Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDV kamery

santo (46)|26.8.2006 17:28
Ma tu nekdo zkusenosti s HDV kamerama? Uvazuju o koupi Sony HDR-HC1.
Tak bych se chtel nekoho zeptat, jestli ji tu nahodou nekdo nema a taky, co obnasi prace s HDV videem (mam zkusenosti jenom s DV).
1) Jakou minimalni konfiguraci by mel muj pocitac mit, aby videa z HDV kamery plynule zvladal?
2) Je rozdil mezi obrazem z HDV kamery a DV kamery znat i na obycejny televizi?
Fantas! (3016)|26.8.2006 17:59
santo
HC1 je myslim supr volba! Ted jsem videl u nas cenu 36 000 s DPH! Fakt o ni uvazuju! Pocitej s tim, ze budes potrebovat delo PC! Ja na mem Bartonu 3000+ mam DV pracu naprosto v pohode, ale HDV mi pri strihu tak tak zobrazuje jednoduche prolinacky v realnem case! Musim kvuli tomu zmenit zelezo a pujdu do Intelu Core2Duo. Jinak pri renderingu to mam pri DV cca 20fps a pri HDV 3fps. Fakt mazec! :-D
Prace je jednoducha. Jen si grabnes HDV (m2t) z kamery, nebo ho rovnou prevedes pomoci connectHD do formatu, ktery bude mit kazdy snimek klicovy. V tom pripade pak totiz video pujde jednoduse a krasne strihat ve videoeditorech. Soubor m2t bezproblemu zobrazuju v plne krase v prehravacich. S mistem na HDD pocitej pro 1 hodku zaznamu dle zvolene komprese v rozmezi 22-34GB!
Pitomec (10211)|26.8.2006 18:04
[quote=santo]2) Je rozdil mezi obrazem z HDV kamery a DV kamery znat i na obycejny televizi?[/quote]
Samozřejmě, že je rozdíl - HDV jsou fialový mazanice a kvalitě DV se to vůbec nevyrovná. Nutno ovšem podotknout, že obraz z DV si přehrává málokdo - většina lidí to překopne do DVD-Video, což kvalitu stejně pošle do háje.
Modena (1706)|26.8.2006 18:06
[quote=Fantas!] Musim kvuli tomu zmenit zelezo a pujdu do Intelu Core2Duo. Jinak pri renderingu to mam pri DV cca 20fps a pri HDV 3fps. Fakt mazec! :-D [/quote]
No to je dost, že opouštíš mrtvou core platformu (AMD)! :-R :-D :BB:
ak (51)|26.8.2006 18:36
[quote=Pitomec][quote=santo]2) Je rozdil mezi obrazem z HDV kamery a DV kamery znat i na obycejny televizi?[/quote]
Samozřejmě, že je rozdíl - HDV jsou fialový mazanice a kvalitě DV se to vůbec nevyrovná. Nutno ovšem podotknout, že obraz z DV si přehrává málokdo - většina lidí to překopne do DVD-Video, což kvalitu stejně pošle do háje.[/quote]

Takze kdyz videa z HDV kamery prekopnu do DVD-Video a prehraju si je na normalni televizi, neni obraz na lepsi urovni nez, kdybych mel jen DV?
santo (46)|26.8.2006 18:38
Nechapu, proc nedokazu prehrat HDV zabery odsud
https://www.digimanie.cz/recenze-sony-hdr-hc1-poznejte-krasu-hdv/1556-5
Po prehrani vidim jen cernou obrazovku. Ty zabery maji byt komprimovany v Xvidu, ale tento kodek mam a jiny xvidy mi jedou v pohode.
Pitomec (10211)|27.8.2006 10:31
[quote=ak]Takze kdyz videa z HDV kamery prekopnu do DVD-Video a prehraju si je na normalni televizi, neni obraz na lepsi urovni nez, kdybych mel jen DV?[/quote]
Přesně - není lepší, ale naopak horší. Navíc se z 1440x1080 (HDV) musí dělat resize na 720x576 (DVD-Video a taktéž DV má stejný rozměr).
Fantas! (3016)|27.8.2006 10:47
[quote=Pitomec][quote=ak]Takze kdyz videa z HDV kamery prekopnu do DVD-Video a prehraju si je na normalni televizi, neni obraz na lepsi urovni nez, kdybych mel jen DV?[/quote]
Přesně - není lepší, ale naopak horší. Navíc se z 1440x1080 (HDV) musí dělat resize na 720x576 (DVD-Video a taktéž DV má stejný rozměr).[/quote]
Je to stejne, ne-l- lepsi! Tedy presne NAOPAK! \/
Pitomec (10211)|27.8.2006 12:00
Ano? Když se z 1440x1080 (HDV shit) udělá resize na 720x576 (DVD-Video) tak je to lepší, než když se 720x576 (DV) nechá v původním rozměru? 9-) Tak to nemá chybu... - měl jsem tě za inteligentnějšího jedince, ale asi změním názor :-E :-E :-E
Fantas! (3016)|27.8.2006 13:21
Pitomec
Vzdy, kdyz mas vetsi rozliseni a udelas z nej mensi je to lepsi, nez kdyz mas jen dany rozmer, na nem provedes cokoliv a nasledne to prerenderujes! Pres to nejede vlak! :-R
Modena (1706)|27.8.2006 13:30
[quote=Fantas!]Pitomec
Vzdy, kdyz mas vetsi rozliseni a udelas z nej mensi je to lepsi, nez kdyz mas jen dany rozmer, na nem provedes cokoliv a nasledne to prerenderujes! Pres to nejede vlak! :-R[/quote]
. . . ehm . . . :-I Jsem za HDV ! :-R Seš si ale tímto jistej ? Já bych neřek, že resizovaný je lepší, než nativní ať už to protahuješ z větší do menší díry :-E a nebo naopak ! Vždy se něco stane ! Nemyslíš ? :-D
Fantas! (3016)|27.8.2006 13:50
Modena
No ja vidim vetsi prokreslenost detailu, nez kdyz se divam na DV... Samoze je to muj subektivni dojem, ale stojim si za nim! :-D
Fantas! (3016)|27.8.2006 13:53
Ted trochu odbocim. V photoshopu prace s nativnim 720x576, ruzne rotace a podobne a vysledne ulozeni do stejneho formatu a kvalita je v pr. Zatimco kdyz budu mit tento obraz 4x ve vetsim rozliseni a s nim provedu to same a nasledne ulozim do 720x576 tak jsou detaily uuplne nekde jinde. :-)
Pitomec (10211)|27.8.2006 15:53
Chtělo by studenou spršku, aby ses probral - bez změny rozlišení je výsledek vždy lepší, než při resize (kde u downconvertu vypouštíš informaci a u upconvertu si ji soft musí vymyslet, zatímco při rozlišení nezměněném nic nevypouštíš ani nepřidáváš a zůstává to v původní verzi) 8-)
santo (46)|27.8.2006 16:06
Tak ted nevim, na koho mam dat. Ale je fakt, ze mym cilem je nataceny videa strihat a pak si je prevadet do DVD-Videa.
A Jak si to tady proctam, vypada to, ze s HDV bych mel asi zbytecny problemy. Tak ze bych koupil obycejnou DV? Jakou byste mi tak do 40 tacu doporucili?
stayman (12393)|27.8.2006 16:50
[quote=santo]Tak ted nevim, na koho mam dat. Ale je fakt, ze mym cilem je nataceny videa strihat a pak si je prevadet do DVD-Videa.
A Jak si to tady proctam, vypada to, ze s HDV bych mel asi zbytecny problemy. Tak ze bych koupil obycejnou DV? Jakou byste mi tak do 40 tacu doporucili?[/quote]

Do 40tacu iba DV kameru??? Si sa zblaznil??? Sak HDV kamera vie aj ten system, navyse tu niekto pisal, ze aj z povodneho HDV zaznamu spravis uz v kamere downconvert na DV, takze o akych problemoch tu pises??? To, ze Pitomec ti tu vymyva mozog a nema ziadnu taku kameru a ani ju nedrzal v ruke, je pre teba dostatocne, aby si spravil kardinalnu chybu??? Poznam ludi, co si kupili DV kameru a hned ju aj pedali a kupili si HDV. Navyse Pitomec ani nevie, ze film sa takisto digitalizuje do vyssieho rozlisenia a az potom sa robi downconvert na DVD-Video (teda Mpeg2 720x576) a je to ovela lepsie, ako prasit kompresiou ten isty rozmer, kde nemas ziadnu rezervu. \/
Pitomec (10211)|27.8.2006 17:08
[quote=santo]Tak ted nevim, na koho mam dat. Ale je fakt, ze mym cilem je nataceny videa strihat a pak si je prevadet do DVD-Videa.
A Jak si to tady proctam, vypada to, ze s HDV bych mel asi zbytecny problemy. Tak ze bych koupil obycejnou DV? Jakou byste mi tak do 40 tacu doporucili?[/quote]
S DV nebudeš mít naprosto žádný problém, většina editačních softů si s ním bezproblémů poradí a čas ukáže, jestli se vůbec nějaký HDV chytne na trhu - zatím to ani není formát uznaný všemi výrobci (a nic nenasvědčuje tomu, že se to změní - spíš naopak), takže klidně může jít HDV do roka a do dne do kytek.
A ten argument některých hlupáků, že HDV kamera umí i DV, je sice pravdivý, ale nějak se zapomene dodat, že to DV je výrazně horší, než z ekvivalentu jenom kamery čistě v DV formátu.
santo (46)|27.8.2006 17:10
No je fakt, ze kdyz si koupim HDV kamery, tak ma porad rezim DV, takze si to muzu dle chuti prepinat. Takze vlastne, proc HDV nekoupit? :) Asi ji koupim.
Modena (1706)|27.8.2006 17:21
[quote=Pitomec] A ten argument některých hlupáků, že HDV kamera umí i DV, je sice pravdivý, ale nějak se zapomene dodat, že to DV je výrazně horší, než z ekvivalentu jenom kamery čistě v DV formátu.[/quote]
Ale . . . A pročpak ? Tos někde četl, nebo jsi to někde v hospůdce zaslechl, nebo co ? :-R :-D

P.S. Nezapomeň vytapetovat toho Topícího se LandRovera ! :-R :-!!! :-!!! :-!!!
santo (46)|27.8.2006 17:24
Ano, to by me taky zajimalo :)
Fantas! (3016)|27.8.2006 17:27
santo
fakt za ty prachy nedelej chybu a nekupuj DV! Vim o cem mluvim! Mam totiz doma jak DV tak HDV kameru! :-R
stayman (12393)|27.8.2006 17:30
[quote=Pitomec]S DV nebudeš mít naprosto žádný problém, většina editačních softů si s ním bezproblémů poradí a čas ukáže, jestli se vůbec nějaký HDV chytne na trhu - zatím to ani není formát uznaný všemi výrobci (a nic nenasvědčuje tomu, že se to změní - spíš naopak), takže klidně může jít HDV do roka a do dne do kytek.
A ten argument některých hlupáků, že HDV kamera umí i DV, je sice pravdivý, ale nějak se zapomene dodat, že to DV je výrazně horší, než z ekvivalentu jenom kamery čistě v DV formátu.[/quote]

S HDV je taka ista editacia ako s DV,a hlavne bezproblemova a vysledok na DV alebo na DVD-Video je VZDY lepsi, ako zo samotnej DV kamery a to hocjakej, dokonca aj z tych "tvojich kamier", co si tu prednedavnom preferoval, je to ovela lepsie !!! :-) A co sa tyka DV rezimu, tak ten je slabsi u FX1, nie u Sony HC1, HC3, JVC HD100, Canon HD1 atd. \/
stayman (12393)|27.8.2006 17:31
[quote=santo]No je fakt, ze kdyz si koupim HDV kamery, tak ma porad rezim DV, takze si to muzu dle chuti prepinat. Takze vlastne, proc HDV nekoupit? :) Asi ji koupim.[/quote]

Teraz ti to chlape mysli.
DodoMusic (173)|27.8.2006 17:41
Stayman : [quote]A co sa tyka DV rezimu, tak ten je slabsi u FX1, nie u Sony HC1, HC3, JVC HD100, Canon HD1 atd.[/quote] Ale ved to o FX tvrdi iba Pitomec ! Ten zaznam je uplne v poriadku \/
Jedina kamera,ktora ma problem s DV zaznamom je prave JVC HD100,ale to samozrejme vyplyva z odlisnosti jej progressivnej konstrukcie !
stayman (12393)|27.8.2006 17:48
No neviem, nielen mne sa zda slabsi.
clee (6592)|27.8.2006 17:49
u hd100 je stesti kdyz jde hdv vubec stahnout do pc, nektery serie hd100 v hdv modu hlasej porad device not connected a on the fly downconvert dela taky psi kusy, resi to sice novej firmware ale upgrade se v home podminkach nedoporucuje
DodoMusic (173)|27.8.2006 18:07
StayMan : To su famy ! SD 4:3 je trosku horsi od napr. PD170 ,ale zase jej da na prdel pri SD 16:9 ! Ale preboha koho dnes zaujima kvalita zaznamu 4:3 8-) Na to si netreba kupovat novu HDV kameru,ale radsej presurfovat bazary :-E
stayman (12393)|27.8.2006 18:08
Tak to mozno, chalani tu co maju FX1, tak tocia v DV a dokonca v 4:3 a cuduju sa, ze kvalitou je to ku kamere, co mal davno predtym. Lamy.
DodoMusic (173)|27.8.2006 18:24
StayMan : Lamy potom siria podobne famy :BB:
Aj keby ta kamera zrovna nevedela tocit priamo do DV ! Tak sa predsa nic nedeje ked to ma downconvert ! Aspon by mali tie trubky odlozeny original material v HD ! Pre TV uceli to mozu zmrsit az pri naberani a nie hned pri zazname 9-)
Fantas! (3016)|27.8.2006 18:30
DodoMusic
to je presne to, co by si meli vsichni uvedomit! :BB:
Pitomec (10211)|27.8.2006 18:55
[quote=Modena]Ale . . . A pročpak ? Tos někde četl, nebo jsi to někde v hospůdce zaslechl, nebo co ? :-R :-D

P.S. Nezapomeň vytapetovat toho Topícího se LandRovera ! :-R :-!!! :-!!! :-!!![/quote]
Zeptej se Krtka, on FX1 s VX2100 měl možnost srovnat (a zcela správně se rozhodl pro koupi VX2100 8-) ).

A Rovera sem fakt dávat nebudu, protože tě nechci mít na svědomí jak budeš hlavou mlátit do zdi vztekem :-E :-E :-E
DodoMusic (173)|27.8.2006 19:16
To,ze par video-dochodcom nelezie to HDV do palice je iba ich osobny problem a vyvoj v AV technike kvoli nim nezastane \/
Stale viacej ich zakaznikov bude pozadovat 16:9 a HD zaznam pre svoje nove HD-LCD TV !!! Bud sa prisposobia alebo to vzdaju !To je princip trhu :-((
santo (46)|27.8.2006 19:22
Kde bych na netu nasel videoukazky (mpg) z HD1? Pokud mozno co nejvic :) Pres google nic nenachazim.
DodoMusic (173)|27.8.2006 19:23
santo : Skus pohladat na disk.cz
Pitomec (10211)|27.8.2006 19:32
[quote=DodoMusic]Stale viacej ich zakaznikov bude pozadovat 16:9 a HD zaznam pre svoje nove HD-LCD TV !!! Bud sa prisposobia alebo to vzdaju !To je princip trhu :-(([/quote]
To je možný, ale nikde není napsaný, že to bude zrovna HDV - spíš přijde jiný formát, na kterým se shodnou skutečně všichni výrobci.
osd_jvc__697.jpg
Mike (617)|27.8.2006 19:38
Nenech se zvyklat, z technickýho hlediska dnes stejně všechny kamery používají downscaling, protože dnešní čipy mají vyšší počet pixelů a rozhodně se nepoužívají pouze na stabilizaci. Je sice pravda, že pokud kamera natáčí rovnou v nativním rozlišení DV 720x576, tak je to asi lepší, ale většina kamer to tak už nedělá. Je třeba brát v úvahu také to, že za dva roky bude HD(V) kamera naprosto běžná věc a pokud bys teď koupil DV, tak si za ty dva roky budeš rvát vlasy, žes koupil starej krám. Já jsem kupoval DV kameru když to byla horká novinka a rozhodně toho nelituju. Za třetí je třeba brát v úvahu, že formát záznamu dnes už nehraje zase takovou roli. Máš tu kamery se záznamem na HDD, na DVD, na pásky, na karty a kdoví na co ještě. Kritizovat HDV kvůli MPEGu tak možné je, ale toje jediné co s tím lze dělat.

Takže kup si svoji HDV, pokud se ti líbí, je to tvoje rozhodnutí.

Moje rozhodnutí je - ještě počkám a kupuju novou kameru příští rok a možná to bude nynější novinka - HDR-SR1 se záznamem na HDD a rozlišením plným 1920x1080 oproti 1440x1080 u HDV.
santo (46)|27.8.2006 19:40
[quote=DodoMusic]santo : Skus pohladat na disk.cz[/quote]

Tam nic nevidim :)
Pitomec (10211)|27.8.2006 19:40
To už zní dobře (a nikoliv kvůli postavení zde na TVFREAKu) :-)
DodoMusic (173)|27.8.2006 19:47
santo (46)|27.8.2006 19:58
Tim HC1 jsem myslel Sony HDR-HC1 :) K tomu hledam videoukazky :)
clee (6592)|27.8.2006 19:59
sr1? hmm nema progresivni scan!!, nema sirokouhlej cip!!!!! a bitrate jen 15mbit? pokud vim avchd podporuje az 24mbit, ja bych pockal co na to konkurence (panasonic :-E )
stayman (12393)|27.8.2006 20:01
[quote=Mike]Nenech se zvyklat, z technickýho hlediska dnes stejně všechny kamery používají downscaling, protože dnešní čipy mají vyšší počet pixelů a rozhodně se nepoužívají pouze na stabilizaci. Je sice pravda, že pokud kamera natáčí rovnou v nativním rozlišení DV 720x576, tak je to asi lepší, ale většina kamer to tak už nedělá. Je třeba brát v úvahu také to, že za dva roky bude HD(V) kamera naprosto běžná věc a pokud bys teď koupil DV, tak si za ty dva roky budeš rvát vlasy, žes koupil starej krám. Já jsem kupoval DV kameru když to byla horká novinka a rozhodně toho nelituju. Za třetí je třeba brát v úvahu, že formát záznamu dnes už nehraje zase takovou roli. Máš tu kamery se záznamem na HDD, na DVD, na pásky, na karty a kdoví na co ještě. Kritizovat HDV kvůli MPEGu tak možné je, ale toje jediné co s tím lze dělat.

Takže kup si svoji HDV, pokud se ti líbí, je to tvoje rozhodnutí.

Moje rozhodnutí je - ještě počkám a kupuju novou kameru příští rok a možná to bude nynější novinka - HDR-SR1 se záznamem na HDD a rozlišením plným 1920x1080 oproti 1440x1080 u HDV.[/quote]

Z casti ano, z casti nie, pretoze ten datovy tok na tu kameru (kompresiu) nestaci.
www.watch.impress.co.jp

Nieco podobne je teraz s tym Canonom, ten ma kompresiu ako HDV a rozlisenie 1920x1080, tak by som ani nechcel vidiet, co z toho za humus vylezie. Tych 25Mbps je idealne na ten rozmer 1440x1080 u Mpeg2. Navyse ako som uz povedal, je tam plnohodnotne DV, a to dokokonca take, ake maju maloktore kamery (tieto HDV kamery pouzivaju 1/3" CMOS !!!!!!)
santo (46)|27.8.2006 20:31
[quote=clee]sr1? hmm nema progresivni scan!!, nema sirokouhlej cip!!!!! a bitrate jen 15mbit? pokud vim avchd podporuje az 24mbit, ja bych pockal co na to konkurence (panasonic :-E )[/quote]

Tim reagujes na koho? Uz se v tom nejak ztracim :)
clee (6592)|27.8.2006 20:32
na tohle

[quote=Mike]Nenech se zvyklat, z technickýho hlediska dnes stejně všechny kamery používají downscaling, protože dnešní čipy mají vyšší počet pixelů a rozhodně se nepoužívají pouze na stabilizaci. Je sice pravda, že pokud kamera natáčí rovnou v nativním rozlišení DV 720x576, tak je to asi lepší, ale většina kamer to tak už nedělá. Je třeba brát v úvahu také to, že za dva roky bude HD(V) kamera naprosto běžná věc a pokud bys teď koupil DV, tak si za ty dva roky budeš rvát vlasy, žes koupil starej krám. Já jsem kupoval DV kameru když to byla horká novinka a rozhodně toho nelituju. Za třetí je třeba brát v úvahu, že formát záznamu dnes už nehraje zase takovou roli. Máš tu kamery se záznamem na HDD, na DVD, na pásky, na karty a kdoví na co ještě. Kritizovat HDV kvůli MPEGu tak možné je, ale toje jediné co s tím lze dělat.

Takže kup si svoji HDV, pokud se ti líbí, je to tvoje rozhodnutí.

Moje rozhodnutí je - ještě počkám a kupuju novou kameru příští rok a možná to bude nynější novinka - HDR-SR1 se záznamem na HDD a rozlišením plným 1920x1080 oproti 1440x1080 u HDV.[/quote]
santo (46)|27.8.2006 20:59
Pitomec: Dozvim se nekdy, proc je podle obraz nasnimany v rezimu DV kamerou HDV horsi nez obraz porizeny klasickou DV kamerou?
DodoMusic (173)|27.8.2006 21:04
santo : HDV kamery su v cenach od 40 do asi 300 tisic ! DV kamery dokonca od 10 tisic do miliona korun !!! Tak co chces porovnavat :-I
santo (46)|27.8.2006 21:18
Myslel jsem kamery v cene tech 40 tisic (viz vyse :)
DodoMusic (173)|27.8.2006 21:40
santo : v cene do 40 je jednotka HC3 ! Zo ziadnej SD kamery podobne kvalitny obraz nelezie ( ani v SD)
Ale inak zalezi len na kvalite objektivu a snimaca,takze SD aj HDV kamery rovnakej ceny maju aj podobne kvalitny SD vystup !
Ibaze HDV kamery vedia kvalitne tocit ( aj HD aj SD aj 4:3 aj 16:9 ) a DV kamery zvladaju v slusnej kvalite iba to svoje SD 4:3 , co uz je vlasne mrtvy format,ktory buduce videostandardy ani nepoznaju 9-)
Mike (617)|27.8.2006 22:03
[quote=clee]sr1? hmm nema progresivni scan!!, nema sirokouhlej cip!!!!! a bitrate jen 15mbit? pokud vim avchd podporuje az 24mbit, ja bych pockal co na to konkurence (panasonic :-E )[/quote]

poradne jsem to nezkoumal, takze muzes mit pravdu, nerikam ze ji koupim, jen ze se mi na prvni pohled libi :-)
stayman (12393)|27.8.2006 22:13
[quote=santo]Myslel jsem kamery v cene tech 40 tisic (viz vyse :)[/quote]

Jednoznacne HC3, HC1 !!!! Tam ziadna LEPSIA iba DV kamera neexistuje \/