60 min. (pokud točíš na pásky) a AKU které vydrží tu dobu natáčet
- pořiď si lampičku, bez ní večer nenatočíš nic
- zajdi do posilovny :) ... ruce ke konci dne nebudeš cítit

- co se týká samotného natáčení, rady tu již byly. je důležité všímat si okolí, natočit každý detail, který je pro danné místo specifický, podtrhne to výslednou atmosféru, ale to platí vždy, ne jen na svatbách
- jedním okem buď stále na hledáčku/LCD a druhým hlídej okolo, kde kdo zapláče, kdo omdlí :) ... prostě aby ti nic neuniklo ...
- pokud máš kameru, která je schopna si zapamatovat vyvážení bílé pro více prostředí, přednastav si to dopředu, aby si po opuštění obřadní síně neladil kameru a mezitím svatebčané nevyházeli všechno rizoto co měli :)

Dobré světlo :).
martin_54 (331)|1.10.2009 09:46
Ahoj, nevim zda ti mohu radit ohledně točení svadby, neb jsem natočil jen jednu. Ale jsem stará škola co začínala na filmu a tak s názorem toč pořád a vše a když nemůžeš dej kameru do rohu na stativ a nech ji běžet je pro mě prostě nepředstavitelné.

Použij mozek a intuici. Dobře to popsal d2mac. Hlavně nezapomeň natočit hodně prostřihů.
Přes ně pak můžeš ve střižně to mluvení oddávajícího zkrátit. Ani tu nejposlednější babičku asi nezajímá celý někdy i patnáctiminutový monolog oddávajícího. Každého zajímá představení snoubenců, zda se berou dobrovolně :-) a je-li to v kostele, že se berou dokud je smrt nerozdělí.

Pro případnou inspiraci přikládám svůj výsledek který jsem natočil mezi 11 a 13 hodinou a odpoledne v 16 hod. jsem jim to na hostině už pustil... A to jen proto, že jsem nenatočil dvě hodiny záznamu, ale necelých 20min. V neděli jsem jim k tomuto klipu dodal cca 10 minutové klasické video, kde byly všichni svadebčané vč. synchronů. Pokud bych natočil pět hodin záznamu, tak se ve střižně z toho asi po.... a nebudu to mít hotové ještě dnes.
Toliko můj názor a typ.

odkaz na video:

Nechám ho tam jen pár dní, neb autorská práva na hudbu (oblíbená skladba manželů) nejsou zrovna košér... ;-)
mirrec (42)|1.10.2009 13:22
Dik za posterhy a pripomienky. Ako to tak citam, je to este horsie ako som si myslel na zaciatku. Mno, neva. Daco s toho snad vyladujem.

Mimochodom, genialna je ta ukazka. Kopec zaberov na dolezite casti. To som potreboval vidiet :)
martin_54 (331)|1.10.2009 20:09
To jsem rád, že ti to pomohlo ;-)
Antonín (732)|1.10.2009 21:29
[quote=martin_54;242583]Ahoj, nevim zda ti mohu radit ohledně točení svadby, neb jsem natočil jen jednu. Ale jsem stará škola co začínala na filmu a tak s názorem toč pořád a vše a když nemůžeš dej kameru do rohu na stativ a nech ji běžet je pro mě prostě nepředstavitelné.

[/quote]

Zdravím. Moje první kamera byla Admira....
Jenže dneska jde dělat i jinak.
zvlášť když to je naprostý začátečník...
mirrec (42)|2.10.2009 13:05
Ok, uz som si vybavil 2 kameru. Tu dam na stativ a prvou sa pokusim tocit vsetko ostatne.

Inak zaciatocnik uplny nie som ( http://websound.eu/online/news/14982/party-video-flux-night-19-9-2009-by-mirrec ), len tento druh tocenia nemam este vyskusany.

Predpokladam ale ze problem bude pri strihu. 2 kamery = asi nepretrzite natacat oboma hmm...
Antonín (732)|2.10.2009 13:16
[quote=mirrec;242730]Ok, uz som si vybavil 2 kameru. Tu dam na stativ a prvou sa pokusim tocit vsetko ostatne.

Inak zaciatocnik uplny nie som ( http://websound.eu/online/news/14982/party-video-flux-night-19-9-2009-by-mirrec ), len tento druh tocenia nemam este vyskusany.

Predpokladam ale ze problem bude pri strihu. 2 kamery = asi nepretrzite natacat oboma hmm...[/quote]

Proč?
Dáš si to na dvě linky a prostřihneš, jak budeš potřebovat, synchronizace zase tak složitá není.
Ta druhá kamera má podle mého soudu spíš tento důvod:
1. bezpečnost proti neočekávanému kiksu
2. uniklé záběry
3. možná ještě komplet zvuk z dobrého místa
Udělat komplet real time mi nepřijde být tak užitečné, svatba je řídká ... dlouhé minuty se prostě neděje nic zajímavého.
mirrec (42)|2.10.2009 13:19
Takto, budem mat cca 1 hod v kuse zaber na stative. Druha kamera bude v rukach. Tam budem teda robit to ze ju budem vypinat a zapinat. Ako zosynchronizujem jednoducho uvedene zabery ?
MIHI (940)|2.10.2009 13:58
Klapneš:)
Jarda.Bar (1238)|2.10.2009 14:24
Tu z ruky bych nechal běžet také trvale. Snáz záběry spáruješ. Žádný obřad, ani církevní netrvá déle než cca 45 minut, tak se na pásku vejdeš, pokud tedy točíš na pásku.

Tady je tutorial (Vegas), pro editaci z více kamer: http://adriansjournal.blogspot.com/2008/01/sony-vegas-pro-8-tutorial-multicamera.html
martin_54 (331)|15.10.2009 14:15
Přátelé - kamarádi :-)
o víkendu smáznu to video z tohoto vlákna. Tak kdo se ještě chcete kouknou (třebas pro inspiraci, či naopak jako odstrašujicí příklad...) máte poslední možnost.
Connor (509)|15.10.2009 14:45
Obdivuji každého amatéra, kdo na sebe vezme to břímě a jde točit svatbu.

A dodám, že je mnohem jednoduší svatbu blbě natočit než ji blbě nafotit! :-/
Pavel_tempx2 (829)|15.10.2009 21:30
[quote=Jarda.Bar;242746]Tu z ruky bych nechal běžet také trvale. Snáz záběry spáruješ. Žádný obřad, ani církevní netrvá déle než cca 45 minut, tak se na pásku vejdeš, pokud tedy točíš na pásku.[/quote]

Tak to možná na radnici, v kostele než se farář vykecá, tak se není problém dostat hodně přes hodinu.
Antonín (732)|16.10.2009 09:32
[quote=martin_54;244171]Přátelé - kamarádi :-)
o víkendu smáznu to video z tohoto vlákna. Tak kdo se ještě chcete kouknou (třebas pro inspiraci, či naopak jako odstrašujicí příklad...) máte poslední možnost.[/quote]

Je to hezký filmeček.
Svérázný sice obsahem, ale skladba je velmi hezká.
Nápadité záběry.
Citlivý střih.
Fikaný scénář.
To ukazuje na velkou zkušenost s filmečky, (i když možná ne ze svateb.)
Ani bych se nedivil, kdyby k tomu byl nějaký storyboard předem.
mirrec (42)|17.10.2009 11:01
Tak dnes idem na to... Pravdu povediac nechce sa mii :D
Jarda.Bar (1238)|17.10.2009 12:20
držím palce! :)
mirrec (42)|19.10.2009 14:47
Dik, uz mam po tom... Este to nastrihat bude pruser. Hlavne ked fotografi v kostole ignorovali nejaku kameru na stative :/
Jarda.Bar (1238)|19.10.2009 19:32
Tak paráda, gratuluju a dej si záležet :). Měl si dvě kamery, tak snad se toho fotografa zbavíš.
mirrec (42)|23.10.2009 00:57
Takze zakon schvalnosti funguje.

1. Kamera na stative a neskor aj mimo neho mala niekedy problem otvorenia plastovej zavierky a tym padom bol v rohu cierny okraj. - teoreticky poriesene zoomom.

2. Kamera v rukach vypovedala sluzbu pred koncom, bez toho aby to bolo na nej vidiet ze sa nieco deje. Tvarila sa ze toci, no netocila. Podpisy su v haji... / stativ bol nasmerovany inam / - cakam na zabery od potencialneho kameramana - hosta

3. Sum a zase sum. Bohuzial ale s tym som ratal v tmavsich scenach. - neriesitelne

Tolko k tomu zatial.
Jarda.Bar (1238)|24.10.2009 22:53
Šumy vyřešíš třeba pomocí http://www.neatvideo.com . Funguje perfektně!
SCiFA (35)|27.10.2009 21:44
Pratele nema nekdo Neat Video Pro 2.0 demo plungin do Vegasu ale 64 bit. Nemuzu to nikde sehnat a chtel bych si to odzkouset.
Terka (274)|28.10.2009 14:34
jsou lepsi odsumovace - treba http://avisynth.org/mediawiki/Temporal_Degrain
1hroch (865)|29.10.2009 09:05
Terka: muzes dat ukazku udelanou tvym favoritem?
Terka (274)|29.10.2009 11:31
moc to na odsumovani nepouzivam, spis na deinterlace. Jeden odsumovac (TGMC) umi odstranit blikani videa na ktere byl aplikovan bob filtr.
(Tj. deinterlace s vystupem 50fps)

Tech motion compensated skriptu je vice.
nejaka ukazka napr tady:
http://img138.imageshack.us/img138/1723/frames46aaq7.jpg
(http://forum.doom9.org/showthread.php?t=131279)
ci asi jeste o neco lepsi skript s ukazkami:
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=139766
pocitej ale ze rychlost "odsumovani" bude nekolik malo fps
Existuji i srovnani s neatvideo, ktere zaostava.
SCiFA (35)|29.10.2009 12:34
Rad bych poskynul, ale bohuzel 64 bit verze neni ani v demo verzi
1hroch (865)|29.10.2009 14:03
Terka: Diky. Vypada to dobre. Proc jsem zastancem Neat video: Kdysi jsem vyzkousel nespocet desumatoru, samozrejme vcetne tech, co obsahuji strizny, Virtual Dub ... a Neat me nadchnul oproti vsem ostatnim brilantnim vysledkem a hlavne - klik, klik a mas vysledek. Rychlost procesu neni kriticka, nevim, ze by nekdo odsumoval 3. hodinove video. Alespon u me se jedna o nekolik clipu v delce nekolika desitek sekund.
To stejne, kdyz jsem potreboval prevest DV.avi z PAL do NTSC (ohledne nasich novych kamaradu v USA) - vyzkousel jsem kde co, vcetne AviSynthu (mimochodem s nim jsem mel vzdy potize ho donutit ke spolupraci) a vysledek byl ten, ze napr. pro rychle svenky byl pouzitelny 1 script, pro pomale zase jiny. Kdybych potreboval dosahnout profi precisnich vysledku, tak bych to asi rozporcoval a aplikoval na ty jednotlive casti ruzne scipty, ale z uspory casu a jednoduchosti jsem to nakonec prohnal Canopus Procoderem a bylo vymalovano. A normalni cumil si toho strobovani moc nevsimne, zvlast pokud je na co se divat a ma to spad.
josefíka (651)|30.10.2009 13:20
To: mirrec
zrovna jsem dodělal svoji první svatbu a jedu ji předat. (je to rodina)

Kostel na 3 kamery, dvě jeli pořád a tu svoji jsem blbec vypínal, synchro jsem dělal 4hodiny. Nevěsta chtěla celý obřad 45min. Potom v celodenním sestřihu je jen 12min, jinak ten sestřih je také 45min. V kostele mi barvy kamer nesedí, venku už to bylo OK. Zbytek svatby na 2 kamery, neumím si předsatvit to dělat na jednu, v tom obdivuji všechny co to umí.
Prostě co mám povídat, jedna velká hrůza, ale mohu potvrdit, že se na to mnoho lidí koukat nebude. Zhlédnou a založí do skříně dětem na hraní. :-))
mirrec (42)|30.10.2009 15:04
josefíka: Gratulujem teda :)

Tak ako fakt, radsej nevypinat. Synchro to je potom hrozne to mas sto pro pravdu heh. Farby nesedeli ani mne, trocha pomohlo vyvazenie bielej na stene, no aj tak :) Si tocil na 2 aj zbytok ? Mal si na stative ? Myslim si ze samemu s 2 kamerami je to tazke. Hlavne pri neocakavanych udalostiach, resp. mat vsade rozhlad, aby nezavadzali hostia :) Ja este stale striham postupne. Davam rozne jemne efekty do toho a potom mi to strasne dlho trva kym najdem vhodny efekt na danu situaciu. Ako pomalsi tanec, atd...atd.. No asi sa ale na to vykaslem, je to strasne pracne a necham tam len vhodne prechody pri zmene hudby - prip rozhovoru.