Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 3 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 31 až 45 z 54

Téma: Poradte s pomerom stran

Je tu pořád Avatar uživatele ODSakEda
    Registrace
    Aug 2004

Brucholet Panasoniky k DVD-R/RAM kamerkám a ke kartovým také se záznamem do MPEG-2 704x576, dodává SW, který video zedituje a bez přepočtu a tedy ztráty kvality zautoringuje do DVDvioe kompatibilní, tedy žádný převod (nutně ztrátový již tak nic kvality...) z 704x576 na 720x576 néni nutný! DVDvideo podporuje i 704
    Proč nemáš dodanej SW k temu Panáku? Sežen si jej od někoho kdo má Panáka! Každá značka používá jinej fígl, kterej se v univerzálních SW Editorech těžko dociluje, to aby jsi byl odkázanej lobbisticky jen na jejich produkt... Naopak ale s origoš SW to je brnkačka
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Aug 2005

StD:
    Radu s Womble Wizard jsem čekal. Jsem jsem doufal, že se naučím v jednom programu a budu mít do smrti klid resp. co dokáže Womble umí Vegas taky. O víkendu zkusím Womble. A běda vám jestli mi to nepůjde!!

vlada:
    Díky za radu s nastavením Vegasu

ODSakEda:
    To že střihám MPEG z Panasoniku ještě neznamená, že jsem (ne)štastný majitel. Kamarád přinesl video na CD kotoučku ať něco sestříhám. Požadavkem bylo vytvoření DVD s filmem z dovolený. Už při natažení do Vegasu mi bylo divný rozlišení 704x576, ale Vegas to zkousnul.
    Střih byl bez problémů, ale co s výstupem?

Problém 1: při nastavení projektu DVD PAL Widescreen byli lidi v náhledu dlouhý a hubený, tak jsem raději použil DVD PAL (4:3), 720x576. Ale dostal jsem držkovou, že je to rozmazaný, detaily v háji, ale hlavně při přehrávání na notebooku to neudělá dlouhou nudli (příznak 16:9), bramborák je moc bramborovatej, kyselo je moc kyselý ... => tak jsem se rozhodl, že se před druhým renderováním poučím u znalců (na TVFreak samozřejmě )

Problém 2) Z úspory času jsem se rozhodl pro mezikrok vyrenderovat ve Vegasu video do DV AVI a na MPEG to převést v Canopusu. Nevím proč (rád si nechám vysvětlit), ale tato metoda je cca 2 krát rychlejší než renderovat z Vegasu rovnou do MPEG-2. Já vím, dvojí renderování rovná se prasárna a ztráta detailů a zvyšování šumu ... tímto děkuji mirekv za tip s frameserverem, ještě jsem to nedělal, ale všechno je jednou poprvé (jestli se nepletu, někde na TVFreaku byl návod na renderování z Vegasu přes frameserver do VirtualDubu). Zkusím to najít

Všem výše uvedeným děkuji za jejich rady.
    Připojené obrázky Připojené obrázky  

Je tu občas Avatar uživatele kukolarik
    Registrace
    Aug 2005

Takze urobil som zopar pokusov a definitivne rozhodnutie je:
    PREPAC VLADA, MYLIL SOM SA, OSPRAVEDLNUJEM SA!!!
    Totoz jasna vec je, ze video treba roztiahnut a teda kto ma 4:3 bude pozerat s pasikmi, ktore mu tam DVD prehravac da, kto ma 16:9, roztiahne full a ma to krasne.
    ZIADNE PASIKY NEPRIDAVAT, lebo sa znizuje kvalita obrazu - velka pravda.
    Buducnost je 16:9, vsetky/cest vynimkam/ LCD ci plazmy su taketo a DVD sa nerobi na mesiac ale na viac rokov, takze by som to riesil takto...
    Dakujem vam za rady chalani, hlavne Vlada a Odesaka.
    Keby daco potrebujete, moj mail je k dispozicii...

Registrace
    Aug 2004

Citace Původně odesláno od kukolarik
    Buducnost je 16:9, vsetky/cest vynimkam/ LCD ci plazmy su taketo a DVD sa nerobi na mesiac ale na viac rokov, takze by som to riesil takto...
    - To sice ano, ale dle mě 16:9 i rozlišením!

- Anamorfmí záznam obrazu 16:9 zaznamenaný do pole poměrem stran 4:3 at již anamorfní předsádkou do celuloidového filmového políčka (to má ale mnohem více jemných zrnek než digitál pixelů anavíc i při obrazu 16:9 zase jen 4:3-720x576..., takže při reprodukci na promítačce neklesne roztažením rozlišovací schopnost detailů!), či do maticového matematického pole pixelů-dogitálního záznamu (miniDV), kdy po roztažení z mála px do 16:9 utrpí toto rpzředění informace interpolací), je přežitek a kompromisní nutnost natáčení videa s ohledem na dostupnou techniku té doby, ale i spjatostí s PAL systémem a TV obrazovkou 4:3...

- A bude těžké pro mnohé smířit se pro změnu s černými "pruhy" po stranách širokoúhlých zobrazovadel 16:9 při reprodukci starých filmů či dokumentů ntočené 4:3! Nebo snad mám koukat na zdefpormovaný obraz roztažený až do kraje obrazovky (Stejně to nebude v jednom směru vždy akurát a fotky, především ty navýšku focené, také pořece nedeformuji roztahnutím přes celej monitor...), nebo bez deformace, ale chybějící část dole i nahoře???...

Je tu pořád Avatar uživatele vlada
    Registrace
    Mar 2004

ODSakEda
    720x576 není 4:3, ale 5:4. Už jsem Ti to jednou psal.

Jinak souhlasím s tím, že nejsem žádným velkým příznivcem 16:9 TV. Mnohem menší zlo je mít vodorovný pruhy u širokoúhlýho filmu než svislý pruhy u 4:3 filmu/pořadu na 16:9 TV. Ještě horší jsou potom varianty roztažení obrazu nebo ořezání, případně kombinace obojího.

Registrace
    Aug 2004

vlada - ale joo, vím že to néni přesně 4:3 rozlišením, ale AR to "předeformuje" na 4:3, neb 4:3 jsou TV obrazovky, nechtěl jsem to tu ještě víc zamotat.
    - pruhy po stranách jsou jen nezvyk, stejně jako pruhy vodorovné jsou jen zvyk, je to relativní
    - u HDVidea od SONY a Conon bude zmatek s obrazem 16:9, ale jen 4:3 rozlišením (navíc zachovali i prokládání! no a to pro nastupující progressivní HD zobrazovadla-Plasma, LCD???...) jen pokračovat a otázky nebudou brát konce... JVC to má jedinej vychytaný!

Registrace
    Aug 2005

prepacte, ze sa k tejto teme vraciam po dlhom case ale narazil som na prblem.
    Totiz doteraz sme tu riesili problem s videom, ktore uz v "originali" malo rozlisenie 16:9 alebo teda 16:10, ale to neriesme.
    Teraz som si precital diskusiu a prisiel som na to, ze sme tuto temu neriesili vseobecne, ale konkretne ohladom jedneho suboru.
    Teda prisli sme spolocne na to, ze pokial zdrojove video je v rozliseni 16:9, je potrebne nechat ho tak a TV/DVD si samo prida na obrazovke 4:3 cierne pasiky, aby nebolo deformovane. V ziadnom pripade ich uzivatel nemoze pridavat...
    No ale je tu opacny problem, pokial je video v rozliseni 4:3, teda napriklad 640x480 a chcem z neho spravit widescreen, no v kazdom pripade bez straty obrazu, teda ziadne orezavanie ako na to?
    Moj nazor je, ze je potrebne jednoznacne pridat cierne pruhy/poprosil by som presnu velkost napriklad vo VirtualDub, ako ju vypocitat, ci je pevne dana a podobne-proste male vysvetlenie, ako pracovat s ciernymi pruhmi/, alebo mam sancu nejako deformovat pixeli tak, aby po roztiahnuti boli fajn? prepacte, ale toto je pre mna vysoka logika, ci mi verite alebo nie, rozmyslam skusam, ale nie a nie na to prist.
    Teda zdroj 16:9 a vyrobu widescreen mame domyslenu, poprosil by som domysliet zdroj 4:3 a vyrobu 16:9/widescreen, no v ziadnom pripade neobetujem ani kusok z obrazu... Co vy na to? Spolieham sa najme na Vlada a Odesaka!!! Dakujem!!!

Je tu občas Avatar uživatele Nostradam
    Registrace
    May 2005

4kukolarik.
    Přidat pruhy nahoře i dole, nebo-li ořez.

Registrace
    Aug 2004

kukolarik obraz 4:3 na telce 16:9 sledujte stále jako obraz 4:3!!!!! tedy s pruhy po stranách. Jinak obraz zdeformujete, nebo bude nahoře a dole část chybět... Fotky focené na výšku na LCD monitoru z PC také neroztahujete a nedeformujete aby vyplnily celou obrazovku bezezbytku a proč tky že???

Registrace
    Mar 2004

prepacte, ze sa k tejto teme vraciam po dlhom case ale narazil som na prblem.
    Totiz doteraz sme tu riesili problem s videom, ktore uz v "originali" malo rozlisenie 16:9 alebo teda 16:10, ale to neriesme.
    Teraz som si precital diskusiu a prisiel som na to, ze sme tuto temu neriesili vseobecne, ale konkretne ohladom jedneho suboru.
    Teda prisli sme spolocne na to, ze pokial zdrojove video je v rozliseni 16:9, je potrebne nechat ho tak a TV/DVD si samo prida na obrazovke 4:3 cierne pasiky, aby nebolo deformovane.
    Rozlišení videa není 16:9, rozlišení je 5:4. 16:9 je poměr stran pro přehrávání. Může se to zdát jako hraní se slovíčky, ale pro pochopení toho problému je naprosto nezbytné toto pochopit. Rozlišení DVD je vždy 5:4, ale přehrává se s poměrem stran 4:3 nebo 16:9.

V ziadnom pripade ich uzivatel nemoze pridavat...
    Proč by ne, můžeš přidat černý pruhy a nastavit AR na 4:3. Ale je to zbytečná ztráta kvality, nicméně to lze udělat.

No ale je tu opacny problem, pokial je video v rozliseni 4:3, teda napriklad 640x480 a chcem z neho spravit widescreen, no v kazdom pripade bez straty obrazu, teda ziadne orezavanie ako na to?
    Pokud má video rozlišení 4:3 a poměr stran taky 4:3, tak z něj nelze udělat 16:9 video. Můžu to video roztáhnout do šířky (zdeformuju obraz, je to hnus) nebo můžu video ořezat na 16:9. Jinak to nejde a obě možnosti jsou samozřejmě špatně. Poměr stran je vlastnost videa a nelze ji měnit.

Moj nazor je, ze je potrebne jednoznacne pridat cierne pruhy
    Zřejmě si vůbec problém s 16:9 DVD nepochopil. Pokud vytváříš DVD 16:9 NIKDY mu nepřidávej černý pruhy. Pouze nastav poměr stran 16:9.

Teda zdroj 16:9 a vyrobu widescreen mame domyslenu, poprosil by som domysliet zdroj 4:3 a vyrobu 16:9/widescreen, no v ziadnom pripade neobetujem ani kusok z obrazu... Co vy na to? Spolieham sa najme na Vlada a Odesaka!!! Dakujem!!!
    Promysli si, co jsi napsal. Tohle přece není možný. Jak můžeš bez ořezu udělat z 4:3 videa 16:9. Vezmi si čtvrtku papíru a udělej z ní 16:9 a přitom jí nesmíš rozstříhat. To je úkol pro Chytrou Horákyni.

Protože je celý tenhle problém značně zmatený a pro mnoho lidí nepochopitelný, tak jsem sepsal článek, ve kterém se to snažím objasnit. Nevím, jestli jsem ho tu už neodkazoval. Potom jsem taky vytvořil ukázkový DVD. Je tam klasické 4:3 video, 16:9 video a letterboxované 4:3 video (s přidanými černými pruhy).

Registrace
    Aug 2005

vlada

dakujem za tie clanky, vsetky som poctivo precital a uz mi je to o nieco jasnejsie, aj ked nie o vela...
    Dost na tom, ze si si iste dal vela namahy s tvorbou clanku, co velmi ocenujem.

[color=red]Pokud má video rozlišení 4:3 a poměr stran taky 4:3, tak z něj nelze udělat 16:9 video. Můžu to video roztáhnout do šířky (zdeformuju obraz, je to hnus) nebo můžu video ořezat na 16:9. Jinak to nejde a obě možnosti jsou samozřejmě špatně. Poměr stran je vlastnost videa a nelze ji měnit.[/color]
    TEXT Z CLANKU:
    [color=red]Ovšem pokud jej chci uložit na DVD, musím ho před tím zúžit na rozměr 720x576. Video tedy bude mírně deformované.[/color]

Rad by som sa spytal, kedze vyssie pises, ze z videa, ktore ma 4:3/napriklad 640*480/ NIE JE mozne vytvorit 16/9 aby sa spravne prehravalo na 16/9 TV. No ale priamo v clanku pises, ze to je mozne... tak teraz kde je pravda?
    No ale nechcem ta chytat za slovicka, lebo si myslim, ze vies co hovoris, ide mi o to, ze nerosumiem vete VIDEO TREBA ZUZIT!!! Poprosil by som presnejsie urcit, ako to urobit, ked "rozlisenie" musim nechat 720*576-ako dosiahnem to zuzenie? JEdnoducho pri renderingu nastavim namisto 4/3 na DVD 16/9 a ono to spravi samo? pripadne priamo vo VirtualDub ako to urobim? tam v resize ake hodnoty mam zadat? alebo niekde inde? Teoriu sa snazim/ide mi to pomaly/ pochopiut, verim, ze spolu z praxou mi to dojde...
    Dakujem!!!
    PS: pokial to dokazem zuzit, na 4:3 prida DVD cierne pruhy, nebude deformovany, na obrazovke 16/9 to roztiahnem a teda nebude to deforrmovane a technicky nic z obrazu nestratim, ci sa mylim???

Je tu občas Avatar uživatele Nostradam
    Registrace
    May 2005

4kukolarik
    Podívej, zapomeň na nějaké černé pruhy. Dám ti názorný příklad. Grabuješ např. film přes TV kartu. Zdrojový obraz, který je nahráván, je přes celý monitor (obrazovku), bez nějakých pruhů nahoře a dole (poměr 4:3). Pokud je grabování nastaveno na 4:3, tak se nic nemění a obraz je po nahrání stejný 4:3, takže taky bez černých pruhů. Pokud ale nastavíš nahrávání na poměr 16:9, tak se ti ve skutečnosti, tak jak tady byl dáván příklad s papírem, zdrojový obraz, který jde do TV karty PC v poměru 4:3, prostě zmáčkne do poměru 16:9 (nedochází k žádné obrazové ztrátě, je to stále ve skutečnosti poměr 4:3, který je ale splácnutý). Následně pokud takový obraz přehráváš v softwarovém přehrávači třeba PowerDVD a je v něm zaškrtnuto, aby byl dodržen poměr stran (v daném případě tedy 16:9), tak je obraz stále splácnutý a přehrávač automaticky přidává nahoru a dolů černé pruhy, protože čím jiným by tyto pruhy nahradil, že. Pokud ale odškrtneš dodržování poměru stran, pak přehrávač automaticky přizpůsobí obraz do poměru 4:3, tudíž ho zpětně natáhne na výšku, obraz je přehráván přes celý monitor, bez pruhů. Další možnost je, že chceš mít vizuelně obraz při přehrávání nezdeformovaný, ale dá se říci širokoúhlý, s černými pruhy nahoře i dole. V daném případě však, jak jsem výše psal, nejde z 4:3 udělat skutečný 16:9, aniž by došlo k nějaké deformaci při přehrávání. Jediná možnost je udělat ořez obrazu, který je ve 4:3 a to v horní i dolní části, s opětovným uložením do poměru 4:3, čímž se zakomponují encodérem do výsledného videa i ty černé pruhy, kterými je vlastně nahrazeno to prázdné, ořezané místo. Následně při přehrávání v Power DVD při klasickém nastavení a to zachování poměru stran, v daném případě tedy 4:3 po encodingu, je obraz viditelný jako širokoúhlý, bez deformace. Možná, že se pletu, pokud jo, nekamenovat.

Registrace
    Mar 2004

kukolarik
    Podle mě to pořád pořádně nechápeš. Vezmi si fotku a nějaký editor (třeba XnView) a experimentuj: Otevři obrázek 640x480 (4:3) a udělej resize na 720x576 (5:4). Roztáhne se na výšku. To je to o čem píšu.

Video na DVD je vždy 720x576, ale přehrává se buďto 768x576 (4:3) nebo 1024x576 (16:9).

Teď Tvůj obrázek 720x576 resizuj na 768x576. Získá znovu původní poměr stran 4:3 a takto bude vypadat video 640x480 přehrávané z DVD 4:3. Potom proveď resize na 1024x576. Obrázek bude značně roztažený na šířku. Bude sice 16:9, ale takhle přece na video koukat nechceš.....

Stáhni si to moje testovací DVD a přehrávej si ho na počítači v MPC. Potom si ty 2 VOBy otevři v nějakém video editoru (VirtualDubMod nebo DGMPGDec). Ten první VOB obsahuje video 1 a 3, druhý VOB obsahuje video 2.

Zkrátka ze 4:3 videa nelze vytvořit 16:9 bez
    a) ořezání videa
    b) přidání černých pruhů z boku
    c) roztažení videa na šířku

Pokud se někde z mého článku zdá, že video 4:3 lze převést jako 16:9, tak mi prosím napiš, ve které pasáži. Z toho co jsi ocitoval pouze vyplývá, že obraz na DVD je zdeformovaný. U 4:3 videa míň u 16:9 videa víc.

Registrace
    Aug 2005

a nedokazem nejako softwareovo stlacit to video, aby ked ho prehravam na 4/3, tak pokial mi to neprida cierne pruhy, ludia budu chudy, a teda musi pridat cierne pruhy, aby to bolo ok. No ale ked ho roztiahnem na 16/9, tak to bude akurat. Teda chcem stlacit video spolu, aby ked ho roztiahnem na 16/9, bolo to akurat. Ako pises, bezne sa prehrava na 768*576. Ja by som potreboval, aby to bolo deformovane ked je to takto/co dvd prida pasiky a teda bude to ok na 4/3/ ale ked to roztiahnem na 1024*576, tak to bude akurat... toto nie je mozne?

Registrace
    Aug 2004

- Bordel je totiž v tom, že PAL krom teho že je prapůvodně neslučitelný s poměrem obrazu 16:9 v analogovém vysílání tak v digitálu kde je rozdíl poměru stran obrazu a rozlišení počtu řádků u analog. výstupů a pixelů u digitálu a nekorektní reakcí modulátorů na analog do telky či playerů nerespektujících údaj o AR... a tedy a také v tom, že oddeformovat pak obraz lze před reprodukcí - přidáním černých "pruhů" do zdrojového obrazu jako černou barvu, nebo až při reprodukci přidáním černých pruhů pomocí Aspect Ratio-tedy obvody telky a zuměnou kreslení paprsku či SoftWarově obraz jakoby stlačit shora a zespoda (nejde tedy doslova o přidání pruhů jako spíše jen o kreslení obrazu uprostřed obrazovky...) a v neposlední řadě přepnutím AR na TV nebo dokonce i na dig. přijímači (set top boxu-tento název nechápu zcela, jaký set, prostě dig. přijímač ne?!) nebo i na DVDvideo playeru!!!!!!!!!!!!!!......................

- Je to dań za kompromis, nacpat rádoby obraz 16:9 i když je vidět patradoxně (ve vysílání, nesouvisí to s širokou předsádkou videokamery při pořizování obrazu) méně obrazu než u 4:3 -tedy nejde o širší úhel pohledu..., do systému vysílání 4:3 i dig. video s maticí pixelů při zachování rozlišení - 4:3
    -------------------------------------------------------------------------------
    - A je to podobnej bordel, jako když když je u zvuku více korekcí volume a basů a výšek za sebou (player-TV-zesilivač, nebo dokonce u PC již v playeru equalizer pak korekce zvukovky na mixeru a pak ještě na zesilovači....)
    - Mnozí pak přebudí volume na vstupu a zkreslí zvuk či přeženou korekce výšek na výstupu a na vstupu je stáhnou a vytáhnou tak akorát šum nehledě na to že hrozí skreslení na vyšších harmonickým přebuzením jak vnitřním-digitálním tak na výstupu u analogového...

Strana 3 z 4 PrvníPrvní 1234 PosledníPoslední

Podobná témata

1. zmena pomeru stran zo 4:3 na 16:9
    Od tripye v sekci Editace videa
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 06-10-2010, 14:10
  2. pomer stran v AVI
    Od fik_tvf v sekci Editace videa
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 01-10-2007, 08:38
  3. Pomer stran