Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Digitalizace...

mikimauz (90)|21.8.2006 02:24
Zdravim,..

je to trosku delsi uvaha - vemte si kafe, at u toho neusnete... :)

jsem z Brna. DVB-T tady vysilalo uz v dobe INVEXu'05, a potom ho na par mesicu vypli, aby ho pak mohli pompezne zapnou zacatkem roku 2006... Technicky jsou na to pripraveni, ale proc by meli televize platit kmitocty analogove i digitalni.. ze? :) Ocko tady vysilalo uz jako experimentalni TV v muxu ''C'' (?? nejsem si presne jistej) ale pak Telecomu vyprsela licence, a Ocko je jen v Praze, v kabelovkach, a na satu. na mux ''B'' (prima) a ''C'' (ocko) cekam jak na zjeveni... snad zacnou ostatni muliplexy v brne vysilat ve slibovanych terminech - zacatek 2007. od zari vsak zacne na Prime trosecnik, a ja mam only DVB-T kartu.. - smula.. :(

jinak je to tady digitalni kocourkov:

- az prejde nase republika kompletne na DVB-T MPEG2, tak zacne vysilat MPEG4, a budeme dost mozna kupovat novy set-top-boxy, potom budou nektery kanaly kodovany, potom prejdem na HDTV, a potom...? (to jsem trochu zdramatizoval) - mozna nic z toho vyse nebude, mozna az v horizontu x let...

Tady nezalezi na divacich - jen na reklame, jak si udrzet dominantni misto na trhu, jak prinutit lidi kupovat novy a novy ''vymozenosti'' .. jde o tom, jak z nas vyzdimat co nejvic penez... a dal se tady lidi proste nedokazou domluvit, a cesky zakony a soudy tomu jen pomahaji napr.: Nez se projednali vsechny zakony o digitalizaci... atd. - nakonec na to stejne doplati jen divaci...

proc by se vlastne měli n@va + Prima a ČT snazit o digitalizaci..?? dostanou az predaji analogove kmitocty ''bonusovou'' licenci na vysilani v DVB-T. Ale stoji n@ve nejaka dalsi TV n@va serial a n@va film a mozna n@va newz za tu konkurenci, co tim vznikne..?? stejne nova vysila škváry na jedine televizi, tak nevim co budou vysilat na trech..?? Chcete pro ordinaci v ruzove zahrade snad specialni kanal..?? :)

(Btw.: CT1 nejde prece vubec o sledovanost, ze ne... :) a o reklamy taky ne - svy penize za koncesionarske poplatky stejne dostanou,... a ty prachy za reklamu jsou jen takove ''kapesne..'')

ja jen doufam, ze bude vetsi konkurence - vetsi tahanice o divaky a (snad) kvalitnejsi a pestrejsi program... :) nebo taky ne...

Asi si rikate, co bych cekal od televizi, ktery maji prijmy z reklam ze.. a asi mi reknete, at si zaplatim nejakou pay-tv, a neremcam... :) Ze bych zapomel na zmatky kolem DVB-T a investoval do satelitu..?? no, to je sice pekny, ale brani mi v tom nejake nesmyslne karty ''Czechlink'' a ''Slovaklink'', ktere maji za ukol zabranit ''nedovolenemu'' sireni digitalniho signalu po cele evrope, ale myslim, ze cesky a slovensky jazyk je dostatecnym kodovanim pro cizince touzicich po telenovelach... :) nebo ze bych si mel poridit rovnou UPC?? za ''kvalitu'' se plati, a v pripade UPC se plati i za nekvalitu... celkem se mi libi DigiTV, ale buh vi, jak to jeste s nima bude vypadat... Bohuzel u me kabel neni. nebo ze bych zkusil IPTV?? no, jestli to budou pravy sluzby á la Telecom (Telefonica O2 Czech Republic...), tak to bude predrazene, nefunkci, a s velice kvalitni hotline... (zkusenosti s Expresem...) - ale mozna to bude jine. :)

jinak zastanci digitalizace mluvi o:

1) ''digitalni qalite obrazu a zvuku''
2) ''vice programech''
3) ''doplnkovych funkcich''..
____________________________

1) Digitalni kvalita neznamena lepsi, nebo horsi, ale digitalni. Je lepsi za urcitych podminek (vysoky datovy tok, dobry prijem) ale horsi za ''ceskych podminek'', kdy se televize snazi co nejvic usetrit, a budou vysilat a vysilaji v co nejmensim (NE)moznym bitrate... a vite co?? prdnem tam jeste par radii.. :)

2) Vice programů - to je sice krasne, ale proc kvuli vice programech prechazet na digitalni vysilani, kdyz je v analogovych kmitoctech jeste dost mista..

3) Doplnkove funkce?? EPG je sikovne...
____________________________

prominte za ten slovni prujem a moje hrubky... :-D
a tedka do me... :-) Co si o tom myslite Vy??
Pitomec (10211)|21.8.2006 07:16
DVB-T tady vysílalo už na Invexu 2004 (40. kanál, Barvičova, Radiokomunikace), pak ještě koncem téhož roku (25. kanál, budova Telecomu na Jana Babáka, ČT1+ČT2) a následovalo odmlčení až zase do Invexu 2005.

Jinak nevím proč čekáš na nějaký Óčko, když na SATu je FTA a chytneš ho za pár korun a co se týká Primy, tak tam je sice investice větší, ale opět ji lze přijímat ze SATu a ne čekat na nějaký terestriální nesmysl...
Radeq (277)|21.8.2006 08:15
To mikimauz: No, naplacal jsi toho opravdu hodne a tezko na to rict jednu vetu. Neco z toho je pravda, vetsinou jsi ale trochu mimo.

Format komprese: MPEG-4 v ceskem pozemnim vysilani nehrozi prinejmensim v prvni fazi digitalizace, tj. cca do 2010-2012. Je to jednoznacne doporuceni CTU, jehoz nedodrzeni bude sankcionovano. Na HDTV nebudou jeste dlouho penize (na distribuci ano, ale nakup programu ne) a pokud ano, urcite nebude volne sirena, takze tak jako tak budes potrebovat set-top-box s dekoderem (dost mozna ti ho pronajme sam poskytovatel vysilani v ramci mesicniho pausalu). Podobne obavy samozrejme resi set-top-boxy s volnymi CI sloty (se zasuvnymi rekodery z cehokoli do MPEG-2 SDTV trh pocita).

Digitalni kvalita: Pokud mas perfektni analogovy prijem, digital bude pravdepodobne opravdu horsi. 80% divaku s realnym prijmem si ale oproti stavajicimu (zasumenemu a zaduchovanemu stavu) opravdu pomuze. Kazdy nema idealni prijmove podminky nebo si nemuze (ci nechce) dovolit stozar s antenami na strese nebo satelit (hodne lidi je taky v najmu a pokojovka je pro ne jedinym moznym resenim). Vetsina si prijmem digitalu pomuze, mensina ne. To je realita.

Pocet programu: V tomto bode se mylis uplne. V UHF pasmu neni ve vetsine ceskych lokalit misto ani pro jediny novy TV kanal. Kmitocty jsou navic rozdelene nejen tak, aby se vzajemne nerusily vysilace v ramci CR, ale i s ohledem na okolni staty.

Doplnkove sluzby: Neni jen EPG. V pilotnim provozu jsou i opravdove interaktivni sluzby, jako treba hlasovani, sazky, elektronicka posta, atd. To samozrejme vyzaduje set-top-box se zpetnym kanalem. Pro lidi s internetem je to asi k nicemu, ale tem ostatnim se to muze hodit.

Jeste doplnim jednu vyhodu, a to moznost primeho digitalniho zaznamu (bez rekomprese). Ja osobne ji vyuzivam z DVB-T v podstate jako jedinou (pro zive sledovani mam zatim dobry prijem analogu). Proste jen sestriham reklamy, zarovnam zacatek, konec a palim jako DVD-Video. V tomhle pripade se nizsi datovy tok zase docela hodi.

Co se tyce Ocka, prestoze mu licence byla udelena, oficialne jeste nevysila ani v Praze. Multiplex CDG je porad jeste zkusebni, takze dneska sice vysila, ale zitra klidne taky nemusi (nejspis se to nestane, ale neni narok).
Pitomec (10211)|21.8.2006 12:06
Bla, bla, bla - když má dneska někdo v analogu šum a duchy, tak v digitálu bude mít akorát tmu a nápis "no signal". Šíření el. magnetických vln se nedá oblbnout tím, že tam někdo namoduluje nuly a jedničky...

Výhoda přímého záznamu streamu vysílání ti zhasne s okamžikem, kdy na vysílací straně změní rozlišení na třeba 480x576 nebo 544x576 (jak je tomu u DVB-S), protože pak to půjde dát na DVD-Video pouze s rekompresí (a degradací). Čili je to o ničem. Nehledě na to, že ani nemůžeš přesně zjistit kolik se toho na DVD disk vejde, protože vysílání je VBR a tudíž datový tok proměnný.
Radeq (277)|21.8.2006 12:59
Ale ale, nemlz tady. Proti odrazu signalu (duchy) je DVB-T imunni v podstate stoprocentne, proti slabemu signalu (sum) prinejmensim castecne. Je to overeno v praxi. 90% z tech, ktery maj spatnej analog a koupej si kvuli tomu "krabicku", jsou uplne spokojeny.

S kompatibilitou DVD-Video a DVB mas obecne v zasade pravdu, ale ve vetsine zemi ta shoda parametru, vcetne rozliseni u DVB-T (tj. 720x576, 704x576, ev. 352x576) realne existuje. Az to jednou skonci, bude mi to hodne lito, ale zatim neni zadny duvod se neceho takoveho obavat (i chipsety se pouzivaj pro DVD i DVB vicemene stejny). 8-)

P.S. Ostatne vypalovat DVD-Video s fyzickym rozlisenim 480x576 nebo 544x576 sice neni uplne v souladu s normou, ale realne je uplne standardni DVD prehravac prehraje taky (vyzkouseno na nekolika ruznych chipsetech). A kdyby nahodou ne, na nacteni v PC a naslednou rekompresi je vzdycky casu dost. :BB:
Pitomec (10211)|21.8.2006 15:29
Co je ověřeno v praxi, když tady DVB-T vysílá defacto jenom v Praze? Naprosto nic a ta údajná imunita vůči odrazům je taky akorát pověra - sice to zčásti platí, ale překročí-li to určitou chybovost, tak nazdárek a je po signálu.

DVD-Video a DVB jsou zcela odlišné věci, takže ani není povinností nikoho respektovat to, co má opačný systém. Proto taky u DVB-S celá řada stanic vysílá třeba tím 480x576 a u DVB-T to přijde co nevidět.

P.S. Nestandardních bastardů je celý net a člověk se pak může divit, že v každý diskuzi někdo pobrekává, jak mu to nebo ono nejde přehrát. Kdyby se každý držel normy, tak je po problémech.
clee (6592)|21.8.2006 15:31
defuckto? ty sou ze zlina, ale brnaci a ostravaci te nebudou mit moc radi :-E
Pitomec (10211)|21.8.2006 15:34
[quote=clee]defuckto? ty sou ze zlina, ale brnaci a ostravaci te nebudou mit moc radi :-E[/quote]
FUCK :-E
Radeq (277)|21.8.2006 16:30
[quote=Pitomec]Co je ověřeno v praxi, když tady DVB-T vysílá defacto jenom v Praze? Naprosto nic a ta údajná imunita vůči odrazům je taky akorát pověra - sice to zčásti platí, ale překročí-li to určitou chybovost, tak nazdárek a je po signálu.

DVD-Video a DVB jsou zcela odlišné věci, takže ani není povinností nikoho respektovat to, co má opačný systém. Proto taky u DVB-S celá řada stanic vysílá třeba tím 480x576 a u DVB-T to přijde co nevidět.

P.S. Nestandardních bastardů je celý net a člověk se pak může divit, že v každý diskuzi někdo pobrekává, jak mu to nebo ono nejde přehrát. Kdyby se každý držel normy, tak je po problémech.[/quote]
No, a odkud jinud chces predavat prakticke zkusenosti nez odtud, kde DVB-T uz 6 let realne bezi :-). Ja proste jen konstatuju zkusenosti mnoha desitek nasich zakazniku z Prahy a okoli po prechodu z analogu na DVB-T. Nic si nepridavam ani nededukuju, jen zverejnuju to, co od nich denne slysim. Mozna, ze mas obecne pravdu, ale ver mi, ze i ty odrazy fungujou prakticky na 100%. Jediny vetsi problem je ruseni (kdyz si nekdo zesili pokojovku na plny pecky, tak se pak nemuze divit), ale i to se da ruzne eliminovat.

DVD-Video a DVB sice jsou zcela odlisne veci, ale vsichni vime, ze kompresnim standardem zase tak odlisne nejsou (mohou, ale proste nejsou) :-E. Pri rozjeti komprese DVB-T nekam jinam by to sice bylo nepekne, ale nikoli neresitelne. Rekomprese z digitalu do digitalu bude asi cky kvalitnejsi nez komprese z analogu do digitalu. A konec teorie. Uz me to neba. Howgh. :BB:

P.S. Aby bylo jasno, ja ti satelit neberu, je v pohode, jen ho prosim nenut ostatnim, zvlast kdyz se ptaji ausgerechnet na DVB-T 8-).
Pitomec (10211)|21.8.2006 16:34
No tady se hodně lidí ptá na něco, přičemž ani netuší, že existují i lepší alternativy - takže pokud odpovídám, tak se vším všudy a ne jako robot :-)-
MaG (28)|21.8.2006 17:35
[quote=Pitomec]Bla, bla, bla - když má dneska někdo v analogu šum a duchy, tak v digitálu bude mít akorát tmu a nápis "no signal". Šíření el. magnetických vln se nedá oblbnout tím, že tam někdo namoduluje nuly a jedničky...[/quote]
Většinu přdchozích věcí z prvního příspěvku chápu a beru. Pro mně je ale přechod na DVB-T taky zlepšením a psát, že mám mít no-signal, když mi tu analog šumí a má duchy??

Přiznám na rovinu, že při příjmu z Prahy na 87 km nemůžu mít analog čistý a k odrazům od kopců a baráků prostě asi dochází. Mně se tu do toho ale motá ještě Ještěd, který je 15 km v úhlu asi 80 st. Výsledkem je dobrý analog z Ještědu s Novou na zvláštní anténu, nebo jakžtakž analog na jednu anténu, nebo velmi dobrá DVB-T na jednu anténu.

Upřímně, nechápu, jak můžu chytat bez problému DVB-T s výkony 5-10 kW, když mám problém s analogem 40 i více kW. V našem kopcovitém prostředí jsou ale problémem spíš odrazy než síla signálu, to mluví jednoznačně pro DVB-T.
clee (6592)|21.8.2006 17:50
ja mam treba ze strechy primej vyhled na zizkovskej vysilac (cca 20km daleko) a analog sem mel hnusnej k pohledani, ani ne tak moc zasumenej jako priserne duchatej, o kvalitnim signalu se dalo s privrenejma ocima mluvit akorat v pripade ct1 a antena+kabely na vine rozhodne nebyly (matrace+belden), takhle mam dvb-t ktery se kvalitativne s tim analogovym humusem vubec neda rovnat a myslim ze v podobny situaci sem nebyl sam (btw. kabel provider tu neni pro sichr vubec zadnej jak je v tyhle bananarepublic zvykem)
Atkins (447)|23.8.2006 10:53
V DVB-T je pouzity datovy tok vyrazne nizsi nez by bylo vhodne. Ve chvili kdy se na placku v pohode vejde 300 min. zaznamu to nepovazuji za digitalni vysilani ale za prasarnu :-((( To co driv behavalo z CzechLinku by mi vyhovovalo 4,7 Gb = cca 150 min. a pri delsim poradu dvouvrstve medium. Navic, nevim jak jinde ale u UPC v Praze se zacaly objevovat caste vypadky [dropouty] a to i u programu CT, kde se toto drive nestavalo. Co se tyka zmeny rozliseni u DVB-T, z plne D1 [720x576] na nejaky ne zcela DVD comliant [napr. 480x320] domnivam se, ze se to klidne muze stat, uz treba z duvodu omezeni moznosti vytvorit pouzitelne DVD-Video. A kdyz k tomu pridame nejake to kostickovani a vypadky, tak to nejni zrovna ruzova vyhlidka. Mam moznost srovani s analogovym vysilanim, pred cca osmi lety, kdy s ViVo kartou a MJPeg kodekem jsem dosahoval velmi uspokojivych a tedy kvalitativne lepsich vysledku nez dnes - Faktem zustava, ze s tim muzeme pramalo udelat :-((
clee (6592)|23.8.2006 11:09
300 minut? no to se mi snad este nepovedlo, nahravam simpsony kde dil ma cca 22minut a na jedno dvdr nacpu max 8 dilu coz dela necely tri hodiny, nemam doma kdovijak nabusenou tv, o lcd moc nestojim takze nakou hroznou nekvalitu nepozoruju...
Pitomec (10211)|23.8.2006 17:48
[quote=MaG]Většinu přdchozích věcí z prvního příspěvku chápu a beru. Pro mně je ale přechod na DVB-T taky zlepšením a psát, že mám mít no-signal, když mi tu analog šumí a má duchy??

Přiznám na rovinu, že při příjmu z Prahy na 87 km nemůžu mít analog čistý a k odrazům od kopců a baráků prostě asi dochází. Mně se tu do toho ale motá ještě Ještěd, který je 15 km v úhlu asi 80 st. Výsledkem je dobrý analog z Ještědu s Novou na zvláštní anténu, nebo jakžtakž analog na jednu anténu, nebo velmi dobrá DVB-T na jednu anténu.

Upřímně, nechápu, jak můžu chytat bez problému DVB-T s výkony 5-10 kW, když mám problém s analogem 40 i více kW. V našem kopcovitém prostředí jsou ale problémem spíš odrazy než síla signálu, to mluví jednoznačně pro DVB-T.[/quote]
A co SAT? Zkoušels? Ten má totiž 100% pokrytí a problémy s kvalitou žádné :-)
Atkins (447)|23.8.2006 19:53
Clee: Samozrejme jsem se upsal - mel jsem na mysli 3 hodiny - to je ta zbrklost :-)