Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vysvetlite mi to

m-bryo (32)|30.8.2004 07:25
Cafko chalani :BB:

Som video amatér a chcel by som aby mi niekto vysvetlil toto:
Máme okrem DVD už aj formát napr.HD-DVD čož keď som dobre pochopil 9-) má väčšiu kapacitu ako spomínané klasické DVD.Ďalej zasa čítam že sa naň bude ukladať napr.v codeku WMV-HD.Pokiaľ viem tak tento codek patrí do rodiny Mpeg-4 /aspoň ten WMV/ktoré sú stratovejšie/neviem či som sa správne vyjadril :-? /.Prečo bol tento štandart prijatý,keď sa tam zmestí/HD-DVD/viacej materiálu :-? :-?
Možno sa nad týmto len pousmejete,ale fakt by som to chcel aby mi to niekto na slovo vzatý vysvetlil :BB:
Hawkey_tvf (434)|30.8.2004 08:35
Kravina je samotny pomer "stratovejsi" ktory pouzivas.
"Stratovost" totiz vyjadruje NIE kompresny pomer, ale hodnoty kvantizacnych koeficientov. Ak skomprimujes nieco ZIPom a RARom a ten RAR urobi mensi archiv, nie je STRATOVEJSI (v tomto pripade by boli oba dokonca bezstratove), ale ma VYSSI KOMPRESNY POMER.
MPEG-4 je "akosi" navrhnuty tak, aby komprimoval data efektivnejsie ako napr. MPEG-2, cize obsahuje nejake dalsie finty, ako "menej kecmi" popisat (priblizne) ten isty obraz, resp. sled obrazov.
Tam, kde MPEG-2 potrebuje 6 Mbit/s by teoreticky mohla MPEG-4 stacit bitrate povedzme 1,5-3 Mbit/s. Zalezi na implementacii, inak povedane na tom, kto a ako to oprogramoval, ktore z veci, ktore MPEG-4 pozna, do spracovania obrazu zahrnul a AKO.
Treba povedat, ze doteraz masovo zname implementacie MPEG-4, ako DivX a XviD kodeky, tomu nejako velmi neublizili...
To vysvetlenie je samozrejme trochu hrube, ale da sa povedat ze zakladne spracovanie, "predzutie" videa DCT transformaciami je na zaciatku zhodne, rozdiel je v tom, co sa s blokmi videa robi potom.
m-bryo (32)|30.8.2004 09:58
To znamená, že Mpeg-4 môže mať kvalitnejší obraz ako Mpeg-2 :-?
Ale zasa potrebuje silnejšiu zostavu na spracovanie takéhoto kodeku ako napr. ten WMV-HD.Je to vlastne Mpeg-4 codec s vyšším rozlíšením.Pokiaľ mi to napr. prehrá stolový DVD prehrávač, bude si vedieť s tým poradiť klasické TV myslím 100Mhz :-? Alebo treba zasa investovať do TV s HDTV :-?Lebo pri PC mi je jasná zostava.Akú vidíš v tom budúcnosť?Mne ako videoamatérovi sa oplatí ukladať svoje nahrávky v takomto formáte?Ja viem ťažko na to odpovedať lebo technika stále napreduje.
Preto sa zaujímam hlavne o WMV-HD, lebo som raz vyskúšal cez Vegas5 uložiť do formátu WMV, a bol som veľmi prekvapený kvalitou výsledného obrazu, aké to potom môže byť na TV :-)

Ďakujem ti veľmi pekne za tvoju odpoveď, niesom taký odborník od fachu ako ti Hawkey, o to viac ma teší, že si odpovedal :-) :-)

Teším sa na ďalšiu spoluprácu :BB:
Hawkey_tvf (434)|30.8.2004 11:13
Poviem to velmi diplomaticky: dobre implementovany MPEG-4 BY MOHOL MAT podstatne lepsi obraz ako MPEG-2 pri tej istej bitrate. Problem je s tym "dobre implementovany"...
Pokial to nejaky DVD prehravac prehra (este som taky v ruke nemal!!!), tak pochopitelne to predzuje do signalu ktory bude konzumovatelny TV prijimacom. V zaujme postihnutia co najvacsej casti populacie to bude zrejme spracuvat aj do neHDTV vystupov.
Ty ako videoamater rob do toho co ti je dostupne, ja by som to videl na klasiku MPEG-2 DVD. Koniec koncov nic v com by si zmastroval HD DVD este nie je vonku...
Ta technika nenapreduje nijako oslnujuco, klasicka analogova prekladana SECAM/PAL farebna TV tu s nami bude approximately 50 rokov... a vsetko sa dodnes podvoluje tomuto hardwaru. A aj PCcka su v hrubej podstate takyyych 10 rokov fakticky rovnake (od zavedenia PCI busu), nevraviac o tom ze ono sa toho od toho r. 1979 az tak vela nezmenilo... nooo, az na tie cache, pipeliny a taktovacie frekvencie... a 486ka pocitala, Pentium hada.
:-E
Ovela viac napreduju metody komercneho vymyvania mozgov :-k .
m-bryo (32)|30.8.2004 11:52
Aby som spracovával video podľa svojich nárokov, tak by som asi bez upgradu veľa toho nespravil.Hlavne čo sa týka tých filtrov/MOVIE LOOK atď/ tak by mi to spracovávalo hádam aj týždeň :(( I keď dlhšie video som ešte neskúšal, ale stačilom mi také 3minutové a robilo mi to 3h :-((( :-(((

P4 2Giga
512 RAM
80 Giga HDD IBM/Hitachi
GeForce Ti 4200
Pinacle DV studio editačná karta
Audigy 1
clee (6592)|30.8.2004 13:31
az tohle uvidi bullback, budeme ho sundavat ze stropu :-E
Hawkey_tvf (434)|30.8.2004 14:42
No tak to teda hej...
Anonymous (825)|30.8.2004 14:59
Přilepil sem se k podlaze :-E

[quote]Tam, kde MPEG-2 potrebuje 6 Mbit/s by teoreticky mohla MPEG-4 stacit bitrate povedzme 1,5-3 Mbit/s[/quote]

To může tvrdit jen slepej teoretik jak patrona nebo teoretik podvodník. :(( :(( :((
Hawkey_tvf (434)|31.8.2004 10:19
... alebo kto videl MPEG-4 specifikaciu a vie pocitat. Druha vec je ako je to implementovane.
Videl si H.264? To uz sa blizi dost tomu co by to mohlo byt.
Anonymous (825)|31.8.2004 12:27
[quote=Hawkey]... alebo kto videl MPEG-4 specifikaciu a vie pocitat. Druha vec je ako je to implementovane.
Videl si H.264? To uz sa blizi dost tomu co by to mohlo byt.[/quote]

H.264 = blikající prasnice, to už sem tady někde psal :-) , no raději bych viděl menší kompresi než dokonalou kompresi. :-E :-E :-E