Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Struktura menu DVD

radek.kovacik (267)|5.10.2010 18:56
Zdravím,
prosím všechny odborníky (a nejen je), kteří používají DVD Architect, jestli by mi mohli vysvětlit rozdíl mezi jednotlivými menu ve struktuře DVD dle následujícího obrázku:



Mně totiž není jasné, v čem se liší Menu 1 od Menu 2 a od Menu 3. Dále pak jsou tam nějaké stránky u Menu 1 (page 1 a page 2), ale nevím, k čemu přesně se dají použít a v čem se liší od klasického menu (např. Menu 2).
Pytkin (7947)|5.10.2010 21:20
moc nerobim s architektom .. dve stranky su dve stranky to je jasne ne ? to je to menu1 .. a menu2 mi pripada ako podmenu menu1 .. ale moc neviem aky je tam rozdiel .. toto je zmatok vsetkych tychto radoby authoringov , ktore ti ponukaju kopu automaticky generovanych veci , ale nemas to vobec pod kontrolou a nemozes to cast az tak moc ovlivnit ..

seriozny authoring ti ponuka menu .. a ty si ho nalinkujes ako chces a kam chces .. hierarchiu menuciek si robis sam a musis ju mat v hlave ..
ai (2993)|5.10.2010 21:55
jak by se ty menu mely lisit, to vis jen ty, to ukazuje jen strom, menu 1 ma dve stranky, menu 2 je menu 1 podmenu, submenu a menu 3 je proste dalsi menu, neni tam ale videt co je root menu, title menu , to bude videt zrejme nekde jinde, bud to musis nastavit, nebo se to generuje samo a taky umisti samo (VTS nebo VMG), to se koneckoncu umisti i samo kdekoliv i po pojmenovani tech menu (title nebo root)


ty programy to maji namirene do tohoto smeru :
lehke veci se delaji jeste jednoduseji, proste otevres program a vyrobis DVD bez znalosti vpodstate, ale jakmile chces neco slozitejsiho zacnes se do toho zamotavat , do manualu, jeho jemnych nianci , veci , ktere vpodstate ani v zadnem navode nejsou , DVD Architect ma jednu specialitu, kdy umozni uplne jednoduse udelat dva virtualni title (z jednoho filmu), pokazde z jinyma kapitolama, zacatkem a koncem treba

ty slozitejsi programy, jako DVD Lab Pro jdou opacne, i jednoduche veci ti daji mozna zabrat, na uplnem zacatku , ale pak uz jen ziskavas,u slozitych veci jen dal oteviras stranky ...
MartasKP (710)|5.10.2010 22:09
Neznam sice Architekt,ale k tomuto to snad ani neni potreba.Zkontroluj si MENU1,proc tam mas 2 strany a nebo ho smaz a udelej znovu.Mas tam proste druhou stranu a mozna zbytecne.Neznam teda celou strukturu.
Ja bych videl,ze ta druha stranka toho MENU1 byla nejak spatne umistena.Misto dalsijo menu nebo submenu jsi udelal jen PAGE2.Nepamatuju si jestli ma architekt schema propojeni,pokud ano,tak by ti to mel samo ukazat,kde je zakopana cuba.

To ai : musim ti oponovat LAB je velise USER FRIENDLY ... pro zacatecniky strasne jednoduchej,slozitejsi je uz pak pri programovani registru atd ... btw jsem se jeste k tomu nedokopal,jak jsem napsal v jinem vlakne :(
ai (2993)|6.10.2010 00:15
ono i druha strana menu je vlastne jine menu, mohou byt treba za sebou i fyzicky v jednom VTS , ale vpodstate je to druhe menu, to jsou ty zmatky v tech user friendly softech ...zadne page 1 nebo page2 menu ve specifikacich DVD neni, nesnazil bych se to ani analyzovat nejak, proste v tom Architectu udelas DVD s menu nebo strukturou jak si to nakresli, nebo jak jsi to chtel a dobry, udelej z toho VIDEO_TS na hardisk a vyzkousej navigaci, jestli dobry, vypal to

MartaSP, ..., :-), je to relativni jak vidime ...
MartasKP (710)|6.10.2010 08:22
Je to vlastne blabol,co jsem napsal.Vychazel jsem z tech profi DVD prevazne s pohadkama,kde je hodne kapitol.Ted jsem si uvedomil,ze LAB te nenecha udelat dalsi stranku.Proste jsou to dve autenticke menu jen s linkem na dalsi kapitoly.Takze zadne PAGE1 - PAGE xy.Nedokazu si ale vysvetlit co ma znamenat toto.Ten export na HDD je myslim bezna vec.Ja osobne nez zacnu neco palit na medium prohlidnu to na PC ... skola Std :D
Pokud to by to v PC fungovalo,pak bych teda asi uz nic neresil.
StD (8612)|6.10.2010 09:00
...tak tak!
BTW nejlíp nechat na HDD v ISO-souboru a můžeš s tím kdykoli nakládat dle potřeby... :BB:
radek.kovacik (267)|6.10.2010 10:30
MartasKP:
To byl pouze ukázkový příklad, co všechno lze vytvořit ve struktuře menu DVD pomocí DVD Architecta (ve skutečnosti toho Architect umožňuje ještě více, ale to už jsem do toho nechtěl zbytečně motat, protože v tuto chvíli mi jde především o menu).

ai:
Ty jsi na to přesně kápl, to je právě to, co mi není jasné a v co jsem doufal, že mi někdo z vás bude schopen objasnit. Jde mi právě o ta root menu, title menu, submenu a další, a také o to, jak jsou zařazena do struktury toho vytvářeného DVD. Jestli je to v jednom VTS nebo ve více VTS a jak to podle té zobrazené stromové struktury mám poznat nebo identifikovat.
Další věc, která by mne zajímala (a která mi také není jasná) je to, jak by na každé takové menu reagoval DVD přehrávač, např. když se vytvoří menu s více stránkami, zda jde mezi nimi přecházet bez přerušení hudby, hrající na pozadí (zda to mám chápat jako jediné společné menu tvořené více stránkami nebo zda to jsou úplně samostatná menu).

DVD Architect je docela mocný nástroj, který je schopen vytvořit i složitou strukturu DVD, ale v jeho nápovědě bohužel chybí jakékoli vysvětlení toho, co který objekt zobrazený v okně projektu znamená a jak se ve skutečnosti zapasuje do struktury DVD.
Pytkin (7947)|6.10.2010 14:22
tie strany su tam kvoli tomu , ze DVDA to vie sam cele naprogramovat .. tupy uzivatel nemusi nic nastavovat .. vsetko sa spravi samo , pridaju sa tlacitka na prechadzanie stranok , atd ..

radek : ty si to musis nastavit sam .. Title menu je asi to s tou hviedzickou .. medzi menu nemozes nikdy prechadzat bez prerusenia hudby ..
ai (2993)|6.10.2010 15:52
ano , muze to byt nekde v nastaveni, v helpu hledat ty nazvy , root a title,

kdyz chces videt kde je root menu, title menu ve vysledku stahni si free programek PGCEDIT,

otevri si VIDEO_TS (to musis samozrejme exportovat z Architecta) a tam vse vidis, ovsem mej na pameti, ze je to DVD struktura delana pomoci abstract layer , nebo-li programem Architect podle algoritmu, tedy ta struktura neni prirozene nejjednodussi, ale proste generovana strojem, muze tam dochazet k "mateni nepritele" , treba, ze mas VTS root menu jako nejake PGC, ale jen jako dummy, ale skutecne to root menu je nekde pod nim v tom samem PGC a dalsi veci
radek.kovacik (267)|7.10.2010 18:25
Pytkin:
Ta hvězdička v DVD Architectu znamená, že takto označené menu se bude automaticky spouštět jako první po vložení disku do přehrávače. Takže to by mělo být title menu?

ai:
PgcEdit jsem si zkušebně spustil a otevřel v něm nějaké DVD, ale většina těch informací, které se v něm zobrazují, mi vůbec nic neříká. Tam by asi bylo potřeba mnohem více hlubších a detailních znalostí struktury DVD, než jakými já disponuji.

Jiná možnost, jak to zjistit, neexistuje?
ai (2993)|8.10.2010 02:08
ta hvezdicka oznaci zrejme kam ma program skocit z first play PGC ve WMG, title menu to zrejme nemusi byt

je to uplne jednoduche pokud vis, ze kazde DVD se sklada (m.j.) z VMG a jednotlive VTS. To VMG je hlavni centrum, stredisko , zakladna. Z tama muze struktura DVD skokat kamkoliv, primo do filmu (titles), ktere jsou umistene ve VTS, nebo do jakychkoliv menu, at uz ve VMG nebo ve VTS.

V PGCEDITu nejlepe udelej toto, nacti VIDEO_TS, zvol Trace mode (ctrl+T), a pak mackej jen to tlacitko STEP vlevo dole, DVD normalne jede krok po kroku a ty jen se divej na sloupec vlevo a vpravo co to dela, proste normalne manualne krok za krokem simulujes prehravani v DVD prehravaci, pak to bude jasnejsi, je to samovysvetlujici.

Vlevo nahore mas ruzne VMG PGC, pod tim jednotlive VTS, kde jsou filmy (titles), menu (maji treba 3b nebo 4b vedle toho , skratka pocet buttonu), a dummy PGC, ktere jsou generovany tim Architectem taky. A taky si vsimni , tech title a root u ruznych menu. Pokud tam nejsou muzes root menu ve VTS zvolit (right click a set menu type), treba root menu by ve VTS melo vzdy byt , aby DVD prehravace neblbly po stlaceni menu na dalkovem ovladaci.

right click a Preview PGC ti zacne prehravat ty PGC (video nebo menu), samozrejme pokud tam jsou, v dummy PGC treba nic neni, tam jsou jen strojove prikazy v PRE commandech



Vpravo si vsimni, za se to sklada ze tri casti Pre commands, Post commands a cell commands (to jsou u filmu vetsinou kapitoly). Tam jsou strojovy kod, povely, skoky, prikazy co DVD dela , kdyz to jede ...
Pytkin (7947)|8.10.2010 15:38
radek : aha .. takze FIRST PLAY .. ok ..
StD (8612)|9.10.2010 10:40
@Radek: Nechci tady znovu otevírat nějaký flame o tom, co je lepší, ale takto vidím tu strukturu "načmáranou na tabuli" mýho displeje jednoduché DVD-placky (jedno PGC) se třemi Titles a jedním Intro se spouštědlem (Menu) já ve Scenaristu. Barvy šipek a čar plus namapování na Pre- a Post Commandy bych ti uměl vysvětlit... Navíc si to mohu otevřít v okně simulace funkcí.

Vyrobeno do universální "šablony", kterou mi udělal na přání náš člen 666dia, proto tam jsou předem přidány i ty "dummy" pro přechody vrstev vpravo, kdyby to bylo větší...
Schema_DVD_Nebe_je_meta_3_tituly.jpg
MartasKP (710)|9.10.2010 21:10
[quote=StD;300609]@Radek: Nechci tady znovu otevírat nějaký flame o tom, co je lepší, ale takto vidím tu strukturu "načmáranou na tabuli" mýho displeje jednoduché DVD-placky (jedno PGC) se třemi Titles a jedním Intro se spouštědlem (Menu) já ve Scenaristu. Barvy šipek a čar plus namapování na Pre- a Post Commandy bych ti uměl vysvětlit... Navíc si to mohu otevřít v okně simulace funkcí.

Vyrobeno do universální "šablony", kterou mi udělal na přání náš člen 666dia, proto tam jsou předem přidány i ty "dummy" pro přechody vrstev vpravo, kdyby to bylo větší...[/quote]

Tak tohle je masakr :) ... to bych chtel vytvaret ... klobouk dolu
Pytkin (7947)|9.10.2010 21:26
Marta : to je o tom , ze sa to raz naucis , a potom ti to pride strasne primitivne :)
MartasKP (710)|9.10.2010 21:49
to jo,ale je tam toho moc ... samozrejme,ze bych treba neco takovyho byl taky schopen udelat,ale uz jen vymyslet tu strukturu,aby to bylo userfriendly(coz je si myslim to nejdulezitejsi) a pak funkcni by mi zabralo nekolik dni,vytvorit to dalsich par dni a testovani IFO by mi taky chvili trvalo.Suma sumarum tam mesic bych na to potreboval,dat to dohromady.Asi bych dosahl taky kyzeneho vysledku,ale v nepomerne delsi dobe :)
Pytkin (7947)|9.10.2010 22:12
Marta : hento vyzera velmi zlozito , ale je to jednoduche menu .. aspon tak som to pochopil z toho co pisal STD .. Ta schema len vyzera zlozito , lebo je tam kazdy event ..
StD (8612)|9.10.2010 22:29
[quote=MartasKP;300669]Tak tohle je masakr :) ... to bych chtel vytvaret ... klobouk dolu[/quote]

[quote=Pytkin;300687]Marta : hento vyzera velmi zlozito , ale je to jednoduche menu .. aspon tak som to pochopil z toho co pisal STD .. Ta schema len vyzera zlozito , lebo je tam kazdy event ..[/quote]

Přesně jak píše Pytkin - je to na dva kliky a počet přetažení ikon podle počtu titulů z okna do okna (není tam submenu na kapitoly v tom titulu 1) a potom jenom domačkat pravým klikem "ouška na ikonách" (pro Commandy), která na této googlovské mapě v měřítku 1:10 nejsou vidět.

@MartasKP: To by jsi měl vidět schemata složitějších vícejazyčných DVD a s roztroušenou ochranou. To by ti ta tabule širokoúhlého displeje na šířku 10x nestačila...
Pytkin (7947)|10.10.2010 00:35
Tak tak .. videl som dake obrazky co davali chlapci na inom fore .. to uz teda bolo dost neprehladne :)
radek.kovacik (267)|10.10.2010 19:15
[quote=MartasKP;300684]...ale uz jen vymyslet tu strukturu, aby to bylo userfriendly (coz je si myslim to nejdulezitejsi...[/quote]
Já sice tomu ještě zcela nerozumím, ale myslím, že pokud má menu pěkně vypadat a být user friendly, tak se stejně vymýšlení struktury člověk nevyhne.

Asi už začínám pomalu chápat, o co tu jde (a co se nám tu StD snaží vštípit do hlavy), totiž to, že když se to menu vytváří v nějakém uživatelsky přívětivém programu (jako je DVD Architect), nemusí tu strukturu člověk znát úplně dopodrobna (např. na úrovni VTS, PGC, buněk a jejich příkazů), ale stačí když ví, že chce spojit určité menu s určitým filmem, protože hodně věcí ten program za něj udělá sám automaticky, ale když se na to pak podívá v PgcEditu, tak mu hrůzou vstávají vlasy na hlavě, jak tu DVD strukturu ten program zašmodrchal. Zatímco když se to udělá v něčem uživatelsky nepřívětivém, musí se znát dopodrobna struktura DVD, ale to, co z toho vzejde, má alespoň hlavu a patu a dá se z toho i zpětně (po vypálení placky) logicky odvodit, co se bude dít a co tím autor DVD chtěl říct.

StD:
Mně by jenom zajímalo, jak to je ve Scenaristu např. s nastavením ovládání menu pomocí šipek na DO (jestli to taky dokáže nějak zjednodušit s tím, že se jenom natáhnou šipky mezi jednotlivými tlačítky menu a Scenarist z toho sám vytvoří patřičné příkazy) nebo při nastavení přehrávání nějakého filmu, jestli dokáže automaticky vygenerovat příkazy pro nastavení patřičných SPRM co se týká zobrazení, zvukové stopy, úhlu kamery, titulků a dalších parametrů.
Pytkin (7947)|10.10.2010 19:40
radek : jo .. presne si to napisal .. ide ale o to , ze tieto user friendly programy casto tam maju chyby v tych automatickych veciach a nievzdy je to v poriadku .. teda dajme tomu na 90% prehravacoch to ide .. ale najdu sa take , kde to nejde .. Ked pouzijes nejaky low level program , ako je scenarist , tak tam si vsetko spravis sam .. a ak nieco nefunguje , je to tvoja chyba , lebo si to spravil zle .. ale vies to opravit .. ak nieco nefunguje z trebars architekta , tak to opravit nevies .. lebo architekt to neumoznuje .. musis to potom opravovat trebars v PGC edite ..
StD (8612)|10.10.2010 20:56
[quote=radek.kovacik;300802]...[/quote]
Filosofie za tím je jen ta, že musíš znát pouze primitivní kořenovou architekturu a v rámci GUI ti to umožňuje jen kreslit "na tabuli"... Pre-Commandy máš po kliknutí na levé ouško ikony, Post- na pravé. Celé si to můžeš zkontrolovat vždy v simulačním okně (a měnit) nebo v logu výstupu (kde to je až do úrovně buněk - Cell). Mimochodem, tam neexistuje se splést, žádné Undo, vše je nevratné. Když se to domrší, začíná se znovu celé od Zero (0). :-E

Radku, když si ve Photoshopu vyrobím menu s pěti Buttonama ((5 vrstev plus pozadí), tak to tam prostě jen natáhnu a kliknutím na neobsazený button přetáhnu myší jen tam, kde chci aby něco spouštěl...
ai (2993)|11.10.2010 01:51
navigace tlacitek se nakresli ve Scenaristu, musi se zadat , na ktere tlacitko najet po stlaceni treba sipky doprava atd. , ale linka kam se skoci po stlaceni tlacitka se musi dat manualne, to vis jen ty kam skocit, myslim, ze nabidne i vygenerovane kody jen to musis stlacit z nabidky ale Scenaristu se vyhni, vubec s nim nezacinej, zvol radsi DVD Lab Pro, tam koneckoncu taky VM commands nemusis znat, od jakesi verze tam je graficky editor , ktery generuje ty prikazy sam pokud to chces delat manualne , prestoze samozrejme v tom connection okne to jde mysi pospojovat, connection okno je neco podobneho jako ten obrazek od StD , pro Scenarist, ten obrazek projektu

SPRM pouze ctes , generuje to DVD player, jeho program, podle toho co nastavujes jinymi prikazy , podle toho co je v SPRM podminene rozhodujes treba kam pokracovat, co dal nastavit, kam skocit. GPRM jsou volne k dispozici pro tebe jako schranky , kde ukladas sve promenne.

ty menu jsou zaklad, a prave jsou to uplne jednoduche veci, chce se to na to jen podivat jinak, uvedomit, ze menu nema zadne vrstvy, ale jen
-obrazek zmixovany i s tlacitky ,
-subpicture (se 4 barvami , ktere definuji jakesi zahadne "vysviceni" dalsich barev v klidu, po najeti a stlaceni tlacitka), ten subpicture se nacte
- highlights (obdelniky , ktere se nakresli v authoringu a vymezi tlacitko).

priklad kdysi jsem vyvesoval toto, http://www.uloz.to/6154542/tlacitka-rar , je tam priklad co se da delat s tim, uplne jednoduse, proste ty prednastavene jakesi tlacitka v tech jednoduchych authorech jsou jakasi "myslenkova blokada" to takhle delat, pritom je to od podstaty jednoduche v tech Scenaristech, DVD LabechPro, (i kdyz to maji dost v menu zasite upload subpicture, neintuitivni a pak pridelovani tech barev) a DVD Maestro (tam je to jednoduche, v nem je to take vytvoreno ten priklad) ----Toto menu samozrejme nedoporucuju delat, muze byt neintuitivni a ovladatel se zarazi co to k sakru je, coz neni zadouci, menu ma byt jednoduche a musis tam premyslet asi 0,0 sekundy, to moje menu je jen priklad, jak se to da ruzne stelovat ...
radek.kovacik (267)|11.10.2010 18:29
ai:
Ještě bych se zeptal, který z těch jmenovaných (příp. i dalších) authoringových programů vytváří strukturu DVD nějak "normálně", prostě nízkoúrovňově. Když jsem se díval na ten DVD Lab Pro, tak bych řekl, že je hodně podobný DVD Architectovi, že umí všechno a nic.
Na tu tvoji ukázku jsem se díval, ale ta struktura mi moc logická nepřipadla, nebo to špatně chápu? :-?

Pokud bych měl přejít od DVD Architecta na něco jiného, tak bych očekával, že tím něco získám např. logičnost struktury DVD a provázanost funkcí, jinak bych asi nepřecházel. DVD Architect jsem se teprve nedávno alespoň trochu naučil používat a je tam výhoda v tom, že má stejné uživatelské rozhraní jako Vegas a navíc je s ním provázaný.
MartasKP (710)|11.10.2010 20:03
Otazka je co chces ci ocekavas a jak moc kvalitni a narocny DVD budes delat.Za jistych okolnosti ti postaci defaultni authoring.Ten ti ale neudela to co tyto mozna narosnejsi softy.
Je pravda,ze LAB je dost podobnej Architektovi.Porovnat ho vsak nemuzu.Nicmene ti LAB umozni delat i slozitrjsi strukturu podobnou obrazku od StD.
Nejslozitejsi je vsak tu strukturu vymyslet a graficky ztvarnit.Pak uz jenom tahas cary od polozky k polozce,pokud si teda nechces hrat s registry.Nekde tady je dokonce i odkaz na cesky navod pro LAB,pokud bys ho nenasel,muzu ti ho poslat do majlu.
artam (1147)|11.10.2010 21:04
[quote=ai;300871]...SPRM pouze ctes , generuje to DVD player, jeho program, podle toho co nastavujes jinymi prikazy , podle toho co je v SPRM podminene rozhodujes treba kam pokracovat, co dal nastavit, kam skocit. GPRM jsou volne k dispozici pro tebe jako schranky , kde ukladas sve promenne...[/quote]
Huh to su mi novinky... ;)
A nezda sa ti nelogicke, ze v tom pripade by vobec neslo naprogramovat vyber audio stopy, titulkovej stopy, vysvietit konkretny button na nejaku akciu alebo zmenu?...

Prave, ze na zaklade nastavenych hodnot v SPRM registroch player vykonava urcite cinnosti. Preto je pochopitelne, ze SPRM nastavovat idu (SetSTN prikaz), kazdy SPRM je specificky urceny na urcitu vec, tak napriklad najpouzivanejsie: SPRM1 volba audio stopy, SPRM2 volba titulkovej stopy, SPRM3 vyber uhla pohladu (angle), SPRM8 vysvietenie konkretneho tlacitka, atd....

Samozrejme, ma to urcite obmedzenia - SPRM idu priamo nastavovat len vo VTS domenach, nejdu nastavovat vo VMG. Takze pokial to z nejakeho dovodu potrebujem nastavit vo VMG, musi sa to urobit odskokom do nejakeho VTS, kde sa to v nejakom dummy PGC nastavi a vrati naspat do VMG.
ai (2993)|12.10.2010 00:45
Artam - tak je jasne, nebudme malicherni, ze nastavis stopy, ale neni tam zadny prikaz typu SPRM(cislo)=mov(cislo ) nebo tak nejak, je na to prave jak se zminujes jiny prikaz, tak jako jsem se zminil i ja , neni v tomto pripade mozne neco takoveho, uplne natvrdo GPRM 0 = 3 treba.

A taky , je snad dobre ty stopy nastavovat az v PREcommands pro ten title, nejlepe vytahovat z nejakych urcenych GPRM
ai (2993)|12.10.2010 00:57
[quote=radek.kovacik;300953]
Ještě bych se zeptal, který z těch jmenovaných (příp. i dalších) authoringových programů vytváří strukturu DVD nějak "normálně", prostě nízkoúrovňově. Když jsem se díval na ten DVD Lab Pro, tak bych řekl, že je hodně podobný DVD Architectovi, že umí všechno a nic.
Na tu tvoji ukázku jsem se díval, ale ta struktura mi moc logická nepřipadla, nebo to špatně chápu? :-?
[/quote]
DVD Lab Pro, Scenarist
DVD Lab Pro ma problem ten, ze tam je milion veci, misto aby tam byly jen ty zaklady,

Ta struktura z toho prikladu je zase takova nelogicka, protoze to je z DVD Maestro, slo o princip tvoreni menu v tomto pripade, Maestro ten ma system abstract layer, jako Architect, ale i tak je daleko jinde, protoze ma VMcommands podporu a klasicky subpicture menu system m.j.

[quote=radek.kovacik;300953]
Pokud bych měl přejít od DVD Architecta na něco jiného, tak bych očekával, že tím něco získám např. logičnost struktury DVD a provázanost funkcí, jinak bych asi nepřecházel. DVD Architect jsem se teprve nedávno alespoň trochu naučil používat a je tam výhoda v tom, že má stejné uživatelské rozhraní jako Vegas a navíc je s ním provázaný.[/quote]
delej s tim co ti sedi, pokud se ti nechce programovat nebo te to nebavi sva videa zjednodusit a delat uplne sva menu bez omezeni (treba toho DVD Architecta) tak delej s Architectem, na to se neda celkem odpovedet
ai (2993)|12.10.2010 01:04
[quote=MartasKP;300964]Otazka je co chces ci ocekavas a jak moc kvalitni a narocny DVD budes delat.Za jistych okolnosti ti postaci defaultni authoring.Ten ti ale neudela to co tyto mozna narosnejsi softy.
Je pravda,ze LAB je dost podobnej Architektovi.Porovnat ho vsak nemuzu.Nicmene ti LAB umozni delat i slozitrjsi strukturu podobnou obrazku od StD.
Nejslozitejsi je vsak tu strukturu vymyslet a graficky ztvarnit.Pak uz jenom tahas cary od polozky k polozce,pokud si teda nechces hrat s registry.Nekde tady je dokonce i odkaz na cesky navod pro LAB,pokud bys ho nenasel,muzu ti ho poslat do majlu.[/quote]
No ty dva softy moc podobne nejsou, maji jen podobnost v tom, ze to jsou to authoringy, coz v principu musi byt podobne. Ten DVD Lab Pro ma prave tu moznost tvorit bez abstract layer, ale manualne od piky, cisteho papiru. K tomu Labu. otevru to a vidim milion moznosti, musi to byt celkem zmatek pro zacinajiciho. Prave treba udelat menu klasicky s nacteim obrazku a subpicture s oznacenuim highlights sem v tom vrtal sam necelou hodinu kdysi nez jsem zjistil jak to funguje. Subpicture nacita uplne jna jinem miste, nez se vytvareji highlits, je to takove nelogicke. Ja jsem byl zvykly s Maestra nacist menu, subpicture nakreslit obdelnik, postelovat jezdce hned pod tim na zobrazeni barev ve skutecnosti pro subpicture a menu bylo hotove
radek.kovacik (267)|12.10.2010 10:30
[quote=ai;300871]...ale Scenaristu se vyhni, vubec s nim nezacinej, zvol radsi DVD Lab Pro...[/quote]
Můžu se zeptat, z jakého důvodu Scenarist nedoporučuješ?

[quote=ai;301030]...Maestro ten ma system abstract layer, jako Architect, ale i tak je daleko jinde, protoze ma VMcommands podporu a klasicky subpicture menu system m.j.

delej s tim co ti sedi, pokud se ti nechce programovat nebo te to nebavi sva videa zjednodusit a delat uplne sva menu bez omezeni (treba toho DVD Architecta) tak delej s Architectem, na to se neda celkem odpovedet[/quote]
Jestli těmi VM Commands myslíš programování scriptů (PRE a POST commands), tak to Architect umí taky. Subpicture menu (nevím, co přesně je tím myšleno), ale jestli je to vytváření vlastních masek (highlights), tak to jde v Architectovi také.

DVD Architect mi sedí jen částečně, neboť tím, že nevím, co za DVD strukturu vytvoří při vytváření menu (viz první příspěvek v tomto vlákně), tak nemám možnost to dost dobře ovlivnit a než bych měl vymýšlet nějaké obezličky, jak přesvědčit Architecta, aby udělal to nebo ono, tak si to raději sám naprogramuju přímo v registrech.
ai (2993)|12.10.2010 14:19
Scenarist, tak stoji tisice $, takze oficialne urcite ne, je neprehledne s nim delat, musis presne vedet co delas, pak samozrejme je to to nejlepsi co muzes mit, ale na doma to je asi overkill, myslim, ze DV Lab Pro je presne co hledas, psal jsi , ze umi vse a nic, tomu jsem nerozumel.

Jestli vse umis navolit v tom Architectu co potrebujes, tak jej pouzivej, ovsem vpodstate, pokud do podrobna nevis co vse DVD Lab Pro zvladne, ani nevis , ze ti to chybi, to je jednoduche. Subpicture je 4 barevny obrazek, ktery definuje , jake barvicky a tvary se ti zobrazi na tlacitku, mozna pozdeji vysvetlim.
MartasKP (710)|12.10.2010 22:22
Me prislo,ze jsou si trochu podobny.Vyzkousel jsem si ho,moc me nenadchnul a tak jsem sel do LABu.Ani mi neprijde nejak slozitej.Je pravda,ze si tam vsechno musis udelat sam,ale pro normalni uziti to neni nic tak slozityho.Po tydnu jsem byl schopen udelat jednoduche menu s jednim submenu a intrem na uvod.To nejsem zadnej genius,tim jsem chtel jen rict,ze to neni nejak slozita vec a prumerne inteligentni clovek si s tim poradi a navic rozdil v cene oproti scenaristovi je dosti podstatnej.

BTW ... diky za vysvetleni subpictures ... vedel jsem jak se to nastavuje,k cemu to je,ale netusil jsem jak se to jmenuje :)

Jinak tady na tom vlakne mas odkaz na cesky manual a kdyz zaguglis,najdes i vice
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=25267
radek.kovacik (267)|13.10.2010 13:00
ai:
Scenarist bych za dolary nekupoval. Jsme přece Češi... :-E
S těmi subpictures jsem se v podstatě trefil, on to jenom každý jinak nazývá, ale v podstatě myslí pořád jedno a totéž. Mě právě ten název mátl.

Jinak tím "všechno a nic" u DVD Lab Pro jsem měl na mysli přesně to, o čem jsi psal v jednom ze svých předchozích příspěvků, tj. že je v něm plno blbovin a zbytečností (např. pro vytváření menu bez použití grafického editoru, přechody menu, úpravy videa a zvuku a další), které pak to uživatelské rozhraní dělají zbytečně nepřehledné, nemluvě o tom, že to na disku zabírá zbytečně hodně místa. Právě proto jsem si říkal, jestli by nebyl Scenarist lepší v tom, že by tam žádné zbytečnosti nebyly a že by dělal jenom to, co dělat má, tedy samotný authoring.

MartasKP:
Díky za odkaz.
ai (2993)|14.10.2010 06:03
[quote=radek.kovacik;301244]
S těmi subpictures jsem se v podstatě trefil, on to jenom každý jinak nazývá, ale v podstatě myslí pořád jedno a totéž. [/quote]
http://www.ulozto.cz/6190064/vyroba-menu-mimo-dvdlabpro-zip
projekt na menu, ktere je udelane kompletne mimo DVD Lab Pro, je tam dizajnovane subpicture s maximem tri barev a tedy pak i pro tlacitko, v tom baliku jsou i vsecky podklady na jeho vyrobu, jsou tam dve menu a pokazde maji stejne subpicture.bmp !, to jen na vysvetleni jak se muzou nastavit jakekoliv barvy v tom menu properties (uplne vpravo), jak to funguje to "map" nastaveni

kazde menu jsem nacet pomoci load external backround (bmp) a load external subpicture (bmp), pro subpicture tedy na bilem pozadi tri barvy cervena, modra a cerna , tedy jsem jen potom v Labu nakreslil hot spots ,jak to nazyva DVD Lab Pro a pak tedy mapping (properties/map) , tedy grafika kompletne vyrobena mimo Lab, tedy 100% user freedom ...

jinak ma to neohrabane ten Lab, musi se to prepinat (show external subpicture) a vypinat, slozite v menu, kdyz to chces videt, neni tam jednoduse nekde prepinac
radek.kovacik (267)|19.10.2010 18:39
ai:
Díky za informace o DVD Lab Pro.
Musím však konstatovat, že poté, co se mi podařilo od Std získat uživatelský manuál ke Scenaristu, mne tento software začal docela hodně zajímat. S tím také souvisí i moje následující otázka.

Potřeboval bych vědět, zda je možné, že by existovala verze Scenaristu, která neumí vytvářet DVD a dělá pouze Blu-ray disky? Já jsem si zkusil nainstalovat Scenarist BD 5.2 a tam není o DVD ani zmínka (jak v nastavení projektu, tak i v uživatelské příručce). Současně by mne zajímalo, ve které poslední verzi Scenarist podporoval obě média.
ai (2993)|20.10.2010 00:06
[quote=radek.kovacik;302075]ai:
Díky za informace o DVD Lab Pro.
Musím však konstatovat, že poté, co se mi podařilo od Std získat uživatelský manuál ke Scenaristu, mne tento software začal docela hodně zajímat.[/quote]
good luck, hodne nervu a casu , nejakou krabicku praskama na bolesti hlavy a zapijej to kavou ...:-)
StD (8612)|20.10.2010 07:16
[quote=ai;302131]good luck, hodne nervu a casu , nejakou krabicku praskama na bolesti hlavy a zapijej to kavou ...:-)[/quote]
:-E Proč? Dyk máme (od tebe) Scenarist Survival Guide, ne?! :BB:

@Radek: Halt to bude asi tím, že je převzalo Roxio a na DVD je extra verze Scenarist SD:
http://www.roxio.com/enu/products/professional/scenarist-sd/overview.html

Ještě tam mají jednu specialitku na Menu & Graphics jako plug-in do Photoshopu...
http://www.roxio.com/enu/products/professional/scenarist-designer-ps/overview.html
radek.kovacik (267)|20.10.2010 10:20
ai:
Díky za přání. Třeba si po pár dnech řeknu, že ten ai měl přece jenom pravdu, když mi ten Scenarist nedoporučoval, ale chybama se člověk učí (a většinou se tím i nejvíc naučí)... ;)

StD:
Na ten web jsem se samozřejmě už předtím díval a šel jsem po trase Products -> Scenarist a tam Scenarist BD a o DVD ani zmínka. To, že by to měli zařazené v jiné kategorii, mně fakt nenapadlo. :BB:
StD (8612)|20.10.2010 10:56
[quote=radek.kovacik;302170]...[/quote]

Jak to? Vždyť je to jasně vidět na stránce rozcestníku... :eek:
Roxio_Scenaristy.jpg
666dia (476)|22.10.2010 00:10
radek.kovacik
MartasKP

http://dvdzone.tym.sk/download/kinoautomat.jpg

taky scenarist...
Pytkin (7947)|22.10.2010 00:59
jo jo .. to je vono .. ta fajna strukturka o ktorej som pisal :)
MartasKP (710)|22.10.2010 08:33
666dia ... tak to je huuuustyyy :) ... pak tohle kontroluj a nebo hledej chybu ... ono uz jen to vytvorit asi zabere dost casu vymyslet tuhle strukturu aby byla funkci a jednoducha ... tak to klobouk dolu
666dia (476)|22.10.2010 10:03
MartasKP
jj, času to zabralo dost, ale je to už tři roky, co jsem to dělal....tak si nepamatuju, jak dlouho to bylo...
dělal jsem horší, nějaká karate příručka v 5 jazycích pro švýcary....kolem 70 hodin....
nejdůležitější je, že ve scenaristu máš plnou kontrolu nad tím, co děláš.....
Pytkin (7947)|23.10.2010 00:52
najhorsie su arabske , cinske a podobne titulky .. to sa fakt zle kontroluje :)
radek.kovacik (267)|23.10.2010 13:30
StD:
No jo, na rozcestníku to sice je, ale já jsem se na ten rozcestník nedostal. Já jsem tou výše popisovanou trasou šel přímo z menu, takže Scenarist SD jsem neměl šanci objevit...

666dia:
To má být provokace nebo nabídka na výuku ovládání a práce se Scenaristem? :-)
StD (8612)|23.10.2010 15:18
[quote=radek.kovacik;302636]...To má být provokace nebo nabídka na výuku ovládání a práce se Scenaristem? :-)[/quote]
Cheche, já teď po ránu vyměňoval jeden audiotrack ve scénáři The Battle of Britain o 32. kapitolách a bylo to hotové za 20 minut (enkodování na hadr...). Když už víš kam šáhnout, je to pak brnkačka.
666dia (476)|23.10.2010 18:37
radek.kovacik
to záleží na tobě....
StD (8612)|23.10.2010 21:50
[quote=666dia;302668]...[/quote]
P.S. Zase jsem našel jednu chybku funkce na jedné Br*****xí produkci. Týká se AR. Až se stavíš, předvedu in natura. :-E:BB:
radek.kovacik (267)|24.10.2010 10:40
[quote=666dia;302668]radek.kovacik
to záleží na tobě....[/quote]
OK, budu to tedy považovat za to druhé. Jenom abys toho nelitoval... ;)

Tak to už mám rádce dva. :BB: