Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zapojení HDD a mechanik - problém?

petik (84)|24.7.2006 13:26
Ahojte, prosil bych o radu. Předem upozorňuji, že jsem v oblasti hardware laik, tak na mě musíte tak trochu jako na blba. V podstatě mám tento problém, na počítači stříhám amatérsky video, mám tam tato disková zařazení zapojená tímto způsobem:
1) DVD RW vypalovačku - primary IDE master
2) combo DVD CDRW - second. IDE master
3) systémový SATA HDD 80giga - third IDE master
4) SATA HDD 160giga - fourth IDE master, na tomhle disku jsem měl data, stříhal, renderoval

Táta vyhazoval comp, tak jsem z něj vzal 40gigovej ultra ATA disk, ze ho pridam do sveho complu. Otazka zni jak ho mám zapojit (například pokud by to byl novej systémovej disk - zřejmě by bylo nejvhodnější na prmary IDE master, slave nechat prázdnej, na secondary dát obě vypalovačky?? Pokud bycho chtěl používat na renderování videa, je možné zapojení totéž? A má to význam - bude to rychlejší než ve výše uvedeném zapojení SATA disku č. 4)

Další můj dotaz s tímto souvisí - je možné SATA harddiskům připojeným k základní desce přes SATA kabely přiřadit jiné IDE controlery nebo jsou primary a second. controller na desce na pevno a je k nim možno připojit pouze starý disky, mechaniky přes IDE kabely?

Díky za Vaše rady
jojto (865)|24.7.2006 13:52
Zapoj to tak ako si napisal. SATA pripajas do SATA konektoru, nekonfigurujes ci je Primary ci Slave. Na ten 80 GB si daj system a ukladaj na ten 160GB. Na ten IDE 40 GB si ukladaj napr. obsah z webu, ci dokumenty...

Existuju redukcie SATA--->IDE, ale nad tym by som neuvazoval.
two.faces (1)|18.1.2009 13:21
ahoj, mam malý problém. Koupil jsem si novou mechaniku. mám ji zapojenou přes IDE jako slave protože na masteru už mechaniku mám. Vše mám zapojeno tak jak má být, napájení, ide konektor i jumpper. V BIOSu jsem si nastavil auto detekci. Po zapnutí počítače ale nová mehcanika vůbec nereaguje, nebliká jají dioda a po zmačknutí tlačítka se ani nevysune. nevíte někdo prosím čím to může být? Děkuji za odpověd...
Doom (2331)|18.1.2009 13:28
zkus jinej napájecí kablík. ideálně ten, na kterém fungoval jiný disk/optika
StD (8612)|19.1.2009 07:37
[QUOTE=two.faces;212364]ahoj, mam malý problém. Koupil jsem si novou mechaniku. mám ji zapojenou přes IDE jako slave protože na masteru už mechaniku mám. Vše mám zapojeno tak jak má být, napájení, ide konektor i jumpper. V BIOSu jsem si nastavil auto detekci. Po zapnutí počítače ale nová mehcanika vůbec nereaguje, nebliká jají dioda a po zmačknutí tlačítka se ani nevysune. nevíte někdo prosím čím to může být? Děkuji za odpověd...[/QUOTE]

Na té první mechanice máš určitě jumper na CS (Cable Select) a nikoli na Master. S tím napájením by to byl dobrý fór, ale také se mi to kdysi stalo, že jsem vše pěkně pozapojoval, na molex napajedla zapomněl, a potom se divil...
BTW: Když tu první mechaniku odpojíš od napájení a tu druhou naswitchuješ jako Master, tak to dělá co? Je také mrtvá?
Steelista (92)|19.1.2009 12:46
[QUOTE=two.faces;212364]Po zapnutí počítače ale nová mehcanika vůbec nereaguje, nebliká jají dioda a po zmačknutí tlačítka se ani nevysune.[/QUOTE]
Z toho popisu bych řekl, že je buď mrtvá mechanika, anebo hapruje napájení. Po připojení na spuštěný napájecí zdroj by určitě měla mechanika aspoň reagovat na otevření/zavření.