Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problematika pozemního příjmu HDTV

intago (255)|31.5.2011 08:25
Pár dní mám HD STB a nestačím se divit. Ač mám nedaleko tři pražské vysílače, na STA chytám běžně jen 50/50 sígnálu (síla/kvalita). Za moc to nestojí, ale s yagi anténou mám ještě méně. Co mne ale překvapuje víc je velké kolísání signálu a to nejen v řádu vteřin, ale i hodin. Třeba včera mi to v cestopisu dávalo chvílemi zprávu, že není signál žádný! Že by úmysl?
Jak to? Volal jsem na info, ale řekli mi, že 4.multiplex vysílá O2 a jim do toho nic není, abych se obrátil na ně.
Jak je možné, že předali vysílání soukromé firmě? Který navíc je motivována, aby si lidé kupovali signál od něj. Nač jim ho dávat zadarmo?? Připadá mi to, že řízenými výpadky jen tlačí lidi do placených služeb. V podstatě účinná taktika.
A nikoho to nezajímá. Hlavně kupte si HD telku s HD DVB-T, ale až koupíte, poznáte, že je vám nanic, měl jste si koupit jen se satelitním tunerem.
Klasické vysílání TV nemá rozlišení ani půl Mpx, je neuvěřitelně zastaralé, celých 60 let! A HDTV je stále doslova v plenkách. Vysílačů je jak šafránu a jsou slabé. O 3D ani nemluvě. Kolik desetiletí ještě mají uživatelé čekat?
Pytkin (7947)|31.5.2011 08:57
welcome in real world ..
Ivo Mašek (10205)|31.5.2011 10:00
Pozemní HDTV vysílání v Evropě a jeho (ne)vyhlídky v ČR

https://www.tvfreak.cz/pozemni-hdtv-vysilani-v-evrope-a-jeho-nevyhlidky-v-cr/3345
interfernet422 (1575)|31.5.2011 14:06
[quote=intago;348794]Pár dní mám HD STB a nestačím se divit...
A HDTV je stále doslova v plenkách. Vysílačů je jak šafránu a jsou slabé. O 3D ani nemluvě. Kolik desetiletí ještě mají uživatelé čekat?[/quote]

Vysílání je stále pokusné. Kdy bude překlopeno na normální není nikde info. HD chytám přímo na TV z vysílače v Ostravě. Pokud vše funguje jak má, tak čt hd i nova hd má obraz perfektní. Ovšem objevují se někdy problémy a obraz se začne rozpadat. Abych se nerozčiloval, tak jsem pořídil satelit a pozemní signál využívám jen sporadicky.
Nečekej, jednej. Nebo budeš čekat věčně. Je to tak, pokud to člověk s HD signálem myslí vážně, tak není jiná cesta, než satelit (případně kabelovka). A pak už si můžeš vybrat dle osobních preferencí, zda Skylink nebo UPC (řadím abecedně), protože tito dva mají největší nabídku HD kanálů. Časem snad bude konkureční i CS link. Jejich exkluzivní Prima HD nestojí v tuto chvíli za řeč.
intago (255)|1.6.2011 07:33
vždyt to říkám. Ale neuvádíš důvody. Já ano-O2 vyhovuje stáv.stav. Jinak by už HD vysílalo dávno kvalitně. Není to přece problém. Ale chce vydělat. Proč jí to vysílání vůbec dávali? Proč to nevysílají jako multiplex 1 až 3?? Češi si nechají vše líbit, i to, že zůstáváme sto let za opicemi v příšerném rozlišení. Já bych jinak než v HD ani nevysílal, jako se už nevysílá na dlouhých vlnách jak kdysi!
Poslal jsem to jako téma do Technetru Idnes, ale pochybuju, že budou chtít jít mnoha mocným na nervy!
Do satelitu se mi moc nechce, je drahý, choulostivý, šeredný. Navíc je to věda jako kráva. Spousta cizích termímů, ale to zvládnu. Hlavním problémem jsou ale pořady. Když kouknu do nabídek HD http://www.parabola.cz/tahaky/nova-hd/ a http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hd/ nevím, co vybrat. Je to ostuda.
interfernet422 (1575)|1.6.2011 12:35
[quote=intago;348983]Češi si nechají vše líbit[/quote]
A co chceš dělat? Vyjít do ulic? Za HD DVB-T vysílání? Tento národ si nechá líbit jiné a daleko horší věci.
Nebreč a nastuduj sat problematiku, nebo si zařízení nechej namontovat od profíků.
intago (255)|1.6.2011 12:51
ne, jen žasnu, že to vlastně nikoho nezajímá, jakoby o tom nikdo ani nevěděl... Na sat se zatím nehrnu proto, že je trochu drahé, musel bych platit 300+150.- měsíčně Skylinkovi. Zajímá mě hlavně 3D a v ní je to slabé všude ve světě, i když přepočet 2D-3D je docela ucházející. Je o tom tady někde debata? A debata začátečníci a sat?
interfernet422 (1575)|1.6.2011 13:34
[quote=intago;349028]ne, jen žasnu, že to vlastně nikoho nezajímá, jakoby o tom nikdo ani nevěděl... [/quote]
Divíš se? Když hodně lidí ještě vloni čučelo na CRT na DIGI a byli happy? To že pár fanoušků má HD televizi a ví co chce (už jsem viděl i HD televizi připojenou SCARTem s humus obrazem a majitel je happy) ještě neznamená, že se poskytovatelé přetrhnou v nabídce. Je nás málo a zadarmo ti nikdo nic v HD nenabídne. To je holt kapitalismus.
[quote=intago;349028]Na sat se zatím nehrnu proto, že je trochu drahé, musel bych platit 300+150.- měsíčně Skylinkovi. [/quote]
Tuto cenu jsi našel kde? Podle jejich ceníků jsem nikde nenašel ani 300, ani 150 ani 450. Jo za 350 máš HD plus nabídku, která by tě mohla pro HD zobrazovadlo zajímat.
[quote=intago;349028]Zajímá mě hlavně 3D a v ní je to slabé všude ve světě, i když přepočet 2D-3D je docela ucházející. Je o tom tady někde debata? A debata začátečníci a sat?[/quote]
Člověče ty jsi snílek. Ještě se nerozšířilo pořádně HD, jak tu sám o tom píšeš a už tě zajímá hlavně 3D. To musíš na jinou planetu. Co se týče debaty k sat, tak koukni do vedlejší sekce DVB-S, studijního materiálu je tam dost.
Poslední poznámka na závěr. Pokud chceš vážně koukat na HD programy tak jedinou možností je satelit. A zadarmo ti nikdo sat. programy v HD nepustí. Jo jedině tak NHK World - skvělé japonské zpravodajství, Channel 4 HD a ještě pár, ale ty nejsou česky. Ještě určitě na 19°E jsou nějaké německé.
intago (255)|1.6.2011 14:25
jo, změnili to.
Jinak nešifrovaný program Bravo či tak nějak prý vysílá ve 3D
Hlavně, že se poč.roku psalo, že DVB-T2 bude na pozemní HD příjem, tak proč to zkoušejí, když je T už léta nanic? STB na T2 ani není na trhu, hrůůůza.
Proč se lidé koukají na tak šeredné rozlišení a přitom mají v mobilu foták 8Mpx, vážně nechápu. Pomalu se do toho pustím, ale ceny 3D telek budou strmě klesat, tak až příští rok jdu do toho.
Co mě k tomu vedlo? Na předváděčce Samsungu, Panasonicu, Sony atd. jsem si porovnal HD, 2D-3D a 3D a porovnal. Závěr-HDTV je sice lepší, ale 3D je supervěc a bez ní už telku kupovat nebudu.
interfernet422 (1575)|1.6.2011 15:07
BravaHD 3D - ano, pokud máš rád klasiku, opery, balet atd. 3D vysílání se pomalu rozvíjí - na satelitu. Otázka je, jak dlouho ještě pojede FTA. Pozemně 3D u nás asi až bude všude okolo a stejně za poplatek.
Přijímač na DVB-T2 ti bude u nás ještě pár let nanic, vysílá se testovací signál někde v Praze, možná chytíš něco okolo rakouských hranic.
Tvé šeredné rozlišení vypadá na CRT dobře. Hrůza je to až na velkém panelu, malá obrazovka nemá velké nároky. A to ještě je plazma k signálu milostivější než LCD.

Předváděčky jsou od toho, nachytat co nejvíce joudů, šokovat je a vnutit jim nový cool produkt. A jouda se pak doma diví, že mu to nehraje tak dobře, jak to viděl na té předváděčce. Proč? No protože tam to nakrmí kvalitním signálem s blu-ray disků, předvádí to nejlepší (nejdražší) co mají. 3D je pro někoho zajímavé, pro mně ale ne. Byl jsem v cinestaru na 3D film a proti IMAXU to bylo velmi slabé - malé plátno. A koukat na 3D doma na metrovou placku to bych si musel hodně namlouvat, jaké je to super a ještě k tomu mít na nose dvoje brýle. Ne děkuji, na to jim :-k
intago (255)|1.6.2011 15:22
no, bydlím uprostřed Prahy. A mě jen tak něčím neošálí, jsem starej mazák, co začínal na krystalce. Já vím, na Imaxu jsem při Avatarovi slzel, ne kvůli filmu jako dojemnému, ale proto, že jsem viděl novou dobu, nejen v televizní technice. ale i v reálu. tak za 100 -200 let bude film naprostou realitou. Až na ty levitující hory.
A ty brýle snesu, holt pokroku se musí přinášet oběti. Ale lidi se toho 3D bojí a vlastně mají proč, je velmi hypnotický, to jako hypnotizér chápu jasně. Je v tom i nebezpečí, reklamy a politika jsou v něm daleko účinnější...
interfernet422 (1575)|1.6.2011 15:52
[quote=intago;349059]Ale lidi se toho 3D bojí a vlastně mají proč, je velmi hypnotický, to jako hypnotizér chápu jasně. Je v tom i nebezpečí, reklamy a politika jsou v něm daleko účinnější...[/quote]
Takhle jsem nad tím neuvažoval, zajímavý pohled. Mě vadí, že se snaží 3D dostat do "malých" obrazovek. jo mít to z projektoru promítané na stěnu s úhlopříčkou 4m tak to je jiná. To bych možná zkousl i ty brýle.
Pitomec (10211)|1.6.2011 20:17
[quote=intago;348794]Pár dní mám HD STB a nestačím se divit. Ač mám nedaleko tři pražské vysílače, na STA chytám běžně jen 50/50 sígnálu (síla/kvalita). Za moc to nestojí, ale s yagi anténou mám ještě méně. Co mne ale překvapuje víc je velké kolísání signálu a to nejen v řádu vteřin, ale i hodin. Třeba včera mi to v cestopisu dávalo chvílemi zprávu, že není signál žádný! Že by úmysl?
Jak to? Volal jsem na info, ale řekli mi, že 4.multiplex vysílá O2 a jim do toho nic není, abych se obrátil na ně.
[COLOR=red]Jak je možné, že předali vysílání soukromé firmě?[/COLOR] Který navíc je motivována, aby si lidé kupovali signál od něj. Nač jim ho dávat zadarmo?? Připadá mi to, že řízenými výpadky jen tlačí lidi do placených služeb. V podstatě účinná taktika.
A nikoho to nezajímá. Hlavně kupte si HD telku s HD DVB-T, ale až koupíte, poznáte, že je vám nanic, měl jste si koupit jen se satelitním tunerem.
Klasické vysílání TV nemá rozlišení ani půl Mpx, je neuvěřitelně zastaralé, celých 60 let! A HDTV je stále doslova v plenkách. Vysílačů je jak šafránu a jsou slabé. O 3D ani nemluvě. Kolik desetiletí ještě mají uživatelé čekat?[/quote]Veškeré veřejné televizní a rozhlasové vysílání v ČR provozují soukromé firmy. A pokud jde o O2, tak tato firmy si vysílá "za svoje", takže jestli má výpadky nebo ne nemusí nikdo řešit.
Pitomec (10211)|1.6.2011 20:21
[quote=intago;349028]ne, jen žasnu, že to vlastně nikoho nezajímá, jakoby o tom nikdo ani nevěděl... [COLOR=red]Na sat se zatím nehrnu proto, že je trochu drahé, musel bych platit 300+150.- měsíčně Skylinkovi.[/COLOR] Zajímá mě hlavně 3D a v ní je to slabé všude ve světě, i když přepočet 2D-3D je docela ucházející. Je o tom tady někde debata? A debata začátečníci a sat?[/quote]
Přesně kvůli lidem jako seš ty je pozemák tam kde je (v řiti), protože všichni čekají cosi zadarmo, ale jaksi už neřeknou kde na to vzít. Takže jestli máš představu, že má být všechno v HD, tak si napřed uvědom, že to taky musí někdo zaplatit 9-)
intago (255)|2.6.2011 07:56
to nemá logiku. Pokud je vysílání multiplexu 1-3 jakž takž, i když ho vysílají soukromé firmy, proč není i čtvrté? Proč je HD něco extra? Proč jsme sto let za opicemi? Ostatně jak se může pozemní digitál platit, když stbox nemá sloty?
Tady něco nehraje... a nikomu to nevadí... klasika.
Ivo Mašek (10205)|2.6.2011 08:10
[quote]
Ostatně jak se může pozemní digitál platit, když stbox nemá sloty?

[/quote]
Digitál se platí/neplatí stejně, jako to bylo u analogu. tedy měsíční povinné poplatky v inkasu. Proto u DVB-T v takovém případě nečekej zázraky (ono HD není zrovna levnou záležitostí a enormě kvůli tomu zvýšit povinné tv poplatky = demonstrace, revoluce, .....)
DVB-T2 tu nebude tak rychle. Tahle zemička ještě není ani plně pokryta DVB-T, lidé si nakoupili celkově značně velké množství set-top-boxů pro DVB-T, a ty by jsi je hnal to vyhodit (mnohdy ještě před skončením záruky) do popelnice a hurá do nákupu STB DVB-T2, které nejsou zrovna levnou záležitostí.
Kdysi se tu udělala chyba (v zemi, která je v korupci na úrovni Albánie a Kosova se není čemu divit). S tím se momentálně nedá nic moc dělat.
Nějaká rychlá, revoluční řešení věci spíše uškodí. Musí se vycházet ze stavu, který tu momentálně je.
intago (255)|2.6.2011 08:18
nejde mi o T2, ale o T. HDTV se klidně může vysílat v H.264. Místo toho, aby se zajistila jeho kvalita a byl vůbec použitelný, hrají si s T2, ale nikdo ho nemůže chytat, inu logika.
Ivo Mašek (10205)|2.6.2011 08:25
[quote]
ale o T. HDTV se klidně může vysílat v H.264
[/quote]
Vysílat HD v DVB-T je velmi nepraktické a nevhodné. Protože HD zabere v "T" hodně místa (objemná propustnost). Proto pro tyto účely byla vymyšlena technologie "T2".
Kdo to myslí s vysíláním mpeg_4 vážně (tedy i s kvalitou přenosu, atd.), MUSÍ jít do DVB-T2.
intago (255)|2.6.2011 08:34
no fajn, ale to nevěděli dříve? ještě tak moci ten stb koupit..., zatím je jen ta fleška Pinnaclu, nebo o něčem víte?
Ivo Mašek (10205)|2.6.2011 08:59
V Anglii se používá STB Humax HD-FOX T2 (příloha č.1). Dále se tam dováží STB Technisat HDFV (příloha č.2). U nás nic k sehnání není (protože DVB-T2 se vysílá pouze pokusně, tedy ne pro širou veřejnost). Pouze si lze právě z Anglie přes inet obchod dovézt ten první zmiňovaný STB. Co se týče Velké Británie:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=311285&postcount=19
humax1.jpg hdfv1.jpg
intago (255)|2.6.2011 09:05
no děkuji. Dovezu a zjistím, že signál je zas nanic. Myslel jsem si to. Prostě mě dotlačí k satelitu, jejich metoda je účinná, to ano.
Pitomec (10211)|2.6.2011 09:24
[quote=intago;349234]to nemá logiku. Pokud je vysílání multiplexu 1-3 jakž takž, i když ho vysílají soukromé firmy, proč není i čtvrté? Proč je HD něco extra? Proč jsme sto let za opicemi? Ostatně jak se může pozemní digitál platit, když stbox nemá sloty?
Tady něco nehraje... a nikomu to nevadí... klasika.[/quote]Vysílání muxů 1-3 je jakž takž proto, že to vysílání platí samotné TV stanice a soukromý vysílatel ČRa na tom vydělává. U muxu 4 je to ale jinak, tam neplatí nikdo nic (vyjma pár drobných od Óčka, což je zanedbatelná věc) a celé vysílání táhne ze svého O2. Takže můžeš být rád, že máš aspoň něco, až to O2 přestane bavit, tak bude jenom tma.
Pokud jde o placenou nabídku v DVB-T, tak minimálně každý televizor s DVB-T tunerem má CI slot na modul a kartu. Kromě toho u placených nabídek bývá obvyklé, že nějaký základní přijímač dodává sám provozovatel placené nabídky a takový přijímač by logicky měl jak slot, tak kartu.
intago (255)|2.6.2011 09:44
zas nesouhlasím. Pokud je vysílání stále s výpadky, je to zmetek, který nemá cenu žádnou. To si jen O2 dělá reklamu na HD. Zaplat a budeš mít signál, i když ne v T.
Zkrátka se musí něco vymyslet, at platí CT a Nova! Jinak mám stb HD a tam žádný slot nevidím.
Pitomec (10211)|2.6.2011 09:46
Nikdo tě nenutí si mux 4 od O2 ladit a sledovat. To vysílání má stejně statut "experimentální", takže defacto ani není určené pro veřejnost, natož abys měl nějaké garance příjmu. A jak jsem už psal, tak si to platí O2 ze svého, ani ČT ani Nova na to nic nedává.
A že máš STB bez slotu je spíš problém tvůj, žes to koupil...
intago (255)|2.6.2011 09:53
já jim dám experimentální!!!
Všude se nabízí hafo HD telek s HD T tunery a oni si říkají experimentální!!! Zavřít!
Kde to jsme ? V Zambii?
Pitomec (10211)|2.6.2011 09:57
A hafo HD telek s HD T tunery prodává O2, že jim tak spíláš? Asi sotva. Takže běž nadávat prodejcům, potažmo výrobcům, že dávají na trh něco, k čemu neexistuje reálné vysílání!
Ivo Mašek (10205)|2.6.2011 10:08
[quote]
já jim dám experimentální!!!
Všude se nabízí hafo HD telek s HD T tunery a oni si říkají experimentální!!! Zavřít!
Kde to jsme ? V Zambii?
[/quote]
Ukaž mi nějakou evropskou zemi, kde se běžně (ne pokusně) vysílá v terestialu HD a není to DVB-T2. A co se týč DVB-T2 (a vysílání v HD), tak zatím je jediným evropským státem Velká Británie, která má pravidelné a řádné takovéto vysílání. V Rakousku i v Německu jsou také ve fázi pokusného vysílání.
intago (255)|2.6.2011 10:42
Poslyš, já jsem spotřebitel, kterého T či T2 nezajímá. Prostě chci něco lepšího než ten Nipkowovův kotouč, který se vydává za moderní televizi. Oč se zlepšily počítače, mobily atd.!! Proč jsme v pravěku terestialu? Kdy začaly satelity vysílat HD? To má být všude samá parabola?
V našem baráku bydlí mnoho dosti majetných lidí, ale parabolu měl jen jeden a tomu ji dělníci strhli. Nikoho ani nenapadne udělat STA i s parabolou. Ale mobil mají každý s fotákem 8Mpx, foták 14 Mpx a v telce koukají denně na 0,5Mpx! Je to ostuda naší doby...
Ivo Mašek (10205)|2.6.2011 11:06
[quote]
Poslyš, já jsem spotřebitel, kterého T či T2 nezajímá.
[/quote]
já to vzdávám.
Pitomec (10211)|2.6.2011 11:09
[quote=intago;349269]Poslyš, já jsem spotřebitel, kterého T či T2 nezajímá. Prostě chci něco lepšího než ten Nipkowovův kotouč, který se vydává za moderní televizi. Oč se zlepšily počítače, mobily atd.!! Proč jsme v pravěku terestialu? Kdy začaly satelity vysílat HD? To má být všude samá parabola?
V našem baráku bydlí mnoho dosti majetných lidí, ale parabolu měl jen jeden a tomu ji dělníci strhli. Nikoho ani nenapadne udělat STA i s parabolou. Ale mobil mají každý s fotákem 8Mpx, foták 14 Mpx a v telce koukají denně na 0,5Mpx! Je to ostuda naší doby...[/quote]
To je ostuda hlavně vás v baráku, že se neumíte na společné parabole domluvit.
intago (255)|2.6.2011 11:34
ale počkej, to není věcí domluvy, on ji snad nikdo ani nechce! A to je to, co mi divné, proč? Proč mají všichni všechno moderní, ale telku 60 let starou??
Je v tom i vaše vina, HD je třeba odborníky víc zpopularizovat. Zatím spí jak Šípková Růženka v zámku!
Pitomec (10211)|2.6.2011 11:55
Je snad věcí každého jedince co chce nebo ne. To je jakoby si někdo koupil Audi R8 a pak ti začal vykládat, že tvoje Oktávka (nebo co máš) je nemoderní křáp. Takže buď zase tolerantní u televizorů, protože ne každý to má jako jediný životní cíl sledovat všechno v HD :-)-
JirkaH (123)|2.6.2011 12:01
Nebo jinak řečeno prosedět volný čas před bednou ...
intago (255)|2.6.2011 12:11
podle mne je HD standart a stávající by se mělo zrušit, stejně jako analog. Patří to do muzea. Není to Octavia, ale Trabant. Má snad někdo tak hrozný rozlišení pc monitoru? Nemá!
interfernet422 (1575)|2.6.2011 12:24
[quote=intago;349269]Poslyš, jsem spotřebitel, kterého T či T2 nezajímá. Prostě chci něco lepšího než ten Nipkowovův kotouč, který se vydává za moderní televizi. Oč se zlepšily počítače, mobily atd.!! Proč jsme v pravěku terestialu? Kdy začaly satelity vysílat HD? To má být všude samá parabola?
V našem baráku bydlí mnoho dosti majetných lidí, ale parabolu měl jen jeden a tomu ji dělníci strhli. Nikoho ani nenapadne udělat STA i s parabolou. Ale mobil mají každý s fotákem 8Mpx, foták 14 Mpx a v telce koukají denně na 0,5Mpx! Je to ostuda naší doby...[/quote]

Člověče nerozčiluj se tak, nebo ti prdne cévka v mozku a skončíš na JIPce.
intago (255)|2.6.2011 12:45
hehe, 1,8% chytá HD T, to je teda špice
StD (8612)|2.6.2011 13:20
Staré dobré přísloví praví:
Voják se stará, voják má...
:cool:
intago (255)|2.6.2011 13:25
a jak bych se měl starat? Vylézt na náš činžák a dát na něj 10ti metrovou yaginu, když je vysílač O2 na Olšanské asi 500m??
Pitomec (10211)|2.6.2011 14:26
[quote=intago;349288]podle mne je HD standart a stávající [COLOR=red]by se mělo[/COLOR] zrušit, stejně jako analog. Patří to do muzea. Není to Octavia, ale Trabant. Má snad někdo tak hrozný rozlišení pc monitoru? Nemá![/quote]
Samo se nic nezruší. Mohou to zrušit jenom samotní vysílatelé nebo TV stanice, když o to nebude zájem. A ten asi je, takže nikdo nic rušit nebude.
Pitomec (10211)|2.6.2011 14:30
[quote=intago;349305]a [COLOR=red]jak bych se měl starat?[/COLOR] Vylézt na náš činžák a dát na něj 10ti metrovou yaginu, když je vysílač O2 na Olšanské asi 500m??[/quote]Koupit HD SAT komplet a pak tam budeš mít těch HD stanic celou řadu (Skylink a nabídka HD Plus + HBO HD, http://www.skylink.cz/web/structure/26.html#hdplus). Přece se nebude člověk tvého formátu zahazovat se dvěma HD stanicemi z pozemního vysílání :D
intago (255)|2.6.2011 14:36
dyt já vím, davy ještě nepřišly na to, že jsou v pravěku telekomunikací. A se Skylinkem počítám, ty 2399.- za "zdarma" kanály HD musím obětovat na otář vědeckotechnické revoluce naší svaté civilizace, a 350 kaček měsíčně za ten neskonalý světový luxus koukat se na pár kanálů navíc.