Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vliv grafické karty na přehrávání a střih videa

fala25 (2)|6.8.2006 11:16
Mám dva notebooky se stejným displejem,stejným chipsetem,téměř stejným procesorem,ale rozdílnou grafikou.jeden má integrovanou GMA 900 a druhý má ATI X700.Při přehrávání DVD má video na tom s tou GMA 900 méně ostrý obraz,více čtverečkovaný,prostě horší.Všeobecně se tvrdí ,že grafická karta nemá na přehrávání videa žádný vliv.Je to tedy pouze náhoda,nebo tím že každý notebook má jiné kodeky,nebo přeci jenom to může být těmi grafickými kartami.Oba dva mají WMP 10 a WIN DVD,ale ten s ATI má ještě EXPRES MEDIA PLAYER.Není třeba možné,že by měl ten "EMP" nějaké vylepšovací filtry nebo kodeky?A jěště bych se chtěl zeptat,jestli bude ten s tou ATI lepší na střih videa nebo to vyjde na stejno.Díky za rady,sem laik a i kdzž sem již pročetl lecjaké diskuze a různé články nemám v tom jasno 9-)
Alf (888)|6.8.2006 20:32
Na kvalitu zobrazení grafická karta vliv určitě má, na střih videa určitě ne.
Siggi (48)|6.8.2006 21:57
Alebo ma kazdy notebook inac kvalitny display
fala25 (2)|13.8.2006 16:42
Díky za odpovědi,jinak oba mají naprosto stejný displej,dokonce i s naprosto stejným softem je ta Ati o něco lepší. :BB:
Foolproof (2713)|13.8.2006 21:18
Grafická karta je základem všeho, ovšem její výkon roste přímo úměrně s výkonem procesoru.

Vliv pro přehrávání je prvotní.
ODSakEda (2278)|14.8.2006 11:22
Spíše jde o rozdílné displeje a kvalitu D/A převodníků v nich!
Na kvalitu obrazu grafárna valný vliv nemá tím spíše u DVI výstupu pro LCDčka! Má vliv obecně na kvalitu obrazu spíše u CRT monitorů a navíc video je jen 2D zobrazení, stejně jako plocha Windows nebo statické fotky. Tedy zatím jsem osobně zažil dobrý obraz i na mnohých starých PC s Celeronem okolo 800MHz a grafikou noname integrovanou na desce! Maximálně se obraz u grafiky s pamětí pod 32MB trhal, ale na ostrost či barevnost obrazu videa rozhodně vliv neměla! (tedy mimo HDV :-D tam už končí sranda např. u paměti a 64MB začíná být málo! i když těžko vždy přesně odhadnout, neníliproblémi jinde ve vyladěnosti konkrétní sestavy)
Foolproof (2713)|14.8.2006 16:03
[quote=ODSakEda] Na kvalitu obrazu grafárna valný vliv nemá tím spíše u DVI výstupu pro LCDčka! [/quote]

Nechci být zlý, ale navrhuji zřídit novou rubriku, nazvanou například "Nesmrtelné výroky" nebo tak podobně.


[quote=ODSakEda] a navíc video je jen 2D zobrazení [/quote]

představ si, že moderní video karty pro zpracování (protože nemají vliv na kvalitu obrazu :-D ) používají technologii D3D. Ono totiž, když z=0, výsledek je 2D.

\/
Modena (1706)|14.8.2006 17:29
Foolproof
:-D :BB:
ODSakEda (2278)|14.8.2006 21:08
Foolproof -pokud umí grafika rozlišení alespon 1024x768 px při alespon 75Hz pro CRT a 60Hz pro LCD a alespon 32bit barvy, pak jediné co ovlivní kvalitu obrazu je již jen monitor! Psal jsem, že né že nemá žádný vliv, ale že nemá valný a nemyslel jsem předpoopní grafiku z dob 486-tek!...

-Pokud alespon toto grafána neumí..., samože do má vliv na ne-kvalitu obrazu mínusu, ale rozhodně né do plusu. Prostě je jen rozlišení a barevná hloubka! Pro pohyblivý obraz je pak důležitá ještě rychlost zpracování a tedy i velikost její paměti, ale pořád jde jen o 2D obraz!
-Až u 3D her samože jsou rozdíly velmi značné a parametrů je mnohem více! Ale NE pro video o mizernejch 720x576i/25fps, který je jen 2D!!!

Nechápu tedy na jakou kvalitu obrazu myslíš že maj vliv krom her???!!! A jaký moderní??? Video přehraji na starým PC tuším již od celeromu 400MHz s grafikou integrovanou na desce nebo se starou mrchou koupenou jen do kanclu určenou tedy jen na 2D zobrazení s 16MB pamětí a více bez možnosti hraní 3D her natož náročných na detaly a dynamiku děje! Tak voco Ti jde???
Foolproof (2713)|14.8.2006 21:59
Diskuse je evidentně zcela zbytečná.

Už jenom paměť karty má obrovský vliv.Asi jsi si nevšiml, jak se u karty z malou pamětí obraz vykresluje postupně, přelévá, ano v 2D.

Moje karta má hardwarové deinterlace, není co dodat.

Aby se dalo při videu použít DXVA, musí jet v režimu D3D, jinak si při vyšších rozlišeních moc nevrzneš.

Myslíš, že není rozdíl jestli jede obraz na 60 Hz nebo na 100 ? Otestuj si sám na HDTV.

Softwarové dekodery jsou postaveny na principu, že když nestíhá, tak - jeden typ vynechává snímky, druhý pixely, oboje je řešeno hardwarovou podporou GUI v D3D režimu.

Atd.


Takže já tvrdím, že kvalita grafické karty má valný vliv na kvalitu zobrazení.

Jinak mám to doma jednoduché, když píchnu můj postarší notebook do LCD monitoru přes VGA, vidím rozdíl na první pohled.
Monitor má oba vstupy, prohodím-li DVI a VGA, výstup z PC, nelze okem nic rozeznat.Ovšem je tam karta, která na Vánoce 2004 stála tolik, kolik stojí celé PC. :-D
ODSakEda (2278)|14.8.2006 23:46
Foolproof
1. nebavil jsem se pohrdavě o takykartách pod 16MB pamaěti!...
2. každá nVidia, od GF4 tuším, má HW podporu deinterlace!
3. vyšší rozlišení?! No tady je snad řeč o HDV??? (nikoliv o HDTV-to je o TV příjmu když už!...)
4. na jakou kvalitu má vliv?! (myslím u videa 720x576i 25fps, HDV je trochu jiné téma a tam bych kartu, pod 128MB paměti a 350MHz frekvenci čipu, nedoporučoval! A taková snad ani pro jen 2D zobrazení neexistuje!) Popiš mi to! Co nestíhá?!

-Když prostě umí karta dostatečné rozlišení (na VGA nebo DVI je jedno, když umí LCD dobře provést autoadjusting-sfázování a tím synchronizaci jeho fyzických pixelů obrazovky, aby odpovídaly přesně na jeden pixel rastru pixelů definovaných grafikou) i barev tak prostě vykreslí těch málo pixelů co "PAL" potřebuje i ve fuulscreenu (tedy z mnohem více pixelů než je video samo) a daný barvy (standartně 32bitů), které dekoduje z mizernýho "PAL" videa z něhož poznáš houbelec neb má tak možná 256 odstínů barev... Na to nepotřebuješ kartu za tisíce, ale za 500kč :-D Na akční 3D hry ale i na HDV samože ano! To se ale nepřu 8-)
ODSakEda (2278)|14.8.2006 23:47
Foolproof
1. nebavil jsem se pohrdavě o takykartách pod 16MB pamaěti!...
2. každá nVidia, od GF4 tuším, má HW podporu deinterlace!
3. vyšší rozlišení?! No tady je snad řeč o HDV??? (nikoliv o HDTV-to je o TV příjmu když už!...)
4. na jakou kvalitu má vliv?! (myslím u videa 720x576i 25fps, HDV je trochu jiné téma a tam bych kartu, pod 128MB paměti a 350MHz frekvenci čipu, nedoporučoval! A taková snad ani pro jen 2D zobrazení neexistuje!) Popiš mi to! Co nestíhá?!

-Když prostě umí karta dostatečné rozlišení (na VGA nebo DVI je jedno, když umí LCD dobře provést autoadjusting-sfázování a tím synchronizaci jeho fyzických pixelů obrazovky, aby odpovídaly přesně na jeden pixel rastru pixelů definovaných grafikou) i barev tak prostě vykreslí těch málo pixelů co "PAL" potřebuje i ve fuulscreenu (tedy z mnohem více pixelů než je video samo) a daný barvy (standartně 32bitů), které dekoduje z mizernýho "PAL" videa z něhož poznáš houbelec neb má tak možná 256 odstínů barev... Na to nepotřebuješ kartu za tisíce, ale za 500kč :-D Na akční 3D hry ale i na HDV samože ano! To se ale nepřu 8-)
Foolproof (2713)|15.8.2006 00:01
Myslím, že ze srovnání obou našich příspěvků vyplývá, zda má kvalita grafické karty vliv na kvalitu obrazu nebo ne.

To je vše.
ODSakEda (2278)|15.8.2006 00:15
Já zmám jen pojem výkon grafiky! Ale kvalita grafiky??? Jak ji měřit? Výkon to měřit jde. Nebo myslíš kvalitu povrchové úpravy??? :-E :-E :-E