Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Alpha 6500 (4K video není plynulé)

Johny Akbuk (188)|13.9.2017 20:19
Zdravím. Používám bezzrcadlovku Sony A6500 s objektivem Zeiss 16 - 70 F4 OSS. Přístroj jsem pořídil především jako B kameru s možností UHD záznamu k mé XDCAM kameře. Bohužel právě video ve 4K je problematické, protože ve výsledku není nikdy plynulé, v HD módu je zcela v pořádku, ale ve 4K působí zejména při pohybu kamery ze strany na stranu trhaně a neplynule. Natáčím v PAL, 4K, 25 FPS, závěrka 1/50 (dvojnásobek počtu snímků za sekundu). Domnívám se, že všechny zásadní parametry pro plynulý obraz mám nastaveny správně - nejsem v tomto směru začátečník. Zkoušel jsem i deaktivavt různé funkce jako např. stabilizaci, která je u tohoto modelu integrovaná v těle přístroje, či měnit rychlost závěrky nebo použít zcela automatický mód...ale bez výsledku.

Zde jsou ke stažení krátká originální videa, kde je problém u 4K videa patrný, zejména pak v porovnání s HD videem:
FHD Video (PAL, 50P, SS 1/100, ISO AUTO, WB AUTO, PP OFF): https://www.dropbox.com/s/wcf1pntnvkgtfdp/FHD.MP4?dl=0
4K Video (PAL, 25P, SS 1/50, ISO AUTO, WB AUTO, PP 4): https://www.dropbox.com/s/cg8z3q5f1k5hxih/4K.MP4?dl=0

Máte někdo zkušenost s podobným či stejným přístrojem a jeho nastavením pro 4K natáčení?
Všem děkuji za případnou pomoc a radu. Honza.
vivid.sk (11472)|13.9.2017 21:52
Jedno mas 25p, druhe mas 50p. To je dovod.
Johny Akbuk (188)|14.9.2017 07:38
Ne, to není problém. Full HD můžu natáčet 25P, 50P nebo 100P (když potřebuji dodatečně beztrátově obraz zpomalit), všechny režimy jsou OK a fungují korektně. Je jedno jestli sem dám HD video 25P nebo 50P...obojí bude v pořádku. Problém je u 4K a to lze nahrávat jen 25P. Ve 4K foťák umí jen 25P (PAL) nebo 24P a 30P (NTSC). Ve všech režimech (PAL i NTSC) je 4K obraz stejně trhaný. Navíc nastavení jsou pro HD a 4K zcela samostatná, je jedno jak mám nastaveno, před natáčením si musím požadovaný režim vybrat.
Zajímavé je, že video se při nastavení pro 4K snímání trhá už při náhledu v hledáčku a to nemusím ani točit, v HD je pohyb v hledáčku i výsledného videa naprosto plynulý.
jobro (235)|14.9.2017 08:39
Já bych to viděl tak, že 4k video je u části těchto strojků jen marketingovým "nástrojem" - konkurence má 4k, tak my ho musíme mít také...
A projekce 25p? Už z principu nemůže být plynulé, zvláště u 4k. To asi chce 50p. S tím souvisí i potřebný výkon hardware a software.

poznámka:
I klasické filmové projektory, které běží na 24p (nebo 25p) používají trik s rotující clonou před objektivem, která "rozseká" projekci jednoho políčka naříkrát.
Johny Akbuk (188)|14.9.2017 09:09
Tak s tím nemohu souhlasit. Spousta profi kamera má ve 4K jen 25P, např Sony PXW FS5 a ta má naprosto stejný chip Exmor 35mm jako tento model. Souhlasím, že 50P je obecně pro plynulost obrazu lepší, ale v zásadě 25 snímku za sekundu je pro lidské oko plynulé.
Navíc tento a nebo podobný model se při osazení vhodným příslušenstvím (objektiv, kamerový rig, mikrofon atd.) běžně používá i při nízkonákladové profi produkci a cena takového setu může dosahovat i několik set tisíc korun.
Já například dosud točím na Full HD kameru XDCAM SONY PMW X1R, kterou jsem před cca 8 lety pořídil za 200 tis Kč a zcela objektivně říkám, že A6500 má v HD kvalitnější obraz než tato kamera.
MONYS (460)|14.9.2017 10:43
Tak co tam provádíte z rychlým švenkem zákonitě musí být video trhané.Dále je to o nastavenín času a v neposlední řadě výkonu PC!4Kmá vysoké nároky na výkon počítače.Co teprve kdyby umožnoval 4k záznam 50/60p?
vivid.sk (11472)|14.9.2017 10:52
[QUOTE=Johny Akbuk;531744]ale v zásadě 25 snímku za sekundu je pro lidské oko plynulé. [/QUOTE]
Nemas pravdu. 25fps nie je rozhodne plynuly pohyb. Dokonca aj o tych 50/60 snimkov, ktore obecne povazujeme za plynule (pretoze viac v komercnej sfere jednoducho nemame "v eteri" k dispozicii) zacnes pochybovat, pokial by som ti ukazal dopocet z 50->200fps (ergo 60->240fps). Ten rozdiel je skratka vidiet a je tym vacsi, cim intenzivnejsi je pohyb, natoceny na kamere (extremne rychle svenky).

Natoc si totozne videa s 25p FHD a UHD a obe ukazky porovnaj.
Johny Akbuk (188)|14.9.2017 11:13
[QUOTE=MONYS;531747]Tak co tam provádíte z rychlým švenkem zákonitě musí být video trhané.Dále je to o nastavenín času a v neposlední řadě výkonu PC!4Kmá vysoké nároky na výkon počítače.Co teprve kdyby umožnoval 4k záznam 50/60p?[/QUOTE]

Rychlý švenk, pomalý švenk, ve výsledku je to vidět vždy. Rychlejší jsem použil pro názornost. Závěrku mám nastavenou pro pořeby filmovaní, tj. double FPS (25P=1/50). O kvalitě PC nelze pochybovat (Intel i7 7700 KL, AS Rock Z270 Taichi, 64 GB Ram, M2 disky Samsung 960 Pro, GTX 1070 8G atd). Běžně přehrávám a střihám 4K 5OP 100MB z jiných zařízení...

Nicméně dávám částečně za pravdu vivid.sk. Full HD při 25P trhá taky. Proč by výrobce umožňoval natáčet ve 4K jen statické video, jaký by to mělo smysl? Další věc je, že jsem na internetu našel několik videí v pohybu ve 4K točených tímto foťákem a ta netrhala. Zkoušel jsem i NTSC normu (24P i 30P) a také trhají. Může se jednat o vadný kus či nekompatibilní objektiv (Zeiss 16-70 F4 OSS) pro 4K natáčení? Spíše se pro video doporučuje Sony E PZ 18-105, ale to spíše kvůli motorizovanému zoomu.
marko65 (193)|14.9.2017 17:15
urcite to trhanie je malym poctom snimkov za sec. Ja som skusal na panasonicu gh5 4k pri 60 snimkoch a je to pekne plynule. Inak 99 % tocim fullhd pri 50 snimkoch a prakticky stale v pohybe na stabilizatore came tv singel. Video je krasne plynule aj pri slow motion
vivid.sk (11472)|14.9.2017 17:24
[QUOTE=Johny Akbuk;531750] Proč by výrobce umožňoval natáčet ve 4K jen statické video, jaký by to mělo smysl? [/QUOTE]
Dovod je cena. HW narocnost pre zaznam 24/25/30p je podstatne nizsia, ako pri 50/60p.

Myslim, ze ked natocis rovnaky zaznam, ako mas na dropboxe vyssie vo FHD/UHD a porovnas, vysledok bude velmi podobny. Ak das na neho linku, rad sa na to pozriem.
Johny Akbuk (188)|14.9.2017 17:55
Ano, je to tak. 25P na plynulý záznam prostě nestačí :-(. Naštěstí i já nejčastěji točím ve FHD rozlišení a tam je možnost 50P a 100P (PAL), v těchto případech video nemá chybu a pravda je (jak píše vivid.sk), že rozdíl mezi 4K a FHD je neznatelný. Porovnával jsem to na TV 165 cm UHD Samsung a běžným srovnáním jsem rozdíl nepozoroval. Chystám se pořídit PXW FS7 M2K, tam bude předpokládám rozdíl již znatelnější. Sony A6500 chci používat především na stabilizačním gimbalu Zhyiun Crane V2.
Díky všem za konzultaci .-).
RoPo (6061)|14.9.2017 23:06
U nekterych scen 4K@25fps pomuze ND filtr na objektivu. Tim se zmekci obraz a "trhaci/netrhaci" vysledek je mnohem lepsi.
Johny Akbuk (188)|15.9.2017 07:33
Také jsem to na zahraničních fórech zjistil a zkusím to. Variabilní ND filtr už mám objednaný .-). Je fakt, že např u dronu Phantom 4 jsem bez ND filtr nešel ani do vzduchu, u P4Pro je to už mnohem lepší díky mechanické závěrce, ale i tak filtr používám, právě z důvodu snížení clonové čísla. Snad to pomůže i v tomto případě...jsem zvědavý a dám pak vědět.
RomanKo-z-LC (118)|18.9.2017 21:22
Johny Akbuk evidentne nemal na mysli "Stroboskopický efekt" pri 25p. Ja som si v tom 10 sekundovom videu všimol väčší skok pri 2. sekunde.
Predpokladám, že kodek a parametre pri renderingu tejto ukážky nastavil správne.
Ja mám tiež Sony Alpha A6500 (+ Sony E PZ 18-105 + Sigma 30mm F1,4) ale tento jav mi nerobí. Samozrejme nerobím rýchle švenky.
Buď veľmi pomalý švenk, alebo veľmi prudký, rýchly švenk.
Môj mini 4K testík: https://youtu.be/yJjc8enpdvg

Ja mám ale iný problém so 4K záznamom: tepelná poistka! A6500 teda nie je vhodná na neprerušované, súvislé nahrávanie videa, napríklad ako svadobné kamera.
Nahrá mi prvých 30 minút a ďalší záznam sa preruší asi po 10 minútach (to bolo v letnej horúčave).
Tento problém by vyriešil externý záznam videa (ATOMOS - SHOGUN FLAME), čo je ale drahý špás!
RoPo (6061)|19.9.2017 11:24
Mám dojem, že teplo u A6500 lze "vyřešit" přimáčknutím (nebo použít teplovodivou oboustrannou lepící pásku) chladiče se žebrováním (např. ze staré základní desky, kde bývá na chipsetu) na tělo fotoaparátu pod výklopné LCD. Pokud si toto nepletu s jiným modelem fotoaparátu.
RomanKo-z-LC (118)|19.9.2017 20:17
Na YouTUBE som veľa nenašiel. Jeden chladil ventilátorom priestor pod LCD, iný tam dával nejakú modrú chladiacu hmotu.
RoPo, vyskúšam tvoj nápad s rebrovaným chladičom, ak zoženiem obojstrannú lepiacu pásku. Natrvalo to tam nebudem montovať napríklad nitovaním a pod...
Plus ten chladič budem ovievať malým ventilátorom. Porovnám nahrávacie časy. Potom zverejním výsledok.

Má niekto dobrý nápad?
Johny Akbuk (188)|21.9.2017 12:15
[QUOTE=RomanKo-z-LC;531800]Johny Akbuk evidentne nemal na mysli "Stroboskopický efekt" pri 25p. Ja som si v tom 10 sekundovom videu všimol väčší skok pri 2. sekunde.
Predpokladám, že kodek a parametre pri renderingu tejto ukážky nastavil správne.
Ja mám tiež Sony Alpha A6500 (+ Sony E PZ 18-105 + Sigma 30mm F1,4) ale tento jav mi nerobí. Samozrejme nerobím rýchle švenky.
Buď veľmi pomalý švenk, alebo veľmi prudký, rýchly švenk.
Môj mini 4K testík: https://youtu.be/yJjc8enpdvg

Ja mám ale iný problém so 4K záznamom: tepelná poistka! A6500 teda nie je vhodná na neprerušované, súvislé nahrávanie videa, napríklad ako svadobné kamera.
Nahrá mi prvých 30 minút a ďalší záznam sa preruší asi po 10 minútach (to bolo v letnej horúčave).
Tento problém by vyriešil externý záznam videa (ATOMOS - SHOGUN FLAME), čo je ale drahý špás![/QUOTE]

Mimochodem odblokování (hacknutí) 30 minutového limitu se dá snadno zrušit pomocí aplikace OpenMemories. Přehřívání přístroje osobně nepozoruji, možná ve velkých vedrech, ale dle uživatelů na zahraničních forech, je to od Sony jen určitá pojistka, foťák by měl vydržet i vysoké teploty. Sám ji mám v A6500 nainstalovanou, zároveň umí i odblokovat všechny jazykové mutace přístroje (nekupoval jsem v ČR a chtěl jsem CZ menu).
JanDoma (11)|21.9.2017 17:32
Prosím vás neviete mi poradiť, pri spojení A6500 s mobilom cez aplikáciu Smart Remote Control sa mi pri diaľkovom ovládaní A6500 zobrazí na mobile v aplikácii Smart Remote Control len tlačidlo REC a úprava expozície, pred tím mi fungovalo shutter speed, aperture, ISO, AWB atď. Mám v A6500 posledný firmware 1.04 a v mobile aplikáciu Smart Remote Control v. 5.90 pre Android.