Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

čo sa stalo s mojimi prehrávačmi

marian1 (18)|13.7.2006 09:36
ahojte, pri zachytenom videu z DV kamery mi niektoré prehrávače neprehrávajú zvuk, konkrétne BS player, Media player alebo WinDVD 5 ale čo je najhoršie, ani Ulead Studio 6, aj keď inak prehrávajú zvuk v pohode napr. filmy.
Na druhej strane, napr. Quicktime alebo Radlight nemajú žiaden problém ani zo zachyteným videom. Na iných počítačoch však zachytené video prehrávajú všetky prehrávače. Mám niečo zle nastavené?
diki
vlada (3470)|13.7.2006 21:11
marian1
To video z kamery je DV AVI Type 1 nebo 2? Pokud to je jednička, tak se neni moc čemu divit. Jestli to je ale dvojka, tak mžš někde v systému fatální kiks, protože zvuk u DV AVI je nekomprimovaný PCM a měl by hrát všude bez nutnosti cokoliv instalovat.
marian1 (18)|14.7.2006 08:42
najskôr Ti chcem poďakovať za ochotu mi pomôcť. Je to type 1( v šablóne je to tak uvedené), ale na kamere je napísané PCM, ale to je zrejme nepodstatné. Mimochodom je to Samsung V21. V ulead studio mi v playback mode zvuk neprehrá, ale keď je kamera pripojená ku kompu a je zapnutá, tak v instant preview mi zvuk prehrá, napriek tomu, že už prehráva zachytené video z kompu, teda samotný súbor, nie z kamery. Tak si sedliackym rozumom myslím, že ten zvuk tam musí byť niekde zachytený, veď aj radlight ho prehrá. Predtým mi Ul. studio prehrávalo zvuk aj v playback mode bez problémov. Súbory, aj keď robím v Ul. studio mi zachytáva a ukladá ako BS player súbory.Raz sa ma pri odinštalovaní nejakej hry opýtalo, či chcem vymazať aj nejaký súbor DLL. alebo čo, vraj ho môžu používať aj iné programy, ale ja som ho vymazal. Netuším, či by to s tým mohlo nejako súvisieť, zrejme je to úplná blbosť, lebo ja sa počítačom rozumiem ako hus pivu. Už tri týždne sa s tým trápim sám a nepohol som sa ani o krok a už ani neviem, ako ďalej, lebo som skúsil naozaj všetko a moje "odborné zásahy" možno robia viac škody ako úžitku. Si jediný, kto mi vôbec odpovedal, tak Ťa prosím, nevykašli sa na mňa a ak mi budeš ešte vedieť poradiť, tak to skús. Budem Ti vďačný.
vlada (3470)|14.7.2006 09:26
marian1
Nejdřív vysvětlím rozdíly mezi Type 1 a Type 2 DV AVI. U Type1 je v jednom datovém toku smíchaný obraz i zvuk, protože to tak kamera nahrává. To je zcela nsetandardní a pokud přehrávač/editor s takovým souborem vyloženě nepočítá, tak bude hrát pouze video. Proto vznikl formát DV AVI Type 2, který přidává ještě jednu, tentokrát standardní, zvukovou stopu. S tím by už neměl mít žádný přehrávač/editor problémy.

To že to dřív hrálo a teď nehraje může být způsobené tím, že jsi měl před tím jiný systémový AVI splitter. Ten mohl zvládat i DV AVI Type 1, ale teď jsi třeba s nějakým programem nainstaloval nový splitter a ten to neumí. Zkus si stáhnout program GraphEdit a vněm otevřít to video. Podívej se, jestli tam máš DV splitter. Mělo by to vypadat asi takhle:



Každopádně se mi zdá rozumné používat pouze DV Type 2, čímž se člověk vyhne mnoha problémům. Pokud vůbec nerozumíš tomu, co to jsou filtry a jak celý systém videa na počítači funguje, tak Ti snad pomůže můj článek.
marian1 (18)|14.7.2006 13:08
jasné, budem posielať otázky cez forum. dikivlada
Mike (617)|14.7.2006 16:22
nenainstaloval sis tam nejaky prehravac, ktery si tam dal svuj vlastni preferovany splitter? zkus vsechny ty prehravace odstranit a zkousej to po jednom
vlada (3470)|15.7.2006 13:42
Třeba RadLight má vlastní AVI splitter. Ale potom je divný, že zrovna RadLight to hraje.
marian1 (18)|17.7.2006 13:40
dik mike, ja som v zufalej situácii inštaloval a odinštaloval všetko, čo mi prišlo do rany, tak ani neviem.

Vlada, veľmi Ti ďakujem za Tvoj článok. Väčšine tých pojmov nerozumiem, ale teraz aspoň viem, že existujú. Ale naviedlo ma to na správnu cestu, tak som z brucha zaškrtol v Ovládacom paneli všetky filtre a zvuk išiel. veľmi, veľmi ďakujem.
Vyskytol sa nový zaujímavý problém. Videá, ktoré som natočil ešte pred časom mi zachytáva s "normálnym" zvukom pri 32 000 kHz, ale tie, ktoré som natočil od nejakého okamihu neskôr mi zachytáva pri 48 000 kHz, aj keď je šablóna nastavená na 32 000. Zvuk takýchto súborov je "p o m a l ý a h l b o ký". Priamo z DV kamery ide normálne.

Sumár: Staršie videá zachytáva aj teraz pri 32 000 s normal. zvukom, novšie pri 48 000 s pomalým. Nedáva mi logiku, pretože kamera je nastavená rovnako (tam sa veľa ani nedá nastavovať), ale pri zachytávaní je rozdiel. Keby mi aj staršie videá teraz zachytávalo z DV kazety pri 48 000, tak sa nečudujem, lebo problém by bol zrejme niekde v nastavení zachytávania, ale takto. Našťasie mi pomohla taktika "pokus-omyl" a náhodou som v Ovlád. panely pri filtroch v nejakej kolonke (source, alebo tak nejak, neviem) zaškrtol PCM float (prdtým tam bolo PCM) a už mi ide aj pri 48 000 zvuk normálne.
Prečo ale zachytáva stále pri 48 000, ako aj celý spomenutý problém ostáva pre mňa záhadou. Ešte raz Ti ďakujem. mám ale dosť ďalších otázok, ktoré sa už viac týkajú samotného zachytávania, ale hlavne kompresie a konverzie, možno vypaľovania. Neviem ale, či je to Tvoja parketa a či máš čas, ale ak áno, budem rád. Iba neviem, či mi nepreradia otázky do iného témata, keďže ide o trochu iný problém.
vlada (3470)|17.7.2006 13:59
marian1> Problém 32 a 48 kHz je téměř určitě v kameře. 48kHz je standardní hodnota, nastavení 32kHz se vyhni. To zpomalení může být daný právě tím, že zvuk je 48 kHz, ale ty mu vnutíš přehrávání při 32 kHz, tedy zpomalené.

Čím vůbec video z kamery nahráváš? Uvědom si, že jde v podstatě o kopírování dat a jediné parametry které můžeš měnit je Type 1 a 2.

Pokud máš nějaké otázky k jinému tématu, tak začni nový thread a dej sem odkaz. To je nejjednodušší.
marian1 (18)|17.7.2006 15:07
Tých 32 mám prednadstavených v šablóne DV AVI, ale kým mi prehrávalo zvuk normálne, tak som s tým bol spokojný. Až keď mi prestalo prehrávať zvuk úplne a ja som si všimol, že to boli všetky súbory, zachytené pri 48. Teraz mi zachytáva všetky nové nahrávky pri 48 a spočiatku bol spomalený zvuk, ale keď som prestavil to PCM float, tak mi zvuk zase ide v pohode, ale vysvetliť si tú zmenu neviem. Staré nahrávky mi stále zachytáva pri 32, tak ako je nastavená šablóna a zvuk aj tu preheráva dobre. Ešte je zaujímavé, že RadLight si vždy poradil so všetkým.
Ale aký problém môže byť v kamere? Veď tam sa nedá nastaviť ani type 1 -2. Video zachytávam cez Firewire 1394.
vlada (3470)|18.7.2006 11:07
marian1
Type 1 a Type 2 se vytváří až při ukládání videa na disk. Ale samplovací frekvenci zvuku nastavuješ v kameře před natáčenim a při kopírování videa z kamery do PC jí už nemůžeš měnit. Hlavně si jí nepřepni v půlce pásku. S tim jsou potom značný problémy.
marian1 (18)|18.7.2006 11:36
ale kde v kamere by sa to dalo nastaviť ? Viem, že pri každej kamere je to iné, ja mám samsung V21, ale ani v návode ani na kamere som nič také nevidel. Mám tam aj položku A/V ale tam to nie je.