Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Postup pri prevadeni analog videa na DVD

cartas (149)|15.8.2006 22:08
Zdravím, jsem uplnej neznalek a vymyslel jsem tenhle postup, kterej bych potreboval schvalit (nebo vyvratit) od expertu:
A) dostanu nekomprimované video do PC (tím mi jedna 90min kazeta skoro zaplní druhý disk 160GB)
B) prozenu to ve virtual dubu - aplikuji dva filtry: deinterlace (kvuli sledovani na pc) a logo (cernym prouzkem prekryju na dolnim okraji ty rozmazane radky)
C) pak to dam do nejakeho editacniho SW atd.

A ted moje dotazy:
1) co ten postup, je spravnej?
2) jaky kodek mam pouzit v bode 2. Bohuzel to nemuzu nechat bez komprimace, protoze se mi to nevejde na disk. Jinak receno, potrebuju nejakej kodek do VirtualDubu, kterej mi to video moc neponici (protoze se bude renderovat jeste v bode C). Co byste doporucili za video a audio kompresi? Mam posledni VirtualDub a k nemu tech kodeku moc nedodavaji, takze pokud mi nekdo nejakej doporucite (nejlepe s odkazem), budu rad.
IvanS (96)|16.8.2006 00:04
Jen takovy malinky dotaz... JAK dostanes to analog. video do pocitace? Pres jakou kartu, pres jaky vstup, pres jaky program...?

Par poznamek:
Krome bezkompresnich kodeku existuji i bezeztratove kodeky (tj. je to komprimovane, ale beze ztraty kvality). Je fakt, ze ta komprese je mala, tj. vysledny soubor velky, ale porad je to mensi, nez bez komprese. Problem u takovychto "extra" kodeku je ale se zpracovanim, obvykle je to hodne narocne na hardware.

Pro bezne ucely bych v tomto pripade pouzil bezny DV-AVI kodek. Neni problem ho ziskat, neni problem ho strihat, a pri zpracovani ve strihovem programu nedochazi k nijak podstatne ztrate kvality.

Pokud to ma jit do MPEG2 DVD-video formatu, urcite bych NEPOUZIVAL deinterlace filtr. Pri sledovani na stolnim prehravaci a na TV je prokladani běžné (nutné a výhodné), a pri sledovani na PC staci pouzit libovolny softwarovy DVD player - vetsina kvalitnich umi delat deinterlace primo pri prehravani (PowerDVD, WinDVD), takze proc bych si nejakym prepocitavanim (deinterlace) nicil puvodni video...
Pitomec (10211)|16.8.2006 06:21
[quote=cartas]Zdravím, jsem uplnej neznalek a vymyslel jsem tenhle postup, kterej bych potreboval schvalit (nebo vyvratit) od expertu:
A) dostanu nekomprimované video do PC (tím mi jedna 90min kazeta skoro zaplní druhý disk 160GB)
B) prozenu to ve virtual dubu - aplikuji dva filtry: deinterlace (kvuli sledovani na pc) a logo (cernym prouzkem prekryju na dolnim okraji ty rozmazane radky)
C) pak to dam do nejakeho editacniho SW atd.

A ted moje dotazy:
1) co ten postup, je spravnej?
2) jaky kodek mam pouzit v bode 2. Bohuzel to nemuzu nechat bez komprimace, protoze se mi to nevejde na disk. Jinak receno, potrebuju nejakej kodek do VirtualDubu, kterej mi to video moc neponici (protoze se bude renderovat jeste v bode C). Co byste doporucili za video a audio kompresi? Mam posledni VirtualDub a k nemu tech kodeku moc nedodavaji, takze pokud mi nekdo nejakej doporucite (nejlepe s odkazem), budu rad.[/quote]
Kup si radši stolní DVD rekordér a pokud budeš s tím videem chtít ještě něco dělat v PC, tak Womble MPEG Video Wizard.
Tvůj postup je čistá sebevražda, protože se zamotáváš do nějakýho nekomprimovanýho videa, pak jakási (naprosto zbytečná a kvalitu degradující) deinterlace a vůbec je to celý na pendrek. Pokud nemáš HW A/D převodník do DV formátu (se kterým se dá pracovat defacto ve všech editačních softech), tak jak je psáno o odstavec výše - stolní DVD rekordér a nahrávat na něm.
cartas (149)|16.8.2006 08:09
IvanS
Video dostanu do PC z analog kamery - cinche - TVkarta (WnnfastDV2000) a program WinfastPVR

S tim deinterlace jsem kapku zmatenej. Je mi jasny, ze pro normalni TV je to zbytecny, co to ale pak udela treba na LCD televizi? Tam uz bude prokladani videt nebo se pletu?

Co rozumis tim bezny DV-AVI kodek, resp. je to nejaky z tech, co je ve VirtualDubu?
peco (772)|16.8.2006 08:36
Tak si nastav vo WinFastPVR zachytávanie do DV, alebo Mjpeg formátu a nebude ti to zaberať toľko miesta na HDD, no zároveň to bude takmer rovnaká kvalita ako nekomprimované video. Vzniknuté *.avi, ktoré bude mať video vo formáte DV (resp. MJPEG) postriháš už v ľubovoľnom strihovom softe.

Ja mám rovnakú kartu a používam na zachytávanie DV kodek od MainConceptu, respektíve PICVideoMJPEG kodek od Pegasus. Video má v oboch prípadoch cca 12GB na 1hodinu záznamu.

Ak má byť výsledok v DivX/XvD, tak strihám vo VirtualDubMode a ak má byť výsledok na DVD, tak použijem SonyVegas a renderujem do MPEG2 a autorizujem v DVDArchitecte. Podotýkam, že ak to ide na DVD, tak nerobím deinterlace.

V príápade, že chceš nejaké návody, tak sa pozri na Vladove stránky

http://jech.webz.cz/tv1.php
:BB: :BB: :BB:
cartas (149)|16.8.2006 09:17
peco
1) ty zminovane kodeky (PICVideoMJPEG a MAinConcept) se daji nekde stahnout?

2) Porad potrebuju vysvetlit, co se stane, kdyz neudelam deinterlace a budu mit LCD televizi...

3) a audio komprimujes jak?

PS: jech.webz jsem vcera cetl celou noc, je to super napsany (timto mu diky). Akorat ze on to ma obcas az moc vymakany, me by nekdy stacila i trochu jednodussi cesta (i kdyz urcite nebude 100% ale treba jen 90%)
peco (772)|16.8.2006 10:13
cartas

1.) MC DV kodek je tu http://www.mainconcept.com/site/?id=783 a nejaku medicinku si uz zozenies, alebo pouzi Gedocida DV, ktory najdes na Vladovych strankach, a ktory je free.
PicVideoMJPEG hladaj na stránkach pegasus http://www.pegasusimaging.com/picvideomjpeg.htm a medicinku si uz zozenies.

2.) Myslim ze LCD TV vedia zobrazovat prekladany obraz korektne. Nemam LCD TV, no ked si ho budem chciet kupit, tak prehladam toto forum a dalsie ine a dozviem sa to. :-)
Ja by som to prekladanie nachal tak ako je. Dnes uz aj DVD prehravace vedia dat na vystup do TV obraz progressive (neprekladany)

3.) Audio cez tv/zvukovu kartu naberam do *.wav (16b, PCM, stereo) a potom ho komprimujem
-pre DVD vo Vegase na AC3
-pre XviD v BeSweet do MP3.

Jednoducha cesta je vzdy len ta tvoja akurat ju musis najst :-D

Moja je tato:
1 Video naberam do DV(niekedy aj MJPEG)
2 audio do PCM wav stereo
3 striham a renderujem do MPEG2/ac3 vo Vegase
4 DVD autozizujem v DVDArchitecte
IvanS (96)|16.8.2006 13:31
Jasne, pokud je to LCD televize, samozrejme MUSI umet korektne zpracovat a zobrazit interlace video, jinak by se na tom prece ani nedalo sledovat bezne TV vysilani. Opravdu to neni vubec zany problem, zajdi se podivat do libovolne prodejny s LCD televizema - vse co tam uvidis (bezne TV vysilani) je interlace. A na LCD monitoru pripojenem k PC to zase zvladne softwarovy DVD prehravac (primo pri prehravani dela deinterlace automaticky). Takze na interlace fakt nesahat, nechat jak to je.
peetr1 (110)|17.8.2006 21:38
Hej cartas já to všechno řešil takto.Nejprve jsem si půjčoval dnes již mám vlastní digitální kameru s analogovým převodníkem. Propojil jsem analog kameru s digitální kamerou a PC a všechno jsem nahrával a zpracovával ve vegase. Vegas je prostě IN a na co to dojebávat a komplikovaně zpracovávat v jiných softech. Ve vegase uděláš úplně vsjo. 9-)
IvanS (96)|18.8.2006 01:05
Peetr1, nejsi ty nahodou nejaky ten tajny agent od Sony?
peetr1 (110)|18.8.2006 23:05
No co už - Sony má prostě dobré produkty. Grabování videa přes kvalitní A/D převodník videokamery mě příjde vhodnější než jakákoliv TV karta. Navíc se to tady už několikrát řešilo a prakticky to tak bohudík taky vypadalo. Ale kúkam IvanS že často spávaš v knihovne :BB:
Pitomec (10211)|19.8.2006 09:14
SONY má dobré produkty tak v profi sféře od 300t. výše, ale určitě ne ve spotřebce, kde je to outsider žijící jenom z blbosti userů, kteří víc koukají na ta čtyři písmenka, než na kvalitu :-k
peetr1 (110)|19.8.2006 20:41
Pitomče to je pitomost. Že Sony koupila produkty od Sonic foundry s tím nic nenaděláš. A to jsou dobré produkty. V době kdy jsem používal třeba Sound Forge jsi možná ani nevěděl, že nějaké PC je na něco dobré - možná jsi znal tak nějakou Bull síť či co to bolo. Navíc většina zde na fóru vegas používá - takže buď jsou včeci tito pitomci poněvadž používají produkt sony nebo jsi pitomec ty. :-E
PS : taky tě mám rád
Pitomec (10211)|19.8.2006 20:48
[quote=peetr1]Pitomče to je pitomost. Že Sony koupila produkty od Sonic foundry s tím nic nenaděláš. A to jsou dobré produkty. V době kdy jsem používal třeba Sound Forge jsi možná ani nevěděl, že nějaké PC je na něco dobré - možná jsi znal tak nějakou Bull síť či co to bolo. Navíc většina zde na fóru vegas používá - takže buď jsou včeci tito pitomci poněvadž používají produkt sony nebo jsi pitomec ty. :-E
PS : taky tě mám rád[/quote]
Napřed napíšeš, že SONY něco koupí od Sonic Foundry, a že to jsou dobré produkty a pak vyzdvihuješ SONY, která na tom ovšem nemá defacto žádnou zásluhu (myslím na vzniku toho softu)... - to vypadá na pěknou schízu takhle v sobotu večer. Co ty na to, že bys v pondělí zaběhnul za svým psychiatrem a poradil se? 9-) :-E
peetr1 (110)|20.8.2006 22:25
Má na tom zásluhu - koupila to - tzn . je to teď produkt Sony - ale to je zbytečné odbočuješ od tématu. Prostě vegas je nej. co se týká podpory tak nemlž. :-)-
Pitomec (10211)|20.8.2006 23:19
Nej být může, ale ne díky SONY - díky SONY to akorát půjde časem do pr**le, protože ten outsider na co hrábne, to pos*re :-k No naštěstí se mě to netýká, takže jsem v klidu :-E
Foolproof (2713)|20.8.2006 23:51
[quote=peetr1] Prostě vegas je nej. co se týká podpory :-)-[/quote]

Nějak mi vadilo, že nesežere AC3 zvuk i když to v něm lze spáchat.
Nebo už to vymysleli ? Stejně tak podpora DSFiltrů, či VfW kodeků.