Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ještě jednou širokoúhlé snímání 16:9 vs. 4:3

dedeky (37)|1.2.2009 09:29
Už to tu jednou bylo (5.8.2008), omlouvám se. Nějak jsem to ale dobře nepochopil. Mám kameru miniDV Canon MVX330i (1/4,5" CCD, 1,33Mpix), která umožňuje snímání ve Widescreen módu 16:9 - stačí stisknou jedno tlačítko. Rád bych na tento rozměr přešel, ale nejsem si jistý jestli nedojde ke zmenšení rozlišení. V návodu sice píší, že: "The camcorder uses the full width of the CCD providing high-resolution 16:9 recording", což ovšem neznamená, že je stejné jako v módu 4:3. Při točení je obraz v 16:9 na LCD monitoru na výšku trochu menší (oříznutý nahoře i dole) a v hledáčku je zase mírně stlačen stranově (kruh je ovál na výšku). Při přenosu do TV je však všechno v pořádku. Zpracování videa 16:9 ve střižně a mastering by neměl být problém - stačí správně nastavit projekt. Takže lépe znalé prosím o radu nebo doporučení a děkuji i za další amatéry jako jsem já.
Pavel_tempx2 (829)|1.2.2009 20:39
tyto starší kamery mají čipy v poměru velikosti 4:3 a 16:9 se získává použitím menší části čipu což má za následek degradaci videa, nové kamery mají čipy v poměru 16:9 a naopak obraz 4:3 se z nich získává využitím menší části čipu
pokud chcete točit širokoúhlé (16:9) doporučuji nějakou širokoúhlou předsádku na objektiv

jinak nepochybuji, že se tady objeví spousta dalších příspěvků, které Vám rozdíl velice detailně vysvětlí ;)
Pave1 (4279)|1.2.2009 21:36
Nejjednodušší test kvality snímání tvé kamery je jednoduchý:

- natoč nějakou scénu s detaily (klidně prostírání, jemný text apod) za běžné úrovně světla, tu samou ve 4:3 i 16:9.

- připoj svou kameru k (co největší .-) ) TV a obě ukázky si pusť (případně zkus ukázky pustit v nějaké prodejně na větší LCD 16:9 TV).

Porovnej kvalitu obou módů. Pokud nezaznamenáš výrazné zhoršení "ostrosti" (prokreslenosti) u 16:9 proti 4:3, toč 16:9. Je to jednoduchý test, snad pomůže :-) .
Ondras_ (204)|1.2.2009 23:33
[QUOTE=Pavel_tempx2;214236]pokud chcete točit širokoúhlé (16:9) doporučuji nějakou širokoúhlou předsádku na objektiv[/QUOTE]

Obávám se, že natáčení do 16:9 a širokoúhlé předsádky jsou věci, které spolu absolutně nesouvisejí.
dedeky (37)|2.2.2009 15:18
Tak nějak jsem to udělal ještě před Tvým příspěvkem. Natočil jsem si takové domácí zátiší (kytky, miska s ovocem - pomeranč a j.), krátké záběry. Střídal jsem záběry 4:3 a 16:9 - což mi umožnil přepínací knoflík Widescreen aniž bych musel do menu - a následně jsem si záběry přehrál z analogového výstupu kamery na LCD TV (80cm uhlopříčka). Subjektivně jsem neviděl žádný rozdíl v kvalitě (mimochodem - ten pomeranč byl dobrý identifikátor formátu). Pak jsem "širokoúhlé" záběry pomocí WinDV natáhnul do PC a v Premieře Pro 2 udělal rovnou DVD (samozřejmě vše nastaveno na formát 16:9, tedy i encodování). Zatímco SW přehrávač Power DVD ukázal přednosti formátu 16:9 v plné parádě, na stolním přehrávači Tomson DTH 231 jsem musel v menu displeje nastavit na 4x3 Letterbox - systém pokus, omyl. Jinak byl obraz všelijak zkreslený při všech možných nastavení LCD TV.
Resumé: jelikož jsem subjektivně nezjistil pokles kvality 16:9 videa (oproti 4:3), přecházím na tento rozměr. Na mírně zmršený náhled v hledáčku - bez kterého neudělám ani ránu - si holt budu muset zvyknout. Širokoúhlý film (je tam opravdu toho o trochu víc) mi rozhodně stojí za to.
Šťouralové jako jsem já, nehledejte problémy tam, kde nejsou.
dedeky (37)|2.2.2009 15:25
[QUOTE=Pave1;214242]Nejjednodušší test kvality snímání tvé kamery je jednoduchý:

- natoč nějakou scénu s detaily (klidně prostírání, jemný text apod) za běžné úrovně světla, tu samou ve 4:3 i 16:9.

- připoj svou kameru k (co největší .-) ) TV a obě ukázky si pusť (případně zkus ukázky pustit v nějaké prodejně na větší LCD 16:9 TV).

Porovnej kvalitu obou módů. Pokud nezaznamenáš výrazné zhoršení "ostrosti" (prokreslenosti) u 16:9 proti 4:3, toč 16:9. Je to jednoduchý test, snad pomůže :-) .[/QUOTE]

Pave1 sorry. Moje reakce patřila sem.
Pavel_tempx2 (829)|2.2.2009 15:26
[QUOTE=Ondras_;214253]Obávám se, že natáčení do 16:9 a širokoúhlé předsádky jsou věci, které spolu absolutně nesouvisejí.[/QUOTE]

jak se to vezme, pokud jenom přepnete kameru na 16:9, tak se musíte postavit o dost dál aby jste měli "stejný" záběr
dedeky (37)|2.2.2009 15:43
[QUOTE=Pavel_tempx2;214337]jak se to vezme, pokud jenom přepnete kameru na 16:9, tak se musíte postavit o dost dál aby jste měli "stejný" záběr[/QUOTE]

Naopak, v mém případě se záběr rozšířil. Bylo toho tam zkrátka víc a to je pro mne rozhodující. Možná u jiných kamer je to jinak, to připouštím.
Pavel_tempx2 (829)|2.2.2009 15:48
[QUOTE=dedeky;214339]Naopak, v mém případě se záběr rozšířil. Bylo toho tam zkrátka víc a to je pro mne rozhodující. Možná u jiných kamer je to jinak, to připouštím.[/QUOTE]

já to myslel trošku jinak, zkuste si stoupnout na jedno místo natočit záběry ve formátu 4:3 a potom ve formátu 16:9, se širokoúhlou předsádkou si můžete stoupnout blíž a máte stejné objekty v záběru, nebo naopak pokud nemůže dostat do záběru celou místnost (protože se nemáte kam dál posunout) pomůže vám širokoúhlá předsádka
ferrda (162)|2.2.2009 16:04
[QUOTE=Pavel_tempx2;214340]já to myslel trošku jinak, zkuste si stoupnout na jedno místo natočit záběry ve formátu 4:3 a potom ve formátu 16:9, se širokoúhlou předsádkou si můžete stoupnout blíž a máte stejné objekty v záběru, nebo naopak pokud nemůže dostat do záběru celou místnost (protože se nemáte kam dál posunout) pomůže vám širokoúhlá předsádka[/QUOTE]

Troška si sa zamotal. Načo slúži Wide predsádka je myslím každému jasné, dá sa použiť rovnako pri režime 4:3 alebo 16:9. Ale v tomto vlákne nešlo vôbec o predsádku, ale o ten režim 16:9.
Ondras_ (204)|2.2.2009 16:07
[QUOTE=Pavel_tempx2;214340]já to myslel trošku jinak, zkuste si stoupnout na jedno místo natočit záběry ve formátu 4:3 a potom ve formátu 16:9, se širokoúhlou předsádkou si můžete stoupnout blíž a máte stejné objekty v záběru, nebo naopak pokud nemůže dostat do záběru celou místnost (protože se nemáte kam dál posunout) pomůže vám širokoúhlá předsádka[/QUOTE]

Můžu jen zopakovat, co jsem psal dříve. Pleteš dohromady dvě věci, které spolu absolutně nesouvisí. Šířku záběru a poměr stran. Samozřejmě, že se šírem toho zabereš více, ale je to nezávislé na formátu, do kterého točíš, nebo ve kterém distribuuješ.

Různé kamery mohou mít v režimech 4:3 a 16:9 jinou (kterýmkoli směrem) šíři záběru, ale to je jen side efect.
Pavel_tempx2 (829)|2.2.2009 16:22
[QUOTE=Ondras_;214344]Můžu jen zopakovat, co jsem psal dříve. Pleteš dohromady dvě věci, které spolu absolutně nesouvisí. Šířku záběru a poměr stran. Samozřejmě, že se šírem toho zabereš více, ale je to nezávislé na formátu, do kterého točíš, nebo ve kterém distribuuješ.

Různé kamery mohou mít v režimech 4:3 a 16:9 jinou (kterýmkoli směrem) šíři záběru, ale to je jen side efect.[/QUOTE]

ještě jsi nepochopil základní věc, všechno souvisí se vším :)
Pave1 (4279)|2.2.2009 19:26
[QUOTE=dedeky;214332]Tak nějak jsem to udělal ... .. Natočil jsem si takové domácí zátiší (kytky, miska s ovocem - pomeranč a j.), krátké záběry. Střídal jsem záběry 4:3 a 16:9 a následně jsem si záběry přehrál z analogového výstupu kamery na LCD TV (80cm uhlopříčka). Subjektivně jsem neviděl žádný rozdíl v kvalitě. ... Resumé: jelikož jsem subjektivně nezjistil pokles kvality 16:9 videa (oproti 4:3), přecházím na tento rozměr. Na mírně zmršený náhled v hledáčku - bez kterého neudělám ani ránu - si holt budu muset zvyknout. Širokoúhlý film (je tam opravdu toho o trochu víc) mi rozhodně stojí za to.
Šťouralové jako jsem já, nehledejte problémy tam, kde nejsou.[/QUOTE]

Tak to je dobrá zpráva aneb ten lepší případ, kdy kamera podporuje snímání 16:9 skutečně "už na čipu" (čip a optika jsou tedy konstruované pro 16:9, 4:3 je "vnořeno" do tohoto rozměru i konstrukce).

Tak ať se daří .-) .

----------

K těm předsádkám - přímou souvislost měla konverzní anamorf předsádka, která upravovala opticky obraz 16:9 pro čipy/záznam 4:3 (využila tedy celé vertikální rozlišení čipu). Běžná širokoúhlá předsádka souvisí opravdu jen "volně" (širší úhel záběru se hodí jistě v obou formátech, 16:9 i 4:3). Obecně ale každá předsádka přidává různé optické vady, zvlášť u levné optiky spotřebních kamer. Pokud se jim lze vyhnout, je to pro kvalitu obrazu vždy lepší možnost.
Ondras_ (204)|3.2.2009 07:53
[QUOTE=Pavel_tempx2;214349]ještě jsi nepochopil základní věc, všechno souvisí se vším :)[/QUOTE]

Hlavně, že ty máš ve všem jasno :D