Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod z VHS na DVD (zkratka pro laiky?!)

Connor (509)|17.8.2006 00:45
Ahoj,
přišla bída na kozáky a nastal pro mě čas rozloučit se s VHS. Pro mě to znamená dostat ale některé z nahrávek (nahrané v SP i LP módu) na DVD, aby neskončili v propadlišti dějin.
Protože jsem laik (ale na rozumnou kvalitu také hledím) a přemejšlel jsem o tom už delší dobu a hledal nějaké rozumné řešení (cenově, časově i kvalitativně). Po přečtení různých zaručených návodů na zachytávání přes TV kartu, nebo DA převodníkem jsem se na složitostí tak vyděsil, že jsem to na chvíli pustil z hlavy, ale teď jsem dospěl k postupu se kterým právě zápasím a který mi (tak jak i jiní, např. Pitomec, radí) připadá pro "laika s lehkým technickým zázemím" jako nejjednodušší z pohledu cena/čas/výkon:
DVD rekordér je základ :-)
Tady je můj postup a prosím o případný komentář, doplnění a nejlépe radu s problémy na které jsem narazil a které zmín na konci.

1) VHS video připojím k DVD rekordéru a nahraji na dvd+rw médium
2) data zkopíruju/nagrabuju na HDD (DVD Decrypter apod.)
3) zkopírované VOBy demuxuju v DGindex (bývalý DVD2AVI) na .mpv (video) a .ac3 (audio) soubory
4) v ProjectX takto demuxnuté soubory sestříhám (tj. vystříhnu reklamy a podobný smetí)
5) video i audio soubory natáhnu do TMPEG DVD Authoru (je poměrně intuitivní), vytvořím jednoduché menu a definitivně vypálím.

Hotovo.

Věc má pár háčků se kterými si nevím rady:
- možná existuje nějaký elegantnější způsob jak bez rekomprese dosáhnout toho samého, ale můj omezený záběr mě dostal do thoto způsobu, díky za jinej tip
k bodu 2: možná by nebylo nutné grabovat to na HDD ale rovnou demuxovat z média?
k bodu 3 a 4: původně jsem i demux VOBu chtěl dělat přímo v ProjectX (jsem na něj zvyklý, protože ho používám na demux a střih DVB-T nahrávek)....ale to nešlo, vždy mi to při demuxu hlásilo spoustu chyb "inGOP PTS diff....", ale DGindex to zmáknul
k bodu 5: při authoringu mi po natažení videa hlási TMPEG DVD Author tuhle hlášku o překročení bitrate
"The current bitrate 10056 Kpbs of the clip 'YYY' in the track 'ZZZ' exceeds the DVD-Video standard maximum.
The DVD-Video standard maximum bitrate is 9848 Kbps."
A to mě trochu mate, video nemá při kapacitě dvd média víc jak 92min, audio je tuším 256kbps, tak jak to? Možná to je jen nějaký bug, nevím jak je to možné?

No na každý pád i přes výše uvedený svízel je takto udělané DVD přehratelné na stolním playeru (tj. nejen na vlastním rekordéru, ale víc přehrávačů jsem nezkoušel), zvuk i obraz je synchronní a kvalita obrazu i zvuku je na televizi subjektivně stejná jako z původní VHS nahrávky (tj. nic úžasnýho, ale viditelný pokles kvality se nekoná).
Takže mi to připadá jako nejelegantnější postup (který lze jistě ještě zjednodušit), ale přesto bych prosil o pomoc a tipy jak se vypořádat s těmi chybovými hláškami co jsem výše uvedl. Možná nejsou důležité, možná ano, ale nerad bych to zjistil až to všechno převedu a časem třeba vyměním DVD player.
Děkuji za pomoc a naopak doufám, že tenhle pstup se může podobnému neználkovi jako jsem já hodit. :-).

P.S: Pokud admin uzná, že se to hodí spíš do jiné sekce, tak to přesuňte.
Pitomec (10211)|17.8.2006 06:52
DVD rekordér Panasonic, nahrát na DVD-RAM, editovat ve Womble MPEG Video Wizardu a v libovolném authoringovém softu udělat DVD-Video.
Connor (509)|17.8.2006 10:43
[quote=Pitomec]DVD rekordér Panasonic, nahrát na DVD-RAM, editovat ve Womble MPEG Video Wizardu a v libovolném authoringovém softu udělat DVD-Video.[/quote]

Díky. V mém případě je rekordér LG, proto DVD+RW. Netušíš kde je háček v mém případě, tj. ten problém s bitrate v TMPG DVD Authoru?
Pitomec (10211)|17.8.2006 17:13
Nejspíš to ten rekordér v některých okamžicích přešvihnul (používá se VBR, takže je to možné).
Connor (509)|17.8.2006 17:18
[quote=Pitomec]Nejspíš to ten rekordér v některých okamžicích přešvihnul (používá se VBR, takže je to možné).[/quote]

Aha, tak to mě nenapadlo, věřil jsem, že chyba bude v softwaru. Myslíš, že má smysl to nějak řešit, nebo to nechat být (když to stolní player přehrát dokáže)? Bez rekomprese by to asi stejně nešlo a to už je asi zbytečně moc sr*ní. Nebo bych mohl na rekordéru snížit kvalitu nahrávky? Teď používám u LG EX tj. 92min na DVD protože mi to časově vyjde akorát, tak bych to mohl snížit na SP (120min). Co myslíš, má to smysl, nebo bys to na mém místě nechal být?
Díky za trpělivost. :-)
Badis (226)|19.8.2006 10:26
Connor - klidně používej i režim 120 minut na placku. Vlastním Panasonic a režim SP (120 minut na 1 DVD) je v pohodě. Nebo zkus změnu programu. :-)
Pitomec (10211)|19.8.2006 11:50
[quote=Connor]Aha, tak to mě nenapadlo, věřil jsem, že chyba bude v softwaru. Myslíš, že má smysl to nějak řešit, nebo to nechat být (když to stolní player přehrát dokáže)? Bez rekomprese by to asi stejně nešlo a to už je asi zbytečně moc sr*ní. Nebo bych mohl na rekordéru snížit kvalitu nahrávky? Teď používám u LG EX tj. 92min na DVD protože mi to časově vyjde akorát, tak bych to mohl snížit na SP (120min). Co myslíš, má to smysl, nebo bys to na mém místě nechal být?
Díky za trpělivost. :-)[/quote]
Nechal bych to tak - ostatně zmenšit to můžeš kdykoli v budoucnu.
Whitejoker (616)|19.8.2006 22:49
Z vlastní zkušenosti:
VHS pečlivě uschovej, v orig obalech, bez přístupu světla, moc je nepřehrávej.
Mám takové 15 let bez ztráty kvality.
Některá DVDčka nepřečteš ani bezprostředně po nahrání, ty lepší mají životnost tak 10 let, některá i méně.
StD (8612)|20.8.2006 07:04
...včera jsem dělal Copy jedné VHS (hodinový studiový záznam z roku 1988, kupovaný za peníze!) a byla už pěkně "proleželá" = na několika místech prokopírované frejmy na pásce po několik vteřin, ale jinak TimeBase zvuku seděla a po 8 hodinách v ProCoderu se "zadařilo" a unikátní č/b filmeček je na světě (DVD)... :-E
Pitomec (10211)|20.8.2006 07:54
Ale, ale - tu pověru o jakémsi "prokopírování" když řekneš někde profíkům v TV, tak se začnou válet smíchy po zemi :-)
StD (8612)|20.8.2006 16:24
Mohu předvést "in natura" z DVD - nejlépe je to vidět třeba když je v záběru titulek 1942 a o několik zlomků vteřiny po vytracení se tentýž záběr objeví na 1 frame znovu; je to tam na několika místech a to jsem tu kazetu opravdu nejprve řádně provětral několikerým přetočením na mém S-VHS stroji...
Normálně by si toho člověk snad ani nevšiml, ale já na to čučel při rychlosti přehrávání 0,13 RT v náhledu ProCoderu... :-E Jinak BTW je to filmeček Finské vojenské letectvo za 2. světové války ve finštině.
Pitomec (10211)|20.8.2006 20:36
Kdoví, jak to bylo nahraný - v té době...
Connor (509)|21.8.2006 14:59
Tak pro mě se na mém postupu v podstatě nic nemění, jen budu demuxovat přímo VOBy z dvd+rw média a tím ušetřím trochu času. Vlastní nahrávky nechám v tom režimu XP, tj. 92min/DVD a na tu nekompatibilitu v překročení bitrate co hlásí Tsunami kašlu (přehrát to jde, tak snad toho nezalituju).

Mě osobně to připadá jako nejjednodušší řešení v poměru čas/výkon a pro spoustu laiků, kteří s tím nechtějí trávit mládí/stáří to může být vhodný řešení.

Whitejoker: Kdepak skladovat VHS, s tím je právě u mě konec...a jen pár pro mě momentálně důležitých nahrávek přesunu na DVD a ostatní jde do věčných lovišť.
Jasně, že DVD média nemají bůhví jakou životnost, ale lze to skóre různými způsoby trochu vylepšit a bylo by to spíš na flame. Ani VHS není věčný a je taky otázka jestli ty DVD co dělám teď pro mě budou mít za pár let takovou hodnotu jako teď a proto se s nima teď mořím.
Pitomec (10211)|21.8.2006 15:21
VHS sice není věčný, ale 30 let životnosti už se jasně prokázalo. Naproti tomu DVD zase ukázalo, že 3 měsíce od vypálení není na placce ani bit 9-)
Nasty_tvf (568)|21.8.2006 19:21
Už jsem měl i rychlejší, než tříměsíční :-E , a na druhou stranu mám i víc než čtyřletý, jako nový. Ale jinak naprostý souhlas s Pitomcem: Původní médium nikdy nelikvidovat!
Whitejoker (616)|21.8.2006 22:31
Néé,
to je souhlas se mnou....

Já mám orig. nahrávky dětí, otce, prarodičů z roku 1992 a všechny nahrávky jsou dnes nenahraditelné. Děti už trochu povyrostly a to ostatní už prostě není. Orig. nahrávky přečkaly i patero stěhování, průběžně to házím na dývka, ale originál mám furt ve skříni.
To samé se starýma LPčkama na vinylech. Sice to umím přehrát do kompu a udělat na CD, ale radši tomu ve skříni místo obětuji (a při dalším stěhování své svaly), než abych to vyhodil
Connor (509)|22.8.2006 15:57
Pitomec a Whitejoker: Jasně, i já souhlasím :-) a kolikrát si záznam delší životnost ani nezaslouží. :-) A většina nahrávek tak dlouho vůbec žít a být zamčený ve skříni nemusí (jen někdo prostě nerad věci vyhazuje na úkor životního prostoru, ale to je na jinou debatu). A chápu i Whitejokera, protože ani já bych archivní rodinné nahrávky nevyhodil, stejně jako bych nevyhodil staré fotografie.