Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDV vs. AVCHD „Canon HV40 vs. Canon HFS21“

ptacos (7)|10.3.2010 17:42
Ahojte.
Chci si zakoupit novou kamču a pořád mi nedá spát jestli mám ještě jít do miniDV nebo do kartovky. HDD jsem zamítl! Jsou mi jasné výhody páskových HD-záznamů a následné zpracování v PC, ale vadí mi jejich hlučnost a možná budoucnost média. Ta samá otázka visí i nad kartou SDHC a formátem AVCHD - BUDOUCNOST !!! Z kartovek jsem ještě zvažoval Panasonic HDC-TM300, ale ta dle recenzí zaostává za Sony a Canonem především v záznamu při horších světelných podmínkách. Nakonec jsem zkončil u Canon HV40 nebo Canon HFS21. Poraďte mi dle vaších zkušeností jakou kameru si mám koupit :-) díky... ptacos
Jarda.Bar (1238)|10.3.2010 21:07
A jaký máš PC? A co hodláš točit a stříhat?
ptacos (7)|10.3.2010 22:24
[quote=Jarda.Bar;271152]A jaký máš PC? A co hodláš točit a stříhat?[/quote]
PC jistě stíhat nebude :-( Kdysi jsem točil svatby, akce, sport, ale už to neplánuju. Mám malou dcerku tak především na ni :-) Stříhal jsem ve Vegasu a asi ani na to nebude moc času. Nicméně chci si zachovat krásný obraz a později si něco možná střihnu. V tuto dobu mím digitální sonku a už se na to nedá dívat. Právě na ni mě štve hluk kazetky. Pokud půjdu do kartovky, tak další otázkou budou min. požadavky PC + SW. Mou první SD kartu 512MB jsem kupoval za 1500,- a kde je to dnes? Pokud to půjde takhle dál, tak je možné ponechávat data právě na ni. Je otázkou jak jsou stabilní. Mě se ještě nepokakala ani jedna...:-) V tomhle má u mne kartovka +, ale kde jsou náklady? Pořizovací cena +5000 a kde je new PC....Stojí to za to ???? Díky ptacos
Pave1 (4279)|10.3.2010 22:57
Stojí to za to?

No, stojí to za to, ovšem peníze se kutálejí. Rozumným přístupem to ale jde zvládnout. Výhodou Canonu HFS21 je možnost připojení externího mikrofonu, nevýhodou je malá širokoúhlost (wide předsádka v interiéru pomůže).

Otázka záznamu a archivace má taky svoje náklady (externí disk, záznamové karty, jistota je až duplicitní uložení). Ale pokud člověk netočí mnoho (pak jsou asi lepší kazety), tak nemusí utrácet hned. Velká TV může počkat, stejně tak nové PC.

Jedním z řešení je AVCHD přepočíst (třeba do mpeg2 long GOP XDCAM EX profilu - kontejner mfx), což jde i ve vegasu. Dočasně lze vyrobit na prohlížení DVD (pro kvalitní obraz existuje postup, jak provést downconvert velmi kvalitně přes VD).

Určitě je správná myšlenka, natočit to kvalitně, zpracovat to lze později(i tu předsádku lze koupit později, osobně bych zkusil ten externí mic - kvalitní zvuk je něco, co člověk opravdu ocení, výsledné video získá ještě znatelně víc na hodnotě).
peco (772)|11.3.2010 07:57
[quote=Pave1;271168] ... Výhodou Canonu HFS21 je možnost připojení externího mikrofonu...[/quote]

oproti comu ma tu vyhodu HFS21 ????
mmmm. (112)|11.3.2010 09:10
Ahoj, také jsem původně zvažoval, zda nejít do pásky, ale neudělal jsem to a jsem rád. Používám kartovou kameru a ten luxus práce se záznamem, který to umožňuje, je naprosto neporovnatelný s páskovou kamerou(např. editace záznamů přímo v kameře, zobrazení záznamů jen určitých dnů, výběr konkrétních scén pomocí náhledů pro prezetaci či další práci se soubory, atd...)
Mám teď doma také starou páskovou miniDv, abych si přehrál nějaké starší pásky a je to děs, uvědomil jsem si, že je to prostě pásková mechanika a úplný anachronismus..co bys chtěl do auta? Kazeťák nebo mp3 přehrávač? Výsledkem obého je zvuk, že? Ale komfort práce s nimi je neporovnatelný.
A také důležitá věc - zastánci pásek mě ubijí, ale...podívej se, kolik se nabízí teď aktuálně spotřebitelských páskových kamer..představ si, kolik jich bude v obchodě za pár let (nula..) a pověz mi, na čem si za deset, patnáct let ty slavné pásky přehraješ?....takže asi tak.
A pokud ti roste dítě, tak neváhej, rozdíl mezi sd a hd je brutus..kaoukám na ty videa z miniDv kamery, která stála před cca pěti, sedmi lety několik desítek tisíc a je to v porovnání s mojí HD dost katastrofa..zajimavé, jak jde ten vývoj dopředu.
Pokud nemáš peníze na pořizování dalších součástí pro zpracování a reprodukci (tv, nový pc, případně blu ray přehrávač), existuje dočasné jednoduché řešení. Za velice přijatelné peníze už dnes koupíš externé paměti mezi 150-500 GB. To už ti nějakou chvíli vystačí a až doladíš ten zbytek, můžeš se vrhnout do zpracování hd.
Rozhodně nepřeváděj do sd, je to nesmysl, proč to dělat. Pokud by toto tvůj pc totiž zvládl, zvládl by i zpracování avchd. Mimochodem - avchd je jakž takž zpracovatelné i na 2GB RAM pc, není třeba se toho nějak extra bát.
mmmm. (112)|11.3.2010 09:14
ps - a budoucnosti avchd bych se nějak nebál. Stal se z něj momentálně standart komerčního, běžného Hd videa, který podporují naštěstí všichni významní výrobci a momentálně neexistuje důvod, proč by se to mělo v dohledných letech měnit. Zase pokud - projeď si na netu všechny hd kamery, v jakém formátu natáčí? Co zjistíš?...:-)
Pave1 (4279)|11.3.2010 09:19
[quote=peco;271197]oproti comu ma tu vyhodu HFS21 ????[/quote]

Pročpak píšeš tučně? Největší konkurencí jsou Sonky (to je snad dostatečně známá věc, která od znalce tvého formátu nevyžaduje "nadměrné myšlenkové úsilí" .-) ).

Pak stačí mrknout na kartovky CX-305,505,520, kde některé mají skvělé šíro v základu, ani jedna ale nemá vstup pro mic (standardní jack). Je to v současnosti "nový trend" - že konečně některé kamery mají v základu šíro (v přepočtu) 29mm (!), což je pro spotřebitele velmi výhodné. Pokud k tomu výrobce ale současně "přihodí" absenci vstupu pro mic (jack), tak to pro mnoho lidí je zase naopak velká nevýhoda. Právě tyto rozdíly jsou tak (z hlediska běžného rodinného dokumentaristy) u nových kamer hodny pozornosti, proto na ně upozorňuju (ostatní rozdílné parametry např. Canon HFS21 vs Panasonic TM300 nejsou tak zásadní).

http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html
peco (772)|11.3.2010 12:02
Pave1:
Z mojho pohladu to az take jednoznacne byt nemuselo, kedze v nazve vlakna je Canon vs Canon. Alebo si myslis, ze znalec mojho formatu dokaze citat myslienkove pochody majstra znalcov? Pardon, ale ja mam rad jednoznacnost.

Ak by som si mal vybrat medzi spominanymi Canonkami, vzal by som HV40, ale len preto, ze uz jednu HV20 mam. Ak by som bol nepoznaceny skusenostou s HDV, vzal by som asi HFS21.


Vyhodou HDV je menej narocna editacia a moznost zalohovat originalneho zaznamu priamo na paskach, Vyhodou AVCHD zas rychlost prenosu dat do PC, rychlejsia vymena zaznamoveho media a dolezity je aj plnych 1920x1080.
ai (2993)|11.3.2010 15:26
[quote=mmmm.;271212]A také důležitá věc - zastánci pásek mě ubijí, ale...podívej se, kolik se nabízí teď aktuálně spotřebitelských páskových kamer..představ si, kolik jich bude v obchodě za pár let (nula..) a pověz mi, na čem si za deset, patnáct let ty slavné pásky přehraješ?....takže asi tak.[/quote]
ja uz jsem tu asi za blazna, ale znova, ....,HDV jde do PC skrz firewire a je ZAPSANO na disku, kdyz to na disku sedi, tak v tomto momente jsi o krok dale nez kamery na karty, mas to jak na diskyu TAK i na kazete. Tzn., chovas se k tomu zaznamu na disku , masteru, co folder to kazeta, zalohujes apod., PRESNE TO SAME jako kartove kamery a mas jednu obrovskou vyhodu, ze to mas jeste na pasce JAKO EXTRA. Na pasku se obratis v POUZE v nejakem katastrofickem scenari. Vsad boty, ze uz je tu nekolik uzivatelu, kteri z nejakeho duvodu ztratili originalni zaznam z disku , me se to uz stalo, ovsem mam kazety, takze jsem tu jednu hodinu, jeden folder, jednu kazetu proste nahral znova ...

m.j. staci mi na home video P4 skoro uz 5 roku stare, ci-li prachy muzu strcit do nejakeho $1000 NAS, big ass serveru, ftp, na zalohy, a v tomto momente jsme u stejnych vydaju jako ty s kamerou na karty, silnem PC ovsem ty musis dat jeste neco navic na ty zalohy ....
Lachtan11 (139)|11.3.2010 15:43
mmmm.: Pásky se budou používat stále a já osobně si myslím, že se jejich konce ani nedožiju a to mě bude teprv 19 let.

Například si vem, jak jsou staré "páskové" servery, na které se vejde třeba 40 000TB!
Vyhledávaní je rychlé (ze začátku pásky na konec za nějaké 2,5minuty), nadruhou stranu je čtení velmi pomalé.

I tak se to ale v dnešní době hojně používá, protože páska je stále nejlepší zařízení na zálohování.....a s mini-dv kazetama tomu bude stejně tak.

Navíc kamera za 25 000 bude mít za pár let minimální hodnotu (místo Full HD bude 3k a 4k). Prostě si za pár let koupí novou :) , ale mini-dv se bude prodávat stále.
mmmm. (112)|11.3.2010 16:59
4 ai
Rozumím, ale stejně tak máš možnost si udělat kopii na další např. paměťovou kartu, že? nebo na záložní zdvojenou hard-diskovou paměť, je tak? Poina je pouze v tom, že např. na jakékoliv záložní paměti to můžeš uložit včetně dvd resp. avchd struktury v setřihaném projektu. Nechtěl bych ztratit setříhaná videa za rok, dva, tři a mít od nich pouze syrový, nesestřihaný záznam na pásce:-)) Ale v principu ti rorumím a myslím, že pravdu máme oba.

4 Lachtan11
No, asi s tebou nesouhlasím...vyhledávání rychlé NENÍ. Sám jsi mi nahrál na smeč. Ty se dostaneš na ze začátku na konec hodinového videa za cca 2,5 minuty. No a na kartě to trvá řekněme 1 sekundu. Rozdíl v rychlosti je v řádech tisíců procent, ne že není:-)
Mně sice devatenáct bohužel už není, ale jsem přesvědčen, že definitivní konec páskové éry právě aktuálně prožíváme. MiniDv ve spotřebních kamerách končí, stejně jako skončili audio CC kazety,...jako VHS, S-VHS,...stejně jako DCC,...stejně jako DAT,..to je prostě naprosto nezvratný vývoj, ať už je to dobře nebo ne.
Také nesouhlasím s tím, že se miniDv "hojně používá". Prdlajs, všechny spotřební kamery jsou na karty nebo s pamětí, vyjímkou jsou atypické modely pro fajnšmekry typu Canon hv40.
A představa, jak v roce 2020 vejdu do obchodu s audio-video technikou a na pultě budou kamery na pásky je dost srandovní. Oni tam nejsou už dnes, pokud jsi to nezaregistroval:-)
Podotýkám, že nehaním pásky, jen konstatuji fakt. A taky - ceny karet tak padají krásně dolů, spolu s jejich rostoucí kapacitou, že to ve mě budí přesvědčení, že to je ta správná cesta do budoucna - jak pro záznam tak pro archivaci. Dnes koupím SD 16 Gb za už přijatelných cca 800,-. Za deset let to bude třeba 100-200 Gb za stejnou cenu. A už vidím, jak točím na pásku v kazetové mechanice Silvestr 2020.))))
ps - celou dobu mluvím o spotřební sféře,pozor.
petrt (63)|11.3.2010 17:13
To Pave1 : Spotřební novinkou SONY je teď CX 550 , která má jak "šíro", tak hledáček, tak už i vstup pro ext. mikrofon. Jen ta cena cca 35 k není "spotřební", ale je strašná.
Lachtan11 (139)|11.3.2010 18:31
mmmm.: Neumíš číst...psal jsem o "páskovém" serveru, na který se ukládají data, ne o mini-dv.

Jinak pokud se bavíme čistě o spotřební sféře, tak ano, v tom máš pravdu. HDV umírá, ale profesionálové to budou používat nadále (vyjímkou jsou sxs a p2 karty, ale také kolik stojí :) ).
jojkovid (651)|11.3.2010 18:57
[quote=Lachtan11;271344]mmmm.: Neumíš číst...psal jsem o "páskovém" serveru, na který se ukládají data, ne o mini-dv.

Jinak pokud se bavíme čistě o spotřební sféře, tak ano, v tom máš pravdu. HDV umírá, ale profesionálové to budou používat nadále (vyjímkou jsou sxs a p2 karty, ale také kolik stojí :) ).[/quote]

Zde bych také trochu polemizoval. Již ani u profi bych si nebyl jist miniDV. Co sleduji recenze kamer v PIXELU, tak o zachování, v dlouhodobém horizontu, tohoto formátu pochybuji.
Ale můžeme tu plácat páté přes deváté, co bude na trhu rozhodnou výrobci, TV a malá studia. TV a studia budou preferovat karty (jakékoliv) kvůli urychlení práce. Všechny rozhovory těchto lidí se točí vždy kolem rychlosti zpracování zakázek. A zálohy se stejně již nyní řeší na serverech.
Ono "profesionál" není ten co točí svatby a jiné, to je spíše POLOprofesionál.
ai (2993)|11.3.2010 20:02
akademicke debaty , muueeeehehe....
[quote=jojkovid;271346]Ale můžeme tu plácat páté přes deváté, co bude na trhu rozhodnou výrobci, TV a malá studia.[/quote]
Jeste letos muzes jit do miniDV a HV40, sam uvazuju o dalsi, ze si jeste jednu sezenu (jestli! bude cena dolezalezi co se bude dit s cenou, bral bych $500 jako HV30, celkem o tom ovsem pochybuju), ja si nepripustim k telu: budu "nemozny" s tim HDV, jiny si to vysvetli jako jakousi "povinnost", jit s davem, vysvetlit si to sam sobe, a vytahne kreditni kartu. Zadne mrtve v tomto bode neexistuje, jen starsi a novejsi, v konci mas porad HD video, na jakes, takes "relativni" uroveni

chapu nazor, ja chci dat nekomu zaznam z party, akce, dokumentu hned na zkopirovani atd., sam to chci mit hned, nechci se otravovat z paskem, resit "mechaniku" atd., ale v tomto momente za to musim "zacalovat", ja nechci tohle calovat $1000 -cem, (to se rovna jednomu "roztoceni" rodiny ve vodnim parku na 4 dny) muzu vynechat nekolik jejich zazracnych technologickych vylepseni (5+ letou dekadu) a pockat na dalsi "deal", ten prijde ...

[quote=mmmm.;271323]4 ai
Rozumím, ale stejně tak máš možnost si udělat kopii na další např. paměťovou kartu, že? nebo na záložní zdvojenou hard-diskovou paměť, je tak? Poina je pouze v tom, že např. na jakékoliv záložní paměti to můžeš uložit včetně dvd resp. avchd struktury v setřihaném projektu. Nechtěl bych ztratit setříhaná videa za rok, dva, tři a mít od nich pouze syrový, nesestřihaný záznam na pásce:-)) Ale v principu ti rorumím a myslím, že pravdu máme oba.
[/quote]
tomu nerozumim, kdyz to HDV mas na HDD muzes delat s tim to same co tu ted jmenujes ...
jojkovid (651)|11.3.2010 20:59
Já mám HV20 i HV40. A tedy sám preferuji pásky. Jen jsem chtěl naznačit, že i kamery vyšších tříd budou spíše preferovat rychlé karty pro rychlou práci. Páska u některých zůstane spíše jen jako záložní médium, ale časem (myslím brzy) i to bude odstraněno.
Pave1 (4279)|12.3.2010 08:49
[quote=petrt;271326]To Pave1 : Spotřební novinkou SONY je teď CX 550 , která má jak "šíro", tak hledáček, tak už i vstup pro ext. mikrofon. Jen ta cena cca 35 k není "spotřební", ale je strašná.[/quote]

:-) .

Právě ta cena mě donutila ji nezmínit (v souvislosti s těmi Canony).
jarino1978 (8045)|16.3.2010 20:05
ptacos (7)|18.3.2010 21:47
Tak jsem to rozsek, mám objednanou Canon HFS21, měla by dorazit zítra :-) :-) Doufám že nezklame....
Pave1 (4279)|19.3.2010 09:47
Tak to je novinka, za slušný peníz. Jsem zvědavý (jistě ne sám .-) ), na tvé první dojmy z obrázků a používání.
ptacos (7)|19.3.2010 12:17
Tak zas nic :-( někde se stala chyba a nakonec příjde do 31.3. nééééééééé o víkendu jsem si chtěl pohrát.......