Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 4 z 4 PrvníPrvní ... 234
Zobrazené výsledky: 46 až 54 z 54

Téma: Poradte s pomerom stran

Je tu pořád Avatar uživatele vlada
    Registrace
    Mar 2004

kukolarik
    Teď jsem tomu opravdu neporozumněl, co chceš stvořit

Vyrob obrázky, to je nejjednodušší způsob jak to názorně ukázat. Můžeš třeba použít testovací Philips obrazec:

Odpovídat lze po přihlášení

Je tu občas Avatar uživatele Nostradam
    Registrace
    May 2005

4vlada
    Ježíši marjá, vlada, copak nevidíš, že to nemá cenu?????? Vždyť mu to tady vysvětlujeme co možná nejjednodušeji a stále to nedokáže pochopit (bez urážky kukolarik). Sakra ať si to sám vyzkouší, tak jak jsme si to vyzkoušeli my sami v minulosti a uvidí sám. Chce to taky trochu praxe, což jsou nejlepší zkušenosti a ne jenom stále číst a číst a stejně tomu nerozumět.

Je tu občas Avatar uživatele kukolarik
    Registrace
    Aug 2005

takze skusal som to s tym,i obrazkami, je to asi najlepsi asposob, ako polozit konkretnu otazku.../snad to aj lepsie pochopim.../
    Ide mi o nasledovne:
    Mam video 4:3, ktore chcem prehravat na obrazovke 16:9.No a ja by som ho chcel stlacit, aby nebolo deformovane.
    Teda, mam 640*480, bude sa prehravat 768*576--4:3
    ked ho roztiahnem, bude sa prehravat 1024*576--16:9
    Rozdiel medzi 768 a 1024 je presne 256, teda mne logicky z toho vychadza, ze 16/9 tv roztiahne obraz o 256 bodov do stran horizontalne.
    A teda logicky mi vychadza, ze o tychto 256 bodov potrebujem obraz zuzit, stlacit zo stran horizntalne, aby ked ho TV roztiahne na 16:9, aby bol akurat.../na 4:3 prida cierne pruhy hore+dole a tak ho narovna/
    Pokial teda 768 zuzim o 256, dosiahnem cislo 512*576, teda zo 640*480 bude presne 384*480.
    Troska chapete o co mi ide?Obrazky:

Registrace
    Mar 2004

Nostradam
    Já to ještě nevzdám, pořád věřim, že to jsem schopnej vysvětlit

kukolarik
    Úplně špatně!!!!

Zaprvé TV nemá žádných 768 nebo 1024 bodů, takhle to zobrazuje počítač. Ale to není to podstatné, TV to zobrazuje analogicky a tyhle čísla používám, aby byla ta matematika jasná.

Přestaň řešit, jak to bude uložený na DVD. Vymysli, jak to bude přehrávaný. Vezmi si okno 1024x576 a umísti do něj ten obrázek nebo video. O tohle jde. Snad to potom pochopíš.

Už sis udělal ten pokus se čtvrtkou papíru? Znovu opakuji, že 4:3 video NELZE zobrazit rozumně na 16:9 TV. Proto bych si já nikdy 16:9 TV nekoupil.

Registrace
    Aug 2005

tak to si ma sklamal...
    Totiz akurat planujem niekedy zaciatkom noveho roku kupit LCD a ten jednoznacne 42 palcovy, samozrejme 16:9. Je mi teda luto, ze nedokazem video spravit tak, aby som ho tam mohol pozerat nedeformovane. Potom stratu obrazu vyriesi TV, ked ho roztiahnem do vysky aj sirky... no ine mi asi neostava.
    Ide mi totiz o to, ze mam vela koncertov, ktore nikdy nevysli na DVD, teda som ich stiahol z netu v roznych formatocha roznom rozliseni a pomerov stran, no a chcem si ich porobit na DVD. So zvukom problem nemam, islo mi len o to, nech sa to spravne zobrazuje.Ale ako hovoris, asi to nie je mozne, teda to budem robit 4:3.
    Mal by somo vsak otazocku. Dam video 640*480 na rendering, zvolim 720*576, format mpeg2, VBR aby sa zmestilo na DVD a prichadzam ku volbe 4/3 alebo 16/9. Co tam dat? Opakujem video je 640*480 a teda 4/3. Co sa stane ked dam 16:9?

Podotazka: preco sa 99% vsetkych LCD/Palsma TV vyraba 16:9? ked vlastne DVD si nevies urtobit, z kamery co ti vyleze, zas je bezne 4:3 a tv vysiela prevazne 4:3...

Registrace
    Mar 2004

kukolarik
    Video máš 4:3, takže nastav 4:3, to je snad logický, ne? No a když nastavíš 16:9 - vezmi si obrázek a resizuj ho z 640x480 na 1024x576. To se stane.

S 16:9 TV to je tak, že se celý TV průmysl snaží přejít na 16:9. DVD už skoro jiné nedostaneš, skoro všechny DV/DVD/HDD kamery dnes točí 4:3 i 16:9. TV už se dělají taky skoro všechny jenom 16:9.

Jenže většina lidí má pořád domat TV 4:3 a taky veškerá televizní technika pracuje s 4:3. Proto se pořád takhle vysílá. Ale třeba Autosalon (nebo jak se jmenuje ten pořad na Primě) vysílají ve skutečnym 16:9 anamorfickym formátu.

Registrace
    Aug 2005

aha, takze musim nastavit format 4:3 ked mam 4:3 video, logicke... vdaka za vysvetlenie...
    K tej druhej veci doplnim, ze som decentne nestastny, ked prechod robia takym sposobom, ze zrazu vyrabaju vsetko 16/9 a vysielanie je stale 4/3, nakedy oni prejdu na 16/9 vo vysielani, mojmu LCD skonci nielen zaruka, ale aj zivotnost. Ale zas musim pochválit slovensku Markizu, pretoze vsetky relácie, ktoré vysiela, teda vlastnu vyrobu, uz vysiela s pruhmy roznych farieb hore/dole a teda ked si to roztiahnem, je to OK a o kvalite pri analogovom signaly/ktory berem vzduchom na cierno/ asi nemoze byt rec, digitalny je v testovacej prevadzke, dufam od 1.1.2007 bude naplno aspon v celom hlavnom meste. Mna by len zaujimalo, ze ked oni nakupuju filmy alebo serial, napriklad Kobra 11, ci maju na vyber, ci kupia 16/9 alebo 4/3. Alebo su nuteny zo strany výrobcu.
    Asi od veci otazka, ale niekde na tomto fore/alebo inde/ sa rozoberala tema s nadpisom nieco ako AKO kupit LCD? ktore ako, parametre, ktore co znamena, testy recenzie a podobne?

Je tu občas Avatar uživatele Nostradam
    Registrace
    May 2005

Už jsem ti to vysvětloval taky já. Když máš 4:3(640x480) a na výstup v encodéru nastavíš 16:9, tak se ti to prostě na výšku splácne. Špatně čteš příspěvky. Co se týče vysílání v TV. Ten film je třeba ve skutečnosti u nich v 16:9, ale do TV diváků, kteří většinou ještě vlastní TV 4:3 to pouští podle mne jako Pan Scan do rozměru, aby byl obraz přes celou obrazovku 4:3 bez pruhů. Že ten film je v 16:9 někdy poznáš podle toho, že při závěrečných titulcích se obraz přepne do 16:9, aby byly všechny vlastně vidět, jinak by se mohlo při Pan Scan stát, že by byly mimo obrazovku.

Registrace
    Mar 2004

Jenom doplnim, aby nedošlo k mýlce pojmů - Pan&Scan = PS = ořez = zoom.

Strana 4 z 4 PrvníPrvní ... 234

Podobná témata

1. zmena pomeru stran zo 4:3 na 16:9
    Od tripye v sekci Editace videa
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 06-10-2010, 14:10
  2. pomer stran v AVI
    Od fik_tvf v sekci Editace videa
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 01-10-2007, 08:38
  3. Pomer stran