Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DivX & Womble MPEG Video Wizard

rades (107)|31.8.2006 12:08
Cau,
existuje neco jako "Womble MPEG Video Wizard", ale pro DivX/XviD ?
Mam jedno DivX video a potreboval bych z nej presne neco vystrihat, takze to nemuzu udelat po I-framech - chtel bych, aby se rekomprimovalo jen tech par framu kolem mista, odkud bude vyseknuta nepotrebna cast.
mirekv (7169)|31.8.2006 12:39
rades
Nevím, jesli je na to přímo nějaký program, ale můžeš to udělat ve VirtualDubu tak, že uložíš video po keyframe, a ten zbytek překomprimuješ a připojíš. Ten Womble to dělá podobně ale najednou.
Jo, ještě záleží jak ve VDubu stříháš, pokud výsledné video střihem končí, tak můžeš kdekoli mimo keyframe.
rades (107)|31.8.2006 12:54
[quote=mirekv]
Jo, ještě záleží jak ve VDubu stříháš, pokud výsledné video střihem končí, tak můžeš kdekoli mimo keyframe.[/quote]
ja vim, ze to tak skoro jde, nejsem uplny zacatecnik :-E

V tom VD bych to umel, ale bylo by to moc pracny - ja myslel neco opravdu pohodlneho, protoze chci strihat nejen na konci a na zacatku, ale i uprostred.
Google na me po vyplivne milion programu, namatkove jsem par z nich zkousel a zadny neumel to co chci.
vlada (3470)|31.8.2006 19:14
rades
Zkus Avidemux, je to zajímavý program a občas překvapí podobnou funkcí, kterou by člověk nečekal. Ale nezkoušel jsem to, je to na Tobě....

mirekv
Podle mě nemůžeš končit střih B-framem, protože by si potom pro něj neměl referenční P-frame.
mirekv (7169)|31.8.2006 20:17
vlada
Pokud používáš B framy, tak jo, ovšem za to bych posílal na veřejně prospěšné práce!
Foolproof (2713)|31.8.2006 20:30
A já zase nechápu, proč by se při stříhu ve VD muselo něco rekomprimovat.
Od snímku po snímek cut a save as directstreamcopy.
mirekv (7169)|31.8.2006 20:57
Foolproof
ee, zkus si to! Pokud komprimuješ nebo použiješ frameserver (třeba do enkoderu) tak jo, ale ne na přímou kopii.
vlada (3470)|31.8.2006 21:38
Foolproof
Jakoukoliv MPEG kompresi můžeš bez rekomprese etříhat jenom na pozici klíčovych snímků (začátek). Konec může bejt i na P-snímcích.

mirekv
B-frames výrazně přispějou ke zvýšení kvality videa. Používá je i MPEG-2. Že je pár šmejdskych stolnich přehrávačů neumí u MPEG-4 dekódovat přeci neni důvod tu technologii odepsat. Skoro všechny nový DVD ripy mají B-frames a Q-PEL.
Foolproof (2713)|31.8.2006 21:53
to Vlada

Sakra píše přece "Mám jedno Divx video.....", tak jaké MPG :-? :-? :-? :-? :-? \/ \/

Edit.

Nyní jsem si uvědomil, že obdržím přednášku o tom, že DivX je vlastně MPEG4 a pod.
Neuvědomil jsem si, že někdo může dát interval mezi klíčovýmí snímky takový, že ten střih bude poznat.
Beru zpět.
Ano musí se na I frame i když jsou po 5 :-D
Foolproof (2713)|31.8.2006 21:57
[quote=mirekv]Foolproof
ee, zkus si to! Pokud komprimuješ nebo použiješ frameserver (třeba do enkoderu) tak jo, ale ne na přímou kopii.[/quote]

Taky ,že jsem si to zkusil, dělal jsem to stokrát.

To je přece nejhlavnější plus VirtualDubu, copy,cut split,join a vše bez rekomp.ese
mirekv (7169)|31.8.2006 22:22
Foolproof
Ale co stříháš? Pokud DV nebo nekomprimované, Huffyuv či MJPEG tak to je jasné, tam jsou všechno keyframy ale DivX/Xvid ani náhodou!
Foolproof (2713)|31.8.2006 23:43
1.Může být každý snímek klíčový i vDivX, proč ne ?
2. V defaultním nastavení je kolem 60 to je rozumná hranice pro rychlé vyhledávání, já dávám zásadně 25 a fikni to kde chceš (samozžejmě ne uprostřed pohybu) a okem nic nepoznáš i když víš, kde to je.To mají profíci horší škubance.

Závěr - vůbec bych se s tím nes*al, stejně to nikdo neocení.

Mám takovým způsobem nastříhány desítky klipů a nic rušivého nikdo nepozoroval.
vlada (3470)|31.8.2006 23:52
[quote=Foolproof]to Vlada

Sakra píše přece "Mám jedno Divx video.....", tak jaké MPG :-? :-? :-? :-? :-? \/ \/[/quote]

A co Ty si představuješ pod takovým pojmem DivX video? Z mých zkušeností tak laici nazývají video v AVI kontejneru, s MP3 nebo AC3 kompresí zvuku a MPEG-4 ASP kompresí obrazu. Takže to je MPEG-4. Je jedno jestli to je MPEG 1, 2 nebo 4. Struktura je pořád stejná a vypadá asi takhle:

I,B,B,P,B,B,P,B,B,P,B,B,P,I,B,B,P,B,B,P atd.

První P snímek je odvozený jako změna od počátečního I. Další P snímek vychází z předchozího P snímku. B snímky jsou zakódované jako změny mezi předchozím a následující P nebo I snímkem. Z toho logicky vyplývá, že video může začínat jedině I snímkem, pokud ne, tak není z čeho ty snímky vypočítat, protože jsou uložené jenom jako změny od předchozího, který ale chybí. Takže video bude jenom změť šmouh až do prvního klíčovýho snímku (I-VOP). Stejně tak je jasný, že musí video končit I nebo P snímkem a ne B-snímkem. Ale tady by se podojily maximálně 2 snímky, takže žádná tragedie. Ale mezi klíčovejma snímkama bejvá v MPEG-4 až 10 vteřin. To je už hodně dlouhá doba.

Pokud jsem to nevyjádřil dost jasně, doporučuju zkouknout video na http://www.ars-docendi.de/anzeigendemo/MPEG2Schnitt/player.html. Je to něměecky, ale stačí koukat na obrázky....

Edit: Tak pozdě. Už tu máš přednásku o MPEG-4 :-)

K intervalu mezi klíčovejma snímkama - standardní je u MPEG-4 250 pro PAL a 300 pro NTSC. To znamená 10 vteřin. Samozřejmě si může enkoder vkládat I frejmy častějš pokud potřebuje.
Foolproof (2713)|1.9.2006 00:05
Dobře přednášku jsem vytrpěl, omlouvám se, ale 10 sekund mezi klíčovými snímky, to nemůže být pěkné ani z fotky.

Už chápu, proč tady k DiVx někteří dávají blijance. :-)

Ano, je -li interval veliký, vystřihnout ho od I po I, převést na nekomprimovaný formát, umazat těch 38 snímků co mi vadí, zkomrimovat se stejnými parametry jako originál, aby se to dalo připojit, potom připojit.

A když se to bude promítat, tak všechny upozornit, jak to není poznat, jak jsem dobrej. :-)
Foolproof (2713)|1.9.2006 00:13
[quote="vlada"][quote=Foolproof]to Vlada


K intervalu mezi klíčovejma snímkama - standardní je u MPEG-4 250 pro PAL a 300 pro NTSC. To znamená 10 vteřin. Samozřejmě si může enkoder vkládat I frejmy častějš pokud potřebuje.[/quote]

To jsou potom ty, které ani nejdou přetáčet. :-)

U XVidu je nastaveno default max interval na 300, Avivo má 60, nechápu potom, jak to ,že z Aviva mi vyleze při stejnách parametrech o nějaké 2 % menší soubor a ještě mnohem rychleji.
mirekv (7169)|1.9.2006 00:20
[quote=Foolproof]Může být každý snímek klíčový i vDivX, proč ne ?
[/quote]
Jistě může, ale výsledek je děsivý, zkoušel jsi někdy zachytávat do DivX se všemi klíčovými snímky?
Foolproof (2713)|1.9.2006 01:00
Nezkoušel, ale nyní jsem si nahrál hlasatelku nebo co to je z CT24 do XVidu, ani se nehla, kromě huby a v default nastavení - max 300, když podělím počet frames počtem key frames, vyjde 53.

Kus jsem toho uprostřed fikl a spojil začátek a konec, dal jsem si záležet, abych se netrefil na key frame.Musíš dost pozorně hledět, abys něco poznal, ztlumíš-li zvuk ( tam to je poznat moc, prostě kus chybí),jedna scena končí druhá začíná, mžikem.mrkne to.

(Dokonce mám pocit, že VDM při tom spojení ten teoretický balast jednoduše vynechal) :-?
vlada (3470)|1.9.2006 08:55
Foolproof
AVIVO a XviD jsou dva úplně jiný programy. Proč bys to měl srovnávat?

Každopádně i 53 snímků jsou 2 vteřiny a pokud to usekneš, tak to je sakra znát. Video potřebuješ i se zvukem. Nemůžeš přece ustřihout zvuk a obraz jinak.

VDM asi opravdu zaokrouhluje střih na nejbližší keyframe. Je to logický.
Foolproof (2713)|1.9.2006 12:17
Já bych řekl stejný, když oba dělají komprasi do mpeg4. Pouze jiný enkoder a nesrovnával jsem ani tak programy, jako default nastavení max interval frame. Ale to je jedno.

Zvuk nebyl ustřižen jinak, kus videa i zvuku jsem prostě nesmysluplně vyřízl, abych si ověřil jak moc je to poznat. Jestli jsem uvalil hlasatelku jak říká ho, no a to vno bylo pryč, je to poznat.Jinak to vypadalo, jako normální prostřih.

Ale myslím, že VDM kašlal na to, kde jsem to ustřihl a opravil to sám, podle "pravidel". :-)
rades (107)|5.9.2006 23:02
Tak avidemux to nedokazal,
nicmene jsem nasel dva programy, ktere by to mohly zvladnout:
AVS Video Cutter, bohuzel shareware
a
River Past Video Slice, ktery jeste zkusim sehnat.
Pak napisu jak jsem dopad. 8-)
Bullback (352)|6.9.2006 12:12
[quote]Struktura je pořád stejná a vypadá asi takhle:

I,B,B,P,B,B,P,B,B,P,B,B,P,I,B,B,P,B,B,P atd.[/quote]

Stejná není, dobrý encodery toto uspořádání mění a tím velkou měrou přispívají na kvalitě.
vlada (3470)|6.9.2006 14:24
Bullback
Jasně, dobrý enkodery mají adaptivní vkládání b-frames. Ale nechtěl jsem to zbytečně komplikovat.
Whitejoker (616)|7.9.2006 08:35
[quote=Foolproof]
Ale myslím, že VDM kašlal na to, kde jsem to ustřihl a opravil to sám, podle "pravidel". :-)[/quote]´
On si asi vytvoří "falešný" I frame na počátku toho střihu
vlada (3470)|7.9.2006 10:59
Whitejoker
O tom silně pochybuju.