Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Poradte s pomerom stran

kukolarik (99)|11.9.2006 11:13
Ludia, poradte mi prosim, [color=red]ako pracovat s pomerom stran[/color]:

1.Mam zdrojove video vo formate 640*480, teda 4:3, tam nie je problem.
Dokazem ho urobit na 16:9? V tom pripade ako dosiahnem aby boli dole cierne pásiky? alebo pouzit Widescreen? aky je vlastne rozdiel?
PS: Ja by som aj skusil, ale mam doma len 16:9 TV a tam neviem ako to zobrazi bezny 4:3TV.

2. Mám zdrojove video 640*400 teda 16:9 s dvoma ciernymy pasikmy hore/dole.
Ako ho spravit? Vo vegase ake rozlisenie dat? Mozem z neho urobit Widescreen, tym padom cierne pasiky nebudu, ale ako bude vyzerat na 4:3 TV?

Proste potreboval by som prakticke vysvetlenie ako narabat s pomerom stran vo vegase. No a o tom uz ani nehovorim, ze ked nastavim nie 720*756 ale 720*480, aby som podrzal pomer, DVDA takuto moznost nema. Neexistuje nejaka AUTO volba? nech to nezdeformuje ale urobi podla zdroja?

3. Vela som cital, [color=red]ako pocitat BitRate [/color]a naslednu vbelkost suboru. Teraz potrebujem urobit 1hod28min film aby sa zmestil na DVD. Ked dam konstatni bitrate CBS, viem popocitat, ale da sa to pocitat aj ked dam VBR? Neviete poradit ako? No a nasledne mam problem, ked som to video renderoval do Mpeg2 cez Vegas, malo to na disku nieco vyse 3gb. Ked som ho pridal do projektu v DVDA, nic ine tam nebolo, ukazalo hned cervene 5,5GB. Mne ide o to, aby to uz DVDA nerenderoval...

Poprosim prakticku radu v nastaveniach Vegas, ako to urobit... skoda ze tam nie je nieco, aby renderovalo na max velkost v KB, len bitrate.

4. Este konkretna otazka: lepsi je CBR 5500 kb/s alebo VBR max 7 average 5 min 192? Co uprednostnujete?

Dakujem, staci poradit aj 1. odpoved, 2. odpoved... pripadne link, ked sa to uz niekde rozoberalo, ja som to nikde nenasiel...
DAKUJEM!!![color=red][/color]
mirekv (7169)|11.9.2006 11:45
kukolarik
1. Se zdrojovám videem 4:3 už nenaděláš nic, udělej ho, tak jak je.
2. Udělej Widescreen, ovšem musíš cropnout ty černé pásy. Předpokládám, že děláš DVD, při authoringu zadej 16:9 a přehrávač jej upraví na správný rozměr.
3. Bitrate počítej jako bys dělal CBR, vypočtenou hodnotu nastav jako average.
4. Rozhodně VBR, max 8000, avg cos vypočítal, min dávám 2000.

Co se týká DVDA snad poradí jiní, nepoužívám.
kukolarik (99)|11.9.2006 12:06
Dakujem, ludia, takto sa to robi, dostal som presnu a jasnu odpoved... drobna otazka, ako cropnout ty cerne pasy? viem kde to najdem, ale byt to pocet riadkov ci co... hm?
kukolarik (99)|11.9.2006 21:13
Este drobnost, ako to tak testujem, widescreen je na starej 4:3 obrazovke sko keby stlaceni zo stran, ludia su velmi uzky.
Wide screen je po roztiahnuti fajn na 16:9.
Teda pre mna by bolo idealne riesenie pridat hore a dole pasiky.
Kto pozera na tv 4:3, bude musiet strpiet pasiky
Kto pozera na tv 16:9, si to roztiahne a ma to super.

Su teda na mieste [color=red]dve otazky[/color]:

1. Ako pridat vo Vegas cierne pasiky? Pan/Crop?Zvacsit?O kolko?
2. Je to mozne pridat len niekam nie komplet na film? Ako?
/totiz mam film z viacerych videoklipov a jeden z nich je uz s pasikmy, teda tam by som ich nechcel, len "doplnit"/

Dakujem!!!
vlada (3470)|11.9.2006 21:38
kukolarik
Podle mě na to jdeš špatně. Pokud to chápu, máš film 4:3 a chceš z něj 16:9. Takže pokud se to má zobrazit nedeformovaně, musíš ho oříznout zezhora a zdola. Konkrétně 640x480 ořežeš o 60px nahoře a dole.

Žádný černý proužky nikam nepřidávej!!! Přidá si je tam sama televize nebo DVD přehrávač.

Naopak u videí, kde černý proužky jsou, je taky ořízni. Video se bude zdát deformovaný, ale při přehrávání se roztáhne do šířky na 16:9. Pokud Ti to ukazuje na TV tak, jak píšeš, tak si asi nenastavil poměr stran na 16:9. Pokud to nastavíš správně, bude video hrát s dobrým poměrem stran na 16:9 i 4:3 TV (ta si sama přidá pruhy) a nebudeš muset nic nastavovat.

Celej ten problém s poměrem stran je značně komplikovanej a Vegas do toho svojí automatikou, která se snaží být chytřejší než uživatel, vnáší další zmatky.
mirekv (7169)|11.9.2006 21:58
vlada
kukolarik měl u zdroje 4:3 zřejmě na mysli opravdu 4:3 a nikoli 16:9 v letterboxu. V tom případě nic neměnit!
To že se widescreen zobrazuje na staré TV 4:3 jakoby stlačený je známka toho, že výsledné video (zřejmě MPEG) nemá tu informaci 16:9.
Vegas nevnáší zmatky, jen uživatel! :-D
ODSakEda (2278)|11.9.2006 22:51
kukolarik Jen je dobré si uvědomit, že video 16:9 pomerem stran nebejvá ani u DVDvideio formátu i rozlišením 16:9, ale vždy jen 4:3 (720x576 a to ještě néni přesně 4:3..., vysvětlení by bylo nadýl...).
- Budto bejvaj černé "pruhy" součástí obrazu (mohou být i modré a je v nich i logo, cokoliv, prostě je to celé 4:3 jeden obraz, jen se to jeví jako viditelný opbra+pruhy!), jde o způsob u současného analogového TV vysílání. Navíc to není nikdy přesně 16:9!... Maj různé tlouštky
- Nebo je video snímáno širokoůhleji (profikamery) či jen ořezem obrazu dole a shora (amatérky), ale v obou případech je tento obraz poměrem stran 16:9 zapsán jako výstupní videosoubo do matice v pixelech (rozlišením) opět jen 4:3 !!! Tedy je obraz 16:9 nacpán do pomyslného okýnka 4:3 ropzlišením v pixelech. A tedy bude nutně deformován! Pak až při přehrávání videoplayer, vyjímečně až telka, obrazu opět přidá tentokráte elektronicky černé pruhy shora a zespod anebo telka 16:9 roztáhne obraz více do stran a tím také jakoby oddeformuje toto zdrojové video...
- Prostě PAL vysílání a dig. video historicky s palem spjaté nezná obraz 16:9!
vlada (3470)|12.9.2006 00:22
ODSakEda
No ve skutečnosti to je zapsané vždy s poměrem stran 5:4 a teprve přehrávač to roztáhne na 4:3 nebo 16:9. Širokoúhlé televize ani moderní 4:3 televize už nemají s PALem 16:9 vůbec žádný problém.

mirekv
To je právě ten problém, že tazatel napopsal přesně jaký má zdroje toho videa. Jinak teď jsem dělal video pro hokejový stránky. Zdroj byl MPEG-2 ze stolního rekorderu - 704x576. To bylo neskutečný donutit Vegas, aby nic nepřepočítával, nedeinterlaceoval a hlavně neřešil. Chtěl jsem vstup 704x576 interlaced TFF a výstup 704x576 interlaced TFF. Člověk by očekával, že to půjde hladce, pro Vegas to byl téměř neřešitelnej problém. Respektive řešitelnej, ale až po půlhodině zběsilýho nastavování všemožnych voleb. A stejně mi tvrdí, že výstup bude 720x576. Nakonec to ale 704x576 udělá. 9-)

Hlavní problém vidim v tom, že Vegas tak nějak od boku střílí PAR pro vložený klipy. Tim pádem něco smrskne, něco roztáhne a člověk to musí pořád hlídat.

kukolarik
Ať se tady zbytečně nedohadujeme co si vlastně udělal, hoď sem screenshoty ze zdrojovych videí a taky z výsledku. To by fakt pomohlo.
ODSakEda (2278)|12.9.2006 10:00
vlada MPEG-2 704x576 je z pravidla z Panasoniců i z (moni) DVD-R/RAM kamer no a Panák to má vychytaný u SW ke kamerám! 8-) Asi scválně jinej konkurenční SW selhává, neb lobby výrobců vždy vloží specialitku(s panetem samo), aby to schválně jinýmu nešlo???!...
Foolproof (2713)|12.9.2006 13:15
Je to fakt, že v těch různých rozměrech aby se prase vyznalo. Udělal jsem pokus, sledoval jsem, jak se různé formáty zobrazují.

HDTV- 1920x1080-16/9--1920x1080
HDTV- 1440x1080-16/9--1920x1080
DVDPAL-720x576-16/9---1024x576
SVCDPAL-480x576-16/9--1024x576
DVDNTSC720x480-16/9---853x480
-------------------------
DVDPAL-720x576-4/3------768x576
SVCDPAL-480x576-4/3---- 768x576
MPG-544x576-4/3-----------768x576
atd.

Mně z uvedeného vyplývá, že když obrazovku mám fixní velikosti, vyjádření, že přehrávač to "roztáhne" nechci brát, naopak více bodů nahustí na stejný plac, tedy by mělo být vždy lepší 16/9 než 4/3 i když je oboje na placce stejné.
:-)
kukolarik (99)|12.9.2006 22:28
takze ako hovorite, ze potrebujete presne vediet vo co de, takze takyto mam zdroj a chcem z neho spravit DVD, len neviem aky pomer stran navolit, aby to slo pekne aj na starom 4:3 tv, ja na najnovsom 16:9 LCD.
Poradte pls ... btw cierne pruhy momentalne nema.aaaaa neviem ako pripojit obrazok,a by priamo to bol, ale to je vedlajsie... pripadne supnite niekto screen, ako to nastavit priamo vo vegase...
vlada (3470)|13.9.2006 03:45
Takže máš video 640x400. To není 16:9 ale 16:10. Pokud chceš z toho 16:9, musíš ještě kousek oříznout - 20px nahoře a dole. Potom resize na 720x576, zkomprimovat s AR 16:9 a vypálit na DVD.

Jak to udělat ve Vegasu netušim (nevim ani, jestli to vůbec jde), ale pomocí AviSynthu nebo VirtualDubu to je otázka minuty.

Chceš to video ještě nějak dál ve Vegasu upravovat (poku ano, jak) nebo jenom potřebuješ tohle video vypálit na DVD.
kukolarik (99)|13.9.2006 09:01
Ako si to vypocital? je na to nejaky vzorec?
No mne je jedno kde to spravim, rad aj vo VirtualDub-e, ten AviSynth neznam...
Vies poradit presne ako to spravit vo VD?
Vo vegase to nemienim nijak upravovat, len co je nutne, ziadne strihanie, je to komplet film. Teda len dam VBR a hotovo. No a este AR 16/9 720*576, ako hovoris, len by som teda potreboval to oriznout ako hovoris...
Vdaka.
mirekv (7169)|13.9.2006 10:45
kukolarik

Výpočet je jednoduchý: 640:16x9=360. Do 400 chybí právě těch 2x20 pixelů. :-) Ve VirtualDubu použij filtr "null transform" a u něj cropping. Ovšem z tohoto nastavení už musíš enkódovat, uložit jako "direct stream copy" nelze.
vlada (3470)|13.9.2006 10:57
kukolarik
Já ještě trochu upřesním to, co píše mirekv. Ve VirtualDubu přidáš filtr resize, nastavíš 720x576 a metodu Lanczos. Potvrdíš nastavení filtru, v okně filtrů klikneš na Cropping a zadáš tam ten ořez.

Potom můžeš spustit frameserver VirtualDubu a otevřít to v nějakém MPEG-2 enkoderu (třeba TMPGEnc).

Já bych to ale řešil spíš přes AviSynth pomocí následujícího skriptu:
[code]AviSource("video.avi")
Crop(0,20,0,-20)
Lanczos4Resize(720,576)[/code]

Pokud potřebuješ, tak nějaké návody na VirtualDub jsou na mých stránkách - http://jech.webz.cz/vd.php, taky tam mám popis AviSynthu a návod na převod AVI na DVD pomocí AviSynthu. Vegasu bych se v Tvém případě úplně vyhnul, maximálně bych ho použil k vytvoření AC3 zvuku (pokud už v tom AVI není AC3).
kukolarik (99)|13.9.2006 13:26
No tak podla tohto to uz iste zvladnem...
Vegasu sa nechcem vyhnut, ankolko mi pripada ako idealny nastroj na zmenu BitRate - chcem dat VBR max 8 avg 5 min 4200.
No a uprimne povedane,Vegas mam instalovany a funguje mi spolahlivo a hlavne nasledne toto aj s Digital zvukom aj PCM zvukom ide na Authoring do DVDA, kde urobim menu a tak supnem na DVD. Mam s tym dobre skusenosti, ostatne mi je jasne, len tieto pomery stran ma vzdy zaskocili...
Ale uz mi to ako tak zacina byt jasne, aj ked celkom este nie.
Teda dam toto video do VD, filtrujem s NULL TRANSFORM, nastavim crom nejako na + 20 hore a + 20 dole a nejako to enkodujem, napriklad do DivX lebo AVI bude mooooc velke. Nasledne to sup do Vegas a nastavim BitRate, porobim zvuk a sup do DVDA, urobim menu, Prepare na HDD? sup na RW, chcecknem na TV, ako sa to sprava a ak je vsetko OK, sup na DVD-R raz do obalu, raz do zalohy a vsetko je ako ma byt :-D Sedi vec?
mirekv (7169)|13.9.2006 13:36
kukolarik
Děláš zbytečně rekompresi, když už, tak do Huffyuv, ale nachystej si dost místa. Ovšem to musí jít i ve Vegasu, schválně to zkusím.
ODSakEda (2278)|13.9.2006 14:37
kukolarik
Z videa s obrazem 16:9 i rozlišením 16:9 dělám pro telku 4:3 obraz takto-přidáním pruhů do obeazu (Latterbox) a vždy celkovým rozlišením včetně pruhů v obraze 720x576 a čistě obraz 720x406, at je výchozí rozlišení jakékoliv):

Z videa s obrazem 16:9 ale rozlišením 4:3 (i když 720x576) a tedy zaznamenaném zdeformovaně-Anamorfně, to dělám takto (ponechám zpravidla rozlišení 720x576 anamorfně stejné tedy stále 720x576,ale přidám černé pruhy opět do obrazu, ten bez pruhů zvolím 720x406 a je klid a nikdo nemusí spekulovat nad deformcí obrazu či furt přepínat Aspect Ratio a to je zmatek jestli na playeru či na telce...):

Funkce se ve VD jmenuje: Resize a tam zvolím obraz včetně pruhů 720x576 (Expand frame and Latterbox image) i když je již výchozí obraz "16:9" rozlišením 720x576 (4:3) + latterbox tedy obraz se smrskne jako při přepnutí AR na telce či playeru na zvolenou velikost 720x406 a poměr stran 16:9 8-)
kukolarik (99)|13.9.2006 15:48
Uau, zaujimalo by ma, ako takto pridat obrazky...
No dost na tom, ze kazde vide, ktore mam, nezavisle na rozliseni alebo AR si mozem takto pripravit hej? VZDY teda VD, zvolit Resize, zakliknut Expand frame and Letterbox, rozlisenie 720*576, opakujem, bez ohladu na to ako je povodne? a vyexportovat.
No mna trapi len to, ze rad by som to urobil vo Vegas, nakolko by som rovno nastavil aj BR a ostatne a renderoval Mpeg2 bez zvuku. Aby som sa nemusel prepinat vselikade... MIREKV spolieham na tvoj napad...
Ale ked nic, urobim to takto, na dva krat...
ODSAKEDA v kazdom pripade dakujme za nazornu ukazku
vlada (3470)|13.9.2006 17:15
ODSakEda
Tohle je zbytečná ztráta kvality. Proč do videa míchat nějaký černý pruhy, když jsou tam úplně k ničemu? Každej DVD přehrávač a televize vyrobená v současnym tisíciletí si s tim bez nastavování čehokoliv poradí.

Na DVD to stejně jinak než anamorficky nedáš, tak proč to prasit ještě víc?

kukolarik
Null transform nepotřebuješ, jenom resize a cropping.



Video na počítači musí být natažené na výšku, protože DVD přehrávač ho při přehrávání roztáhne. Pokud vypadá video na počítači dobře, bude na DVD přehrávači špatně!!!



Vlevo je zdroj 16:9, vparavo natažený na výšku pro DVD přehrávač.

Video z VirtualDubu určitě neukládej pomocí nějakého MPEG-4 kodeku (DivX, XviD atd.) Použij nějaký bezztrátový nebo frameserver. Nechápu, proč tolik lpíš na Vegasu a nepoužiješ radši VirtualDub+AviSynth+HC, což je nepoměrně jednodušší.
ODSakEda (2278)|13.9.2006 18:13
vlada na telce poznáš kulový... Především na 4:3, kdy stejně přidá pruhy sama a zobrazuje obraz na méně řádcích a tedy více řádků (vodorovných) ve zdrojovém obraze se příliš na velmi hrubém rastru mřížky obrazovky telky neprojeví pozitivně... Kašlat tedy na anamorf :(( Někomu to pojdenormálně, někomuplacatý...
kukolarik: PS: Ja by som aj skusil, ale mam doma len 16:9 TV a tam neviem ako to zobrazi bezny 4:3TV. - přepni si svoju telku 16:9 obrazovkou do režimu 4:3, odmysli si boční černé pruhy a budeš hnet vidět, jak to zobrazí někomu telka jen 4:3 8-)
Takto: http://www.svetmotoru.cz/foto/fotogalerie/id1124_1.jpg ale uvidíš i takovýto extrém: http://www.svetmotoru.cz/foto/fotogalerie/id1127_1.jpg -to není obarz obklopen černými pruhy! Proto jsem říkal, ty boční si odmysli, nebo představ modré noa ve vzniklém obraze 4:3 bez ohledu na obrazovku 16:9 je zobrazen obraz 16:9 s pruhy v obraze, tedy jak se live na TV vysílá-žádnejk anamorf nepoužívaj. Až v poslední době a občas na satu... Ani moderní telky to většinou samy nevyřeší, jak tvrdí vlada a furt aby jsi skákal po ovladači přepínal AR... :((
vlada (3470)|13.9.2006 19:16
ODSakEda
Zkusil si si proboha někdy pustit letterboxovaný video na 16:9 TV? To je hrůza. Každá televize to zobrazí jinak, musíš dokola zkoušet různý módy a některá si s tim vůbec neporadí.

Naopak anamorfický 16:9 video zobrazí každá 16:9 TV bez jakychkoliv zádrhelů a kromě pár muzeálních kousků s tím nemá problém ani žádná TV 4:3. A pokud s tím problém má, tak to umí vyřešit DVD přehrávač, kterej doplní sám černý pruhy.

Tvůj přístup je podle mě úplně postavený na hlavu vzhledem k tomu, jak fungují TV a DVD přehrávače. Já netvrdím, že to tak je dobře, ale musíš respektovat realitu. Ta ukázka na Tvém druhém odkazu vlevo dole je přesně to, jak bude vypadat letterboxovaný video na 16:9 TV - malej obrázek uprostřed obrazovky.
kukolarik (99)|14.9.2006 00:10
Musim dat za pravdu ODSAKAEDA-ovi, to co ukazal Vlada je podla mna blbost, lebo napriklad kruh na tv 4:3 bude vyzerat skor ako nula 0 a jedine na 16:9 to bude naozaj kruh O.
Budem to teda robit tak, ze pridam cierne pruhy.Kto ma 4:3 bude pozerat mensi obraz, kto ma 16:9 bude pozerat bez pruhov a z poriadnym pomerom stran.

Mam ale par otazok:
1.cierne pruhy maju mat velkost 170? teda 85 + 85 horne+dole?Vzdy?

2. nechapem matematiku na vypocet pomeru stran... Ked mam 640*400 tak matematika je 640/16*9=360 a teda musim odrezat este 40.Nemozem radsej niekolko pridat ku 640 aby som to dosiahol? Radsej pridam cierny malilinky pasik, ako odstrihnem z videa...blbost?
Nasledne aby som pridal cierne pruhy, teda aby aj na 4:3 to bolo fajn, lebo ked TV/DVD tam tie pruhy prida, je mi to jedno nie? mozem ich tam dat aj ja a DVD nemusi nic robit, mam istotu ze to pojde. No a na TV 16:9 mi to automaticky roztiahne... Ale preco mam davat rozlisenie 720x576 alebo teda 720x406 /btw neni to 405 nahodou?/, nemozem dat priamo sirku 16/9 obrazovky? aby to nemusela roztahovat? Ak ano kolko by to bolo? napriklad 1024 x 405, hm?

3. Mam ine video 352x288, (nazorna ukazka v prilohe/co znamena to 1.119 za rozlisenim? to asi treba mat 1:1, vsak?), ako zistim ci je 16/9 alebo 4/3? 352:4x3=264 alebo 352/16*9=198
Zas je to teda neforemne a chcem dosiahnut aby na 4:3 TV slo s pruhmy a na 16:9 krasne. Co teda nastavit?

4. Nasledne ked robim rendering ci authoring, mam nastavovat 16:9? alebo mozem aj 4:3, lebo v podstate ked to "umelo" roztiahnem na 16:9 na tv, moze mi to byt jedno, nie?ci takto upravene to uz neni podstatne???

Chalani, ja vam fakt dakujem za rady, uz som pochopil BitRate, aj riadkovanie, aj prekladanie, este toto a uz budem snad aj spokojny...PS: vsimni si cas pridania prispevku, do teraz som sa s tym zaoberal a efekt ziadny...:( :-? :-? :-?
peco (772)|14.9.2006 07:53
[quote=kukolarik]to co ukazal Vlada je podla mna blbost[/quote]
:-?
Clovece ved ty si nejaky provokater. \/

Ja to robim presne ako napisal vlada. 16:9 anamorficky format nechavam tak ako je a nerobim z neho letterbox, pretoze moj DVD prehravac, resp TV si letterbox urobia same. Na TV 4:3 sa to potom zobrazi ako ma. Ak pridas pri renderingu cierne pruhy zakonite stratis kvalitu pretoze prave o tie cierne pruhy znizis rozlisenie uzitocnej casti videa. Pokial to chces prehravat na PC, tak aj softverovy prehravac vie zobrazit 16:9 anamorficky format na 4:3 letterbox.

Jedine ak mas nejaky suntovy DVDprehravac a samozrejme rovnaky TV prijimac by to malo nejaky vyznam. 9-)

edit:
[quote=kukolarik]lebo napriklad kruh na tv 4:3 bude vyzerat skor ako nula 0 a jedine na 16:9 to bude naozaj kruh O.[/quote]
Co mas 10 rocny DVDprehravac a 35 rocny TV prijimac? 9-)
kukolarik (99)|14.9.2006 08:45
Tak su tu dva rozne nazory... B-)
Samozrejme, nerad by som prichadzal o kvalitu...
No poviem vam takto:
Mam tv OVP CTV 28WHD41A a DVD Orava, kupovane minuly rok, pokial tam dam video 4:3 bez letterboxu, roztiahnem na TV, je to roztiahnute, teda neformene.
Vy teda tvrdite, ze pokial tam dam 720x576 16:9, bez ciernych pruhov, tak to roztiahnute nebude, ano?To aj verim...
No a ked si to niekto pusti na 4:3 tv, tak tam bude mat cierne pruhy?
Neako mi to neide do hlavy...teda DVD/TV samo rozpozna ze ide o 16/9 a teda elektrinicky na 4:3 tv prida tie cierne pruuhy aby nedeformovala obraz?
No a poprosim odpovedat aj na predosli prispevok ohladom vypoctu pomeru stran a rozlisenia... Lebo mam viacero videii, ktore si chcem porobit na DVD, kazde ma ine rozlisenie, tak by som ich chcel poriadne porobit...
Toto napriklad ako?
Brucholet (15)|14.9.2006 10:18
[quote=vlada]

To bylo neskutečný donutit Vegas, aby nic nepřepočítával, nedeinterlaceoval a hlavně neřešil. Chtěl jsem vstup 704x576 interlaced TFF a výstup 704x576 interlaced TFF. Člověk by očekával, že to půjde hladce, pro Vegas to byl téměř neřešitelnej problém. Respektive řešitelnej, ale až po půlhodině zběsilýho nastavování všemožnych voleb. A stejně mi tvrdí, že výstup bude 720x576. Nakonec to ale 704x576 udělá. 9-)

[/quote]

Mám podobný problém:-) Ušetří mi vlada půlhodinu zběsilýho nastavování ve Vegasu?
Zdroj: 704x576x32 @25,00i MPEG-2; Panasonic S100, soubor .mod pouze přejmenován na .mpg
Střih: Vegas 6.0c
Authoring: DVDA 3.0c
Představa o práci: sestříhám video, udělám pár přechodů, přidám muziku

Otázka 1: Jaké nastavit parametry projektu (properties) a parametry renderování aby výsledkem bylo opět 704x576x32 @25,00i ? Pokud možno aby Vegas renderoval jenom přechody a zbytek nechal na pokoji.

Otázka 2: Jaké volit parametry pro renderování ve formátu DV? Předpokládám konverzi do MPEG-2 v Canopus Procoder 2
mirekv (7169)|14.9.2006 11:20
Brucholet
Pokud budeš výsledek z Vegasu ještě prohánět Procoderem, tak to můžeš přímo z Vegasu přes frameserver. Ovšem nevím, jesli to má smysl, když už to v MPEG máš, ovšem ty chceš přechody... Výstup můžeš nastavit klidně i na 720x576, to je taky standard DVD.
kukolarik
Ten MPEG, případně DVD nese informaci, že přehrávač má upravit obraz na správnou velikost a přidat pruhy. To se dá nastavit v přehrávači, máš tam volby Pan&Scan, Letterbox nebo Wide. V posledním případě obraz bude deformovaný, to je pro TV 16:9.
StD (8612)|14.9.2006 11:22
Brucholet: To co chceš a očekáváš, to uděláš levou zadní ve Womblu MVW (a ve versi DVD i s tou autorisací pro DVD) a není třeba se drbat s "kanonem" Vegas... :-E
peco (772)|14.9.2006 13:05
[quote=kukolarik]No a ked si to niekto pusti na 4:3 tv, tak tam bude mat cierne pruhy? [/quote]
Ak mas 4:3 TV tak si nastavis v prehravaci aby to zobrazoval letterbox a tie pruhy si tam ta Orava doda. Resp. si nastav v prehravaci Pan&Scan a zobrazi sa ti vyrez presne na 4:3, obraz nebude deformovany, no velka cast informacie sa strati (odreze), a preto radsej pouzival letterbox ako pan&scan. Televizie pouzivaju dost casto ten Pan&scan a potom mas dojem, ze ti v obraze stale nieco chyba. :-)
vlada (3470)|14.9.2006 13:50
kukolarik
Zkusím Ti to trochu shrnout s tím poměrem stran. Je to totiž poměrně zamotaný. Video na DVD má vždy rozlišení 720x576, to jest poměr stran 5:4. Jenže takhle se video z DVD nikdy nepřehrává. Na disku DVD (konkrétně přímo ve video streamu) je totiž informace, s jakým poměrem stran se má DVD přehrávat. K dyspozici jsou pouze 2 hodnoty - 4:3 a 16:9.

V okamžiku, kdy spustíš přehrávání DVD, tak si přehrávač tuhle informaci zjaistí. V menu mu navíc zadáš, jakou máš TV - jestli 4:3 nebo 16:9. Pokud máš DVD 4:3 a TV 4:3, neni problém, to samý u dovjice 16:9. Další možnost je TV 4:3 a DVD 16:9. Přehrávač podle nastavení na disku DVD nebo nastavení uživatele provede 2 možné věci:

1) ořízne video z boku
2) přidá nahoru a dolů černý pruhy

Poslední možnou kombinací je DVD 4:3 a TV 16:9. Opět tu jsou tyto 2 možnosti, akorát otočené o 90°. Ještě doplnim, že i když nastavíš na DVD přehrávači, že máš TV 16:9 a přitom máš 4:3, tak si to většina TV umí ohlídat. Dostane totiž přes SCART o DVD přehrávače zprávu, že posílá video 16:9 a TV se sama do toho režimu přepne. DVD přehrávač totiž informaci o poměru stran videa předává dál televizi. Je to teda ohlídaný ze všech stran.

Celou dobu jsem mluvil o DVD, které nemá žádné černé pruhy. Přehrávač tedy správně pozná poměr stran a video roztáhne. Věř mi, že to co píšu opravdu nejsou blbosti, protože se v tom perfektně vyznam. 8-)


Pokud přidáš k DVD černý pruhy, je to taky jedna z možností, ale nastávají tu potenciální možné problémy u 16:9 TV a navíc to je zbytečná ztráta kvality. U anamorfického 16:9 DVD nese informaci o obraze všech 576 řádků. Pokud přidáš černý pruhy, tak obrazovou informaci má jenom 432 řádek. Zbytek rozlišení DVD vastní vyhodíš zbytečně oknem.

Nyní něco k Matematice. Protože TV je analogová záležitost, budu nyní předpokládat přehrávání videa na PC, ale na TV to je anlogický, akorát by se to hůř vysvětlovalo.

Mám tedy video 720x576 (norma DVD-Video nic jinýho nepřipouští, teda připouští, ale to neřeš :-)). Video s poměrem stran 5:4 se potom přehrává jako 4:3 (768x576) nebo 16:9 (1024x576). Pokud mi nevěříš, zkus si nějaké DVD přehrát na PC. Pokud tedy počítáš výšku videa, musíš vždy vycházet z těchto dvou čísel (768 a 1024) na 720 zpomeň. Takže když chci video třeba s poměrem stran 1:2,35, jak to udělam? Logicky zvolím 16:9, tedy 1024 šířku, vydělím 2,35 = 436. Musím tedy vytvořit video 720x436, zbytek na 576 řádek doplním černými pruhy. Je to jasný?

S tím Tvým MPEGem - má 352x288, jenže jak už z výše zmíněného vyplývá, neřeší to vůbec nic s jeho poměrem stran. Navíc by bylo třeba vědět, jestli tam nejsou nějaký černý pruhy. Rozlišení toho videa značí, že by to mohlo být VCD. Tedy poměr stran bude 4:3. Z toho můžeš vycházet dál.

Brucholet
Já jsem to udělal takhle: Nastavil jsem vlastnosti projektu na 704x576 a prokládání na TFF. Potom jsem naimportoval to MPEG video a nastavil jsem mu AR PAL DV (1,092). To vypadá, že to potom napřepočítává. Výstup sem nastavil na 704x576 na FFV1 (ffdshow) nebo Lagarith bezztrátový kodek.

Podruhý jsem to už udělal jinak. Jelikož stejně potřebuju výstup progresivní, tak jsem to ve VD prohnal filtry deinterlace a přidal jsem černý pruhy na 720x576. Potom jsem to pomocí kodeku Cedocida uložil jako standardní DV AVI. Před kompresí jsem potom ty černý pruhy zase oříznul.
ODSakEda (2278)|14.9.2006 20:12
Brucholet Panasoniky k DVD-R/RAM kamerkám a ke kartovým také se záznamem do MPEG-2 704x576, dodává SW, který video zedituje a bez přepočtu a tedy ztráty kvality zautoringuje do DVDvioe kompatibilní, tedy žádný převod (nutně ztrátový již tak nic kvality...) z 704x576 na 720x576 néni nutný! DVDvideo podporuje i 704 8-)
Proč nemáš dodanej SW k temu Panáku? Sežen si jej od někoho kdo má Panáka! Každá značka používá jinej fígl, kterej se v univerzálních SW Editorech těžko dociluje, to aby jsi byl odkázanej lobbisticky jen na jejich produkt... Naopak ale s origoš SW to je brnkačka :-)
Brucholet (15)|15.9.2006 13:57
StD:
Radu s Womble Wizard jsem čekal. Jsem jsem doufal, že se naučím v jednom programu a budu mít do smrti klid :-) resp. co dokáže Womble umí Vegas taky. O víkendu zkusím Womble. A běda vám jestli mi to nepůjde!! :-)

vlada:
Díky za radu s nastavením Vegasu :BB:

ODSakEda:
To že střihám MPEG z Panasoniku ještě neznamená, že jsem (ne)štastný majitel. Kamarád přinesl video na CD kotoučku ať něco sestříhám. Požadavkem bylo vytvoření DVD s filmem z dovolený. Už při natažení do Vegasu mi bylo divný rozlišení 704x576, ale Vegas to zkousnul.
Střih byl bez problémů, ale co s výstupem?

Problém 1: při nastavení projektu DVD PAL Widescreen byli lidi v náhledu dlouhý a hubený, tak jsem raději použil DVD PAL (4:3), 720x576. Ale dostal jsem držkovou, že je to rozmazaný, detaily v háji, ale hlavně při přehrávání na notebooku to neudělá dlouhou nudli (příznak 16:9), bramborák je moc bramborovatej, kyselo je moc kyselý ... => tak jsem se rozhodl, že se před druhým renderováním poučím u znalců (na TVFreak samozřejmě :-E )

Problém 2) Z úspory času jsem se rozhodl pro mezikrok vyrenderovat ve Vegasu video do DV AVI a na MPEG to převést v Canopusu. Nevím proč (rád si nechám vysvětlit), ale tato metoda je cca 2 krát rychlejší než renderovat z Vegasu rovnou do MPEG-2. Já vím, dvojí renderování rovná se prasárna a ztráta detailů a zvyšování šumu ... tímto děkuji mirekv za tip s frameserverem, ještě jsem to nedělal, ale všechno je jednou poprvé (jestli se nepletu, někde na TVFreaku byl návod na renderování z Vegasu přes frameserver do VirtualDubu). Zkusím to najít

Všem výše uvedeným děkuji za jejich rady.
babij_jar_sm_386.jpg
kukolarik (99)|16.9.2006 18:59
Takze urobil som zopar pokusov a definitivne rozhodnutie je:
PREPAC VLADA, MYLIL SOM SA, OSPRAVEDLNUJEM SA!!!
Totoz jasna vec je, ze video treba roztiahnut a teda kto ma 4:3 bude pozerat s pasikmi, ktore mu tam DVD prehravac da, kto ma 16:9, roztiahne full a ma to krasne.
ZIADNE PASIKY NEPRIDAVAT, lebo sa znizuje kvalita obrazu - velka pravda.
Buducnost je 16:9, vsetky/cest vynimkam/ LCD ci plazmy su taketo a DVD sa nerobi na mesiac ale na viac rokov, takze by som to riesil takto...
Dakujem vam za rady chalani, hlavne Vlada a Odesaka.
Keby daco potrebujete, moj mail je k dispozicii...
ODSakEda (2278)|17.9.2006 10:53
[quote=kukolarik] Buducnost je 16:9, vsetky/cest vynimkam/ LCD ci plazmy su taketo a DVD sa nerobi na mesiac ale na viac rokov, takze by som to riesil takto... [/quote]
- To sice ano, ale dle mě 16:9 i rozlišením!

- Anamorfmí záznam obrazu 16:9 zaznamenaný do pole poměrem stran 4:3 at již anamorfní předsádkou do celuloidového filmového políčka (to má ale mnohem více jemných zrnek než digitál pixelů anavíc i při obrazu 16:9 zase jen 4:3-720x576..., takže při reprodukci na promítačce neklesne roztažením rozlišovací schopnost detailů!), či do maticového matematického pole pixelů-dogitálního záznamu (miniDV), kdy po roztažení z mála px do 16:9 utrpí toto rpzředění informace interpolací), je přežitek a kompromisní nutnost natáčení videa s ohledem na dostupnou techniku té doby, ale i spjatostí s PAL systémem a TV obrazovkou 4:3...

- A bude těžké pro mnohé smířit se pro změnu s černými "pruhy" po stranách širokoúhlých zobrazovadel 16:9 při reprodukci starých filmů či dokumentů ntočené 4:3! Nebo snad mám koukat na zdefpormovaný obraz roztažený až do kraje obrazovky (Stejně to nebude v jednom směru vždy akurát a fotky, především ty navýšku focené, také pořece nedeformuji roztahnutím přes celej monitor...), nebo bez deformace, ale chybějící část dole i nahoře???...
vlada (3470)|17.9.2006 16:01
ODSakEda
720x576 není 4:3, ale 5:4. Už jsem Ti to jednou psal. :-R

Jinak souhlasím s tím, že nejsem žádným velkým příznivcem 16:9 TV. Mnohem menší zlo je mít vodorovný pruhy u širokoúhlýho filmu než svislý pruhy u 4:3 filmu/pořadu na 16:9 TV. Ještě horší jsou potom varianty roztažení obrazu nebo ořezání, případně kombinace obojího.
ODSakEda (2278)|17.9.2006 20:16
vlada - ale joo, vím že to néni přesně 4:3 rozlišením, ale AR to "předeformuje" na 4:3, neb 4:3 jsou TV obrazovky, nechtěl jsem to tu ještě víc zamotat.
- pruhy po stranách jsou jen nezvyk, stejně jako pruhy vodorovné jsou jen zvyk, je to relativní :-)
- u HDVidea od SONY a Conon bude zmatek s obrazem 16:9, ale jen 4:3 rozlišením (navíc zachovali i prokládání! no a to pro nastupující progressivní HD zobrazovadla-Plasma, LCD???...) jen pokračovat a otázky nebudou brát konce... :(( JVC to má jedinej vychytaný! :-D
kukolarik (99)|2.10.2006 23:08
prepacte, ze sa k tejto teme vraciam po dlhom case ale narazil som na prblem.
Totiz doteraz sme tu riesili problem s videom, ktore uz v "originali" malo rozlisenie 16:9 alebo teda 16:10, ale to neriesme.
Teraz som si precital diskusiu a prisiel som na to, ze sme tuto temu neriesili vseobecne, ale konkretne ohladom jedneho suboru.
Teda prisli sme spolocne na to, ze pokial zdrojove video je v rozliseni 16:9, je potrebne nechat ho tak a TV/DVD si samo prida na obrazovke 4:3 cierne pasiky, aby nebolo deformovane. V ziadnom pripade ich uzivatel nemoze pridavat...
No ale je tu opacny problem, pokial je video v rozliseni 4:3, teda napriklad 640x480 a chcem z neho spravit widescreen, no v kazdom pripade bez straty obrazu, teda ziadne orezavanie ako na to?
Moj nazor je, ze je potrebne jednoznacne pridat cierne pruhy/poprosil by som presnu velkost napriklad vo VirtualDub, ako ju vypocitat, ci je pevne dana a podobne-proste male vysvetlenie, ako pracovat s ciernymi pruhmi/, alebo mam sancu nejako deformovat pixeli tak, aby po roztiahnuti boli fajn? prepacte, ale toto je pre mna vysoka logika, ci mi verite alebo nie, rozmyslam skusam, ale nie a nie na to prist.
Teda zdroj 16:9 a vyrobu widescreen mame domyslenu, poprosil by som domysliet zdroj 4:3 a vyrobu 16:9/widescreen, no v ziadnom pripade neobetujem ani kusok z obrazu... Co vy na to? Spolieham sa najme na Vlada a Odesaka!!! Dakujem!!!
Nostradam (210)|2.10.2006 23:23
4kukolarik.
Přidat pruhy nahoře i dole, nebo-li ořez.
ODSakEda (2278)|3.10.2006 01:07
kukolarik obraz 4:3 na telce 16:9 sledujte stále jako obraz 4:3!!!!! tedy s pruhy po stranách. Jinak obraz zdeformujete, nebo bude nahoře a dole část chybět... Fotky focené na výšku na LCD monitoru z PC také neroztahujete a nedeformujete aby vyplnily celou obrazovku bezezbytku a proč tky že???
vlada (3470)|3.10.2006 07:43
[quote=kukolarik]prepacte, ze sa k tejto teme vraciam po dlhom case ale narazil som na prblem.
Totiz doteraz sme tu riesili problem s videom, ktore uz v "originali" malo rozlisenie 16:9 alebo teda 16:10, ale to neriesme.
Teraz som si precital diskusiu a prisiel som na to, ze sme tuto temu neriesili vseobecne, ale konkretne ohladom jedneho suboru.
Teda prisli sme spolocne na to, ze pokial zdrojove video je v rozliseni 16:9, je potrebne nechat ho tak a TV/DVD si samo prida na obrazovke 4:3 cierne pasiky, aby nebolo deformovane.[/quote]
Rozlišení videa není 16:9, rozlišení je 5:4. 16:9 je poměr stran pro přehrávání. Může se to zdát jako hraní se slovíčky, ale pro pochopení toho problému je naprosto nezbytné toto pochopit. Rozlišení DVD je vždy 5:4, ale přehrává se s poměrem stran 4:3 nebo 16:9.

[quote=kukolarik]V ziadnom pripade ich uzivatel nemoze pridavat...[/quote]
Proč by ne, můžeš přidat černý pruhy a nastavit AR na 4:3. Ale je to zbytečná ztráta kvality, nicméně to lze udělat.

[quote=kukolarik]No ale je tu opacny problem, pokial je video v rozliseni 4:3, teda napriklad 640x480 a chcem z neho spravit widescreen, no v kazdom pripade bez straty obrazu, teda ziadne orezavanie ako na to?[/quote]

Pokud má video rozlišení 4:3 a poměr stran taky 4:3, tak z něj nelze udělat 16:9 video. Můžu to video roztáhnout do šířky (zdeformuju obraz, je to hnus) nebo můžu video ořezat na 16:9. Jinak to nejde a obě možnosti jsou samozřejmě špatně. Poměr stran je vlastnost videa a nelze ji měnit.

[quote=kukolarik]Moj nazor je, ze je potrebne jednoznacne pridat cierne pruhy[/quote]

Zřejmě si vůbec problém s 16:9 DVD nepochopil. Pokud vytváříš DVD 16:9 NIKDY mu nepřidávej černý pruhy. Pouze nastav poměr stran 16:9.

[quote=kukolarik]Teda zdroj 16:9 a vyrobu widescreen mame domyslenu, poprosil by som domysliet zdroj 4:3 a vyrobu 16:9/widescreen, no v ziadnom pripade neobetujem ani kusok z obrazu... Co vy na to? Spolieham sa najme na Vlada a Odesaka!!! Dakujem!!![/quote]

Promysli si, co jsi napsal. Tohle přece není možný. Jak můžeš bez ořezu udělat z 4:3 videa 16:9. Vezmi si čtvrtku papíru a udělej z ní 16:9 a přitom jí nesmíš rozstříhat. To je úkol pro Chytrou Horákyni.

Protože je celý tenhle problém značně zmatený a pro mnoho lidí nepochopitelný, tak jsem sepsal článek, ve kterém se to snažím objasnit. Nevím, jestli jsem ho tu už neodkazoval. Potom jsem taky vytvořil ukázkový DVD. Je tam klasické 4:3 video, 16:9 video a letterboxované 4:3 video (s přidanými černými pruhy).
kukolarik (99)|3.10.2006 13:53
vlada

dakujem za tie clanky, vsetky som poctivo precital a uz mi je to o nieco jasnejsie, aj ked nie o vela...
Dost na tom, ze si si iste dal vela namahy s tvorbou clanku, co velmi ocenujem. :BB:


[color=red]Pokud má video rozlišení 4:3 a poměr stran taky 4:3, tak z něj nelze udělat 16:9 video. Můžu to video roztáhnout do šířky (zdeformuju obraz, je to hnus) nebo můžu video ořezat na 16:9. Jinak to nejde a obě možnosti jsou samozřejmě špatně. Poměr stran je vlastnost videa a nelze ji měnit.[/color]
TEXT Z CLANKU:
[color=red]Ovšem pokud jej chci uložit na DVD, musím ho před tím zúžit na rozměr 720x576. Video tedy bude mírně deformované.[/color]

Rad by som sa spytal, kedze vyssie pises, ze z videa, ktore ma 4:3/napriklad 640*480/ NIE JE mozne vytvorit 16/9 aby sa spravne prehravalo na 16/9 TV. No ale priamo v clanku pises, ze to je mozne... tak teraz kde je pravda?
No ale nechcem ta chytat za slovicka, lebo si myslim, ze vies co hovoris, ide mi o to, ze nerosumiem vete VIDEO TREBA ZUZIT!!! Poprosil by som presnejsie urcit, ako to urobit, ked "rozlisenie" musim nechat 720*576-ako dosiahnem to zuzenie? JEdnoducho pri renderingu nastavim namisto 4/3 na DVD 16/9 a ono to spravi samo? pripadne priamo vo VirtualDub ako to urobim? tam v resize ake hodnoty mam zadat? alebo niekde inde? Teoriu sa snazim/ide mi to pomaly:)/ pochopiut, verim, ze spolu z praxou mi to dojde...
Dakujem!!!
PS: pokial to dokazem zuzit, na 4:3 prida DVD cierne pruhy, nebude deformovany, na obrazovke 16/9 to roztiahnem a teda nebude to deforrmovane a technicky nic z obrazu nestratim, ci sa mylim???
Nostradam (210)|3.10.2006 14:38
4kukolarik
Podívej, zapomeň na nějaké černé pruhy. Dám ti názorný příklad. Grabuješ např. film přes TV kartu. Zdrojový obraz, který je nahráván, je přes celý monitor (obrazovku), bez nějakých pruhů nahoře a dole (poměr 4:3). Pokud je grabování nastaveno na 4:3, tak se nic nemění a obraz je po nahrání stejný 4:3, takže taky bez černých pruhů. Pokud ale nastavíš nahrávání na poměr 16:9, tak se ti ve skutečnosti, tak jak tady byl dáván příklad s papírem, zdrojový obraz, který jde do TV karty PC v poměru 4:3, prostě zmáčkne do poměru 16:9 (nedochází k žádné obrazové ztrátě, je to stále ve skutečnosti poměr 4:3, který je ale splácnutý). Následně pokud takový obraz přehráváš v softwarovém přehrávači třeba PowerDVD a je v něm zaškrtnuto, aby byl dodržen poměr stran (v daném případě tedy 16:9), tak je obraz stále splácnutý a přehrávač automaticky přidává nahoru a dolů černé pruhy, protože čím jiným by tyto pruhy nahradil, že. Pokud ale odškrtneš dodržování poměru stran, pak přehrávač automaticky přizpůsobí obraz do poměru 4:3, tudíž ho zpětně natáhne na výšku, obraz je přehráván přes celý monitor, bez pruhů. Další možnost je, že chceš mít vizuelně obraz při přehrávání nezdeformovaný, ale dá se říci širokoúhlý, s černými pruhy nahoře i dole. V daném případě však, jak jsem výše psal, nejde z 4:3 udělat skutečný 16:9, aniž by došlo k nějaké deformaci při přehrávání. Jediná možnost je udělat ořez obrazu, který je ve 4:3 a to v horní i dolní části, s opětovným uložením do poměru 4:3, čímž se zakomponují encodérem do výsledného videa i ty černé pruhy, kterými je vlastně nahrazeno to prázdné, ořezané místo. Následně při přehrávání v Power DVD při klasickém nastavení a to zachování poměru stran, v daném případě tedy 4:3 po encodingu, je obraz viditelný jako širokoúhlý, bez deformace. Možná, že se pletu, pokud jo, nekamenovat.
vlada (3470)|3.10.2006 15:00
kukolarik
Podle mě to pořád pořádně nechápeš. Vezmi si fotku a nějaký editor (třeba XnView) a experimentuj: Otevři obrázek 640x480 (4:3) a udělej resize na 720x576 (5:4). Roztáhne se na výšku. To je to o čem píšu.

Video na DVD je vždy 720x576, ale přehrává se buďto 768x576 (4:3) nebo 1024x576 (16:9).

Teď Tvůj obrázek 720x576 resizuj na 768x576. Získá znovu původní poměr stran 4:3 a takto bude vypadat video 640x480 přehrávané z DVD 4:3. Potom proveď resize na 1024x576. Obrázek bude značně roztažený na šířku. Bude sice 16:9, ale takhle přece na video koukat nechceš.....

Stáhni si to moje testovací DVD a přehrávej si ho na počítači v MPC. Potom si ty 2 VOBy otevři v nějakém video editoru (VirtualDubMod nebo DGMPGDec). Ten první VOB obsahuje video 1 a 3, druhý VOB obsahuje video 2.

Zkrátka ze 4:3 videa nelze vytvořit 16:9 bez
a) ořezání videa
b) přidání černých pruhů z boku
c) roztažení videa na šířku

Pokud se někde z mého článku zdá, že video 4:3 lze převést jako 16:9, tak mi prosím napiš, ve které pasáži. Z toho co jsi ocitoval pouze vyplývá, že obraz na DVD je zdeformovaný. U 4:3 videa míň u 16:9 videa víc.
kukolarik (99)|3.10.2006 19:08
a nedokazem nejako softwareovo stlacit to video, aby ked ho prehravam na 4/3, tak pokial mi to neprida cierne pruhy, ludia budu chudy, a teda musi pridat cierne pruhy, aby to bolo ok. No ale ked ho roztiahnem na 16/9, tak to bude akurat. Teda chcem stlacit video spolu, aby ked ho roztiahnem na 16/9, bolo to akurat. Ako pises, bezne sa prehrava na 768*576. Ja by som potreboval, aby to bolo deformovane ked je to takto/co dvd prida pasiky a teda bude to ok na 4/3/ ale ked to roztiahnem na 1024*576, tak to bude akurat... toto nie je mozne?
ODSakEda (2278)|3.10.2006 19:58
- Bordel je totiž v tom, že PAL krom teho že je prapůvodně neslučitelný s poměrem obrazu 16:9 v analogovém vysílání tak v digitálu kde je rozdíl poměru stran obrazu a rozlišení počtu řádků u analog. výstupů a pixelů u digitálu a nekorektní reakcí modulátorů na analog do telky či playerů nerespektujících údaj o AR... a tedy a také v tom, že oddeformovat pak obraz lze před reprodukcí - přidáním černých "pruhů" do zdrojového obrazu jako černou barvu, nebo až při reprodukci přidáním černých pruhů pomocí Aspect Ratio-tedy obvody telky a zuměnou kreslení paprsku či SoftWarově obraz jakoby stlačit shora a zespoda (nejde tedy doslova o přidání pruhů jako spíše jen o kreslení obrazu uprostřed obrazovky...) a v neposlední řadě přepnutím AR na TV nebo dokonce i na dig. přijímači (set top boxu-tento název nechápu zcela, jaký set, prostě dig. přijímač ne?!) nebo i na DVDvideo playeru!!!!!!!!!!!!!!......................

- Je to dań za kompromis, nacpat rádoby obraz 16:9 i když je vidět patradoxně (ve vysílání, nesouvisí to s širokou předsádkou videokamery při pořizování obrazu) méně obrazu než u 4:3 -tedy nejde o širší úhel pohledu..., do systému vysílání 4:3 i dig. video s maticí pixelů při zachování rozlišení - 4:3 :((
-------------------------------------------------------------------------------
- A je to podobnej bordel, jako když když je u zvuku více korekcí volume a basů a výšek za sebou (player-TV-zesilivač, nebo dokonce u PC již v playeru equalizer pak korekce zvukovky na mixeru a pak ještě na zesilovači....)
- Mnozí pak přebudí volume na vstupu a zkreslí zvuk či přeženou korekce výšek na výstupu a na vstupu je stáhnou a vytáhnou tak akorát šum nehledě na to že hrozí skreslení na vyšších harmonickým přebuzením jak vnitřním-digitálním tak na výstupu u analogového...
vlada (3470)|3.10.2006 20:18
kukolarik
Teď jsem tomu opravdu neporozumněl, co chceš stvořit 9-)

Vyrob obrázky, to je nejjednodušší způsob jak to názorně ukázat. Můžeš třeba použít testovací Philips obrazec:

Nostradam (210)|3.10.2006 20:53
4vlada
Ježíši marjá, vlada, copak nevidíš, že to nemá cenu?????? Vždyť mu to tady vysvětlujeme co možná nejjednodušeji a stále to nedokáže pochopit (bez urážky kukolarik). Sakra ať si to sám vyzkouší, tak jak jsme si to vyzkoušeli my sami v minulosti a uvidí sám. Chce to taky trochu praxe, což jsou nejlepší zkušenosti a ne jenom stále číst a číst a stejně tomu nerozumět.
kukolarik (99)|4.10.2006 08:21
takze skusal som to s tym,i obrazkami, je to asi najlepsi asposob, ako polozit konkretnu otazku.../snad to aj lepsie pochopim.../
Ide mi o nasledovne:
Mam video 4:3, ktore chcem prehravat na obrazovke 16:9.No a ja by som ho chcel stlacit, aby nebolo deformovane.
Teda, mam 640*480, bude sa prehravat 768*576--4:3
ked ho roztiahnem, bude sa prehravat 1024*576--16:9
Rozdiel medzi 768 a 1024 je presne 256, teda mne logicky z toho vychadza, ze 16/9 tv roztiahne obraz o 256 bodov do stran horizontalne.
A teda logicky mi vychadza, ze o tychto 256 bodov potrebujem obraz zuzit, stlacit zo stran horizntalne, aby ked ho TV roztiahne na 16:9, aby bol akurat.../na 4:3 prida cierne pruhy hore+dole a tak ho narovna/
Pokial teda 768 zuzim o 256, dosiahnem cislo 512*576, teda zo 640*480 bude presne 384*480.
Troska chapete o co mi ide?Obrazky:
vlada (3470)|4.10.2006 09:02
Nostradam
Já to ještě nevzdám, pořád věřim, že to jsem schopnej vysvětlit :-)

kukolarik
Úplně špatně!!!!

Zaprvé TV nemá žádných 768 nebo 1024 bodů, takhle to zobrazuje počítač. Ale to není to podstatné, TV to zobrazuje analogicky a tyhle čísla používám, aby byla ta matematika jasná.

Přestaň řešit, jak to bude uložený na DVD. Vymysli, jak to bude přehrávaný. Vezmi si okno 1024x576 a umísti do něj ten obrázek nebo video. O tohle jde. Snad to potom pochopíš.

Už sis udělal ten pokus se čtvrtkou papíru? Znovu opakuji, že 4:3 video NELZE zobrazit rozumně na 16:9 TV. Proto bych si já nikdy 16:9 TV nekoupil.
kukolarik (99)|4.10.2006 11:24
tak to si ma sklamal...
Totiz akurat planujem niekedy zaciatkom noveho roku kupit LCD a ten jednoznacne 42 palcovy, samozrejme 16:9. Je mi teda luto, ze nedokazem video spravit tak, aby som ho tam mohol pozerat nedeformovane. Potom stratu obrazu vyriesi TV, ked ho roztiahnem do vysky aj sirky... no ine mi asi neostava.
Ide mi totiz o to, ze mam vela koncertov, ktore nikdy nevysli na DVD, teda som ich stiahol z netu v roznych formatocha roznom rozliseni a pomerov stran, no a chcem si ich porobit na DVD. So zvukom problem nemam, islo mi len o to, nech sa to spravne zobrazuje.Ale ako hovoris, asi to nie je mozne, teda to budem robit 4:3.
Mal by somo vsak otazocku. Dam video 640*480 na rendering, zvolim 720*576, format mpeg2, VBR aby sa zmestilo na DVD a prichadzam ku volbe 4/3 alebo 16/9. Co tam dat? Opakujem video je 640*480 a teda 4/3. Co sa stane ked dam 16:9?

Podotazka: preco sa 99% vsetkych LCD/Palsma TV vyraba 16:9? ked vlastne DVD si nevies urtobit, z kamery co ti vyleze, zas je bezne 4:3 a tv vysiela prevazne 4:3...