Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

X264/XVID

Lar (115)|15.8.2006 10:09
Používám pro kompresi XVID 2 průchody, cca 2,5Mbit/s a chtěl bych zkusit x264. Zajímalo o kolik bude menší datový tok při zachování zhruba stejný kvality jako u XVID?
Zdroj je nahrávka z tv komprese do DV kodeku 720x576.
Foolproof (2713)|15.8.2006 11:51
Myslím, že jinak.

Soubory jsou při stejném datovém toku asi stejně veliké, ale pokusně můžeš jít u H.264 dolů, tak dlouho až se ti to bude zdát.Je to ale problém, jsou tam mraky paramerů, raději si najdi nějaké srovnání na internetu.

Já vidím hlavní rozdíl, DivX je vhodné pro filmy do 640x480, kdy je možné použít mižší datové toky bez výrazné ztráty kresby, za cenu vyblitých barev.
H.264 naopak dělá racionálně veliké soubory pro vysoké datové toky, kde se považuje vysoká kvalita. U DivX zvyšovat datový tok nad určitou hranici nemá význam.
csm_tvf (96)|15.8.2006 13:22
cize 4 mbit {h264} > 4mbit {Xvid} bude vecsi rozdiel v kvalite
ako 3 mbit h264 > 3mbit Xvid ?
clee (6592)|15.8.2006 13:30
no pokud je zdrojovej material hnusnej sebelepsi kodek to nespocita nak rozumne, rovnice ze kvalita mpeg2 na bitrate x se rovna kvalite mpeg4avc na bitrate x/2 plati tak maximalne v pripade broadcastu nebo hd-dvd/bdr, obecne cim vetsi datovej tok tim lip takze to koduj tak jak to potrebujes co se mista tyce...
csm_tvf (96)|15.8.2006 18:31
a aka je minimalna konfiguracia na prehratie 800*450 25FPS a 4000bitrate h264 v mp4 ? dost ludi sa stazuje ze meska zvuk pri mp4
stabo (20)|15.8.2006 18:50
citujem:proč převádět AVI do MPEGu??? AVI XviD je best!
Zaujal ma tento odkaz v sekcii Mpeg.
Mam stolni DVDprehravač Sony DVP-NS32 a prehrava aj Divx a potrpim si obvzlašt na kvalitu obrazu z dig.kameri a zatial sa mi s AVI do Mpegu nepodarilo previest taku kvalitu s ktorou by som bol spokojny.Zvažujem aj takuto možnosť pozerania svojho videa s DVkamere na dvdečkach pokial mito zachova taku kvalitu ako original.To že avi na dvd naperem len 20 minut nie je prekažkou.Možete mi poradiť aky program použiť na prevod. Dik
Foolproof (2713)|15.8.2006 20:33
Když ti tak záleží na kvalitě, kup si hardwarový převodník.
vlada (3470)|17.8.2006 12:03
Lar
x264 (AVC) ušetří oporoti XviDu (ASP) při stejné kvalitě odhadem tak 20%. Ale záleží hodně na zdrojovém materiálu.

Nesouhlasím s tím, že AVC je lepší při vyšších datových tocích. Třeba XviD se hodně používá pro HD ripy s vysokým rozlišením a bitratem. Je optimalizovaný i pro hodně vysoký bitrate a kvalitu.

csm
Tipoval bych to okolo 2GHz. ale záleží na použitém dekoderu.

stabo
Pokud je zdroj Tvého videa DV kamery, tak by se dalo říct, že u stolního přehrávače nepochodíš. Narazíš na 2 naprosto základní problémy:
1) Anamorfický obraz - rozlišení neodpovídá poměru stran
2) Prokládání

Jelikož DVD oběma neduhy také, tak se vzájemně pokrátí a bez větších problémů převod funguje.

Pokud bys to chtěl dostat do AVI, nepůjde to bez změny rozlišení, protože pokud necháš 720x576, tak bude AVI video při přehrávání roztažené na výšku. Mohl bys provést bez problémů resize na 768x576 a zachovat prokládání, jenže
1) Stolní DVD přehrávače nezvládnou vyšší rozlišení než 720
2) DVD přehrávače většinou nezvládají prokládáný AVI/MPEG-4

Takže musíš použít deinterlace filtr, resize na 720x540 a potom to půjde. K tomu abys tohle provedl dobře ale už musíš něco znát.

Jelikož máš SONY, tak narazíš na další problém: SONY blokuje XviD kodek, takže musíš nastavit FourCC kód třeba na DX50, aby si myslel, že to je DivX.

Pokud bys to chtěl vyzkoušet, podívej se na moje stránky. Otevři video ve VirtualDubu, nastav deinterlace a resize filtry, kodek XviD - bitrate 6000 kbps, ulož si kousek videa a zkus to přehrát. Stolní přehrávače budou mít určitě taky nějaký limit pro bitrate.

Foolproof
Podle mě stabo nemá problémy s digitalizací, ale kompresí. Tam mu žádný HW nepomůže.
Foolproof (2713)|17.8.2006 12:59
Citace

Podle mě stabo nemá problémy s digitalizací, ale kompresí. Tam mu žádný HW nepomůže.
-----------------
No nevím hovoří o převodu z digitální kamery, tak mi není jasné co by digitalizoval a proč by (když jde zejména o kvalitu) to neřešil hardwarový enkoder.
--------------
Vzhledem k tomu, že už jede H.264 vysílání ze satelitu a prováděl jsem nějaké testy, mohu zodpovědně řící, že si vybrali dobře.Pokud se pokusím zdroj MPEG2 1920x1080 s bitrate 19,8 převést na XVid,WMv,DivX, mohu tam dát tok od určité hranice nahoru jaký chci a nemá to vliv.MPG v H.264 jako originál je nesrovnatekný z hlediska kresby i kvality barev.Z Xvidu to vyleze jako vyprané v Perwollu.
A to musím zdůraznit jsem schopen zatím srovnat pouze s 1280x1088, protože v DVBS2 se zatím nechytám.

Ovšem to je komprimované hardwarově :-D :-D
vlada (3470)|17.8.2006 16:11
Foolproof
Proč HW enkoder nemůže být nikdy lepší než SW jsem tu už několikrát psal. Základem každého HW enkoderu je totiž stejně nějaký SW, který musí někdo napsat a potom se podle toho vyrobí HW. Takže SW je na světě vždy jako první a nemůže být horší než HW. Pokud bysme se bavili o rychlosti, tak to je samozřejmě přednost HW řešení.

S tím XviDem musíš něco prasit, nevidím žádný důvod, proč by měl mít horší barvy než originál. Pokud bys mluvil o kostkách nebo rozmazání, tak to tam při nízkém bitrate samozřejmě je. Ale že by se nějak měnily barvy jsem nikdy nezažil. Neměl bys nějaký obrázky, jak to vypadá?

Podívej se třeba na tenhle test. Všechny kodeky mají úplně stejný barvy a stejný jako originál. Žádný vyblitý barvy tam nikde nejsou.
Foolproof (2713)|17.8.2006 16:55
Se srovnáním HW-SW nesouhlasím.

Udělám naprosto dokonalý softwarový enkoder, ale on je totiž nepoužitelný, protože by to trvalo 100 let, než by to převedl, ale stejný algoritmus narvaný ve strojáku do čipu pojede. A o tom to je, o kompromisech.
Takže třeba u dekodování H.264 sice mohu zapnout "Deblocking always", ale je mi to nanic, protože už to zdechne, takže to nemohu použít.

V roce nekdy 1995 byl převod na VCD otázkou celé noci a výsledek byly víceméně čtverečky, investoval jsem do krabičky od Pinnacle, která se jmenovala myslím MP-10 a produkovala v realtime sledovatelný obraz.


Nejsem si jistý jestli je to šťastný odkaz na ty testy, protože je to na kresleném filmu a i originál má barvy neskutečně syntetické, jaksi do fialova.Já posuzuji vždycky ksichty,oblohu,vodu a trávu.

Co na http://www.doom9.org/images/codecs/2005/finals/steamboy/divx-63263.png mám poznat.

Nebo na http://www.doom9.org/images/codecs/2005/finals/steamboy/xvid-43427.png takovém obrázku.


Já mám zdroje jenom ze satelitu a testíky nebyly dělány na velikost souboru, ale obráceně srovnával jsem výsledky při určitých datových tocích. Kupodivu H.264 na pouhých 450 kilech jsem vyhodnotil jako srovnatelné s VCD.
vlada (3470)|17.8.2006 21:30
Foolproof
Jasně u SW je problém s rychlostí, to jsem psal. Otázkou ale je, jestli je možné napsat výrazně lepší enkoder než je třeba HC, ProCoder nebo MainConcept. Pokud použiješ v SW enkoderech volby, které zvýší kvalitu na úkor rychlosti, často ve výsledku stejně nic nepoznáš. Navíc kvalitní HW enkoder by stál asi dost peněz. Myslím si, že běžně dostupné HW enkodery strčí freeware HC bez problémů do kapsy. Pokud máš přístup k nějakému HW enkoderu, můžeme udělat srovnání.

Ty 2 obrázky co odkazuješ jsou samozřejmě nic nežíkající, ale jsou tam i obrázky, kdy by se vada barev projevila. Podle mě máš někde v procesu botu, protože jinak by se opravdu barvy měnit neměly.

Co se týká VCD a H.264, tak jsem kdysi někde četl, že při extrémně nízkých datových tocích je MPEG-1 efektivnější než MPEG-2 i MPEG-4.