Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Formule 1 z DVB-T a jeho zpracování?

Connor (509)|13.7.2006 16:19
Zachytáváte někdo F1 (nebo jiný rychlý sport) z DVB-T vysílání (Nova) a případně komprimujete do XviD/DivX?
Pokud ano, prosím o vaše tipy jak na to.
Doteď jsem DVB-T filmy demuxoval v ProjectX a pak komprimoval pomocí GordianKnotu do XviDu a bylo to celkem v pohodě, ale v případě F1 je výsledek celkem slabý (při rozlišení 512x384 a bitrate cca 1350). Zkusil jsem pro jistotu i kompresi do DivX 6 a výslednek podobný (jen mě překvapilo, že XviD má proti originálu mnohem lepší kontrast, kdežto DivX je sice podobnější originálu, ale ne tak pěkně barevný), ale jinak mi připadá subjektivně čistší právě DivX.
Proti klasickým pořadům kde bitrate 1350 při 512x384 dává solidní kvalitu obrazu, tak u F1 je to horší, a na šedém asfaltu a pohybujících se vozech se to projevuje nejvíc.
Nastavení kodeků jsem nechal standardní u DivX a podle některého z návodů tady na fóru jsem nastavil XviD. Obojí 2-průchodově.
V případě XviDu mi to ukazuje v GK compresibility kolem 30%, což je taky podivně málo (proti jiným pořadům z novy).
Tuším, že nevyužívám správné nastavení kodeků a rád bych využil maximum, ale jsem v tom amatér a potom co jsem si tu kolem přečetl mám v hlavě ještě větší guláš. 9-)
Zatím bych rád v tomhle F1 případě ještě na XviD/DivX kompresi nezanevřel a dřív než dospěju k MPEG2 a masteringu DVD, tak chci ještě zkusit z toho vymáčknout maximum.
Záznam z Novy je Interlaced, ale nevím, jestli to má v tomhle případě vliv (a v tom mám ještě větší zmatek) 9-) .
Ještě dodám, že kvalitativní porovnání jsme dělal na PC monitoru, ale vlastní sledování plánuji z valné většiny na TV (ať už CRT teď nebo LCD později).
Předem děkuji za trpělivost a za to, že mě nepošlete do p.... nebo doporučíte funkci "hledat", kterou jsem použil, ale uspokojivou a srozumitelnou pomoc nenašel. :-)
clee (6592)|13.7.2006 16:34
takze deinterlace delas nebo ne?
Connor (509)|13.7.2006 16:53
[quote=clee]takze deinterlace delas nebo ne?[/quote]

Ne, deinterlace nedělám.
Ani nevím pořádně jak ani nevím jestli je to vhodné.
Pouze zachycený TS soubor demuxnu v ProjectX a to pak zpracovávám v GordianKnotu a právě při tvorbě d2v souboru v DGindexu jsem si všimnul, že mi to píše, že video je "interlaced", ale v některém z návodů zde, jsem čet, že to auto taky neřeší, tak to zatím taky neřeším. :-)
clee (6592)|13.7.2006 18:12
takze nechavas deinterlace na dekoderu? to u mpeg4 neni dvakrat rozumny, pokud nezatrhnes interlaced tag v nastaveni xvidu tak to dost snizuje kompresibilitu, bejt tebou pouziju smart deinterlace plugin (vd) a bejt mnou tak to vysmazim na dvd tak jak to lezi a bezi :-R
pee.tr (1208)|13.7.2006 20:04
F1 už nahrávám nějakej ten rok. Začínal jsem jen se sestřihy a dával je napřed do DivX, později do Xvid. Jak píšeš, taky se mi při zpětném ohlédnutí zdál starší DivX mnohdy lepší než novější Xvid. Dělal jsem to vždy na 512x384 a cca 1350, později 1500kbps, ale vždy s použitím filtru deinterlace. I když ono je to u těch přenosů z F1 občas bordel. Už jsem se tu jednou o tom bavil myslím s mirekemv, který mi detailně popsal, jak můžou ve vysílání převádět normy obrazu z ciziny na tu naši. Občas tam totiž bylo takové poškubávání obrazu ve výsledku a to hlavně u závodů jako je Kanada, nebo různý exotický země v Asii. Dneska dělám závody celý a do MPEG2, 1 závod - 1 DVD a asi je to nejlepší, protože ať uděláš DivX sebelíp, např. takový záběry z vrtulníku na klikatící se had barevných monopostů na tmavém asfaltu nebude nikdy 100procentní.
Connor (509)|13.7.2006 21:59
[quote=clee]takze nechavas deinterlace na dekoderu? to u mpeg4 neni dvakrat rozumny, pokud nezatrhnes interlaced tag v nastaveni xvidu tak to dost snizuje kompresibilitu, bejt tebou pouziju smart deinterlace plugin (vd) a bejt mnou tak to vysmazim na dvd tak jak to lezi a bezi :-R[/quote]

Jo, deinterlace jsme doteď vůbec neřešil.
"interlaced tag v nastaveni xvidu"? to jsem nenašel v nastavení kodeku jsem nalezl (a nemám to zaškrtnuté) volby jako "Interlaced Encoding" a "Top field first"...Máš tohle na mysli? Nastavit deinterlace při kompresi do XviDu?
Nebo by bylo vhodné spíš nějak zpracovat vstupní mpv video soubor (demux z ProjectX)? To by ve VD šlo taky? Promiň za blbý otázky, jen si nejsem jistej, jestli chápu správně?

... a pak je tam ještě "Global Motion Compensation" (to nesouvisí interlacingem, ale možná by to bylo taky vhodné zkusit)
Connor (509)|13.7.2006 22:06
[quote=pee.tr]F1 už nahrávám nějakej ten rok. Začínal jsem jen se sestřihy a dával je napřed do DivX, později do Xvid. Jak píšeš, taky se mi při zpětném ohlédnutí zdál starší DivX mnohdy lepší než novější Xvid. Dělal jsem to vždy na 512x384 a cca 1350, později 1500kbps, ale vždy s použitím filtru deinterlace. I když ono je to u těch přenosů z F1 občas bordel. Už jsem se tu jednou o tom bavil myslím s mirekemv, který mi detailně popsal, jak můžou ve vysílání převádět normy obrazu z ciziny na tu naši. Občas tam totiž bylo takové poškubávání obrazu ve výsledku a to hlavně u závodů jako je Kanada, nebo různý exotický země v Asii. Dneska dělám závody celý a do MPEG2, 1 závod - 1 DVD a asi je to nejlepší, protože ať uděláš DivX sebelíp, např. takový záběry z vrtulníku na klikatící se had barevných monopostů na tmavém asfaltu nebude nikdy 100procentní.[/quote]

No jo, vypadá to, že k tomu (vykašlání se na MPEG4 kompresi) asi dospěju brzo taky. Zachytáváš taky z DVB-T? Ten deinterlace filr jsi dřív používal kdy, kde, jak? Před kompresí, nebo až po ní?
A když v současné době děláš "jen" klasické MPEG2 DVD a nepáráš se s tím, tak to video taky předtím deinterlaceuješ? Čím?
Jo a v čem pak děláš authoring?

P.S. Zkusil jsem si otevřít .MPV video soubor ve VirtualDubu, ale nešlo to. :-/
P.P.S. Neměl bych něco zaškrtnou například už při tvorbě .d2v souboru v DGindexu? Tam sem doteď taky nic neřešil.

P.P.S. Cím to, že klasické filmy a seriály vypadají normálně a i komprese je ucházející...a řekl bych, že i u nich mi ukazuje DGindex že jsou "Interlaced"?
Connor (509)|13.7.2006 22:19
Ha, tak jsem našel VD, kteý se jmenuje VirtualDuv MPEG2 mod (1.6.1) a v něm MPV video mohu oteřít :-) ...takže stačí na to aplikovat deinterlace filter (s jakým nastavením? "blend fields together"? Ale jak to pak uložit? :-/
clee (6592)|13.7.2006 22:48
blend fields together je nejhorsi mozna volba, najdi si ten smart deinterlace filtr, jinak deinterlace zasadne pred kompresi (jinak pri az prehravani) a ten interlaced tag se nastavuje jen v pripade ze to enkodujes interlaced (tzn bez pouziti deinterlace filtru), top field first taky zaskrtnout pac sme v evrope, ale obecne cpat neco do divx/xvid prokladany neni fakt vubec dobrej napad pokud teda nemas nakej zazracnej deinterlace filtr co bezi az pri prehravani, nechal bych to v mpeg2 kazdopadne, zbytecna prace to cpat do neceho jinyho...
Connor (509)|13.7.2006 23:47
[quote=clee]blend fields together je nejhorsi mozna volba, najdi si ten smart deinterlace filtr, jinak deinterlace zasadne pred kompresi (jinak pri az prehravani) a ten interlaced tag se nastavuje jen v pripade ze to enkodujes interlaced (tzn bez pouziti deinterlace filtru), top field first taky zaskrtnout pac sme v evrope, ale obecne cpat neco do divx/xvid prokladany neni fakt vubec dobrej napad pokud teda nemas nakej zazracnej deinterlace filtr co bezi az pri prehravani, nechal bych to v mpeg2 kazdopadne, zbytecna prace to cpat do neceho jinyho...[/quote]

Díky za tipy, zkusím najít ten smart filter (je to samotnej soft, nebo plugin do VD?) a o víkendu si mám s čím hrát. :-) Ta videa samozřejmě plánuju přehrávat z větší části na stolním přehrávači, takže tam snad taky nemůže deinterlace uškodit? Bez ohledu na to, jestli to pak budu dál komprimovat nebo nechám v mpeg2. Je to tak?

Ukazuje vůbec ten DGindex "interlaced" nebo "progressive" správně vždycky? Já tedy zachytávám jenom DVB-T, ale třeba u seriálu CSI Miami mi to sice taky píše "Interlaced", ale z kvalitou a kompresí takový potíže nemám.
Tak teď nevím, jestli se s tím deinterlacem před vlastním zpracováním (bez ohledu jestli mpeg4 nebo mpeg2) mám zabývat vždycky, nebo jen u takových oříšků jako jsou F1?
Díky za pomoc.
clee (6592)|14.7.2006 00:21
plugin do vd, jinak dvb vysilani ma vzdycky tag interlaced i kdyz zaznam muze bejt progresivni, to se da urcit jedine ocima :-)
pee.tr (1208)|14.7.2006 08:11
Connor
Já to mám trochu jinak, nahrávám z klasickýho analogu.
Deinterlaced filtr jsem používal při kompresi ve VD (pro Tebe ve VD MPEG2)
V současnosti ho do MPEG2 nechávám interlaced jak to je z vysílání.
Authoring dělám v IfoEditu.
To že klasický seriály jsou lepší v DivX, než F1 je podle mě hlavně v tom, že live kamera v F1 je přeci jen rozhýbanější a i před ní se toho hýbe celkem dost, a především to jsou dost často ne úplně čistý záběry co se kvality obrazu týče. Ale i tady jsou rozdíly závod od závodu, jak už jsem psal výše.
A ten deinterlaced filtr jsem vždy používal právě ten blend fields together. Zkoušel jseml použít i opěvovaný Smart, ale mě teda v ničem moc lepší nepřišel. Ba právě naopak, když jsem s ním dělal nějakou VC z Malajsie (myslím), tak to vypadalo dost podivně a právě se ten obraz místy poškubával. Nevím, třeba to byla chyba u mě, nebo blbý nastavení, ale v ničem mě smart nepřesvědčil. Jo, o malinko je možná lepší při pohledu na stopnutej obraz, ale taky ne všude. Zkoušel jsem to u F1 i u hokeje, což jsou dost náročný scény.
Connor (509)|14.7.2006 09:45
[quote=clee]plugin do vd, jinak dvb vysilani ma vzdycky tag interlaced i kdyz zaznam muze bejt progresivni, to se da urcit jedine ocima :-)[/quote]

Aha, tak to je fígl. Poznám to podle toho, že když třeba v DGindexu stopnu obraz, tak pokud vypadá normálně tak je to progressive a pokud jsou vodorovné řádky jakoby mírně posunuté (tj. šikmá hrana je zubatá), tak je to "interlaced"? Je to tak?

Jak už sem se ptal dřív, lze to z toho VD pro další zpracování/authoring) uložit zase do MPEG2 (MPV)? Tu možnost jsem nějak nenašel. :-( Horko těžko jsme se naučil nastavovat Gordian Knot, tak si to nechci komplikovat.

Jaký by měl tedy být správný postup (úkony/soft) pro zpracování interlaced videa z DVB-T vysílání pro 1) XviD a 2) authoring DVD ?
pee.tr (1208)|14.7.2006 09:47
Connor
tak tak
Connor (509)|14.7.2006 09:50
[quote=pee.tr]Connor
Já to mám trochu jinak, nahrávám z klasickýho analogu.
Deinterlaced filtr jsem používal při kompresi ve VD (pro Tebe ve VD MPEG2)
V současnosti ho do MPEG2 nechávám interlaced jak to je z vysílání.
Authoring dělám v IfoEditu.
To že klasický seriály jsou lepší v DivX, než F1 je podle mě hlavně v tom, že live kamera v F1 je přeci jen rozhýbanější a i před ní se toho hýbe celkem dost, a především to jsou dost často ne úplně čistý záběry co se kvality obrazu týče. Ale i tady jsou rozdíly závod od závodu, jak už jsem psal výše.
A ten deinterlaced filtr jsem vždy používal právě ten blend fields together. Zkoušel jseml použít i opěvovaný Smart, ale mě teda v ničem moc lepší nepřišel. Ba právě naopak, když jsem s ním dělal nějakou VC z Malajsie (myslím), tak to vypadalo dost podivně a právě se ten obraz místy poškubával. Nevím, třeba to byla chyba u mě, nebo blbý nastavení, ale v ničem mě smart nepřesvědčil. Jo, o malinko je možná lepší při pohledu na stopnutej obraz, ale taky ne všude. Zkoušel jsem to u F1 i u hokeje, což jsou dost náročný scény.[/quote]

No jo, zpracování z analogu má asi trochu jiná specifika než z DVB-T. A to mě právě mate. :-/
vlada (3470)|14.7.2006 09:55
[quote=Connor][quote=clee]plugin do vd, jinak dvb vysilani ma vzdycky tag interlaced i kdyz zaznam muze bejt progresivni, to se da urcit jedine ocima :-)[/quote]

Aha, tak to je fígl. Poznám to podle toho, že když třeba v DGindexu stopnu obraz, tak pokud vypadá normálně tak je to progressive a pokud jsou vodorovné řádky jakoby mírně posunuté (tj. šikmá hrana je zubatá), tak je to "interlaced"? Je to tak?[/quote]

Přesně tak to je. Pokud se chceš dozvědět o prokládání víc, koukni na mojí stránku, úplně dole potom najdeš odkaz na moje doporučený nastavení Smart Deinterlace filtru.

Když pohledáš na mých stránkách, najdeš tam i něco o nastavení XviDu. Každopádně je překomprimování DVB-T záznamu do MPEG-4 u dost těžej úder kvalitě. Nejdřív brutální MPEG-2 komprese při vysílání a potom ještě MPEG-4. Pokud se rozhodneš nechat to v MPEG-2, tak samozřejmě deinterlace dělat nemůžeš. To totiž nejde bez rekomprese a tím by si přišel o jedinou výhodu toho, že to necháváš v MPEG-2.
pee.tr (1208)|14.7.2006 10:18
Dělej MPEG2 na 1 DVD 1 závod bez deinterlace. A máš to v podstatě bez práce i ztráty kvality. Dneska už se DivX téměř nevyplatí při ceně DVD medií. A že já se DivXů něco nadělal.
clee (6592)|14.7.2006 10:23
jo divx/xvid jedine pokud bys to chtel ladovat nekam pres net, jinak uz to nema moc smysl...
Connor (509)|14.7.2006 11:37
[quote=vlada][quote=Connor][quote=clee]plugin do vd, jinak dvb vysilani ma vzdycky tag interlaced i kdyz zaznam muze bejt progresivni, to se da urcit jedine ocima :-)[/quote]

Aha, tak to je fígl. Poznám to podle toho, že když třeba v DGindexu stopnu obraz, tak pokud vypadá normálně tak je to progressive a pokud jsou vodorovné řádky jakoby mírně posunuté (tj. šikmá hrana je zubatá), tak je to "interlaced"? Je to tak?[/quote]

Přesně tak to je. Pokud se chceš dozvědět o prokládání víc, koukni na mojí stránku, úplně dole potom najdeš odkaz na moje doporučený nastavení Smart Deinterlace filtru.

Když pohledáš na mých stránkách, najdeš tam i něco o nastavení XviDu. Každopádně je překomprimování DVB-T záznamu do MPEG-4 u dost těžej úder kvalitě. Nejdřív brutální MPEG-2 komprese při vysílání a potom ještě MPEG-4. Pokud se rozhodneš nechat to v MPEG-2, tak samozřejmě deinterlace dělat nemůžeš. To totiž nejde bez rekomprese a tím by si přišel o jedinou výhodu toho, že to necháváš v MPEG-2.[/quote]

Ahoj a díky za tip. Budeš se asi divit, ale tvoji (fakt super) stránku i tenhle návod jsem už četl, ale protože tam je tolik informací tak sem z toho byl trochu zmatený a radši založil i tenhle thread.
Také jsem si nebyl jistý, do jaké míry se problematika deinterlace vztahuje na: a) záznam zachycený z DVB-T (většinou se všude píše o analogu) b) pro záznam, který se nechá a mpeg2 bude se dál už jen authorovat :-)
A hlavně to pro mě znamená vstoupit do VirtualDubu jinudy než jen přes GordianKnot, který jsme se horko těžko naučil nastavovat a nevím co si pak s tím videem počnu, tj. komprese audia+připojení k videu. :-)
Connor (509)|14.7.2006 11:48
[quote=clee]jo divx/xvid jedine pokud bys to chtel ladovat nekam pres net, jinak uz to nema moc smysl...[/quote]

Já tak nějak tušil, že to k tomu MPEG2 směřuje a XviD/DivX zůstane jenom na seriály, ale protože jsem laik, tak jsem nedokázal rozpoznat, jestli ten můj blbej výsledek u F1 je jenom mojí vinou, nebo to prostě o moc lépe nejde z objektivních příčin.
Takže nezbývá nic jiného, že se začít učit authoring. Líbil se mi TMPG DVD Author, ale není asi úplně ideální, protože ho nebudu používat jen na F1, ale i jiné a tak potřebuju něco co zvládne: a) jednoduché menu b)víc zvukových stop (2) c) titulky
9-)
clee (6592)|14.7.2006 12:03
dvd lab pro
vlada (3470)|14.7.2006 13:25
Connor
Pokud chceš něco fakt jednoduchýho, tak můžeš zkusit DVDAuthor GUI nebo DVDStyler. Oba programy jsou opensource - zadarmo.

Ještě k problematice prokládání - je to zcela nezávislé jestli to je analog nebo digitál. Je to vlastnost videa, která je daná už tim, jak se video natočí. Když se natočí TVkamerou, je prokládaný, když filmovou kamerou, tak neni. Prokládaně také točí naprostá většina DV kamer. S prokládaným videem se musí zacházet v rukavičkách, jinak se to zprasí. V Tvym případě ale většinou nebudeš muset nic řešit, to video z DVB-T bez jakýkoliv změny dáš na DVD.

Akorát by asi bylo dobrý zrušit "interlaced" flag u videa (třeba programem ReStream), které je progresivní. Jinak bude docházet ke zbytečné ztrátě kvality při přehrávání na progresivních displayích (PC monitor, LCD, plasma, projektor atd.)
Connor (509)|14.7.2006 14:12
[quote=vlada]Connor
Pokud chceš něco fakt jednoduchýho, tak můžeš zkusit DVDAuthor GUI nebo DVDStyler. Oba programy jsou opensource - zadarmo.

Ještě k problematice prokládání - je to zcela nezávislé jestli to je analog nebo digitál. Je to vlastnost videa, která je daná už tim, jak se video natočí. Když se natočí TVkamerou, je prokládaný, když filmovou kamerou, tak neni. Prokládaně také točí naprostá většina DV kamer. S prokládaným videem se musí zacházet v rukavičkách, jinak se to zprasí. V Tvym případě ale většinou nebudeš muset nic řešit, to video z DVB-T bez jakýkoliv změny dáš na DVD.

Akorát by asi bylo dobrý zrušit "interlaced" flag u videa (třeba programem ReStream), které je progresivní. Jinak bude docházet ke zbytečné ztrátě kvality při přehrávání na progresivních displayích (PC monitor, LCD, plasma, projektor atd.)[/quote]

Ty softy vyzkouším a uvidím. Jasně, že chci jednoduchost, ale ne za každou cenu (některé softy jsou tak jednoduchý, že neumí vložit 2 audio stopy nebo titulky a to potřebuju). Spíš se snažím naučit se nějaká co nejjednodušší a přitom i kvalitní postup, který budu dál používat. Omlouvám se za tu spoustu otázek, ale protože ve zpracování videa jsem nováček a přesto mi jde i o kvalitu a nejen 2x kliknout a dost, tak se raději ptám.
Před pár lety jsem takhle vychytal zpracovávání Audio CD (EAC, grabování, komprese apod.) a snažil se něco podobného zvládnout i u videa...a ouha, video je na první pohled složitější problematika. :-)

Díky za osvětlení prokládání. Nelze nastavit správně ten flag taky v ProjectX pri demuxu??
Connor (509)|15.7.2006 13:14
[quote=vlada]Connor
Akorát by asi bylo dobrý zrušit "interlaced" flag u videa (třeba programem ReStream), které je progresivní. Jinak bude docházet ke zbytečné ztrátě kvality při přehrávání na progresivních displayích (PC monitor, LCD, plasma, projektor atd.)[/quote]

Tím zrušením interlaced flagu v ReStream máš na mysli zaškrtnout volbu "top field first"? Nerad bych si ty mpeg2 soubory nějak pokazil. :-)
vlada (3470)|15.7.2006 13:39
Connor
Nene, tohle je pořadí půlsnímků. U neprokládanýho videa na něm nezáleží, u prokládanýho to je kritickej parametr.

Já měl na mysli zaškrtnout volbu Frametype progressive.
Connor (509)|15.7.2006 15:34
[quote=vlada]Connor
Nene, tohle je pořadí půlsnímků. U neprokládanýho videa na něm nezáleží, u prokládanýho to je kritickej parametr.

Já měl na mysli zaškrtnout volbu Frametype progressive.[/quote]

Aha, tak tu teda zaškrtnu a "top fielf first" nechám nezaškrtnutý. A nic jiného v ReStreamu měnit nebudu, ok?
clee (6592)|15.7.2006 15:51
presne tak, jinak top field first by mel bejt defaultne zaskrtlej jelikoz veskery evropsky SD vysilani je prave tff
Connor (509)|16.7.2006 00:07
[quote=clee]presne tak, jinak top field first by mel bejt defaultne zaskrtlej jelikoz veskery evropsky SD vysilani je prave tff[/quote]
Jo, jo, defaultně to zaškrtlý je. Mám to teda nechat zaškrtlý, nebo zrušit?
vlada (3470)|16.7.2006 10:28
Connor
Neměň to, nech to zaškrtlý. Jinak Ti bude prokládaný video škubat. Půlsnímky místo po sobě (1,2,3,4,5 atd.) půjdou prohozené (2,1,4,3,6,5 atd.) U neprokládanýho videa to je fuk, protože dvojice půlsnímků 1,2; 3,4; 5,6 atd. pocházejí vždycky ze stejnýho okamžiku.
Connor (509)|16.7.2006 21:51
vlada, clee, pee.tr: Díky za rady, tipy a trpělivost. Vyzkouším to a kdyby něco, zase se ozvu. :-) I když možná v sekci Mastring. 8-)