Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Moderní záznamová média ve videokamerách

husky14 (34)|8.5.2009 09:50
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Moderní záznamová média ve videokamerách

Celosvětový, ale i český trh zaznamenává velký odklon od HDD a samozřejmě již dávno od DVD či MiniDV. Veškerá pozornost zákazníků se upírá na Flash a v současnosti již i na SSD. Jaký další vývoj očekáváte, ať už co do kapacity záznamového média, ale samozřejmě i co do technologie? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Antonín (732)|8.5.2009 10:49
Záznamové médium je celkem lhostejné z hlediska samotného natáčení.
V podstatě jde jenom o pohodlí, o spolehlivost, o cenu za minutu záznamu.

V daném okamžiku je pohodlné SD.
Je celkem levné.
Dá se koupit všude na světě v každé trafice.
Je pohodlné na manipulaci, dá se přes malinkou redukci přečíst v každém USB.
Má dostatečnou kapacitu.
Vypadá dost odolně - ještě jsem neslyšel o vadné SD kartě (naštěstí).
Pitomec (10211)|9.5.2009 18:45
[QUOTE=husky14;225957]Celosvětový, ale i český trh zaznamenává velký odklon od HDD a samozřejmě již dávno od DVD či MiniDV. Veškerá pozornost zákazníků se upírá na Flash a v současnosti již i na SSD.[/QUOTE]
Tak toto může platit max. pro ty usery, kteří vyrážejí "natáčet" mobilem, normální člověk si pořídí kameru DV/HDV se zápisem na pásku (profesionál k tomu ještě dohodí HDD) a proč tomu tak je, už bylo rozebíráno mnohokrát, k tomu nemá smysl se vracet.
Pytkin (7947)|9.5.2009 22:40
Pripadne profesional pouzije HDCAM SR ..
Neregistrovaný (0)|10.5.2009 07:52
Někdy dochází k záměně slov moderní a módní. Právě protěžovaná média (SD a SSD) mají obrovskou výhodu pro amatérské filmaře, kteří příliš (spíš vůbec) nestříhají natočené video.

Výrobci se trumfují v délce natočeného videa, které vejde na tyto média a používají brutální kompresi, která v podstatě znemožní toto video dále zpracovávat.
Oni to mají dobře spočítané - snad 99% uživatelů natočené video ponechá v surovém stavu a kouknou se na své dílo přehráním přímo z kamery na TV. Mnozí údajně ani to ne...

Podobný stav je i s digitální fotografií - kdo má čas přehrabovat se v tisících obrázků. I když by se našlo jen několik dobrých, nic se nevyhodí a celek se nechá na hdd v počítači nebo vypálí na DVD. Samozřejmě bez jakéhokoliv popisku a úprav.
Antonín (732)|13.5.2009 09:40
Docela by mne zajímalo, jakou výhodu má HDD oproti SD kartě.
Lepší uchová jedničku, nebo nulu má kulatější?

To bych fakt chtěl vědět, proč si to ti "profesionálové" kupují.
Jestli myslí, že je to kvalitnější záznamové médium, tak jsou to docela srandovní profíci.
Pitomec (10211)|14.5.2009 16:20
[QUOTE=Antonín;226355]Docela by mne zajímalo, jakou výhodu má HDD oproti SD kartě.
Lepší uchová jedničku, nebo nulu má kulatější?

To bych fakt chtěl vědět, proč si to ti "profesionálové" kupují.
Jestli myslí, že je to kvalitnější záznamové médium, tak jsou to docela srandovní profíci.[/QUOTE]
No třeba proto, že na HDD dostaneš mnohem delší souvislý záznam, než na SD kartu. Což tě ale u natáčení mobilem nemusí pochopitelně zajímat, tam se na SD kartu vejde klidně několik hodin (a že to není k dívání, to asi tak nevadí, hlavně že je to "all in one" a v průběhu natáčení si ještě zavoláš, že?) 9-)
Antonín (732)|15.5.2009 18:44
[QUOTE=Pitomec;226485]No třeba proto, že na HDD dostaneš mnohem delší souvislý záznam, než na SD kartu. Což tě ale u natáčení mobilem nemusí pochopitelně zajímat, tam se na SD kartu vejde klidně několik hodin (a že to není k dívání, to asi tak nevadí, hlavně že je to "all in one" a v průběhu natáčení si ještě zavoláš, že?) 9-)[/QUOTE]

Hopla.
To mne nenapadlo.
Že by někdo potřeboval třeba 60GB souvislého záznamu. To je i v HD 1920x1080@50p asi tak pět hodin.
To pak fakt potřebuje HDD. Aspoň do té doby než budou karty 128GB za rozumné peníze.
Stejně si nedovedu představit, co těch pět hodin budou kontinuálního točit.

PS: na SD kartu točím ve 1920x1080@60p a vejde mi na kartu 8GB, co v místním papírnictví stála myslím 400 Kč, asi tak 45 minut. Těch karet vozím po kapsách víc. V tom papírnictví mají i 32GB...Pozdravuj svůj mobil.
Pitomec (10211)|15.5.2009 20:13
HD 1080p a 8GB=45 minut? Tak to můžeš ten mobil pozdravovat akorát ty sám a až budeš o audiovizuálních záznamech vědět něco víc, tak se přihlas a můžeme se bavit dál :D
Antonín (732)|15.5.2009 22:01
Já to prakticky používám a v tomto formátu točím a koukám na filmečky...tak nevím, co bys jako chtěl k tomu pomudrovat. Tok je 20-25Mb/s, tak počítej. Vypadá to, žes to ještě neviděl, tak si to zkus teoreticky.
Pitomec (10211)|16.5.2009 09:15
Na 1080p by musel být datový tok min. 35Mbps (jinak je to nějaká dětská hračkárna alá ten tvůj mobil) a jak si tak čtu další diskuze (https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=226514), tak je zbytečný s tebou cokoliv řešit, protože ty seš prostě nejlepší a co řekneš, v tom máš pravdu (a já ti ji rozhodně vymlouvat nehodlám) 9-)
Antonín (732)|16.5.2009 11:57
Velmi těžko můžeš vymlouvat věci, které vidím na vlastní oči.
Např. HD vysílání ze satelitu (1080i) má toky od 8-12Mb/s. Asi to točí mobilem, že jo.

P.S. I kdyby to bylo 35Mb/s - jakože není - tak se na 8GB flashku vejde půl hodiny záznamu. To jenom abychom se vrátili k tématu.
ai (2993)|16.5.2009 16:20
je rozdil mezi zaznamovym formatem a distribucnim, protoze kamery jsou diametralne jine (extrem: Sanyo HD2000 vs. zdigitalizovany filmovy zaznam) to ze je distribucni koukatelny pri tom toku, je dano kvalitnejsim zaznamem , dal na kosticky v TV si uz dnes vsichni zvykaji
Antonín (732)|16.5.2009 21:30
Nejde o Sanyo.
Žádný z filmů, které mám neprokládaně v 1920x1080 nemá tok přes 20Mb/s. Větší tok mezi 20-30Mb/s je potřebný jenom, když se používá mpeg2. A to je malinko překonané.
Nicméně je jistě jasné, že otázka o profesionálních kamerách a jejich tocích je jiný problém.
Pitomec (10211)|17.5.2009 13:36
[QUOTE=Antonín;226646]Velmi těžko můžeš vymlouvat věci, které vidím na vlastní oči.
Např. HD vysílání ze satelitu (1080i) má toky od 8-12Mb/s. Asi to točí mobilem, že jo.

P.S. I kdyby to bylo 35Mb/s - jakože není - tak se na 8GB flashku vejde půl hodiny záznamu. To jenom abychom se vrátili k tématu.[/QUOTE]
HD vysílání ze SATU není 1080p (jestli vůbec víš, co to znamená) a kvalita není navíc nijak oslňující (pokud viděls taky někdy něco jiného v HD).

No a půlhodinový záznam, když člověk točí např. nějaký koncert apod., to je věru žalostně málo. Každopádně paměťové karty jsou na audiovizuální záznamy úplně k ničemu a není se už dál o čem bavit. Ty tady budeš pořád drmolit svou a mě už to unavuje. Klidně si toč třeba na disketu, je to tvoje točení a ne moje 9-)
Antonín (732)|17.5.2009 14:46
Stačí si přečíst, co jsem napsal o satu - 1080i a máš to zkopírované i ve svém příspěvku...
Myslím, že narozdíl od tebe skutečně používám mnoho let HD.
Jak ze satelitu, tak filmový archiv, tak vlastní filmečky.
Takže trochu tuším, jak veliké jsou filmečky HD ve skutečnosti a v různých formátech.
Žádná teorie, ale pár let skutečné praxe.

Bez ohledu na to, co si kdo tady o tom myslí, nebudou možná vůbec jiné kamery, než s médiem typu flash. To není můj vynález, ani moje zásluha. HDD i pásky z kamer postupně zmizí, protože nedávají smysl, zejména pokud se jedná o malá lehká zařízení. A nejenom z kamer, ale možná i z notebooků, i když tam to má jeden zádrhel, který by znamenal určité drobné změny v konstrukci software.

Zatím nevidíš, že disketa je minulost, páska a HDD současnost, flash memory budoucnost. Takže rada, abych si nahrával na diskety je mi poněkud nesrozumitelná.

P.S. Záznam koncertu jednou kamerou s nepřetržitým třeba dvouhodinovým záznamem bude jistě neobyčejně zajímavé pokoukání a je to všeobecně častý typ domácího filmečku. Pro takové účely je nezbytně nutné si koupit adekvátní přístroj. Byť by se nabízela třeba 32GB SDHC karta z našeho papírnictví, uznávám, že to je poněkud extravagantní řešení. Jediné, co bych rád viděl, je publikum, které na takový dvouhodinový jednokamerový nepřetržitý záznam bude koukat. To jsem skutečně ještě neviděl za dlouhá desetiletí svého života.
Pytkin (7947)|17.5.2009 21:46
[QUOTE=Antonín;226597]Že by někdo potřeboval třeba 60GB souvislého záznamu. To je i v HD 1920x1080@50p asi tak pět hodin.
[/QUOTE]

mal by si pisat o aky zaznam ide .. kazdy ma ine naroky ..
Pitomec (10211)|18.5.2009 20:24
[QUOTE=Antonín;226732]P.S. Záznam koncertu jednou kamerou s nepřetržitým třeba dvouhodinovým záznamem bude jistě neobyčejně zajímavé pokoukání a je to všeobecně častý typ domácího filmečku. Pro takové účely je nezbytně nutné si koupit adekvátní přístroj. Byť by se nabízela třeba 32GB SDHC karta z našeho papírnictví, uznávám, že to je poněkud extravagantní řešení. Jediné, co bych rád viděl, je publikum, které na takový dvouhodinový jednokamerový nepřetržitý záznam bude koukat. To jsem skutečně ještě neviděl za dlouhá desetiletí svého života.[/QUOTE]
Tady je vidět, že tomu vůbec nerozumíš, protože primární záznam (to je ten, který pořídíš) rozhodně není určený k okamžitému sledování, ale napřed projde takovou "institucí" jako je třeba střižna a souvislý záznam svoje opodstatnění má např. při při nasazení více kamer 8-) Skutečně nepiš o věcech, o kterých nemáš ani potuchy, protože budeš všem jenom pro smích 9-)
Antonín (732)|18.5.2009 22:58
Primární záznam a strižna jistě potřebují souvislý nepřerušený asi tak 100GB file.
Smích je skutečně na místě.
Pytkin (7947)|18.5.2009 23:12
antonin : ked naberam HDCAM , tak jedna 45min kazeta ma 300-400 GB .. jeden suvisly file ..
Antonín (732)|19.5.2009 09:16
Co je to "naberám"?
Není to náhodou, že tvoříš AVI soubor z nějakého realtime video signálu?
Jinak se soubory jenom kopírují...nenaberají.
Kopírováním souboru se jeho velikost nijak nemění.
Pytkin (7947)|19.5.2009 10:15
Antonin : ako chces kopirovat subory z videa ? mam pocit , ze tomu fakt moc nerozumies (ako tu uz pisal pitomec) ..
Antonín (732)|19.5.2009 10:29
Já video soubory kopíruju docela pohodově.
Z kamery, i odjinud.
Odkudkoliv.
Poslední video data, co nebyly rovnou datový soubor, jsem používal tak někdy okolo roku 1995.
Vůbec tomu skutečně nerozumím. Pozdrav z moderního světa (tak se jmenuje thread, ne muzeum).

Jo, ještě taky kdykoliv umím udělat z těch souborů AVI obludu.
Ale nechápu, proč bych to dělal.
Ledaže bych si chtěl užít zábavy se střihem souboru o velikosti stovek GB, to musí být samo o sobě povznášející.
Pytkin (7947)|19.5.2009 10:44
Antonin : aj s HDCAMu ?
Antonín (732)|19.5.2009 11:00
[QUOTE=Pytkin;226915]Antonin : aj s HDCAMu ?[/QUOTE]

Ne, a taky ne z VHS.
Pytkin (7947)|19.5.2009 11:13
Antonin : ked si este nenaberal z HDCAMu , tak preco sa k tomu vyjadrujes ?

Fakt debate pomaha , ked sa zapajaju len ludia , co vedia o com je rec ..
artam (1147)|19.5.2009 14:37
Pytkin:
Nooo, co ty vies... :)
Mozno Antonin dokaze svojou modernou flashkou z papiernictva uspesne konkurovat zastaralemu sposobu zapisu dat na pasku v HDCAM SR v HQ mode, kde moze byt video datovy tok az 880 Mbit/s plus multikanal zvuk tusim az do 160Mbit/s. ;)
Pytkin (7947)|19.5.2009 15:26
artam : no jo .. potom by ma zaujimala adresa toho papiernictva , kde maju take flashky , kere zoberu 45minut takeho zaznamu :)
Antonín (732)|19.5.2009 22:42
Budoucnost přinese odpověď.
Uvidíte, resp. uvidíme.
Pytkin (7947)|20.5.2009 00:21
Neni uplne jasne, na aku otazku .. Ale buducnost vzdy prinasa odpovede ..