Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon EOS60D první dojmy

Pave1 (4279)|20.10.2010 19:07
Tak jsem jako čerstvý majitel 60D "kamero-foťáku" podnikl první testy a ve stručnosti dávám první dojmy:

- výklopný LCD funguje jak jsem čekal, tedy skvěle (z hlediska možností pořizovat záběry z podhledu nebo nadhledu a mít je pod pohodlnější kontrolou) je to největší bonus této verze, rozlišení je ok.
- pokud vám bude někdo tvrdit, že karta "class4" určitě stačí, nevěřte mu. Je opravdu nutná karta alespoň class6, jinak budete silně omezeni v délce pořizovaných záběrů.
- Nastavení ostrosti v menu nemá prakticky žádný vliv na problém s moaré (špatné vyhlazení jemných rastrů). Jediným řešením je mírné rozostření záběru (optikou), v režimu 1920x1080/25p se pak dají pořídit celkem uspokojující záběry (samozřejmě záleží na povaze záběru, DOF, atd).
- režim 1280x720/50p je dík silnému moaré u jemných struktur a linek (mírné diagonály) reálně nepoužitelný (kdyby ho foťák neobsahoval, neutrpěli byste žádnou škodu). Nedoufejte, že s ním pořídíte jakýkoliv použitelný záběr.
- baterie v základu vydrží celkem dlouho (1800mAh), ale přesto považuju jednu náhradní za nutnost.
- nastavování v menu je celkem pochopitelné a vlídné, to platí i pro čudlíky používané během přípravy natáčení (jdou ovládat po hmatu).
- váha přístroje je např. pro mě akorát (je lehčí než XH-A1), stabilizace v setovém objektivu funguje velmi dobře.
- ergonomie má své limity, proto pro jakékoliv záběry s pohybem kamery (pomalý švenk apod) je nutné použít stativ, šoupátko (slider), opěrku (rig), atd.
- pro pohodlné přeostřování v mírném pohybu bude asi rig s ovládáním ostření (převod do jemna, kolečko s možností označit pozice A-B) nutný, ze stativu ale taky jistě něco zrealizovat půjde.

Příjemným překvapením je cena, která se liší podle setu (cca od 29-32k).

Na doplňkové záběry to bude jistě použitelný pomocník, ale neumím si představit, že by to (bez celkem velkých dalších investic) mohlo nahradit videokameru (už jen 25p je limitující, byť na netu vypadá vždy pěkně, při kontrole na velké HDTV je rozdíl v plynulosti okamžitě poznat). Naopak podání barev je velmi pěkné, ostrost je třeba proti továrnímu nastavení mírně snížit (jen mírně, v základním nastavení je ale obraz znatelně příliš elektronicky doostřený).

Kamera stále trpí problémem s moaré, taky snímková rychlost je malá, takže skutečným a plnohodnotným řešením do budoucna bude až něco s 50p a vyřešeným problémem s vyhlazováním jemných diagonálních linek a jemných rastrů.
martin_54 (331)|20.10.2010 19:11
Tak koukám, že jsi nevydržel a čekání na MarkIII padlo... ;-)
Pave1 (4279)|20.10.2010 19:13
Zima bude příliš dlouhá, už jsem odkládal nákup docela dlouho .-) . Počkal jsem na 60D kvůli displeji, 5DMII si můžu případně půjčit, o MIII jsem toho zatím mnoho neslyšel...
tommmyt (542)|20.10.2010 19:24
Jsem asi v obdobné situaci - zima bude přiliš dlouhá :-) Já mám zálusk na 5D Mark III, ale jelikož jsem o tom taky už dlouho nečetl, zvažuju Mark II, ale při mé smůle to koupím a hned nato vyjdou nějaké info o Mark III :-D
Co se týče 60D docela mě překvapilo že jsi napsal o 720/50p jako nepoužitelný.. to je právě jeden z důvodů že někdo nejde do Mark II protože neumí 720/50p.. a když to neumí pořádně ani levnější stroje, tak pak se může koupit Mark II který to neumí a je to vlastně jedno.. Po všech těch firmware na Mark II, by mě zajímalo jaké má vlastně ještě nedostatky co se týče natáčení.. ?
Pave1 (4279)|20.10.2010 19:35
[quote=tommmyt;302262]...docela mě překvapilo že jsi napsal o 720/50p jako nepoužitelný.. to je právě jeden z důvodů že někdo nejde do Mark II protože neumí 720/50p.. a když to neumí pořádně ani levnější stroje, tak pak se může koupit Mark II který to neumí a je to vlastně jedno.. Po všech těch firmware na Mark II, by mě zajímalo jaké má vlastně ještě nedostatky co se týče natáčení.. ?[/quote]

Režim 720/50p je opravdu zcela nepoužitelný, takže si klidně kup 5DMII. Ten má zatím hlavní problém taky v malé snímkové rychlosti (ano, když narveš peníze do realizace natáčení, lecos se dá omezit, kvalitní posprodukce taky lecos umí, ale v základu je to na velké HDTV pořád vidět), zbytek nevím (možná nějaká regulace audia, upgrade čipu, řešení moaré?). Rozhodně ale trpí moaré velmi málo, navíc i DOF je menší, takže pokud máš peníz, neváhej mezi 60D a 5DMII (LCD budeš muset dokoupit, stejně tak RIG s ostřením, to je dohromady asi kolem 25k, v nějaké "indické verzi", ale pořád se to podle mě vyplatí).
tommmyt (542)|20.10.2010 19:46
Však film se točí 24 a nějací odborníci říkají, že v kině jim bolí oči protože je to "cukané" . To těch 25 je teda o fous lepší, ne? :-D
Regulace audia mi nevadí, já říkám že na hrané věci atd je lepší úplně zvuk zvlášt.. (např ZoomH4n + Sennheiser ME66 ?), Externí LCD samozřejmostí...
Pave1 (4279)|20.10.2010 19:52
[quote=tommmyt;302265]Však film se točí 24 a nějací odborníci říkají, že v kině jim bolí oči protože je to "cukané" . To těch 25 je teda o fous lepší, ne?[/quote]

Tohle je časté nepochopení problému. Pokud sleduješ film v TV, tak žádný problém s pohybem není, samozřejmě, že pokud tentýž obraz promítneš na plátno s úhlopříčkou 15m, tak už si problémů všimneš, to je okolnost velikosti plátna :-) (kdybys filmy promítal pouze v TV, problémy bys nikdy nezpozoroval). Snímat 24p s 5DMII je nutné pouze u projektů, které budeš pálit na film, jiné rozdíly mezi 24p a 25p nemá cenu uvažovat (je to prakticky stejné, vybereš si podle způsobu hlavní projekce).
martin_54 (331)|20.10.2010 19:54
[quote=tommmyt;302265]
Regulace audia mi nevadí, já říkám že na hrané věci atd je lepší úplně zvuk zvlášt.. (např ZoomH4n + Sennheiser ME66 ?), Externí LCD samozřejmostí...[/quote]

jj přesně tuto kombinaci používám, jen ještě nezapomeň na "mrtvou kočku" a případně "bambus se vzducholodí"
martin_54 (331)|20.10.2010 19:59
[quote=Pave1;302267]Snímat 24p s 5DMII je nutné pouze u projektů, které budeš pálit na film, jiné rozdíly mezi 24p a 25p nemá cenu uvažovat (je to prakticky stejné, vybereš si podle způsobu hlavní projekce).[/quote]

Ba ba a kolik normálních lidí pálilo z digitálu na film? Tuším, že krom pár věcí na nějaké soutěže asi nikdo. Nebavím se o speciálních efektech u filmu, ale tam se většinou film převede do digi, pak se efektuje a následně se vrátí na film.
martin_54 (331)|20.10.2010 20:04
k tomu převodu na film jen upřesním, že samozřejmě vím o pár nízkorozpočtových, či studentských filmech jež se točili třeba na EX3 a pak se hodili na film. Myslím tím kolik lidí z nás to udělalo, či plánuje udělat. Navíc i kina se postupně digitalizují a spoustu filmu se nevozí v cívkách a zelených kisnách, ale na HDD.
Pave1 (4279)|20.10.2010 20:05
T. - Hrané snímky neplánuju, tak to mám jednodušší.

Martin54 - já jsem s jedním "celkem normálním" člověkem zrovna včera mluvil, udělal dokument pro kina. Ale jak říká klasik, jedna odpověď na jednu otázku hned zavdává příležitost k otázce další, debata košatí, ale podle mě to je na jiné vlákno .-) .
tommmyt (542)|20.10.2010 20:07
Martin54 : ty máš ZoomH4n + Sennheiser ME66 ? Mohu se jen optat na zkušenosti? Případně nějaké negativní poznatky?
Pave1 (4279)|20.10.2010 21:00
T - snad ti Martin odpoví (vlákno to jistě unese .-) ), ale s mým ME64 jsou zkušenosti jen pozitivní (ME66 je polopuška na dialogy, ME64 je spíš klasický mic na ruchy). Zoom H4N nevlastním.
tommmyt (542)|20.10.2010 21:08
Pavel1 díky. Jen takový dotaz, někdo mi říkal, že ta cena, která se standartně udává třeba za ten ME66 je jen za "mikrofon" tedy za tu polopušku, A že k tomu musí ještě dokoupit napájení, to jsem nějak nepochopil.. -Já myslel že k tomu jen přikoupím xlr kabel a zapojím do Zoomu (nebo do kamery) a tím se to zároveň i napájí,ne?
martin_54 (331)|20.10.2010 21:15
Pave1: proto jsem to upřesnil... ;-)

Tommmyt: tak to te zklamu, neb negativní zkušenosti nemám. Naopak čím dál tím více H4n používám i se Z1 jako oddělený (a zdvojený) zvukový záznam. Jednak se tím rozrůstá má privátní zvuková databanka a jednak minimalizuji riziko, že mám blbě přepnuto na kameře a jedu němý film... I to se mi už stalo :-(
Jediným "negativním" prvkem je že tlačítko rec se na první zmáčknutí dostane do pohotovostního režimu a ty si nastavýš úrovně, dalším zmáčknutím začneš nahrávat, ale jeho opětovným mačkáním, jen udělá značky v záznamu a neukončí nahrávání, jak je člověk zvyklý z kamery. Ukončit nahrávání se musí tlačítkem stop. A také snad vysoká citlivost interních mikrofonů, jež jsou bez molitanové ochrany (je součástí balení) a lépe DeadCatu (nutno dokoupit) prakticky nepoužitelné.

Pave1: ano i toto je do jiného vlákna :-D
martin_54 (331)|20.10.2010 21:25
tommmyt: ano je tomu bohužel tak. Jedna věc je samostatná snímací část http://kytary.cz/sennheiser-me66/HN096343/
a druhá pak napájecí. A i ty napájecí jsou různé!!!
http://kytary.cz/sennheiser-k6c/HN097286/
http://kytary.cz/sennheiser-k6p/HN096345/
http://kytary.cz/sennheiser-k6/HN097285/
Nadruhou stranu dají se navzájem zaměňovat (samosebou v dané řadě).

Pave1: ano ME64 používám spíš na kameře jako široký rucháč a ME66 na zacílený objekt nebo na tyči. Ale jako polopušku si představuji spíš ME67.
Pave1 (4279)|20.10.2010 21:35
[quote=martin_54;302293]Pave1: proto jsem to upřesnil... ;-)[/quote]

už jsem to měl napsaný .-) .

Jinak jsem si vzpomněl ještě na jednu nevýhodu 60D (drobnost, ale stupidní) - režim "film" je prakticky na opačném konci voliče režimů, než režim M (foto manuál), člověk se ucvaká, než to protočí, lehce stupidní rozmístění.

T. - založ si na ty mic vlákno, pak se to blbě hledá, když to někdo potřebuje (ano, celý mic se skládá ze dvou kusů a musíš oba koupit, na ten "spodek" ale můžeš nasazovat různé mikrofonní hlavy, když jich máš víc).

Martin - ME66 je klasická polopuška, ME67 je plnohodnotná flinta :-) .
tommmyt (542)|20.10.2010 21:36
aha, díky! Snad jen poslední věc - to různé napájení má jeho výběr pak nějaký vliv na výslednou kvalitu zvuku nebo je to jen o "bonusových věcech" že na tom mikrofonu bude jak ted koukám třeba: Přepínatelný basový filtr proti dunění, vlivu doteku rukou, Spínač zapnuto/vypnuto s kontrolou stavu baterie...?
Pave1 (4279)|20.10.2010 21:39
Šoupni se s těma dotazama na mic do sólo vlákna, díky.
Pave1 (4279)|20.10.2010 22:45
Tak ještě jedna poznámka k práci s 60D - asi 70pct nutných věcí k obsluze se dá zvládnout jen s velmi letmým nahlédnutím do manuálu. Ale takovou WB pro foto jsem teda musel nastudovat, tam intuitivní postup nepomohl.
Ale tak dobře napsaný manuál jsem už dlouho u elektroniky neviděl, můžu je za českou verzi jen pochválit.

Tak to je zatím vše.
aaaron (147)|21.10.2010 00:28
Kdyz budu ignorovat ten vyklopnej LCD displej, ma vubec 60D oproti 550D nejaky dalsi vyhody? Taky premyslim o necem takovym. Ale rikam si, jestli by nebylo spis lepsi koupit si 550D, ktery je o 10 tisic levnejsi, a ty usetreny penize investovat do externiho monitoru (kterej koneckoncu muzu pouzivat i k jinym kameram).
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 10:40
Zajímavé je, že mám doma několik ukázek 720 50p a moaré ani aliasing znatelný není (příroda, chalupa)...asi záleží na místě použití (střešní krytiny v praze asi moaré mít budou).

Kromě toho se 720 50p jde dělat pěkný slowmotion [video=vimeo;15346355]http://vimeo.com/15346355[/video]
Kdyby to bylo k ničemu, tak bych šel radši do 5D Mark 2, ale je to použitelné. natočeno na DSLR!

A pokud někdo namítne, jako na jiném foru, že to je jenom na internetu, kde se to ztratí tak ano :) Ale videa jsou hlavně na internet.

aaaron: Má bytelnější tělo, filtr ze 7D, dva dialy, rychlejší snímání fotek, manuální ovládání zvuku, výklopné lcd (člověk sebou nemusí tahat externí s olověnou baterií).
Pave1 (4279)|21.10.2010 13:15
[quote=aaaron;302322]Kdyz budu ignorovat ten vyklopnej LCD displej, ma vubec 60D oproti 550D nejaky dalsi vyhody? Taky premyslim o necem takovym. Ale rikam si, jestli by nebylo spis lepsi koupit si 550D, ktery je o 10 tisic levnejsi, a ty usetreny penize investovat do externiho monitoru (kterej koneckoncu muzu pouzivat i k jinym kameram).[/quote]

Pokud seženeš verzi 550D s 15M pixely na čipu, tak skoro ano. Ale pokud koupíš verzi s 18M, tak rozdíly budou minimální (viděl jsem tyhle dvě verze na netu, takže předpokládám, že opravdu existují). Je totiž otázka, jestli ten větší počet bodů na malém snímači (ASP-C) nezhoršuje mírně ty problémy s moaré.

Někdo preferuje ten malý displej, někdo má větší plány a potřebuje ten větší externí displej vždy - to už je podle toho, co kdo a jak plánuje snímat, v druhém případě je asi schůdnější koupit 550D nebo počkat, kam se posune 5DMII.

V. - vždy záleží na okolnostech, ale co právě teď testuju (kontrola po exportu na placce HDTV 42", to je pro mě směrodatné) ukazuje, že těch problémů v 720/50p je řádově víc než v režimu 1080/25p. Jistě bude existovat i prostředí, kde se problémy tolik neprojeví, ale ať už v interiéru nebo v exteriéru jsou ty výsledky pro mě nepřijatelné. Na nějaké zpomalovačky možná, ale jako běžná "videokamera" je režim 720/50p u 60D reálně nepoužitelný ("skáče" to z TV, pro vyřešení problémů je nutné celý obraz viditelně oslepit, řekněme velmi viditelně).

Viděl už jsem na monitorech různý věci (v SD i HD), ale tohle je na mě příliš.
aaaron (147)|21.10.2010 13:16
Je pravda, ze tou kompresi pro internet se muze moare zamaskovat. Pokud clovek toci hlavne pro internet, tak bych se toho tolik nebal.

Hmmm, rychlejsi snimani fotek nepotrebuju, manualni nastaveni zvuku taky ne (pro 550D se pripravuje hacknutej firmware, mozna uz je venku? ne ze by na tom zas tak zalezelo, zvuk se stejne musi nahravat externe, aby byl na profesionalni urovni a bylo mozny ho monitorovat v sluchatkach - bez nich je nahravani zvuku k nicemu, kdyz nevim, co nahravam), robustnejsi telo se muze hodit, ten LCD displej samozrejme taky. Ale porad si rikam, jestli nejit do 550D a usetrenych 10 tisic neinvestovat do kvalitniho externiho monitoru nebo elektronickyho HD hledacku, se kteryma se bude lip posuzovat ostrost a jiny nalezitosti v obraze.
Jarda.Bar (1238)|21.10.2010 13:34
[quote=Valkyrja Entertainment;302349]Zajímavé je, že mám doma několik ukázek 720 50p a moaré ani aliasing znatelný není (příroda, chalupa)...asi záleží na místě použití (střešní krytiny v praze asi moaré mít budou).[/quote]

00:34 ... moaré na okně za zdí, asi kvůli žaluziím ... dlažba na zemi má aliasing ... prostě moaré problém je a nemá cenu lidem říkat, že ne
01:14 ... moaré na vratech ...

Navíc zrovna tahle ukázka není zrovna vhodná, kvalitou je někde u SD videa. Kdyby si viděl originál v 720p, viděl by si to na mnoha místech ...
Pave1 (4279)|21.10.2010 15:02
Dělal jsem znovu větší test 720/50p, těch rastrů je strašně moc (v interiéru i venku). V interiéru jsem měl jediný použitelný záběr (PD človíčka s rozmazaným pozadím). 98pct bylo nepoužitelných (možná pro nějaké prostřihy se zpomalením venku je to ok, ale jinak špatný).

Teď tu řeším, kolik toho videa vlastně dokáží foťáky na kartu (bez přerušení) nahrát. V manuálu jsou napsané (defacto) dvě různé informace:
- jeden soubor buď dosáhne limitu 4GB (nebo nějaké stopáže)
- u videa s rozlišením 1920x1080 nebo 1280x720 bude limit (pokud nedojde k přehřátí foťáčku) asi 12min (což si odporuje s prvním tvrzením, protože pouhý 4min záznam se blíží cca 3-4GB v 1920x1080/25p).

-- upraveno --

Tak už jsem to našel. Komprese je větší, než jsem si myslel, kecala jen informace o délce klipu (psala kratší stopáž v přehrávači, po chvíli se to opraví), těch cca 12min odpovídá těm asi 4GB, vše je ok (zmátlo mě jen, že foťák ten dlouhý klip nechtěl přehrát, v PC je ale vše ok).
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 15:53
Pave1: Prosím tě mohl bys uploadnout ukázku? Rád bych se podíval. Kdyžtak půjdu do 5D Mark 2 ikdyž bych musel hodně omezit vybavení.
Kromě toho taková menší otázka...umíte s tím točit? Co používate za sklo? Jedete na tovární nastavení...?
Pave1 (4279)|21.10.2010 16:53
[quote=Valkyrja Entertainment;302401]Pave1: Prosím tě mohl bys uploadnout ukázku? Rád bych se podíval. Kdyžtak půjdu do 5D Mark 2 ikdyž bych musel hodně omezit vybavení.
Kromě toho taková menší otázka...umíte s tím točit? Co používate za sklo? Jedete na tovární nastavení...?[/quote]

Ukázku videa z foťáku s ASP-C čipem v 1080/25p? Těch se válí po netu mraky (550D a 60D mají stejný čip s 18M pixely).
Sklo je zatím setový objektiv 18-135mm, ale měl jsem v ruce 550D s kvalitní Tokinou, 5DMII s kvalitní optikou (zoom 200mm s konstantní clonou F4 půjčený od profi fotografa), takže materiály můžu srovnávat.

Jinak proto foťák testuju, abych věděl, jak s ním točit, aby vznikly co nejlepší výsledky :-) (to zahrnuje i experimentování s režimy, nastavením všech parametrů, vlivy optiky, atd.). Možná v neděli něco natočím venku, teď se k tomu už asi nedostanu.
tommmyt (542)|21.10.2010 17:13
Možnááá jen taková připomínka. Názory uživatelů se samozřejmě liší, ale světelnost objektivu taky udělá své - Což jsem četl tuším i zde na tvfeak v reakci na tu novu kameru sony tuším VG10 se jmenuje, má špatně světelný objektiv a tady se to dost probíralo.. V souvislosti s tím reaguju tady na Pave1 že tam má setový objektiv 18-138mm.. odhaduju že to bude mít světelnost tak 3,5-5,6.. Jelikož Pave1 se mi zdá jako profík tady, čekal bych že takové sklo vubec kupovat nebude :-) Jestli by nebylo lepší třeba koupit samotné tělo a dokoupit lepší objektiv se světelností tak f2,8.. PRAVDA byl by dražší a neměl by takový rozsah.. ale zase by (podle mého) měl lepší obraz a tady jelikož mi to přijde jako forum profíků jen já jedinej jsem amatér tak by jste vy profíci šli spíš do světelnějšího..(po té co jsem zde četl reakce na tu novou kameru sony co má ten čip velký z foták, ale objektiv málo světelný) ale to už je asi na každém toto rozhodnutí :-)
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 17:14
Pave1: Mám na mysli 720/50p :)
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 17:17
tommmyt: Rád bych podotknul, že drahé sklo se nerovná vždy dobré sklo. Jsou Canon L skla co stojí 30 000 a vinětují -> což by v žádném případě neměli.

Já jsem koukal na porovnání skel 50mm f1.8 vs f1.4. Kromě toho, že f1.4 3x dražší a má lepší konstrukci + světelnost, tak mají úplně stejnou kresbu a f1.4 má horší bokeh -> investice se nevyplatí.

To samé platí o EF 28mm f1.8 vs f2.8.....úplně stejná skla, f2.8 stojí polovic :)

tommmyt: Mrkni se na porovnání kit lens a L zoom skla...na fotkách ten rozdíl poznat bude (ale zase až tak extrémní to nebude) a ve videu skoro vůbec (nevýhodou je proměnlivá clona).
Pave1 (4279)|21.10.2010 17:22
[quote=Valkyrja Entertainment;302410]Pave1: Mám na mysli 720/50p :)[/quote]

Něco natočím, ale až o víkendu.
tommmyt (542)|21.10.2010 17:23
To jsem nemyslel že dražší = lepší. Ale jinak bych od nich (díky světelnosti) převážně čekal i lepší obraz to je pravda :-) Ale i ta samostná lepší světelnost se taky může někdy (ve špatně osvětelných podmínkách) hodin ne?
MIHI (940)|21.10.2010 17:27
rovnice světelnější=lepší obraz taky zrovna moc neplatí, to už je lepší to jak si psal že dražší=lepší :)
Pave1 (4279)|21.10.2010 17:31
[quote=tommmyt;302409]Možnááá jen taková připomínka. Názory uživatelů se samozřejmě liší, ale světelnost objektivu taky udělá své - Což jsem četl tuším i zde na tvfeak v reakci na tu novu kameru sony tuším VG10 se jmenuje, má špatně světelný objektiv a tady se to dost probíralo.. V souvislosti s tím reaguju tady na Pave1 že tam má setový objektiv 18-138mm.. odhaduju že to bude mít světelnost tak 3,5-5,6.. Jelikož Pave1 se mi zdá jako profík tady, čekal bych že takové sklo vubec kupovat nebude :-) Jestli by nebylo lepší třeba koupit samotné tělo a dokoupit lepší objektiv se světelností tak f2,8.. PRAVDA byl by dražší a neměl by takový rozsah.. ale zase by (podle mého) měl lepší obraz a tady jelikož mi to přijde jako forum profíků jen já jedinej jsem amatér tak by jste vy profíci šli spíš do světelnějšího..(po té co jsem zde četl reakce na tu novou kameru sony co má ten čip velký z foták, ale objektiv málo světelný) ale to už je asi na každém toto rozhodnutí :-)[/quote]

No, kdybych s tím plánoval nějakou profi práci, tak se seťákem by to nešlo .-) . Ale pro video v základu postačí, samozřejmě časem přibude světelné šíro, nějaké pevné sklo kolem 50mm a nakonec nějaký lepší zoom kolem 200mm.
Ale já ty peníze netisknu, ten foťák bude pouze na doplňkové záběry, takže žádný ultra-profi skla osobně nepotřebuju (vůbec nemám v plánu do toho cpát větší peníze, počkám radši na plnohodnotné řešení s 50p).

Jinak pokud bych měl pocit, že potřebuju solidní profi kameru, tak osobně bych si koupil HPX-500 s 3x 2/3 CCD, kamera s optikou a kartami do cca 400k a v univerzálnosti použití strčí ty foťáčky do kapsy, a menší DOF s ní uděláš taky (má krásně měkký obrázek, vůbec by mi nevadilo, že je méně prokreslený dík menšímu počtu bodů na čipu). Možností by se v téhle ceně našlo jistě i víc.
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 17:35
Pave1: j, jenže 400k není 28k :D Já bych si za ty prachy koupil Redku :)

Jinak to nemůžeš uploadnout ty otřesný obrázky z toho tvýho testu, že píšeš že to je nepoužitelný? :D
MIHI (940)|21.10.2010 17:37
Pave1: Možná si to tu psal, ale nevidím to. Jaké tam jsou vlastně ty datové toky? A jsou vidět nějaké kompresní artefakty?
Pave1 (4279)|21.10.2010 17:49
za 1min to uloží 330MB v 1080/25p (i v 720/50p), tedy necelých 20GB per hodina. Obraz vypadá velmi solidně (třeba barvy jsou výrazně lepší, proti HDV kamerkám), ale posuzování artefaktů je zcela přebité snahou poprat se s tím moaré (které ruší celkový dojem na velké TV). Pro seriozní práci by to chtělo opravdu kvalitní 7" LCD monitor (v plném HD), rig s ostřením (převod do jemna), atd., aby se s tím moaré dalo účinně poprat (jenže přes HDMI live náhled v plném rozlišení ven nedostaneš). Pocit z obrázku na velké TV je místy velmi dobrý, ale univerzální kamera to není (5DMII je lepší, ale za ten peníz pro mě zbytečný).

V. - nejdřív si to otestuju samozřejmě "pro sebe", abych viděl jak to vypadá, se vším se seznámil. Pak teprve postnu nějaké (nejlépe typické) ukázky. V základu proti 550D nevidím rozdíl, těch ukázek je po netu spousta. Takže po víkendu, až si první dojmy trochu sednou, dřív nemá cenu sem něco dávat.
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 17:55
Pave1: Rozdíl ve videu bohužel není, ale ve fotkách ano :) Každopádně už se těším na test, příští týden budu objednávat.
tommmyt (542)|21.10.2010 18:01
Taky si myslím že i když to má výklopný displej že je stejně lepší externí lcd. Ne jak tu někdo psal má to výklopný nepotřebuju externí.. no nevím. Však výklopný to je dobrý jen že se dá otáčet a mít tak foťák lépe v ruce, ne? Ale na pořádnou práci pro lepší kompozici záběru, to mi jen díky tomu že to je výklopné nepřijde.. cca 7" LCD monitor v HD pro lepší práci to určitě stejně jistí..
aaaron (147)|21.10.2010 18:14
Jen bych neco dodal k ty svetelnosti objektivu. Ja myslim, ze vetsina lidi si zrcadlovky pro nataceni videa kupuje predevsim kvuli jejich maly hloubce ostrosti a jejich dobrymu low-light vykonu. Aby z techhle vlastnosti nekdo vytriskal co nejvic (a mel tedy vubec duvod, proc tocit na fotak, s kterym se oproti klasickym kameram toci dost problematicky), mel by si koupit objektiv s velkou svetelnosti. S objektivem, kterej ma svetelnost 5,6, podle me nema smysl na zrcadlovky tocit. To uz si rovnou muzete koupit normalni video kameru, a vysledek bude lepsi.
Vim, ze se tu diskutovalo o tom, ze mala hloubka ostrosti je jen takova fetis, ale je treba zohlednit i to, ze s rozostrenym pozadim lze zamaskovat moare. Ne vzdy to samozrejme lze resit timhle zpusobem, to je jasny, ale muze to obcas pomoct. Navic v detailech a polodetailech to vypada pekne.
Taky jsem nejdriv zvazoval, ze bych koupil zrcadlovku se setovym objektivem (jo, muze se obcas hodit na rychly nataceni, kdyz neni po ruce klasicka kamera), ale proc neco malo neusetrit a nekoupit rovnou nejaky poradny pevny skla s dobrou svetelnosti.
Jinak v ty ukazce, co tu linkoval Valkyrja Entertainment (v tech skateboardistickych zaberech), je moare videt i ve verzi s nejnizsim rozlisenim :) Porad si teda rikam, jestli se nevyplati pockat si na toho Panaka, i kdyz ma malicko mensi senzor :)
Pave1 (4279)|21.10.2010 18:29
[quote=Valkyrja Entertainment;302421]Pave1: Rozdíl ve videu bohužel není, ale ve fotkách ano :) Každopádně už se těším na test, příští týden budu objednávat.[/quote]

Fotky vůbec netestuju .-) .

T. - na vše už jsem odpověděl v reakcích výše (jak k LCD, tak ke kupování optiky).

Takže jen zopakuju, že ten výklopný displej je velmi použitelná věc (pro lepší kontrolu, širší možnosti při tvorbě kompozice, bez nutnosti třeba "zalehávat", viz první příspěvek). Člověk sebou velké LCD vždy netahá (pokud ale plánuješ jen profesionální pracovní použití, pak je výklopný LCD u 60D samozřejmě irelevantní, ale to bych se pak spíš směřoval k 5DMII, který je pro profesionální využití vhodnější).
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 19:01
tommmyt: Jenže externí Marshall LCD + baterie stojí kolem 12 500 (nejlevnější) a také to dost váží = je třeba přikoupit rig za xxx tisíc...je nutné koupit dražší steadycam aby to unesl (+ na tom třeba bude ještě mikrák, těžký objektiv)...všechno souvisí se vším a je nutné o tom přemýšlet. Myslím si že LCD z 60D je ostré dost (iraadgie dokázal bez problému zaostřit z 90cm a to je slušný dálka).

Pave1: To já bohužel chci DSLR hlavně kvůli focení. Na aukru je 5D Mark 2 za 40, tak bych vzal možná ten...ale jsem myšlenkově úplně mimo :( nedokážu se rozhodnout.
Pave1 (4279)|21.10.2010 19:45
Pokud nefotíš "samopalem", tak by se dalo ušetřit a peníze radši narvat do skel (pokud tedy fotíš), ale tady se blbě radí (zkus poslat dotaz na nejmenovaný konkurenční server do sekce foto). 7D je zase prachotěsná, to má taky svůj význam, že by zlatá střední cesta?

Ale to je na jinou debatu :-) .
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 20:37
Tak skla mám vybraná podle nejlepšího úsudku a několika testů.

28mm f2.8
50mm f1.8
85mm f1.8
kit na prasečiny :D
aaaron (147)|21.10.2010 21:50
Jeste by to chtelo nakej sirokac :)
Valkyrja Entertainment (362)|21.10.2010 22:33
Na začátek nebude potřeba, chci se zabývat uměleckým focením :) a s tímhle si vystačím bohatě. Na videoklipy mě to bude taky stačit a pokud ne, tak si k vánocům nadělím
Samyang 14mm f2.8 :) Ale spíš bych jel na dovolenou :D
aaaron (147)|21.10.2010 22:57
Jinak dobrej vyber. Osobne bych mozna misto toho 28mm 2.8 koupil Sigmu 30mm 1.4 (pravda, stoji trochu vic, ale ta svetelnost a budes ho asi pouzivat dost... :). A jako sirokej by nebyla spatna Tokina 11-16mm F/2.8 (ale taky stoji vic :)
martin_54 (331)|22.10.2010 18:18
[quote=Valkyrja Entertainment;302433] To já bohužel chci DSLR hlavně kvůli focení. Na aukru je 5D Mark 2 za 40, tak bych vzal možná ten...ale jsem myšlenkově úplně mimo :( nedokážu se rozhodnout.[/quote]

MarkII zlevnila a NOVÁ stojí 40tisíc bez DPH.
martin_54 (331)|22.10.2010 18:23
[quote=Valkyrja Entertainment;302448]Tak skla mám vybraná podle nejlepšího úsudku a několika testů.

28mm f2.8
50mm f1.8
85mm f1.8
kit na prasečiny :D[/quote]

Než 50 f1.8 bych ti doporučil f1.4. Přeci jen je to záklaďák... A ještě ti budou pasovat stejné filtry!