Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalitní převod HD videa do SD

radim_u (38)|5.7.2010 19:02
Zdravím,
mám půjčenou poloprofi HD kameru Sony AX2000E, natočil jsem s ní asi hodinu a půl záznamu v rozlišení 1920x1080/50i (v nejvyšší kvalitě co tam šla nastavit). Teď bych ale potřeboval část záznamů převést do standardního rozlišení 720x576 a formátu 4:3 (za cenu oříznutí okrajů), abych mohl z toho vytvořit klasické DVD a sledovat na klasickém televizoru.
Nejdřív jsem si myslel, že to půjde převést přímo v kameře, ale to nejde (nebo jsem nepřišel na to jak), pak jsem to zkoušel v Pinnacle studiu 11, ten mi to sice nějak převede, ale s kvalitou nejsem vůbec spokojený (např. pokud se kamera pohybuje, tak je pohyb trhaný, obraz není tak ostrý jak by měl být atd.) prostě výsledek je nesrovnatelně horší než když stejnou kamerou natočím záznam rovnou ve standardním rozlišení. Myslel jsem si že převést video z vyššího rozlišení na nižší nebude problém, ale asi to problém je. Nezná někdo nějaký trik jak tento převod kvalitně (a pokud možno i jednoduše) uskutečnit?
Děkuji.
jarino1978 (8045)|5.7.2010 19:08
- procoder , edius 5, sony vegas 9 pro , so zavretím 1/2 oka aj Corel Video Studio X3
Pytkin (7947)|5.7.2010 19:13
potrebujes kvalitny downscaler .. metoda sa vola laczos ..
StD (8612)|5.7.2010 19:14
[quote=jarino1978;288095]- procoder , edius 5, sony vegas 9 pro , so zavretím 1/2 oka aj Corel Video Studio X3[/quote]

...a hlavně nezapomenout přehodit pořadí půlsnímků z LFF/BFF na UFF/TFF na výstupu. To je základ.
artam (1147)|5.7.2010 20:10
[quote=Pytkin;288098]potrebujes kvalitny downscaler .. metoda sa vola laczos ..[/quote]

.. metoda sa vola LANCZOS .. :D
Pytkin (7947)|5.7.2010 21:32
jo jo :) pismenko sa vytratilo :) pisal som to na telefone :)
radim_u (38)|6.7.2010 08:40
Díky za rady, zkouším Vegase a vypadá to dobře...
Pytkin (7947)|6.7.2010 10:17
zrovna vegas tusim lanczos nevie .. ludia na to pouzivaju frameserver do niecoho .. do avisynthu ? alebo daco take .. najdi si FANTASov navod ..
Pitomec (10211)|6.7.2010 11:18
[quote=radim_u;288093]Zdravím,
mám půjčenou poloprofi HD kameru Sony AX2000E, natočil jsem s ní asi hodinu a půl záznamu v rozlišení 1920x1080/50i (v nejvyšší kvalitě co tam šla nastavit). Teď bych ale potřeboval část záznamů převést do standardního rozlišení 720x576 [COLOR=red]a formátu 4:3[/COLOR] (za cenu oříznutí okrajů), abych mohl z toho vytvořit klasické DVD a sledovat na klasickém televizoru.
Nejdřív jsem si myslel, že to půjde převést přímo v kameře, ale to nejde (nebo jsem nepřišel na to jak), pak jsem to zkoušel v Pinnacle studiu 11, ten mi to sice nějak převede, ale s kvalitou nejsem vůbec spokojený (např. pokud se kamera pohybuje, tak je pohyb trhaný, obraz není tak ostrý jak by měl být atd.) prostě výsledek je nesrovnatelně horší než když stejnou kamerou natočím záznam rovnou ve standardním rozlišení. Myslel jsem si že převést video z vyššího rozlišení na nižší nebude problém, ale asi to problém je. Nezná někdo nějaký trik jak tento převod kvalitně (a pokud možno i jednoduše) uskutečnit?
Děkuji.[/quote]I DVD-Video zná 16/9 8-)
radim_u (38)|6.7.2010 12:09
Zatím jsem to převedl vegasem, vypadá to hodně dobře, ještě z toho udělám DVD a pustím to na televizi - to bude rozhodující. Přece jen na PC monitoru toho moc nepoznám.
Vím že DVD video zná formát 16:9, ale já to budu pouštět na klasické CRT TV s obrazovkou 4:3, a lépe mi vyhovuje, když je obraz přes celou obrazovku...
Pitomec (10211)|6.7.2010 16:34
[quote=radim_u;288196]Zatím jsem to převedl vegasem, vypadá to hodně dobře, ještě z toho udělám DVD a pustím to na televizi - to bude rozhodující. Přece jen na PC monitoru toho moc nepoznám.
Vím že DVD video zná formát 16:9, ale já to budu pouštět na klasické CRT TV s obrazovkou 4:3, a lépe mi vyhovuje, když je obraz přes celou obrazovku...[/quote]
Když ti to vyhovuje, tak budiž, ale jinak je to hovadina jak bič ořezávat obraz a dělat z toho humus.
josefíka (651)|6.7.2010 17:48
[quote=radim_u;288196]Zatím jsem to převedl vegasem, vypadá to hodně dobře, ještě z toho udělám DVD a pustím to na televizi - to bude rozhodující. Přece jen na PC monitoru toho moc nepoznám.
Vím že DVD video zná formát 16:9, ale já to budu pouštět na klasické CRT TV s obrazovkou 4:3, a lépe mi vyhovuje, když je obraz přes celou obrazovku...[/quote]


FUJ, FUJ.... Nech to v 16:9. Koupíš novou TV a budeš litovat.
ai (2993)|6.7.2010 17:49
ten Vegas mu to udela v jednom, mozna lip jak Pinnacle, ale zase i Vegas nepouzije nejlepsi resize, tedy sikme hrany, zabery na cihlovou zed atd bude blikajici symfonie,

ale zase na druhe strane doporucovany Lanczos resize mu vytvori slozity postup : Frame server z Vegas timeline do Virtual Dubu, tam nastavit filter resize s Lanczos, a pak 2 zpusoby 1)exportovat ven v lagarith nebo uncompressed a importovat do Vegasu znova na vyrobu DVD nebo 2) pres Virtual Dub frame server do externiho mpeg2 enkoderu- Procoder nebo free HCecoder (ne tak dobry) ...(vpodstate Fantasuv navod v pdf: http://www.fantas.ic.cz/tvfreaksk/DownconvertVegasu-VD-Avisynth-CarbonCoder.pdf tam jde o HDV video, ale to je jedno )

vysledek stoji za to, ovsem nevi se kolik namahy do toho chces strcit ....
radim_u (38)|7.7.2010 11:50
[quote=josefíka;288239]FUJ, FUJ.... Nech to v 16:9. Koupíš novou TV a budeš litovat.[/quote]

Samozřejmě originální záznamy v HDčku si zálohuji tak jak jsou pro budoucí využití (zpracování).
josefíka (651)|9.7.2010 08:45
Sakra, záznam si nikdy již nezpracuješ. Budeš mít natočeno tolik, že nebude čas. Sestříhej HD, ten si zazálohuj pro pozdější převod na BR nebo něco jiného a z něj udělej DVD 16:9. Klidně to vyplivni přímo z editoru a netrap se nějakým zhoršením kvality. Pořád to bude lepší než z SD kamery. Nikdo si toho nevšimne. Řešit jestli mám černé pruhy se mi zdá taky dosti nemístné. Protože ořezem si můžeš zrušit dobrou kompozici obrazu. A u 16:9 by jsi neměl zrovna točit středovky.
Pave1 (4279)|9.7.2010 11:48
[quote=ai;288240]...(vpodstate Fantasuv navod v pdf: http://www.fantas.ic.cz/tvfreaksk/DownconvertVegasu-VD-Avisynth-CarbonCoder.pdf tam jde o HDV video, ale to je jedno )

vysledek stoji za to, ovsem nevi se kolik namahy do toho chces strcit ....[/quote]

Námaha je to jen poprvé, pak už je to na pár kliknutí, výsledek je významně lepší a časově je to jen nepatrně delší (10PCT ČASU NAVÍC).

Jednou jsem na to zapomněl a udělal DVD přepočtem "natvrdo v sw" (Premiere Elements) a zhrozil sem se, co že se to stalo. Pak jsem si vzpomněl .-) .

Takže taky doporučuju udělat kvalitní master archiv v nejlepším rozlišení s podklady titulků, pak teprve dělat distribuce v nižším rozlišení (většinou se k projektu opravdu už nikdy nevrátíš, říká praxe .-) ).
radim_u (38)|9.7.2010 17:21
[quote=josefíka;288620]Sakra, záznam si nikdy již nezpracuješ. Budeš mít natočeno tolik, že nebude čas. Sestříhej HD, ten si zazálohuj pro pozdější převod na BR nebo něco jiného a z něj udělej DVD 16:9. Klidně to vyplivni přímo z editoru a netrap se nějakým zhoršením kvality. Pořád to bude lepší než z SD kamery. Nikdo si toho nevšimne. Řešit jestli mám černé pruhy se mi zdá taky dosti nemístné. Protože ořezem si můžeš zrušit dobrou kompozici obrazu. A u 16:9 by jsi neměl zrovna točit středovky.[/quote]

Vzhledem k tomu, že mám tu kameru jen půjčenou (jak jsem psal hned na začátku), tak těch pár hodin, co s ní natočím si klidně zpracuju později - hlavně až bude na co to uložit. Co je to proti tomu, když jsem kdysi digitalizoval svůj analogový archív (víc jak 100 hodin videa), takže to prosím neřešte. Formát 4:3 mi prostě vyhovuje, protože jsem na něj zvyklý. Jako skalní příznivec starých dobrých poctivých CRT televizorů, se zásobami náhradních obrazovek a dalších dílů na 100 let dopředu :-D novou TV hned tak kupovat nebudu (a když - tak jen kvůli domácímu videu až bude nová kamera). A abych pravdu řek, tak dávat plazmu do interiéru zařízeného ve stylu 80. let se mi moc nechce...
Pitomec (10211)|9.7.2010 19:18
[quote=radim_u;288679]Vzhledem k tomu, že mám tu kameru jen půjčenou (jak jsem psal hned na začátku), tak těch pár hodin, co s ní natočím si klidně zpracuju později - hlavně až bude na co to uložit. Co je to proti tomu, když jsem kdysi digitalizoval svůj analogový archív (víc jak 100 hodin videa), takže to prosím neřešte. Formát 4:3 mi prostě vyhovuje, protože jsem na něj zvyklý. Jako skalní příznivec starých dobrých poctivých CRT televizorů, se zásobami náhradních obrazovek a dalších dílů na 100 let dopředu :-D novou TV hned tak kupovat nebudu (a když - tak jen kvůli domácímu videu až bude nová kamera). A abych pravdu řek, tak dávat plazmu do interiéru zařízeného ve stylu 80. let se mi moc nechce...[/quote]Ono se to řeší proto, že si ten převod do 4/3 představuješ jak Hurvínek válku - ani u takto zprzněných filmů to nefunguje vždy tak, že někdo vezme 16/9 a pouhým oříznutím stran z toho udělá 4/3, mnohdy je ten ořez "pohyblivý", tj. z obrazu 16/9 se vybere scéna 4/3 tak, aby nedošlo k naprosté degradaci (např. někdo bude mluvit a ořezem zmizí zcela z obrazovky - pak se třeba ořízne větší část na jedné straně a menší na straně druhé). I tak je to ale prasárna, za kterou bych kopal do řitní části těla :-k
ai (2993)|9.7.2010 23:41
... ja bych se taky pridal za widescreen 16:9, tedy enkodovano do 720x576 s PAR 1.333, jako skoro kazde DVD
1)kdekoliv DVD vezmes bude to ok i na 16:9 screenu
2)mam tu prehravace videa a vsechny maji zoom in, uplna jednoduse, zmacknes 2x neco na dalkovem ovladaci a mas to na full 4:3 screenu pokud bys na tom trval
MIHI (940)|10.7.2010 00:05
[quote=radim_u;288679]Vzhledem k tomu, že mám tu kameru jen půjčenou (jak jsem psal hned na začátku), tak těch pár hodin, co s ní natočím si klidně zpracuju později - hlavně až bude na co to uložit. Co je to proti tomu, když jsem kdysi digitalizoval svůj analogový archív (víc jak 100 hodin videa), takže to prosím neřešte. Formát 4:3 mi prostě vyhovuje, protože jsem na něj zvyklý. Jako skalní příznivec starých dobrých poctivých CRT televizorů, se zásobami náhradních obrazovek a dalších dílů na 100 let dopředu :-D novou TV hned tak kupovat nebudu (a když - tak jen kvůli domácímu videu až bude nová kamera). A abych pravdu řek, tak dávat plazmu do interiéru zařízeného ve stylu 80. let se mi moc nechce...[/quote]

Ale co ti brání udělat to DVD 16:9? Vždyť snad každý přehrávač ti z toho umí udělat 4:3... A pokud ti nevyhovuje letterbox (černé pruhy) a chceš to mít přes celý obraz, tak tam máš ještě PAN&SCAN, který udělá to co ty chceš -tedy ořízne okraje. Koza se nažere a vlk zůstane celý:)
radim_u (38)|19.7.2010 20:10
tak jsem se zas po delší době dostal k hraní si s videem... zkusil jsem vytvořit DVD a pustit na TV, ale výsledkem jsem zklamaný. Při pohybu kamery je pořád vidět lehké "trhání" obrazu navíc vodorovné linie silně blikají. Takže vegas asi nebude to pravé ořechové. Chtěl jsem to zkusit přes ten frameserver a virtualdub, stáhl jsem si a nainstaloval debugmode frameserver i s pluginem do vegasu, ale po spuštění vegasu v okně "render as" kde se vybírá formát uloženého souboru mi to vůbec frameserver nenabízí. Podle výše uvedeného návodu by tam ta volba ale měla být. Nevíte kde může být chyba? mám vegas HD platinum 10.0 trial
ai (2993)|19.7.2010 22:21
Tak tam je napsano na te strance http://www.debugmode.com/frameserver/ , ze Vegas 9.0 a nizsi je odzkouseno, klasicky pri nejakych vyssich verzich mu to nejaky cas trva nez to napise znovu, odladi, jestlize ma k dispozici SDK toho softu, treba Adobe od verze CS4 neposkytuje, takze maji smulu (doufejme, ze se to nestane z Vegasem, a nestezuju si, zaplatbanbu za nej, a je to free), takze to neni na 100%, mozna , ze je chyba jinde, je treba davat pozor u 64bit systemu , kam to strcit , ale je mala moznost, ze v.10 platinum nesedi s posledni verzi frame serveru, zkus verzi nizsi.

co se tyce tadydlenc techto veci, to je duvod proc jsem ze softama vzdy rok , dva pozadu ....
radim_u (38)|20.7.2010 15:55
Tak jsem stáhl vegas 9.0 a stejně to tam není... zkusil jsem i frameserver přeinstalovat a nic...
Mám WinXP 32bit, takže tam by problém být neměl
Saxel (2279)|21.7.2010 12:15
[quote=radim_u;289838]Tak jsem stáhl vegas 9.0 a stejně to tam není... zkusil jsem i frameserver přeinstalovat a nic...[/quote]
Myslím, že Frameserver funguje jen pod verzí Vegas Pro. Proti třepajícím se liniím můžeš zkusit trochu rozostřit obraz filtrem Gaussian Blur (nastav Vertical range na hodnotu 0,002). Tím jsem si pomáhal před tím než jsem začal používat Frameserver a Procoder.
ai (2993)|21.7.2010 15:36
ja jsem zkousel ten maly Vegas pred rokem , taky trial, mozna pred pulrokem a frame server sel, uz nevim, jestli to byla 9 verze nebo starsi, ale sel, to byla hlavni vec , po ktere jsem sel , protoze to byl jeden z hlavnich duvodu pro ten Vegas , tedy moznost free source enkodingu ven z nej.
Vecer jestli bude cas nainstaluju ten trial 10, uvidim ...
ai (2993)|22.7.2010 05:28
tak ten posledni opravdu movie studio platinum 10 jsem taky nerozjel s frame serverem,

zase naopak jsem videl v poslednim log v.2.7 programu, ze rozchodil frame server s Premierou CS4!
radim_u (38)|22.7.2010 16:05
Zajímavé, že jsem to nerozjel ani z Vegasem 9, tak ještě vyzkouším ten Premiere... zatím díky
ai (2993)|22.7.2010 17:04
Mas tento soubor v tomto adresari (pro 32bit system, tusim, ze pro 64, je to jine)?
C:\Program Files\Sony\Shared Plug-Ins\dfscVegasOut.dll a taky mas posledni verzi 2.7?
radim_u (38)|22.7.2010 17:51
Ano, soubor tam mám, přesně v tomhle umístění. Mám win xp sp3 32bit... Frameserver je verze 2.7, v neděli stažený z netu... Nemusí se v tom Vegasu třeba někde něco nastavit nebo povolit?
ai (2993)|23.7.2010 00:52
no , to nevim, ja nic nemusel a hned vsechno slo, az na ten posledni platinum 10
radim_u (38)|26.7.2010 19:27
Tak zatím asi nejlepších výsledků jsem dosáhl s použitím Adobe Premiere CS4, semtam jsou ještě vidět třepotající se vodorovné linky, ale není to nic hrozného a HLAVNĚ obraz je při pohybu kamery pěkně plynulý, tak jak to má být. Obraz je prakticky stejný jako když připojím kameru přímo do TV.

Ještě bych se chtěl zeptat, v jakém formátu by bylo nejlepší uložit HD videa pro budouci vypálení na Blueray? S blueray nemám zatím žádné zkušenosti a zatím to nemám ani na čem vypálit, ale jen abych to měl nachystané...
ai (2993)|26.7.2010 22:39
Ja bych chtel jeste rict, ze ten Lanczos resize nemusis vubec vzdavat, muzes exportovat do treba Lagarith bezstratoveho kodeku, nebo uncompressed (ale daleko vetsi soubory) .

Toto das do Virtual Dubu a pokracujes podle navodu ...