Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

jaký soft na střih pod Linux ?

LPK (177)|2.9.2004 14:57
Zdravím, momentálně již dlouho stříhám ve Vegasu a jsem spokojenej, ale rozhodl jsem se že si zlepším obzory. Chci si nainstalovat Linux a vyzkoušet videoeditaci na něm. Ptám se tedy jaký střihový soft (alespoň trochu na úrovni) mám použít ? Dík za odpovědi ikdyž se to sem asi moc nehodí, ale je tady víc lidí a tak třeba někdo poradí.
Ras2 (79)|2.9.2004 19:59
Potrebny soft najdes na http://www.linuxsoft.sk. Vyskusaj Kino, Cinerella su asi najlepsie.
Hawkey_tvf (434)|3.9.2004 00:45
Je mozno pekne byt linuxak, ale IMHO na strih videa to nie je najvhodnejsia platforma. To uz skor SGI ak chces daco unixoidne :-)- .

Ja hovorim, ze je dolezite ovladat DOBRE 1 OS (a to ten v ktorom su nativne aplikacie s ktorymi pracujem). Linux je isteze dobry na servery a unosny na NIEKTORE vedecko-technicke aplikacie, ale napr. na DTP, grafiku a video... ehm... no takto. Ja robim casto DTP. V linuchu je OBROVSKYYY problem uz s fontami. Taky dlzen na í zacina VLAVO od pismena, atd. Proste poriadne fonty na nom nemas, pokial sa nebudu dat normalne, rozumne, jednoducho pouzivat kvalitne Type1, OTF a TTF, tak pre DTP je linux strateny. TeX je iba ciastocne riesenie, pre niektore nasadenia, ale zalomit v nom obrazkovu publikaciu a pozadovat PDF vystup ktory bude ozaj PDF a nie vyexportovane krivky... to sa neda.
Aj taky vystup z OpenOffice ktory na win vyzera unosne je z linuchu kostrbaty.
Aplikovane na video napr. nechcem si predstavit titulkovanie v linuchu... aj ked by to malo "taku tu linuxnu patinu", ja dam prednost tomu, aby to bolo spravne nie ideologicky, ale typograficky.
Navyse neviem ako linux riesi color management, ako podporuje strizne, atd. atd. - vsetko je to "urob si sam" a tak mas 2 moznosti:
1. robit na systeme kde mas hotove ovladace a soft na patricnej urovni
2. zabijat roky portovanim
leo (345)|3.9.2004 12:55
to Hawkey: Nainstaluj si trochu novější Linux, OpenOffice NEMÁ žádný kostrbatý výstup na nových Linuxech (testováno na SuSE 9.0). Problémy s fonty v OpenOffice jsou už staršího data.
Hawkey_tvf (434)|3.9.2004 21:29
Mandrake 10... neboj, sledujem.
OpenOffice je navyse tak pre sekretarky, ale seriozny vystup pre tlac sa robi v niecom uplne inom.
Ked uz vrtam, tak cela systemova architektura linuxu (client/server prakticky u vsetkeho) mierne az vyrazne brzdi vsetky akcie kde podstata veci pyta priamy pristup na HW... napr. nahlady v OpenGL, HW supported rendering atd., tam maju wokna prakticky priamy pristup. (Porovnaj Quake v XP a linuchu... na tej istej masine...)
Ako stary ultralaviciar a antikonzument by som isteze bol rad, keby sa v linuchu dalo normalne robit, ale proste nejde to. (Nie som zaujaty proti linuxu, skor naopak, ale vidim mnohe antiefektivne chyby krasy. V oknach spravidla pichnem kartu, instalujem soft a bez chyby frcim, v linuchu stale rozbieham vacsinu veci dni ak vobec.)
LPK (177)|6.9.2004 12:09
Dík za názor na Linux a video. Vzhledem k tomu že v Linuxu jsem ulný amatér tak tedy jako platformu pro střih ho zavrhuju a dál se budu věnovat Vegasu a Win.
Dík za odpovědi
stayman (12393)|6.9.2004 12:26
Spravne, linux nechaj detickam, co si chcu nieco dokazat, UNIX a SOLARIS serverom, a WinXP pouzivaj ty, neboj aj ja a vsetci rozumni ludia na tomto divnom svete :-)
Baskervill (0)|6.9.2004 16:25
[quote=StayMan by €RikŁ€][quote=LPK]Dík za názor na Linux a video. Vzhledem k tomu že v Linuxu jsem ulný amatér tak tedy jako platformu pro střih ho zavrhuju a dál se budu věnovat Vegasu a Win.
Dík za odpovědi[/quote]

Spravne, linux nechaj detickam, co si chcu nieco dokazat, UNIX a SOLARIS serverom, a WinXP pouzivaj ty, neboj aj ja a vsetci rozumni ludia na tomto divnom svete :-)[/quote]

Suhlasim s Hawkeym, ale iba ciastocne. Moznosti linuxu v oblasti
spracovania videa su dost obmedzene neexistenciou skutocne
profi programov typu Vegas apod. Som zaryty, stary linuxak, ale
komfort programov pod win nedosahuje asi ziadny, ktory som videl.

Na druhej strane vsetko ostatne..mail.. web..servrove aplikacie..
pisanie.. je na linuxe lepsie a ked tomu porozumies aj rychlejsie ako
vo win. Ohladne DTP neviem, nerobim. Uznavam, ze je na ucenie
zdlhavejsi, hlavne na zaciatku.

Ale keby si mal kupovat tie mnozstva kvalitnych programov, ktore
su v linuxe GPL do firmy, asi by si nasiel aj caro linuxu.
Kupil som si Small business server, ale mailserver mam aj tak na linuxe,
nakolko mnozstvo spamu za tri dni, sa rovnalo mnozstvu spamu za rok
na postfixe a antispam pre exchange server stal 1XXX $.

Nechcem flame linux-win. Uznavam, ze na video su lepsie programy
pod win, co neznamena, ze na ostatok nieje lepsi linux.

Howgh
Hawkey_tvf (434)|6.9.2004 18:34
Baskervil: dost podstatny je napr. problem, ze systemova architektura linuxu ti vylucuje napr. tak jednoduche pridanie kodeku ako vo win... ACM alebo DS filter, zaregistrujem, idem... to ti obmedzi aj nadejne projekty ako Cinerella a pod., proste support pre kodek sa musi zakompilovavat.

> Na druhej strane vsetko ostatne..mail.. web..servrove aplikacie..
> pisanie.. je na linuxe lepsie a ked tomu porozumies aj rychlejsie ako
> vo win. Ohladne DTP neviem, nerobim.

Na linuchu jediny pouzitelny DTP je TeX, ktory je sice kvalitny, ale je to desny bordel. Fakticky naprogramovanie dokumentu. To je dobre tak ak pises 3x rocne nejaky vedecky clanok (ostatne Knuth ho vyvinul, suc zufaly zo sadzby matematiky). Ale ak potrebujes robit design, kde treba WYSIWYG (almost) tak... ako som uz povedal, zasadny problem fontov. To co je linuchu nacpate a free je horsie ako to co mas free s woknami... faktom zostava, ze keby linuch podporoval "ten blby TTF" tak by si jednoznacne pomohol. "Nekvalita" ttf pisem z pohladu typografie nie je totiz namietka voci formatu ttf, ale tomu ako su prasacky urobene z hladiska vzhladu. Tu si ostatne Big Brother nemohol pomoct, kedze na DTP segmente uz par rokov sedel Apple a Adobe a asi 99% klasickych fontov uz mali porobenych (a copyrightovanych).
To pisanie, bud mas nejaky klasika textak jak DOS a je to jedno, alebo mas fakticky woknousie rozhranie a je to zas jedno... sekretarkovsky SW je jeden ako druhy. Inak tam mas zas konkurencnu nevyhodu, sekretarka ti proste posle .doc a ked v nom robila nejake Officovske zazraky tak ty sa v OpenOffice alebo Abim proste poseries z toho co uvidis 9-) .
Ale ako server je isteze GOOD. Aj ked BSD je vraj bezpecnejsi, ale co viem z vlastnej nabitej huby, je sakra tazsi na rozbehanie (hlavne ak sa mu nepaci HW, co je ale aj linuchovy problem).
Baskervill (0)|6.9.2004 20:43
DTP nepotrebujem a neovladam. To, co ja potrebujem, zvlada na
95% percent linux a zvysok jedna win stanica.

BTW k TeX-u existuju aj graficke nadstavby, kde to je o nieco jednoduchsie a vystup je z neho ozaj pekny.

OpenOffice je podla mna dobry a pouzitelny v kancelarskych podmienkach. Je fakt, ze komunikacia vo formate *.doc
je najcastejsia a uplne zbytocna. Z toho co pripadne uvidim sa neposeriem, ale to vymazem. :-)-

Kazdy potrebujeme k praci nieco ine.

Ma to aj financny aspekt, o ktorom je zbytocne polemizovat.
Hawkey_tvf (434)|7.9.2004 11:28
[quote=Baskervill]BTW k TeX-u existuju aj graficke nadstavby, kde to je o nieco jednoduchsie a vystup je z neho ozaj pekny.[/quote]

LyX? Nie je vseliekom... je to vlastne iba dalsia vrstva na LaTeXu a v tu ranu ta zas iba obmedzi, nevraviac o tom, ze stratis cast presnosti co sa umiestnovania objektov tyka, to by ale bolo na dlho. Ja to napr. rychlejsie nabombujem rucne, ci v LaTeXu, ci v plaine.

[quote]Je fakt, ze komunikacia vo formate *.doc
je najcastejsia a uplne zbytocna. Z toho co pripadne uvidim sa neposeriem, ale to vymazem. :-)- [/quote]

Uz si to skusal vysvetlit beznej sekretarke? Ta ti to do .rtf neprerobi, lebo uz to je nad jej mentalne schopnosti (poznam mlade baby, Mgr., RNDr., ktore z takeho pokynu TIEZ zbesneju pri nasobnom IQ) a tak musis spracovat co mas, co v praxi konci minimalne free readermi pre M$ formaty.

[quote]Kazdy potrebujeme k praci nieco ine.[/quote]

A presne o to ide. Linux je velmi dobra serverova platforma, ale na narocnejsie aplikacie... :((

[quote]Ma to aj financny aspekt, o ktorom je zbytocne polemizovat.[/quote]

Straty casu obcas tiez nie su zadarmo...
Baskervill (0)|7.9.2004 20:23
So sekretarkami sa to riesi pomerne jednoducho. Dva krat na nu nahukas, vysvetlis jej co si neprajes a je to vybavene. Ked to urobi treti krat, tak je to schvalnost a to sa ciahne na peniaze, co uz vacsinou boli.
Mne to urobila iba raz. BTW u mna sa interne pouziva plain text. Typ
firmy to dovoluje. A este mi neprisiel dokument neotvoritelny v OO.
Fakt je, ze jednu licenciu MS office som kupil a bohate bude musiet stacit na dlhe roky. Uznavam, ze zalezi aj od typu cinnosti firmy, co pouziva.


Co sa tyka casovych strat, ktore tiez nie su zadarmo, tak ja zamestnanca platim a bude v pracovnom case robit, co chcem ja ako chcem ja. Ak si z akademickej pody, alebo statnej spravy, tak Ta ozaj cena softu nezaujima. Ked mas vydrbat svojich 75000 na 5 licencii MS Office a to nehovorim o ostatnom softe nutnom k chodu firmy, tak si to sakra rozmyslis, ci nestaci OO. Ak sekretarka nevie spravit do rtf, tak aj tak nevyuzije potencial ani OO. Skus si spocitat co stoji vypoctova technika + legalny soft do malej firmy pri pocte 8-10 PC.

Aj tak mam pocit, ze sme OT. Na video sa linux hodi ozaj pramalo, na ostatne je to otazka pohladu. Moj pohlad je, ze je fajn, aj ked narocnejsi na ucenie, ale za tu cenu je maximalne super. Podla mna vyzije potencial programu vacsina do 20%, koumaci do 40, profici 80 a 100 iba programatori toho programu.
Hawkey_tvf (434)|8.9.2004 06:35
Nooo, pochybujem ze dnes lubovolny programator pozna vsetky finticky AJ NIM programovaneho projektu :-E .
artam (1147)|9.9.2004 01:25
LPK & All>

Práve som sa hral s novým SUSE 9.1 a na strih videa je tam MainActor v5 od MainConceptu. Zdá sa, že je to funkčne podobné Vegasu, podporuje to aj DV capture cez FW, MPEG-1/2 import a export, má v sebe kopec FX efektov atď. Konečne normálny video soft pre linux :-) . Avšak za peniaze :-( :-? .
Dá sa aj samostatne stiahnuť trial verzia tu http://www.mainconcept.com/mainactor_v5_linux.shtml.
stayman (12393)|9.9.2004 01:34
Hmm, pekne, ale Vegasu a WindowsXP sa nic nevyrovna 9-) :-D
artam (1147)|9.9.2004 01:47
Pché, silou mocou chceš porovnávať :-D

Ale neporovnateľný fakt je, že Linux máš zadarmo a ten MainActor za 199 Eur, a ak chceš zaplatiť ten tvoj Vegas a WXP, tak musíš predsa len viac potrápiť šrajtoflu :-E .
Hawkey_tvf (434)|9.9.2004 08:50
Porovnaj support...
A nemyslim len ten za prachy ale aj ten "medziuzivatelsky". Niekto spominal ze linuxak zaciatocnik to ma medzi starymi linuxackymi valkami tazke. Tak to je teda fakt...
Vo win neexistuje problem ktory by som s pristupom na net do 24 h nevyriesil. Linux do 24 h ani nerozbeham k spokojnosti svojej, a to nie som beginner aj ked je druha vec ze som zvyknuty administrovat NTcka.
Posledne distribucie instaluju nenormalne mnozstva trashu, nejaka customisable instalacia (core, Xy, vybrate aplikacie + nutne kniznice) o tom si mozem nechat snivat... vo win staci upravit jediny textak z instalacneho CD a mozete si vybrat velmi presne, v linuchu by to bolo beztak v kazdej distribucii inak... plus neustale problemy so zavislostami... dakujem nechcem.
Vo win nasleduje vacsinou administracny zasah ked obcas nastane nejaky problem (a ak za klavesnicou nesedi lamer tak ... no ja mam XP asi rok a pol stale the same installation a su OK), inak sa robi. V linuchu mam pocit ze sa hlavne administruje a obcas sa skusa ako ze sa to robi. Co u servera este ide :-) ale na workstejsne je to dost blbe.
LPK (177)|9.9.2004 10:25
Velice děkuji za postřehy všech zůčastněných. Jen sem nechtěl vyvolat debatu o tom co je lepší nebo horší OS, ale poradit progarami pod linux. To se mimochodem podařilo a děkuji, ale od hrátek s linuxem asi upustím protože se jednak nemůžu nikde dopídit nějaký rozumný distribuce a jednak jsem grafik a na linux jsem nenašel odpovídající soft.
Hawkey_tvf (434)|9.9.2004 10:40
LPK: operaky nie su v podstate horsie ani lepsie... je to iba medzivrstva medzi HW a userom resp. aplikacnym softom.
Problem je ze ako je na ktory OS dostupny soft na tie ucely ktore potrebujes (a ease of use).
Keby som si mohol vybrat tiez bezim server na linuchu alebo BSDcku, ale napr. na moju standardnu pracu (ktoru musim vykonavat na the same machine ako je server) je 80% softu win only a zvysok jakztakz na vsetky platformy, takze volba je jasna.
svaca (49)|17.10.2004 23:52
[quote=StayMan by €RikŁ€][quote=LPK]Dík za názor na Linux a video. Vzhledem k tomu že v Linuxu jsem ulný amatér tak tedy jako platformu pro střih ho zavrhuju a dál se budu věnovat Vegasu a Win.
Dík za odpovědi[/quote]

Spravne, linux nechaj detickam, co si chcu nieco dokazat, UNIX a SOLARIS serverom, a WinXP pouzivaj ty, neboj aj ja a vsetci rozumni ludia na tomto divnom svete :-)[/quote]

Boze muj ty zase placas, vid .....
Poradny OS jsi nevidel ani z rychliku .....

Ale k veci, kolega co zalozil tento thread:

1. linux klidne vyzkousel, kino je dobra aplikace a na domaci pouziti staci, cinerrela je ucinejsi.
2. moje TV katra ATI TV Wonder ma v linuxu asi o 100 procent lepsi obraz nez ma dscaler, grabovat mplayerem a strihat v Avidemuxu je hracka, ffmpeg kodek ma NEOMEZENE moznosti a mas tu i XviD, co s dinx, kdyz je placeny a horsi nez xvid, ze ?
3. bod 2 plati i pro bod 1.
4. Udelat si vlastni dvd je taky snadne a kvalitni.
5. nejsou zadne softwarove problemy....
6. produkty pana gatese, HLAVNE XP se s linuxem nedaji srovnavat, HLAVNE filozofie OS ....
7. vse je NAPROSTO LEGALNI A FREE .....
8. Naucis se spoustu noveho + budes mit konecne poradny OS, kdyz uz nemas MAC...
stayman (12393)|18.10.2004 00:14
[quote=svaca]Boze muj ty zase placas, vid .....
Poradny OS jsi nevidel ani z rychliku ..... [/quote]

Ty si asi z tych, co si to dokazuju, alebo pouzivas Solaris :-E :-E :-E
svaca (49)|18.10.2004 00:19
Tak tobe, tobe ja nemusim dokazovat VUBEC nic .... :-))))
stayman (12393)|18.10.2004 00:42
Myslel som samemu sebe, sebe malčik, ani citat nevies :-) ozval si sa prvy ty, a dobre sa vravi: "trafená hus zagágá" :-E :-E :-E
stayman (12393)|18.10.2004 11:38
[quote=svaca]Ale k veci, kolega co zalozil tento thread:

1. linux klidne vyzkousel, kino je dobra aplikace a na domaci pouziti staci, cinerrela je ucinejsi.
2. moje TV katra ATI TV Wonder ma v linuxu asi o 100 procent lepsi obraz nez ma dscaler, grabovat mplayerem a strihat v Avidemuxu je hracka, ffmpeg kodek ma NEOMEZENE moznosti a mas tu i XviD, co s dinx, kdyz je placeny a horsi nez xvid, ze ?
3. bod 2 plati i pro bod 1.
4. Udelat si vlastni dvd je taky snadne a kvalitni.
5. nejsou zadne softwarove problemy....
6. produkty pana gatese, HLAVNE XP se s linuxem nedaji srovnavat, HLAVNE filozofie OS ....
7. vse je NAPROSTO LEGALNI A FREE .....
8. Naucis se spoustu noveho + budes mit konecne poradny OS, kdyz uz nemas MAC...[/quote]

Az teraz som si precital tie tvoje uchvatne odpovede, dobre ze spominas toho bo.. :)

Kolega co zalozil tento thread, robi spravne, striha vo Vegase, ktorý pre Linux tazko najdes a ty vlastne ani nevies, s cim ho porovnat :)

1. Ako spomenul artam, MainActor za nieco stoji, vsetkym nadsencom OS typu Linhnus :) co som im to poradil, si ho chvalia, aspon trochu sa mozu priblizit ku editacii vo WindowsochXP (to je OS) a pokial si ho nekupis, legalne to nie je ani u Linhnusu \/
2. Ked som raz videl jedneho snazivca-mimochodom dobreho kamarada :) , ako mi chcel predviest svoj kristalovocisty obraz s Mplayerom na svojom Mandrake (ktory som dovtedy skusal aj ja) tak sa mi chcelo akurat jedno, a to: :-k
3. bod 2. plati i pre bod 1.
4. snednejsie ako vo Win to asi nejde a specifikuj "kvaltni" :)))
5. si jednicka :)
6. to je svata pravda :)
7. neklames?
8. no to je vyrok malcika, to sa da prepacit :)))

Myslim ze jasne a dobre to napisali tí pred tebou, nemusel si sa unuvat a strapnovat, ale ako sa vravi: at si kazdy hledi svyho, aneb proti gustu... :-E
svaca (49)|18.10.2004 15:13
Podivej, ja vim jak reagujes a delam to jen proto, ze budes tak reagovat.
Pro me jsi taky jen takovy trepal, jedine co je na tobe zajimaveho je to, jak nekdo takovy jako ty MUZE delat moderatora na celkem solidnim foru ...

Nejde o tve vedomosti, ty nemam pravo hodnotit a ANI ME nezajimaji, ale o tve vystupovani ...... Uz to zaclo kdysi s Xvid (asi proto je 90 procent filmu v xvid, kdyz je horsi nez kvuj KOMERCNI dinx, atd ....)

Linux jsi nevidel ani z rychliku, ja NEMLUVIL a NEHODNOTIL vegas, ten je super, ale kazdy nemusi mit vegas .... Rozdil mezi Win a linux je propastny a vlavne je to vse o uplne necem jinem ...

Mplayer ??? Ani nemas potuchy co to umi, ale to je jedno ....

Jinak pokracuj, je to sranda .... :-)))
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 15:38
svaca: ma vytacas, uz z dikcie si jeden z tych frajirkov co vsade bol, vsetko videl, vsetko pocul, vsetko vie, inak rad by som si ta prekontroloval v praxi, lebo neviem, co mi hovori, ze by som sa asi dost pobavil.
Tak podme na to:
1a. blba povest Windows pochadza zo znacnej casti z doby Windows 3.x, a to nutne bol shit ako svina; zaroven beziaci vyvoj NT platformy bol ovsem uz vtedy "nieco ina" - "okna" na vaznu robotu. Tie blbe nasledky DOS dedicstva isteze poznacili celu liniu az k MEckam (hoci linia 9x za predpokladu pouzitia dobreho HW a 32bitovych ovladacov napisanych podla specifikacii sa uz dala), ale tuto liniu tu neriesime a BTW na hi-end pracovnych staniciach si to nikdy ani nenasiel, spickovy hi-end soft sa vzdy dodaval NT only. Asi nie zo srandy. A win2k a xp su iba dalsie vyvojove stupne NT platformy, interne XP su NT 5.1. Oproti 2k maju kernel prepisany takmer from scratch a prijemne vylepsenu spravu pamati. A tie buzerantske paradicky ma neirituju, neposudzujem OS podla GUI a ak mi namietnes kolko pozeru systemovych prostriedkov, ja si ich totiz viem vypnut. A kolko pozerie take KDE??? Napoveda - ide o spracovanie +/- rovnakych informacii v +/- rovnakom mnozstve... a koniec koncov pozri na odporucanu konfiguraciu.
1b. Pozri si co momentalne dodava Intergraph a SGI na Intel platforme, myslim, ze keby ti to davali, by si po tom skocil; nemaju na tom naaahodou Workstation edicie NTciek, teda - napoveda - dnes XP Professional???
1c. aj u linuchu, aj u okien plati ze vacsinou najvacsia komplikacia sedi za klavesnicou -> tyka sa administrovania OS a jeho neumyselneho znefunkcnovania o ktorom si nasledne "velky frajer" mysli ze je to systemom - moje body c. 1 neriesia otazku aplikacii.
1d. videl som vsetky OS od DOSu cez Win3.x, 9x+ME, NT 3.51, 4, 2000, XP, linux sledujem od r. 1996, FreeBSD, VMS, Solaris, Irix... nemyslim ze by som bol nejako nedovzdelany v tomto smere...
2. tak podme na ten bod 2 :-) moja karta Pinnacle PCTV Pro ma v takom DScaleri uplne super obraz, ono to totiz treba aj rucne doladit (aj v linuchu)... vcera v Mandrake 10.1 to co predviedla bolo dost otrasneee... co sa tyka grabovania nebudem tu rozoberat vzdy blby produkt z TV karty, pre nas je rozhodujuce FireWire a tazsie kalibre, fw ide, to je otazka ovladaca, ale na profi strizne urcite bude problem s ovladacmi (clee by mozno vedel o pokusoch rozchodit DPS hardware pod linuxom... pokial ti to je nepodstatne tak vidno ze sa iba hrajkas, ale my ostatni potrebujeme obcas aj robit).
ffmpeg... no, videl som ten jeho "produkt" a snad mi nechces tvrdit, ze sa vyrovna Svatemu ProCoderu, vsakze nie? ani TMPGEnc netromfne... to je rovnako zaplacebovane tvrdenie ako vyhlasit za the best QuEnc (tiez postaveny na ffmpeg)... a takisto porovnavat DivX a XviD mi pride v zasade o nicom, beztak interlaced kodovanie nevie z nich poriadne ani jeden a to priam frapantnym sposobom, a neprekladane... zavisi od verzie a navyse aj od zdrojoveho videa. To vzdy, nie je nejaky najlepsi Svaty Kodek, kazdy ma svoje limity. Pokial toto nepochopis, si pre video strateny. Ono este spat k tomu ProCoderu (ale nielen), skus si uvedomit, ze tie najhighendovejsie SW kodeky sa priamo pokusaju konkurovat HW rieseniam a snazia sa ich pretlacit aj do oblasti hi-end masteringu.
4. snad mi nebudes tvrdit, ze nejake amaterske bastle v linuchu su vychytanejsie ako Scenarist, DVD Lab alebo Maestro? chcem vidiet full feature set co umoznuje DVD specifikacia... a chcem mat garantovane ze ked to donesiem do lisovne nepoletim po predbeznom checku aj s DLT paskami elegantnym oblukom. Aaaa si kde? Ano, tam...
5. SW problemov je milion od nedoriesenych zavislosti a kadejakych instalacii aplikacii po neprehladnych stadach (preco do rite sa nerobi viac standalone aplikacii??? a z tych frontendov k commandlinom blijem... a preco kvoli blbemu officu musim mat perl ktory je riadny moloch ale je mi inak na prd? atd.) cez mizernu podporu internacionalizacie typu umyselne ignorovanie cp1250 alebo otazniky miesto znakov v ceskych/slovenskych locales (na taky megabug sa Bill uz pekne davno nezmohol...). Fakt, a vcera ked som skusal Mandrake 10.1 tak som lapal po dychu. Vyrazil som z toho prec co sa len dalo a zozralo to 1.6 GB... ale na druhej strane aspon korektne zdetekuje a nakonfiguruje sam vacsinu HW, co je u inych distribucii trn v prdeli. Naco mame to PnP uz 10 rokov??? Ja sa naozaj nemusim prekusavat miliardou konfigurakov, pripadne si nastavit xserver tak ze mam fakticky unbootable system, a fakt, uz si nastavoval parametre monitora v linuchu rucne? a ako sa ti to pacilo? lebo mne vobec, v oknach sa mi navyse nestane ze mam po pokaslanom zadani naveky "ani obraz ani zvuk" pretoze ak do 15 s nepotvrdim "nechaj to tak" tak ma uvedie do povodneho stavu. A ze ani najnovsi Mandrake nepozna mojho Vision Mastera Pro je hanebne :)) DTPaci vedia o com je rec.
... idem na hajzlik na xvilku...
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 16:03
... rit vyblaznena, pokracujeme.
Ked uz som pri tom Mandrake, po instalacii Gnome so suverenitou profika... nenabehol a s chybou zletel. A ked som v KTV poexperimentoval s nastaveniami, inak povedane iba som ako deinterlacing nastavil TomsMoComp, program zletel s chybou a stal sa nespustitelnym. Tyybrdo. Vravim, bastel.
Filozofia OS? No ty koxo, zaciname sa rvat do ideologie. Snad systemova architektura, nie? Isteze, linux a windows maju ine pristupy ako co riesit, ibaze ako vravime my marxisti, skutocnost je rozporna a tak napr. ak potrebujes vykonnu grafiku = nahanas fps, tak client-server architektura linuxu ta spomali, vyhodou je priamy pristup k HW cez DirectX napriklad... su veci ktore z principu pojdu lepsie vo Windows, a su ine, ktore pojdu z principu lepsie v linuxe... alebo maybe v niecom uplne inom.
To mas ako s tymi MPEG-2 enkodermi. Nie je jeden najlepsi, kazdy vie lepsie nieco. Treba najst right tool for the right job.
BTW ked uz chces silou mocou niecu unix-like, tak BSD je napisane ovela cistejsie. A portovat linuxacky soft ci obcas aj priamo spustit binarku necini zavaznejsie potiaze.
Uz mimochodom ani linux nie je uplne free. RedHat napriklad, alebo SuSE... jedini co drzia striktne free distribuciu su asi Debian... ale, skonfiguruj to!!! Wokna mas behave do 40 minut a to prehanam, a doladene do hodiny. Aj ked prax to moze zmenit. Pritom Debian ma asi najlepsie vymaknutu spravu zavislosti a nie je problem ho zmacknut pod 500 MB, co potesi. BTW kolko maju ciste XP? :-)
Koniec koncov ak chces robit nieco poriadne tak ti nezostava ani v linuxe ine ako pouzit komercny soft...
A k tomu macu... mam znameho, ma dtp studio, mal macy a 1 NT masinku, teraz sa pomer obratil... a porovnaj pomer cena/vykon...
stayman (12393)|18.10.2004 16:06
[quote=svaca]Podivej, ja vim jak reagujes a delam to jen proto, ze budes tak reagovat.
Pro me jsi taky jen takovy trepal, jedine co je na tobe zajimaveho je to, jak nekdo takovy jako ty MUZE delat moderatora na celkem solidnim foru ...

Nejde o tve vedomosti, ty nemam pravo hodnotit a ANI ME nezajimaji, ale o tve vystupovani ...... Uz to zaclo kdysi s Xvid (asi proto je 90 procent filmu v xvid, kdyz je horsi nez kvuj KOMERCNI dinx, atd ....)

Linux jsi nevidel ani z rychliku, ja NEMLUVIL a NEHODNOTIL vegas, ten je super, ale kazdy nemusi mit vegas .... Rozdil mezi Win a linux je propastny a vlavne je to vse o uplne necem jinem ...

Mplayer ??? Ani nemas potuchy co to umi, ale to je jedno ....

Jinak pokracuj, je to sranda .... :-)))[/quote]

No u nas cez dedinku chodi len osobak :-)

XviD je mi ukradnuty,ten ako vravis je free, co je sice aj DivX STANDARD a PRO ADWARE, ale ciste PRO nie, tak mozno aj preto je viac Xvid filmov
:-E
Rozdiely Linhnus vs. Okienka by si nam vsetkym mohol vymenovat, tak ako to robia normalni ludia a netaraju dve na tri a nepresviedcaju len na to svoje, ako to robis ty..., mimochodom nezabudni aj vymenovat vsetky distribucie a ktora na co sa viac hodi a aj rovno dowload, co ked si dotycny zmysli, ze potrebuje vyuzit chaby potencial tej druhej distribucie, ktoru si mu ani nahodou nespomenul :-E
svaca (49)|18.10.2004 16:21
Jsi ve spatnem threadu, podivej se jeste jednou a poradne jak se jmenuje .... :-)))
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 16:26
Idealna distribucia by bola +/- Debian, ale s premaknutejsim instalatorom (kludne v Xoch), lebo textova konzola je riadne neprehladna... konfigurovatelny uz od holeho core... co je asi 50 MB, az po nabusenu XWindow stanicu... starostlivo zakomentovane co je co... vyhadzat komplexne na vselicom zavisle programy a nahradit tym istym v standalone vyhotoveni... a zabudovat konfiguraciu cez Plug and Play.
Vlastne taky Knoppix je daco podobne, vychadza to z debianu a doplna paradny automaticky config. Na tom by sa dalo stavat.
Vlastne riesenie starej bolesti zavislosti kadecoho od vsetkeho je zacat kaslat na ten stary pristup podedeny z podaktorych unixov a zacat robit standalone apps ako vo win... este kym sa pouziva nejaka univerzalna kniznica napr. z patricneho graf. rozhrania tak OK, ale naco je OpenOffice napisany ako zavisly od Perlu? Bleee... ved to je snad 50 MB navyse ak nie viac, a naco mi je Perl ak nemam web server kde ho pouzijem ako server-side skriptovaci jazyk?
stayman (12393)|18.10.2004 16:31
[quote=svaca]Jsi ve spatnem threadu, podivej se jeste jednou a poradne jak se jmenuje .... :-)))[/quote]

Vsimni si, na co som reagoval ja a tu si asi ty spatne,lebo si len mylsis, ze si v spravnom :-E :-E :-E

Nejak ti dosla rec :-)
svaca (49)|18.10.2004 16:44
To jo debian je super, problem je pomala odezva balicku, jinak na to, ze je kompilovany na i386 je dost rychly .... :-)))
stayman (12393)|18.10.2004 16:52
Svaca, nie je zvykom, ze si tu tak casto, co sa ti stalo??? :-) ))
svaca (49)|18.10.2004 17:06
Reknu ti to narovinu ....

Grabuju z TV karty, to je jedine co delam v oblasti videa, a protoze pod Win je to opruz (tedy aspon pro me, ted to myslim vazne) problemy s ovladaci (ATI TV Wonder) a s kvalitou obazu me dohnal k linuxu (ktery jsem pouzival na net .... No a tam problemy s ovladaci a obzazem nemam, MJPEG z ffmpeg (mplayer) ma bozi vystup a nasledna komprese do mpeg4 (ffmpeg, xvid) je otazka dvou skriptu a vysledek je uzasny ... :-))))

No a tak kdyz pouzivam linux, tak se pohybuji v linux sekci, protoze uz s tim mam nejake zkusenosti, abych ti mohl poradit, kdybys dostal rozum (to byl vtip, neber to vazne .. :-) )

A dale odmitam pouzivat XP, staci mi to v praci (servis PC v SW a HW) a za vegas platit nebudu ... :-))) Tot vse ....
stayman (12393)|18.10.2004 17:15
Dovolim si jeden vypis z ICQ, dufam ze majitel sa nenase*ie, nemal by, nespominam jeho nick, ale aby si vedel, ze aj ja viem preco tak reagujes :-) ))

[code][16:44:18:10] rik: stejnak blbemu rozum nedas, je nasraty na okna, asi mu nesla ta TVkarta :)[/code]

No k veci:
1. Dufam ze nechces, aby sme teraz vsetci grabovali s wonderkou v Linuxe, a vysledky si ukladali do Mpeg4 :-) )) a na to vyuzivali potencial Linuxu :-?
2. Ak je vysledok uzasny, potom viem preco vyhladavas diskusie ... :-) ))
3. Ja tiez asi Vegas nemam zaplateni (nenasiel som fakturu ... :-) )) ale ani ho nemam ako pouzit v Linuxe.

Taky vse ! :-E
Hawkey_tvf (434)|18.10.2004 17:44
svaca: neviem co myslis tou "pomalou odozvou balikov"
IMHO najvacsou chybou debianu je ta user unfriendly instalacia a konfiguracia, doba textovych konzol pominula pred 10 rokmi

a nemyslim ze by zalezalo na procaku na ktorom sa kompiluje aky rychly je kod, zalezi na predvobach a len tak mimochodom aj na blbom pentiu (teoreticky aj 386) ti vyrobim kod pre 64bitovy procak, to je zalezitost volieb a schopnosti prekladaca, ALE NESPUSTIM, ty odbornik... a origo jadro sa u mna ohreje tak 30 min, kym nezacistim postinstalacnu depresiu a nezadam make config, make dep, make bzImage...

ale sme jasni... ak ti nesla TV karta bombarduj techsupport vyrobcu a nepicuj na Windows :-) pamatam doby ked "kvalita" ATi ovladacov bola naozaj "povestnaaa" takze ktovie kde je pes zakopany, kazdopadne aj vo win9x mohli prave prasacky napisane ovladace za 80-90% padov systemu a tie ovladace nepisu v M$...

ten tvoj workflow co tu popisujes by ti skomentoval velmi lapidarne Bullback a on je sice fundamentalista, ale tentoraz by som mu prikyvol

ked uz tak poriadny tuner, poriadna antena
potom poriadny framegrabber (Canopus ADVC napriklad)
z toho mas uchadzajuce DV a s tym uz sup do coho chces, opat s ohladom na storocie asi DVD

keby si "normalne strihal normalne video" potom by si jasne uvidel limity linuxovskeho sw... s vynimkou toho MainActoru a dalsich komercnych veci... asi ako nikto nebude animovat film v Blenderi ak mame Mayu... inak este dalsia vec, operacny system moze byt dobry ako chce, ale ked nan nemas poriadny soft... tak potom nic.

a co sa tyka kvality zobrazenia, tak jedna vec je zaplacebovane videnie nejakeho linuxera, druha je moje kriterium - stredna kvadraticka odchylka v colorspace... co je asi tak objektivne???

howgh
svaca (49)|18.10.2004 20:15
[quote=StayMan by €RikŁ€]Dovolim si jeden vypis z ICQ, dufam ze majitel sa nenase*ie, nemal by, nespominam jeho nick, ale aby si vedel, ze aj ja viem preco tak reagujes :-) ))

[code][16:44:18:10] rik: stejnak blbemu rozum nedas, je nasraty na okna, asi mu nesla ta TVkarta :)[/code]

No k veci:
1. Dufam ze nechces, aby sme teraz vsetci grabovali s wonderkou v Linuxe, a vysledky si ukladali do Mpeg4 :-) )) a na to vyuzivali potencial Linuxu :-?
2. Ak je vysledok uzasny, potom viem preco vyhladavas diskusie ... :-) ))
3. Ja tiez asi Vegas nemam zaplateni (nenasiel som fakturu ... :-) )) ale ani ho nemam ako pouzit v Linuxe.

Taky vse ! :-E[/quote]

Narsaty na okna ??? Me, me okna VUBEC, ale VUBEC nezajimaji ..... To vas, Vam se zda ze jim ublizuju ... :-)

1. To ma nejakou logik, co pises ?
2. Vyhledavam ? Pardon ?
3. V linuxu ho pouzit muzes, treba funguje pres wine, ale co s VEGASEM ? Toto je LINUX thread ....

:-)))
svaca (49)|18.10.2004 20:40
[quote=Hawkey]svaca: neviem co myslis tou "pomalou odozvou balikov"
IMHO najvacsou chybou debianu je ta user unfriendly instalacia a konfiguracia, doba textovych konzol pominula pred 10 rokmi

a nemyslim ze by zalezalo na procaku na ktorom sa kompiluje aky rychly je kod, zalezi na predvobach a len tak mimochodom aj na blbom pentiu (teoreticky aj 386) ti vyrobim kod pre 64bitovy procak, to je zalezitost volieb a schopnosti prekladaca, ALE NESPUSTIM, ty odbornik... a origo jadro sa u mna ohreje tak 30 min, kym nezacistim postinstalacnu depresiu a nezadam make config, make dep, make bzImage...

ale sme jasni... ak ti nesla TV karta bombarduj techsupport vyrobcu a nepicuj na Windows :-) pamatam doby ked "kvalita" ATi ovladacov bola naozaj "povestnaaa" takze ktovie kde je pes zakopany, kazdopadne aj vo win9x mohli prave prasacky napisane ovladace za 80-90% padov systemu a tie ovladace nepisu v M$...

ten tvoj workflow co tu popisujes by ti skomentoval velmi lapidarne Bullback a on je sice fundamentalista, ale tentoraz by som mu prikyvol

ked uz tak poriadny tuner, poriadna antena
potom poriadny framegrabber (Canopus ADVC napriklad)
z toho mas uchadzajuce DV a s tym uz sup do coho chces, opat s ohladom na storocie asi DVD

keby si "normalne strihal normalne video" potom by si jasne uvidel limity linuxovskeho sw... s vynimkou toho MainActoru a dalsich komercnych veci... asi ako nikto nebude animovat film v Blenderi ak mame Mayu... inak este dalsia vec, operacny system moze byt dobry ako chce, ale ked nan nemas poriadny soft... tak potom nic.

a co sa tyka kvality zobrazenia, tak jedna vec je zaplacebovane videnie nejakeho linuxera, druha je moje kriterium - stredna kvadraticka odchylka v colorspace... co je asi tak objektivne???

howgh[/quote]

Pomala odezva baliku jsem myslel , stary soft ve stavle, starsi v testing a novy v unstable ....

Ach jo, architekturou i386 jsem myslel, ze debian je SLUSNE udelany, protoze bezi o poznani lepe, nez MDK, ktere ma dokonce optimalizaci pro i586, samozrejme nejlepe by na tom melo byt gentoo ....

Prave proto, ze se ovladace nepisou v MS je ten bordel, spravne by to melo byt, ze by se ovladace psaly v MS, lidma vyrobce, aby to super sedelo .... Ovladace v linuxu jsou delany lidma, co DELAJI prave to jadro, proto je to bez komplikaci, kdyz pak clovek pouzive treba ATI, nVidia binarni ovladace, stabilita uz neni 100 pro, protoze lide od ATI a nVidia uz to nemaji jadro pevne v rukou .... Proto treba z grafik bezi nejlepe matrox, nebot jeho karty maji poradnou (a volnou) HW dokumentaci ....

Soft KTERY ja potrebuju a vetsina obycejnych lidi v linuxu staci ....
Je jasny, ze kdyz pujdeme do detailu, tak vyhraje prave komerce ....

Bavil jsem se o tv kartach ....
Videl jsi nekdy jak vypada obraz Winfast Expert, nebo TV wonder v TVtime ???
To proste nema konkurenci.... Ja za to nemuzu .....

Nehlede na to, ze JSME v LINUX SEKCI A BAVIME SE O LINUX VECECH, ne O TOM CO JE LEPSI, NEBO CO JE VE WINDOWS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NEPOTREBUJU MAYU, ani Vegas, ani DVD architect .....

Potrebuju Mplayer, Avidemu2, transdode, DVDauthor, XMMS a TVTIME, kino .. nebo:
VirtualDUB, GK, Dsaler, iuVCR, ffdshow, xvid ....

Pak tu mate win a vasi komerci, myslite ze by maya byla pro win, kdyz by linux mel 80 procent trhu ???? tezko. Ale linux nema, chci-li mayu musim mit asi Win. OK. Akceptuju to, ale to je asi vse ...

Vetsina normalnich lidi pouziva PinacleStudio, Adobe produkty, ale vyuzivaji je na 5 procent, ale ukradli je, protoze jsou pry nejlepsi, ale to oceni pouze profesional jejich moznosti a ten je vetsinou MUSI koupit .....

Kdo z vas ma koupeny Abobe veci za desitky tisic ??? Kdo z vas ma licencne spravne Windows, tedy ne crack, ne OEM ???? Mate office za 10000 kc ???

Dali jste do peti programu 100 000 ??? Kdo ? Studenti ?

Kazdy mate doma pouze koupene hry ?
mirekv (7169)|18.10.2004 21:13
svaca: no ty ses nám pěkně rozpovídal, jen co je pravda! Já osobně vám, linuxákům fandím, ale já na to vážně nemám čas, rozhýbat softy pod linuxem. Bohužel, pravda je taková!
svaca (49)|18.10.2004 21:21
[quote=mirekv]svaca: no ty ses nám pěkně rozpovídal, jen co je pravda! Já osobně vám, linuxákům fandím, ale já na to vážně nemám čas, rozhýbat softy pod linuxem. Bohužel, pravda je taková![/quote]

Sakra uz dam pokoj ... :-)) Promin....
to po tobe nikdo nechce, ja nikoho nepremlouvam ... :-)
Dik za podporu ....
Trent (314)|18.10.2004 23:31
Kua, tak som sa rozohnil pri tom citani, ze hned som si spravil 4gb partition a skusil instalnut linux... ako sprosta lamoidna sekretarka, skratka normalny user... Vysledok?

1. Fedora 2 ani Fedora 3nejaka beta si ani neprdla, instalator jednoducho zastavi po 15 sekundach a snad by stal este doteraz... ten instalator, teda...

2. Mandrake 10.0 sa nainstaloval celkom pekne. az na malicku chybu, po restarte uz nenabehol, skoncil pri detekovani sata diskov... blbeeee....

3. SUSE 9.1 sa sice nainstaloval aj spustil, ale scanner jaxi nefunkcny, audigy 2 hraje nejako choro, o subwooferi mozem iba snivat... z tv karty nepocujem zvuk... nechce sa mi nad tym badat viac ako tri hodiny, som predsa lama a tak sa do sprevadzkovania home network uz ani nehrniem.

4. Tak som skusil WXP. Do hodinky bolo vsetko ok, vratane najnovsich drajvrov pre vsetky dyvajsy. Vypol som omalovanky a vsetko chodi ako ma. nic nepada, nemrzne... Aj net, aj siet, aj tv, aj scanner... Rozpravka.

A tak som zasa tu partition zrusil a ostal pri povodnom WXP...
Trent (314)|18.10.2004 23:33
Jo, prave mi tu niekto poradil, ze si mam stiahnut este distribuciu linuxu gentoo odtialto
http://www.gentoo.org/

ani uz nemam velku chut...
stayman (12393)|18.10.2004 23:45
[quote=svaca]Narsaty na okna ??? Me, me okna VUBEC, ale VUBEC nezajimaji ..... To vas, Vam se zda ze jim ublizuju ... [/quote]
Pisal si: Grabuju z TV karty, to je jedine co delam v oblasti videa, a protoze pod Win je to opruz (tedy aspon pro me, ted to myslim vazne) problemy s ovladaci (ATI TV Wonder) ...

[quote=svaca]1. To ma nejakou logik, co pises ?[/quote]

radsej to zopakujem: Dufam ze nechces, aby sme teraz vsetci grabovali s wonderkou v Linuxe, a vysledky si ukladali do Mpeg4 )) a na to vyuzivali potencial Linuxu

[quote=svaca]2. Vyhledavam ? Pardon ?[/quote]

Toto nema logiku.

[quote=svaca] 3. V linuxu ho pouzit muzes, treba funguje pres wine, ale co s VEGASEM ?[/quote]

A ty ho tak pouzivas? Paradny vykon a plnohodnotne riesenie, vdaka Linuxu, lebo vo Win Vegas nefunguje vsak ? Uz chapem, preco nemas logiku. :-E

[quote=svaca]Toto je LINUX thread .... [/quote]

Neviem ci si cital po sebe odpovede a otazku, ale budis... je to asi tvoj thread vsak ??? :-) ))

PS: V linuxe nemas problem s jedneho jedineho dovodu, vsade, v kazdom okne co tvoris, mas nastavenia pekne zaradom, staci vediet len citat a pusti ta az ku kernelu a vo Windowsoch si strateny, lebo nevies kde to hladat, no ale to si sa kludne mohol spytat v threade "Problemy s PC" a nemusel si si protirecit s Linuxom :-) ))
svaca (49)|18.10.2004 23:46
[quote=Trent]Jo, prave mi tu niekto poradil, ze si mam stiahnut este distribuciu linuxu gentoo odtialto
http://www.gentoo.org/

ani uz nemam velku chut...[/quote]

Je jednoduche se pustit do neceho o cem nemas paru a pak to vzdat...
Je to jako rozebrat motor a pak rict, ze to nejde dohromady ...

Ale vazne, kdyz neco neumis, je jednoduche rict, ze je to kram ....
Nejspis mas nejaky HW s cim si linux neporadil, ale prave kvli takovym lidem, se to vsechno dela jednoduse (prave jako je fedora, nebo MDK), ale je pak jasne, ze to nemuze byt kompatibilni se vsim .... Nicmene ani ti to NESTALO za to, abys zjistil kde je problem a hned jsi to zahodil, takze tvuj problem a tve nervy ... Zjistit se to dalo celkem snadno..... Je to jako s XP, kdyz uz jsou rozesrany a zavirovany, a zborene directx a kodeky, proc to resit ??? ze, kdyz reinstal je tak snadny ...... :-))) a hlavne rychly .... Stejne na c neni nic duleziteho ....

Nebo to chtelo zacit s nekym, kdo ma trochu zkusenosti ... ale to je dedno ...
stayman (12393)|18.10.2004 23:48
Presne taka ista paralela je aj s Win, ale na rozdiel od Linuxu, o tom co sa tu bavime, video , audio , DVD atd, je Win na tom podstatne lepsie, ale to by si sa musel najskor z niekym poradit vsak??? :-) ))
Trent (314)|19.10.2004 00:18
Uz v uvode som ti pisal, ze som sa hral na obycajneho lamoidneho usera... ktory ma u riti hladanie nejakych problemov uz pri instalacii.

Moj komp je uplne standardny bezproblemovy P4/2,8GHZ, uplne bezproblemova doska od gigabytu, uplne bezproblemove disky SATA od Seagate, uplne bezproblemovy AverTV studio, atd... Ziadna exotika. Nezvaluj vinu na standardny hardware. Len som chcel skusit ten tolko vychvalovany linux ako enduser. Myslis, ze koho bude bavit, skusat 5 distribucii, ked si kupi komp? Instalacia winxp bola uplne bezbolestna...

"je jednoduche rict, ze je to kram ...." toto si si vymyslel, nikdy som to nenapisal...

"takze tvuj problem a tve nervy" uistujem ta, ze moj problem to vonkoncom nieje a uz vobec nie nervy...

"je to jako s XP, kdyz uz jsou rozesrany a zavirovany, a zborene directx a kodeky, proc to resit ???" ale bavime sa o NOVEJ instalacii a nie dokurvenom windowse...

"Stejne na c neni nic duleziteho .... " tymto neviem co si chcel povedat, ja mam ine pismenka v kompe...

Nechcem nic ine, len mat po instalacii plne funkcny OS, ked ako hovoris beznemu userovi by tie aplikacie mali stacit. Chcem si to testnut...

Pre istotu sosam ten gentoo, ci sa aspon rozbehne, uz ked mam taky nekompatibilny komp...
svaca (49)|19.10.2004 00:25
Stayman je idiot .... a provokater ....

Co to tu placas ?
Prober se .... Tady se bavime o linux softu, jsi moderator :-) mel by jsi to vedet ... :-) Proste idiot ... :-)))

Vy sem tahate VECI, KTERE do teto sekce NEPATRi, mas-li problem s alternativnim OS, proc jetu linux sekce ? Hmm ? To jsi vazne tak mimo ?

To je opravdu tak frejerske se postit - vsichni do nekoho, ktery pouziva JINE (samozrejme horsi) veci nez vy ???? Je mi te lito .... a pripada mi trapne, jak muze takovy idiot delat moderatora, to proste nechapu ....

Myslis, ze zde na serveru jsou lidi, kteri vyborne ovladaji STRIZNY a DRAHE SOFTY jako ty ????

Myslis si, ze neznam win ? ze s nima mam problemy ? Honi se ti v hlave neco kloudneho ???? Pripada ti normalni, ze si vubec nekdo muze dovolit nemit rad OS WindowsXP ????? A ktere myslis ? Oboje ? Myslis si, ze mam problemy s Tebou ? Ze mam nejake komplexy ? Myslis, ze je normalni, kdyz moderator v sekci o ktere NIC nevi, nekomu radi, nebo rve neco o tom jak je vse na hovno ? Kolik, ze ti je ? :-))))) tohle se jen tak nevidi .... :-))))
Trent (314)|19.10.2004 00:27
fuuuha... :OO
svaca (49)|19.10.2004 00:34
[quote=Trent][quote=svaca][quote=Trent]Jo, prave mi tu niekto poradil, ze si mam stiahnut este distribuciu linuxu gentoo odtialto
http://www.gentoo.org/

ani uz nemam velku chut...[/quote]

Je jednoduche se pustit do neceho o cem nemas paru a pak to vzdat...
Je to jako rozebrat motor a pak rict, ze to nejde dohromady ...

Ale vazne, kdyz neco neumis, je jednoduche rict, ze je to kram ....
Nejspis mas nejaky HW s cim si linux neporadil, ale prave kvli takovym lidem, se to vsechno dela jednoduse (prave jako je fedora, nebo MDK), ale je pak jasne, ze to nemuze byt kompatibilni se vsim .... Nicmene ani ti to NESTALO za to, abys zjistil kde je problem a hned jsi to zahodil, takze tvuj problem a tve nervy ... Zjistit se to dalo celkem snadno..... Je to jako s XP, kdyz uz jsou rozesrany a zavirovany, a zborene directx a kodeky, proc to resit ??? ze, kdyz reinstal je tak snadny ...... :-))) a hlavne rychly .... Stejne na c neni nic duleziteho ....

Nebo to chtelo zacit s nekym, kdo ma trochu zkusenosti ... ale to je dedno ...[/quote]

Uz v uvode som ti pisal, ze som sa hral na obycajneho lamoidneho usera... ktory ma u riti hladanie nejakych problemov uz pri instalacii.

Moj komp je uplne standardny bezproblemovy P4/2,8GHZ, uplne bezproblemova doska od gigabytu, uplne bezproblemove disky SATA od Seagate, uplne bezproblemovy AverTV studio, atd... Ziadna exotika. Nezvaluj vinu na standardny hardware. Len som chcel skusit ten tolko vychvalovany linux ako enduser. Myslis, ze koho bude bavit, skusat 5 distribucii, ked si kupi komp? Instalacia winxp bola uplne bezbolestna...

"je jednoduche rict, ze je to kram ...." toto si si vymyslel, nikdy som to nenapisal...

"takze tvuj problem a tve nervy" uistujem ta, ze moj problem to vonkoncom nieje a uz vobec nie nervy...

"je to jako s XP, kdyz uz jsou rozesrany a zavirovany, a zborene directx a kodeky, proc to resit ???" ale bavime sa o NOVEJ instalacii a nie dokurvenom windowse...

"Stejne na c neni nic duleziteho .... " tymto neviem co si chcel povedat, ja mam ine pismenka v kompe...

Nechcem nic ine, len mat po instalacii plne funkcny OS, ked ako hovoris beznemu userovi by tie aplikacie mali stacit. Chcem si to testnut...

Pre istotu sosam ten gentoo, ci sa aspon rozbehne, uz ked mam taky nekompatibilny komp...[/quote]

O BFU jsem psal jako o uzivateli, ne o clovekovi, ktery si ZACNE instalovat neco v cem je novy ....

O nove instalaci. Ano, ale kdyz NEZJISTIS, proc to kysne, tak se nikam nedostanes .... Ve win to taky radsi nezjistujes, a das reinstal, proto ten pristup ...., to jsem myslel, ne ve zlem ...

A gentoo je hardcore, fakt neni jednoduchy to zprovoznit, to je dan zato, ze PAK se o to nemusis starat, aspon si poradne precti dokumentaci ....

Jinak ti poradne pomuze live distro (Slax, Knoppix, atd.) nemusis nic instalovat, jen nabootujes a vyzkousis .... popripade zjistis, pri jake detekci HW to kysne .... a proc ...
svaca (49)|19.10.2004 00:41
[quote=Trent]fuuuha... :OO[/quote]

Proc fuuuha???
Precti si prvni post Staymana v tomto threadu - UPLNE zbytecny .....
Jen provokace .... Pak je takova sekce zbytecna a neni to poprve co takhle reaguje ....

To si to jako muze dovolit, kdyz je moderator ? hmm ?